„Voor tonnen schade en nog veel meer verdriet" aLeids taxibedrijf voelt zich genomen £etdóc(3ou*cmt GASEXPLOSIE VOORHOUT: Franse dagen in Noordwijk-Binnen Solexrace in Lisse Celstraffen voor buurt terreur in Wassenaar LEIDEN OMGEVING DINSDAG 2 AUGUSTUS 1988 PAGINA 11 Plan voor bouw distributiecentrum phe AAN DEN RIJN st. iHet textieltransportbedrijf J.P. Janssen, met een vestiging op n g<het industrieterrein Molenwe- r tering in Alphen werkt aan de lbouw van een nieuw distribu- tr tiecentrum. De voorbereidin gen zijn echter nog in een pril stadium, waardoor het nog lang niet zeker is of het er komt, aldus bedrijfsleider F. Geene. Het Alphense be- icldrijf is een dochteronderne ming van het het Nedlloyd- •ern. Het zou inmiddels optie hebben op drie hec- ij tare bedrijfsterrein in Alphen voor de vestiging vari het dis tributiecentrum. Zo'n centrum nodig zijn omdat het bedrijf sterk is gegroeid. Het is nu ge vestigd aan de aan de Bedrijfs- weg in Alphen en in Utrecht. De bedrijfsleider is echter van mening dat een uitbreiding Kas zeker is wanneer alle andtekeningen gezet zijn. „Het plan is er, maar half sep tember weten we meer. Ook het hoofdkantoor van Ned- lloyd moet nog uitsluitsel ge ven", aldus Geene. Een woordvoerder van de gemeen te wil geen enkel commentaar geven. „In dit stadium kan er nog niets van gezegd worden. We kunnen niet ontkennen dat het plan er is, maar beves tigen kunnen we het ook Eerste optreden Recreatiebus DEN HAAG De Recreatiebus Zuid-Holland van de provincie wordt vrijdag officieel in gebruik genomen in Attractiepark Duin- rell in Wassenaar. Deze bus zal in het vervolg op veel plaatsen in de provincie aanwezig zijn om in formatie te verstrekken over de recreatiemogelijkheden in Zuid- Holland. Aan de officiële inge bruikname is een ballonnnen- wedstrijd verbonden, waaraan elke bezoeker van Duinrell kan meedoen. De ballonnen worden 's morgens tussen half elf en elf uur opgelaten. De deelnemers en de vinders van de kaartjes die er aan vast zitten, maken kans op een prijs. Kunst uit Archipel in Provinciehuis DEN HAAG De heer mr. G. Blauw, chef Ka binet van de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, opent woensdagmiddag om 16.00 uur de expositie „Licht op Landgenoten uit de Archipel" in het Provinciehuis aan de Konings kade 1 in Den Haag. Het gaat om werken van vijftien kunstenaars die als kind of jong-volwassene in het voormalig Nederlands-Indië woonden. De expositie wordt georganiseerd in samenwerking met de stichting Pelita uit Voorburg, die zich inzet voor de leni ging van de materiële en immateriële noden van de slachtoffers van de oorlog in Japan, en het Zuidhollands Verzetsmuseum in Gouda. De kunstenaars volgden allen een opleiding in Ne derland. De expositie is tot 19 augustus te zien en is onder meer georganiseerd in verband met de onthulling van het Indisch-monument bij de „Waterpartij" in Den Haag door koningin Bea trix. Inbreker gevangen SASSENHEIM De rijkspolitie van Sassenheim heeft gistermid dag een 25-jarige Britse inbreker gearresteerd. De man, een inwo ner van Londen, was aan het in breken in een vrijstaande wo ning aan de Oudevaartweg in Sassenheim, de voormalige Leid- sevaart. De bewoner ontdekte toen hij thuiskwam dat er een ruit aan de voorzijde van de wo ning, een verbouwde boerderij, was ingeslagen en zag vervol gens de inbreker rondlopen. Hij waarschuwde de politie, die snel ter plaatse was en zonder moeite de man kon