De grote vergissing van meneer Anton Kenteken-uitdeler kan nog vooruit tot 2015 Wim Mateman CDA Slangenburgse Bossen favoriet Du Pont: aidstest niet voor doe-het-zelvers Maximumsnelheid bussen omhoog BINNENLAND Qeidó&QowiMit DINSDAG 2 AUGUSTUS 1988 PAGINA 3 Smit Tak hervat berging Anna Broere IJMUIDEN Een bergings- ploeg van Smit Tak is gistermi- daag met drie schepen uit Rot terdam vertroken om opnieuw te pogen het wrak van de ge zonken Nederlandse chemica- liëntanker Anna Broere te lich ten. Vandaag volgde een twee de bergingsploeg met materia len en de overige bij de berging benodigde schepen. De voorbe reidingen moesten al enkele malen worden gestaakt wegens harde wind en hoge zeegang. De bergers hebben nog een dag nodig om de hijsstroppen aan te brengen. Waarschuwingsnet voor straling PETTEN Het Energie Onderzoekcen trum Nederland (ECN) in Petten is be gonnen met het opzetten van een lande lijk waarschuwingsnet voor het geval zich een kernramp voordoet of een an der ongeluk waarbij radioactieve straling vrijkomt. Verspreid over het gehele land worden meetpalen neergezet met directe verbindingslijnen naar brandweerposten, zodat onmiddellijk maatregelen genomen kunnen worden zodra het stralingsni veau ergens te hoog is. Het systeem werkt, volledig automatisch. De kosten voor het project, waarvoor de plannen na de nucleaire ramp in het Russische Tsjer- nobil werden ontwikkeld, bedragen zon twaalf miljoen gulden. DEN HAAG Het is decem ber 1986. Glimmend van vol doening en overtuigd van de juistheid van zijn beslissing stelt Vendex-topman ..meneer" Anton Dreesmann Nederland zijn opvolger voor. Voor het eerst in de geschiedenis van het familie-bedrijf is het niet een Vroom of een Dreesmann die leiding gaat geven aan het concern, maar een buitenstaan der. De keuze, door de Ven- dex-patriarch in zijn eentje ge maakt. is gevallen op dr. Arie van der Zwan. de president-di recteur van de Nationale In vesteringsbank. Een sollicitatieprocedure blijkt aan de beslissing niet vooraf te zijn gegaan. Van der Zwan is door Dreesmann rechtstreeks benaderd en heeft zonder aar zelen („Ik ben niet snel door aarzeling bevangen") .ja" ge zegd. Voorlopig wordt Van der Zwan. met ingang van 1 janua ri 1988, vice-voorzitter van Vendex, terwijl hij ook voor die tijd al de vergaderingen van de directie bijwoont. Als alles volgens schema verloopt kan hij medio 1990, als Drees mann het voor gezien houdt, diens plaats als president-di recteur innemen. Als alles vol gens plan verloopt. Van der Zwan maakte in de ja ren zestig deel uit van de PvdA-stroming „Nieuw Links" en stond daarvoor zelfs bekend als een links-radicale actie voerder. Maar hoeWel Drees- manns troonopvolger zijn links imago in de jaren zeventig al had afgeworpen, is de verras sing die zijn aanstelling te weegbrengt groot. Hij is im mers geen bloedverwant en zelfs niet eens katholiek. Hoe wel zijn carrière tot dan toe in drukwekkend is verlopen, heeft hij bovendien van de sec tor die Vendex vertegenwoor digt, weinig kaas gegeten. Maar Dreesmann is, ondanks kritiek van buitenaf, in zijn nopjes met Van der Zwan: „Bij de Nationale Investeringsbank zegt iedereen: „verdorie, wat een vent is dat", en dat zeg ik ze zonder meer na". Spijt Anderhalf jaar later heeft me neer Anton spijt als haren op zijn hoofd. Vrijdag maakt hij via voorzitter Nathans van de centrale ondernemingsraad van het Vendex-concern dui delijk dat hij in 1986 de ver keerde keuze heeft gemaakt. Hij heeft een „wolf in schaaps kleren" binnengehaald die er wat betreft het runnen van het Vendex-concern toch wat an dere ideeën op nahoudt dan Dreesmann had verwacht Of, zoals Nathans het verwoordt: „Hij is er van overtuigd dat Van der Zwan uitverkoop houdt bij het concern dat