Van der Valk wilde vier jaar geleden al Oriental-grond „Zonder centrale persoonsregistratie geen statistieken" Beleef Afrika per boot Aantal staaroperaties sterk gestegen CNV verrast door optreden Dreesmann r' lEUWi Autotron Attraktiepark 'e lage beurzen voor tudie in buitenland „Geen behandeling bij weigeren aidstest Beekse Bergen Safaripark IGIIJINNENLAND £etdóc0owiant ZATERDAG 30 IULI 1988 PAGINA 3 in de„ ag r*-. eiljachten gekapseisd: pvarende vermist EL Op enkele kilometers uit de ord-westkust van Texel zijn gistermid- r kort na elkaar twee Nederlandse (jachten in stormachtige wind gekap- sd. Een Lynx-helikopter van de Ko- nklijke Marine slaagde er in van één l:ht beide opvarenden in veiligheid te :ngen en van het andere jacht één zei- Naar één vermiste zeiler^ de 27-jari- M. van Egeraad uit Oosterhout, is tot t in de avond gezocht door twee red- igsboten, een helikopter, een vaartuig n de rijkspolitie te water en enkele Dte plezierjachten. De zoekactie werd itaakt nadat het KNMI had gewaar- ïuwd voor een lokale zware storm id de Waddeneilanden Vaccin tegen virus zeehonden lijkt te werken PIETERBUREN Het vaccin tegen het virus dat mas sale sterfte veroorzaakt onder zeehonden lijkt positief te werken. Dat is een eerste, voorzichtige conclusie van het Zeehondencentrum Pieterburen. „Het klinisch beeld en het eerste laboratoriumonderzoek wnzen is om een sprankje hoop te hebben aldus Leni 't Hart van het Zeehondencentrum. Het vaccin, ontwikkeld d°°r het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu hygiëne, is in Pieterburen beproefd op een aantal jonge zeehonden. Over twee weken verwacht men de defini tieve uitslag. In de zeehondencrèche in Pieterburen zit ten nu al tachtig, merendeels jonge zeehonden. Dat is nog niet eerder voorgekomen in de geschiedenis van het opvangcentrum. uit dat er reden (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM Vice- voorzitter J. Kos van de Dienstenbond CNV rea geert verbluft op de ver klaring van Vendex-top- man Dreesmann dat hij de reorganisatieplannen voor V&D intrekt: „ik was ver bijsterd toen ik het be richt over de 1.400 ontsla gen hoorde, maar dit slaat alles". Twee dagen gele den hebben de bonden nog de actuele cijfers over het reilen en zeilen van V&D voorgelegd gekre gen en daarin werd nog het verliescijfer van 225 miljoen gulden genoemd. Hoewel hij blij is dat „hier weer het sociale gezicht van Dreesmann zich ma nifesteert", vindt Kos toch dat bijzonder onzorgvul dig met de belangen van de werknemers van V&D is omgesprongen. De reorganisatieplannen heb ben in een groot aantal gezin nen van werknemers die vaak al jaren voor het bedrijf wer ken veel onzekerheid en onge rustheid veroorzaakt. Overi gens denkt Kos dat het, nu Dreesmann persoonlijk in grijpt, nog wel mogelijk zal zijn om het aantal gedwongen ontslagen tot nul te beperken. De gang van zaken zegt wel iets over de directie van V&D, aldus Kos: „neef Ton wordt nu voor de tweede keer terugge floten". De eerste keer gebeur de dat nadat hij een pagina grote zonnige advertentie over V&D had laten plaatsen op de dag waarop het voorgenomen ontslag van 1.400 werknemers bekend werd gemaakt. Naar aanleiding van een V&D-ad- vertentie van deze week met als motto „Opgeruimd staat netjes" heeft de CNV-bond 10.000 exemplaren laten druk ken van een folder „Opge ruimd staat helemaal niet net jes". Ondanks de jongste ont wikkelingen zal deze folder maandag volgens