!eicfóc@omcmt Leiden onderzoekt verlast terrein an Gend en Loos V; a STAD OMGEVING Problemen triathlon Vlietlanden opgelost 5EDRIJF BLIJFT AAN HAAGWEG Discotheek blijft steen des aanstoots WEEK EINDE Schrijfmap met calculator ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1988 PAGINA 11 ken bij sfati- dde- f- relconcert van jrles de Wolff lEN De organist Char- b Wolff geeft vrijdag 12 tus een concert in de e Pieterskerk. Een en vindt plaats in het ka an de K&O-serie zomer- :oncerten. Op het pro- ma staan werken van inck, Buxtehude, Bach, elssohn, Reger en Corne- Wolf. Aanvang van het rt is 20.15 uur. Kaarten ip werkdagen tussen ne- n vijf uur bij K&O aan ude Vest 45 te koop en igavond vanaf half acht zaal. Westerkwartier houdt open huis LEIDEN De Stichting voor Buurt- en Clubhuiswerk Wes terkwartier houdt op zaterdag 27 augustus open huis. Tussen 10.00 en 16.00 uur kunnen be langstellenden zich laten in formeren over de activiteiten waarmee Westerkwartier in het nieuwe seizoen weer gaat beginnen. Zo worden er bij voorbeeld een cursus potten bakken, een breiclub, een taal groep en een gespreksgroep voor ouderen gehouden. Het buurthuis van Westerkwartier is gevestigd aan de Ten Kate- straat 10a. LEIDEN De Leidse politie en de organisatie van de triathlon die morgen wordt gehouden in de Vlietlanden hebben een op lossing gevonden voor de problemen die dreigden op de wegen rond het recreatiegebied. Een toertocht vanuit Kennemerland had namelijk een stempelpost gepland in het restaurant in de Vlietlanden. De recreatiefietsers en de deelnemers aan de triathlon dreigden op hetzelfde traject op de Vlietweg terecht te komen. De restauranthouder wil in verband met zijn inkomsten de stempelpost in zijn etablissement houden. De deelnemers aan de toertocht zullen nu worden omgeleid via het viaduct op de Europaweg. De Vlietweg zal derhalve niet worden afgesloten. De organisatie zal daar twaalf mensen neerzetten die moeten waken voor de veiligheid van de atleten en de rest van het ver- 1IDEN De gemeen- gaat onderzoeken hoe oot de geluidsoverlast die wordt veroorzaakt loor Van Gend en Loos de Haagweg. Die ïetingen moeten duide- ijk maken of de eis van Ie gemeente om een ge- lidsscherm aan te bren- ;en is gerechtvaardigd, "an Gend en Loos heeft ernstige twijfels gemeente heeft geëist dat fan Gend en Loos een iherm aanbrengt langs het Drwegemplacement aan Haagweg. Omwonenden idervinden vooral 's nachts inder van het lawaai dat rkzaamheden daar met meebrengen. Weigert Van Gend en Loos het scherm, dat 600.000 gulden kost, aan te brengen, dan wordt geen hinderwetver gunning verstrekt en moet het vervoersbedrijf sluiten. Een omwonende heeft de gemeente om sluiting ver zocht. De gemeente weiger de daartoe over te gaan om dat Van Gend en Loos mo gelijk binnen afzienbare ter mijn zou verhuizen. De voorzitter van de afdeling rechtspraak van Raad van State heeft dat besluit in middels vernietigd. Inmiddels is de gemeente duidelijk geworden dat Van Gend en Loos wil blijven zitten waar het zit. Aanvan kelijk overwoog het bedrijf een verhuizing binnen Lei den, maar de afdeling econo mische zaken van de ge meente heeft geconcludeerd dat het bedrijf alleen geïnte resseerd is in de plaats aan de Haagweg. Daarop is be sloten niet verder te onder zoeken of het mogelijk naar het nieuwe bedrijventerrein in Roomburg kan verhuizen. De gemeente moet Van Gend en Loos na de uit spraak van Raad van State formeel sluiten omdat het bedrijf niet over de vereiste hinderwetvergunning be schikt, maar volgens G. in 't Veld, hoofd van de afdeling milieu, kan dat worden voorkomen. Van Gend en Loos heeft inmiddels de ver gunning aangevraagd. Naar verwachting is het ontwerp hiervoor over een paar maanden klaar. Aan de ver gunning verbindt de ge meente de voorwaarde dat een scherm wordt geplaatst. Ter rechtvaardiging gaat de gemeente de geluidsoverlast nog eens onderzoeken. In tegenstelling tot Van Gend en Loos verwacht In 't Veld niet dat die is vermin derd. Het bedrijf heeft na