inrekenen. De dief had geld en kleding buitge maakt. Hij is na verhoor ingeslo ten en zal waarschijnlijk naar Engeland worden teruggestuurd. Bromfietser gewond LISSE Een 18-jarige Lisser is gisteravond gewond geraakt bij een bot sing op de Ruishornlaan in Lisse. De jongeman reed op zijn bromfiets over de Ruishornlaan toen een 23-jarige Hillegommer, eveneens op de bromfiets, uit de uitrit van de brandweergarage kwam. De Hillegommer wilde linksaf de Ruishornlaan op. De Lissese bromfietser, die uit het cen trum kwam, kon de Hillegommer niet meer ontwijken. Hij moest met knieletsel naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden worden gebracht De Hillegommer raakte niet gewond. Charge op Noordwijks kermisterrein NOORDWIJK De politie van Noorwdijk heeft gisteravond rond elf uur een korte charge verricht op het kermisterrein aan het Wantveld. Een kleine groep jongeren weigerde het terrein te verlaten, ondanks het feit dat de kermis al was gesloten. „Ze liepen de boel een beetje uit te dagen", aldus een woordvoerder van de Noordwijkse politie. Na een kor te charge was het terrein leeg. Een paar jongeren zijn nog meegenomen werden r i kort onderhoud direct heen- VOORHOUT „Ik heb nog nooit zoiets gezien behalve dan in de oorlog. Het lijkt alsof hier een bom is ontploft". De Voorhoutse brandweer commandant J. Bierman, die gisteren juist als zoda nig in functie kwam, heeft ia zijn bijna dertig jarige loopbaan als brand weerman nog nooit een dergelijke ontploffing meegemaakt. Ook de voormalige Voorhoutse brandweercommandant H. Philipsen kan zich zo'n gebeurtenis niet herinne ren in Voorhout. „Zoiets heb ik alleen gezien in de oorlog in Rotterdam", on dersteunt hij de woorden van Bierman terwijl ze tussen de nog lichtelijk naar rook ruikende puin hopen staan die de Speenkruidhof volledig blokkeren. Nummer elf van de Speen kruidhof heeft geen voor- en achtergevel meer en het dak staat op instorten. In het pand staan nog enkele meubelstuk ken waarvan sommige zijn zwartgeblakerd door de rook. Van de twee naastgelegen panden, nummer negen en dertien, zijn de eerste etages en de achtergevels helemaal tien aan de overkant is de voorgevel zwaar vernield, waardoor de keuken onbruik baar is geworden. Behalve deze vier meest ge troffen panden zijn de daken van de hele rij woningen aan de overkant vernield. Ook van talloze woningen uit de directe omgeving zijn dakpan nen verdwenen, ruiten kapot gegaan en deuren ontzet. De stukken isolatie en dakbedek king van het ontplofte pand liggen tot op vijftig meter ver derop in de nieuwbouwwijk. Omdat gas en electra in de naastgelegen panden gisteren onmiddellijk werden afgeslo ten, was er gistermiddag geen nieuw brand- of ontploffings- De technische recherche kan echter toch pas vandaag een onderzoek instellen vanwege het instortingsgevaar. Over de oorzaak van de ontploffing kon A. Duindam van de tech nische recherche gisteren nog niet veel mededelen. „We hebben het zéér sterke ver moeden dat het gas is geweest maar er moet nog een onder zoek plaatsvinden. Vooral naar hoe die ontploffing kon gebeuren. Het kan een klein gaslekje zijn geweest waaruit heel lang gas is gekomen maar ook een grote lekkende leiding zijn geweest. Dat moeten we morgen uitvin- Niet geschrokken Bierman is pas sinds maan dagmorgen 0.00 uur brand weercommandant van Voor hout. Hoewel zoiets nog nooit in Voorhout is voorgekomen, was hij niet eens echt ge schrokken. „Daar heb je geen tijd