Relschoppers 3 oktober eerder voor de rechter Fraaie reiswekker ËcidóeSomo/nt -sj rreedzame strijd generaal oef er eindigde in museum STAD OMGEVING Politie waarschuwt voor commerciële protestactie TWEE WEKEN LATER SNELRECHTZITTING ■i8! LDM mag waterwinning Berkheide uitbreiden j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken grabs Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 WOENSDAG 3 AUGU31 lyoo F/vu< eidenaar overleden a bedrijfsongeval 0 ETER WOUDE/LEIDEN 55-jarige H.F.A. Kok uit iden is gisteren in het Acade- isch Ziekenhuis Leiden over- en aan de verwondingen die op 20 juli opliep bij een be- [ijfsongeval in Zoeterwoude ijndijk. De man trachtte op het Idustrieterrein een antenne op dak te plaatsen. Hij deed terwijl hij stond op een sta- >1 pallets die weer op een irkheftruck waren geplaatst, viel van deze bouwval constructie af en moest met raar hoofdletsel naar het zie- mhuis worden gebracht. Daar hij uiteindelijk aan zijn ver- indingen bezweken. Uitzending van MOKER LEIDEN MOKER. Media Overleg van de kerken in Rijnland en de Bollenstreek, ver zorgt morgen van 19.00 tot 19.30 uur een uitzen ding. Een programma over kerkmuziek dat is samengesteld door de Oegstgeester dirigent en musicus Theo Tobé wordt hierin herhaald. Tobé presenteert tevens het programma. De uit zending is te beluisteren via het FM-kanaal 105.7 en via de kabel ook via het FM-kanaal 88.1. LEIDEN Een nieuw fenomeen dat ruikt naar op lichting, maar waar niets strafbaars aan is. Zo om schrijft een woordvoeder van de Leidse politie de verspreiding van posters en folders aan de deur, waarin aandacht gevraagd wordt voor bepaalde mis standen. De bijdrage die wordt gevraagd is echter voor de verkopers zelf bestemd. Omdat echter op de posters zelf staat dat het om commerciële verkoop gaat. is er geen sprake van oplichting. Gisteren pro beerden vijf personen in de omgeving van de Serin genstraat posters te verkopen, waarin tegen dieren leed werd geageerd. De posters kosten 4,95. Op de poster zelf staat echter „commerciële protestaktie", alsmede de verkoopprijs. „Mensen hebben aan de deur echter snel de indruk dat geld bestemd is voor een goed doel", aldus de politiewoordvoerder. De 21- jarige Haarlemmer die voor verhoor werd meegeno men is dan ook weer op vrije voeten gesteld. Hasj in koffieshop LEIDEN Bij een controle in koffieshop Saha ra aan de Jan Vossensteeg heeft de Leidse politie gister avond 170 gram hasj in beslag ge nomen. De soft drugs waren be stemd voor ver koop. Twee Lei- denaars van 24 en 28 jaar oud zijn aangehouden en na verhoor weer heen ge zonden. Speelautomaten opengebroken LEIDEN Bij een in- braak in een café aan de Oude Vest is in de nacht van maandag op dinsdag tussen de 800 en 1200 gulden buit ge maakt. De 30-jarige Leidse cafébaas trof dinsdagochtend een opengebroken voordeur aan, die met een koe voet was bewerkt. Ook de speelautomaten wa ren opengebroken. De inhoud van de geldla den van de automaten was verdwenen. De ei genaar was niet verze kerd tegen inbraak. LEIDEN Relschoppers die tijdens de Leidse 3- oktoberfeesten worden opgepakt zullen zich twee weken later al voor de rechter moeten ver antwoorden. Het parket j van de officier van justi tie in Den Haag heeft nu al een datum vastgesteld voor een snelrechtzitting waarop lieden, die zich op 2 en 3 oktober mis dragen, zich moeten ver antwoorden. De zitting wordt op 18 oktober ge houden. De bedoeling is dat alleen mensen die «r k, zich aan ernstige openlij ke geweldpleging heb ben schuldig gemaakt of anderszins hebben mis dragen dan zullen worden berecht. Het is de eerste keer dat al voor de 3-oktoberfeesten, speciaal voor Leidse zaken een snelrechtzitting is vastge steld. Nu worden verdachten voor wie de feesten uit de hand zijn gelopen, te hooi en te gras berecht. Volgens politiewoordvoerder D. Graveland valt het ieder jaar in feite mee met de on geregeldheden, gezien de om vang van de feesten. „Het is altijd redelijk voorspelbaar wat er gaat gebeuren. Er wordt stevig gedronken en