plan in de V&D-bedrijven worden ver spreid, zei Kos. Twee doden bij treinbotsing UTRECHT De machinist van de trein Leeuwarden-Gro ningen en een vrachtwagen chauffeur zijn gistermiddag om het leven gekomen dooi een botsing op het baanvak tussen Leeuwarden en Harde- garijp. De 25 reizigers bleven ongedeerd. Het ongeluk ge beurde op een met automati sche knipperlichten beveiligde overweg. De trein reed vol gens de NS met een snelheid van honderd kilometer per uur toen hij tegen de met zand geladen vrachtwagen botste. De trein ontspoorde en raakte ernstig beschadigd. Huisarts land min t i r Ne raagt ook bii niste rJ K#n agressie! sdrag patiënt" 'RECHT „Ongetwijfeld kerii '®en w'j beroepsgroep i bij tot het agressieve ge- Bg van onze patiënten. Het heel goed voorstelbaar ons soms hautain en niet ng b 'jd °P de problemen van de gericht gedrag een on- j jheerste primaire reactie op- ofdredacteur dr. C. Spreeu- inberg van het artsenblad edisch Contact stelt dit naar hleiding van de ervaringen Rn huisartsen die in Den ten. sch deelnemen aan week eten dwaarneming op een cen- an nre huisartsenpost. zekej,derzoek heeft uitgewezen it ongeveer de helft van deze >n het moeilijk heeft met eisend gedrag van een tal patiënten, zich ergert „gemakzucht" en de ie als zwaar ervaart isen die zich van artsen af- ikelijk voelen weten vol- js Spreeuwenberg vaak niet >nde>e ze aan hun machteloos- •id uiting kunnen geven. Hij ht het ook mogelijk dat jressief gedrag wordt uitge- dsli%t door „de ongeschreven riftekel dat binnen de arts-pa- te jnt relatie gezonde kritiek en mJ elke werksituatie behoren- J kwaadheid op elkaar niet is fcgestaan". strf iet kjtiënten vinden het heel het peilijk om aan te geven dat het over iets niet met de zijn. Als het dan toch irt, gebeurt het onbe- "dus Spreeuwenberg. FAMILIEBEDRIJF BETAALT TE VEEL VOOR PRESTIGE- OBJECT (Vervolg van de voorpagina) BREUKELEN De fa milie Van der Valk heeft dan toch nog haar zin ge kregen. Er komt alsnog een hotel-restaurant met de bekende vogel op het dak aan de A2 tussen Utrecht en Amsterdam, zoals het familiebedrijf vier jaar geleden al voor ogen stond. Toen hadden de Van der Valks al een oogje laten val len op exact, dezelfde grond als waar nu het door hen om z'n oosterse stijl verafschuw de Oriental Palace staat. De zakenman Dave Wong stak de familie indertijd de loef af, maar werd kortgeleden failliet verklaard. Voor ruim f 14 miljoen kon Van der Valk gisteren de zaken recht trekken, waarmee de familie dit maal zowel grond als ge bouw in de schoot viel. Geen bankgarantie Van der Valk sr. erkende na dat de laatste hamerklap voor het onroerend goed viel dat twaalf of dertien miljoen VANDAAGi IN HET ook genoeg was geweest om dat te bereiken. Want uitein delijk werd gisteren in de af geladen Breukelense sporthal duidelijk dat de prijs was op gedreven door een zakenman zonder geld, die zou optreden namens een groep riike Chi nezen. De man had bij de verkoop bij opbod telkens het bod van de familie Van der Valk overtroffen, waarmee hij uiteindelijk bij „zijn" prijs van 14 miljoen de hamer hoorde vallen. Toen notaris mr. G. Versluys uit Breuke- len de bankgaranties van de man wilde zien, bleek hij die niet te hebben. Daarop werd het Van der Valk-bod van f 13,75 miljoen tot hoogste bod uitgeroepen. Toen de du bieuze bieder later in de ge bruikelijke afmijn-procedure opnieuw „mijn" riep, werd het veilingmeester Arnold Troostwijk te