Vakbonden stellen Vendex ultimatum Welkom 2 3 4 5 7 9 üust: Vrijlating s daad van menslievendheid DUIDELIJKHEID VÓÓR HET WEEKEINDE Reagan maakt „grapje": noemt Dukakis invalide Opnieuw giflekkage Anna Broere Smit-Kroes houdt bussen op op 80 kilometer iG 10 Donderdag 4 augustus 1988 80e jaargang no. 24182 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgav^ Westerpers. behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313577. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand I. 23,74 (aut. betaling), kwartaal 1. 70,93, iaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19,00 uur, zaterdag 14.00--15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 5% BTW) i. 0.65 per mm. familieberichten i. 0,59per mrtï. Tclefax Q7&9Q27G3Jlfo,ddyeriei".!:es Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas. Chef-redacteur W.A. BuijtewegLosse loodweer in Spanje n in Dolomieten FIESTO Hevig noodweer heeft in het orden van Spanje en in Noord-Italië aan n aantal mensen het leven gekost. Maar kor zover bekend zijn onder de slachtoffers en buitenlanders. In het noorden van lanje verloren vier mensen het leven toen n plotselinge aardverschuiving de trein iarin zij reden deed ontsporen. In de pro- ncie Asturië moesten veel kampeerders irden geëvacueerd. In het noorden van ilië bliezen orkaanachtige windstoten da- n van chalets en ontwortelden bomen in vallei van Val Gardena in de Dolomieten. Seistenen ter grootte van golfballetjes ver- den appel-, peer- en druivengaarden en tegen deuken in auto's. In een aantal dor- n viel de elektriciteit uit toen de wind ogspanningsmasten had omgeblazen. UITSTEKENDE RESULTATEN AKZO ARNHEM - Het chemie- en farmaciecon cern Akzo heeft in het tweede kwartaal en de eerste zes maanden van dit jaar uitste kende resultaten geboekt. In het kwartaal steeg de nettowinst van 190,7 miljoen gulden tot 242,4 miljoen en in het halfjaar van 371,0 miljoen tot 436,3 miljoen. Gezien deze half- jaarcijfes is Akzo optimistischer over de uit komsten voor geheel 1988. Begin dit jaar ging Akzo nog uit van een tenminste gelijk winstniveau; nu verwacht de onderneming dat de winst van 942 miljoen gulden over 1987 dit jaar duidelijk zal worden overtrof fen. Er wordt daarbij aangenomen dat er dit jaar geen belangrijke negatieve ontwikke lingen in de economische omstandigheden zullen optreden. Georganiseerde drugshandel verplaatst zich naar Arnhem ARNHEM De georganiseerde handel in harddrugs verplaatst zich naar het oosten van het land. Met name in Arn hem is er de afgelopen jaren sprake van een verontrustende toename van de ge organiseerde handel in dit spul. Dit staat in het jaarverslag van het arron dissementsparket over 1987. „Arnhem en omgeving nemen een ideale plaats in op de drugsroute vanuit West-Duitsland naar het westen van het land", aldus hoofd-officier Pijnenburg. De Arnhem se politie meent zelfs dat Arnhem nu 3l tweede is op de landelijke lijst van drugssteden, na Amsterdam. Nog geen bemiddeling Nederland Suriname DEN HAAG De Nederlandse regering heeft nog geen verzoek ontvangen te bemid delen tussen het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk en het nationale leger van Suriname. Een woordvoerder van het minis terie in Den Haag wilde vanmorgen niet op voorhand uitspraak doen over een eventuele reactie op een dergelijk verzoek. Uit berich ten in Paramaribo blijkt dat Brunswijk het verzoek zou hebben gedaan, omdat de be middeling door de christelijke kerk onder leiding van mgr. Zichem, tot dusver geen re sultaat heeft gehad. Ook granman Forster, een leider van de bosnegergemeenschap in Oost-Suriname zou in een brief aan de Ne derlandse regering hebben gevraagd te hel pen een „vreedzame oplossing" te vinden voor het gewapende conflict. Morgen perioden met zon en droog. Middagtemperatuur van 19 graden in het Wadden gebied tot 24 graden plaatselijk in het zuidoosten. Matige wind uit westelijke richting. Zon op: 06.08; onder: 21.23. Scheveningen hoog water: 9.20 en 21.44; laag water; 5.01 en 17.24 uur. Onthoofde kangoeroe in container gevonden ROTTERDAM In een vuilniscontainer bij het Rotterdamse slachthuis in de Spaanse Polder is gisteren het dode li chaam aangetroffen van een onthoofde kangoeroe. Volgens de inspectiedienst van de Dierenbescherming kan de kangoeroe dezelfde zijn die eerder deze week ont snapte uit de privé-tuin van een inwoner van Arnhem. In beide gevallen betreft het namelijk een mannelijk dier van het zeldzame