Chirurg opgestapt na uitspraak transplantie Palestijnen op Jordaanoever in rep en roer door Hussein politie Mos Varkensorganen mogen nog geen hoop bieden tou krijgt ïhilden en knuppels Kritiek op bewaking na IRA-aanslag Carlucci neemt in Moskou geen blad voor de mond VN-chef zal Iran en Iraq desnoods bestand opleggen CeidóeGouoant DINSDAG 2 AUGUSTUS 1988 PAGINA 5 1 Trein ontspoort in dal Bijna twintig treinwagons lig gen schots en scheef in een dal nabij het Amerikaanse Pittsburg. Na de ontsporing werd zo snel mogelijk met het lossen van de wagons begonnen, vooral omdat vijf ervan met gevaarlijke chemi sche stoffen waren geladen. De ladingen bleven overi gens onbeschadigd bij het ongeluk. FOTO: AP Zeehondensterfte zet zich voort WILHELMSHAVEN Meer dan de helft van de ruim zevenduizend zee honden in het Kattegat en in het Ska- gerak is dood. Dit heeft het internationale Wadden zeesecretariaat in het Duitse Wil helmshaven meegedeeld. Sinds het begin van het uitbreken van de virus ziekte zijn in de wateren van Zuid- Noorwegen, de westkust van Zweden en het oosten van Denemarken onge veer 3800 dode dieren geborgen. Vol gens het secretariaat zijn alle kudden in de Oostzee aangetast door het virus. Van de hele zeehondenbevolking in de Noordzee en Oostzee in het voorjaar nog zo'n 16.000 dieren zijn er meer dan 6.100 gestorven. Duitse sneltrein dwars door DDR BONN De regeringen van West- en Oost-Duitsland heb ben een akkoord bereikt over een sneltreinverbinding tussen Hannover en Berlijn. Over zes jaar kan de spoorlijn .gereed zijn. Treinen kunnen dan met een snelheid van meer dan tweehonderd kilo meter per uur de reizigers tus sen de Bondsrepubliek en Ber lijn vervoeren. De kosten be dragen drie miljard mark, on geveer 3,5 miljard gulden. Dat bedrag zal nagenoeg geheel door de Bondsrepubliek Duits land op tafel moeten worden gelegd. Sovjettelevisie kraakt Stalin MOSKOU Miljoenen televisiekij kers in de Sovjetunie hebben giste ren in een documantaire kunnen zien hoe het beleid van de voorma lige partijleider Stalin werd afge kraakt. De film was er duidelijk op gericht de bevolking van de Sovjet unie duidelijk te maken dat het oude beeld van Stalin als „liefheb bend vader van het volk" ver bezij den de waarheid lag. Zo werd aan getoond dat Stalin tijdens de Twee de Wereldoorlog waarschuwingen in de wind sloeg over een dreigende Duitse inval en herinnerde het pro gramma een de zuiveringen, die miljoenen mensen het leven kost ten. Nieuwe tegenslag in strijd tegen maffia PALERMO De strijd tegen de maf fia in Italië heeft wederom te kampen met een tegenslag door het vertrek van opnieuw een hoge politiefunctionaris bij het corps van Palermo op Sicilië. Politiechef Antonio Nicchi heeft ont slag gevraagd omdat het volgens hem niet meer mogelijk is om rustig te kun nen werken. Zijn ontslag volgt twee dagen nadat de 48-jarige rechter Gio vanni Falcone en acht andere leden van zijn „anti-maffia-brigade" plotse ling waren afgetreden. Nicchi voelt zich in zijn wiek geschoten door uit spraken dat het onderzoek tegen de maffia wordt tegengewerkt door hoge functionarissen, chaos in het politie korps en onverschilligheid van de staat. rsbureau IRNA, terechtge- jld nadat het vorige week langen was genomen tij- ns een offensief van het LA in het westen van Iran. Ijlgens het officiële Iraanse lagentschap maakte de Jhval deel uit van een door Verenigde Staten en Iraq gezet plan om het bewind Teheran ten val te bren- oo Westerse tv voor jj [ficieren DDR 00 [RLIJN Oostduitse le- 20 [officieren mogen voort- oo (i naar Westduitse televi se programma's kijken. Hoe- (G 1 de Westduitse televisie 50 ?d is te ontvangen in de 20 j)R, mochten de officieren ar niet naar kijken. De au- 50 [iteiten hebben besloten 50 i verbod in te trekken om |er mannen in een offi- irsfunctie te interesseren. 