Yolkstuinders verbolgen over mogelijke verhuizing BEZWAREN TEGEN UITBREIDEN, BOWLINGCENTRE ONGEGRONlC Verzoek om nader onderzoei naar busroute Buitenhof Redelijk deelnemersveld tijdens Fiets-vierdaagse KRITIEK IN BRIEF AAN RAAD KINDERWERELD: „Zoolang het ziek-zijn maar 'n spelletje is!., ïMifclfcïr- LEI LEIDEN OMGEVINGZeXd&iQowtcvnt zaterdag 6 augustus ]988pagin Westlandtoer Leidschendam LEIDSCHENDAM De Toerclub De Tol in Leid- schendam-zuid houdt zon dag een toer van 60 kilo meter door het Westland. Vertrokken wordt om 9.30 uur van het Tolhuis aan De Star waarna de tocht via Rijswijk gaat naar Wa teringen, Kwintsheul, Westerlee en Schipluiden naar Schiedam en terug via Delft en Nootdorp. Een gezinstoer van 35 ki lometer lengte gaat onge veer tegelijkertijd van start: naar Zoeterwoude en Zoetermeer en terug. SASSENHEIM De Avond-Fiets-Vierdaagse, georganiseerd door de Stichting Jeugd recreatie Sassenheim, is gisteravond on der ideale omstandigheden afgesloten. Dinsdagavond gingen de fietsers van start teneinde vier avonden lang een flink eind af te leggen. Woensdagavond meldden zich ondanks de harde wind en de kans op regen 195 deelnemers. Donderdagavond was het deelnemersveld iets geslonken maar kwamen er toch nog zo'n 160 fietsers opdagen. Gisteravond maakten 155 fietsers de laatste tocht die voerde langs de Ringvaart, Poelpolder, Lisse en Noordwijkerhout en Sassenheim waar op het Oosthavenplein de finish was. Om streeks half negen werden bij de gymzaal door het bestuurslid Leo Nachtegeller de herdenkingsvaantjes uitgereikt. Wim van Ruiten van het bestuur reikte bloemen uit aan de medewerkers van de controle-posten Frank Gozeling, Wim Reeuwijk, Aad Krom en A. Vosser. Er waren ook bloemen voor Peter Willers van de EHBO. Bouwvallen in Prins Hendrikstraat slopen of opknappen ALPHEN AAN DEN RIJN De familie Westmaas uit Alphen aan den Rijn moet binnen twee maanden maatregelen treffen voor de panden nummer 138 en 140 in de Prins Hendrikstraat. De panden zijn er vol gens de gemeente zo slechts aan toe dat ze of opgeknapt of gesloopt moeten worden. Het gaat om een bouwvallige schuur en een verpauperde woning waar nog een alleen staande vrouw in woont. In 1984 wees de gemeente de familie Westmaas al op het feit dat er iets aan de panden gedaan moest worden. Tot op heden is dat nog niet ge beurd. Volgens de gemeente bestaat nu zelfs het gevaar van instorting. Ook is er gevaar voor kinderen die daar spelen. 01 SASSENHEIM De bezwaren van omwonenden tegen de uitbreiding van het Bowling Partycentre De Oude Tol worden ongegrond verklaard. Het college van B en W van Sassenheim wil het bowlingcentre groen licht ge ven om een nieuw gedeelte aan te bou wen. De commissie volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer praat donderdag 11 augustus over de ingediende bezwaren. Tien omwonenden hadden bezwaar aangetekend tegen de voorgenomen uitbreiding van het bowlingcentre waarvoor het geldende bestemmings plan Zuid moet worden gewijzigd. De omwonenden vrezen nog meer ge luidsoverlast van het centrum te zul len ondervinden dan nu al het geval is. Ook zijn ze bang voor stank en on gedierte. Verder vinden enkele bewo ners dat het bowlingcentre niet mag worden toegestaan een gebouw neer te zetten met een goothoogte van 8,5 me ter. Een van de omwonenden vreest dat zijn woning daardoor minder zon licht in de tuin krijgt terwijl een ande re bewoner vreest voor waardever mindering van zijn pand. De gemeente Sassenheim stelt d goothoogte van 8,5 meter niet me gen te houden is omdat dat al is gelegd in het wijzigingsplan uit toen het bowlingcentre werd richt. De klachten over geluidsov moeten, volgens B en W, worden lost doordat het bowlingcentre hinderwetvergunning krijgt. 