gortig. Met een vinnig armgebaar wenkte hij de veiligheidsmensen de „nep-bieder" uit de sporthal te verwijderen. De hilariteit onder het dui zendkoppig publiek was groot, maar nadat het Van der Valk-concern definitief koper was geworden, had de oudste van de familie toch even verdriet van de extra miljoenen die het incident met de prijsopdrijver hadden gekost. „Goed voor de bank, slecht voor ons", zo gaf hij toe. De familie was met een bankgarantie van niet min der dan 18 miljoen naar Breukelen gekomen, hetgeen duidelijk maakt hoe graag ze het Oriental Palace wilde hebben. Tot de 14.111.220 die het complex opbracht be hoort ook een deel van de boedel. Inventaris Het grootste deel van de vei lingdag werd gisteren door gebracht met de veiling van de inventaris. Voor die arti kelen was, vooral uit de we reld van de Chinese restaura teurs, bijzonder veel belang stelling. Ongeveer vijfhon derd mensen moesten in een grote tent bij de sporthal de veiling volgen. Een even tueel bod werd via draadloze verbindingen ter ore ge bracht van de veilingmees ter, die in hoog tempo de bie ders afhandelde: „Ik hoor 1600 in de hal, 1800 in de tent, 2000 in de hal. Kom op meneer in de tent, laat es zien dat je geld hebt". Dui zenden gewone en bijzondere artikelen uit de inventaris den, een grill-ketel voor pe- kingeend werd door een Chi nees voor 1600 gekocht. Een partij van 214 potten en pan nen bracht 4000 op en ook geheel nieuwe sake-kanne- tjes, speenvarkengrill-vor ken, muurplastieken, ijsblok- ies-machines, flessen drank, liftmatten met opschrift, vo lières met tropische vogels, satelliet-schotels, glaswerk en gordijnen veranderden voor een fractie van de nieuwprijs van eigenaar. De belangrijk ste schuldeiser, de Fries-Gro ningse Hypotheekbank was op dat moment al tevreden gesteld. De ruim ƒ10 miljoen die Oriental Palace de bank verschuldigd was, waren met de verkoop van het onroe rend goed al binnen. Via monitoren werden gisteren de te veilen voorwerpen van het kopers getoond. Met de veiling van de inven taris werd nog lang doorge gaan nadat de „hoofdprijs" door Van der Valk was bin nengehaald. Met de coup van het concern kwam een eind aan de schier oneindige ge ruchten- en berichtenstroom over mogelijke kopers van het veelbesproken complex dat Dave Wong voor 35 miljoen had opgebouwd. Maar niet Yab Yums Theo Heuft, niet een ook genoem de groep van vijftien Chinese restaurateurs en zeker niet de verbannen keizerlijke fa milie Pahlevi van Iran lijfde het complex in. Nu al is dui delijk dat de Van der Valks met hun nieuwe aankoop de directie van AC-restaurants behoorlijk wat kopzorgen ge ven. Onder de rook van Utrecht, op minder dan tien kilometer afstand van Ori ental Palace ligt immers aan de zelfde A2 een wegrestau rant van die keten, die bin nenkort grote concurrentie te verduren zal krijgen. ARJEN VAN DER SAR Rosmalen, bij 's-Hertogenbosch RITIEK EUROPARLEMENTARIËR i)AU-WEGGEN: (Van onze parlementaire redactie) SN HAAG Veel stu nten uit EG-lidstaten e in het kader van het asmusprojekt een jaar het buitenland stude- krijgen een lagere urs dan in EG-verband afgesproken. CDA-Eu- parlementiër Maij-Weg- n heeft hierover vragen steld aan de Europese immissie. vreest dat hierdoor niet e studenten een gelijke kans op uitzending hebben, iderland keert in plaats van afgesproken vierduizend lden slechts duizend gulden n dergelijke studenten uit. ij wijst de Commissie erop dat bedrag