Zeidóa Qowuwt 1 Strijd om menselijk geluk in Pieterskerk STAD OMGEVING „Volledig reservaat onmogelijk in Nieuwkoops Veenweidegebied Automobilist rijdt in op meisjes tsfalt op [erenweg Slimme EHBO-kit VRIJDAG S AUGUSTUS 1988 PAGINA 9 'ostagentschap Cobetstraat blijft PIDEN Het postagentschap van de PTT blijft in de Cobet- [aat. Een handtekeningenactie van mevrouw G.C. van Heerin- n. die naast het agentschap woont, heeft de PTT en de huidige jheerder over de streep getrokken. iheerder E. Oom stopt per 1 september met de sigaren- en jeelgoedzaak waar het agentschap is ondergebracht. Hij had na lie jaar zoeken een nieuwe eigenaar gevonden, maar de PTT jlde het agentschap niet aan hem toevertrouwen. Vooral oude- omwonenden vonden het zeer vervelend als het agentschap b verdwijnen. |n van hen, buurvrouw Van Heeringen, organiseerde een indtekeningenactie. Zij stuurde zestig handtekeningen en een )ef naar de PTT met het verzoek om het agentschap te behou- De PTT stemde toe. fi: „Toen ben ik maar weer op zoek gegaan naar een nieuwe (enaar. Je wilt toch iets terugdoen voor je klanten. En het is R gelukt ook". De heer Van Harteveld zet de winkel en het entschap per 1 september voort. Tot grote tevredenheid van 5 buurt, dat is duidelijk. De heer Oom neemt dan na 34 jaar Icheid. Botsing met bus NOORD WIJK Een 23-jarige automobi list uit Noordwijk is vanochtend vroeg licht gewond geraakt bij een aanrijding met een NZH-bus. De man reed op de Rijnsburgerweg in Noordwijk. De bus chauffeur wilde vanaf de Rijnsburgerweg linksaf de Heemweg inrijden. Daarbij verleende hij geen voorrang aan de Noordwijker. Het slachtoffer is met onbe kend letsel naar het Academisch zieken huis in Leiden gebracht. Gospelconcert in Betlehemskerk LEIDEN In het Evangelie Centrum De Bethlehemskerk aan de Lammermarkt 57 wordt zondagavond een gospelconcert ge geven door de Engelse formatie Vine Song. Aanvang 19.30 uur. Vine Song brengt close harmony nummers. Kappers bedot ALPHEN AAN DEN RIJN Een valse scharensliep heeft gis teren enkele kappers in Alphen opgelicht. Een kapper aan de Ju- lianastraat heeft aan gifte gedaan. De man bood aan kappersscha ren te slijpen. Hij ver dween dan met de scharen, kwam na een kwartier terug en bracht 80 gulden in re kening- Nadat was be taald bleek dat hij niets met de scharen had gedaan. Dief valt in slaap ALPHEN AAN DEN RIJN Een 40-jarige inbreker kon gistermorgen door de politie van Alphen worden aangehouden omdat hij bij een in braak in slaap was gevallen. De man had 's nachts ingebroken bij café Du Centre aan de Aarhof in Alphen. Hij wist zich toegang te verschaffen door een ruit in te slaan. De slaperige in breker vulde er twee tassen met in gevroren snacks, broodies en drank. Vervolgens dronk hij alvast wat van de drank op, en viel daarna op een trap in slaap. Daar werd hij de vol gende morgen door schoonmakers aangetroffen. De man, een goede be kende van de politie zonder vaste woon- of verblijfplaats, is ter ont nuchtering meegenomen naar het po litiebureau en later weer op vrije voeten gesteld. ERNSTIG GEWONDE LEIDEN Een 13-jarig meisje uit Leiden is afgelopen woensdag vrij ernstig ge wond geraakt bij een botsing op een fietspad in het recreatiegebied de Vlietlan- den. Het meisje fietste 's avonds rond half zeven samen met een vriendinnetje op het fietspad vanaf het surfstrand in de richting van Leiden, toen er van de andere kant een auto aan kwam rijden. Zonder vaart te minderen reed de automobilist op de meisjes in. Hij keek