Opvolger Bourguiba wuift kruitdampen Tunesië weg Eco moet Boekenbeurs in Frankfurt redden v/% Ieren speuren naar stamboom emigranten Oost en West zoeken elkaar nog in Wenen Betaalt u nog steeds al uw ziektekostennota's eerst uit eigen zak? JULI BUITENLAND i£e4dóc6otuant ZATERDAG 30 JULI 1988 PAGINA 7 CRY FREEDOM" iLSNOG VERBODEN irdei lETORIA De film „Cry Freedom" over het ren van de zwarte activist Steve Biko en de anke journalist Donald Woods is gisteren door de lidafrikaanse regering verboden. De eerste ver- ringen draaiden op dat moment al in de biosco- n. Minister Coetsee besloot tot verbod op de film grond van de veiligheidswetten, kort nadat in n bioscoop bij Johannesburg een bom was ont- kaafloft De Raad van Beroep ging gistermorgen ak- Sord met vertoning van de film. Op grond van de ersende noodtoestand kon de minister van justi- „Cry Freedom" alsnog verbieden. De film, die k in Nederland volle zalen trok, toont onder -7„,„qi »r hoe de Zuidafrikaanse politie in 1976 een de- JKJJP ™arte Huidafrikanen kwamen geschokt en diep jnstratie neersloeg van zwarte scholieren in So- handen t 1 b'°scoopzaal. Even later zou de politie de ito. Steve Biko werd daarop gerarresteerd en banden 'n besla9 nemen' or de politie doodgeslagen. FOTO: AP Vliegveld Frankfurt centrum wapenhandel FRANKFURT Het Westduitse vlieg veld in Frankfurt is het middelpunt van een grootscheepse illegale wapenhandel tussen Europa en het Golfgebied. Dit staat in het boek De Illegale Duitse Wa penhandel en Zijn Internationale Con necties, dat begin augustus verschijnt. Volgens de schrijver/journalist Roth heeft de nationale luchtvaartmaatschap pij Lufthansa nog in juni dit jaar militai re goederen naar Iran vervoerd. De meeste wapens zouden echter met bui tenlandse vrachtvliegtuigen naar Frank furt komen en daar opgepikt worden door Iran Air en Iraq Air. Een woord voerder in Frankfurt ontkende de ont hullingen. Woede over joods monument in Wenen WENEN Het plan een omvang rijk monument ter herinnering aan de slachtoffers van de Tweede We reldoorlog naast de Staatsopera in Wenen te bouwen, stuit op boze op positie en giftige reacties van de bewoners in de Oostenrijkse hoofd stad. Als hoofdonderdeel van het monument is een Weense jood ge dacht die gedwongen wordt te knielen en de straat te schrobben. De socialistische burgemeester van Wenen, Zilk beloofde deze week dat het monument zoals voorzien komt op de plek die bekend staat als de Albertinaplatz. „Het is een schreeuw om menselijkheid. Als het shockeert, heeft het aan zijn doel beantwoord". Puinruimen in kampen Libanon BAYRUT De hulporganisatie van de Verenigde Naties voor de Palestijnen UNRWA helpt duizenden Palestijnen met de wederopbouw van de vluchtelingenkampen in Libanon. Chatilla en Bourj el-Barajneh, de twee grootste kampen zijn de afgelopen vijf jaar goeddeels aan flarden geschoten. Nu woningen weer hersteld worden en alle puin wordt wegge ruimd, keren steeds meer gevluchte gezinnen terug. Volgens het hoofd van de hulporganisatie, de Nederlander Frank de Jonge, zijn er al weer 130 gezinnen teruggekomen naar het kamp Chatilla. Ambassades Kabul sluiten poorten ISLAMABAD Minstens vier Westeuropese ambassades in Kabul gaan een deel van het personeel naar huis sturen nadat de Afghaanse hoofdstad afgelopen week herhaaldelijk door het islamitisch verzet met raketten werd bestookt. Dat heeft een Westerse diplomaat in Islamabad gisteren bekendge maakt. Vorige week nog werd de Franse ambassade getroffen en de Duitse Club. De Amerikaanse ambassade zou haar poorten in ieder geval nog niet sluiten. Nederland heeft het honoraire consulaat al jaren geleden gesloten. Britse pubs ook 's middags open 1 LONDEN De Britten kunnen eindelijk ook 's middags naar het café. De tegering heeft voor het 'eerst in 72 jaar de café- yergunningenwet voor Engeland en Wales veran derd met een revolutionair gevolg: de pubs mogen [fear vanaf 22 augustus de 1 •hele middag openblijven. Het parlement had de wij ziging al in april goedge keurd. maar liet het kabi- \iet beslissen wanneer de liieuwe wet in