erg laag is en at de kans bestaat dat kinde van rijke ouders daardoor nakkelijker van een Eras- lis-beurs gebruik kunnen iken dan kinderen van ine ouders". Bovendien kan hierdoor voorkomen dat identen uit verschillende landen aan dezelfde universi teit studeren met beurzen va riërend van 1000 tot 4000 gul den. Maij vraagt de Commissie de verschillen voor het colle gejaar 1988/1989 recht te zet ten door de lidstaten te vragen om allen dezelfde regels toe te passen. UTRECHT Prof. dr. F.L. Meijler van het Inter universitair Cardiologisch Instituut Nederland vindt het verdedigbaar dat car diologen een aidstest wil len laten uitvoeren bij pa tiënten bij wie ze een ver richting moeten uitvoeren waardoor ze met bloed in aanraking komen, zoals een catheterisatie, en bij patiënten op de hartbewa- kingsafdeling. „Indien de patiënt hiertoe toe stemming weigert, ontslaat dat de cardioloog van de (morele) 'oorgenomen behandeling uit te voeren", aldus Meijler in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Hij acht deze stelling in nog sterkere mate van toepassing op de hartchirurgen. Als blijkt dat de patiënt seropositief is kan de arts extra voorzorgsmaatre gelen nemen. Meijler zegt „niet aan te nemen" dat een cardioloog een onderzoek of behandeling zal weigeren als de patiënt aan de test mee werkt en seropositief blijkt. Hij heeft zich zeer geërgerd aan de uitspraak van staatsse cretaris Dees (volksgezond heid) dat artsen die buiten me deweten van de patiënt een aidstest uitvoeren met het me disch tuchtrecht kunnen worden geconfronteerd. Zorg verleners hebben er volgens Meijler recht op te weten, wel ke risico's ze nemen. Hij zegt dat de arts of verpleegkundige vooral onder spoedeisende om standigheden vaak danig on der het bloed kan komen te zitten. De gangbare hygiëni sche maatregelen bieden bij rondspattend bloed volgens hem geen waarborg tegen be smetting met het aidsvirus. Voorzitter prof. dr. H.H.M. de Boer van de Nederlandse Ver eniging voor Heelkunde meldt dat het bestuur de chirurgen heeft geadviseerd om, als ze dat relevant vinden, patiënten te vragen hen te informeren over mogelijke risico's voor de hulpverleners. Als de patiënt kenbaar maakt dat hij een verhoogd risico draagt kan hem worden gevraagd een aidstest te ondergaan. Het be stuur gaat er daarbij van uit dat seropositieve patiënten niet van behandeling worden uitgesloten en dat ze net zo worden behandeld als serone- gatieven. (ADVERTENTIE) voor f9,75 Hilvarenbeek, bij Tilburg EKNOLLEN K VIN0 VANENBURG NIET WEET OWAOEMW 20 GEWELDIG. V YAM. IK WÊETtJ.eTeftó - WAT VI NO JIJ' LieT'. -S yC\ a^- Bergingsploeg Anna Broere naar huis IJMUIDEN De 35 man ster- ke bergingsploeg van het Rot terdamse bedrijf Smit Tak, die binnen enkele dagen zou po gen de in tweeën gezaagde chemicaliëntanker Anna Broe re te bergen, is gisteren met alle materiaal naar Rotterdam teruggekeerd. Windkracht acht en golven van meer dan twee meter hoog maken het bergingswerk onmogelijk. De weerinstituten voorspellen de bergers de komende dagen nauwelijks verbetering, aldus het bergingsbedrijf. DIRECTEUR VAN TUINEN: BROTHER" ,CBS WORDT GEEN BIG DEN HAAG „Het is zwaar overdreven dat de Stichting Waakzaamheid Persoonsregistraties ons beschuldigt van een Big Brother-mentaliteit". Drs. H.K. van Tuinen, direc teur sociale statistiek Van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) toonde zich gisteren uiterst ver baasd over de reactie