Sowumt Congres in Leiden over j eugd werkgara ntieplan STAD OMGEVING Uitwisseling van vrijwilligers tussen Engeland en Nederland GEMEENTEN IN GEWEER TEGEN DWANG IN DEFINITIEF PLAN Raadsherenbuurt eensgezind bij aanslagen op Leidse Hout Schrijfmap met calculator CeidóeSomo/nt DINSDAG 2 AUGUSTUS 1988 PAGINA 9 \eidse amateurtuinders \ieren 45-jarig jubileum $IDEN De Leidse Bond van Amateurtuin- viert het 45-jarig jubileum in het weekend 16 tot 18 september in de Hooglandse Kerk. \ijdag 16 september wordt er van 10.00 tot 100 uur een open dag gehouden voor het pu- \ek en leerlingen van scholen. Öok zaterdag september kunnen belangstellenden in de boglandse Kerk terecht die tevens bezoekpunt van MonumentendagEr worden die dag kin- ^kampioenschappen bloemschikken gehou- p. De prijsuitreiking is rond 16.00 uur en \idt plaats door de Hortulana van de Hortus nanicus mevrouw C. Teune. Zondag 18 sep- riber is de kerk van 14.00 tot 16.00 uur voor publiek geopend. De werkstukken an de \derkampioenschappen bloemschikken zijn ook te bezichtigen. Afscheidsreceptie wethouder Peters LEIDEN Tijdens een receptie in de Burgerzaal van het stad huis wordt maandagmiddag 29 augustus vanaf vijf uur afscheid genomen van wethouder J.A. Peters-van ruimtelijke ordening, openbare werken, verkeer en milieu. De receptie sluit aan op een raadsvergadering die 's mid dags om half vier begint. Tijdens deze vergadering neemt Peters afscheid van de raad en wordt het nieuwe PvdA-raadslid B. Paauw geïnstalleerd. Ook de nieuwe wethouder mevrouw M. van der Molen wordt tijdens de raadsvergadering geïnstalleerd. Expositie van 15 kunstenaars LEIDEN Vijftien Leidse kunste naars exposeren hun werken tijdens de tentoonstelling Beeld '88 die ge houden wordt in het gebouw van de kunstuitleen aan de Lammermarkt, het Waaggebouw en Galerie Stelling. De heer R. Wolthoorn, conservator moderne kunst van museum De La kenhal opent Beeld '88 vrijdag in De Waag. De kunstuitleen is van woens dag tot en met zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur geopend, De Waag van woensdag tot en met zondag van 12.00 tot 17.00 en Galerie Stelling van woensdag tot en met zondag van 12.00 tot 18.00 uur. De tentoonstel ling duurt nog tot 26 augustus. INBRAKEN WONINGEN LEIDEN Uit een woning aan de Zonnedauwtuin is een hoeveel heid elektronische apparatuur ge stolen. De daders zijn binnenge komen door een ruit in te slaan. Een kleurentelevisie, videorecor der, leespen, stereocombinatie, twee boxen, zestig CD's en een computer werden gestolen. Ook is een bedrag van duizend gulden weggenomen. Ook een woning aan de Cyperzeg- ge is het doelwit van inbrekers geweest. Hier werden een stereo toren, een CD-speler, veertig CD- plaatjes, een computer en een da- tarecorder gestolen. Een keuken raam werd vernield om binnen te komen. Koffie gestolen LEIDEN Een 21-jarige Leidenaar is in de nacht van zondag op maandag betrapt bij het plegen van een in braak bij een supermarkt aan de Kooilaan. De politie kwam op de supermarkt af nadat het alarm afgegaan was. Er bleek een ruit inge gooid te zijn. Even later kwam de dader naar het ge bouw toen en kon hij in zijn kraag gegrepen worden. Bij hem thuis werden zestig pak ken koffie gevonden en twee Leidenaars van 24 en 26 jaar die medeplichtig aan de in braak waren. Gras bespoten met ammonia LEIDEN Een flatbewoner heeft zich zo geërgerd aan het gedrag van spelende jeugd op een speelveld achter de Obrechtstraat dat hij giste ren het gras met ammonia bespoten heeft. Hij hoopte dat de stank de kinderen zou verdrijven. De man ergerde zich al dagen aan de overlast