-ieidóc Sou/io/fit^ I Dierenasiels kampen met overvolle hokken 1 a STAD OMGEVING Een cadeau van formaat Opbouwcoördinator nieuwe ouderenvoorzieningen etser zwaar gewond bij aanrijding in Noordwijk WEEK EINDE Rijnland: Milieu-beleid ontbreekt in Vierde Nota CcicLcSouocwit ZATEKDAG 30 JULI 1988 PAGüna 9 jositie in Piggelmee °n "9- )EN In het koffie- en eethuisje nerk Jmee, Jan Vossensteeg 59 expo- - "Annette de Priester schilderijen en ïingen die ze gemaakt heeft in het r van haar afstudeerproject voor de ling Tekenen en Handvaardigheid de Rotterdamse Hogeschool. Het heeft als thema „Ontsnapt aan het ven" en is tot 2 'september te zien. ;elconcert van Dalton J)EN James Dalton, organist van gio"(oofeueen s College in Oxford geeft ag een concert in de Pieterskerk, peelt vanaf 20.15 uur werken van 17e en 18e eeuwse componisten, angskaarten zijn verkrijgbaar bij K Oude Vest 45, telefoon 071-141141, naf 19.30 uur aan de kerk. OCL zoekt oppas- krachten LEIDEN De op- pascentrale Leiden (OCL) is op zoek naar met name ou dere oppaskrachten. De nog groeiende organisatie is be reikbaar voor infor matie over en het inzetten van- oppas krachten, maar zou graag wat oudere medewerkers in het bestand willen heb ben. Inlichtingen: 071-219883. Fietspad Zwarte Pan wordt mogelijk verplaatst WASSENAAR/DEN HAAG Het is niet uitgesloten dat het fietspad ten westen van de Zwarte Pan in wes telijke richting wordt verlegd. Deze verplaatsing is noodzakelijk wanneer de Zwarte Pan weer één groot natuurgebied zou worden. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zeggen dit in antwoord op vragen van het statenlid J.W.J. Wolf (PvdA). Volgens GS zijn inte ressante mogelijkheden aanwezig om in de Zwarte Pan te komen tot herstel en verbetering van de natuur waarden van het duingebied. Dit past in het zoge noemde regeneratiebeleid. Om geld over te houden voor een eventuele verplaatsing, wil Wolf dat de ver beteringen en beveiliging van de kruising van het hui dige fietspad bij Duinoord sober worden uitgevoerd. Volgens GS is uit oogpunt van verkeersveiligheid ge kozen voor een noodzakelijke en doeltreffende oplos sing en daarbij kan het kruispunt een schakel worden in de nieuwe fietsroute wanneer het fietspad wordt omgelegd. LEIDEN Om de plannen van nieuwbouw voor ouderen in Leiden-Noord op korte ter mijn nader in te vullen, heeft de gemeente een opbouwcoör dinator aangesteld. Voordat de plannen op 1 oktober van dit jaar bij de provincie ingediend moeten worden, zullen er nog tal van voorbereidende werk zaamheden plaats moeten vin den. De nieuwe opbouwcoördinator gaat in nauw overleg met de in gestelde werkgroepen waarin de gemeente, de wijkbewoners en bouwspecialisten vertegen woordigd zijn de voorbereiding aanpakken. Wanneer Gedepu teerde Staten (GS) van Zuid- Holland op 29 september de nieuwbouwplannen goedkeu ren, kan nog dit jaar een met de bouw worden begonnen. Het is de bedoeling dat er voor zieningen voor huisvesting èn zorgverlening voor ouderen in Leiden-Noord komen, waarbij het voorop staat dat de ouderen zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wonen. Daarbij worden het wonen en de ver zorging van de ouderen losge koppeld, in tegenstelling tot het traditionele verzorgingstehuis waar deze twee aspecten ge combineerd zijn. Omdat de hulpverlening en verzorging bij de mensen thuis gebracht moet worden, is een goede bereik baarheid van de ouderenvoor zieningen een vereiste. Concreet betekent dit dat er twee