hij zelf zo zorgvuldig heeft opge bouwd". Terwijl Dreesmann nog her stellende is van een hersen bloeding, laat hij het Neder landse volk èn Van der Zwan weten dat hij als president-di recteur, hoewel tijdelijk uitge schakeld. nog altijd de baas is. Publiekelijk fluit hij zijn proté gé. die hij er van beticht de macht te hebben willen over nemen, terug. Veertienhon derd man de poort uit is asoci aal en als het aan Dreesmann ligt, en dat ligt het, gaat dat mooi niet door. Als er al ont slagen zullen vallen dan zal het om niet meer dan enkele honderden gaan en zal de af slanking op een fatsoenlijke manier gebeuren, belooft Dreesmann. Toch moeten de plannen van de Scheveningse visserszoon Van der Zwan om bij de V&D- warenhuizen duizenden ar beidsplaatsen te schrappen ook voor Dreesmann niet helemaal als een donderslag bij heldere hemel zijn gekomen. Nog voor zijn aantreden als vice-voorzit ter van Vendex zei Van der Zwan immers al dat hij niet uitsloot dat „ook bij Vendex de bakens zouden moeten worden verzet". Dat hij zo ver zou gaan, had echter ook Drees mann niet voor mogelijk ge houden. Van der Zwan blijkt een koele analyticus, die niet zoals Dreesmann emotioneel betrok ken is bij het concern. Hij is er van overtuigd dat winstcijfers alleen maar kunnen groeien als loonkosten worden gedrukt en onrendabele takken (lees: warenhuizen) van de Vendex- boom worden gesnoeid. Terwijl Dreesmann de warenhuizen juist als de grondslag van het beschouwt. Nieuwlinkser De harde aanpak van Van der Zwan, waarin nauwelijks plaats lijkt voor enig sociaal beleid (ook hierin verschilt hij hemelsbreed met Dreesmann). staat lijnrecht op de maat schappijvisie die hij ruim twin tig jaar geleden huldigde. Als „Nieuwlinkser" verweet hij, samen met enkele geestver wanten binnen de PvdA, zijn partij in die tijd niet links ge noeg te zijn. De kritiek werd verwoord in de nota „Tien over Rood: een uitdaging van Nieuw Links aan de PvdA". Daarin werd onder meer een krachtig pleidooi gehouden voor het verkleinen van de af stand tussen hoge en lage inko mens en werd een progressieve belastingheffing voorgesteld op Afscheid Voordat hij vertrok naar het Verre Oosten leidde prins Maurits zijn vader, mr. Pie- ter van Vollenhoven, nog even rond op het fregat Hr. Ms Jan van Brakel. De prins is daarop inmiddels als re serveofficier op weg naar Australië en Nieuw-Zeeland. de eindbestemming van de trip die wordt gehouden on der de naam Fairwind '88. Er varen nog twee andere fregatten en een bevoorra dingsschip mee. De reis, die bijna vijf maanden zal du ren, is onder meer bedoeld om onderweg nieuwe han delscontacten aan te kno pen. foto: anp VEENDAM De Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam kan nog tot het jaar 2015 vooruit met haar kentekens. De huidi ge voorraad kentekens van de combinatie letters-cijfers-letters (bijvoorbeeld XX-70-XX) begint volgens een woordvoerder snel op te raken; echte problemen levert dat echter niet op, want vol gend jaar gaat de dienst over tot het uitdelen van kentekens met tweemaal twee letters, gevolgd door twee cijfers, en andersom. De dienst heeft laten uitrekenen dat we 25 jaar verder zijn wan neer het laatste nummerbord 99-ZZ-ZZ wordt opgeschroefd. „Als het huidige uitgifte-tempo van 500.000 per jaar gehand haafd blijft, komen we voorlopig niet in de problemen. En dus gaan we vrolijk door", aldus woordvoerder F. Teseling van de Veendamse dienst. De Rijksdienst maakt er een gewoonte van autobezitters niet op te schepen met „dubieuze" kentekens. „Een aantal lettercombinaties gebruiken we niet. SD en SA hebben voor veel mensen een nare bijklank, daar houden we dan ook rekening mee. Maar het is niet uitgesloten dat iemand met een kenteken met de letters BH er in zal