werking jou treden. Sinds 1916 moesten de pubs hun deu ren na de lunch sluiten om het acoholgebruik onder irbeiders te beperken. Op je nieuwe wet is vooral aangedrongen door de ho reca en toeristenindustrie. jnaar de Medische Associa- j/e heeft al gewaarschuwd toor een stijging ziektes in ongelukken. o 0 kibed en 1 *rierook brengen Ihina niet enoeg regen lOHEKOU Chen Wen- 0 beschouwt zichzelf niet als igieus, maar toch bidt hij te avond voor regen en zet een bewierookte stok voor deur. „Er is geen andere inier. Ik moet vertrouwen de hemel," aldus Chen in dorp Laohekou in de noor- iijke provincie Hubei. en, zijn vrouw, drie kinde en moeder wonen in het ■ntrum van een gebied met n droogte, die het ergst rdt genoemd in vijftig jaar. droogte houdt in sommige lieden al sinds februari aan doet dertig provincies snak- naar water. De autoritei- in Hubei zeggen dat onge- »r de helft van de rijstoogst zeventig procent van de (da- en sesamoogst in de ivincie verloren is gegaan, sommige gebieden wordt is gevreesd voor een hon- snood. >ral Laohekou is ernstig pr de droogte getroffen. Het iicurfterreserv°ir van bet dorp lat voor het eerst sinds de rieg ervan in 1958 helemaal >og. Bronnen voor drinkwa- f bevatten alleen nog mod- r en vrachtwagens met wa- ht j zijn schaars. De 33-jarige len maakt zich zorgen over p familie. Dit voorjaar heeft 1 ongeveer een hectare land plant. In een goed jaar lingmgt hem meer dan duizend ialistjden op, flink boven het ge- inkomen van een iinese boer. Maar dit iaar m de velden er troosteloos jijn mung-bonen zijn ver end. Mijn katoen zou nu tot borst moeten komen, het staat slechts tot mijn iels zodat het waardeloos zijn. Mijn tabak is dood. zullen dit jaar geen.groen- hebben en ook geen geld," lus Chen. „Daarom vraag ik hemel om regen. Als er regen valt, gaan de din- HH) helemaal verkeerd. Ik heb deze velden al drie keer ge- 11^lid. Elke keer regent het Höj beetje, elke keer komen de intjes op. Maar dan is het ïr droog en sterven ze. Ik nu niet meer opnieuw iten, het is te laat in het VRIJLATING ALLE POLITIEKE GEVANGENEN: TUNIS Nog maar een jaar geleden was Tunesië een kruitvat waar de lont elk ogenblik in kon gaan. De bommen die in augustus ontploften in allerlei toeristenhotels langs de kust, waren slechts het gevolg van een veel groter pro bleem. Desalniettemin heeft Tunesië deze week, ter gelegenheid van haar 31-jarige onafhankelijk heid de laatste politieke gevangenen vrijgelaten. De grondlegger voor de op merkelijke veranderingen in het land is president Zine Ben Ali. Hij zorgde voor de vakkundige verwijdering van zijn voorganger Bourgui ba en nam het roer over. Daarmee maakte hij een ein de aan een bewind dat, onder aanvoering van de inmiddels overduidelijk seniel gewor den Bourguiba voor de bevol king alle geloofwaardigheid had verloren. De aanleiding tot het verwij-, deren van Bourguiba, afgelo pen november, was de ont dekking van een groot scheepse samenzwering tegen diens regering. Snel ingrijpen was noodzakelijk om te voor komen dat de coup, waarmee zo'n 150 burgers en militai ren gemoeid waren, het hele land in rep en roer zou bren gen. Een explosie die zeker vermeden moest worden. President Ben Ali werkt op het ogenblik aan de ontman teling van de resten van het regime van Bourguiba. Hoe wel de beloofde vrije verkie zingen voorlopig toekomst muziek lijken, wordt de be volking nu minder onder drukt. Dat blijkt ook uit het vrijlaten van zo'n duizend mensen, onder wie bijna tweehonderd politieke ge vangenen. Sommige van de vrijgelaten gevangenen zaten al vast voordat Bourguiba zich in 1975 voor onbepaalde tijd president liet maken. De meesten werden echter nog niet zo lang geleden door hem veroordeeld, omdat zij het waagden hun kritiek op het regime uit te spreken. Ook een aantal leden van de verboden fundamentalis- tisch-islamitische beweging die in september verantwoor delijk was voor het plan voor een staatsgreep, werd vrijge laten. Sluiers Al twee maal eerder werd op vergelijkbare schaal amnestie verleend. Met deze laatste vrijlatingen zijn de naar schatting