Van onschuldig geflirt tot achtervolgingen Sri Lanka, het verloren paradijs Landeelhouders verwijten lirectie HCS machtsdenken j )E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Weerman Henk van Dorp: in Nederland zou ik het echt niet weten Qeid&zQowuvnt ZATERDAG 30 JULI 1988 PAGINA 5 De meeste vrouwen blijven strak voor zich uit kijken, als zij op de weg worden lastig gevallen. FOTO: ANNE MARIE KAMP i ONGEWENSTE INTIMITEITEN OP DE AUTOWEG: UTRECHT Vrouwen blijken vaak slachtoffer van ongewenst intiem ge drag op de autoweg. Soms gaat het om onschuldig flirten achter het stuur, maar veel vaker om gore gebaren snijden, klem rijden of zelfs achtervol gingen uitmondend in aanrandingen. Dit bleek uit een radioprogramma dat de NCRV-Maandag- morgen-Magazine afgelo pen week heeft uitgezon den. De telefoon stond na afloop van het program ma roodgloeiend. Ongewenst intiem in het ver keer. Er is geen onderzoek naar gedaan. Er zijn geen rap porren over geschreven. Er is geen actiegroep bezig het pro bleem aan de kaak te stellen, laat staan dat er sprake zou zijn van een landelijke coördi natie. Toch is aantal slachtof fers enorm groot. Uit de talrijke verhalen die bij het radioprogramma telefo nisch binnenkwamen is ge bleken dat vrouwen vaak halsbrekende toeren moeten uithalen om te ontkomen aan achtervolgingen en bedreigin gen via het autoraampje. „Sommige automobilisten zijn in staat je te achtervolgen, net zo lang totdat je bij je huis bent. Je bent dan wel ge dwongen om om te rijden", vertellen sommige vrouwen. Inventief Het antwoord dat vrouwen op het misselijk makend gedrag vinden varieert evenzeer. Verreweg de meeste vrouwen zpllen strak voor zich uit blij ven kijken of de man mis schien een meewarige blik gunnen. Anderen betalen met dezelfde middelen terug of hebben een zak met kraaiepo- ten in hun auto om op de weg te gooien zodat de achtervol ger met lekke banden in de zachte berm terecht komt waar hij zo graag met zijn slachtoffer had willen liggen. De inventiviteit kent geen grenzen als het gaat om „be wapening" tegen mannelijke agressie. Een babysitje op je achterbak geklemd wil ook nog wel eens helpen. Een ge voel van veiligheid geeft ze ker een of ander wapen, zoals een spuitbus, een stok of een knuppel binnen handbereik. Adviezen veilige situaties door onge wenst intiem gedrag op de au toweg. De wegenwacht geeft vrouwen wel vaak advies. „Aangeboden hulp van weg gebruikers moeten vrouwen nooit accepteren. Alleen als de automobilist hen wil sle pen, dan moeten ze zich bij het eerstvolgende benzinesta tion laten afzetten", aldus een woordvoerder van de ANWB in Den Haag. „Het hele la waai is enkele weken geleden ontstaan na die moord op een vrouw langs een autoweg in Engeland. Wij hebben hier zo iets nog nooit meegemaakt. En als vrouwen aangifte wil len doen, dan moeten ze toch bij de politie zijn en niet bij de ANWB". Niet gelijkwaardig „Het is het zoveelste aspect van een bepaalde houding van mannen ten opzichte van vrouwen", zegt Ria Bergma van de Stichting Handen Thuis in Utrecht. Ook bij haar stichting hebben zich nooit vrouwen gemeld met klach ten over ongewenst intiem ge drag in het verkeer. „Sommi ge mannen zien vrouwen niet als gelijkwaardige mensen. Ze gedragen zich niet alleen zo in de auto, maar in hun totale maatschappelijke verkeer. Ook op straat. Daar fluiten ze je na of gooien smerige op merkingen achter ie aan. Pas geleden maakte ik het nog mee. Ik liep per ongeluk te-' gen iets aan. Je krijgt meteen weer een emmer stront over je hoofd. Het zijn allemaal in cidenten. Je doet er niet zo gauw aangifte van, want wat stelt het nu voor in vergelij king met een aanranding of verkrachting". Kenteken Bij de Rijksdienst voor het wegverkeer