rondrijden; we kunnen niet aan de gang blijven", aldus Teseling. „We hebben wel eens een brief gehad van een dominee. Hij had er moeite mee om in zijn kenteken de combinatie RK te hebben. Tot vorig jaar kon hij om zijn zin te krijgen door aangifte te doen van vermissing of diefstal van zijn papieren; maar tegenwoordig geven we in zo'n geval papieren uit voor hetzelfde kenteken". Moeder doodt 3-jarig zoontje CUYK Een 38-jarige vrouw uit Cuyk heeft gisteren be kend haar 3-jarig zoontje eerder op de dag om het leven te hebben gebracht. Volgens de politie wilde de vrouw naar aanleiding van problemen in haar huwelijk zelfmoord ple gen en haar beide kinderen (twee jongens van drie en vier jaar oud) doden. De vrouw gooide daartoe een aantal schoonmaakmiddelen bij el kaar om giftige dampen te veroorzaken. Toen zij merkte dat haar poging voor haarzelf en het andere kind niet slaag de, heeft zij familieleden en een arts gewaarschuwd. Toen die kwamen was het jongste kind al dood. Vandaag is sectie verricht op het lichaam van het jongetje, om te bekijken of hij is overle den door het inademen van de ontstane dampen of dat sprake is van wurging. Vrees voor vrijlating van „twee van Breda" AMSTERDAM - Het Verbond Belangenbehartiging Vervol gingsslachtoffers (VBV) in Amsterdam heeft in een brief aan minister Korthals Altes van Justitie zijn bezorgdheid uitgesproken over het medisch onderzoek dat zal worden in gesteld bij „de twee van Bre da" en de mogelijkheid dat de uitkomst eventueel zal leiden tot hun vrijlating. Hoewel de organisatie zegt niet op de mogelijke conclusie van het onderzoek vooruit te willen lopen, wijst ze erop dat de Hoge Raad in 1977 in het geval van de inmiddels overle den oorlogsmisdadiger Kotalla nog heeft beslist dat het niet in strijd is met de beginselen van de Nederlandse en Europese rechtsorde om voor dergelijke oorlogsmisdadigers - ook in het zicht van de dood - een le venslange gevangenisstraf ge heel ten uitvoer te brengen. Het verbond vreest echter dat indien het medisch onderzoek uitwijst dat beide oorlogsmis dadigers in een terminaal sta dium verkeren, vrijlating van „de twee" opnieuw overwogen zal worden. Antonn Dreesman, nog altijd de baas. foto: anp erfenissen boven de 100.000. oplopend tot 99 procent. Hoewel de PvdA uiteindelijk niet ongevoelig bleek voor Nieuw Links en een scheuring binnen de partij wist te voor komen, kon de latere PvdA Van der Zwan uiteindelijk toch niet langer boeien. Eind jaren zestig keert hij de partij de rug toe. Hij is dan inmiddels gepromoveerd tot doctor in de economie en geeft tot 1982 lei ding aan enkele bureaus voor organisatieadviezen en markt en industrieel onderzoek. Van 1972 tot 1983 is hij in Rotter dam hoogleraar commerciële economie, waarna hij overstapt naar de Nationale Investe ringsbank (NIB). Of zoals de Volkskrant het in 1985 om schrijft: „Activist, marketing bureau, hoogleraar, lid van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid, met als kroon op het werk: directeur van de NIB. Bij elk stapje werd hij iets rechtser". Met zijn aantreden als vice- voorzitter bij het Vendex-con cern blijkt de kroonprins, als hij door ziekte van Dreesmann het heft vroegtijdig in handen krijgt, niet de lijn van zijn voorganger voort te kunnen (willen) zetten. En dat extra stapje naar rechts gaat Drees mann nu net te ver. De ruzie is een feit. Eén van beiden is te veel geworden en alles wijst er op dat Van der Zwan, nu zijn reorganisatieplan van tafel is, het veld zal moeten ruimen. De man die ooit door het weekblad Vrij Nederland werd betiteld als de „Buikhuizen van de Nederlandse econo mie", lijkt in zijn tot nu toe vlekkeloze carrière toch de boot te gaan missen. MARGA RIJERSE Nieuwe bemanning voor mijnen jager