een eerder onderzoek enkele maatregelen genomen om de overlast te beperken. In 't Veld vermoedt dat Van Gend en Loos tegen de voor waarden aan de vergunning in beroep zal gaan bij Raad van State. „Mocht Van Gend en Loos alsnog willen verhuizen, dan zijn wij bereid daar aan mee te werken", aldus In 't Veld. „Maar gezien hun stellige uitspraken verwacht ik dat niet". Van Gend en Loos heeft zich verbolgen getoond over de plannen van de ge meente om eventueel huizen te bouwen op het terrein aan de Haagweg, als Van Gend en Loos daar weg zou zijn. Zon tdb06 bliotheek aan de Witte Singel gelijk puffend achter de boe- de meesten niet laten liggen. uit van de studenten. Een ken zitten is dan ook slechts Temeer omdat de tweefasen- Terwijl de zomer zich eindelijk groep inwoners van Leiden die uit nood: binnenkort staan de structuur hen nauwelijks een enigszins manifesteert met normaal gesproken geen mo- hertentamens op het program- andere keuze laat. Uitgezon- temperaturen boven de twintig ment onbenut laat om „bij te ma. En die laatste kans om het derd de pauzes is de zon voor graden en een flauw schijnen- kleuren". Dat zij deze dagen afgelopen studiejaar alsnog lopig dus taboe, de zon, puilt de Universiteitsbi- desondanks met duizenden te- met succes af te ronden willen foto: wim van noort ALPHEN AAN DEN RIJN De aanwezigheid van de discotheek Star light aan de Prins Hen drikstraat 132 in Alphen blijft de gemoederen be zighouden. Omwonenden vochten gisteren bij de Raad van State het be stemmingsplan voor het desbetreffende gebied aan. Dit met het doel om de bestemming „horeca- doeleinden" uit het plan te verwijderen, zodat de discotheek moet worden gesloten. Volgens bewoner D. Heijns, die naast de bijna drie jaar ge leden geopende discotheek woont zijn de omwonenden de overlast beu. „Dit is een zwar te episode in ons leven. We zit ten onderhand aan het pla fond. Ons leefklimaat is ingrij pend veranderd. Overlast van harde muziek, contactgeluid, van discotheekbezoekers, die lopen te schreeuwen, met au to's en bromfietsen over de stoep scheuren, tegen de ge vels urineren, intimidaties, en zo kan ik nog wel een tijdje doorgaan. Onze huizen zijn sterk in waarde gedaald. De gemeente kan de nodige scha declaims verwachten. En er is maar één oplossing: de disco theek moet weg uit ons woon gebied, het pand moet weer zijn oorspronkelijke bestem ming terugkrijgen". De gemeente Alphen voelde daar bij monde van wethouder G. van As niets voor. „Er be staat een grote behoefte aan dit soort uitgaansgelegenheden voor jongeren in Alphen. De Prins Hendrikstraat is ge schikt voor dit soort vestigin gen. Het is geen specifiek let bijdragen van Paul an der Bijl en Julia ran Bohemen. lorpsrellen (1) fie denkt dat dorpsrellen ch uitsluitend beperken tot attelandsgemeenten met inder dan 10.000 inwoners, oet tot inkeer komen na it aanhoren van het gekon- :1 en de achterklap die mo- enteel door de Leidse wijk Oude Morsch waren. De jzies aan de voet van de orspoort zijn dermate hef- dat burgemeester Cees oekoop dringend moet rerwegen de noodtoestand te kondigen in de betrok- ;n buurt. rijdpunt is het reilen en ilen van de buurtvereni- ng d'Oude Morsch. Het op- eden van het verenigings- stuur hing enkele buurtbe- oners dermate de keel uit, it ze een coup d'état pleeg- n. Maandagavond was de richtingsvergadering van lurtvereniging „De Put in Oude Morsch", een verwij- ng naar de molen die een ir geleden naast de Rem- andtbrug herrees. De lurtvereniging is dood, leve buurtvereniging, e oprichting van de nieuwe ireniging is een nieuwe ending in een ruzie die be lt dit jaar gestalte begon te ijgen. Een ruzie tussen lerzijds de harde kern van vereniging d'Oude Morsch anderzijds een groep „ver- itruste buurtbewoners". Op vraag wie er „gelijk" heeft de ruzie kan geen onaf- inkelijke buitenstaander )g een zinnig antwoord ge in. De lezingen van beide rtijen over gesprekken, bij- nkomsten, afspraken en ezeggingen lopen dermate teen dat daar nauwelijks n eenduidige lijn in te ont- kken