Lucas Goeree weer op vrije voeten CetdóeSomo/rtt' Opwinding in Frans dorp door „wonder in Lourdes Vrijheid van onderwijs wordt wel degelijk benut GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk en wereld Schoolwijzer brieuen lezers weer CeidócSoiwmit VRIJDAG S AUGUSTUS 1988 PAGINA p Bonders waren weer massaal op zendingsdag DRIEBERGEN ,,Het moet het hart van de mensen raken". Zo verklaart ds. C. Snoei, directeur van de Gereformeerde Zendingsbond, gisteren de massale opkomst in Driebergen, waar de jaarlijkse zendingsdag van de bond werd gehouden. Naar schatting waren er zo'n vijftienduizend mensen, meer in elk geval dan vorig jaar. Wat die mensen, die met zestien bus sen en honderden auto's van heinde en verre waren gekomen, ertoe brengt om van een vakantiedag een zendingsdag te ma ken? Ds. Snoei: „De warmte van het geloofsleven moet hierbij een rol spelen. In onze kring spreekt men van bevinding". De duizenden met hun meegebrachte of gehuurde klapstoeltjes op het grasveld achter het vroegere seminarie kregen daar de ge bruikelijke lange toespraken te horen, ditmaal over het thema hoop. Niet samen over het Kerkepad OOSTWOLD In het Groningse dorp Oostwold is wat beroe ring ontstaan over het plan van de gereformeerden hun kerk tijdens het Kerkepad volgende week zaterdag open te stellen. Hoewel de route niet langs die kerk loopt wilden de gerefor meerden ook inspelen op de verwachte stroom toeristen en bij hun kerk ook allerlei etenswaren verkopen. Dat plan schoot hun medebroeders, de hervormden, in het verkeerde keelgat. „Dat is schieten onder onze duiven", aldus de hervormde kerk voogd H. van der Wal. Na intern beraad hebben de gerefor meerden nu besloten af te zien van enige activiteit. De NCRV had uitsluitend de (monumentale) hervormde kerk in Oost wold uitgekozen maar volgens «en woordvoerder was er wat te regelen geweest als de gereformeerden eerder aan de bel hadden getrokken. Een dwaling van Descartes is van een beter gehalte dan de waarheid van een wijsneus. GOEREES SPLITSEN ACTIVITEITEN ZWOLLE De Zwolse evangelist Lucas Goeree heeft gistermiddag na 52 dagen gijzeling het Huis van Bewaring in Zwolle verlaten. Dat gebeurde nadat aidspatiënt Fred van Zijl en Jenny Goeree voor de Zwolse gevange nispoort overeenstem ming hadden bereikt over een verklaring. Overigens betekende de verklaring geen regel rechte excuus in de rich ting van Van Zijl, die op dracht tot de gijzeling had gegeven, nadat hij door de Goerees voor moordenaar was uitge maakt. Woensdagavond had hij Jenny Goeree tij dens een tv-uitzending nog „een laatste kans' gegeven de gijzeling op te heffen. Die werd door de Goerees niet aange grepen. Gisteren ging Van Zijl er toch nog mee akkoord dat de gijzeling zou worden beëin digd. „Ik heb er genoeg van. Het is wel goed zo. Laat ze maar. Ik wil van dat eeuwige gedonder af. Ik heb lang te gen de Goerees gevochten en vaak met succes. Laat ze nu hun gang maar gaan, met die mensen valt toch niet praten. Het wordt anders een gebed zonder einde,' vindt hij. De inhoud van de overeen gekomen verklaring laat Van Zijl naar eigen zeggen koud. Het stuk begint met een Bij beltekst (Leviticus 20 vers 13), waarin volgens het schrijven homoseksuelen op één lijn met moordenaars worden" gesteld. De verkla ring wordt vervolgd met: „Hetgeen de Bijbel zegt kun nen we nooit herroepen. Of de heer Van Zijl een moorde naar is, daar laten we ons niet over uit. Dat mag hij zelf beoordelen. De blijde bood schap van de Bijbel is dat het bloed van Jezus reinigt van alle zonden en dat een ieder die in Jezus gelooft niet zal sterven maar eeuwig leven heeft,' aldus het schrijven dat is ondertekend door beide Goerees. Van Zijl zegt „schoongenoeg' van het omstreden Zwolse echtpaar te hebben. Als het aan Jenny Goeree ligt is de affaire echter niet ten einde. Zo zegt zij te vermoeden dat Van Zijl door een verslagge ver van een ochtendblad, die als enige