Urk DEN HAAG De bemanning van de mijnenjager Zierikzee vertrekt vrijdag naar Dubay om de be manning van de mijnenjager Urk af te lossen. De bemanning van de Urk komt op 12 augustus naar Nederland terug. De Urk maakt deel uit van een groep schepen onder Brits commando, dat de scheepvaartroute in de Perzische Golf vrij moet houden van mijnen. Wijsmuller Transport BV uit IJmuiden heeft het in de Golfoorlog beschadigde Amerikaanse fregat USS Samuel B. Roberts na een reis van dertig da gen met enig ceremonieel vertoon in zijn thuisha ven Newport op Rhode Island afgeleverd. Het fre gat was in de Golf op 14 april gelopen, waarbij het schip een gat onder de waterlijn en een gescheurde zijkant opliep. Huizum wint skütsje- strijd bij De Veenhoop DE VEENHOOP Het skütsje van Huizum (It Doarp Huzum) met Lode- wijk Meter aan het roer heeft gisteren het skütsjesilen bij De Veenhoop ge wonnen. De schepen van Joure en Lemmer werden respectievelijk twee de en derde. Het leek er even op dat het Lemster skütsje opnieuw met de eer zou gaan strijken maar op weg naar de finish botste schipper Jelle Reyenga van Lemmer tegen het Jous- ter skütsje aan. Voorman Anne Tjerk stra van Joure hees onmiddellijk de protestvlag, maar strafpunten werden voorkomen doordat beide schippers na afloop van de wedstrijd het geschil bepraatten. Huizum leidt nu, gevolgd door Lemmer. Er moeten nog tien wedstrijden worden gevaren. UTRECHT De door Du Pont de Nemours ontwik kelde aidstest (HIV- Check) is beslist niet be stemd voor leken. Het concern heeft dit gisteren meegedeeld naar aanlei ding van een kritische be oordeling van de test door het Rijksinstituut voor volksgezondheid en mi lieuhygiëne (RIVM). Daarbij werd ook gesteld dat de test geschikt is voor doe-het-zelf gebruik. Du Pont zegt dat de (verbeter de) test alleen beschikbaar wordt gesteld aan gespeciali seerde laboratoria en bloed banken. Hij is bestemd voor een gemakkelijke en snelle schifting. Als besmetting met het aidsvirus wordt vastgesteld is, net als bij de andere testme thoden, altijd bevestiging no dig via een tweede test (de „Western Blot"). Leken zou den er ook niet mee kunnen werken, aangezien eerst via een speciale methode de rode bloedlichaampjes uit het bloed moeten worden gehaald. Aan boord van het eerste Ameri kaanse ruimteveer dat na de explosie van de Challenger ge lanceerd zal worden, zullen misschien kristallen worden gekweekt in het kader van een experiment dat volgens wetenschappers een medicijn tegen aids zou kunnen opleve- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) wil met in gang van 1 januari 1990 de maximum toegestane snelheid voor autobussen verhogen van 80 naar 100 kilometer per uur. De li miet voor het beroepsgoe- derenvervoer daarentegen blijft gehandhaafd op 80 kilometer. Dit voorstel maakt deel uit van het ontwerp voor het herziene Reglement Ver keersregels en verkeerste kens (RVV), dat de minister binnenkort naar de Kamer zal sturen. Het ministerie wil de maximumsnelheid van bussen verhogen omdat ge bleken zou zijn dat chauf feurs van autobussen, meer dan hun collega's op de vrachtwagens, moeite heb ben met de huidige limiet van 80 kilometer. Zo bleek dit weekeinde bij een ver keerscontrole in Limburg dat 95 procent (106 van de 120) van de bussen te hard reed. Volgens het ministerie laten de „technische eigenschap pen van de hedendaagse bus een verhoging van de limiet ruimschoots toe". Daarmee wordt bedoeld dat in tegen stelling tot vrachtwagens, de lading van bussen altijd altijd vast omschreven. De nieuwe limiet zou bovendien geloof waardiger overkomen en daardoor gemakkelijker te handhaven zijn. DE KNOLLEN Ons vlakke land is voor een vakan tie ver blijf beslist de moeite waard. Dit geldt ook voor Wim