drieduizend politie ke gevangenen, die in totaal in de Tunesische gevangenis sen verbleven, allemaal vrij gekomen. Ongeveer 170 ge vangenen zitten nog vast op beschuldiging van terroristi sche activiteiten. Aan hen werd niet de status van poli tieke gevangene verleend. De leden van de fundamen talistische beweging die vori ge zomer de bomaanslagen pleegden in de toeristenoor den, of met de geplande coup van september te maken hadden, zijn nog niet vrijge laten. Ook twee leiders van de fundamentalistische stu dentenbeweging zitten nog vast. Op het ogenblik vinden ech ter onderhandelingen plaats tussen de regering en de fun damentalisten over de moge lijkheid de groepering te le galiseren door haar als partij op te nemen in het nieuwe meer-partijenstelsel. Het aan tal fanatieke fundamentalis ten schijnt, mét het afnemen van de politieke spanningen in het land, toch al geslonken te zijn. Op straat vertonen zich steeds minder jonge mannen met baarden en vrouwen met traditionele sluiers. Tijdens de festiviteiten op de éénendertigste verjaardag van de republiek werd ook de herziene grondwet onder tekend door president Ben Ali. Hij heeft voor het presi dentschap, dat onder Bour guiba nog onbepaalde tijd kon duren, de termijn van vijf jaar gesteld. Volgens de nieuwe wet zullen verkiezin gen worden gehouden in een meer-partiienstelsel. De op positie hield de parlementai re activiteiten deze week angstvallig in de gaten, om dat de niewe kieswet er be gin augustus door moet zijn, willen de eerste verkiezingen er in november daadwerke lijk komen. Grondwet Men zou kunnen zeggen dat de overname door Ben Ali al leen zo voorspoedig heeft kunnen verlopen, doordat de kopstukken van het oude re gime op hun plaats zijn ge bleven. Nog steeds bevinden zich in alle steden en dorpen standbeelden van de voorma lige president en is vrijwel overal een Bourguiba Ave nue. De uitvoering van het voornemen om de beelden te slopen en de straatnaambord jes te verhangen, is enigszins in het slop geraakt. Slechts drie leden van de oude garde werden vervolgd wegens corruptie. Eén van hen was de vroegere minister van huisvesting die vijf jaar zware dwangaroeid kreeg op gelegd. De vrouw van Bour guiba, die door haar echtge noot verbannen was omdat zij verwikkeld zou zijn in een complot tegen Bourguiba, is teruggekeerd naar Tunesië. Ook Ahmed ben Salah, een centrale figuur in de eerste iaren van Tunesiës onafhan kelijkheid, maar door Bour guiba gevangengezet, keerde terug. In 1973 ontsnapte hij, na tien jaar dwangarbeid, uit zijn gevangenschap. Ben Ali kende hem gratie toe. Alleen het weer is president Ben Ali niet gunstig gezind. Na de buitengewoon rijke oogst van vorig jaar is de aanhoudende droogte die daarop volgde er de oorzaak van dat er nauwelijks vol doende zaaigoed is voor het komende jaar. Al het voedsel moet worden geïmporteerd. De winsten uit de bloeiende toeristenindustrie namen door de devaluatie van de di nar af met zo'n 39 procent. Daarbij komen nog de gevol gen van de grootste Noord- afrikaanse sprinkhanenplaag van deze eeuw, die nog altijd voortduurt. Economen voor spellen dat het land het in de eerste maand van 1989 zwaar te verduren zal hebben. De werkloosheid is groot en de prijzen blijven stijgen. Piper Alpha geblust LONDEN De brand die al meer dan drie weken woedde op het olie platform „Piper Al pha" voor de Schotse kust is gis teren geblust, aldus een woordvoerster van de Amerikaanse oliemaatschappij Occidental Petro leum. De Texaanse specialist voor het klaren van dergelij ke grote brandklus- sen, „Red" Adair, slaagde er in ook het vuur in de laat ste van de vijf olie- putten te doven, die na de explosie van 6 juli in brand wa ren geraakt. Adair en zijn ploeg zijn bezig de putten met cement dicht te gooien. Bij de ramp op het platform kwamen 167 men sen om, van wie er 124 nog worden vermist. „Vuurvreter Red Adair" kijkt toe hoe de laatste smeulende resten van het olieplatform het afleggen tegen een schuimkanon. FOTO: AP Conflict Kosovo is gevaar voor heel Joegoslavië BELGRADO De vice-pre sident van