Hoogseizoen nu pas begonnen Bon: 2 6 11 Weer 4 5 7 9 10 Leids ere-doctoraat Pérez de Cuéllar BETER WEER ZORGT VOOR VAKANTIEDRUKTE Joegoslavische badplaats aan vlammen ontsnapt - Chaos dreigt op Jordaanoever door ontslag van ambtenaren Gevangenen 's nachts op proef naar huis Voorschip Anna Broere gelicht VANDAAG £cidócSouxant t GcicUc 6oiruxtit Uitgave Westerpers, behorende tol Sijthofi Pers. Apothekersdijk34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand I. 23,74 (aut. betaling), kwartaal I. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0.65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ- Hallewas, Chef-redacteur W.A. Bui|teweg Vnjdag 5 augustus 1988 80e jaargang no. 24183 Vannacht enkele mistbanken en een minimumtemperatuur van 13 graden. Overdag perio den met zon. Middagtempera- tuur van 20 graden in het Waddengebied tot 25 graden in het zuiden van het land. Zwakke wind uit uiteenlopen de richtingen. Zon op: 06.10; onder: 21.21. Scheveningen hoog water: 10.25 22.56; laag water: 5.50 en 18.19 uur. LEIDEN De rijksuniversiteit in Leiden heeft |en eredoctoraat toegekend aan de secretaris-gene- taal van de Verenigde Naties, de Peruaan J. Pérez Ie Cuéllar. Mr. P.H. Kooijmans, hoogleraar in het jolkenrecht, treedt op als erepromotor. let eredoctoraat wordt de secretaris-generaal in de ferste plaats verleend wegens zijn belangrijke maat- chappelijke verdiensten. Hiervan zijn belangrijke timulansen voor wetenschappelijk onderzoek op het gebied van het interna- lonaal recht uitgegaan, aldus de universiteit. De toekenning is voorts bedoeld ils erkenning van de grote betekenis die, in weerwil van al haar tekortko mingen, aan de organisatie van de Verenigde Naties moet worden gehecht, e onderscheiding wordt Pérez de Cuéllar woensdagmorgen 7 september om uur in het Academiegebouw aan het Rapenburg uitgereikt. Hij is dan in lederland op uitnodiging van de regering en de Carnegie Stichting. Hij zal jcrmoedelijk in audiëntie worden ontvangen door koningin Beatrix, bespre- jingen voeren met premier Lubbers en minister Van den Broek en een be- lek brengen aan het dit jaar 75 jaar oude Vredespaleis. Vergoeding VS aan Japanners WASHINGTON De Ameri kaanse regering gaat ruim twee miljard gulden betalen aan ongeveer 60.0000 Japans- Amerikanen die tijdens de Tweede Wereldoorlog in de Verenigde Staten in interne ringskampen werden opgeslo ten. President Reagan hoopt zo een einde te maken aan wat hij noemt „een droevig hoofd stuk in de Amerikaanse ge schiedenis". De Japanners, die in de VS woonden en werken werden in kampen opgesloten, omdat de Amerikanen twijfelden aan hun loyaliteit. Britten in ban van Sarahs baby LONDEN De Britten zijn dezer dagen in de ban van de komst van het eerste kind van de hertogin van York, beter bekend als Sarah Fer guson. Een Koninklijk Wie gelied, op de plaat gezet door componist John Vallier, was gisteren in één dag al uitver kocht. Vader prins Andrew vliegt binnenkort terug van af zijn schip in Indonesië en de 88-jarige Queen Mum ver telde gisteren trots dat het bijna zover is dat zij haar vijfde achterkleinkind krijgt. Ook Sarahs moeder, die in Argentinië woont is naar Londen overgekomen. Nieuwe 06-lijn voor duurzame relaties AMSTERDAM Aan de lange rij van 06-nummers wordt mor gen weer een nieuwe toege voegd: de relatielijn. Het is een initiatief is van Nederlands grootste relatiebureau, de Stich ting Centrum Europa. De lijn probeert mensen die serieus op zoek zijn naar een levenspart ner met elkaar in contact te brengen. Er komen twee lijnen; één waarop mannen naar vrou wen kunnen luisteren en één waarop vrouwen naar mannen kunnen luisteren. Wie met ie mand in contact wil komen, kan dat dat schriftelijk