3 deze vergunning de geluidsoverla een aanvaardbaar niveau terug bi bestaat er volgens het college gee >i kele belemmering meer om mee ken aan de uitbreiding van het lingcentre. ALKEMADE „Een stukje grond op het „land van Bontje" vind ik geen probleem. Maar ze willen ons zo'n smal en lang stuk grond geven, dat bij na iedere volkstuinder zijn hobby moet uitoefe nen pal aan rijksweg A4. En dat is natuurlijk de meeste volkstuinders een doorn in het oog". Dat stelt W. M. van Beek, se cretaris van de Vereni ging voor volkstuinders Alkemade. In een brief aan de gemeenteraad heeft de vereniging ge protesteerd tegen de plannen het volkstuin complex achter de Lasso en ten oosten van rijks weg A4, te verhuizen naar het land van Bontje. De gemeente vindt een ver huizing -noodzakelijk omdat het industriegebied moet worden uitgebreid. Volgens de tuinders zullen zij op de nieuwe lokatie echter veel overlast ondervinden van ge luid, uitlaatgassen, schaduw werking en bladval. „Veel le den van de vereniging heb ben al te kennen gegeven dat zij met hun hobby stoppen als we verhuizen naar een plek De tuinders krijgen mogelijk een strook van 280 bij 70 me ter. Dit is, volgens de tuin ders, een veel te klein en te smal oppervlak dat bovendien dicht bij de rijksweg A4 ligt. Ook bestaat de mogelijkheid dat de tuinders van die plek opnieuw moeten verdwijnen als de rijksweg wordt ver breed. Het is volgens het be stuur niet normaal dat de ver eniging in haar jonge bestaan in dat geval dan voor de der de keer zou moeten verhui zen. De vereniging was in 1970 een onderdeel van de plaatse lijke NKV-vereniging. De tui nen waren gesitueerd langs de Sotaweg en de Lupinestraat. Daar moesten ze weg omdat de grond was bestemd voor woningbouw. De vereniging verhuisde toen naar de huidi ge lokatie naast de rijksweg. Toen al was men van mening dat dit niet een erg goede lo katie was, vanwege de over last van het verkeer op de snelweg. Nu een volgende verhuizing tot de mogelijkhe den behoort, staat het vereni gingsleven op het spel. „Door dat de gemeente ons uit eco nomisch oogpunt een Test strook wil toewijzen, komen we nog dichter bij de rijksweg te zitten. Én dat staat ons erg tegen", aldus Van Beek. Het bestuur van de vereni ging verzoekt de raad om een breder stuk grond. „Wij doen een klemmend beroep op U om een gezonde vereniging niet de nek om te draaien, al leen omwille van de toch al ruim gevulde gemeenteporte monnee. Het moet ons inziens anno 1988 toch mogelijk zijn om in een groene agrarisch gemeente als Alkemade een groene gezonde vereniging een juiste plek te geven, liefst zover mogelijk weg van een 'noodzakelijke doch milieu-on vriendelijke autosnelweg", al dus de Alkemadese tuinders in de brief aan de raad. Onteigenen grond voor fietspad Voorschoten afgekeurd door Kroon VOORSCHOTEN De ge- meente Voorschoten mag de strook grond die achter de Ge neraal Spoorlaan langs de spoorlijn ligt niet onteigenen, omdat de reden van onteige ning niet vermeld staat in het raadsbesluit. Dat heeft de Kroon beslist op advies van de Raad van