bij de onderhande ling tussen Van Zijl en Jenny Goeree aanwezig was, is be taald voor de vrijlating. Dit in ruil voor de primeur. Re actie van Van Zijl: „Ach, laat ze maar. Ik lach er maar om.' Hij haalt ook z'n schouders op als hij de plannen van Jenny Goeree verneemt om bij justitie vandaag een straf klacht tegen hem in te die nen. Dit in verband met de macabere brief die vlak voor de begrafenis van de aan aids overleden Nijmegenaar Cors de Graaf bij de nabestaanden werd bezorgd. Jenny Goeree beweert dat Van Zijl het be richt in de wereld heeft ge bracht dat zij daarvoor ver- Lucas (midden) en Jenny (rechts) Goeree..weer bijeen... antwoordelijk was, terwijl dat niet vaststond. Lucas Goeree hield gisteren de kaken op elkaar. Hij wilde de pers niet te woord staan. De reden: het omstreden evangelistenechtpaar uit Zwolle gaat de activiteiten splitsen. Volgens Jenny Goe ree gaat haar man een eigen - veel gematigder - blad uit geven („Leven begint bij Je zus'), terwijl hij de Jezusbe- weging nieuw leven in wil blazen en weer gaat predi ken. Zelf gaat Jenny Goeree ver der met de zeer omstreden uitgave Evan, waarmee al een indrukwekkende reeks processen werd uitgelokt. Dat zal ze doen onder haar eigen naam: Jenny Mansholt. Ove rigens betreft die splitsing al leen de activiteiten op evan- FOTO: PERS UNIE gelisatiegebied, stelt ze met nadruk. Volgens haar zal er in het blad van haar echtgenoot „niets wat omstreden is' ko men te staan. Door de proble men die rond elke uitgave van Evan ontstaan, wordt hij naar haar zeggen te veel in z'n predikwerk belemmerd. Zo denkt Lucas Goeree weer zalen te kunnen huren, als hij een andere weg inslaat. Jenny Goeree zegt op andere fronten actief te blijven: „Ik zet Evan door. Ik schrijf dat blad zelf en wil dat blijven doen.' De zegen van Fred van Zijl hebben ze. „Ze doen hun best maar. Misschien kom ik ze nog weieens aan de hemel poort tegen, dan trap ik ze er af.' Ex-volgelingen Lefebvre in priester broederschap REGENSBURG Het Vati- caan is bereid de door vroe gere aanhangers van de geëxcommuniceerde aartsbis schop Lefebvre opgerichte priesterbroederschap Sint Petrus te erkennen. Dat is bevestigd door de Westduitse curiekardinaal Augustin Mayer in het tijdschrift van het bisdom Regensburg in de Bondsrepubliek. Mayer is door paus Johannes Paulus II tot president van een com missie benoemd die zich moet bezighouden met de ge volgen van de jongste kerk scheuring. De priesterbroederschap Sint Petrus, waarbij zich tot dus ver 16 priesters en 14 pries terstudenten hebben aange sloten, moet volgens Mayer toestemming krijgen om een 'sociëteit van apostolisch le ven' te vormen. De leden daarvan kunnen zonder reli gieuze geloften eigen doel stellingen nastreven. De vroegere volgelingen van Lefebvre vinden dat deze te ver is gegaan door tegen de uitdrukkelijke wil van het Vaticaan zelf bisschoppen te wijden. £>e priesters en priesterstudenten willen 'de „terechte strijd'van Lefeb vre tegen modernistische en progressieve tendenzen voortzetten", maar dan bin nen de kerk. PARIJS Het dorpje Hombourg-Haut in het departement Lorraine in het oosten van Frankrijk is sinds maandag in rep en roer doordat zijn 59- jarige inwoner Joseph Charpentier, verlamd sinds 1969 als gevolg van een hernia-operatie, in het Maria-genadeoord Lourdes in de Pyreneeën uit zijn invalidenwagen tje is opgestaan en weer rondloopt. „Het is inderdaad heel merk waardig", zegt de emeritus- pastoor van het dorpje, Dide- lon. Een buurman roept uit: „Ik stond met open mond. Ik zag iemand *oor me aan wie zich een wonder had voltrok ken. Wat een schok!" Joseph Carpentier De feiten zijn de volgende: Charpentier ging elk jaar sinds zijn invaliditeit naar Lourdes op bedevaart. In 1973 doet zich in zijn toe stand de eerste verbetering voor: de infecties houden op. In 1976 kan hij plotseling en onverklaarbaar weer zijn handen gebruiken. En dan, vorige week, doet