die de voetballende jeugd zou veroorzaken, maar de „maat was voor hem vol" toen enkelen van hen ongevraagd op zijn balkon klommen om een bal op te halen. Olievlek in Trekvliet opgeruimd LEIDEN Een gespecialiseerd bedrijf uit Amsterdam is gisteren van half elf 's ochtends tot vier uur 's middags bezig geweest een olievlek in de Trekvliet op te ruimen. Er zijn monsters genomen om te bepalen om wat voor soort olie het gaat en zodoende vast te kunnen stellen wie de dader van de lozing is. Zaterdag al seinde de Leidse politie Rijnland al in dat er olie geloosd was in de Vliet bij de Lammerschansbrug. Opsporingsambtenaren van het Hoogheemraadschap stelden inderdaad vast dat het om een flinke olievlek ging. Door de wind werd de olie één kant op gedreven, waar door het voor het opruimingsbedrijf gemakkelijker was om de brand stof gisteren op te ruimen. Dit werd gedaan met een vacuümpomp, een soort stofzuiger die eerst de olie en het water opzuigt, de olie vervol gens van het water scheidt en dat weer terugloost. LEIDEN Leiden be- j legt in oktober een lan delijke conferentie over het zogenaamde Jeugd werkgarantieplan (JWG) van minister J. de Ko ning (sociale zaken). De conferentie, waarvoor alle 200 gemeenten worden uitgenodigd die met het JWG werken, zal vooral handelen om de dwang die in het plan 1 zit: jongeren worden ver- i plicht mee te werken j aan het plan, anders j wordt er op hun uitke ring gekort. Veel ge meenten zijn daartegen gekant. De conferentie wordt vermoedelijk ge houden in de Stadsge hoorzaal. Een definitieve datum is nog niet be kend. Leiden is een van de ge meenten die meewerken aan de Tijdelijke Voorziening JWG. Het JWG helpt jonge ren van 16 tot 21 jaar aan tij delijk werk met het doel hen een grotere kans op een vaste baan te bieden. Jongeren die meedoen aan het JWG ver dienen het minimumloon. Zij werken wekelijks 19 uur, zo dat voldoende tijd overblijft voor scholing. Juist die com binatie moet hun kansen op de arbeidsmarkt vergroten. Het plan wordt uitgevoerd door de arbeidsbureaus in sa menwerking met de gemeen ten. Volgend jaar wordt het tijde lijke plan vervangen door een definitief JWG. Daarin wordt volgens de plannen van minister De Koning een regeling opgenomen die werkloze jongeren dwingt aan dit plan mee te werken, op straffe van korting op hun uitkering. Volgens dat plan moeten jongeren naast hun werk ook een aanvullende opleiding volgen. Kritiek Die dwang is veel gemeenten in het verkeerde keelgat ge schoten. De Leidse wethou der H. de la Mar (sociale za ken) is een van degenen die felle kritiek heeft. Volgens hem leidt de dwang in het plan ertoe dat jongeren tegen hun zin bij moeten leren en werkgevers ongemotiveerde medewerkers in dienst krij gen. In Leiden en omgeving zijn diverse instellingen die JWG'ers in dienst hebben, onder meer het verpleeghuis Mariënhaven, de Leidse bi bliotheek, de stichting Pie terskerk, het Academisch Ziekenhuis en de Leidse uni versiteit. De twee laatste in stellingen hebben al aange kondigd niet meer aan het plan mee te willen werken als de dwangmaatregel daar in wordt opgenomen. Het congres dat in oktober in Leiden wordt gehouden heeft twee redenen, aldus H. van Wirdum, bestuursmedewer- ker van de la Mar. „Enerzijds willen we de ervaringen met de Tijdelijke Voorziening aan de orde stellen. Anderzijds is er het politieke verhaal, waarbij we er bij de minister op willen aandringen de hui dige vorm te handhaven". Het was de bedoeling dat het congres al deze of volgende maand zou worden gehou den, maar de behandeling van het JWG in de Tweede Kamer is