er zijn dan een paar mensen die zich niet in de hand hebben". Twee jaar geleden kwam er echter een nieuwe „brandh aard" bij. Door de komst van de nachttreinen kwamen er groepen jongeren uit het hele land, die zich iri de loop van de nacht rond het station verzamelden. In 1986 moest hulp ingeroepen worden van korpsen uit omliggende ge meenten om de feestvierders in de hand te houden. Er werden toen acht arrestaties verricht. „Afgelopen jaar hebben we welbewust ervoor gekozen om alles in de kiem Er werden toen 22 personen aangehouden, maar het ging voornamelijk om za ken als baldadigheid en het in brand steken van afval", aldus Graveland. Geweld Gisteren moest zich nog een 21-jarige Lissenaar voor openlijk geweld aan het Sta tionsplein in Leiden voor de Haagse politierechter verant woorden. Hij zou in de nacht van 3 op 4 oktober behulp zaam zijn geweest bij het om gooien van een Volkswagen busje. Hiervoor werd hij ver oordeeld tot tweehonderd gulden boete. Enkele weken geleden wer den twee Amsterdammers door de politierechter in Den Haag in de gelegenheid ge steld een alternatieve straf te ondergaan. Zij waren tijdens de feesten slaags geraakt in de Leidse Breestraat. Iemand werd daar in elkaar geslagen. De twee Amsterdammers moeten 4 oktober terug ko men bij de politierechter. Dan wordt bekeken of zij de dienstverlening naar behoren hebben verricht. De politie rechter drukte de twee tij dens de zitting op het hart om begin oktober recht streeks naar Den Haag te ko men en geen omweg te ne- Pieterswijk volgebouwd Eind dit jaar zullen deze zes appartementen pp de hoek van de Lokhorststraat en de Pieterskerk- qracht worden opgeleverd. Dan is ook een van de laatste lege plekjes in de Pieterswijk volge bouwd De zes appartementen met een verkoopprijs van 161.000 gulden zijn inmiddels allemaal al verkocht zo laat een woordvoerder van het makelaarskantoor Van Beukering weten. Het gaat om premie-D appartementen, zo'n beetje de laatste in Leiden, aangezien het rijk deze premieregeling afschaft. Het complex is ontworpen door de Leidse architect Boudewijn Veldman. De bouw wordt uitgevoerd door het aannemingsbedrijf Ooijevaar. Massage Swingavond In De Droomfabriek i In De Droomfabriek aan de Oude Vest wordt van maan dag 8 tot en met vrijdag 12 augustus een cursus energe tische polariteits- en reflex- massage gegeven door Mari anne de Hoest, eèn gediplo meerd masseuse. Informatie over de cursus is in te win nen via 071-218531. Ook is Wandeltocht In het kader van het Bloe mencorso wordt zaterdag een wandeltocht in en om Leiden gehouden. De afstan den zijn 10, 15 en 20 kilome ter, het inschrijfgeld be draagt 3 gulden. De start is tussen 9.00 en 14.00 uur bij het VVV-kantoor aan het Stationsplein 210 in Leiden. &%EGER- EN WAPENMUSEUM BESTAAT 75 JAAR IDEN „De laksheid tarmee Nederland te- inover een groot verle en staat, getuigt niet van irbied voor zijn helden je goed en bloed voor n land over hadden". schreef lt. kolonel A. Hoefer op 21 februari 114 in een boze brief aan toenmalige minister ih oorlog. Nadat Hoefer en daarvoor van zijn iard was gevallen en afgekeurd, verliet hij militaire dienst en had tijd genoeg voor het inleggen van een mili ar historische privéver- ieling. De kolonel le- iardkde een ware veldslag rdat de krijgsmacht en minister van oorlog het istaan erkende van een Igermuseum. i de vreedzame ijd. Na kasteel Doorwerth Arnhem bood het Pesthuys Leiden ruim veertig jaar derdak aan het Koninklijk ïderlands Leger- en Wapen- 2um. Op vrijdag 5 augus- bestaat het museum 75 ir. JCind november, begin de- mber wordt het lustrum ge- ;rd van het legermuseum, t nu in Delft is gevestigd, letjnuseum heeft een róeri- geschiedenis achter de rug", *t kolonel J.B. Molkenboer. kolonel is inmiddels twee ,r directeur van het mu- dat is gehuisvest in het amentarium, een omvang- voormalig wapenmagazijn n de Korte Geer in Delft. ?t ministerie van defensie ;p hem twee jaar geleden, ïde in verband met de ver- lizing van het museam van- t het Pesthuys, in Leiden ar Delft, naar deze post. Een ilitair die de scepter zwaait, hoort het ook eigenlijk. Een ïlkboer leidt immers geen mputercentrum. laar niet zo lang meer", zegt ilonel Molkenboer. „De re- /atie van het hoofdgebouw, 1692, is inmiddels voltooid. 