valt. Of het zou het ote wantrouwen jegens de tdere partij moeten zijn. dorpsrellen (2) uidelijk is wel dat de ruzie ch op een aantal punten lespitst. Een daarvan is het iheer van het Wachtge- )uw naast de Morspoort. at gebouw is eigendom van e gemeente, maar die gaf et in beheer bij de buurt- sreniging d'Oude Morsch. vereniging kreeg in de loop van het jaar problemen met twee gebruikers van de ruimte. Een was de leidster van een dansgroep, die vol gens d'Oude Morsch eerst te kennen had gegeven de ruimte in het Wachlgebouw niet meer te .willen huren, maar daar later op terug kwam. Toen was het wat be treft d'Oude Morsch al te laat. De huurster beweert echter dat ze er botweg uitge zet wordt. De andere huurder waar pro blemen mee ontstonden was eigenaar Hans van der Bijl van Huis de Bijlen, de kroeg pal tegenover het Wachtge- bouw. Die kreeg een ruimte te huur om er kaart- en spel letjesavonden te houden, maar volgens het bestuur maakte Van der Bijl er een soort dependance van zijn etablissement van. Om die reden werd het contract dan ook niet verlengd. Gaandeweg begon zich in de wijk een tweespalt af te teke nen. Dat resulteerde in juni in een vergadering van ver ontruste bewoners. De be langrijkste verwijten: bij d'Oude Morsch blijft geld aan de strijkstok hangen en de vereniging gaat ondemocra tisch te werk. Dat viel be paald slecht bij de bestuursle- den van d'Oude Morsch, die bovendien geschokt meldden dat ze telefonisch bedreigd werden en dat hun ruiten werden ingegooid. De ver ontruste opposanten distan tieerden zich daar direct van. Vanaf dat moment klonk het wapengekletter ook buiten de wijkgrenzen. Het college ging zich er mee bemoeien en besloot om het beheer van het Wachtgebouw, een van de bronnen van alle commo tie, weer in eigen hand te ne men. Wethouder Hans de la Mar zegde enkele weken ge leden toe om na zijn vakantie met de partijen om de tafel te gaan zitten om te kijken of er een oplossing te verzinnen viel. Dorpsrellen (3) De rust was echter van korte duur. Afgelopen maandag richtten de verontruste be woners van d'Oude Morsch een nieuwe wijkvereniging op. De ontoegankelijkheid van de bestaande buurtvere niging was al langer een van de mikpunten van kritiek, maar toen de „verontrusten" vernamen dat de vereniging overwoog zich op te heffen en een stichting (met alleen een bestuur, zonder leden) te vormen, was de boot aan. Volgens de oppositie weigert de vereniging d'Oude Morsch sommige buurtbewoners die lid willen worden, en wordt Wijkverbetering in Maredorp-Oost. Uit de informatie in de vi trine blijkt dat het in elk geval een langlopende zaak is. foto: wim van noort de stichtingsvorm gekozen om dat probleem te onder vangen. Ook over die vermeende on toegankelijkheid lopen de le zingen uiteen. Volgens Ingrid van Buuren, plaatsvervan gend voorzitter van de buurt vereniging in oprichting, zijn er 27 mensen die graag lid wilden worden van d'Oude Morsch. Ze zouden echter te horen hebben gekregen dat pas volgend jaar zomer beslo ten zou worden of ze kunnen worden toegelaten. De vere niging zou bijvoorbeeld be woners van de nieuwe flats in de wijk en bewoners van de boten van de Historische Haven niet willen toelaten. Voorzitter Guillèn van d'Ou de Morsch heeft een andere verklaring. Volgens haar is de struktuur van de vereni ging inderdaad wat afwij kend van wat gangbaar is, maar dat heeft historische achtergronden en leverde bo vendien tot voor kort nooit een probleem op. De vereni ging was namelijk eerst een buurtcomité, zonder rangen of standen. Toen het enkele jaren geleden noodzaak werd om een rechtspersoon te vor men, besloot men om van het comité een vereniging te ma ken, eveneens zonder rangen of standen: alle leden werden automatisch bestuurslid. De vereniging zou ook blijven functioneren als een buurtco mité. Dorpsrellen (4) Volgens Guillèn zijn er ooit maar twee mensen geweest die zich vergeefs aanmeld den. Een aantal jaren geleden een wat wereldvreemde stu dent, en een jaar geleden een nieuwe bewoonster