in Veendam kun nen eigenaren van auto's op gespoord worden via het ken teken. Dat moet wel schrifte lijk en door overmaking van 7,30 gulden. Een vrouw kan zo een man die haar op de au toweg heeft bedreigd opspo ren, maar een man ook een vrouw. Het ongewenste ge drag op de weg kan dan nog eens vervolgd worden door een ongewenst bezoek aan huis. NCRV-medewerker Ge rard van den Berg: „We heb ben het allemaal niet te veel willen onderstrepen, want je weet niet in hoeverre je sla pende honden wakker maakt. Je brengt mensen op een idee en dan zou je je doel volledig voorbijstreven". MARSCHA VAN NOESEL \MSTERDAM „Boze opzet 'an een op macht beluste di- ectie van HCS Technology", k) typeerde mr. J. Koning gis- eren in een kort geding tegen ICS namens de Britse aan- leelhouders Schroder Capital lanagement en Equity Law Assurance de op 19 juli jl. door ICS bij dochter Reiss geplaat- te 25 miljoen preferente aan- lelen. De HCS-directie achtte thans bestreden uitgifte loodzakelijk omdat zij be- ;esd was dat een aantal itse institutionele beleggers ig zou zijn de onderneming overvallen. De oppositie indt dit klinkklare onzin. „HCS is al beveiligd met prio riteitsaandelen en dochter Reiss heeft zeker een derde deel van het uitstaande aande lenkapitaal in handen. De eni ge reden voor de uitgifte van de prefs ligt bij het machts denken en machtsstreven van de directie van HCS", aldus mr. Koning. Het gaat in deze gaandeweg tot een schandaal uitgegroeide affaire om de beoogde aan koop door HCS van Microlife, nu nog in bezit van Reiss dat eigendom van HCS-directeur Kuijten is. Reiss kocht Microli fe eerder en fungeerde op die manier als voorfinancier van HCS. De oppositie meent dat Kuijten ten onrechte veel geld aan de transactie zal gaan ver dienen en verwijt hem een on frisse manier van zaken doen. De tegenstanders van Kuijten wisten tijdens een aandeelhou dersvergadering op 16 juni jl. de voorgenomen overneming te blokkeren. Later besloot Kuijten de trans actie langs een omweg toch door te drukken. Op 8 juli deelde hij mee 51 procent van Microlife te hebben gekocht tegen betaling van 23,5 mil joen in contanten (waarvoor bij Crédit Lyonnais Bank Ne derland geld werd geleend) plus 4 miljoen nieuw uitgege ven aandelen HCS die bij Reiss werden geplaatst. Ook deze uitgifte vecht de oppositie aan. De oppositie is bang dat HCS op de volgende buitengewone aandeelhoudersvergadering op 5 augustus zowel de preferente aandelen als de 4 miljoen bij Reiss geplaatste aandelen zal laten meestemmen bij de be slissing om Microlife alsnog in te lijven. De vice-president van de Amsterdamse recht bank, mr. H. van Breda, zal hierover maandagmiddag uit spraak doen. Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer 28) Met de draaibus wordt een lijn overgeschoten naar „De mannen zijn nodig om het totaal stuurloos geworden schip, zo jJleermin". Het dunne touw suist door de lucht en smakt neer op goed en zo kwaad als dat gaat, op de wind te houden. Nu de iö'et dek van het in nood verkerende schip. Vlug wordt er een verbinding met „Het Seepaert" tot stand is gekomen, gaat het fware sleeptros aan verbonden, die de matrozen van „De Meer- beter en kan de bemanning zich geheel wijden aan het belang- Ün" inpalmen. Zij staan tot hun enkels in het water, dat zij niet rijkste: het leegpompen van de volgelopen ruimen. Met man en P«eer de baas kunnen. Wel zijn de pompen nog intact, maar alle Klacht wordt er gewerkt en gelukkig, het water zakt. DEN HAAG „Extremisme is nu een sleutelwoord onder de Tamils in Sri Lanka", rapporteerde een arts van de organisatie „Artsen zonder grenzen" maart dit jaar. „Het is onmogelijk een gematigd standpunt in te nemen. De totale bevolking is geradica liseerd als gevolg