wijkvoorzieningen/ver zorgingssteunpunten worden gebouwd; één op de Zijloever (Kooi) en één op de Rondedans (Noorderkwartier). Verder worden er voorlopig dertig huurwoningen voor ouderen gebouwd. De aanvullende hulpverlening wordt verzorgd door instellin gen als de Kruisvereniging, Ge zinszorg en Gecoördineerd Ou derenwerk. Er wordt vanuit gegaan dat de ouderen zichzelf een heel eind kunnen redden en daarnaast nog hulp van fa milie en kennissen ontvangen. In de twee wijkvoorzieningen wordt de noodzakelijke aanvul lende hulp georganiseerd. Daarbij wordt gedacht aan een open tafelproject, dagprogram ma's en sociaal-culturele activi teiten. 2128 40-23 >-8649bEIDEN De dierena- jiels in Leiden, War- nond en Noordwijk zit- f ijlen op het ogenblik '"«boordevol. Het aanbod ran honden en katten is loor de vakantieperiode norm gegroeid. Hier en degeflaar moeten meerdere ieren in een hok vorden geplaatst. Van iet afmaken van asiel- lieren' waar ^et Haags 3>ierencentrum al toe iver moet gaan, is nog nfceen sprake. >i het Leidse dierenasiel aan e Besjeslaan is het aantal ieren het viervoudige van i e voorraad honden en kat- n All-r en die in de winter het asiel 10,-. bevolken. „We hebben mo menteel zo'n tachtig katten en ongeveer dertig honden. In de winter zijn dat door gaans twintig katten en vijf tot tien honden. Echt leeg is het hier natuurlijk nooit", aldus beheerder L. Gott- schal. Volgens hem is er dit jaar een opvallend grote hoeveelheid jonge katjes die wordt binnen gebracht. „We krijgen nesten van drie of vier jonge poesjes van rond de vijf weken. Vroeger ge beurde dat nooit. De dieren worden hier gewoon ge dumpt. Soms zelfs in de nacht voor onze deur". Volgens Gottschal zijn ook honden de dupe van de na derende vakantieperiode van hun baas. „Vorige week kwam er nog een pup bin nen die op het Stationsplein rond liep. Die is er gewoon uitgezet. Een volwassen hond kan nog weglopen, maar een pup niet". Een woordvoerster van het Dierenopvangcentrum aan de Lageweg in Noordwijk" meldt dat het drukker gaat worden. „Wat katten betreft zitten we vol, maar bij de honden hebben we nog wel wat ruimte. We hebben nu vier honden die geplaatst kunnen worden, dus dat valt nog wel mee". Ook in Noordwijk komen er opval lend veel jonge katjes bin nen. „Heel erg druk", zo om schrijft een medewerkster van het Dierentehuis Post- brug aan de Haarlemmert rekvaart in Warmond de si tuatie. Er zijn ongeveer twaalf honden, terwijl er maar tien hokken beschik baar zijn. „We moeten er dus steeds een paar op gang zet ten. We zetten ze niet in een hok, om problemen te ver mijden". Ruim veertig kat ten bevolken nu het dieren tehuis, meer dan twee keer zo veel als in de winter. Ook in Postburg zitten de beken de gevallen van honden en katten die aan de dijk gezet worden omdat eigenaars op vakantie gaan. „We hebben hier een hond zitten die op de snelweg liep, en eentje die vastgebonden stond op de boulevard. Hier zit ook een katje dat rondliep op een eiland in Warmond. Dat is daar natuurlijk niet naar toe gezwommen RDWIJK Een 48-jarige Haarlemmer is gistermiddag ig gewond geraakt bij een aanrijding in Noordwijk. De man i met zijn racefiets frontaal op een brommer die werd be rt door een 18-jarige inwoner van het Gelderse Putten. Hij hersenletsel op. Het ongeluk vond rond kwart voor vijf s op het fietspad in het Langeveld, in de bocht achter cam ping De Wit. Een woordvoerder van de Noordwijkse politie ver moedt dat beide bestuurders