voor. Er moest meteen in gegrepen worden. We hebben het korps van Sassenheim nog wel gealarmeerd maar dat hoefde niet in actie te komen. We waren de brand in zeven a acht minuten meester", ver telt hij, toch wel enigszins te vreden dat de brandweer zo adequaat kon optreden. „Maar het is verschrikkelijk dat zo iets is gebeurd", zegt hij ten overvloede. „Hier is voor ton nen schade maar nog veel meer verdriet aangericht". Ook Voorhouts burgemeester M. van de Wouw is geschokt. Hij was eveneens snel aanwe zig op de plaats des onheils. „Ik was aan het werk in het gemeentehuis toen ik een enorme klap hoorde. Daarna ging het brandalarm en ben ik onmiddellijk hier naar toe gegaan. We zoeken nu de meest getroffen bewoners op en kijken of er voor vannacht onderdak is te regelen. Ver der moet de ergste rommel worden opgeruimd". Van de Wouw, staande bij de giganti sche puinhoop in de straat, spreekt er zijn verwondering over uit dat er slechts één ge wonde bij de ontploffing is ge vallen. „Het is hier een woon straat. Er spelen hier vaak kinderen, zeker nu in de va- kantietijd". Of er voor de getroffen bewo ners snel nieuwe woonruimte zal zijn weet Van de Wouw nog niet. „Dinsdagochtend is er een bijeenkomst in het ge meentehuis met de meest ge troffenen en de woningbouw- Ook snel ter plaatse was L. van der Lans, directeur van de Voorhoutse woningbouw vereniging, eigenaar van de meest getroffen panden. Hij was eveneens gewoon aan het werk op zijn kantpor in Voor hout toen hij de enorme knal hoorde. „Ik dacht eerst dat een straaljager door de ge luidsbarrière heen brak tot ik mij realiseerde dat ik de straaljager niet hoorde. Ik werd vrijwel onmiddellijk ge beld en ben hier naar toe ge gaan". Volgens Van der Lans worden de drie driekamerwo ningen, de nummer 9, 11 en 13, zeker gesloopt. Nummer 16 aan de overkant kan denkt hij nog wel worden opge knapt. „We hebben de verze kering inmiddels gebeld. Hier moeten experts bij komen. Er moet van elke woning in de omgeving een expertiserap port worden opgemaakt want behalve de zichtbare schade aan de tientallen woningen, moeten we ook rekening hou den met de onzichtbare scha de. Het kan immers best zijn dat we straks over een jaar klachten krijgen omdat de te gels in sommige huizen losla ten. Dat kan dan nog een ge volg zijn van deze explosie". Vervangende woonruimte voor de zwaarst getroffenen heeft de Voorhoutse woning bouwvereniging niet direct. Van der Lans: „We leveren in oktober wel nieuwe woningen op maar die zijn allemaal al verhuurd. We zoeken echter een oplossing voor deze men sen als ze niet bij familie of kennissen kunnen worden ondergebracht. Desnoods moet ze een hotel of pension worden aangeboden". Om de ergste schade aan de minder getroffen woningen zo snel mogelijk op te lossen had Van der Lans maandagmiddag al een lokale aannemer bereid gevonden de panden onder handen te nemen. „De huizen moeten als het kan nog van avond wind- en waterdicht zijn", vertelt hij, zijn spijt ero ver uit sprekend dat het bouwvakantie is en dus moei lijk om snel veel bouwvak kers te vinden. Weerdt als hij 's middags om half vier enige persoonlijke bezittingen uit zijn voormali ge woning heeft gepakt. „Ik zou over anderhalve maand toch verhuizen dus ik zit die tijd wel bij hen uit". Van der Weerdt was in zijn woning aanwezig toen de ontploffing plaatsvond. „Ik heb geluk dat ik niet op de eerste etage was", zegt hij. Hij haalde sa men met enkele andere men sen de