van vijf jaar oorlog en doordat het Indiase leger, dat hier werd binnengehaald als een bond genoot, uiteindelijk een vij and bleek te zijn' Amper een jaar geleden leek het er nog op dat de Indiase bemiddeling met succes een einde zou maken aan het bloedige conflict tussen de Tamil-minderheid en de Sin- galese meerderheid op Sri Lanka. De bejaarde Srilan- kaanse president Jayewarde- ne stemde onder aandringen van de Indiase premier Gan dhi in met het voorstel, de Tamils in de noordelijke en oostelijke provincies een be perkte vorm van zelfbestuur te geven. Het conflict op Sri Lanka ontwikkelde zich echter niet volgens de spelregels van het akkoord. Zowel Tamils als Singalese radicale groeperin gen keerden zich tegen de regeling. Om de orde in het noorden en oosten van het eiland te handhaven, moest India maar liefst 50.000 sol daten sturen. Binnen enkele maanden was de Indian Pea ce Keeping Force (IPKF) verwikkeld in een bloedige strijd met hun traditionele bondgenoten: de Tamils. In het zuiden had het Singalese leger de handen vol om de terreur van Singalese extre misten te bestrijden. Waar ging het mis? De Indiase ambassadeur K. Sri- navasin in Den Haag zucht diep als hem die vraag ge steld wordt. Hij zegt: „On derdeel van het plan was dat de IPKF de wapens zou in nemen van de verzetsgroepe ringen. Maar niet alle wa pens werden ingeleverd. De grootste verzetsbeweging, die van de Tamil Tijgers (LTTE), bleef vasthouden aan zijn eis voor een onaf hankelijke Tamil-staat, hoe wel in het akkoord duidelijk was vastgelegd dat van een splitsing van het eiland geen sprake kon zijn". Slikken of stikken Nu kwam het Tamil-verzet tegen het akkoord niet hele maal uit de lucht vallen. Bij het opstellen van het ver drag hadden de regeringen van India en Sri Lanka de Tamil Tijgers niet geraad pleegd. Pas toen India en Sri Lanka het eenmaal eens wa ren werd de LTTE voor de keuze gesteld: slikken of stikken. LTTE-leider Prabhakaran legde zich net enige tegenzin neer bij het akkoord. In een toespraak voor tienduizen den aanhangers verklaarde hij: „Omdat wij willen voor komen dat wij slaags raken met onze geliefde Indiase broeders hebben wij geen an dere keus dan met hen sa men te werken, hoewel ik geloof dat dit vredesakkoord In Sri Lanka heeft het begrip „vrede" het afgelopen jaar een wrange bijsmaak gekregen. Sedert er 29 juli vorig jaar een vredesakkoord ondertekend werd en het Indiase vredesleger op de noordelijke stranden voet aan wal zette om toe te zien op de uitvoering van het akkoord, ontbrandde een ongekend hevige strijd waarbij duizenden doden vielen. Niettemin is de Indiase ambassadeur in Nederland, K. Srinavasin, optimistisch dat spoedig de rust kan weerkeren op het verscheurde paradijselijke eiland. TAMILS VERBITTERD OVER VREDESINITIATIEF geen permanente oplossing brengt voor ons probleem. Er is immers nog steeds het risi co dat de racistische Singale- zen dit akkoord zullen bom barderen". Het zou niet voor het eerst zijn dat de regering in Co lombo zijn beloftes aan de Tamil-minderheid voor eni ge vorm van zelfbestuur niet nakwam. Sedert in de jaren vijftig het Singala-nationalis- me greep kreeg op het eiland, werden Tamils steeds meer naar het leven gestaan. De spanningen tussen de be volkingsgroepen liepen hoog op, waarbij over en weer bloedbaden werden aange richt. Onder dergelijke om standigheden zagen steeds meer Tamils een werkelijk onafhankelijke Tamil-staat, een „Tamil Eelam" nog als enige uitweg, die desnoods met geweld gezocht moest worden. Burgerslachtoffers De laatste twaalf maanden is het de Tamils niet veel beter gegaan. De vrees van Prab hakaran werd bewaarheid: de Tamils raakten slaags met het „geliefde" Indiase leger. In oktober vorig jaar