nog wel even om, maar reed vervolgens door. Een van de meisjes liep bekkenletsel en kneuzingen op, de ander kwam er zonder ernstig letsel vanaf. Aangezien het op het tijdstip van het ongeluk vrij druk was, hoopt de politie dat er getuigen zijn die wat over de automobilist zouden kunnen melden. Het gaat om een ongeveer 35- jarige man. Hij reed in een rode auto met een X in het kenteken. Naast hem zat een vrouw met opgestoken haar. Getuigen kunnen contact opnemen met de poli tie in Leiden, telefoon 071-258888. uto tegen boom 1IDEN Een 23-jarige au- lobilist uit Leiden en zijn r^/lljarige Leidse passagier fjjm gistermiddag om tien r^./tr twaalf gewond geraakt -2H de Wassenaarseweg. De ijarige bestuurder verloor leen bocht ter hoogte van Niels Bohrweg de macht jr het stuur en klapte te- b een boom. [j liep snij- en schaafwon- In op. zijn passagier diverse ieuzingen. Beiden zijn naar Y>r Academisch Ziekenhuis I' Leiden gebracht. De auto V-^tfrd geheel vernield, de '4>m bleef ongedeerd. 'ARMOND De Heren- g, en de andere delen n de doorgaande route Warmond, worden -ALftorzien van asfalt. el het definitieve besluit rover pas genomen wordt de raadsvergadering van 8 itember aanstaande, lijken kaarten inmiddels wel ge- iud. Een meerderheid van 1 raad, bestaande uit CDA en VD, heeft zich al uitgespro- jn vóór het asfalteren van de Irbinding Oranje Nassau- an-Sweilandstraat-Heren- eg-Oosteinde. [ermee komt dan een einde n een maandenlange discus- j^jedie begon met een hoorzit ting op 13 april dit jaar. De in- roners van Warmond konden en hun mening geven over verharding van de weg. -Óen werden drie alternatie- in afgewogen: klinkers, be- bstraatstenen en asfalt. De eer historiegevoelige inwo- trs pleitten voor het handha- »n van de karakteristieke a^ïnkerbestrating, de mensen langs de route woonden jaren voor het trillings- en k J^luidsarme asfalt en het ge- ntebestuur koos, toen nog, ir betonstraatstenen omdat het voordeligst zouden zijn. 'erigens vooral omdat de over een jaar of vijftien opengebroken moet irden voor het vernieuwen de riolering. Sloten worden ninder vaak phoongemaakt I iEIDEN De vakgroep I Milieubiologie van de 1fG^dse universiteit en de I iluidhollandse Milieufede- atie gaan onderzoek doen iaar de mogelijkheid om iet schoonmaken van slo- bn in het Veenweidege- lied te verminderen. Ze 6K6frijgen daarvoor subsidie ^o-an de provincie Zuid- 'lolland. leb (lij het schonen van sloten Vorden de planten in de sloot amen met wat bagger op de lootkant geworpen. Door de loot minder vaak te reinigen eemt het aantal bijzondere |lanten langs de slootkant toe, erwijl het onkruid vermin- I ert. Bovendien kost het de beren, die door de water- phappen verplicht worden de loot schoon te maken, minder jeld en tijd. Wel kunnen er iroblemen ontstaan met de lan- en afvoer van water, let onderzoek, dat alle voor- n nadelen op een rijtje moet fetten, gaat nog dit jaar van i tart. In nauw overleg met •oeren en waterschappen zal p verschillende plaatsen in uid-Holland geëxperimen- 'erd worden met de mate van ootschoning. Tot 1990 zullen ij de sloten die elk jaar ge- 'hoond zijn en bij de minder aak geschoonde sloten metin- ?n worden verricht ten aan- en van de doorstroming. Ook ordt gekeken naar de ver- appmg van de slootkanten x>r vee. Boeren zijn namelijk ij. het slootschonen ook ver- licht de slootkanten te onder- 1 ouden. Verder wordt geke- en naar de draagkracht van i gronden langs de sloten, olgens de onderzoekers zijn éel boeren positief