Ontvoerders laten kind verwaarloosd vertrekken Frontlijnstaten willen wapens Irakezen vechten door voor „duurzame vrede" Zwaartekracht wekt weer beroering ITALIAANSE POLITIE HOUDT BENDELEDEN AAN: 'f; )E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB ALITALIA «^BUITENLAND CeidóeSommtt WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1988 PAGINA S Vrijlating gijzelaar kostte twintig miljoen 50NN De in Libanon ontvoerde West- iuitser Alfred Schmidt werd vorig iaar in Jayrut vrijgelaten, nadat een losgeld was tetaald van achttien miljoen mark, onge veer twintig milioen gulden. Het Duitse weekblad Stern heeft dit ir) Je Syrische minister van defensie, Musta- a Tlass. Syrië heeft indertijd bemiddeld >ij de vrijlating van Schmidt. Door wie en l>an wie het geld is betaald, meldt Stern 14 :chter niet. De Westduitse regering en het 4 Jiemens-concern, de werkgever van 15 Jchmidt, ontkennen losgeld te hebben be- aald. Pogingen om ook de tweede in Li- 12 »non ontvoerde Duitser, Rudolf Cordes, 13 vrij te kopen, zijn volgens minister Tlass 10 nislukt. De VS zouden daar op het laatste Sjnoment een vinger voor hebben gesto- Westduitse weekbladen: Barschel tóch vermoord HAMBURG De Westduitse weekbladen Stern en Bunte hebben nieuwe twijfel gezaaid over de dood van de vroegere premier van de deelstaat Schleswig-Holstein, Uwe Bar schel. Aan de hand van de uit- komsten van de lijkschouwing ^we Barschel en talrijke gesprekken met vergiftigingsdeskundigen komen de bladen tot de conclusie, dat Barschel werd vermoord. Hij zou de de dodelijke dosis slaapmidde len binnen hebben gekregen toen hij al bewusteloos was. De in een politiek schandaal verwikkelde Bar schel werd op 11 oktober vorig jaar dood aangetroffen in het bad van zijn kamer in het hotel „Beau Rivage" in Genève. Indiërs verlamd door vergiftigde spijsolie CALCUTTA Meer dan vierhon derd inwoners van de Indiase stad Calcutta hebben verlammingsver schijnselen opgelopen, doordat zij voedsel hebben gegeten, dat was be reid in vergiftigde spijsolie. Duizen den mensen zijn hierdoor ziek ge worden. Inmiddels zijn elf mensen aange houden in verband met de vermoe delijk georganiseerde voedselvergif tiging. De zaak heeft tot paniek ge leid in Calcutta, de tien miljoen in woners tellende hoofdstad van de Indische deelstaat West-Bengalen. Uit eerste onderzoek zou zijn geble ken, dat de vergiftigde spijsolie was aangelengd met een insektenverdel- gend middel. Moskou: Klaus Fuchs leverde atoombom MOSKOU In een openhartige Sovjet-docu mentaire is bevestigd dat de Duitse geleerde Klaus Fuchs de man is geweest, die de Sovjetu nie leerde hoe zij een atoombom moest maken. De film, getiteld „Risk-2", werd maandagavond op de Sovjet-televisie uitgezonden. Veertig jaar lang heeft Moskou ontkend dat het banden on derhield met Fuchs, die in de jaren dertig nazi- Duitsland ontvluchtte en zich in Groot-Brittan- nië vestigde. In de Tweede Wereldoorlog werk te hij in Los Alamos in de VS mee aan de ont wikkeling van de eerste atoombom. Na de oor log werd hij in Groot-Brittannië gearresteerd. Hij bekende om ideologische redenen informa tie te hebben verstrekt aan de Sovjetunie en werd in 1949 wegens spionage tot veertien jaar gevangenis veroordeeld. Na zijn vrijlating ves tigde hij zich in de DDR, waar hij in januari dit jaar overleed. Sikhs beraamden moord op Gandhi NEW DELHI De Indiase politie heeft in de Gouden Tempel in Amrit- sar documenten gevonden waaruit blijkt dat extremistische sikhs van plan waren premier Gandhi en minis ter van binnenlandse zaken Singh te vermoorden. „De wijze waarop Indira Gandhi uit de weg is geruimd, kan ook worden gebruikt voor haar zoon", al dus een brief van een militante sikh- leider in Pakistan, die in mei in de Tempel werd gevonden. Indira Gan dhi werd in 1984 vermoord door haar sikh-lijfwachten. Andere documenten wekken de indruk dat het buurland Pakistan betrokken is bij het verlenen van steun aan de sikhs, aldus de gezag