nogal snel midden op het fietspad reden, waardoor ze elkaar helemaal niet of veel te laat hebben gezien. De Haarlemmer is aanvankelijk naar een ziekenhuis in Heemstede vervoerd. Vandaaruit is hij naar het AZL gebracht, waar hij is geopereerd. Jachthaven aan de singel Nu er al geen vrachtschepen meer aanmeren bij de meelfabriek aan de Zijlsingel, krijgt deze steeds meer weg van een jachtha ven. Pleziervaartuigen nemen deze weken ongebreideld bezit van de kade die nog maar kort geleden het domein was van aken. FOTO: HENK VAN DEN ENDE bijdragen van Paul van ^^^r Bijl, Pieter Evelein en IMes van Herpen. nmJverwerkf (1) e Leidse politie weet zich ■JOQ eds beter te profileren als meest overwerkte korps de lage landen. De politie- TTjl icht in de Sleutelstad heeft laatste tijd niet te klagen .er publiciteit als het gaat i het gebrek aan politie- ?nsen. In het pand aan de ingegracht vinden zo'n 200 D-maars van de Heilige Her- indad emplooi, maar steeds quenter worden de berich- i dat daar twintig tot veer- veldwachters bij moeten i de rust en orde in Leiden kunnen handhaven, fdcommissaris Henk Mos- zette vorig jaar het offen- e gaaif door met zijn omstre- n cameraplan op te proppen komen. Een cameraatje ;r, een cameraatje daar, en allee idens meest onveilige plek- n. Hkin worden vanuit het bu- iu aan de Langegracht in iclusid gaten gehouden, zo was het orstel van Mostert. Tal van inten die op hun priva- kJ? f48.) wat ier Mostert heen, die ntjes glimlachend opmerkte t hij die camera's ook niet 146eaal vond, maar dat het met n gebrek aan personeel niet f-!7,5ders kon. f.21,9>stert was al geruime tijd et meer in het nieuws ge- f.26Jiest, toen in Den Haag het f.30,tm voor strikte handhaving n de snelheidslimieten f.35,1 ,r(j gelanceerd. Op de mees- f.39,! rijkswegen wel 120 kilome- per uur, maar daaraan ge- ppeld een strengere contro- zo klonk het op het Bin- hof. En prompt haalde stert opnieuw de media f.57,èt zijn mededeling dat auto- ibilisten op het Leidse stuk- van Rijksweg A4 met een f.65,1 rust hart het gaspedaal kon- n (ndrukken, omdat daar ït gecontroleerd zou >rden. Het spijt mij, maar ït het huidige gebrek aan rsoneel kan dat niet anders, lus Mostert. verwerkt (2) itert en zijn directe baas rgemeester Cees Goekoop ssing i egen steun van een rapport t enkele maanden geleden trd gepubliceerd. Nijvere derzoekers, die in opdracht Ji de ministeries van justitie binnenlandse zaken op de koffie gingen bij een paar korpsen in den lande, beaam den dat in Leiden de bezet ting wel aan de erg magere kant was. Onverstoorbaar bleef het duo Van Dijk/Kort hals Altes niettemin bezuini gingen aankondigen, waarop de typemachine ten stadhuize overuren maakte om de ver ontwaardiging van Goekoop de wereld in te helpen. Goekoop en Mostert hebben inmiddels een bondgenoot ge vonden in CDA-fractievoor- zitter Joop Walenkamp. Die liet afgelopen week zijn ver ontrusting blijken over de toenemende aantallen prinsen die zich aan het Rapenburg willen vestigen, allen met het doorzichtige excuus dat ze aan de Leidse universiteit willen studeren. Allemaal leuk en aardig, die adel die tussen staatsbezoeken door in socië teit Minerva rondhangt, maar het levert alleen ouderejaars studenten die bijles geven wat extra's op. De Leidse politie daarentegen kan opdraaien voor extra veiligheidsmaatre gelen,, waar geen enkele com pensatie tegenover staat, aldus de christendemocraat. En het mag begrijpelijk heten dat Constantijn geen zin heeft