opende het Indiase leger een groots offensief tegen de stad Jaff na, waar toen nog 150.000 Tamils woonden. Op deze militaire operatie kwam veel kritiek, vooral omdat tijdens de twee weken durende be legering veel burgerslachtof fers waren gevallen. Ambassadeur Srinavasin op pert dat bij elke militaire operatie burgerslachtoffers vallen. Het verwijt dat India naar te zware middelen heeft gegrepen vindt hij achter af makkelijk gemaakt: „Allereerst wil ik zeggen dat in onze visie de LTTE is be gonnen met het geweld. Ons doel is altijd geweest dat ge weld juist te beheersen. De LTTE heeft bij zijn strijd overigens ook naar nogal on vriendelijke middelen gegre pen, zoals het plaatsen van bommen onder bussen met passagiers". Het Indiase offensief tegen Jaffna, maakte niet alleen diepe wonden in de voor heen nog tamelijk „vriend schappelijke" verhouding tussen de Indiase soldaten en de Tamil-bevolking. Ook in de Indiase staat Tamil Nadu waar vijftig miljoen Ta mils wonen leidde de „oorlog" in het zuidelijke buurland tot felle protesten. Premier Gandhi die met het vredesinitiatief tevens zijn geschonden imago in eigen land wilde herstellen, leek alleen maar verder in het moeras weg te zinken. Srinavasin: „Wij waren er van overtuigd dat Jayewar- dene het probleem met de Tamils zonder Indiase steun nooit had kunnen oplossen. De burgeroorlog dreigde te escaleren. Vroeg of laat had den derde landen zich met het conflict bemoeid, waar door de regio nog verder zou kunnen destabiliseren. Een tweede reden was dat in Ta mil Nadu de emoties over de strijd op Sri Lanka hoog wa ren opgelopen. Zo was het ook in het Indiase belang dat er een eind kwam aan de vij andelijkheden op Sri Lan ka". Afgedwongen vrede Sri Lanka, het ooit zo para dijselijke eiland, likt intussen ontgoocheld zijn wonden. De met geweld afgedwongen vrede in het noorden en oos ten is allesbehalve totaal: de LTTE-commando's hebben zich teruggetrokken in het dichte oerwoud en voeren bij tijd en wijle aanslagen uit te gen het Indiase leger. En in een recent rapport heeft Am nesty International de be richten over aanrandingen, plunderingen en strafexpedi ties tegen ongewapende bur gers door het Indiase leger bevestigd. Hoewel het vrede sakkoord vrijlating van alle politieke gevangenen beloof de, worden nog steeds 650 Tamils zonder enige vorm van proces vastgehouden. De verkiezingen van regionale raden zoals in het ak koord was voorzien moeten in het noorden en oosten nog uitgeschreven worden. Het Indiase leger lijkt nog geen aanstalten te maken Sri Lanka te verlaten en als dat mocht gebeuren is onmiddellijk de vraag: wat dan? Srinavasin is toch niet pessi mistisch: „In het noorden keert langzaam een normale toestand terug. De winkels gaan weer open. In de ooste lijke provincie wordt nog ge vochten, maar neemt de in tensiteit van de botsingen wel af. Ik denk dat daar al op korte termijn verkiezin gen mogelijk zijn. Intussen neemt de macht van de Tij gers af. Steeds meer mensen worden de gewapende strijd moe". Welke loop de geschiedenis zal nemen als het Indiase le ger zich eenmaal terugtrekt van het eiland durft Srinava sin niet te zeggen. Tamil-lei- der Prabhakaran nam al een voorschot op deze situatie door vanuit zijn basis in de jungle te dreigen dat zijn tij gers blijven vechten voor werkelijk zelfbestuur voor de Tamils. Srinavasin haalt daar zijn schouders over op: „Wij heb ben de indruk dat de Tijgers nog doorvechten mét het res tant wapens dat ze voor het vredesakkoord hadden. De tijd werkt sowieso in het na deel van de LTTE. De vraag is natuurlijk of zij de verkie zingen in de noordelijke en oostelijke provincies willen verstoren, of deelnemen aan het politieke proces". De suggestie dat India met de