over een erlaging van het anatal keren "at de sloot gereinigd moet 'orden. In gebieden waar de 'ate-rschappen niet zou strikt pntroleren gaan de meeste ^^oeren uit zichzelf al tot min- IBer vaak schonen over. VIJFHONDERD AMATEURS IN SPEKTAKELSTUK O FORTUNA LEIDEN Honderden kleurige kostuums, voortdurende beweging op een immens podium, imposante muziek door vier orkesten en zeven koren, een godin die vanaf de kansel het ge krioel onder haar over ziet en dat alles in het sfeervolle decor van de Pieterskerk. Het spekta kelstuk „O Fortuna" dat dit jaar tijdens het eerste lustrum van de Leidse Uitmarkt op 15, 16 en 17 september gespeeld wordt, belooft een fasci nerend kijk- en luister stuk te worden. In totaal zetten vijfhonderd ama teurs zich in voor dit the aterstuk. Daar komen nog eens tal van technici bij die voor de verlich ting en het geluid zorg dragen. Spil van deze enorme produktie is re gisseuse Janne Jansen die als enige beroeps kracht de veelomvatten de taak op zich genomen heeft om samen met alle medewerkenden van O Fortuna een succes te maken. Het leek de organisatoren van de Leidse Uitmarkt aar dig om ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van deze informatiemarkt van vereni gingen de deelnemers zich niet alleen elk apart maar ook gezamenlijk te laten pre senteren. Omdat verschillen de verenigingen daarin een rol zouden moeten spelen, moest een totaaltheaterstuk worden samengesteld. Samen met Arthur Rörsch stelde Jansen „O Fortuna" samen. ,,Voor de muziek zijn wij uit gegaan van de liederencyclus Carmina Burana", vertelt Jansen. Die werd rond 1905 gecomponeerd door de Duitse muziekpedagoog Carl Orff. De Carmina Burana bestaat uit middeleeuwse liefdeslie deren, spotliederen, protest en moralistische liederen en drinkliederen van vaganten, rondtrekkende en avontuur lijke studenten en geestelij ken in de middeleeuwen. „Ons stond echter meer voor ogen dan een muzikaal stuk alleen. Het is voor het eersj in de geschiedenis dat het 'stuk van Orff met ballet èn toneel wordt uitgevoerd. Wij hebben alleen voor deze drie uitvoeringen eenmalig toe stemming gehad van de we duwe van Orff om het stuk te bewerken". Rad van Avontuur Het verhaal dat rond de Car mina Burana geschreven is draait om Fortuna, de Ro meinse godin van het (nood- )lot. Haar alomaanwezigheid wordt gesymboliseerd door een enorm Rad van Avon tuur dat in het eerste bedrijf door vier helpsters van For tuna naar het centrum van de Pieterskerk gedragen wordt, waar het vervolgens aan de hanebalken van de kerk omhoog getakeld wordt. Gedurende het hele stuk blijft het drie meter grote ge vaarte boven het publiek hangen als een symbool van geluk en ongeluk dat de mensen ook in het dagelijks leven boven het hoofd hangt. Fortuna, heerseres over het lot der mensen, is in de loop van de geschiedenis in aller lei gedaanten aanbeden en verguisd. In het stuk toont zij haar twee gezichten in de fi guren van Geluksvogel en Pechvogel die respectievelijk de optimistische en pessimis tische levensvisie vertegen woordigen. „Het stuk geeft de strijd weer van deze twee figuren. Na een intro probeert Geluksvo gel Pechvogel in drie bedrij ven aan te tonen dat het le ven niet één groot tranendal is, maar dat de mens zelf moeite moet doen om zijn ge luk te bewerkstelligen. Het is een worsteling van Geluks vogel om het noodlot te be dwingen. Hij doet dit in drie bedrijven die elk in een an dere tijd spelen. Achtereen volgens is dit de Renaissance, de vroege en de late Middel