Joegoslavië, Stane Dolanc heeft gisteren tijdens de voltallige vergadering van de Communistische Partij meegedeeld dat de etnische spanningen in het autonome gebied Kosovo de veiligheid van de staat in gevaar bren gen. Dolanc zei dat de rege ring de mogelijkheid onder zoekt om paramilitaire orga nisaties meer bevoegdheden te geven om de veiligheid in Kosovo te garanderen. Servische activisten ver klaarden op hun beurt dat ze het grootste protest in de ge schiedenis gaan ontketenen wanneer het partijplenum het conflict niet oplost. Enige honderden leden van de in Kosovo wonende Serven lie pen intussen in een protest demonstratie naar het parle ment onder het aanheffen van de kreet „Ik geef eerder mijn hoofd dan ik Kosovo opgeef." Kosovo vormde in 1981 het toneel voor bloedige etnische onlusten toen Alba nezen, die de meerderheid vormen in die regio, in op stand kwamen en grotere au tonomie eisten. Dertigdui zend Serviërs ontvluchtten Kosovo om elders een veilig heenkomen te zoeken. DUBLIN Wat hebben Elvis Presley, Walt Disney, Boy George en Ro nald Reagan met elkaar gemeen? Het antwoord is The Emerald Isle", het groene eiland. Hun voorvaderen be vonden zich on der de miljoenen Ierse emigranten die honger, ar moede, gods dienstvervolging en chronische werkloosheid ontvluchtten om elders een beter leven op te bou wen. De leren zijn, zoals de joden, over de hele wereld uitge- zworven en hun kleine eiland met 3,5 miljoen indivi dualisten op de rand van Europa kan wijzen op een stamboom die zich over de aardbol uit strekt met wel zes tig miljoen takken. Vele emigranten hebben een gepas sioneerde hang naar hun winderi ge, soppige vader land en verlangen terug naar het land waar zij wortel schoten en dat komt de genealoog Paul Gorry in Dublin zeer gelegen, want hij doet goede za ken in voorvader- jacht „Het is een grote markt Wij krijgen elk jaar duizenden en duizenden aan vragen en er worden honderden onderzoeken inge steld," zegt hij. In de Verenigde Sta ten wonen onge veer 45 miljoen Amerikanen van Ierse afkomst en Gorry zegt over zijn van verlangen brandende en van hoop vervulde klanten: „Zij zijn meestal van mid delbare leeftijd en gepensioneerd en doen het voor toe komstige generaties van hun familie. Zij betreuren altijd weer dat zij er niet meer aandacht aan hebben geschonken toen zij zelf nog jong waren." Dikwijls draait het naspeuren door de schaarsheid van ge gevens die van de andere kant van de oceaan worden aan gereikt, op een bit tere teleurstelling uit. Wortelen „Nogal wat mensen komen met de sim pele mededeling dat hun voorvader John Murphy was die uit Ierland emi greerde. Daar heb ben we niets aan. Wij moeten het graafschap weten waar zij woonden en in welke ge meente; de namen van de ouders en ongeveer de ge boortedatum, aldus Gorry, die een van de twintig genealo gen in Dublin is die zich met het verle den van families bezighouden. Volgens Gorry heb ben de Ieren zelf geen belangstelling voor genealogie en begrijpen zij niet waarom de Ameri kanen er zo mee be zig zijn. „Maar zij zitten daarginds in een nieuw land met veel etnische groe pen. Dikwijls zijn ze tevreden als zij al leen maar de plek in Ierland kunnen bezoeken waar hun voorvaders van daan kwamen". De rage van de Iers-Amerikaanse jacht op voorvade ren begon in 1976 met het verschijnen van „Roots" wor tels) van Alex Ha ley, dat gaat over het opsporen van de zwarte voorvaders van de schrijver tot aan de Afrikaanse slavenhandel. Bo vendien zijn ook de verzoeken vanuit Australië sterk toe genomen, nu dat werelddeel dit jaar herdenkt dat Euro peanen het twee- honderd jaar gele den gedwongen koloniseerden. Gorry en zijn mede-genealogen profiteren nu van een nieuwe golf van belangstelling. Cory: „Het is echt ongelooflijk wan neer de naam waar naar je op zoek bent, uit het regis ter naar voren springt". WENEN De Ameri kaanse delegatieleider op de vastgelopen CVSE-con- ferentie in Wenen, War ren Zimmermann, heeft gezegd dat nog „een lange weg te gaan is" voor de ontmoeting kan worden afgesloten. „Wel is er eni ge vooruitgang geboekt door