in het gebral van broer Alex en een eigen stulpje aan het Ra penburg wil, dat heeft wel tqt gevolg dat de surveillancewa gens in de nachtelijke uren voornamelijk rondjes over Leidens mooiste gracht rijden, terwijl elders in de stad bur gers zonder koninklijk bloed in elkaar worden geslagen. Walenkamp wil de kwestie na de zomervakantie aankaarten in de raadscommissie algeme ne en bestuurlijke aangele genheden. Of dat iets uithaalt is de vraag. Walenkamp zal een heftig knikkende Goe koop tegenover zich vinden, die herhaalt dat het allemaal zo niet verder kan. Het wach ten blijft echter op de ministe ries van binnenlandse zaken en justitie, die met extra agen ten over de brug moeten ko men. Zo lang dat niet gebeurt blijven Mostert, Goekoop en Walenkamp roependen in een politie-arme woestijn met aanranders, snelheidsovertre ders en koninklijke hooghe den. Horizonvervuiling (1) Sigarettenfabrikanten wrin gen zich in de meest vreemde bochten om hun meer dan on gezonde produkt aan de man of vrouw te brengen. Een mooi voorbeeld is de alom be kende rokende cowboy, die neert. Het gigantische recla mebord riep en roept nog steeds veel protesten op; het feit dat de rokende cowboy goed te zien is vanaf de lon gafdeling van het Academisch Ziekenhuis heeft daarmee veel Je maken. Maar, deze monsterlijke palen zijn ken nelijk nog niet gek genoeg. Het kan zelfs nog gekker, zo bleek deze week in Noord wijk. In de badplaats werd door het Amsterdamse bedrijf Giant Product Promotion met veel bravour een nieuwe vorm van reclame gepresen teerd. De reclamemakers had den „groot" gedacht, dat mocht duidelijk zijn. Het ver rassende produkt van hun, door kennelijk veel sigaret tenrook aangetaste denkwerk, was een pakje sigaretten van tien meter- hoog, zes meter breed en twee meter lang, dat de originele naam Giantino had meegekregen. Giantino staat niet op een paal, maar op een bootje en het is de be doeling dat het pakje langs de Nederlandse kust op en neer vaart. Een simpel idee waar aan, als je Etienne Tiessen van Giant Product Promotion door een team van vakmen sen keihard is gewerkt. Maar, Etienne is zeer tevreden met deze „revolutionaire nieuwe vorm van buitenreclame", zo liet hij bij de onthulling van het 120 kubieke meter grote pakje merken. Horizonvervuiling (2) ,Wij durven te stellen dat ge bruiksvoorwerpen in water altijd de aandacht trekken, zeker als het consumptie-arti kelen zijn met een duidelijke afzender. Krijgt het produkt in die omstandigheid echter buitengewone dimensies dan groeit die aandacht naar een mate van fascinatie", zo ora kelde de reclameman om ver volgens nog diepzinniger te worden. „Fascinatie, die als emotie, vervolgens kan leiden tot direct koopgedrag bij de betrokken consument. Zeker als het geadverteerde produkt" tegemoet komt aan de directe bevrediging van de altijd slui merende behoeften en wen sen van de betrokken recre anten". Dat zal allemaal wel Etienne, maar door jouw bedrijf worden, als het nog mooi weer mag worden, straks honderdduizenden badgasten ongewild opgezadeld met deze pure vorm van horizqnver- vuiling. Wie geniet van een fraaie zonsondergang loopt nu de kans dat plotseling een pakje sigaretten het beeld in schuift. Of een fles bier, een pot augurken of een giganti sche ijsco, want Etienne Ties sen deed deze week ook de huiveringwekkende medede ling dat natuurlijk veel meer produkten in aanmerking ko men om als Giantino's in zee te dobberen. Dat de Noordzee onder het