eeuwen", zet Janne uiteen. De teksten van de verschil lende scènes zijn geïnspi reerd op de Getemde Feeks van Shakespeare, een ver haal over rondtrekkende va ganten in de Middeleeuwen en de heldenverhalen over de legendarische koning Ar thur en zijn ridders van de Ronde Tafel. De hoofdrol als Fortuna wordt vertolkt door Jenny Mijnhijmer, toneelspeelster bij Leiden English Speaking Theater. „We hebben een aantal audities gehouden. De figuur van Fortuna is na tuurlijk heel belangrijk, die draagt het stuk voor een groot deel. Het is niet eens zo'n moeilijke rol, maar het vereist wel een enorme uit straling. Fortuna is een heer seres en dat moet heel duide lijk tot uitdrukking komen. Jenny vond ik daarvoor het meest geschikt". Korén In totaal zeven koren met ruim 250 leden verlenen hun muzikale medewerking aan O Fortuna; het Alma Mater Koor, Stem des Volks, Toon kunstkoor, Lingua Musica, het koor van het Collegium Musicum, het Vrouwenkoor Leicanta en een kinderkoor van de Streekmuziekschool. De balletscholen van Lucette Bletz en Dance Place Marjo lein Briër verzorgen het dansgedeelte met speciaal voor de produktie gemaakte choreografieën. Honderdzes tig acteurs en actrices van de toneelverenigingen Theater Toverlei, Leids Studenten Toneel, Groninger Toneel Vereniging, Kindertheater Tierlantijn, Imperium en Leiden English Speaking Theater werken verder mee aan het theaterstuk. Voor het gedeelte over koning Arthur leveren bovendien de fanfare Werkmans Wilskracht en een schermschool een bijdra- ge Verantwoordelijk voor het decor is de architect Kees Lau. Onder zijn leiding is er de laatste maanden door tal van hulpkrachten en vrijwil ligers getimmerd en geverfd. „Belangrijkste decor is na tuurlijk het interieur van de Pieterskerk. Verder spelen vooral primaire kleuren een belangrijke rol in de ver schillende bedrijven. Die kleuren worden weergege ven in lijnpatronen die zowél op het podium, op stroken stof op de zuilen van de kerk, de kostuums en meubelstuk ken zoals stoelen, weefgetou wen en kamerschermen zijn geschilderd". De vele kleuri ge lijnenpatronen die op die manier in O Fortuna voorko men symboliseren het supre matisme. „Een Russische avantgardistische stroming waarbij kleuren en patronen de sfeer bepalen en het ge voel van de verschillende personnages uitbeelden", legt Janne uit. Janne Jansen en Kees Lau gaan er van uit dat O Fortu na een groot succes zal worden. „De combinatie van het feit dat het werk van Orff nu in een unieke vorm wordt opgevoerd, plus het sfeervolle decor van de Pie terskerk zal waarschijnlijk veel publiek trekken. Het is nog. niet eerder gebeurd dat er in de Pieterskerk een der gelijk groots massaal theater stuk is opgevoerd". Speelstijl De verschillende verenigin gen die meewerken repete ren nu al ongeveer een half jaar in hun eigen groep onder leiding van hun eigen diri gent of regisseur. Janne: „Ik loop ze regelmatig allemaal af en probeer alles op elkaar aan te laten sluiten. Daarbij hou ik vooral in de gaten dat er één bepaalde speelstijl en artistieke lijn gehanteerd wordt. Tot nu toe lukt dat aardig". Al drie keer is er een geza menlijke repetitie van alle spelers en muzikanten ge weest. „Vooral het aansluiten van de muziek op de tekst bleek in de praktijk een struikelblok te zijn. Stapje voor stapje vordert dit nu echter. De mensen raken er door die gezamenlijke repeti ties ook meer bij betrokken. Ze zien waar ze in hun eigen groepje mee bezig zijn, wat het geheel voorstelt". Telkens wordt