van voornoemde stichting op de plannen van het CBS om een geautomatiseerde persoonsregistratie aan te leggen met kerngegevens over elke Nederlandse burger. Volgens de waakzame stich ting, die al jaren de waarschu wende vinger heft tegen de dreigende gevaren van per soonsregistraties, is het CBS in het geheim bezig alle ingezete nen van ons land in één com puter op te slaan. „Er is niks geheims aan en bovendien zijn we nog helemaal niet bezig", zegt drs. Van Tuinen van het CBS. „We hebben wèl derge lijke plannen in voorbereiding, dat klopt. De reden daarvan is gauw verteld. Tot nu toe krij gen wij van de gemeenten per soonsgegevens doorgespeeld ten behoeve van onze bevol kingsstatistieken. Bijvoorbeeld over geboorten, sterfte en hu welijken. Als ergens een jon getje wordt geboren, krijgen we onder meer te horen hoe oud z'n vader en moeder zijn, of er al méér kinderen in :ijn, dat gezin aanwezig waren en zo ja van welk geslacht. Dat soort gegevens verwerken wij in onze statistieken". „Nu worden begin jaren ne gentig de gemeentelijke bevol kingsregisters geautomatiseerd tot gemeentelijke basisadmini straties, die allemaal via een netwerk met elkaar verbon den zullen worden. Dat com puternetwerk zal ons echter veel minder gedetailleerde be volkingsgegevens leveren dan tot op heden het geval is. De boodschappen worden heel kort en zijn veelal in nummers uitgedrukt. Kind nummer X, moeder nummer Y enzovoorts. Daarom moeten we zelf wel iets achter de hand hebben om onze statistieken te kunnen blijven maken. We zijn dan ook van plan een centraal re gister aan te leggen waarin we gemakkelijk kunnen opzoeken wie nummer X of nummer Y is en welke basisgegevens daarbij horen". Volgens Van Tuinen hebben de ministers De Korte, (econo mische zaken) en Van Dijk (binnenlandse zaken) het CBS vorig jaar al toestemming ge geven om de plannen voor het centrale register uit te werken. Is de blauwdruk daarvoor rond, dan worden de plannen voorgelegd aan de Voorlopige Raad voor de Persoonsinfor matievoorziening, een advies orgaan waarin elf ministeries zijn vertegenwoordigd alsmede de Vereniging van Nederland se Gemeenten, de provinciebe sturen, het CBS zelf, de Con sumentenbond en bovendien de Stichting Waakzaamheid Persoonsregistraties. „Die stichting hoeft dus echt niet bang te zijn dat alles in het ge heim gaat", aldus Van Tuinen. „De voorlopige raad is niet voor niets opgericht". Minderheidsstandpunt Letschert, oud-burgemeester van Tilburg. „Deze CBS-plan- nen zijn voor mij nieuw, maar ze verrassen me niet", zegt Letschert. „Vorige week heeft onze raad aan minister Van Dijk een rapport uitgebracht over de opzet van geautomati seerde persoonsregistraties door de overheid. Wij hebben ons in dat rapport in overgrote meerderheid uitgesproken voor een gedecentraliseerde bevolkingsadministratie, ver deeld over de gemeenten. Dus géén centrale landelijke com puter waarin van alles en nog wat over de burgers is opgesla gen. Het CBS had echter een minderheidsstandpunt. Men vond dat een centrale registra tie, goed bewaakt uiteraard, bij het CBS mogelijk moest ziin omdat anders het vervaardi gen van statistieken in gevaar zou komen". Letschert vindt het niet vreemd dat de plannen van het CBS officieel nog niet bij zijn raad bekend zijn. „Als ze nog in een voorbereidend sta dium verkeren, hoeven ze ook nog niet gemeld te worden. Maar nu ze toch in de publici teit zijn gekomen, denk ik dat we er