Mateman. Z'n lievelingsplekje De Achterhoek, waar hij ook nu weer even graag naar terugkeert. Niet zozeer als bekend CDA-kamerlid op reces, maar meer als onbezoldigd VVV- directeur. Wie aan de Achterhoek komt, komt aan Wim Mateman. Onder de bomen van het openluchtmuseum de Erve Kots in Lievelde begint Mateman zijn toeristisch pleidooi. „De Achterhoek waar ik - in Aalten - geboren en getogen ben, ben ik eigenlijk heel anders gaan ervaren nadat ik kamerlid was geworden". foto's: anp/pers unie „De Achterhoek waar ik - in Aalten - geboren en getogen ben, ben ik eigenlijk heel anders gaan ervaren nadat ik kamerlid was gewor den. 's Maandags ga je naar Den Haag, en als je dan op donderdag of vrijdag terugkomt, ja, dan zie je steeds weer hoe mooi het hier is. Het kenmerkende van de streek, en als ik het over de Achterhoek heb dan bedoel ik in feite heel Oost-Gelderland vanaf de IJsel, is on danks de verwoestende nieuwbouw toch behou den gebleven: één wis seling van weidsheid en beslotenheid. De Ach terhoek is een gebied van steeds veranderen de perspectieven. De Achterhoek bete kent tot je zelf komen. Maar er is veel meer te doen dan men denkt. Het imago van vroeger, de Achterhoek hét ge bied voor ouderen, is niet juist. Voor gezin nen met kinderen is er een boel te beleven. Een keur aan zwembaden en recreatiepiassen. Neem het natuurpark De Leemputten achter Eibergen. Tachtig hec taren rietpiassen en ei landjes waar je heerlijk kunt roeien. En bijvoor beeld voor zeilers vlak over de grens de A-see bij Bocholt. Ach, er is zoveel in de Achterhoek: kaasboer derijen zoals hier in Lievelde, maar ook in Woold onder Winters wijk, de Hermienehoe- ve, prachtig gelegen op het landgoed Kulver- heide. Op zulk soort landgoederen zijn ook enkele campings Van oudsher was de Achter hoek het vakantieland voor de pensiongast. Komt nog heel veel voor, maar hotels (Montferland) en cam pings ontbreken ook niet. De campings de Twee Bruggen in Win terswijk en Ruyghenro- de in Lochem vormen de absolute top van Ne derland! En in 's Herenberg ach ter een slotgracht is Huize Bergh, het moois te kasteel dat ik ken. Niet ver daarvandaan is Dinxperlo, met zijn landsgrens die over het midden van de straat loopt. Daar is mijn lie- velings kerkje, het kleinste van Nederland. Tussen Winterswijk en Lichtenvoorde zijn het Vragender en Koren- burgerveen, waaraan ik heel goede herinnerin gen heb! Hier heb ik me destijds verloofd. Ja! Om zes uur 's ochtends! Maar los daarvan, het is een vrij onbekend na tuurgebied, waar je on der leiding kunt wande len. Prachtige orchi deeën groeien hier nog in het wild. Het is begrijpelijk dat ik best thuis wil blijven in m'n vakantie. Lekker fietsen, wandelen. Je kunt alles doen hier. Ik heb in de Achterhoek toch wel één favoriet: de Slangenburgse Bos sen bij Doetinchem. Daar wandelen en dan met elkaar een hapje eten, dat is voor een ge zin hier nog betaalbaar. Dat is ongetwijfeld een sterk punt van de Ach terhoek Oh, ik heb al heel wat kennissen hierheen ge haald. Hans van den Broek heeft hier on langs met z'n vrouw ge fietst en Kees van Dijk is hier geweest. Gert Schutte van het GPV heeft z'n vakantie in de Achterhoek doorge bracht en Virginie Kor- te-van Hemel van justi tie heb ik ook voor de Achterhoek warm kun nen maken". De omstreden lading vlees van het schip de Reefer Rio wordt sinds gisteren dan toch gelost. Vlis- singse havenwerkers vinden het geen probleem de licht radioactieve dozen met in totaal zesdui zend ton rundvlees van boord te halen. Een medewerker van de Röntgen Technische Dienst (rechts) toont hier twee lossers dat de straling inderdaad gering is. Het lossen zal nog bijna twee weken duren. foto: anp Straling

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3