de Sovjetunie en zijn bondgenoten op het ge bied van de mensenrech ten", zo zei Zimmermann. De CVSE wordt ook wel de Helsinki-conferentie genoemd, omdat in 1975 in de Finse hoofdstad een internationale topontmoeting werd afgesloten met een slotakte waarin af spraken werden vastgelegd om te komen tot ontspanning tus sen Oost en West Optimistisch werd afgesproken om tijdens vervolg-conferenties de uit werking van het slotakkoord te bespreken en nieuwe wegen uit te stippelen. Maar die vervolgconferenties in Belgrado en Madrid mislukten. Ook deze ontmoe ting in Wenen, waaraan alle Europese staten met uitzonde ring van Albanië, en Canada en de VS aan meedoen, begon in november 1986 om te eva lueren wat er terecht gekomen was van de akkoorden van Helsinki op het vlak van de militaire veiligheid in Europa, de economische samenwerking en de humanitaire vraagstuk ken. De conferentie is inmid dels vastgelopen op een slot verklaring, waarin Oost en West zich kunnen vinden. JSKE EN WISKE DE KRIMSON CRISIS (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp OPVOLGER „DE NAAM VAN DE ROOS" VERSCHIJNT DIT NAJAAR ROME Veel fantasie is niet nodig om te voorspel len welk boek de interna tionale literaire sensatie van het komende najaar wordt. Acht jaar na het verschijnen van „De Naam van de Roos", komt de tweede roman van Umberto Eco op de markt. Het boek wordt voor het eerst officieel gepresen teerd op de gerenommeer de Internationale Boeken beurs van Frankfurt. Het werk „De Slinger van Foucault" verwijst naar de Franse natuurkundige Jean- Bernard Foucault, die in 1851 een instrument uitvond dat de draaiing van de aarde aan geeft Eco heeft steeds uiterst geheimzinnig gedaan over zijn jongste geesteskind. Officieel ontkende hij zelfs met een nieuw boek bezig te zijn. Tege lijkertijd strooide hij echter op een knappe manier allerlei ge ruchten uit om de spanning onder zijn ongeduldige lezers nog verder op te doen lopen. Maar met een één-regelig persbericht heeft uitgever Bompiani nu dan toch aange geven dat het boek er aan zit te komen. Intussen wrijven de organisa toren van de Frankfurter Buchmesse zich in hun han den. Elk jaar wordt er in Frankfurt speciaal aandacht besteed aan één land. Meestal is dat een Derde Wereldland. Dit jaar is voor het eerst voor een Europees land gekozen: Italië. Tot voor een paar maanden zag het er naar uit dat de Duitsers die keus zou den berouwen. Wat Italië te bieden had was niet veel. De aankondiging dat Eco's boek op lijd klaar is heeft het Duitse pessimisme echter in euforie veranderd. Daar komt nog bij dat ook de nieuwe roman van Alberto Moravia „II Viaggio a Roma" (vert. De reis naar Rome) op de beurs gepresenteerd wordt. Beiden worden in één pakket gepresenteerd. Een beetje vreemd, vindt het Italiaanse weekblad Panorama. „Een groter verschil tussen twee ro manciers bestaat er niet in de huidige Italiaanse literatuur". Detective „De Slinger van Foucault" is hef verhaal van de moeilijke situatie waarin drie Milanese (ADVERTENTIE) pakket aan. U zult zien dat u goed zit bij De Verpleging. Katwijk 01718-29881. I Ede 08380-32714. [DEAfcRPIIGINC] De Verpleging. Ziektekosten verzekeren met gezond verstand. uitgevers terecht komen die. als ze de buik vol hebben van alle manuscripten die ze moeten lezen over occulte we tenschappen en geheimzinnige organisaties, besluiten om zelf een verhaal te verzinnen èn ontdekken dat iemand hen se rieus neemt. De korte beschrijving van Eco's nieuwe roman maakt duidelijk dat een aantal ingre diënten van „De Naam van de Roos" in het nieuwe werk niet ontbreekt Het wordt weer een literaire detective met tal van dubbele bodems. Speelde „De Roos" in de middeleeuwen; „De Slinger van Faucoult" is in deze tijd gesitueerd. Wel licht heeft Italië's beroemdste professor er ook nog een aan tal eigen ervaringen in heeft verwerkt. Eco beoordeelde ruim vijftien jaar lang manu scripten voor uitgever Bompi ani. Na het lezen van zoveel werk van anderen besloot hij uiteindelijk zelf een roman te schrijven.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7