wateroppervlak al flink is vervuild, is al erg ge noeg, maar dat een reclame bureau de rest van de zee ook al wil verpesten met Giantio- no's, gaat te ver. Gelukkig is er nog hoop. Er zijn vast veel niet rokende badgasten bij wie de fascinatie voor een walgelijk groot pakje sigaretten niet leidt tot direct koopgedrag, maar tot direct vernielzuchtig gedrag om de sluimerende behoeften en wensen te bevredigen. Zou den Etienne en zijn team van deskundigen daaraan hebben gedacht? Opgelet „Goed opgelet!", riep Leidens brandweercommandant Bart Mark maandagmiddag uit in de kazerne aan de Gooimeer laan tijdens een persconferen tie. Zijn woorden waren ge richt aan het adres van een journalist, die enkele uren eerder tijdens de brand aan het Rapenburg had opge merkt dat een brandweerman zonder gasmasker en zuur- stoffles had staan blussen vanaf een ladderwagen. Op zichzelf niet bijzonder, ware het niet dat de spuitgast zich ter hoogte van de tweede ver dieping bevond, waar het mo numentale grachtenpand dik ke, zwarte rookwolken uit braakte. Wolken die door de harde zuidwesten wind recht in het gezicht van de man werden geblazen. Was dat nou wel zo handig? Tenslotte mag je aannemen dat die wolken nu niet de meest frisse zijn. Die man had wel flauw kunnen vallen, me neer Mark? „O nee hoor". Bart Mark zag het allemaal anders. Nadat hij de plaatselijke pers, gezeten in een soort schoollokaal, de ba sisbeginselen van de bestrij ding van een „middelbrand" had bijgebracht (met verschil lende kleuren krijt helder geïllustreerd op een school- ord), schraapte hij zijn keel en sprak: „Als die man was flauwgevallen, was dat mij wel tien keer gebeurd". Nu moet worden toegegeven dat Bart zich, tegen zijn ge woonte in, opvallend vroeg meldde op het Rapenburg. En dus, als commandant, voort durend tussen de rook heen en weer liep. Zonder gasmas ker en zuurstoffles. „En als die jongen last had gekregen, had hij zich zelf naar beneden kunnen laten zakken. Die ladder kun je zelf bedienen". Dat de blusser, die niet flauw viel, later alsnog zuurstof ging halen, kan dan ook alleen maar worden uitgelegd als puur toeval. Of had Bart mis schien niet goed opgelet? Keihard „Ik ga het weer keihard aan pakken". Riet Dekkers van Leefbaar Leiderdorp klonk deze week weer ouderwets strijdlustig in een van haar frequente telefoontjes aan deze krant. Een paar weken geleden nog klaagde ze dat ze ermee ophield. „Het Elisabeth Ziekenhuis moet het zelf maar weten, ik woon toch ver genoeg van die puinstort- plaats af", zei ze moedeloos. Maar Riet is weer de oude en dat betekent dat het gemeen- tebéstuur van Leiderdorp en het provinciaal bestuur hun borst opnieuw nat kunnen maken. De reden van de ver andering in Riets gemoedstoe stand is de aankondiging dat het Elisabeth Ziekenhuis (EZL) officieel met Leefbaar Leiderdorp in de slag gaat. Het EZL steunt Leefbaar Lei derdorp nu actief in de strijd tegen de komst van de puin- stortplaats, die op zo'n twee honderd meter afstand is ge pland van het ziekenhuis. Leefbaar Leiderdorp had bij de Raad van State tijdig pro test aangetekend tegen de aanleg ervan, het EZL niet. Het ziekenhuis heeft besloten Leefbaar Leiderdorp te steu nen in dit protest, met kennis èn geld, zodat de belangen van het EZL toch kunnen worden toegelicht bij de Raad van State. Vandaar dat Riet Dekkers er weer zin in heeft. Haar opgewektheid had na tuurlijk ook te maken met het feit dat Leefbaar Leiderdorp na ruim twee jaar vechten voor