uitgesteld. Leiden wil met het congres invloed uitoefenen op de besluitvor ming in de Tweede Kamer. |Een betere buurt". Zo om- Ichreef sigarenhandelaar Ipoor uit de Johan de Witt- itraat de Raadsherenbuurt joit in een herdenkingsboek >ver de oorlogsjaren. Die om- Leiden is vrijwel volge bouwd. Sinds de eerste bewoners zich rond 300 yoor Christus op Leids grondgebied vestigden, heeft de stad zich lang haam maar zeker uitge breid. Met name de laatste honderd jaar was de groei buiten de singels explosief. Met net uitdijen van de stad pn het toenemen van net aantal inwoners, ontstonden ook de wij ken. De woonbuurten met hun eigen voorzie ningen als kerken, scholen en winkels. Elk met zijn typisch ei gen sfeer die wordt be paald door de aard en hoeveelheid bewoners en gebruikers, bebou wing, verkeer en groen. Meer dan vijftig leefge meenschappen telt Lei den op dit moment. Uit kijken brengt die Leid se wijken in kaart en laat zien hoe de mensen er leven: aan rustige la nen waar je de vogels kunt horen fluiten, maar ook in straten met torenflats, waar plantsoentjes dreigen te worden bebouwd. schrijving gaat nog steeds op voor de stratenblokken die zijn ingeklemd tussen War- monderweg, Rijnsburgerweg en Leidse Hout. De wijk gelst nog steeds als een betere en geliefde buurt. De dege lijke vooroorlogse huizen gaan er als ze leeg komen vlot voor gepeperde prijzen van de hand. En net als in de jaren dertig bestaat de bevolking nog steeds voor een belangrijk deel uit academici onder wie enkele hoogleraren en ambtenaren. Hun rust werd de afgelopen jaren alleen ver stoord door enkele overvallen op het postagentschap in de sigarenwinkel van Spoor aan de Johan de Wittstraat, maar vooral door gemeentelijke aanslagen op het groen van de Leidse Hout. Secretaris Maarten Vrieze van de Vereniging Raadsher enbuurt wordt regelrecht cy nisch als de beruchte Inbrei- dingsnota ter sprake komt die aanvankelijk voorzag in de bouw van huizen aan de rand van de Leidse Hout. Hij merkt op dat ook de buurt al direct voorzag dat het ge meentebestuur de Leidse Hout misschien als „wissel geld" of „bliksemafleider" zou gebruiken voor het bebouwen van sportveldjes elders in de stad. „Zoiets is wrang, maar je kunt ook niet het risico ne men dat je niets doet", zegt Vrieze doelend op de van boze bewoners uitpuilende hoorzitting over het onder werp. Hij constateert overigens te vreden dat de Raadsheren buurt in dit geval zich vol strekt eensgezind tegen de ge meentelijke plannen keerde en daarbij ook nog eens steun kreeg uit andere stadsdelen. „Maar de Leidse Hout is na tuurlijk ook iets van de hele stad". Het was de afgelopen maan De Fageistraat, bijna aan de rand van de Raadsherenbuurt. den niet de eerste keer dat ge meentelijke plannen de buurtbewoners zo tot elkaar brachtén. Precies tien jaar ge leden was het voornemen om een busbaan door de Leidse Hout aan te leggen juist de aanleiding om de Vereniging Raadsherenbuurt op te rich ten. In het voorjaar wordt dat feestelijk gevierd. Laconiek constateert Vrieze dan ook dat de soms wat rammelende beleidsvoornemens van de ge meente in zekere zin juist een gunstige invloed op de buurt hebben. De vereniging die veel activiteiten ontplooit voor volwassenen en kinde ren een maaltijd op 3 okto ber, openluchttheater in de Leidse Hout, een vrijmarkt met koninginnedag is im mers nauwelijks meer weg te denken. De Raadsherenbuurt bereidt deze maanden ook de viering van het 60-jarig bestaan voor. Eind jaren twintig was de wijk, net als de aanpalende Vogelbuurt, een uitbreidings gebied voor de stad Leiden. De bouw was mede mogelijk