State. Gemeentebe sturen moeten hun uitspraken altijd ter goedkeuring aan de Kroon voorleggen. Op het stuk grond is een deel van het fietspad gepland, dat van het station in de richting van de Horsten loopt. Dit pad staat aangegeven in het be stemmingsplan „Boschgeest". De grond is eigendom van de heer De Wit, die ter plaatse een boerenbedrijf heeft. Vol gens een woordvoerder van de gemeente is de afkeuring van de onteigening een procedure le zaak en betreft het hier een verandering in de onteige ningswet die vorig iaar pas is doorgevoerd. Hij stelde dat het besluit opnieuw ter inzage moet worden gelegd als aan de voorwaarden voldaan is. Het grootste deel van de grond voor het fietspad is al eigen dom van de gemeente. C. Leeuwenburg weg bij corso-comité De voorzitter van de Stichting Rijnsburg's Bloemencorso, C. Leeuwenburg maakt gister avond bekend dat hij zijn func tie neerlegt. Hij deed dat bij de presentatie gisteravond van het 42e Rijnsburgse Bloemen corso in de Plantenaanvoerhal van de veiling Flora in Rijns burg. De heer Leeuwenburg is vanaf de oprichting van de Stichting 42 jaar geleden be stuurslid geweest, waarvan de laatste 22 jaar voorzitter. Hij wordt opgevolgd door de heer J.C.J. van der Meij, oud-wet houder van Rijnsburg. Het 42e corso werd gisteravond onder veel belangstelling officieel ge presenteerd door burgemees ter H. Reinhardt van het West- Duitse Siegen, de zusterge- meente van Rijnsburg. Dit in verband met het 25-jarig be staan van de jumelage. Het bloemencorso, dat vandaag door Leiden en de bollenstreek trekt, heeft als motto „Bloe men...vast en zeker". Gister avond werden de deelnemen de wagens ook beoordeeld. De praalwagen „Schakels" van de bloemenveiling Flora kwam als de mooiste uit de bus. Deze wagens is gearrangeerd door de Leidenaar Van der Voort. FOTO: HENK VAN DEN ENDE recreatiebus zuid-holland Gedeputeerde start recreatie-campagne „Zuid-Holland... groot in groen!" Dat is de slogan van de recreatie-promotiecampagne waa de Zuidhollandse gedeputeerde Peter van Heemst (recreatie, natuur en landschap) vanmorgefc startsein gaf in attractiepark Duinrell te Wassenaar. Hij nam daarvoor een vlag met het logo vi campagne over van een meer dan levensgrote kikker uit Duinrell. Daarmee stelde hij ook deju creatiebus Zuid-Holland" in gebruik. Dit voertuig gaat rondtoeren door de provincie en zal 0|ü« manifestaties staan. In de bus, die is aangeschaft met subsidie van het ministerie van landboik visserij, is informatie verkrijgbaar over de recreatiemogelijkheden in Zuid-Holland. De bezoji van het attractiepark konden vanmorgen ter ere van de de opening deelnemen aan een balloik wedstrijd. Daaraan deden, zoals op de foto te zien is heel wat kinderen mee. FOTO: MILAN KONVAl LEIDERDORP Er zou beter onderzocht moeten worden wat de voordelen zijn van een busroute r via de Hella Haassestraat in de Leiderdorpse nieuw bouwwijk Buitenhof. De bewoners van de Hella Haassestraat drongen daar gisteren op aan bij de Raad van State. Zij zijn sterk gekant tegen de aanleg van een busbaan door hun straat, omdat deze daarvoor niet ge schikt zou zijn. Daarom werd gisteren het bestem mingsplan Buitenhof-Mid den/West aangevochten. In dat bestemmingsplan is de mogelijkheid opgeno men voor het verleggen van de route van NZH- buslijn 40 door Buitenhof, via de Hella Haassestraat, die daarvoor zou moeten worden aangepast. Bewoner J. Holsberg vroeg