50 h dergelijke functie is al ig geen toekomstdroom je ter voor Oostduitse jonge- io innen; de status van het |er is gedaald door de jong- ontwikkelingen in de we- dpolitiek. ?n krant ontvangen? tussen 18.00 en 19.00 zaterdags tussen f.00 en 15.00 uur, tele- SeDn 071-12.22.48 en uw o ant wordt nog dezelfde J ond nabezorgd. LONDEN De Britse chirurg Michael Bewick, die dit weekeinde veel opzien baarde met zijn onthullingen over de mogelijkheid van trans plantie van dierenorga- *nen, heeft gisteren ont slag genomen op aan drang van mede-onder zoekers die vonden dat hij zijn mond voorbe- praat heeft. Niettemin wordt het onderzoek in het Londense Dulwick- ziekenhuis voortgezet. Volgens Bewick waren ande re onderzoekers behoorlijk kwaad over zijn onthullin gen. „Zij zetten mij min of meer voor het blok: Zwijgen of opstappen". Bewicks critici vreesden vooral dat het on derzoek in gevaar zou komen omdat hij details daarover in de openbaarheid had ge bracht voordat daarover in een wetenschappelijk tijd schrift was geschreven. De chirurg achtte het niet onmogelijk om al volgend jaar dierenorganen te trans planteren, al is het waar schijnlijker dat dat pas over twee of drie jaar kan worden uitgevoerd. Het bezwaar van collega-chirurg John Wall- work en een parlementslid (Bewick zit ook in het Lager huis) was dat Bewick daar mee valse hoop heeft gewekt bij mensen die al geruime tijd op een wachtlijst voor or- gaantransplanties staan. Be wick verklaarde voorts geen verschil te zien tussen het slachten van een varken voor vleesconsumptie en het gebruiken van varkensorga nen voor transplantatie. Tot voor kort was dit onmo gelijk. Het afweermechanis me van de mens beschouwt weefsel van onbekende aard namelijk als vijandig en zal het in de meeste gevallen af stoten. Dit geldt soms voor menselijk weefsel niet alle transplantaties die uitge voerd worden met organen of weefsel van menselijke do noren slagen en altijd voor dierlijk weefsel. Pancreas Over de gehele wereld heerst een groot tekort aan donor weefsel en organen en daar door kunnen de kwalen van veel patiënten niet verholpen worden. Indien het werkelijk mogelijk zal zijn mensen te voorzien van het hart, de le ver of de nieren van een var ken, is daarmee een groot probleem opgelost. Er zijn genoeg varkens om alle patiënten die nu (te) lang moeten wachten om voor transplantatie in aanmerking te komen, van nieuwe- orga? nen te voorzien. Dialyse-ap paraten worden misschien overbodig en diabetici kun nen een goed werkende pan creas-klier krijgen. Dank zij nieuw onderzoek in een En gelse transplantatie-kliniek kan straks misschien de af weerreactie in het lichaam worden voorkomen. Enige tijd geleden deed men in de Britse kliniek onder zoek naar oplossingen voor mensen die geen transplanta ties konden ondergaan, om dat hun lichaam overgevoelig reageerde op vreemd mense lijk weefsel. Men ontwikkel de een filter dat de anti-li chamen verwijdert, die de oorzaak zijn van de chemi sche reactie die in het li chaam voor afstoting zorgt. Filteren Om een nieuwe produktie van anti-lichamen na het fil teren te voorkomen, werden medicijnen toegediend. Twintig patiënten konden door toepassing van deze me thode, ondanks hun overge voeligheid, een transplantatie ondergaan. Met succes: de eerste operatie vond vier jaar geleden plaats en er zijn nog geen tekenen van afstoting waargenomen. Het welslagen van deze me thode zette de artsen