Tochtgenoten van Sint Frans blijven inspireren £eidac Sou/toni V GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EcidócSoincmt kerk wereld Wijding vrouwen tot bisschop wordt mogelijk bij Anglicanen Europese Hindoe-conferentie vergaderen in Nederland brieven vn lil lezers Sluipend moordwapen DINSDAG 2 AUGUSTUS 1988 PAGINA Steeds minder joden in de VS WASHINGTON Het percentage joden van de Amerikaanse bevolking is de afgelopen vijftig jaar gedaald van 3,6 naar 2,5 procent. Van de ruim 220 miljoen Amerikanen zijn er ongeveer 5,4 miljoen joods. Dit blijkt uit een onderzoek van het Ameri kaans Joods Congres. Als oorzaken van de teruggang worden genoemd het lage geboortecijfer onder de Amerikaanse joden en het groeiend aantal gemengde huwelijken. Bovendien trou wen joden verhoudingsgewijs laat en stijgt het aantal echt scheidingen onder joden. Bovendien slaat de vergrijzing toe. Van de Amerikaanse joden is 17 procent boven de 65 jaar, ter wijl dit van de gehele bevolking 13 procent is. Schijnheilig voorganger veroordeeld LONDEN Een voorganger van een Engelse religieuze sekte, de Kerk van God en van het Nieuwe Testament, tevens schrij ver van een boek tegen de homoseksualiteit, is gisteren in Lon den wegens voyeurisme veroordeeld tot een jaar voorwaarde lijke gevangenisstraf en een boete van 80 gulden. De voorgan ger, ae 40-jarige Barrington Burrell, getrouwd en vader van twee kinderen, was op 22 juni in het openbare toilet op Oxford Circus in het centrum van Londen door agenten in burger op heterdaad betrapt bij het begluren van mannen. Burrell, die ontkende, is auteur van het boek "Liefde, seksualiteit en hu welijk; een christelijk standpunt", waarin hij homofilie afwijst als zondig en zich verzet tegen homofiele voorgangers. Van wie te veel begeert, vlucht het geluk weg Laotiaanse spreuk Buiten het Lambeth-paleis in Canterbury waar de Anglicaanse bisschoppen besloten tot de mogelijkheid vrouwen tot bis schop te wijden, klaagden gisteren vrouwen de huns inziens verouderde stereotypen aan waaraan zij in de kerk worden onderworpen. CANTERBURY Met een overweldigende meerderheid hebben de Anglicaanse bis schoppen zich gisteren tijdens de Lambeth-conferentie in Canterbury uitgesproken voor de wijding van vrouwen tot bisschop. Van de ruim 520 bisschoppen stemden er 423 voor en 28 tegen het compro misvoorstel van de Ierse bis schop John Neill waarin de 25 Anglicaanse kerkprovin cies worden opgeroepen de besluiten en opvattingen van andere kerkprovincies over vrouwelijke bisschoppen te respecteren en de „grootst mogelijke gemeenschap er mee te bewaren". Negentien bisschoppen onthielden zich van stemming. De nu aangenomen tekst lijkt sterk op die waarmee tien jaar geleden tijdens de vorige Lambeth-conferentie de priesterwijding van vrouwen in principe werd goedge keurd. De conferentie sprak toen uit dat de Anglicaanse kerkprovincies elkaar zou den accepteren ongeacht of zij vrouwen tot priester wij den. In de resolutie wordt de lei der van de Anglicaanse ge meenschap, aartsbisschop dr. Robert Runcie van Canterbu ry, tevens opgeroepen een commissie in te stellen die het „pijnlijke proces van aan passing" moet begeleiden dat zal worden ingezet als de eer ste Anglicaanse kerkprovin cie tot de bisschopswijding van vrouwen overgaat. De kerk kent in Canada, de Verenigde Staten, Hong Kong, Brazilië en Nieuwzee- land al zo'n duizend vrouwe lijke priesters. Deze kerkpro vincies staan op het punt over te gaan tot de benoe ming van vrouwelijke bis schoppen. Geen oordeel In de resolutie onthouden de bisschoppen zich van een in houdelijk oordeel of de wij ding van vrouwen tot bis schoppen nu al dan niet is geoorloofd. De kerkprovin cies werden echter opgeroe pen het verschil van mening over deze vraag in de Angli caanse gemeenschap te res pecteren. Vooral