die er nog niet eens echt woonde, ene Ingrid van Buuren. „We hebben haar geadviseerd eerst nog even te wachten tot ze er wat langer zou wonen", aldus Guillèn. Recentelijk hebben zich vol gens haar twaalf mensen aangemeld, maar daar zaten ook wat verontruste buurtbe woners tussen, zoals Ingrid van Buuren en Hans van der Bijl. „Een paar mensen wil den we serieus benaderen, omdat mensen die een bijdra ge kunnen leveren van harte welkom zijn. Maar we had den er niet zo veel trek in om ook mensen in onze vereni ging en dus in ons bestuur op te nemen die ons er van heb ben beschuldigd dat we geld achterover drukten", aldus Guillèn. Kortom, d'Oude Morsch voelde er weinig voor het Paard van Troje binnen te halen. Pure ballotage, aldus de ver ontruste buurtbewoners. Toen het beperkte toelatings beleid geïnstitutionaliseerd dreigde te worden in een stichtingsvorm was de aanlei ding voor een staatsgreep daar. De buurtbewoners die lid wilden worden van d'Ou de Morsch besloten lid te worden van De Put in d'Ou de Morsch. Daarmee moet er een nieuw tijdperk aanbreken in d'Oude Morsch. Een tijdperk waarin i democratie, menslievendheid en toegankelijkheid van de vereniging hoogtij zullen vie ren. Geen vriendjespolitiek, maar openheid. Dat verder felijke toelatingsbeleid van de vereniging/stichting d'Ou de Morsch zal de nieuwe club vreemd zijn, aldus Ingrid van Buuren. „Iedereen die in de wijk woont of werkt kan lid van onze vereniging worden". Ook mensen die al lid van d'Oude Morsch zijn? „Ja hoor. Hoewel dat in het geval van mevrouw Guillèn erg moeilijk ligt. Ze woont aan de andere kant van de Morspoort, op de Morsweg. En dat is net onze wijk niet meer". Stout (1) Autobedrijf Kerkhof B.V. mag het komend schooljaar Rijnsburgse gehandicapte kinderen naar school vervoe ren en weer naar huis bren gen. De offerte van het be drijf is door de gemeente Rijnsburg positief beoordeeld en de gemeente heeft direc teur Koot een jaarcontract toegezegd. Koot is het daar achter niet mee eens en voelt meer voor een contract voor onbepaalde tijd. Hij verwijst daarbij naar het contract dat Taxibedrijf Kerkhof B.V. met de gemeente had. Dat bedrijf heeft niet alleen bijna dezelfde naam, maar boven dien dezelfde directeur. Taxi bedrijf Kerkhof ging echter failliet, waarna Koot de fail liete boedel opkocht en door ging onder de naam Autobe drijf Kerkhof. Volgens Rijnsburgs chef fi nanciën Hoving was het vra gen van offertes door de ge meente een financiële kwes tie. De gemeente moet vol gens hem op de centjes letten en wil daarom wel eens we ten wat andere vervoersbe drijven dan die van Koot in rekening brengen. Koot kwam dit keer in die nieuwe ronde als beste uit de bus, maar de gemeente wilde de handen vrij hebben om de komende jaren een nieuwe peiling te kunnen houden. De hele gang van zaken zint Koot echter niet en hij ver moedt dat het niet alleen om de centen gaat. Wantrouwen, gekonkel en achterdocht doen in het taxiwereldje op geld. Hij liet in een reactie op de beslissing van de gemeen te dan ook de woorden Taxi bedrijf Van Noort vallen. Volgens Koot heeft dat be drijf de gemeente onder druk gezet. „Zo is de vraag naar offertes ontstaan. Maar Van Noort heeft ons al vaker dwars gezeten", aldus Koot. Stout (2) Nu wordt Koot op het ogen blik geregeld door vroegere relaties voor de rechtbank gedaagd. Maar dat staat vol gens hem helemaal buiten de weigering van de gemeente Rijnsburg om langdurig met hem in zee te gaan. Ook de perikelen rond het faillisse ment en de klachten die en kele Rijnsburgse ouders vorig jaar hadden op het vervoer door zijn bedrijf hebben er volgens hem helemaal niets mee te maken. Die klachten klopten voor hooguit tien procent. Ook het feit dat hij jarenlang gebruik maakte van vergunningen die niet op zijn naam stonden, had geen relatie met de twijfels van de ouders van de kinderen en de gemeente Rijnsburg. De ouders zijn nu tevreden over de wijze waarop hun kinderen het komend school jaar vervoerd gaan worden. Waakzaamheid blijft echter geboden. Zo