ras Macropus Rufogriscus. Vol gens directeur W. J. van der Zon van het slachthuis is het onthoofde lijk vermoede lijk in de nacht door onbekenden iiv de container gedumpt. De vondst is gemeld bij de politie. De Dierenbescherming heeft zich over de resten ontfermd en stelt een onderzoek naar de slachtpartij in. 9* laatste van alle passagiers op de vlucht Moskou Frankfurt, rlaat Mathias Rust het vliegtuig om weer voet op Duitse bodem zetten. foto: epa 5* (Van onze correspondent Rink Drost) &ANKFURT Mathias ist had gisteravond bij jn terugkeer uit de Le- rtovo-gevangenis niet g veel te zeggen; de jon- ;man werd vanaf het iegveld Frankfurt schie- k afgevoerd door jour- disten van het weekblad ern dat alle rechten op iblikatie heeft opge- >cht. Rust vertelde rder in het vliegtuig, aarin hij eerste klas ocht vliegen, „geen ijt" te hebben van de ectaculaire landing met n Cessna op het Rode ein. hij als „slechts het begin" van zijn pogingen om Oost en West nader tot elkaar te brengen. Zijn vroegtijdige vrijlating Rust zat slechts een kwart van zijn celstraf uit beschouwt hij als een teken van de verbe tering van de betrekkingen tussen de Sovjetunie en de Bondsrepubliek, die deels dankzij hem is ontstaan. „Ik besef dat ik ernstige overtre dingen heb begaan en het feit dat- het Presidium van de Op perste Sovjet mij van straf heeft ontslagen voordat ik mijn tijd heb uitgezeten is een daad van menslievendheid," vertelde hij een Tass-corres- pondent. Maar gevraagd of hij ooit weer een soortgelijke stunt zou uithalen antwoordde Rust: „Nee, nooit meer. Het was onverantwoord". Pagina 5: „Ik vertrok als kind en kom terug als vol wassene" WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan heeft rich weer eens van zijn grappigste kant laten zien. Op de /raag wat hij vindt van de weigering van presidentskandi- laat Michael Dukakis om zijn medische voorgeschiedenis lekend te maken, antwoordde Reagan grijnzend: „Ik ga niet :itten afgeven op een invalide". ^ater verklaarde hij: „Ik probeerde leuk te zijn. Het was naar een grapje, maar dat kwam niet over". Reagans „grap- e" was een reactie op geruchten in de VS dat Dukakis in iet verleden, na de dood van zijn broer, psychiatrisch zou ijn behandeld wegens depressies. De huisarts van Dukakis Jieeft alles met klem tegengesproken. „Hij is zeer gezond en peeft na zijn amandeloperatie in 1936 geen chirurgische in- Kepen meer ondergaan". akakis zelf maakte zich niet druk om de uitspraken van r Hij hoefde zich niet te verontschuldigen. We zeg- allemaal wel eens iets verkeerds". Overigens heeft ïeorge Bush, de Republikeinse kandidaat, evenmin open- ieid gegeven over zijn medisch verleden. De belangstelling 'oor de fysieke gesteldheid van de kandidaten is in de Ame- ikaanse verkiezingscampagnes niets nieuws. laat van beleg in hoofdstad Burma kNGOON In Rangoon, de ofdstad van Burma, hebben autoriteiten de staat van be- afgekondigd. De maatregel nt na een week van beto- ngen tegen het Burmaanse wind. De onrust leidde vori- week al tot de vervanging i de sterke man Ne Win ior Sein Lwin, die hervor- ingen heeft aangekondigd, maar de protesten houden aan. De betogers uiten hun onge noegen over de snel teruglo pende levensstandaard en het onderdrukken van elke vreed zame oppositie. Volgens de of ficiële Burmaanse radio is de staat van beleg afgekondigd „om de studenten die in alle rust willen studeren daartoe in staat te stellen". AMSTERDAM - De vertegenwoordigende vakorganisaties van de werknemers bij de V&D-warenhuizen heb ben vanmorgen de Raad van Commissaris sen van Vendex een ul timatum gesteld. De bonden willen nog vóór het weekeinde van de commissarissen weten of zij achter de uitspra ken van Anton Drees- mann staan (gesteund door V&D-directeur Ton Dreesmann) dat het reorganisatieplan, dat uitgaat van 1400 ge dwongen ontslagen bij de warenhuizen, van ta fel moet. Blijft de raad bij zijn standpunt dat een defini- tieve beslissing pas over enkele weken zal vallen, dan zullen de diensten bonden CNV en FNV hun leden oproepen tot acties. De Unie BLHP en de NCHP (bonden van het hogere V&D-personeel) ondersteunen het ultima tum maar willen eerst hun schriftelijke ledenraadple ging afwachten. Het NCHP heeft gisteravond als laatste bond afgezien van juridische stappen te gen Vendex. Ook het NCHP vindt de basis voor een kort geding te smal. Wel hebben in- en externe juristen van het NCHP ge concludeerd dat over het oude reorganisatieplan (van 1400 