onder Anglicaanse bisschoppen uit de Derde Wereld bestaan grote bezwa ren tegen de wijding van vrouwen tot bisschop. Bis schop Ralph Hatendi van Ha rare (Zimbabwe) betoogde dat in ziin cultuur vrouwen niet geschikt werden geacht tot het brengen van offers. Runcie waarschuwde voor de stemming dat deze Lambeth- conferentie weieens de laat ste zou kunnen zijn als het compromis niet werd aan vaard. Na afloop verklaarde hij dat het hem duidelijk was dat de commissie, waartoe in het compromisvoorstel wordt opgeroepen, snel aan de slag moet. Runcie wees erop dat sommi ge gelovigen het niet alleen moeilijk zullen hebben met een vrouwelijke bisschop als zodanig, maar ook met alle priesters, mannelijk of vrou welijk, die zij zal wijden. Hij beklemtoonde voorts dat de commissie zich wel zal moeten inprenten dat „hoe ernstig de problemen ook kunnen zijn, ze niet het einde van de Anglicaanse gemeen schap betekenen". BISSCHOP LEIDT NATIONALE DIALOOG IN COLOMBIA BOGOTA Vertegenwoordigers van Colombia's politieke partijen, kerk, vakbonden, de guerrillabeweging M-19 en het bedrijfsleven hebben het hoofd van de Latijns-amerikaanse bisschoppenconferentie, Dario Castillon, aangewezen om de nationale dialoog in dit land te leiden. Op deze wijze hopen de Colombianen een eind te maken aan het geweld in het land, dat naar schatting de afgelopen dertig jaar aan meer dan 200.000 mensen het leven heeft gekost. De regering had overigens geweigerd een afgevaardigde naar het vooroverleg te sturen, waarin tot de nationale dialoog werd besloten, en van de guerrillabewegingen was alleen een ver tegenwoordiger van M-19 aanwezig, die door de vorige rege ring amnestie is verleend. De regering weigerde andere ver tegenwoordigers van de guerrillabewegingen een vrijgeleide te garanderen om in de hoofdstad Bogota bij het overleg te kunnen zijn. In juni leek het nog tot een confrontatie te ko men tussen de bisschop en linkse activisten die het kantoor van de CELAM bezetten en het personeel gijzelden om enke le politieke gevangenen vrij te krijgen. De bezetting werd uit eindelijk vreedzaam beëindigd. INTERNATIONALE VERBROEDERINGSBEWEGING BESTAAT ZESTIG JAAR LA SALVETAT-SUR- AGOÜT In de periode 1921-1926 organiseerde Marc Sangnier, lid van de Franse Kamer van Afgevaardigden, een reeks vredescongressen. Het was een positieve stellingname na de oor log 1914-1918, waarmee beoogd werd een verbe tering te brengen in de Frans-Duitse verstand houding. Deze congres sen vonden steeds plaats in een ander land: in 1921 in Parijs, in 1922 in Wenen, in 1923 in Frei burg im B., in 1924 in Londen 1924, in 1925 in Luxemburg, in 1926 in Bierville en na de Twee de Wereldoorlog in Würzburg, Genève en Bierville. Het congres van 1926 bracht ruim vijfduizend jongeren bijeen uit allerlei landen. De Duitsers kwamen vooral uit groepen zoals Quickborn, Jungborn, Kreuzfahrer, Groszdeutschen en Neudeut- schen en de Fransen voorna melijk uit de sociale bewe ging die door Mare Sangnier was gesticht, namelijk de Sil- lon en de daaruit nadien voortgekomen Sillon Catholi- que. Deze confrontatie van Duitse en Franse jongeren leidde aan Franse zijde tot het initiatief om een op vrede gerichte groep in het leven te roepen onder de naam van Compagnons de Saint Fran cois. De bezielende figuur van deze groepering was Jo seph Folliet. In de zomer van 1927 ging de groep van start. Als vorm van samenkomen en samen zijn had men gekozen voor een trektocht van tien dagen die beleefd moest worden als een pelgrimstocht in francis- kaanse geest. Die eerste pel grimage ging naar het Frans- Duitse grensgebied in de El- zas, een gebied verscheurd door oorlogen en steeds weer belaagd door geweld en over heersing. Persoonlijke inzet We zijn nu zestig jaar later. De kleine groep van 1927 is gegroeid en groeit nog steeds. Nu over