laten weten aan de stichting. Amerikanen zoeken Twentse Turken voor bouw Turks hotel ALMELO De Amerikaanse hotelketen Ra- mada International gaat in Twente 150 jonge Turken werven als personeel voor een nieuw hotel in Turkije. De gemeente Almelo zal mee werken aan een remigratie-regeling waarbij Turken tussen de 18 en 30 jaar worden omge schoold tot kok, kelner, kamermeisje, tuinman, receptioniste of adminstratief personeel. De Amerikanen zoeken met opzet Turken in Ne derland, omdat die over het algemeen een be tere scholing hebben dan in Turkije zelf. Een probleem is dat Turken die Nederland een maal hebben verlaten, hier niet meer mogen terugkeren. Het nieuwe hotel komt in Antalya, aan de zuidkust van Turkije. De manager wordt een voormalige inwoner van Almelo. Vaar politie oor jleutels van \andboeien JOORSCHOTEN Twee Voorscho en se jongeren, van laar schatting een \ar of 22, zijn gisie- ten einde raad jan de balie van het Iolitiebureau in woonplaats Ierschenen met de vat ongebruikelijke Iraag of men daar Ipisschien de sleutel >or een stel hand- teien had. De aan- fyding voor die iraag werd snel iuidelijk. want toen Ie dienstdoende tgent over de balie eek, bleek een van iet tweetal geboeid f zijn. De jongens hadden vat gespeeld met \andboeien die vol lens de politie op Inverklaarbare wij le ooit uit het bu- jeau zijn weggeno men. Tijdens het klikten de leien dicht en kon jongen zich niet meer bevrijden, het heeft overigens lang geduurd een passende f boven water Inmiddels is amelijk een ander rpe boei in omloop. sleutels daarvan asten helaas niet verouderde ioeien waarmee de pngens aan kwa pen dragen. Niettemin kon het |tiveetal uiteindelijk alle opzichten DEN HAAG - Het betere weer van de laatste dagen heeft voor een grotere drukte op de campings, in de bungalowparken en hotels gezorgd. Volgens het Nederlands Bureau voor Toerisme is het hoogseizoen nu pas begon nen. In sommige gevallen, zoals op de Waddeneilan den, is het tot het eind van deze maand zelfs zeer goed bezet; vrijwel hon derd procent. De vakan- tiedrukte in het buiten land zorgt voor topdrukte bij de ANWB-alarmcen- trale. Het betere weer van de afgelo pen dagen en de goede voor uitzichten voor de komende tijd leiden er toe dat mensen die eerder hun vakantis heb ben uitgesteld nu wel gaan. Ook worden dagen en weken bijgeboekt. De bungalowparken in het hele land melden een bezet ting van vrijwel 100 procent. Hetzelfde geldt voor campings aan de kust en op de Wadden eilanden; op campings in het binnenland is doorgaans nog plaats te vinden. In de hotel- sector is het eveneens drukker dan in de afgelopen weken, hoewel er nog voldoende plaats is. Dagattracties en mu sea maken melding van zeer goede bezoekersaantallen. Volgens hoofddirecteur Nou- wen van de ANWB wordt de grote drukte bij de alarmcen trale en de steunpunten in het buitenland veroorzaakt door verscheidene factoren. Veel ouderen gaan niet geheel ge zond met vakantie en hebben vervolgens in het buitenland hulp nodig. De kwaliteit van het wagenpark is beter dan vroeger, maar veel garages in het buitenland zijn niet in staat hulp te verlenen als er een hapering optreedt in de met veel elektronica uitgeruste moderne auto's. En nog steeds gaan veel toeristen zonder reisverzekering op stap. Dit kan tot hoge kosten leiden in geval van ziekte of ongeluk. BELGRADO De Joegoslavische badplaats Sibenik wordt niet langer door bosbranden bedreigd, doordat de wind vannacht plotseling is gedraaid. De vlammen, die overigens nog lang niet gedoofd zijn, worden nu van de stad vandaan geblazen. Sibenik, gelegen aan de Adriatische kust even ten noorden van Split, heeft dertigduizend inwoners, maar in de zomer verblij ven er honderdduizend