in de kliniek aan het denken. Als de afweer van het lichaam tegen onbekend menselijk weefsel gebroken kon worden, moest het ook moge lijk zijn de afweer tegen bij voorbeeld varkensweefsel te breken. Zij ontdekten vervol gens dat ook de natuurlijke afweerstoffen die reageren op cellen van varkens zo goed als uitgeschakeld waren door het filter. Proeven waarbij bloed van behandelde patiënten door de nieren van varkens werd ge pompt, toonden aan dat de varkensnier goed bleef func tioneren met menselijk bloed. Dat bij het onderzoek var kensorganen werden ge bruikt was niet toevallig. Juist de organen van varkens zijn zo geschikt voor trans plantatie omdat de inwendige bouw van deze dieren sterk overeenkomt met die van -JKOU Om zich be- te kunnen weren te- de zware misdaad in Russische hoofdstad ]is)skou krijgen agenten •S®) per auto door Moskou —trouilleren het recht jibber knuppels, helmen schilden te gebruiken. M een openhartig vraag- 40$prek met het Sovjet- rsbureau Tass, dat de Breidheid van de Sovjet- 1 lor iteiten tot meer ■enheid over misdaad- pblemen weerspiegelde, 4 luitenant-generaal )tr Bogdanov van de Iskouse politie dat het 2 sluit is genomen, nadat |i agent door dronken igeren was gedood. i gdanov sloot niet uit dat Öatpatrouilles in de toe- -mst ook ove'r honden zul- i mogen beschikken. „De aatie in de stad blijft ge- hpliceerd. Er is wel een emene afname van het Ral misdaden, maar het Ral opzettelijke moorden, iordpogingen en gevallen li zwaar lichamelijk letsel fcmt toe. Ook het aantal in braken en gevallen van dief stal blijft hoog", zei hij. De politiefchef zei dat de stad lijdt onder een golf van geor ganiseerde misdaad, inclusief bendes die bedrijven afper sen. Onlangs vochten twee bendes gewapend hun strijd uit om controle over een wijk van de stad. Dronkenschap speelt nu een grotere rol bij misdrijven dan vroeger het geval was, zei Bogdanov. „Gezegd moet worden dat we geen succes hebben gehad in de bestrij ding van dit kwaad. Het aan tal arrestaties wegens open bare dronkenschap en het il legaal stoken van wodka is toegenomen". Bogdanov leg de Tass ook statistieken voor over demonstraties in de hoofdstad. In de eerste helft van dit jaar zijn 246 betogin gen en openbare bijeenkom sten gehouden, waarvoor niet vooraf toestemming aan. de autoriteiten was gevraagd, tegen 93 in de eerste helft van 1987. Van de 35.000 mensen die daaraan deelna men, werden er, aldus Bog danov, 42 gearresteerd we gens provocaties aan het adres van de politie en een reeks andere overtredingen. „Democratie betekent niet dat alles maar mag", zei hij. Deze luchtfoto laat goed zien hoe groot de schade was, die de IRA-bom gisteren veroorzaakte. FOTO: AP LONDEN De bomaanslag die het Ierse Republikeinse Leger (IRA) gisteren heeft gepleegd op een kazerne in Londen, was mogelijk vanwege de slechte bewaking. Dat hebben mensen die op het complex werken verklaard. De bom ontplofte in het woonkwartier van alleenstaande militairen, dat volledig werd vernield. Daarbij kwam een militair om het leven, twee anderen raakten zwaar gewond. Volgens verklaringen werden bezoekers van de kazerne streng gecontroleerd aan de hoofdingang van het complex, maar kon via de vier zij-ingangen iedereen onge hinderd binnenlopen. De ontploffing van atoomraketten zonder atoomkoppen in de woestijn van Kazachstan. Het radio actieve materiaal uit de kernkoppen wordt volgens de Sovjet-autoriteiten gebruikt in onder meer de industrie. MOSKOU De Ameri kaanse minister van de fensie, Frank Carlucci, is in een toespraak in de mi litaire academie van Mos kou behoorlijk van leer getrokken. Hij daagde de