legering van divisies in Sri Lanka in feite een ex pansie-politiek voert, wijst Srinavasin krachtig van de hand. Zodra de situatie dat toelaat, zal India zijn troepen uit Sri Lanka terugtrekken, benadrukt hij. „Wij zijn er absoluut niet blij mee dat Indiase soldaten daar moeten sterven. Wij lopen immers grote risico's. Het probleem is alleen dat als wij ons te snel zouden terugtrekken, het risico bestaat dat de met moeite bevochten vrede in elkaar klapt". Er valt een stilte. Het portret van de grote vredesprofeet Mahatma Gandhi lijkt neer te kijken op de tengere am bassadeur, die gedurende het interview alle vragen steeds ad rem heeft beantwoord. Maar nu weifelt Srinavasin. Hij zegt: „Natuurlijk is de si tuatie verre van ideaal. Er zijn veel doden gevallen, ook aan Indiase kant". Zucht: „Het punt is, er is geen alter natief you see. Ik zou zeer verheugd zijn een meer vreedzaam alternatief te ho ren". PAUL KOOPMAN Ons vlakke land is voor een vakan tieverblijf beslist de moeite waard. Dit geldt echter niet voor weerman Henk van Dorp, die in afwisseling met Erwin Krol en Han Melling aan het eind van het NOS- Journaal het dagelijkse portie weer-ellende uitgiet over het inmiddels doorweekte hoofd van de vakantieganger. Nee, de in Hoofddorp wonende Henk van Dorp blijft in ieder geval niet in eigen land. Hij is wel wijzer. „Ik ga het liefst naar Frankrijk. Elke keer bezoeken we een ande re streek, dit jaar is het de Dordogne. Langs de kust zien ze me niet meer. Daar is het te druk. Te veel mensen, daar houd ik niet van. En ook moet de auto zo snel mogelijk aan de kant. Een favoriete stek in Nederland? Ik zou het echt niet weten. Als je mij zou vragen wat ik het liefst doe als ik vrij ben dan is het ant woord: hardlopen. Ik ben een hartstochtelijk trimmer. Als ik de kans krijg sjouw ik een uur in de buurt van m'n huis, zo'n f5 kilo meter. Dat heb ik over gehouden uit de tijd dat ik fanatiek schaat ste. Je zou het een ver slaving kunnen noe men, het geeft me in ieder geval een kick. Ik hoor wel eens van „collega-hardlopers" dat ze ook hun eet- en drinkgewoonten dras tisch herzien, maar zo fanatiek ben ik nu ook weer niet. Dat borreltje laat ik niet staan. Daarnaast ben ik graag in m'n tuin, die als ik zo in mijn woonomge ving rondkijk, tamelijk bijzonder is. Verschil lende Nederlandse landschapstypen zijn hierin terug te vinden. Momenteel staan de Gulden roede, het Boe- renwormkruid, de wil de Bertram, de rode klaver en de Teunis bloem prachtig in bloei. Juist in de afgelopen weken, toen het vrij somber was, werden onze weersvoorspellin gen op een weegschaal gelegd. Als de werke lijkheid maar even af wijkt van de voorspel ling, heb je de poppen al aan het dansen. Dat wij worden aangespro ken is begrijpelijk, we zijn het gezicht van het KNMI. De lucht klaart al gauw op, als we tekst en uitleg geven over bepaalde zaken. Juli mag dan een va kantiemaand zijn, dat betekent niet dat men per definitie goed weer kan verwachten. De temperatuur is vaak wel hoger dan bijvoor beeld in juni, waar te genover staat dat juni droger is en meer zon kent Cijfers in d^e eeuw tonen aan dat juli een tamelijk wisselend weerbeeld kent. En wie graag in zee zwemt en zijn vakantie aan de kust doorbrengt kan beter wachten tot au gustus, dan is de tem peratuur van het zee water een stuk hoger. Een paar honderd kilo meter zuidelijker en de temperaturen van lucht en water zijn al een stuk hoger. Merk waardig genoeg, heeft de grens tussen goed en slecht weer een tijd lang boven de lage lan den gelegen. Maar, een éen favoriet uitje, een vaste plaats waar ik altijd naartoe ga, heb ik niet. Elke keer iets nieuws lijkt me eigenlijk net zo aar dig".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5