hebbende Times of India. (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME In hetzelfde hemdje en ondergoed dat hij zeventien maanden geleden droeg toen hij ontvoerd werd, hebben de kidnappers van de acht-jarige Marco Fiora uit Turijn het jongetje vrijgelaten. Daarmee is een einde gekomen aan de langste ontvoerings zaak die zich ooit in Italië heeft afgespeeld. Marco Fiora werd gistermor gen vrijgelaten in het woeste bergland van de Zuiditaliaan- se provincie Calabrië. Strom pelend en struikelend bereik te het verwaarloosde kind een hut van bosarbeiders De ge zondheid van de jongen, die al die tijd in eenzaamheid vast- gekluisterd heeft gezeten aan een ketting, is redelijk. Dat hij psychische schade heeft opge lopen, lijkt echter zeker. Het kind verkeert in een shock toestand en praat nauwelijks. Politici, vakbonden en tal van organisaties hebben zich in Italië ingezet voor de bevrij ding van de jongen. Vorige week nog werd in Turijn een grote manifestatie georgani seerd voor Marco. Ook de paus deed een appèl op de Betalingen De vader, een kleine onder nemer, maakte al snel duide lijk dat hij dat geld nooit bij elkaar zou kunnen krijgen. In december vertrok vader Gi- anfranco naar Calabrië voor een ontmoeting met de ont voerders en de overhandiging van het eerste deel van het losgeld. Toen de ontvoerders ontdekten dat de man „slechts" 450.000 gulden bij zich had, ontstaken ze in woe de. De vader werd geschopt De 8-jarige Marco laat zich gedwee de nagels knippen, nadat hij geheel verwaarloosd was vrijgelaten door zijn ontvoerders. ontvoerders de jongen te laten gaan. Marco Fiora werd 2 maart vo rig jaar op uiterst brutale wij ze ontvoerd. Terwijl de fami lie een wandelingetje maakte, stopte plotseling een auto. Er FOTO: AP sprongen enkele die Marco's vader aanvielen en de jongen uit zijn armen rukten. De ontvoerders vroe gen aanvankelijk een losgeld van drie miljard lire, ruim 4,5 miljoen gulden. In de maanden daarna ging de zenuwenoorlog van brie ven en telefoontjes verder. De kidnappers verlaagden hun eis tot 2,2 miljoen gulden. Net de laatste dagen was Marco's vader weer in Calabrië voor de betaling van een tweede bedrag. Tot de overhandiging van het geld is het echter niet meer gekomen. Na maanden lang volkomen in het duister te hebben getast, had de justi tie de laatste maanden succes geboekt. Vier leden van de bende werden onlangs gear resteerd, onder andere ook de man die steeds het telefoni sche contact met de familie had onderhouden. Een week geleden deed een van hen een dringend beroep op de ont voerders de jongen vrij te la- Ife-AFRIKA WIL TERUGTREKKEN: ^TORONTO De front lijnstaten in zuidelijk \frika hebben het Geme nebest vanochtend twee ..boodschappenlijstjes" ge- jstuurd met daarop wapens niet-militaire goede ren. De landen schrijven de goederen nodig te heb- en om destabiliserende [acties van Zuidafrika te kunnen weerstaan. Zolgens functionarissen van het Gemenebest is het rapport net de militaire benodigdhe- niet bekendgemaakt uit ngst dat Zuidafrika daaruit e militaire kracht van zijn lèwurlanden kan aflezen. In let andere rapport staan aan- vragen voor niet-militaire goe deren zoals voedsel, kleding, 31 transport- en communicatie- middelen en muskietennetten. De boodschappenlijstjes wer- j den verstuurd op het moment »dat m nister Botha van buiten landse zaken bekendmaakte dat Zuidafrika zijn troepen in zuiden van Angola vanaf 1 jptember wil terugtrekken en troepen in Namibia vanaf 1 lovember. Een van de voor gaarden die Zuidafrika stelt is staakt-het-vuren dat vol gende week woensdag in de Angolese burgeroorlog moet worden ingesteld. Minister Botha zei gisteren dat het aanbod was gedaan in Ge nève, waar een nieuwe ronde van onderhandelingen is be gonnen over een vredesrege ling voor Angola en Namibia. Aan het overleg nemen Ango la deel, Zuidafrika, Cuba en de Verenigde Staten; de Sovjetu- „De Zuidafrikaanse regering is er rotsvast van overtuigd dat als onze