vol wordt aangezien. Riet Dekkers wordt vooral door de gemeente Leiderdorp nogal meewarig bekeken en als zeer hinderlijk beschouwd en daarom zal de erkenning door het EZL, al is die ingege ven door eigenbelang, haar goed doen. „Er is door de ge meente Leiderdorp vaak ge twijfeld aan mijn geestelijke vermogens", zei Riet Dekkers deze week. Met behulp van het EZL worden nu ook het Meubelplein Leiderdorp, het Ibis hotel en het AC-restau- rant benaderd om te vechten tegen de vuilstortplaats. Een goede zaak, maar Riet Dekkers moet nu voor één ding oppassen. Ze moet er voor waken dat anderen zich op de borst slaan en haar naar achteren schuiven als het ge vaar stortplaats straks inder daad is afgewend en de schouderklopjes worden uit gedeeld. Want als de stort plaats er niet komt, dan is dat maar één persoon te danken. Inderdaad, Riet Dekkers. LEIDEN Het Hoog heemraadschap van Rijn land vindt dat het milieu en de rol van de water schappen veel te weinig aandacht krijgt in de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening. In een com mentaar constateert Rijn land dat de ambitieuze be leidsvoornemens er moeten bijvoorbeeld de komende jaren een mil joen huizen bijkomen in de Randstad veel aan dacht voor de waterhuis houding met zich mee brengen. Niettemin worden de waterschap pen, die bestuurlijk gelijk staan aan de gemeenten, volgens Rijnland vrijwel niet genoemd. Rijnland wijst verder op de zeer vergaande milieu-conse quenties in het algemeen van de plannen die in de Vierde Nota zijn geschetst. Juist op dat vlak ontbreekt het echter aan beleidsvoornemens, ook worden geen suggesties gedaan over financiële bijdragen van het rijk op dat punt. Rijnland dringt daarom aan om de pro cedure van Milieu Effect Re portages te hanteren bij de plannen. Ook is meer overleg op zijn plaats over de aanpak van vervuiling van oppervlak tewater bij verdergaande ver stedelijking. Rijnland wijst daarbij op de noodzaak van rioolgemalen en de bouw van zuiveringsinstallaties. Opgemerkt wordt dat de uit breiding van glastuinbouw en bollenteelt die in de nota wordt geschetst, zonder stren gere maatregelen ter bescher ming van het oppervlaktewa ter niet verantwoord is. Ook moet bii de vestiging van der gelijke bedrijvigheid rekening worden gehouden met de be schikbaarheid van goed water. Rijnland pleit er tot slot voor dat de plannen van de Vierde Nota ook ruimtelijk worden geschetst. Ter illustratie wijst het Hoogheemraadschap er op dat een miljoen woningen een oppervlakte vergen van min stens 20.000 hectaren. Het ge bied van Rijnland zou daarvan 8.000 hectaren voor zijn reke ning moeten nemen: dat bete kent een toename van de be bouwing met maar liefst vijftig procent. Die globale aandui ding roept bij het Hoogheem raadschap op vragen op over het „realiteitsgehalte" van de nota over de ontwikkeling van de randstad, ook al omdat te gelijkertijd wordt gepleit voor behoud van het groene hart en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook I hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Nol I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam Adres Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging)_ Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per maand automatisch betalen f23,74 O kwartaal acceptgiro f70,93 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:Voor Adres: /plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij).

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9