gedwongen ont slagen) niet meer kan worden gesproken. „Als Vendex dat toch doet, gaan we naar de rechter", aldus het NCHP. Pagina 4: Acties dreigen als duidelijkheid blijft Lekker koud IJMUIDEN Bij het rechtop trekken van het voorschip van de gezon ken chemicaliëntanker Anna Broere is gisteren opnieuw een hoeveelheid acrylonitril vrijgekomen. Het is nog onduidelijk hoeveel van deze uiterst giftige stof is vrijgekomen, hoewel de lekka ge wel door metingen is vast gesteld. De kustwacht IJmui- den zei over het gif niet meer te kunnen melden dan dat het om „een zeer geringe hoeveel heid" gaat. De bergers zijn er inmiddels in geslaagd Ret schip uit de kuil te trekken, waarin het al een week zat. Door heftige zeebewegingen onder invloed van harde wind was een zandwal rond de tan ker ontstaan, die de bergers hinderde bij het in positie brengen van de hijsstroppen. Verwacht wordt dat het schip morgen is rechtgetrokken. Vandaag moet de laatste dub bele hijskabel rond de achter zijde van het voorschip worden aangebracht. In de loop van de dag komen de schepen bij de Anna Broere aan die assistentie bij de lich ting zullen verlenen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De maxi mumsnelheid voor auto bussen is en blijft 80 kilo meter per uur. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft gisteren vanaf haar vakantieadres laten weten dat zij het ad vies van een ambtelijke werkgroep om de betref fende limiet te verhogen tot 100 km /uur beslist niet zal opvolgen. „Ik wil daarmee voorkomen dat de buschauffeurs gaan denken dat zij nu gerust harder mogen rijden", legde de minister uit. De adviserende ambtenaren vinden dat de bussen de laat ste jaren zo modern zijn ge worden dat een verhoging van hun maximumsnelheid ver antwoord is. Voor gewone vrachtwagens zou dit anders liggen. De minister ziet echter in dit opzicht geen wezenlijk verschil tussen een bus en een truck. Volgens haar is de ver keersveiligheid het best ge diend met een maximum van 80 km /uur voor beide catego rieën motorvoertuigen. De Ne derlandse organisatie voor het personenvervoer (FNOP) is „bijzonder teleurgesteld" over het genomen besluit. Vooral de argumenten van de minis ter worden niet begrepen. Zo is er het argument dat het op trekken van de maximum snelheid tot 100 kilometer per uur een extra belasting van het milieu zou betekenen. „Dit geldt evenzeer voor het op trekken van de maximum snelheid van personenauto's tot 120 kilometer per uur", zegt woordvoerder Lindner. „Maar daartegen is door de minister van milieu geen be zwaar aangetekend". Een enquête van het onder zoeksbureau Nipo heeft uitge wezen dat vijf procent ook de limiet van 120 km/uur aan zijn laars lapt. De helft van de ondervraagden gaf aan meest al met minder dan de toegesta ne snelheid te rijden. t» In het midden van de Verenigde Staten duurt de hitte on verminderd voort. Maar in- Chicago bedacht John Odom jr. een originele manier om even, heel even, aan de zon te ontsnappen. fotq: ap Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071- 12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. 12 PAGINA'S Abraham Kuyper is goed voor tentoonstelling in Korea en film in VS „Nazeehond wordt mens het slachtoffer" „Van der Zwan staat met de rug tegen de muur" Het Jaar van de Draak brengt China rampspoed PSV denkt alleen aan zichzelf Nieuwe buurtvereniging d'OudeMorsch opgericht Parapluhangen in Noordwijks Bollenbad geestelijk leven 2 opinie/weer/brieven2 binnenland 3 economie 4 buitenland 5 autonieuws 6 sport 6/7 kunst 8 leiden 9 omgeving 10 radio en televisie11 Natuurlijk krijgen we bij de Leidse Courant soms brieven, waarin ongezouten kritiek wordt geleverd op de inhoud van onze krant. We juichen dat toe, want we hebben graag dat onze lezers tenminste zo kritisch zijn als wijzelf in ons streven naar kwali teit. We stellen ons allerminst tevreden met wat we dagelijks in onze kolommen stoppen. Alles is im mers voor verbetering vatbaar, ook de Leidse Cou rant. Dagelijks werken we daaraan en het resultaat blijft waarachtig niet uit. Zo ontvingen wij gisteren een brief, waarin iemand na veertien dagen de krant te hebben gelezen weliswaar kritiek levert, maar tegelijk een jaarabonnement neemt. Wie weet doet u dat over veertien dagen ook. Van harte wel kom. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats; Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar; de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1