er met een ge ïmproviseerd decor gewerkt. Kostuums komen er nog niet aan te pas. Ontwerpster Francisca Ottens is met veel vrijwilligers nog steeds bezig om de talloze kostuums in el kaar te naaien. „Voor een deel wordt de kleding ook door de verenigingen zelf ge maakt, maar wij houden wel de vinger aan de pols. Een- Janne Jansen is als regisseuse de spil waar alles rond het spektakelstuk O Fortuna om draait. Architect Kees Lau zorgt voor de aankleding van de Pieterskerk, het decor van het theaterstuk waar meer dan vijfhonderd amateurs aan meewerken. FOTO: WIM VAN NOORT crofoontje om de hals, maar door al het geruis van kle ding of manoeuvres zoals rol len over de grond stoort deze methode te erg". In totaal heeft de produktie van O Fortuna zo'n twee ton gekost. Dankzij subsidies van het ministerie van WVC, de gemeente Leiden, de provin cie Zuid-Holland en enkele sponsors kon het spektakel gefinancierd worden. Per avond kunnen in sep tember maximaal duizend mensen het spektakelstuk in de Pieterskerk aanschouwen. De entree bedraagt vijftien gulden. JEANNETTE SCHREUDER heid van stijl is noodzake lijk". Techniek De vorm van het podium en de akoestiek van de kerk ei sen veel van de spel- en ge luidstechniek. „Het publiek zit rondom het podium. Er zijn vier verschillende op gangen en de acteurs en ac trices spelen 'en rond'. Dat is extra moeilijk, omdat ze ge wend zijn naar één kant te spelen zonder kijkers in de rug. Omdat er langs vier kanten mensen zitten, moeten zij continu in bewe ging zijn. Het speelvlak mag nooit leeg zijn, er moet steeds iets gebeuren. Daarmee voor kom je dat een deel van het publiek tegen de ruggen van de spelers aan zit te kijken of dat de scène zich voor een deel van de toeschouwers achter een pilaar afspeelt. De koren en orkesten staan ach ter het publiek en kijken dus over de hoofden heen naar het podium". Ook wordt bij O Fortuna ge bruik gemaakt van een spe ciale geluidstechniek. „De spelers krijgen een micro foontje op het voorhoofd ge plakt en dragen een zender tje bij zich. Normaal gespro ken hebben acteurs een mi- Taxichauffeur breekt slagboom bij AZL af LEIDEN Een 31-jarige taxi chauffeur uit Alphen aan den Rijn heeft afgelopen nacht een slagboom op het terrein van het Academisch Ziekenhuis in Leiden afgebroken, om een passagier snel naar de afdeling Spoedopname te kunnen bren gen. De taxi kwam met grote spoed uit Alphen, omdat de bewuste passagier onwel was en regelmatig wegzakte. De Leidse politie begeleidde de taxi vanaf de Willem de Zwij gerlaan en liet via de mobilo foon weten de ingang van het AZl-terrein aan de Plesman- laan te willen gebruiken. Daar aangekomen bleek de slag boom echter gesloten en was er geen portier te bekennen. De chauffeur brak daarop de slagboom af en reed snel door. Hij heeft na het afleveren van zijn passagier alle gegevens bij de inmiddels gearriveerde por tier achtergelaten. Oliespoor leidt naar brokkenmaker LEIDEN De Leidse politie heeft afgelopen nacht dankzij een oliespoor een 32-jarige auto mobilist uit Zoeterwoude kun nen aanhouden. De dronken man reed door nadat hij op de Hoge Rijndijk bij de Leiderdorp- se brug een paal had omgereden. GEDEPUTEERDE OVER AANTIJGINGEN NATUURMONUMENTEN: NIEUWKOOP/DEN HAAG De wens van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten om de Veen weidegebie den bij Nieuwkoop voor honderd procent tot reser vaat te bestempelen, is op papier misschien wel mooi maar in de praktijk onuit voerbaar. Voor de uitvoe ring van een