Sovjetunie uit om de poli tiek van openheid (glas nost) ook op militair ter rein toe te passen en zijn defensiebegroting open baar te maken. Carlucci is de eerste Ameri kaanse minister van defensie die een staatsbezoek brengt aan de Sovjetunie. Hij zal tot tal van militaire gebieden worden toegelaten die tot dus ver streng verboden waren voor buitenstaanders. Carlucci en zijn gastheer, de Russische minister van defensie Dmitri Jazov, hadden aan het begin van het bezoek beiden opge roepen tot klare taal over de zaken die hun twee landen verdelen. Terwijl Carlucci in Moskou sprak, werden in de republiek Kazachstan vier SS-12 raket ten voor de kortere afstand vernietigd. De openbare explo sie, voor een keur van interna tionale gasten, was een uit vloeisel van het INF-verdrag voor de verwijdering van alle kernraketten voor de kortere en midellange afstand. Onder de uitgenodigde waarnemers bevond zich ook de secretaris van het Nederlandse IKV, Mient-Jan Faber. Volgens Russische militairen zal op het terrein in Kazachstan de ko mende anderhalf jaar elke dag een explosie plaatsvinden, tot dat, alle raketten zijn vernie tigd. NEW YORK Als Iran en Iraq het niet onderling eens kunnen worden over een staakt-het-vuren in de Golfoorlog, zal VN-secre- taris-generaal Pérez de Cuellar desnoods zelf een datum afkondigen voor het begin van het bestand. „De datum voor een staakt- het-vuren hangt niet van de betrokken partijen af", zei Pé rez de Cuellar, die al dagen lang beurtelings in gesprek is met Iran en Iraq. Iran heeft inmiddels laten weten elk mo ment bereid te zijn tot een on middellijk staakt-het-vuren. Iraq daarentegen blijft directe onderhandelingen met Iran ei sen, alvorens tot een bestand kan worden besloten. Pérez zei dat hij de datum van het staakt-het-vuren bekend zal maken, zodra het VN-onder- zoeksteam deze week zijn werk in Iran en Iraq heeft af gerond. Een ander onderzoeksteam van de VN heeft in een rap port Iraq ervan beschuldigd „op een intensieve schaal" verboden chemische wapens te hebben gebruikt tegen Iran Het onderzoek werd ingesteld na de Iraakse aanvallen op de Iraanse stad Halabja. Daarbij kwamen duizenden mensen om het leven. Het VN-team' heeft geen aanwijzingen ge vonden dat Iran ook chemi sche .wapens heeft gebruikt. Iraq heeft nog niet op het rap port gereageerd. In Washington is gisteren be vestigd dat Iran en de Vernig- de Staten via een „derde par tij" met elkaar in gesprek zijn. Veel hebben die contacten overigens nog niet opgeleverd. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer J De inboorlingen helpen de vreemde zeelieden, wanneer "je besluiten in het binnenland hout te gaan kappen voor nieu- 'imaSten. Samen zoeken zij de beste stammen uit en Robert "iszoon beloont hen met fraaie geschenken: kralen en kettin- glazen knikkers en spiegeltjes, waarover de inlanders ver- t zijn. Maar de inlanders zijn niet -óe enige bewoners van het eiland! Er zijn ook blanken, kolonisten, die de vreemde kapers op de kust wantrouwend gadeslaan, wanneer zij zo vriendelijk met de inlanders omgaan. „Wat komen die sinjeurs hier doen?", mompelt hun hoofdman, „ze hebben vast niet veel goeds in het zin.... We moeten zien, dat we hen kwijt raken, vóór die bruine kerejs hen al te vriendschappelijk gezipd worden JERUZALEM De Pale stijnse bevolking op de bezette westelijke Jor daanoever is in rep en roer door het besluit van de Jordaanse koning Hus sein de banden met het gebied geheel te verbre ken. Hoewel Palestijnse leiders de beslissing toe- juichden, leeft onder de bevolking de vrees dat Is rael de oever nu officieel zal annexeren. Bovendien weet de