door de annexatie in 1920 van grond van de buurgemeenten en gold als een van de eerste planmatige uitbreidingen. in het door de vereniging uit gegeven jubileumboek Raads herenbuurt 1940-1980 waaraan ook de typering van Spoor is ontleend wordt de wijk soms omschreven als een stukje stad, los van het eigen lijke Leiden. Je kwam er be gin jaren dertig, toen de Leid se Hout nog in aanleg was, via een nog landelijke Rijnsbur- gerw.eg waarlangs aan weers- FOTO: TEJO RINGERS zijden sloten liepen. De hui zen waren in de crisisjaren dertig maar moeilijk bezet te krijgen. Een groot aantal werd toen ook verhuurd, on der andere door aannemers en beleggers. Voor zover Vrieze bekend, is van ver huur inmiddels geen sprake meer. Vanaf het allereerste begin was in de Van Oldenbarne- veldstraat de Leidse Auto boxen Garage gevestigd. Ooit onderhield dat bedrijf buslij nen. Nu is het beter bekend als LAG, een „gewone" auto dealer. Veel van de .oorspronkelijke bewoners bleven hun buurt ook lang trouw. De laatste tien jaar is de wijk echter ver jongd. Er wonen nu veel kin deren, voor wie in de buurt twee basisscholen zijn, de christelijke Leidse Hout school en de nog pas nieuwe openbare Woutertje Pieterse- school. Op een steenworp af stand ligt bovendien de Ka- gerstraat waar welhaast een compleet regiment middelba re scholen staat. Niettemin is er van overlast van scholieren nooit sprake geweest, aldus Vrieze. Wel groeide met het drukker worden van de Rijnsburger weg het sluipverkeer door de Johan de Wittstraat. Met weg versmallingen en drempels is daar letterlijk een rem op ge zet, maar als het aan Vrieze ligt, mag er op dat punt best nog wat meer gebeuren. Geruisloos De verjonging van de wijk heeft zich overigens geruis loos voltrokken. Slechts af en toe komt er een vleugje men- taliteitsverschil tussen oudere en jongere bewoners boven drijven. Een voorbeeld daar van kwam aan het licht bij de introductie van een maande lijkse ruilbeurs, steeds met de ronde van de kraakwagen door de wijk. Vrieze: „Sommi ge buurtbewoners hadden toen iets van, dat doe je niet in onze wijk. Andermans af gedankte spullen, op straat, ruilen..." Ondanks die afkeer wortelde het idee van de ruil beurs wel in de wijk en raak ten ook degenen die er min of meer hun neus voor optrok ken aan gewend. Slechts de komst van de minicontainer kon er een einde aan maken. Nu probeert de buurtvereni ging het idee van de beurs weer nieuw leven in te bla zen. Uiteindelijk was het een mooie manier om tot een nieuw gebruik van spullen te komen, waarbij de contacten die er door ontstonden, of in stand gehouden werden, op zijn minst meegenomen wa ren. RUDOLF KLEIJN Koot moet meewerken aan verkoop pand LEIDEN/DEN HAAG Directeur A. Koot van het taxibedrijf Auto Koot moet binnen vijf dagen meewerken aan de verkoop van het pand aan de Narmstraat, waar tot voor kort zijn bedrijf Taxi Kerkhof was gevestigd. Weigert Koot dat, dan kan het pand ont ruimd worden. Die uitspraak heeft de vice-president van de recht bank mr. P. Offers vanochtend gedaan in het kort geding dat de Leidenaar N. Blonk tegen Koot had aangespannen. Beiden sloten in 1979 al een verkoopovereenkomst voor het pand. Sinds die tijd is het echter nooit tot een werkelijke overdracht gekomen, omdat Koot dat tegenhield. Blonk wilde door middel van het kort geding dat vorige week diende de verkoop bewerkstelligen, of anders Koot het pand ontruimen. Deze handige schrijfmap (22 x 16 cm) bevat een hagelwitte blocnote, een calculator op zonne-energie (werkt ook onder kunstlicht), een en en een opbergvak. Hij is voor u als u ons een nieuwe