was de wijze waarop Koot bij de offerte- ronde met de gemeente Rijnsburg omsprong hen een doorn in het oog. „Door mid del van ingevulde vragenfor mulieren van de ouders wil de Koot bij de gemeente sco ren. Dat Koot de ouders no dig heeft om de gemeente te overtuigen gaat ons te ver", is de mening van de heer Den Haari'^een van de ouders die deel lütmaakt van de commissie ^ie een oogje in het zeil houdt wat het ver voer door Kerkhof betreft. „Als we niet op de woorden en daden van Koot letten, gaat hij weer stout doen", weet Den Haan. „Je moet dat bedrijf in de gaten houden. Nu verloopt het vervoer van de kinderen op de juiste ma nier en ook heel veilig. Maar dat is wel eens anders ge weest en als je niet de vinger aan de pols houdt, gaat het zo weer mis". Den Haan kan misschien beter niet alleen de vinger aan de pols hou den, maar ook proberen om zijn vinger achter het taxi vervoer door Koot te krijgen. Is er niet zo'n gezegde als goedkoop, duurkoop? woongebied, er zitten kanto ren en andere horecagelegen heden. Wij willen de functie van het gebied als uitgaans centrum versterken". Volgens mevrouw Buitelaar, woordvoerster van Starlight is er geen sprake van overlast. „De discotheek mag door de week maar tot twaalf uur 's nachts open zijn, op vrijdag en zaterdag tot één uur. Dat bete kent dat er alleen maar jonger publiek komt, van 16, 17 jaar oud. Die rijden nog geen auto, en kunnen daar dus ook geen overlast mee veroorzaken. Ge middeld zijn er tussen de 250 en 300 discotheekgangers op een avond aanwezig. Overi» gens heb ik hier de verklarin gen van 25 mensen die vlak in de buurt van de discotheek wonen, en zeggen geen last van de discotheek te hebben. Ik heb daarom mijn twijfels over het aantal van 35 omwo nenden dat tegen de disco theek zou zijn". Voor- en tegenstanders van Starlight, beide groepen waren ruim vertegenwoordigd bij de zitting, kwamen ook gisteren niet nader tot elkaar. De zaak loopt inmiddels al meer dan vijf jaar. De eerste bezwaren werden al ingediend toen het plan bekend werd dat er een discotheek zou komen aan de Prins Hendrikstraat. De Raad van State zal nu na verloop van tijd de knoop definitief moeten doorhakken. O Fortuna op carillon LEIDEN Het carillon van het Leidse stadhuis speelt sinds gisteren fragmenten uit het spektakelstuk O For tuna, dat volgende maand in de Pieterskerk wordt opge voerd. Ieder kwartier draait een bandje met een stuk mu ziek. Dat gebeurt tot de eer ste opvoering van O Fortuna op 15 september. Aan O For tuna doen zo'n 500 amateurs mee. De opvoering van het spektakel vindt plaats in het kader van het eerste lustrum van de jaarlijkse Leidse Uit markt, die op 17 september wordt gehouden. verschijnt bij deze krant de special Wintermode 1988/1989. In 't kort gezegd gaat de wintermode er zo uit uitzien: lang en wijd, of kort en nauw. Een zeer gevarieerde mode dus, waar u in deze special kleurrijk over wordt voorgelicht. Ook het modenieuws uit uw eigen omgeving kunt u in deze full color special terugvinden. Informatie over de adverteer- mogelijkheden in deze special wordt u graag verstrekt door Aemoud Lipp- mann, die bereikbaar is onder telefoonnummer 071 - 122 244 fieldt Sou/tont GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE,EX POSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Deze handige schrijfmap (22 x 16 cm) bevat een hagelwitte blocnote, een calculator op zonne-energie (werkt ook onder, kunstlicht), een balpen en een opbergvak. Hij is voor u als u ons een nieuwe abonnee hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. j~Noteer als nieuwe abonnee*tngaande Naam:Voort.: Adres: Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per 1 maand automatisch betalen f 23,74 (voor controle bezorging) kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de schrijfmap en calculator naar Naam: I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998.2500 VD Den I Adres: Postcode/plaats: 18k. tfSlJNZ 1I £eidóc(2oma/nt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11