voorstellen worden aanvaard er geen verliezers zijn. De soevereiniteit van An gola staat dan buiten kiif. Na mibia zal zijn onafhankelijk heid hebben gekregen en de vrede zal zijn hersteld", aldus een optimitische Botha. Zuidafrika heeft voorgesteld dat in Namibia op 1 juni vol gend jaar verkiezingen worden gehouden. „Daaruit volgt dat de algehele terug trekking van de Cubaanse troepen uit Angola op 1 juni 1989 moet zijn voltooid," aldus Botha. Op het ogenblik bevinden zich in Angola naar schatting 50.000 man Cubaanse troepen die de regering steunen in de strijd tegen de anti-marxisti sche rebellenbeweging Unita. Een soldaat van de Unita laadt een mortier; Zuidafrika heeft voorgesteld vanaf volgende week een staakt-het-vuren in te stel- Angola en Cuba hebben Zuidafrika wil bovendien dat eerder voorgesteld de Cubaan- zeven bases van het Afrikaans se troepen in een periode van Nationaal Congres, die in An- vier jaar te laten vertrekken, gola staan, worden ontruimd. Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer 131) De hoofdman van de kolonisten weet wel een middeltje om i^de inlanders weer op zijn hand te krijgen. Het opperhoofd heeft r wel veel belangstelling voor kralen en spiegeltjes, maar die dom- ume zeelui weten niet. dat hij voor één ding desnoods alle rijk dommen der aarde laat varen: vuurwater! Don Gomez Cavallo ,tr| y »a vwnnn en wanneer de inlander hem het gevaarlijke reptiel brengt, laat Don Gomez het woeden de dier In een spons bijten. Het dodelijke gif van de slang knijpt hij daarna uit in een flesje en dan begeeft hij zich naar huis. „Haha", grinnikt hij, „daar maken we een heerlijk drankje van. Zouden die domkoppen daar een glaasje van lusten?". W. in de Iraanse hoofdstad Teheran werd gisteren massaal steun betuigd aan ayatollah Khomeini. De Iraniërs ondersteunden daarmee indirect Khomeini's beslissing akkoord te gaan met een bestand in de Golfoorlog. Iraq wil daar echter nog weinig van weten. FOTO: AP BAGHDAD Oorlog en niet vrede, is het gesprek van de dag onder de in woners van Iraq, die een mogelijk staakt-het-vuren in de Golfoorlog als een Iraanse list van de hand wijzen. In Iran is het mo reel van leger en bevol king zwaar gehavend na acht jaar oorlog. De Irake zen echter vechten door, ondanks het vredesaan bod van Teheran, om in een unieke opleving van nationalistische trots en vastberadenheid voorgoed af te rekenen met aartsvij and Iran. De kracht van de Iraakse pre sident Hussayn ligt in zijn goedgetrainde leger en de bin nenlandse consensus over de oorlogs-strategieën. Iedereen, van zakenman tot straatven ter, is bereid door te vechten voor „een duurzame vrede". „Onze leiders beloven niet het paradijs. We zijn de oorlog al lemaal moe. Maar wij kennen Iran langer dan vandaag. Aan deze oorlog komt pas een ein de wanneer wij er zeker van zijn dat zij inderdaad de strijd staken", zegt een vader, wiens zoon sneuvelde. Volgens officiële Iraakse woordvoerders wordt de harde opstelling van hun land inge geven door de vrees dat de vredelievende houding van Iran voorbij zal zijn, zodra het zich uit de huidige, penibele situatie heeft gewerkt. Zij voorzien dat Iran van een be stand gebruik zal maken om de wapenvoorraad weer op peil te brengen en de gaten in de verdedigingslinie te dich ten, zodat het zich na enige tijd met hernieuwde krachten in de strijd zal kunnen wer pen. „Wij willen tientallen ja ren rust en vrede, niet een jaartje". De militaire overwinningen van de laatste tijd hebben van Baghdad een andere stad ge maakt, ook al is het grauwe beton, dat zich uitstrekt langs de oevers van de Tigris, niet bepaald ongedeerd uit de strijd gekomen. Een jaar geleden was het hier een en al somberheid. Nu hangt er een optimistische sfeer; de bevolking voelt aan dat er belangrijke veranderin gen in het verschiet liggen. De stad sluimert in de middag zon, maar komt 's nachts koortsachtig tot leven. De ho tels zitten vol met bruiloftsgas ten, in de straten zijn louter