zich af of er wel genoeg men sen gebruik zullen maken van de bus op zijn nieuwe route door Buitenhof. „Waarom is niet onderzocht of er voldoen de buspassagiers zullen zijn. De NZH is toch ook niet ge baat bij onrendabele routes. Er zou ook bekeken moeten worden of er geen alternatie ven zijn die minder weerstand oproepen", stelde hij. De be woners hadden verder weinig vertrouwen in toekomstige ontwikkelingen. „Als er een maal een bus rijdt is de kans aanwezig dat de NZH nog meer buslijnen door de Hella Haassestraat zal laten lopen. De straat is daar veel te smal Ifl voor", aldus woordvoj Holsberg. Volgens de ners is de kans op bescha^ gen aan de huizen door tï( gen veroorzaakt door bur1 keer niet denkbeeldig, cr'£ de bussen op slechts dril ter afstand van de huizere' den rijden. p De Leiderdorpse wethouw den Boeft van verkeer weoi bezwaren van de hand.jli lijnennet is uitvoerig lueerd. Er is ruim voldfc onderzoek geweest. Eenf route via de Hella HaasseJ is het meest efficiënt, zijn in dat geval ook veel.!, gers te verwachten. De hjrr zijn degelijk gebouwd enfri onderheid, zodat ik nietlt wacht dat er schade zalp staan", aldus de wethoudni De uitspraak van de Raaqic State in het beroep is niie korte termijn te verwactu Onder redactie van Ton Pieters. Een „tabak-incident", ofwel een „smokkelaarsstreek" in het „Geïllustreerd Zondags blad" van zaterdag 7 augustus 1926. Onze vaders en grootva ders hadden er pret aan en staken er een nieuwe, „vrije" bolknak bij op. „In Frankrijk, waar de ta baksregie bestaat en de ge- heele tabaksverkoop onder beheer van de Regeering ge schiedt, wordt, gelijk men weet, heel wat tabak gesmok keld. Eens hebben smokke laars te Amiens de tolbeamb ten leelijk beet gehad. Er kwam daar bericht, dat op een bepaalden dag op een be paald uur, enfin op een be paald oogenblik, een groote met stroo beladen wagen zou aankomen, welke nauwkeurig onderzocht moest worden, omdat er waarschijnlijk con trabande in was. De wagen kwam. Hij zag er zeer verdacht uit en de be ambten gingen terstond aan het onderzoeken. De bossen stroo werden elk afzonderlijk van den wagen genomen en nauwkeurig nagezien. Terwijl allen daarmede druk bezig waren, kwam er een begrafe nisstoet aan" (jawel, onze pientere lezers en lezeressen KLUIZENAAR: „Een kluizenaar, naar de schilderij van Gerard zullen het al onmiddellijk Dou". door hebben) „welke door de ZUIDAFRIKAAN: „Standbeeld van President Steyn, eenmaal het hoofd van den Oranje-Vrijstaat, te Deventer". neergeworpen bossen stroo den weg versperd vond en al- zoo gedwongen was stil te houden. De beambten haastten zich den weg vrij te maken en met ontbloote hoofden lieten zij den stoet passeeren. Daarna gingen zij met nieuwen ijver door met het onderzoeken van het stroo. Maar zij von den nergens eenig spoor van tabak en zij moesten den wa gen weder laten gaan, met het onaangename gevoel van te zijn beetgenomen. Maar hoezeer zij waren ge fopt, ontdekten zij eerst een paar dagen later, toen het bleek, dat de begrafenisstoet Uit smokkelaars had bestaan en dat de rijtuigen en de zak ken van allen, die deel uit maakten van den stoet, vol ta bak waren geweest". „Net goed!", dachten en spra ken onze vaders en grootva ders die 's middags nog hadden gebiecht, na telkens een plaatsje te zijn opgescho ven; zoals gewoonlijk was J»et weer bijzonder druk geweest bij pater Anselmus vanwege de zeer lankmoedige