dergelijk be leid is de steun van de be woners van het gebied no dig en die steun is er niet. Dat zegt 'gedeputeerde E.P. van Heemst (recrea tie, natuurbehoud) in re actie op de aantijging van Natuurmonumenten dat het provinciebestuur veel minder reservaats-gebied rond de Nieuwkoopse Plassen heeft gepland dan was beloofd. De Provincie besloot in juni om 170 hectare van het gebied als reservaat te bestempelen en 320 hecta re als beheersgebied. Beheersgebieden zijn stukken grond waar onder bepaalde voorwaarden boerenbedrijven op gevestigd mogen worden, zodat de natuurwaarden zo veel mogelijk behouden blij ven. Natuurmonumenten is echter bang dat de natuur van deze aanpak toch veel te lijden zal hebben en herinnert de Provincie eraan dat minister Nijpels aanvankelijk wilde dat het gebied voor honderd pro cent reservaat zou worden". Draagvlak Van Heemst zegt hierover: „Als het maatschappelijk draagvlak ontbreekt om meer grond als reservaat te kenmer ken, kun je wel inpakken. Dan is het beter om de agrarische belangen aan te passen aan de eisen van het landschap. Na- tuurmonumtenten maakt geen onderscheid tussen beleid op papier en wat kan in de prak tijk. Als wij als Provincie doen wat deze vereniging wil, werkt de lokale bevolking to taal niet meer mee. Ik denk dat onze aanpak daarentegen wel medewerking oplevert". „Verder geloof ik dat wij poli tiek gezien het maximaal moe gelijke uit deze regeling heb ben gesleept. Aanvankelijk waren er plan nen om slechts 140 hectare re servaat en 350 hectare be heersgebied te plannen. Het vergroten van het reservaat met dertig hectare stuitte al op problemen in de staten en heeft het kantje-boord ge haald. Natuurmonumenten hebben dus een ideaalbeeld voor ogen, dat wel altijd een droom zal blijven". Voorwaarden De provincie heeft wel twee voorwaarden aan de regeling verbonden. „Over zes jaar moeten voor minstens de helft van de beheersgebieden over eenkomsten zijn afgesloten met agrariërs. Verder zullen we over zes jaar controleren of de natuurwaarde van de be heersgebieden is achteruitge- l9) gaan èn of de waardevolle ve getatie behouden is gebleven. Is dit niet zo, dan zullen we het beleid moeten herzien". Volgens de gedeputeerde is het te vroeg om te zeggen op wel ke wijze een eventuele herzie ning zal gebeuren. De provin ciale plannen zijn inmiddels naar minister Nijpels gestuurd en deze zal voor de herfst een oordeel vellen. De opzichter van de Nieuw koopse Plassen, F. Alta, zegt over de plannen van de Pro vincie: „We worden nu in feite met kleine stukjes reservaat afgescheept, terwijl aanvanke lijk de bedoeling was het hele gebied tot reservaat te ma ken". Natuurmonumenten heeft veertig van de vijfhonderd hectare in het gebied gekocht, maar mag in de beheersgebie den geen grond kopen. De Veenweidegebieden bestaan uit grasland met een hoge grondwaterstand en hebben daardoor een volgens Natuur monumenten unieke vegetatie. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. ■Noteer als nieuwe abonnee ingaande- 'Naam: i Postcode/plaats:, ■Telefoon- [Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, i Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per i maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f70,93 i Stuur als dank de EHBO kit naar Naam: (voor controle bezorging) 1 AdresL i Postcode/plaatse I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar l Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag ftzJdócSouumt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9