zich in de basiliek van Lour des het grote wonder voor: „Ik kreeg de ziekenzalving en tien minuten later voelde ik een ondefinieerbare warmte die van mijn voeten opsteeg tot aan mijn hart. Ik pakte de hand van de bran cardier die naast mij stond en ik stond op. Mijn benen droe gen mij. Ik liep". Verzuim Wat .Joseph Charpentier ver zuimt om te doen als hij wil dat het wonder wordt er kend: hij verschijnt niet voor de onafhankelijke medische commissie die niet op natuur lijke wijze te verklaren gene zingen onderzoekt. Wel stelt hij onmiddellijk de leiding van de „Lions de Juda" op de hoogte; een zich charisma tisch noemende beweging die zich op het gebed richt en waarvan Charpentier sinds drie jaar lid is. Zij informeert de pers. De gepasseerde directeur van het „Bureau des constations médicales des sanctuaires", dr. Théodore Mangiapan, re ageert met wrevel: „Op elke bedevaart van dit gezelschap gewaagt men van tientallen gevallen van genezing tussen aanhalingstekens en wonde ren tussen dubbele aanha lingstekens". De arts die Joseph Charpen tier sinds 15 jaar behandelt, dr. Kazmierczac, zegt dat hij zijn patiënt nooit een speci fieke behandeling voor een verlamming heeft voorge schreven. Hij voegt er echter aan toe: „Ik constateer dat hij vandaag loopt en dat ik dat gisteren niet verwacht had". De koele man van de weten schap, Dr. Marcel-Francis Kahn van het Bichat-zieken- huis in Parijs, geeft het ge heim van Joseph Charpen tier een naam: „pathomini", wat neerkomt op onbewuste auto-suggestie. „In de psychi atrie komt men dat soort ge vallen wel tegen", zegt hij. Wat „Lourdes' gedaan heeft, is bij Charpentier na 19 jaar van verlamming een psycho logische rem losgooien. Van duizenden gevallen van genezing in Lourdes heeft de Kerk officieel maar 64 geval len als echt erkend. Het deert Joseph Charpentier niet. Volgend jaar gaat hij, hoewel genezen, naar Lour des terug. „Om getuigenis af te leggen". De laatste jaren wordt er veel geschreven, gespro ken over de vrijheid van onderwijs. Nogal eens komt dan de suggestie, de mening naar voren dat de vrijheid van de scholen de laatste jaren steeds minder groot zou zijn geworden. Het was daarom een goede zaak, dat er eens een onder zoek werd ingesteld om na te gaan of dat inder daad het geval is. De eer ste resultaten hiervan zijn onlangs gepubli ceerd. De vrijheid van onderwijs is een zeer algemeen begrip, waar men pas over kan pra ten als men weet over welk onderdeel ervan men het heeft. Zo is er de vriiheid van benoeming: schoolbesturen van bijzondere scholen mo gen zelf hun personeel be noemen zonder inmenging van de overheid. Dan is er de vrijheid van richting. De overheid mag zich op geen enkele manier met de (le vensbeschouwelijke) richting van een school bemoeien. Verder is er de vrijheid van oprichting. Elke vereniging of stichting heeft recht op subsidie voor een bijzondere school mits men aan de in de wet terzake vastgelegde nor men voldoet. Het meest ter discussie staat momenteel de vrijheid van inrichting, om dat het hier om een uitge breid spanningsveld gaat. De overheid mag aan bijzondere scholen zogenoemde eisen van deugdelijkheid stellen, maar daarbij zijn er duidelijk grenzen, onder andere be paald door de vrijheid van richting. Onderzoek Het onderzoek waar ik in de aanhef over schreef, spitste zich met name toe op die vrijheid van inrichting. Maar die van richting en oprich ting kwamen uiteraard ook wel om de hoek kijken. De vragen die gesteld werden gingen onder andere over het volgende: a. Welke beleidsruimte heb ben de schoolbesturen op al lerlei terreinen? b. In hoeverre maken zij van die ruimte gebruik c.q. erva- ren zij daarbij dat er proble-. men zijn? c. Welke rol speelt de rich ting of grondslag bij de in vulling van de beleidsruimte? Het onderzoek is verricht door het Instituut voor Toe gepaste Sociale Wetenschap pen in Nijmegen. Bij een steekproef waren 143 protes