toeristen, vooral Britten, Duitsers en Oostenrijkers. Gistermiddag naderde de brand de rand van de stad tot op enkele meters en werden enkele buitenwijken geëva cueerd. De radio riep burgers op te helpen met blussen. Bij de bestrijding van het vuur zijn ook helikopters, vliegtuigen en sol daten ingezet. Vlak voordat vannacht de wind draaide, was de brand de voor naamste hotelcomplexen tot op vijf kilometer genaderd en wer den de evacuatieplannen tevoorschijn gehaald. Gips tijdens wintersport: reissom terug DEN HAAG De Neder- landse touroperator Hotel plan geeft klanten die tij dens de wintersportvakan tie in het gips raken, de gehele reissom terug. Voorwaarde is wel dat men voorafgaand aan de reis vijftien lessen skigym- nastiek bij het Ski Aerobic Centre Nederland heeft gevolgd en dat de ski's zijn afgesteld door een erkende sportzaak. Directeur F. van Steenis van Hotelplan zei gisteren in Den Haag bij de presentatie van zijn winterprogramma's dat jaarlijks nog te veel win tersporters ongetraind of slecht getraind met vakan tie gaan. Daardoor maken onnodige ski-blessures voortijdig een einde ma ken aan de vakantie-pret en dat moet worden voor komen, aldus Van Steenis. Het Ski Aerobic Centre geeft op 250 lokaties in Nederland trainingen. Pagina 3: Winter al weer in de reiswinkels Behalve aan de Joegoslavische kust, woeden ook branden aan de Spaanse kust. zoals hier nabij Tarragona. foto: epa (ADVERTENTIES) -0# bo? Wat 'n boffers die thuisblijvers. Tijdelijk voor een zeer speciale prijs, de NISSAN MICRA in de aanbieding. Mickey-ballon over Niagara Met de bekende vriendelij ke grijns op zijn snuit zweeft Mickey Mouse over de Niagara Watervallen op de grens tussen Canada en de VS. De gigantische ballon doorkruist dit jaar alle Amerikaanse staten ter gelegenheid van de 60- ste verjaardag van de stripfiguur. FOTO: AP AUTOVERHUUR F.PRAN6EQ! Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag. HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP Tel. 071-894040 AMMAN Op de door Israel bezette westelijke Jordaanoever dreigt een economische en bestuurlij ke chaos, nu Jordanië heeft besloten ruim 20.000 Palestijnse ambtenaren met pensioen te sturen of te ontslaan. De aankondi ging van het massale ont slag heeft geleid tot woe dende reacties van de Arabische bevolking, maar de PLO lijkt er mee te hebben ingestemd. De maatregel is onderdeel van het besluit van koning Husayn van Jordanië om na 38 jaar de wettelijke en bestuurlijke ban den met de Jordaanoever te verbreken. Palestijnen buiten het bezette gebied juichten de maatregel toe. Maar de woe dende vertegenwoordigers van de inwoners voorzien een enorme chaos en verpaupe ring. Degenen die worden ont slagen zijn vooral onderwij zers, artsen, ambtenaren van openbare werken en mede werkers van het grootscheepse ontwikkelingsplan voor de be zette gebieden, dat ook al is geschrapt. De westelijke Jordaanoever werd in 1967 door Israel op Jordanië veroverd, maar Am man hield nauwe wettelijke, sociale en economische banden met het gebied. Koning Hu sayn kondigde afgelopen zon dag echter aan die banden te verbreken. De ontslagen en pensioneringen gaan op 16 au- fustus in. 