bevolking niet waar het aan toe is nu een bestuurlijk machtsvacuüm lijkt te ontstaan. De bevolking kreeg gisteren een voorproefje van de prakti sche gevolgen van de Jordaan se stap. Een 35-jarige Pale stijnse vrouw vroeg huilend hoe ze nu medische behande ling moet krijgen voor haar zoon. Zij vertelde dat ze haar zoon naar Jordanië wilde brengen voor behandeling: „De Israëlische grenswachten wilden hem niet laten passe ren, dus vroeg ik het Jordaan se ministerie van bezette ge bieden om geld voor mijn zoons operatie. Maar ze zeiden: „Wij zijn niet meer verant woordelijk en we geven geen geld meer. Wij staan er dus nu alleen voor. Jordanië noch de PLO zullen ons helpen", aldus de vrouw. De vrouw ging vervolgens met haar probleem naar Wahid al- Ja'abari, een Palestijnse afge vaardigde in het Jordaanse parlement, dat overigens dit weekeinde is ontbonden. „Veel Palestijnen komen naar mij toe. Ze maken zich zor- fen", zei Ja'abari. „Iedereen is edroefd en vraagt zich welke problemen op ze afkomen", zei hij. De inwoners van de Jor daanoever overstelpen de plaatselijke politici met vragen over hoe ze aan paspoorten kunnen komen, bij wie ze ge boorte-, huwelijks- of overlij- densactes kunnen verkrijgen en wie verantwoordelijk is voor de scholen, rechtbanken, ziekenhuizen en moskeeën. Salarissen De Palestijnen zijn zo bezorgd omdat koning Hussein geen uitsluitsel heeft gegeven over de praktische gevolgen van de wettelijke en bestuurlijke ver breking mey de Jordaanoever. Volgens een Jordaanse hrnn zal het land niet langer de sa larissen betalen van ruim 20.000 Palestijnse ambtenaren en onderwijzers op de West oever. Daardoor houdt onge veer 8,5 miljoen gulden op maandelijks naar de Jordaan oever te stromen. Een Jor daanse onderminister heeft dat echter weer tegengespro ken. Amman zou voorts afzien van het eigendom van scholen en ziekenhuizen die al voor de Is raëlische bezetting in 1967 be stonden. Ook instellingen die sinds 1985 zijn gesticht onder de Jordaans-Palestijnse sa menwerking gaan over naar het theoretische bestuur van de PLO, omdat aldus een woordvoerder „Jordanië de PLO als de enige en wettige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk, en de voorlo pig enige verantwoordelijke in de bezette gebieden ziet". Een Palestijnse delegatie on der wie waarschijnlijk ook Arafat gaat nog deze in Am- mam praten over de gevolgen. De PLO-leiding dient zich op korte termijn bezig te houden met tientallen ernstige zaken wat betreft de Jordaanoever. Arafat leidt momenteel in Baghdad de onderlinge bespre- kinpAv maar commentaar on de stap van koning Hussein heeft hij nog niet gegeven. Vertrouwen Blijkens de reacties van Pale stijnse leiders op de Jordaan oever vertrouwen zij erop dat het besluit van Hussein, de PLO eindelijk de rol gaat ge ven die het al jaren opeist. „Voor het eerst heeft Jordanië de eisen van de PLO op de be volking en het grondgebied van de Westoever gelegiti meerd" aldus een analist. Maar de PLO moet haar bestuurlijke capaciteiten over het gebied nu wel kunnen waarmaken. Bovendien zal het de vredes onderhandelingen met Israel alleen maar moeilijker maken. Premier Shamir weigert im mers met de Palestijnen te praten, omdat de PLO een terrroristische organistie is. Shamirs minster van buiten landse zaken Peres zocht daar om een compromis door voor te stellen de Palestijnen door Jordanië te laten vertegen woordigen op een eventuele conferentie voor het Midden- Oosten. Nu koning Hussein zijn handen geheel van het door Israel bezette gebied af trekt, heeft Israel geen over legpartner meer.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5