tants-christelijke, 161 rooms- katholieke en 86 algemeen bijzondere schoolbesturen be trokken. Het ging daarbij om het bestuur van 1178 basis scholen en 255 scholen voor voortgezet onderwijs. Verder zijn bij 10 schoolbesturen, evenredig verdeeld over de zuilen zgn. diepte-onderzoe ken gedaan. De resultaten zijn zeker ver meldenswaard. Zo lezen we bijvoorbeeld in het rapport: a. de scholen krijgen ruim schoots de vrijheid in het kiezen van een eigen gods dienstige of levensbeschou welijke richting. b. uit de enorme verschil len tussen de openbare en bijzondere scholen, met name bij de diepte-onderzoeken, blijkt dat de vrijheid van in richting tamelijk groot is. c. Schoolbesturen zijn voor de uitvoering van hun beslis sing sterk aangewezen op de professionals (de schoollei ding met name). De meeste schoolbesturen vinden ver der de algemene beleidsruim te redelijk groot, met uitzon dering van het arbeidsvoor waardenbeleid. Nog een paar citaten: „De vrijheid van richting biedt de schoolbestu ren de mogelijkheid om de grondslag van de school vrij te bepalen. Het eerste terrein waarop de grondslag tot ui ting komt is het personeels beleid. In het bijzonder on derwijs wordt veelvuldig van medewerkers verlangd dat zij de grondslag onderschrij ven. Het sterkst geldt dit voor protestants-christelijke schoolbesturen, voor rooms- katholieke besturen wat min der, voor algemeen-bijzonde re besturen het minst. Het tweede terrein is de onder wijskundig-organisatorische vormgeving. In het protes tants-christelijk onderwijs komt de grondslag in alle vakken aan bod, niet alleen in het godsdienstonderwijs of het vak geestelijke stromin gen zoals in het rooms-katho- hek onderwijs het geval is." Interessant is verder te lezen dat protestants-christelijke schoolbesturen in het alge meen een meer sturende, en algemeen-bijzondere een meer bewakende functie hebben. Rooms-katholieke schoolbesturen zitten daar tussen in. Een sociologisch onderzoek dient nogal eens om een in druk, die er wel is maar niet werd gefundeerd, te bevesti gen. Dat gebeurt hier wat mij betreft ook. Wel zijn er ook een aantal punten te noemen die ik of toch wel opzienba rend vind of in elk geval wil aanstippen. In de eerste plaats wijs ik dan op de „enorme" verschillen van in richting die er geconstateerd zijn tussen openbaar en bij zonder onderwijs. Hoe vaak hoor je dat niet anders: er zou nauwelijks verschil zijn Hier blijkt iets totaal an ders. Het is goed dat zoiets eens naar buiten komt na een wetenschappelijk onderzoek. Alle verhalen die hier over gaan zijn inderdaad niet meer dan persoonlijke in drukken van een heel enkele school. Ten tweede. De grondslag komt in het p.c. onderwijs in alle vakken aan bod - in het r.k. onderwijs niet (zie boven). Ik hoop dat dit ook in de praktijk van het p.c. onderwijs (dus niet alleen in de perceptie van het be stuur) het geval is, en verder dat het r.k. onderwijs ook meer die kant uitgaat. Con fessioneel onderwijs heeft niet alleen tot taak goed godsdienstonderwijs te geven en in de omgang met de leer lingen de identiteit van de school tot uitdrukking te brengen (natuurlijk!) maar de inhoud van de vakken, de leerstof heeft ook alles te ma ken met de uitgangspunten van het onderwijs. Prima minister Minister Smit-Kroes heeft ein delijk laten zien een echte ke rel te zijn. In tegenstelling tot de Vendex-commissarissen on derbrak zij haar vakantie om in eigen huis orde op zaken te stellen. Haar ambtenaren had den het plan ontwikkeld bus chauffeurs toe te staan op snelwegen harder dan 80 km per uur te rijden en hadden dat zonder haar er in te ken nen aan de grote klok gehan gen. Toen ze via de media op de hoogte raakte, realiseerde de minister zich gelukkig on middellijk dat de buschauf feurs (en ongetwijfeld in hun spoor de vrachtwagenchauf feurs) dit zouden opvatten als een vrijbrief om het gaspedaal dieper in te drukken. Zij heeft daarom meteen