de grenzen. Want behalve in Frankrijk treft men nu de Compagnons aan 'in Duitsland, Nederland, Bel gië, Engeland, Spanje, Zwe den. Ook zijn er initiatieven genomen in Algiers en Viet nam. En niet alleen voelen diverse nationaliteiten zich aangetrokken door deze su pranationale ontmoetingen van katholieke christenen, St. Franciscus. inspirator van de tochtgenoten. FOTO: ANP ook Anglicanen en Luthera nen worden aangesproken door deze direkte vorm van internationale verstandhou ding. Het vertrekpunt is het wederzijds respect voor el- kaars christelijke overtui ging, een gelijke belangstel ling voor de figuur van Fran ciscus van Assisi en de be hoefte om met elkaar van daaruit te spreken over de grote vraagstukken van deze tijd als voorbereiding op een persoonlijke inzet daarvoor. Op donderdag 4 augustus vindt ter herdenking van het 60-jarig bestaan weer zo'n jaarlijkse ontmoeting plaats. Vanaf die datum zul len ongeveer 400 tochtgeno ten van Sint Frans zoals de Nederlandse tak luidt, door het Umbrische land trekken met als einddoel van de pel grimage Assisi, waar Francis cus werd geboren en stierf. Om het contact van zoveel personen en nationaliteiten doeltreffend te maken, is een indeling gemaakt in groepen waarin die verschillende na tionaliteiten zoveel mogelijk vertegenwoordigd zijn. Er zullen veertien groepen worden gedropt in een aantal plaatsen in Ümbrië en die gaan van daaruit op weg naar Assisi. Het zijn echte pelgrimstochten: te voet, tien dagen lang, primitieve on derkomens, sober, zelf klaar gemaakt eten. Onderweg vinden eucharistische samen komsten plaats geleid door een meetrekkende priester (of in de plaatselijke paro chiekerk) en gebedsdiensten. En iedere dag is er een dis cussiebijeenkomst; dit jaar rondom het thema: „Het Lof lied van de Schepselen" (Zonnelied van Franciscus) als uitdrukking van de kos mische broederschap en de betekenis daarvan voor onze omgang met de Schepping (ecologie, genetische manipu laties, de beperking daarvan, enz.). Dit thema, drie jaar ge leden vastgesteld, is uitge werkt door de discussieleider, een Spaanse dominicaan, aan de hand ivan bijdragen uit verschillende landen en past geheel bij de in het conciliair proces aan de orde gestelde problematiek. Behalve de af zonderlijke groepen zijn er nog twee centra op verschil lende plekken rond Assisi die bedoeld zijn voor degenen die opi lichamelijke redenen niet aan deze pelgrimstocht kunnen deelnemen. Ook deze groepen maken aange paste tochten en bespreken hetzelfde discussie-onder werp. Overzicht Wat betreft de thematiek van de besprekingen in de afgelo pen zestig jaar valt het op dat de onderwerpen als het ware een voorbereiding waren op het Tweede Vaticaans Conci lie. Dit blijkt uit de ont staansgeschiedenis van de be weging in de verschillende landen (1). Dit overzicht van af 1927 tot op heden ver meldt niet alleen de pel grimstochten in die zestig ja ren, de leidende figuren, de structurele ontwikkeling van de beweging en de gebeurte nissen in Kerk en samenle ving doch ook de onderwer pen besproken op de nationa le en internationale pelgri mages en samenkomsten. De beweging van de tochtge noten is in de eerste jaren vooral bevorderd door de reeds genoemde initiatiefne mer Joseph Folliet die als hoogleraar in Lyon een zeer stimulerende rol vervulde op tal van terreinen. Voor de tochtgenoten was hij vooral de „chansonnier". In die funktie stelde hij muziek en tekst samen voor tal van lie deren. In 1968 - hij was toen 65 jaar - werd hij priester; hij overleed in 1972. De tochtgenoten hebben hun uitgangspunt: bevordering van de vrede tussen de vol keren, nimmer uit het oog verloren. Kort na 1945 on dersteunen zij het initiatief van Mgr. Théas om de sa menspraak te bevorderen tussen Fransen en Duitsers (in de Pax-Christi beweging). Folliet werd