1 zijn nog druk doende met renovatie van twee andere •ouwen. Ket pakhuis van de igde Oostindische Com- (VOC), met een restau- m filmzaal, wordt op 1 tober geopend en de mu- imwinkel, annex kassa, zijn orjaar '89 gereed. Het is af- nkelijk van de komst van de volging of ik na de viering n het 75-jarig bestaan met nsioen ga. We hadden de re- vatie-klus graag voor 5 au- stus geklaard, de datum van verjaardag van het mu- i, maar wegens vertraging de bouw en enkele procedu- kwesties bleek dat helaas mogelijk. We vieren dus Exposities Vanaf zaterdag 1 oktober zijn er in het Koninklijk Leger en Wapenmuseum in Delft vier thema-exposities en één wisseltentoonstelling te zien. Zo worden getoond de ont wikkeling van de Nederlandse artillerie vanaf, de mid deleeuwen tot de jaren zeventig; de geschiedenis van kleinkaliber wapens, met onder meer aandacht voor zelf verdediging, schermsport en jachtwapens; de mobiliteit van militairen door de jaren heen te toet, te paard en in voertuigen) en de Duitse raketwapens (VI en V2) als in zet op Nederlands grondgebied. De eerste wissel-expositie in gebouw 1602 gaat over de ontwikkeling van 300 jaar landsverdediging (kazernebouw, forten en bunkers). Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het museum, zijn eind november, begin december, enkele kleine expo sities te zien en worden er in het museum enkele lezingen gegeven. Bovendien wordt een receptie gehouden voor ge nodigden. Ei Minister Groot feest was er ook bij de eerste overwinning van Fre- derik Adolph Hoefer. Samen met jonkheer Beelaerts van Blokland, destijds wethouder in Oosterbeek. huurde hij van af 5 augustus 1913 voor 25 gul den per jaar een benedenzaal, de kapel en twee vertrekken aan de westzijde van het Kas teel Doorwerth bij Arnhem van Prins Hendrik en de Ver eniging van Johanniter Orde. Contractueel was vastgelegd dat het Nederlandsch Artille rie Museum een deel van het kasteel voor de komende twin tig jaar zou huren. Prins Hen drik was bovendien hoogstper soonlijk bij de opening aanwe zig en er was voorlopig vol doende ruimte om de „verza- melhonger" van luitenant-ko lonel b.d. Hoefer te stillen. In 1920 begon Hoefer een ja renlange briefwisseling met generaals van de krijgsmacht en de minister van oorlog. Hij vond dat zijn ruime militair- historische verzameling be waard moest blijven. „Ik koop, bij gebrek a'an fondsen, de voorwerpen zoveel mogelijk uit eigen middelen en geef ze in bruikleen van het museum. Mijn leeftijd vraagt om een spoedige regeling", schreef Hoefer op 70-jarige leeftijd aan de minister. Hij vervolgde: „Het is niet op wekkend voor den tijdgenoot te zien hoe weinig hier hel denmoed wordt gewaardeerd. Nederland is het eenige be schaafde land, dat tot voor kort een legermuseum miste. moet geen dode ar opwek ken tot vaderlandsliefde, om dat hier zijn voorgeslacht aan hen voorbij trekt. Bovendien vindt de soldaat van elke rang hier voldoende studiemateri-f aal". Na een tijdje stelde Hoefer voor, opnieuw per brief, om voor het in die tijd bedrag van 1.500 gulden per jaar directeur te worden. Ver koos de minister een ander, dan waren volgens Hoefer de „vereischte eigenschappen: or ganisatietalent, speurzin en grote liefde tot het opdrijven van nog meer schuilgaand ma teriaal in binnen- en buiten land". De minister van oorlog „capituleerde" acht jaar later en Hoefer. inmiddels 78 jaar, werd directeur. „In 1938 over leed de gedreven generaal-ma- joor in het harnas en tijdens de Tweede Wereldoorlog werd het museum overgebracht naar het Pesthuys in Leiden", vertelt kolonel Molkenboer. De nalatenschap van Hoefer is groot. Tezamen met de aller nieuwste aanwinsten, afkom stig uit aankoop en schenkin gen, heeft het museum een verzameling van 6.000 klein kaliber wapens. „Het museum toont de geschiedenis