gewonde Otto Mens uit diens keuken. Eén van hen was een buurman die op de Speenkruidhof nummer ze ven woont. „Ik was nog geen minuut ervoor langs de wo ning gelopen", zegt hij ge schrokken. „Ik stond nog even wat met een buurvrouw te praten met mijn rug naar het pand toe toen de ontplof fing plaats vond. Ik heb nog nooit zo'n enorme klap ge hoord". Helemaal ongeschon den kwam deze Voorhouter er niet vanaf. Zijn poloshirt vertoont kleine brandplekjes op zijn rug en ook op zijn ar men en in zijn haar heeft hij kleine brandplekjes. De 25-jarige Margareth On derwater, die twee jaar aan de Speenkruidhof nummer 16 woont, was niet thuis op het moment van de ontploffing. Zij werd op haar werk in het Leidse verpleeghuis St. Elisa- bethgasthuishof in Leiden op gebeld door haar zwager. Deze Sassenheimer W. van der Voet was aan het werk bij Niet alleen de daken van de rechtstreeks bij de explosie betrokken huizen raakten beschadigd. Ook elders in de directe omgeving verschoven in meer of mindere mate dakpannen. Een auto raakte vernield door het vallende puin. FOTO'S: WIM VAN NOORT zijn ouders in de Marijke- straat in Sassenheim toen hij een klap hoorde. „Ik zette meteen de scanner aan en hoorde dat er een ontploffing was geweest in de Speen kruidhof in Voorhout. Ik ben gaan kijken en zag dat het het huis was van mijn schoonzus je. Toen heb ik direct mijn zus gebeld voor haar telefoon nummer en heb haar gewaar schuwd". Margareth is direct naar huis gekomen. Daar zit ze nog enigszins verdwaasd op een van glasscherven vrijgemaak te bank. Aan het plafond han gen slingers. Margareth zou immers aanstaande maandag gaan trouwen met de 29-jarige Ernst Hombergen uit Lisse. Het welkomstbord voor het bruidspaar dat bij de voordeur hing is door de ontploffing helemaal weggeblazen. „Na dat ik mijn werk had overge dragen ben ik hier heel rustig naar toe gegaan om niet in de haast nog een ongeluk te krij gen. Ik heb nog gezegd tegen collega's dat ik gisteren nog onkruid uit de voortuin had gehaald maar dat eigenlijk net zo goed had kunnen laten. Maar toen ik hier kwam was het toch wel heel erg". De Voorhoutse is in ieder geval blij dat haar drie katten, die wel thuis waren, de ontplof fing hebben overleefd. De beesten waren ver achter een plantenbak, een kast en de bank weggedoken. „Ik ga vanavond naar -mijn ouders", vertelt ze tot slot. „Hoe het verder moet weet ik eigenlijk niet. De bruiloft maandag gaat in ieder geval wel door". Het opruimen van de puinho pen werd gistermiddag direct ter hand genomen. De straat werd vrijgemaakt en nog voor zessen werd een begin ge maakt met het onderstutten van de restanten van de wo ningen. Vannacht werden de panden bewaakt door de poli tie. Veel buurtbewoners sloe gen de werkzaamheden giste ren gade, terwijl ze door de politie op een veilige afstand werden gehouden. „Je ziet zo iets wel eens op televisie maar je realiseert je nooit dat zoiets ook in je eigen huis kan ge beuren", meldt de sinds een half jaar in de Bonekruid- straat wonende mevrouw W. Cools. Zij zat binnen met visi te en de schuifpui open toen de ontploffing plaats vond. „Die stond helemaal te trillen na de klap", vertelt ze zelf ge schrokken. „En dat terwijl wij hier toch een flink eindje vandaan wonen". Buurman J. Brinks was direct na de ont ploffing naar huis gegaan. „Mijn collega die hier ook in de buurt woont, werd gebeld. Ik heb direct naar huis gebeld maar daar werd niet opgeno men. Toen ben ik weggegaan. Mijn kinderen spelen hier im mers vaak in de buurt. Ge lukkig mankeren ze alletwee niets maar het is echt een wonder dat er helemaal geen kinderen op straat waren". ROZA VAN DER VEER Geluk De 9. 