peniten ties die hij z'n biechtelingen oplegde en ze bliezen op hun crapaud stil genietend een fletsblauw ootje in de lucht en staken duim en wijs vinger in het zakje van hun vest. Daar zat altijd het klein geld in. De Fransen hadden, mede dankzij de voorlichting in het Zondagsblad, toch al niet zo'n goede naam, vergele ken bij die pientere, op revan che beluste Duitsers. „Lekker puh!", zei ook Moe, ofschoon ze een hekel had aan tabak, toen ze op de vroege zaterdag avond naar de keuken ging om de grote wasteil met ketels heet water (en een flinke scheut koud erbij) te vullen en daarna schone hansopjes voor Fiepje, Coba, Karei en Koentje klaar te leggen, en ook de schaar om straks, na dat de kinders de boel hadden natgespetterd, de nageltjes te kunnen knippen. De radio ging niet aan. Daar had je trouwens draaiende spoelen, een Mexicaanse hond en een koptelefoon bij nodig, als je al zo'n geluidsapparaat bezat; anders hoorde je niks. En als dan de rust in het ge zin was teruggekeerd, las men op bladzijde 8 van het Zon dagsblad de mopjes, soms ont leend aan Fliegende Blatter naar ik aanneem maar meestal waren ze van Engelse origine, dewijl die gevatter waren. Dat ging dan zo: „Milton was voor de derde maal gehuwd en gevoelde zich met No.3 gansch niet ge lukkig. Eens ontving de blin de dichter een bezoek van lord Bussingham, die tot hem zeide: „Uw vrouw, m'n waar de Milton, is een roos!" „Gij hebt gelijk", antwoordde de dichter, „ik kan het wel niet zien, maar ik voel het ieder uur aan de doornen!" „Een officier zeide eens, Riet zeer beleefd, in gezelschap van een geestelijke: „Als ik een zoon had, die zeer dom was en nergens voor deugde, dan liet ik hem in de theolo gie studeeren". „Dan zijt ge een andere leer toegedaan dan uw vader", antwoordde de geestelijke zeer gevat". „Vergeefsche moeite" heette het uitje aan het slot. „Een dorpsonderwijzer deed zijn best om een zesjarigen knaap eenig begrip te geven van op tellen. Daarbij ontspon zich het volgende gesprek. Onder wijzer: „Als je één kous aan hebt en dan de andere aan trekt, hoeveel kousen heb je dan aan?" Jongen: „Ik draag geen kousen". Onderwijzer: „Maar als je vader een varken op stal heeft en hij koopt er nog een bij, hoeveel 'varkens heeft hij dan?" Jongen: „Wij hebben geen varkens". On derwijzer: „Maar als jé een buis hebt en je grootmoeder geeft je op je verjaardag er een bij, hoeveel buizen heb je dan?" Jongen: „Die geeft mij er nooit een". Onderwijzer: „Maar als je een appel hebt en moeder geeft je er een bij, hoeveel appels heb je dan?" Jongen: „Onze appels zijn bij na allemaal zuur. Ik krijg er pijn van in mijn buik. Ik lust ze niet". Onderwijzer: „Een bedeljongen krijgt van je een stuk brood, maar hij heeft al een stuk in zijn zak, hoeveel stukken brood heeft hij dan wel?" Jongen: „Mijn brood eet ik alleen op". Ook zó luidde men in 1926 de zondag in; met uitzicht op hoogmis, lof, vespers of com pleten. De zekerheid ver schafte rust. Ook aan de abonnees van de L.C., die om niet het Zondagsblad kregen aangereikt; „in s levens gou den lentedag", zoals de dich ter zong; „als 't vooglenlied weerklinkt zoo blij... Schoon 't eenzaam op mijn voetpad wordt". Meisje: ,,'t Spijt me wel, maar ik kan je niets geven. Kom a mijnheer thuis is na vijf uur". Bedelaar: „Neem me nil kwalijk, maar mijn werkdag is van tien tot vier uur".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 12