de eerste vice- president van Pax Christi. Dit initiatief zou ook gevol gen hebben voor Nederland. Want veertig jaar geleden werd door de tochtgenoten in Nederland de Pax Christi in ons land gevestigd. De bevordering van de vrede tussen Christenen van ver schillende denominaties kwam na Vaticanum II in het bijzonder in de belang stelling. De tochtgenoten or ganiseren dan de eerste In ternationale oecumenische pelgrimage. Dit is het begin geworden van een speciale vredes-activiteit gericht op de oecumene. De tochtgeno- tenbeweging is evenwel geen oecumenische beweging. Wel voelt zij het als een opdracht vanuit haar doelstelling de oecumene voor te bereiden. Het zal menigeen verbazen, dat in deze tijd van zovele veranderingen de tochtgeno- tenbeweging na zestig iaar nog bestaat, waar vele anaere vernieuwingsbewegingen verdwenen. Een verklaring is wellicht, dat waar een be weging gestuwd wordt door een spiritualiteit - in casu hier de Franciskaanse - daar in steeds weer de motivering wordt gevonden om verder te gaan en zich te ontplooien. J. W. M. VAN DER PUT TEN (1) J. W. van der Putten, Ontstaansgeschiedenis Tocht genoten van Sint Frans 1927- 1987. Uitgave: Van Eyck, Pr. Irenelaan 21, 3331 CR Zwijn- drecht. DEN HAAG Voor de eer ste maal zal in Nederland de Europese Hindoe-conferentie worden gehouden. Op uitno diging van de Wereld Hindoe Federatie Nederland en zus terorganisaties uit de Bonds republiek, Engeland, Surina me, India, de Verenigde Sta ten en Canada zullen naar verwachting 5.000 Hindoes zich van 2 tot 4 september in de Grote Kerk van Den Haag bezighouden met de verhou ding tussen de Hindu-idealen en de sociaal-maatschappelij ke werkelijkheid. De vorige Europese conferentie vond drie jaar geleden in Kopen hagen plaats. De conferentie valt samen met de viering dit jaar van het feit dat 150 jaar geleden de eerste Hindoestanen naar het Caribisch gebied zijn ge ëmigreerd. Het is 115 jaar ge leden dat Hindoestanen zich voor het eerst in Suriname vestigden. Vanuit Suriname zijn ongeveer 100.000 Hin doestanen in Nederland te rechtgekomen, die met zo'n 20.000 Hindoes uit Afrikaan se, Aziatische en Europese landen de Hindu-gemeen- schap in Nederland vormen. Aansluitend op de conferen tie is er op 6 en 7 september aan de Rijksuniversiteit Lei den een academisch symposi um over de rol van het Hin doeïsme en andere wereldre ligies ten aanzien van de we reldvrede en het herstel van de universele waarden van de mens. De Europese conferentie heeft onder meer als doel be grip te kweken voor de idea len en het belang van het Hindoeïsme. In de huidige, snel veranderende wereld dreigen idealen en religieuze waarden steeds meer ver guisd te worden, aldus een woord v voerder. „Mensen verliezen het geloof in de mensheid als gevolg van poli tieke onzekerheid en destabi lisatie." pliment voor de voortvarende aanpak van de illegale straat verkoop van auto's in Moer- wijk. Die plaag ging lange tijd keerssituaties en luidruchtige „handelaren". Het effect van de actie tegen dat verschijnsel is nu al merkbaar in Moer- wijk. Dat is vooral te danken aan de geruisloze voorberei ding van raadsleden van de commissie politie en brand weerzaken, waardoor de Alge mene Politie Verordening (APV) gewijzigd kon worden. De vraag is of nu andere wij ken met deze vorm van auto- Het college van B en W van verkoop op straat geconfron- Den Haag verdient een com- teerd 6aan worden. Zo ja dan Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Verkoop auto's zullen er andere maatregelen bedacht moeten worden. Zo zou men kunnen onderzoeken of per wijk of stadsdeel plaat sen aangewezen kunnen worden, waar bijvoorbeeld op zaterdag een automarkt ge houden kan worden. In enkele steden in Oost- en West-Duits- land gebeurt dit al. In elk ge val wordt de handel er contro leerbaarder