abonnee De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. r Noteer als nieuwe abonneeringaande Naam:Voorl.: Adres:_ I Postcode/plaats: Telefoon(voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 23,74 kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de schrijfmap en calculator naar Naam:J I AHret- j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar LL'^.V JNZ Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2SÓ0VD Den Haag. IJ"Jgjw)1 pIDEN Ongeveer ertig vrijwilligers kun- n een half jaar van aats wisselen met Engel- I „collega's". Daarvoor is |n uitwisselingsproject pgezet in het kader van Willem Mary-her- nkingen. De inschrij- ng ervoor begint vanaf I augustus, na de vakan- ïstop van de Leidse Vrij- llligerscentrale. |n het project kunnen veer tig vrijwilligers meedoen. De feitelijke uitwisselingen' gaan plaatsvinden tussen oktober 1988 en juni 1989. "De uitwisse ling is bedoeld voor jongeren van 18 tot 25 jaar. Er worden geen eisen gesteld aan oplei ding of werkervaring. Wél moet er sprake zijn van een goede motivatie om een half jaar in Engeland de handen uit de mouwen te steken. De uitwisseling vindt plaats in drie groepen van twaalf tot vijftien deelnemers. De eerste vertrekt in oktober, de tweede in november en de derde in ja nuari. In Engeland komt ieder bij een verzorgende instelling terecht. Die variëren van pro jecten voor begeleid kamerwo nen, bejaardenhuizen, sociaal werk tot psychiatrische zie kenhuizen. Dat betekent dat de vrijwilligers, die full-time worden ingezet, altijd met mensen zullen werken. Iedere vrijwilliger krijgt een vaste begeleider in Engeland. Het project voorziet er in dat de overtocht van en naar En geland en de reis naar de plaats van bestemming wordt betaald, ook wordt een ver blijfsvergunning geregeld. De deelnemers krijgen verder kost en inwoning en een zak geld van zo'n 50 gulden per week, terwijl er een ongeval len- en een WA-verzekering worden afgesloten. Zelf moeten de deelnemers voor een ziektekostenverzekering zorgen. Inschrijfformulieren zijn vanaf 29 augustus ver krijgbaar bij de Leidse Vrijwil- ligerscentrale, Oude Rijn 44c, daar is vanaf 22 augustus ook telefonisch informatie in te winnen: 071-149064. POTTENBAKKER IN MUSEUM LEIDEN Een pottenbakker zal op zondag in het Rijksmu seum van Oudheden laten zien hoe aardewerk werd gemaakt in de Prehistorie, de Romeinse tijd en in de Middeleeuwen. Een en ander vindt plahts in het kader van de tentoonstel ling Onderste Boven in het Leidse museum. De potten bakker zal onder meer demon streren hoe een bandkerami- sche beker gemaakt werd, een standvoetbeker, een Romeins kruikje, een Merovingische knikwandpot en een middel eeuws Jacobakannetje. De pre historische potjes werden met de hand gemaakt, het Romein se en latere keramiek met een schopschijf. Het pottenbakker sambacht is zondag tussen 13.00 en 17.00 uur in het mu seum aan het Rapenburg 28 te bekijken. Niet geprolongeerd De veel te natte zomer ten spijt, heeft deze kerstboom de laatste maanden toch te weinig water gehad om ook Kerst 1988 in huiselijke kring mee te mogen maken. Het balkon op de eerste etage van een pand aan de Haarlemmerstraat bleek eind vorig jaar tijdens de kerstbomenjacht voor de jeugd te hoog gegrepen. Een prolongatie als kerstboom zat er echter niet in. Met de talrijke ver dorde naalden verdween voor deze den ook de hoop om voor een tweede keer het middelpunt van een kerstviering te mogen zijn. Hij zal zijn dagen derhalve een paar meter boven de Haarlemmer straat blijven slijten.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9