'agina 5: „Husayn wil ons ruïneren". DEN HAAG/ROTTERDAM Een twaalftal gevangenen mag gedurende de laatste maanden van hun straf de nacht thuis doorbrengen. Het gaat hier om een eind dit jaar of begin vol gend jaar te houden proef die bedoeld is om langgestrafte gedeti neerden beter voor te bereiden op hun terugkeer in de maat schappij. Ook wordt op deze wijze het cellentekort verkleind. Voor het experiment heeft mr. H.B. Greven, directeur-generaal jeugdbescherming en delinquentenzorg van het ministerie van justitie, Rotterdam uitgekozen. De geselecteerde 'dag-gevange nen' zullen zich 's ochtends moeten melden in een gebouw bij het Huis van Bewaring aan de Noordsingel. Daar zullen zij cur sussen volgen in zaken als behangen en schilderen, het repare ren van huishoudelijke apparaten en koken. Maar ook zal hun geleerd worden een sollicitatiebrief te schrijven en een huis houdboekje bij te houden. Voor het experiment komen gevange nen in aanmerking die een straf uitzitten van ten minste acht maanden, die ten hoogste één uur van de gevangenis vandaan wonen en van wie in redelijkheid verwacht mag worden dat zij geen gevaar vormen voor de maatschappij. „ONDERHANDELEN OVER PLAN ANTON DREESMANN" AMSTERDAM - Vendex en V&D enerzijds en de vakbonden anderzijds zullen binnenkort onderhandelen over een reorgani satieplan van president-directeur prof. Anton Dreesmann van Vendex. Daarbij zal worden uitgegaan van minder gedwongen ontslagen dan de 1400 die genoemd zijn in het oude reorganisa tieplan. Dit heeft J. Paardekoper, directeur sociale zaken bij V&D gisteren gezegd in een gesprek met vice-voorzitter J. Kos van de Dienstenbond CNV. De uitspraak van Paardekoper is opmerkelijk, omdat de Raad van Commissarissen van Vendex pas over anderhalve week een beslissend standpunt inneemt over het aantal gedwongen ontslagen. IJMUIDEN - Het voorschip van de Anna Broere is los van de zeebodem. Even na acht uur vanochtend had de drij vende bok Taklift 1 het losge zaagde voorschip van de tan ker opgetrokken tot een halve meter boven de zeebodem. Daarna zijn inspecties uitge voerd. Afhankelijk van de be vindingen van de duikers en het plaatsen van extra hijs- stroppen zou het voorschip van de tanker in de namiddag of avond op het afgezonken ponton Giant 2 kunnen worden geplaatst. Vanmorgen is opnieuw een geringe hoe veelheid acrylonitril vrijgeko men. De lekkage is echter ge ring en belemmerde de ber gingswerkzaamheden niet Wel is een vele tientallen kilo meters groot zeegebied rond de bergingslokatie afgesloten voor alle lucht- en scheep vaartverkeer. Bij de berging zijn zeven schepen van Smit Tak betrokken, vier schepen van de Kustwacht en de mij- nenjager Hr. Ms. Middelburg. Verwennerij COLOMBO De winnaar van de grootste prijs, die ooit in een loterij op Srilanka te winnen viel, wil van het geld twee fiet sen en een pop te kopen. De 12- jarige Chaminda wil hiermee zichzelf, zijn broertje en zijn zusje verrassen. Chaminda won meer dan 300.000 gulden, een fortuin in een land waar een gemiddeld jaarinkomen 680 gulden bedraagt. Zijn vader zal het resterende bedrag op een bankrekening zetten. 12 PAGINA'S Lucas Goeree weer op vrije voeten Journalist die bronnen prijsgeeft wordt uitgekotst Families kankerpatiënten procederen tegen kerncentrale ORGist- brocades stapt naar de rechter h Griffith „bergafwaarts" met nieuwe sportschoen Strijd om menselijk geluk in de Pieterskerk Bloemencorso: „Hier staat het neusje van de zalm" Joop Kemp goed voor een „glorious revolution" geestelijk leven 2 opinie/weer/brieven2 binnenland 3 buitenland 5 economie 4 film/kunst 6 sport 6/7 leiden 11 omgeving 12/13 kerkdiensten 10 radio en televisie 12 Envin Krol en Henk van Dorp kunnen er ons met nog zo veel aplomb van proberen te overtuigen dat het zo'n en zulk weer wordt, wat ze 's avonds be weren is 's morgens dikwijls al achterhaald. En hoewel we zelf aan de lucht al kunnen zien, dat het gaat betrekken of juist opklaren, hebben we toch de weermannen nodig om onze gedachten over het weer te horen uitspreken. Er over lezen doen we natuurlijk ook graag, al lezen we het liefst dat het beter of nog beter weer wordt. Wat het ook wordt, het is altijd weer voor de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1