laten weten dat het plan van haar ambte naren in de prullenbak thuis hoort. En terecht, want het zou een heel slechte zaak zijn als de bus- en vrachtwagen chauffeurs inderdaad harder zouden mogen gaan rijden dan 80 km per uur. Helaas lappen de heren chauf feurs de huidige maximums nelheid toch al veelvuldig aan hun laars. Terugkomend van vakantie werd ik vrijwel on middellijk na het passeren van de grens voorbijgereden door dubbeldeksbussen en vracht wagens met aanhangers, die niet 100, maar zeker wel 120 km per uur reden. Het was vrijdagmiddag en de chauf feurs hadden kennelijk haast thuis te komen. Op zich best begrijpelijk na een ongetwij feld zware werkweek, maar het mag niet zo zijn dat de verkeersveiligheid daardoor in het gedrang komt. Wat mij betreft mag de rijks politie aanmerkelijk strenger controleren en bij overtreding zouden de boetes best hoger mogen uitvallen dan thans het geval is. Want voor pijn in de portemonnee zijn de cowboys van de weg met hun intimide rend rijgedrag hopelijk nog wel gevoelig. M. v.d. Poel, LEIDEN. Oranjegevoel Mijn Oranjegevoel, dat ik tij dens de Europese kampioen schappen zo vlijtig heb opge poetst, waarna ik de ongeken de glans ervan zorgvuldig tracht te bewaren, dreigt nu toch een afschuwelijke deuk op te lopen. Begrijp ik goed dat de Westduitse wetgeving het onze Oosterburen mogelijk maakt in ons land straffeloos verkeersovertredingen te be gaan zolang ze het maar niet él te bont maken? En wij maar met bosjes bekeurd worden als we bij het Scheveningse strand niet helemaal precies in het aangegeven vak staan? Bij zo'n situatie kunnen we ons toch niet neerleggen?! Ik wacht met spanning tot ik de oude, ver trouwde klaroenstoten hoor en dan: AANVALLEN! W. van Geest, ZOETERMEER. Renovatie of lapwerk NlET erg lang na de parlementaire enquête bouwsubsidis,; is het ministerie van VROM opnieuw onderwerp van een uk terst kritische beoordeling. De wijze waarop de renovat van woningwetwoningen de laatste jaren is uitgevoerd, beg leid en gecontroleerd was in veel gevallen slecht en de ko ten van herstel zijn dan schrikbarend hoog. De Algemene Rekenkamer die het onderzoek uitvoerd" noemt de situatie verontrustend en staatssecretaris Heem y van volkshuisvesting heeft danook beterschap beloofd. Dere Haag, een van de gemeenten waar een project door de R kenkamer is onderzocht, heeft het boetekleed aangetrokke j en vijf ambtenaren met extra toezicht belast, zonder dat we houder Van Otterloo echter de garantie wil geven dat dei* maatregel tot verrassende resultaten zal leiden. ZOALS eerder het geval is geweest met grote en mind< grote overheidsprojecten blijkt ook in dit geval veel te scho ten aan planning, begeleiding, controle en financiële afwil keling. Het ministerie, maar ook de plaatselijke overheii heeft onvoldoende idee van de kwaliteit van de woningvooi raad en daardoor worden niet de woningen geselecteerd d^ als eerste voor verbetering in aanmerking komen. Voorts b staat er geen bouwbesluit met te stellen kwaliteitseisen waa door geregelde controle mogelijk zou worden op de werl zaamheden en de gebruikte materialen. Ook de steeksproe: gewijze controle door het ministerie blijft achterwege. VORIG jaar is de conclusie getrokken dat de achterstand l de renovatie op de lieve som van 42 miljard geraamd mol worden. Zo'ri bedrag legt enige verantwoordelijkheid op dfi schouders van degenen die het moeten uitgeven. Eerstjf voorwaarde daarbij is een goed management dat veel van dfo feilen die de Rekenkamer signaleert kan voorkomen. Goedp ontwikkeling van plannen houdt immers in dat prioriteiteji; worden gesteld en dat strak de hand wordt gehouden aak voortgangsrapportage, controle en afwikkeling. Maar als niqi op de eerste plaats een betere selectie wordt gemaakt van d|E te renoveren woningen moet de kwaliteit lijden onder di kwantiteit. Ingrijpend verbouwen met subsidie wordt dar goedkoop lapwerk dat evenwel