verkeersopstoppingen, en de nachtclubs blijven doorgaan tot in de vroege uurtjes, met al die soldaten die met verlof thuis zijn. Ofschoon de minaretten enige variatie aanbrengen in de met flatgebouwen gevulde horizon, biedt de stad een wereldlijke, welhaast on-Arabische aan blik. In de kroegjes langs de rivier drinken de mannen whisky bij de kebab. Vrouwen die enigszins in goede doen verkeren dragen modieuze kleding. Maar ook degenen die minder te besteden hebben verkiezen opzichtige kleren boven de traditionele Arabi sche dracht. Het aanbod van artikelen in de winkels is groter dan een jaar geleden voor mogelijk werd gehouden. Fabelachtige bedragen worden neergeteld voor goederen die in het Wes ten voor een tiende van de prijs over de toonbank gaan. Iraq is een olierijke natie en er zijn families die zich deze prij zen kunnen permitteren. Allemaal anders De oorlogsoverwinningen heb ben de tongen van de ambte naren losgemaakt. Ja, zeggen zij, het bewind nam in het ver leden weieens harde maatre gelen op politiek gebied. Nu gaan we het allemaal wat an ders aanpakken, zowel in ei gen land als daarbuiten. Toen de Golfoorlog in 1981 uitbrak, gold president Sa- daam Hussayn als een van de meest hardvochtige Arabische leiders, die een zeer onbuigza me houding aannam ten op zichte van Israel en de extre mistische zijde van de PLO steunde. Tegenwoordig neeml Iraq een minder fanatieke po sitie in, nu het aan de zijde staat van Saudiarabië en Jor danië. De nieuwe gematigde houding van Iraq is mede mogelijk ge maakt doordat Hussayn in de eerste jaren van zijn leider schap de oppositie vrijwel vol ledig buiten werking heeft ge steld en nog steeds geldt kri tiek op Hussayn of zijn bewind als een vergrijp. Hussayn heeft wat men noem! een persoonlijke aanpak van regeren. Overal in Bagdhad zijn levensgrote afbeeldingen van de president te vinden Zijn besluitvorming lijkt soms wat eigengereid. Een jaar gele den besloot hij bijvoorbeeld dat zijn personeel te dik was Hij liet de gehele regering in clusief de bevelhebbers van het leger op dieet gaan. Elk half jaar wordt iedereen gewo gen en wie boven zijn ideale gewicht zit, wacht degradatie „Natuurlijk is dit wat onge bruikelijk". zei onlangs een ambtenaar die bij de nadering van zijn halfjaarlijkse weeg- beurt met een spijtig gezicht nog slechts komkommers en dure whisky tot zich nam Maar ondanks oorlog, schaar ste en onderdrukking kan het bewind in de ogen van de be volking weinig fout doen. Het heeft de trouw van zijn onder danen royaal beloond. Gezin nen die een vader of een zoon moeten missen door de oorlog, krijgen als vergoeding een auto, een lap grond of een eta gewoning. Daarbovenop krij gen de achterblijvers jaarlijks anderhalf keer het bedrag dat het omgekomen familielid zou hebben gekregen bij pensione ring. MARIE COL VIN (c) The Times LOS ALAMOS Een experiment dat is uitge voerd onder de ijskap op Groenland heeft nieuwe voeding gegeven aan de discussie over het moge lijk bestaan van een „vijfde kracht" in de na tuur. Bovendien zou de zwaartekracht heel wat ingewikkelder werken dan sir Isaac Newton in de zeventiende eeuw voor mogelijk hield. Onderzoekers hebben vorig jaar een zwaartekrachtmeter in een gat van 2,4 kilometer diep laten zakken en kwa men tot de ontdekking dat de zwaartekracht sneller afnam dan werd aangenomen. Daar uit zou kunnen blijken dat een tweede trekkracht aan het werk was. Volgens een van de onder zoekers, de geofysicus Ander bedroeg de sterkte van de tweede trekkracht ongeveer eenvijftigste van de kracht die normaal gesproken aan de zwaartekracht wordt toe bedacht. Uit andere experimenten zou NEWTONS VOORSTELLING VAN ZAKEN TE EENVOUDIG kunnen bliiken dat er een vijfde of zelfs een zesde na tuurkracht aanwezig is. De vier bekende wisselwerkin gen in de natuur zijn zwaar tekracht, elektromagnetisme (dat de atomen bij elkaar houdt), sterke wisselwerking (die de atoomkernen bij el kaar houdt) en de zwakke wisselwerking (die het radio actieve verval veroorzaakt). Newton gaf in 1687 aan dat door de gravitatiekracht alle lichamen elkaar aantrekken en dat de aantrekkingskracht toeneemt naarmate het ge wicht van de objecten toe neemt en de afstand tussen de objecten afneemt. De aan trekking die de aarde op voorwerpen heeft, waardoor een voorwerp altijd naar be neden valt, is nu de zwaarte kracht. Newton ging er van uit dat de zwaartekrachtvel den een weinig afnemen als een object door een schacht naar beneden gaat, maar con cludeerde dat de versnelling van de zwaartekracht altijd hetzelfde blijft door Gerard Kessels ROME Weet U waarom de paus na zijn landing steeds de grond kustOmdat hij met Alitalia moet reizen Een grapje dat ik voor het eerst jaren geleden in West- Duitsland hoorde. Nu ik in Rome woon en een geregelde klant ben van Alitalia, moet ik zeggen dat het allemaal wel meevalt. Als leek weet ik niet of Alitalia veiliger of onveiliger is dan andere luch tvaartmaa tschappijen Het gevoel van enorme opluchting waar het grapje betrekking op heeft heb ik wel, maar eerder, als ik het vliegtuig binnenstap. Want met Alitalia is er altijd wel wat. Vandaag staken de piloten, morgen het andere personeel aan boord, dan geven de douaniers er de brui aan, dan houdt het personeel van de verkeerstoren een stiptheidsactie. De laatste grote vertraging waar ik mee te maken had werd veroorzaakt door een piepkleine bond, die van de mensen die het vliegtuig voltanken. Onlangs werd de president- directeur van Alitalia van de ene dag op de andere de laan uitgestuurd. Een cartoonist tekende directeur Umberto Nordio met de koffers in zijn handen. Achter hem een juichende menigte: „Eindelijk een vertrek!" Dat geeft de stemming in den lande goed weer. Televisie beelden van slapende gestrande reizigers en huilende kinderen behoren tot de dagelijkse ingrediënten van het journaal. Soms pikken de passagiers het niet meer. Nadat hun vlucht naar Napels voor de vijfde of zesde keer vertraging had opgelopen, bestormde een honderdtal woedende reizigers een vliegtuig op de luchthaven van Milaan. „Nu vliegen wij!" riepen ze tegen het verbijsterde personeel. De mensen gingen niet weg voordat ze de garantie hadden gekregen dat ze snel zouden kunnen vertrekken. Net als de KLM is Alitalia in handen van de staat. Maar terwijl KLM een goede, moderne, luchtvaartmaatschappij is, hangt bij Alitalia iets van het typisch Italiaanse overheidssfeertje. Iets van de Italiaanse ambtenaar, de dictator van het loket, die niet van plan is zijn dag te laten verzwaren door het voetvolk aan de andere zijde van het glas. Wie een binnenlandse vlucht met Alitalia maakt, heeft het gevoel dat hij geluk heeft gehad dat hij mee mag. Tot voor kort werd er niets geserveerd. Nu is er zowaar een niet-alcoholische versnapering ingevoerd. Naast een zuurtje is dat het enige dat de gast kan krijgen, ook wanneer er in lunch-tijd wordt gevlogen en het geknor van de magen dat van de straalmotoren dreigt te overstemmen. Het Alitalia-personeel is vriendelijk, dat wel, maar gezien de adembenemende service is het duidelijk dat er niet bepaald onder stress gewerkt wordt. Hoe anders is dat allemaal op buitenlandse vluchten. Dan is Alitalia niet meer de koningin van de lucht en moet er geknokt worden tegen een zeer zware buitenlandse concurrentie. De gast krijgt vaak een prima hap uit de Italiaanse keuken voorgezet en de service doet in niets onder voor die van andere maatschappijen. Helemaal luxueus gaat het er aan toe bij reizen van de paus. De plaatsvervanger van Petrus vertrekt altijd met Alitalia vanuit Rome en keert terug met de luchtvaartmaatschappij van het land dat hij bezocht heeft. Slechts bij hoge uitzondering worden paus, kardinalen en journalisten op de terugreis meer in de watten gelegd dan op de heenreis. Want als Italianen ergens iets moois van willen maken dan lukt ze dat uit de kunst Ook bij Alitalia.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5