van onze landmacht vanaf de Romeinse tijd tot het Nederlandse vre- desbataljon in Libanon aan de hand van wapens, maquettes, uniformen en schilderijen. Onze bibliotheek telt meer dan 250.000 boeken en documen ten, en we beschikken over 2.500 complete uniformen", al dus Molkenboer. Het mag duidelijk zijn dat slechts een gedeelte van het historisch bezit kan worden geëxposeerd. „We proberen de geschiedenis zo objectief moge lijk te belichten. We zijn er niet om een boodschap uit te dragen. We verheerlijken in geen geval de krijgshistorie en doen niet aan heldenverering. Wel is het uniform van Prins Bernhard als opperbevelheb-- ber van de Nederlandse strijd krachten aan het einde van de oorlog te zien, maar dat is in historisch perspectief ge plaatst. Evenals het uniform van generaal Kruis, die het le ger na de oorlog weer heeft opbouwd", zegt Molkenboer. „Natuurlijk ontmoet ik wel eens mensen met wie ik strikt privé spreek over vredes vraagstukken en bewapening. Een tijdje geleden was hier „We verheerlijken in geen geval de krijgshistorie en doen niet aan heldenverering", aldus kolonel J.B. Molkenboer, directeur van het jubilerende Koninklijk Nederlandse Leger- en Wapenmu seum in Delft. V FOTO: HENK KOSTER nog een journaliste. Ik bood haar een korte rondleiding aan. Zij zei: mij krijg je niet in de buurt van al dat wapentuig. Na wat praten, stemde ze toe en vertelde: ik wist niet dat wapens ambachtelijk zo mooi kunnen zijn. Dat maakte diepe indruk op mij; het is maar hoe je naar de verzameling kijkt. Leuk is ook de reactie van opa's die hier met hun klein kinderen komen. Ze raken he lemaal in vervoering en ver tellen hun herinneringen. On dertussen gaan oma's hun ei gen weg en kijken zij bij voor beeld naar de ontwikkelingen van de mode in de unifor- JOËL BATENBURG Het Legermuseum is tientallen jaren gevestigd geweest in het Pesthuys in Leiden FOTO: TEJO RINGERS RAAD VAN STATE VERWERPT WEIGERING PROVINCIE LEIDEN/DEN HAAG De Leidse Duinwater Maatschappij (LDM) mag door de provincie niet ge hinderd worden bij de uit breiding van de water winning in het duingebied Berkheide. Dat oordeelt de Raad van State naar aanleiding van een beroep van de LDM tegen de weigering van de provin cie om richtlijnen te ge ven voor de grotere wa terwinning. De Raad heeft het beroep van de LDM toegewezen en het besluit van de provincie vernietigd. De LDM wil in het duingebied tussen Katwijk en Wassenaar ongeveer 3 miljoen kubieke meter water per jaar meer gaan winnen. Een hoeveelheid waarmee het bedrijf nog onder het door het rijk vastgestelde 25 miljoen ku bieke meter blijft. De provincie heeft daarvoor echter de noodzakelijke richt lijnen niet willen geven. Vol gens haar kleefden aan één van de door de LDM voorge stelde vier aan te leggen put ten, in Berkheide Zuid, ernsti ge milieubezwaren. Ook de stichting Duinbehoud heeft te gen de uitbreiding van water winning daar geageerd. Volgens de Raad van State heeft de provincie wel de be voegdheid om aan te geven op welke plaats het water uit oog punt van natuurbehoud ge wonnen mag worden. Maar met de weigering om richtlij nen te geven maakt Zuid-Hol land het de LDM in feite on mogelijk gebruik te maken van de eerder door het rijk al verleende vergunning. Vol gens de Raad van State worden de belangen van de LDM daardoor ernstig ge schaad. Bij de beslissing over het beroep heeft de Raad van Sta te mee laten wegen dat de hui dige winningscapaciteit te klein is. Volgens de Raad mag dat als vaststaand worden aan genomen. Daarbij wordt ver wezen naar brieven van de re gionale inspecteur van de volksgezondheid voor de mi lieuhygiëne. Die zou eerder al hebben vastgesteld dat de LDM haar winningscapaciteit met minstens 2 miljoen kubie ke meter per jaar moet uitbrei den om aan haar wettelijke verplichtingen te voldoen. 0eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk'onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) Stuur als dank de reiswekker naar Adres: Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9