duur wordt in onderhoud. L Weg van de minste weerstand] De Duitse wetgeving staat niet toe dat de Nederlandse justij tie Westduitsers rechtstreeks benadert om boetes te innen gevolg van verkeersovertredingen in ons land begaan. Vai het innen van deze boetes komt dan ook nauwelijks iets te^ recht of na zeer moeizaam verlopen procedures. De uiteindeli lijke kosten voor ons land zijn daardoor in vele gevallen hot ger dan de opbrengsten. Justitie heeft daarom de politie tj' kennen gegeven maar een oogje toe te knijpen wannee[] Westduitsers niet al te zware overtredingen begaan. DaT is weliswaar heel praktisch van justitie, maar het I tevens de weg van de minste weerstand om niet te zegget principieel onjuist en daarom onaanvaardbaar. Het mag niG zo zijn dat buitenlanders in Nederland zich meer kunnej veroorloven dan ingezetenen van ons land. Terecht heefr dan ook onder meer de ANWB tegen deze beoogde gang varf zaken geprotesteerd. I Er gaan stemmen op Westduitsers bij overtredingen hardel1 aan te pakken, hogere boetes op te leggen die onmiddellijk moeten worden betaald op straffe van inbeslagname van bit voorbeeld hun auto. Ook dat lijkt geen goede zaak, want da| zou rechtsongelijkheid tegenover verschillende groepefi mensen betekenen en in een open democratie als de onze geeft dat geen pas. Wat ligt er meer voor de hand dan dal onze regering er bij de Westduitse regering op aandringt biij nen de kortste keren een wetswijziging door te voeren opda het recht zijn juiste loop krijgt? Zeker in het licht van de ba oogde Europese eenwording en het vervallen van de grenzei met ingang van 1992 kan de de Westduitse regering met goejj fatsoen niet anders doen dan een dergelijk verzoek honoref ren. Redelijk zomerweer be Alpengebied: Flinke zonnige peri( den maar in het zuidoosten L" wolking en mogeliik een regen- onweersbui. Middagtempera turei rond 27 graden in de dalen. DE BILT (KNMI) Het cen trum van een boven Bretagne aanwezig hogedrukgebied wordt morgenmiddag boven de Benelux verwacht. Al in de komende nacht valt daardoor de wind aan de grond vrijwel weg. In de bovenlucht drijven met de aldaar aanwezige wes telijke stroming vanaf de Noordzee nog af en toe wol kenvelden ons land binnen. Regen wordt uit deze bewol king niet verwacht. In de ko mende nacht ontstaan plaatse lijk mistbanken. Morgen overdag blijft het kwik aan de kust en in het Waddengebied bij een zwakke wind van zee bij een graad of 20 steken. In het zuiden van het kind, waar de opklaringen het langdurigst zijn kan de 25 graden worden gehaald. Ook zondag staat ons land in het ^■_L'^?urg zw:b5w- teken van het genoemde hoge drukgebied, het wordt dan zonnig en warm. Spanje en Portugal: Zonnig. Middag temperatuur van 23 graden aan dj noordkust tot 38 graden landinwaart in het zuiden. lokale regen- of onweersbui. Middag temperatuur van 28 graden i Italiè tot 34 graden elders. Griekse Kust: Zonnig en wj middagtemperaturen van 35 In het noorden kans op ee onweersbui. De Bilt Eelde Eindhove Vlissingen l.bew Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, medegedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en Zuid-Scandinavië en Denemarken: Wolkenvelden. Morgen eerst nog wat regen. Middagtemperatuur van 18 graden aan de westkust tot 23 graden meer landinwaarts. Britse EilandenIn het noordwesten vrij veel bewolking en af en toe re- ten. Meer naar het zuidoosten perio- en met zon en droog. Middagtempe ratuur van 17 graden in het noord westen tot 25 graden in het zuidoos- Benelux, noord-Frankrijk en noord- Duitsland: Vrij zonnig en droog. Mid dagtemperatuur rond 25 graden. Midden en zuid-Duitsland: Zonnig droog. Middagtemperatuur roncT graden. Brussel Dublin I Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Mallorca Malta Moskou München 14 11 19 v.bew. 16 12 22 13 10 zw.bew. 23 12 onbew. 28 21 onbew. 34 24 onbew. 36 21

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2