11 i 13 i de Speenkruidhof werden respectievelijk bewoond door Peter Nederpel (op vakantie), Otto Mens en Rene van der Weerdt. Van der Weerdt is ongedeerd, zijn auto is echter ook vernield. „Ik ga naar mijn schoonouders", verklaart een geschokte Van der De brandweer restte weinig meer dan het blussen van een klein brandje en het nathouden van de rokende puinhopen. ;nRIJNSBURG VRAAGT ZES NIEUWE OFFERTES -RIJNSBURG/LEIDEN gemeente Rijnsburg jsneeft zes bedrijven ge een offerte uit te ijbrengen met daarin de irkosten die zij in rekening isbrengen voor het dage lijks vervoer van gehandi capte kinderen naar De gemeente moet chef financiën H. .Hoving beter op de kosten kVan dit vervoer gaan let- Kerkhof Autobedrijf <bv uit Leiden dat al lange '"tijd dit vervoer verzorgt, is zeer verbolgen over deze gang van zaken. In een brief aan de ouders van de leerlingen schrijft directeur A. Koot: „Wij moeten nu een nieuwe offerte aanbieden; dit terwijl wij de vervoerskosten voor het komende schooljaar reeds hadden aangeboden voor dezelfde prijs en wij wederom hebben geïnvesteerd in nieu we bussen voor dit vervoer". In de brief vraagt het bedrijf of de ouders kenbaar willen maken of zij behoefte hebben van vervoerder te veranderen. Een aantal vragen worden ge steld zodat de ouders eventue le klachten kunnen melden. Volgens de brief is het bedrijf van mening dat de gemeente commerciële belangen laat prevaleren boven die van het kind. „Sinds de vorig jaar afgeschaf te 80 procent declaratiebasis van het rijk, heeft de gemeen te op dit gebied meer verant woordelijkheid gekregen en moeten we meer rekening houden met de kosten. Daar om willen we wel eens weten wat het bij de verschillende bedrijven kost", aldus Hoving. Kerkhof is steeds uitgegaan van een overeenkomst met de gemeente Rijnsburg voor on bepaalde tijd. Directeur Koot staat dan nu ook raar te kijken dat hij opnieuw een offerte moet inleveren. Hoving: „De kosten van het schoolvervoer zijn nu onderge bracht in het algemeen uitke ringsfonds van het rijk. Daar moet dus nog meer van worden betaald dan alleen het leerlingenvervoer. Een reden om financieel de touwtjes in handen te houden. Het heeft uiteraard ook te maken met de vorig jaar ingestelde verorde ning leerlingenvervoer waar door de gemeente meer ver antwoordelijkheid heeft ge kregen voor onder andere de kosten, continuïteit en veilig heid van dit vervoer. Vandaar dat wij voorzichtiger zijn met de opdrachten aan een bedrijf. We willen de zaken tegen el kaar af wegen en met het naar onze mening beste bedrijf in zee gaan". Directeur Koot wilde nog geen commentaar geven. Vanavond wordt de zaak besproken door Burgemeester en Wethouders. Koot wil slechts kwijt dat hij zijn bedenkingen heeft over de gang van zaken. l.NOORDWIJK De Noord- 'Jwijkse Ondernemersvereni ging, afdeling Noordwijk-Bin- wil van 22 tot 27 augustus Franse dagen houden, idacht wordt aan een podi- .1 waarop een Franse artiest, in-can-danseressen, een Mu- jette groep, een accordeonist den. i Franse tekenaar optre- De vereniging denken dat het evenement alleen kan slagen als de ondernemers er actief en creatief aan meewerken. Daartoe worden enkele sug gesties aangedragen, zoals de etalages in Franse sfeer, aan biedingen van Franse produc ten, Franse decors, vlaggen in v/inkels en op straat en het proeven van Franse wijnen. Het ligt in de bedoeling deze activiteiten te verdelen over de verschillende centra van Noordwijk-Binnen. Voor de fi nanciering van de plannen denkt men de bijdragen van de ondernemers uit Noord- wijk- Binnen aan de Stichting Promotie Noordwijk (SPN) te. gebruiken. Hierover is overleg gepleegd met de SPN. Deze zou bereid zijn de activiteiten van dit evenement te promo ten en te coördineren. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET EN EEN COMPLETE AGENDA LISSE Een nieuw onder deel van Les Quatre Jours de Lisse is een solexrace. Alles draait bij zo'n race om de so lex-motor; met zo'n motor als basis worden de meest vreem de constructies gefabriceerd. De wedstrijd in Lisse wordt op vrijdagavond 19 augustus ge houden, als pauzenummer van de wielerronde die om half acht begint. De organisatie werkt nauw samen met de Motorclub Zandvoort die al ruime ervaring heeft met het fenomeen solexrace. Een jury zal de meest originele solex kiezen, terwijl de plaatselijke winkeliers prijzen in natura aanbieden. Na het startschot zullen de deelnemers een twintig minuten door het cen trum van Lisse rijden. Snel heid is niet belangrijk. De winnaar wordt aangewezen nadat een wekker is afgelo pen. Degene die dan toevallig het eerste de finish passeert, is de winnaar. Een tiental deel nemers uit Zandvoort en om streken heeft al toegezegd te komen rijden in Lisse. De or ganisatie nodigt ook deelne mers uit de Bollenstreek uit mee te doen. Aanmelden kan bij de VVV Noordwijkerhout, telefoon 02521-142362. DEN HAAG Twee Wassenaarders (41 en 28 jaar) zijn vanmorgen door de Haagse rechtbank tot celstraffen veroordeeld voor hun aandeel in de vernielingen en bedrei gingen rond het buurtcen trum Oostdorp, op 16 en 18 april in hun woon plaats. Met hakbijlen, mo kers, stenen en schoppen werden destijds de ruiten en houten platen van het centrum vernield. De oudste verdachte, die er van werd verdacht zijn vijf jeugdige huisvrienden te heb ben aangezet tot vernieling van het buurtcentrum en inti midatie van buurtbewoners, werd daarvan vrijgesproken. Wel werd hij veroordeeld tot 26 weken gevangenisstraf voor het met een hakbijl inslaan van de ruiten van het buurt centrum en voor bedreigingen jegens zijn buren. De man, door zijn vrienden de „godfa ther" genoemd, hoeft niet meer achter de tralies aange zien van de 26 weken cel er 21 weken voorwaardelijk werden opgelegd. De resterende vijf weken heeft hij al in voorar rest doorgebracht. De officier van justitie had twee weken geleden 12 maanden geëist, waarvan drie voorwaardelijk. De 28-jarige Wassenaarder is vanmorgen veroordeeld tot 12 maanden, waarvan vijf voor waardelijk. Tegen hem was anderhalf jaar geëist, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De rechtbank achtte bewezen dat hij een flink aandeel had gehad in de geweldplegingen en bedreigingen. Rechtbank-president mr. S.F. Kootte noemde als overweging bij het vonnis dat de terreur van de groep „enorme onrust in de buurt hadden veroor zaakt, maar dat nu de rust weer was teruggekeerd". Als bijzonder voorwaarde moet de oudste Wassenaarder zich, mede vanwege een alco holprobleem, onder toezicht van de reclassering stellen. Voor zijn jongere aan drugs verslaafde vriend geldt het zelfde ten aanzien van het Consultatiebureau voor Alcol- hol en Drugs.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11