wel over zullen spreken bij onze eerstvolgende verga dering op 1 september. En ook dan is het laatste woord er heus nog niet over gesproken". DICK VAN RIETSCHOTEN UTRECHT Het aantal staaroperaties is de afgelo pen jaren zeer sterk toege nomen. De stijging deed zich vooral voor bij be jaarden van 75 jaar en ou der, een groep waarin het sinds 1975 meer dan ver dubbeld is. Maar ook in de groep tot 45 jaar steeg het met bijna de helft. Dr^ D. Hoogendoorn van de Stichting Informatiecentrum voor de Gezondheidszorg schrijft deze ontwikkeling in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde toe aan de overgang van het verwijderen van de lens met het omringen de kapsel, naar een operatie waarbij alleen de lens wordt verwijderd en wordt vervan gen door een kunstlens. Het totale aantal operaties is gestegen van ongeveer 4.900 in 1971 tot 18.750 in 1986. Dat komt neer op een stijging van 44 tot 126 per 100.000 inwo ners. De implantatie van een kunstlens heeft nu vrijwel al gemeen ingang gevonden. De oogarts prof.dr. P. de Jong (Oogziekenhuis Rotterdam) schriift dat zelfs een leeftijd van boven de honderd tegen woordig dank zij de nieuwe operatietechnieken en -mate rialen geen belemmering meer hoeft te vormen voor een ver vanging van de eigen lens door een kunstlens. De kunst lens heeft ook de bril met dik ke glazen (de „staarbril") over bodig gemaakt. De bejaarden lijken volgens De Jong het meest te profite ren van de veiliger geworden technieken. Niet dat ze er lan ger door leven, maar de kwali teit van hun leven verbetert wel. „Soms blijken demente bejaarden na de cataractext ractie minder dement dan meiV^annam", aldus De Jong. Huwelijk leidt tot discussie in Israel DEN HAAG/JERUZA LEM Het voorgenomen huwelijk van de woord voerder van de Israëlische ambassade in Den Haag, Simona Agam-Frankel, met de Nederlandse tv- journalist Fons de Poel van de KRO-actualiteiten- rubriek Brandpunt heeft in Israel een levendige discussie in het parlement en de media teweeg ge bracht. Het samenwonen van Simona Agam-Frankel met de Neder lander en haar trouwplannen zouden strijdig zijn met een verklaring die alle Israëlische diplomaten moeten tekenen, waarin zij zich verplichten geen verhouding met een bui tenlander of buitenlandse te zullen aangaan. Doen zij dit toch, dan moeten zij dit op grond van hun arbeidscontract direct melden aan de veilig heidsdienst. Simona Agam- Frankel verklaarde gisteren nooit zo'n verklaring te heb ben getekend, maar wel de ambassadeur en de veilig heidsdienst onmiddellijk op de hoogte te hebben gesteld van haar verhouding met de Ne derlander. Zij trouwt de twee de helft van oktober en gaat, óp eigen verzoek, 31 oktober voor twee jaar met onbetaald verlof. Volgens door de „Jerusalem Post" van gisteren geciteerde ambtenaren van het Israëli sche ministerie van buiten landse zaken worden de regels zo strikt toegepast, omdat de diplomaat een vrouw is en de Nederlander geen jood. De ge hele zaak zou ook ter sprake zijn gekomen tijdens het be zoek van premier Lubbers. Een lid van de Knesset, het Is raëlische Parlement, heeft verklaard dat Simona Agam- Frankel haar functie in Den Haag moet kunnen behouden. „Geen enkel beschaafd land zou zich gedragen zoals wij te werk gaan", aldus Shulamit Aloni van de linkse Beweging voor de Burgerrechten. INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK. THEATER RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3