door en kunnen uitwassen bestreden worden. De gemeente zou dit kunnen doen in samenwerking met Rijswijk, Voorburg, Westland- se gemeenten enz. Ook al is Den Haag volgebouwd en is er dus weinig plaats over, toch zullen er drastische maatrege len getroffen moeten worden. We moeten, ook in andere wij ken, alert blijven en gemeente of politie bellen als de overlast weer begint. Hugo Gijsen, Bezuinigingen Het zal de lezers van onze krant zeker niet zijn ontgaan dat het Haagse gemeentebe stuur de Residentie de laatste jaren duidelijk boven zijn stand laat leven. Als er ergens een nieuw gebouw moet ko men of restauraties moeten worden verricht, rollen de na men van buitenlandse archi tecten (uit Europa en zelfs van overzee) in aantallen over de gemeentevloer. Van overal el ders moeten ze komen om hun gedachten op papier te zetten tot meerdere eer en glorie van de opdrachtgevers. Het is dus niet te verwonderen dat 's- Gravenhage het meeste geld per hoofd van de bevolking aan stadsvernieuwing uitgeeft. Bij andere begrotingsposten schijnt dat niet zo erg te zijn. Wat is logischer dan voor bouwopdrachten e.d. ia D«?n Haag te zoeken naar architec ten, van wie er ruim voldoen de en op niveau aanwezig zijn. Dat zou in elk geval duidelijk schelen op de stadsbegroting en men werkt dan tevens mee aan het in stand houden van de werkgelegenheid in deze mooie stad. Was dat ook niet een van de eerste doelstellin gen van het destijds aangetre den linkse Haagsé college? Het is te hopen dat de Haagse ge meenteraad en zijn commissies een ommekeer teweegbren gen, zodat de stadsfinanciën beter in de hand worden ge houden. T. van de Ven, ZOETERMEER. Na het bekend worden van de bevindingen van een onde zoeksteam hebben de Verenigde Naties stevig uitgehaal naar Iraq, dat inderdaad'„op intensieve schaal" chemiscl wapens blijkt te hebben gebruikt in de Golfoorlog tege Iran. Bij onderzoek is ook gebleken dat negen Iraakse soldi ten enkele weken geleden het slachtoffer zijn geworden va mosterdgas. In het VN-rapport kan daaraan echter niet conclusie worden verbonden dat in dat geval Iran de boo doener is; want een van de vele smerige eigenschappen v, chemische wapens is dat ze zich bij de minste onzorgvuldij heid of een draaiende wind ook tegen de eigen partij kerei HET VN-rapport verschijnt op een moment dat er een doo braak op til lijkt te zijn bij het langdurig overleg over de a schaffing van chemische wapens, de C-wapens. Dat gebeu in Genève waar 42 landen, inclusief die van NAVO en Wa schau Pact, al vele jaren vergaderen onder de vlag van Verenigde Naties. Allemaal hebben ze het uit 1925 daterenc Geneefse protocol ondertekend dat het gebruik van strijdga sen verbiedt. SOMMIGE landen, waaronder Nederland, hebben daar aa toegevoegd dat zij in geen geval als eerste chemische waper zullen inzetten. De aanmaak en het bezit van deze afschuwi lijke wapens zijn echter nog altijd toegestaan. Aan weerszi den van het IJzeren Gordijn maar daar niet alleen bi vinden zich danook enorme voorraden. Niet alleen de Soi jetunie maar sinds kort ook de VS zijn bezig met de modern sering van hun arsenalen. WEST-EUROPA heeft het voortouw genomen om eej doorbraak te bereiken in het langdurige Geneefse overle De Europese NAVO-partners maanden de overige deeln( mers tot grote spoed omdat zij vreesden dat met name de mfl dernisering van de chemische bewapening in de VS de wq naar een totale afschaffing van de C-wapens voor lange tij zou blokkeren. Gorbatsjov liet zich de kans niet ontnemd die kleine wig tussen Europa en Amerika te benutten. Hj sloot zich aan bij een pleidooi van de Westduitse minisw van buitenlandse zaken de C-wapens boven aan de ontwape ningsagenda te plaatsen. ONDER druk van twee kanten is Amerika vorige wee door de bocht gegaan: in Genève legde het gedetailleerde gfl gevens op tafel over de plaatsen waar in de VS strijdgassel zijn of nog worden geproduceerd. Washington volgde daal mee overigens het goede vóorbeeld van Nederland, dat ziel altijd zeer actief bij het Geneefse overleg heeft getoond. Eej week eerder had Nederland als eerste bekendgemaakt waa in ons land uitsluitend ten behoeve van vreedzame tot passingen door de chemische industrie stoffen wordei vervaardigd die ook vooi' C-wapens kunnen worden g^ bruikt. WASHINGTON heeft de patstelling doorbroken en daai mee is nu het woord aan Gorbatsjov. Deze zal de waarheii moeten zeggen over de hoeveelheid gifgas waarover h« Rode Leger beschikt en waarvan volgens onbevestigde bé richten een deel in Afghanistan zou zijn gebruikt. Het oc» door het Kremlin genoemde getal van 50.000 ton wordt doo niemand geloofd; het tienvoudige ligt eerder voor de hanc De Russische partijleider heeft thans de unieke kans een bf langrijke stap te zetten om de chemische bom uit te bannei Daarna wacht de wereld overigens nog een moeizaam over leg over controles en inspecties. Af en toe zon DE BILT (KNMI) Midden op de Oceaan ter hoogte van Frankrijk en Spanje ligt mo menteel een omvangrijk hoge- drukgebied. Dit weersysteem heeft een uitloper in de rich ting van de Britse Eilanden en de Benelux. Deze uitloper ver andert de komende 24 uur weinig van plaats. De wind waait onder deze omstandig heden uit het noordwesten en is matig; gedurende de nacht in het binnenland tijdelijk zwak. De via de Noordzee aan stromende lucht is tamelijk koel. Aan de stranden wordt het niet warmer dan een graad of 18; landinwaarts loopt het kwik morgenmiddag op tot rond de 20 graden. Na enkele lokale mistbanken gedurende de naqfct ontstaan overdag sta pelwolken. Voornamelijk lan dinwaarts kan uit deze bewol king hier en daar een enkel buitje vallen. ratuur van 18 graden langs de naalkust tot 23 graden elders. Alpengebied: Veel bewolking er en dan regen- of onweersbuien. Mie dagtemperatuur in de dalen noordzijde tot 23 graden, aan i zijde tot 30 graden. Spanje, Portugal: Zonnig, landir waarts plaatselijk een regen- of weersbui. Middagtemperatuur vai graden aan de noordkust tot 33 gn den in het zuiden. Italië, Griekse gen- of onweersbuien. Middagtemi ratuur van 30 graden in het noora tot 33 graden in het zuiden. vbew. 22 12 Eindhoven Den Helder Rotterdam Dublin Frankturt Genève Helsinki Zuid-Noorwegen en Zuid-Zweden: Veranderlijk bewolkt en plaatselijk enkele buien. Middagtemperatuur van 16 graden in Zuidwest-Noorwe- gen tot 18 a 20 graden elders. Britse Eilanden: Zonnige perioden en vrij wel droog. Middagtemperatuur van 16 graden in het noorden tot 20 gra den in het zuiden. Denemarken, Noord-Duitsland en Benelux: Wolkenvelden en koel weer. Weinig of geen regen. Middag temperatuur rond 19 graden. Midden- en Zuid-Duitsland, Oost- Frankrijk: In het algemeen veel be wolking. Plaatselijk buien, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur rond 23 graden. West- en Midden-Frankrijk: Van het westen uit meer zon. Middagtempe- Juli zeer nat en somber DE BILT - De maand juli dit jaar was zeer nat, somber en met een gemiddelde tempera tuur die iets beneden normaal bleef. Juli had een landelijk gemiddelde van 150 uur zon; normaal schijnt de zon in juli circa 187 uur gemiddeld over het land. Vooral rond het mid den van de maand liet de zon zich niet of nauwelijks zien. In juli kwam tevens een aan de droogte in de maande april, mei en juni. Gemiddeï viel over het land circa 1L milimeter neerslag, terwijl 8 milimeter voor de maand ju normaal is. De meeste neersla, -160 milimeter - viel in hi noordoosten van het land, a dus het KNMI. De landelijk gemiddelde tem peratuur bleef met 16 grade Celcius iets beneden de not male waarde van 16,5 grade Celcius.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2