DANNY DE MUNK Fans hebben KOOS ALBERTS niet vergeten „Ik ben geen over het paard getild ventje 'CeidócSou/uMit' DORST Negen maanden na het verkeersongeluk dat hern voor de rest van zijn leven aan een rolstoel leeft Gekluisterd, blijken de fans Koos Alberts niit te lebben vergeten. De populariteit van de zanger van het levenslied schijnt zelfs groter dan ooit Te kenend daarvoor is de belangstelling voor de pste- ren uitgebrachte elpee „Het leven gaat door", die gigantische vormen heeft aangenomen. De pliten- maatschappij CNR boekte bij de voorinschriving al meer dan 25.000 exemplaren en er zijn.haniela- ren die al nabestellingen hebben gedaan voorckt zij de eerste exemplaren van de elpee in de verloop- rekken hadden geplaatst. In Het Roessingh, htt re validatiecentrum in Enschede dat hij waarsihijn- Iijk over een maand mag verlaten, praten wi met Koos Alberts over zijn revalidatie, zijn veidriet, maar ook over zrjn hoop op de toekomst, over zijn leven dat ondanks alles doorgaat. Van Koos Alberts kwam gisteren een nieuwe elpee uit en hij heeft al weer vier nieuwe liedjes, klaar om ingezongen te worden. FOTO: GER DIJKSTRA ENSCHEDE - Kamer 7, op de eerste etage van het revalidatiecen trum Het Roessingh in Enschede. Overal posters, ansichtkaarten, bloemen. En allerlei voetbalshirts, als blijk van medeleven geschon ken door vrienden met wie hij ooit samen een balletje trapte. Feye- noorder en Oranje-reserve Sjaak Troost bijvoorbeeld bedacht hem met het tenue dat hij op het voor Nederland zo succesvolle EK droeg. Koos Alberts, bekend om zijn volle, hel dere tenor, spreekt zacht. Af en toe lijkt hij in gedachten weg te dwalen. Maar aan zieligheid wil hij niet toegeven, ook al is hij wel heel zwaar beproefd; niet al leen door het ongeluk dat hem in de nacht van 29 op 30 oktober overkwam en dat zijn leven zo'n andere wending gaf, maar ook in de loop van het revali- datieproces dat daarop volgde. Zo moest hij als gevolg van doorliggen worden ge opereerd aan zijn stuit en toen eindelijk alles weer de goede kant op leek te gaan. moest hij vanwege een slecht genezend wondje weer vijf weken bedrust houden. Nu lijkt dat leed echter goeddeels gele den; de draad van de revalidatie is weer opgepakt en een aantal keren per dag mag hij het bed verruilen voor de rol stoel. Bovendien mag hij de weekends weer thuis doorbrengen. „Dal het revali- datieproces vijf weken onderbroken moest worden; was een zware streep door de rekening. Nu ik weer mag zitten is er al veel gewonnen. Ik ga ervan uit dat ik over een week of zes naar huis mag. Als het eerder mocht zijn, is dat mooi meegenomen", durft Koos Alberts hardop te hopen. „Als je blijft knokken, blijf je hoop houden". Platen Koos Alberts is nu zo ver dat hij geeste lijk is opgewassen tegen het uitbrengen van nieuwe grammofoonplaten. Zijn vrouw Joke zegt daarover: „Koos heeft het lange tijd moeilijk gehad met zijn ei gen liedjes. Zijn teksten gaan over het le ven en als je eigen leven dan zo ver loopt De zanger neemt over: „Maar nu ik me beter voel, kan ik mijn eigen nummers weer aanhoren. Lk ben er nu aan toe om nieuwe platen uit te brengen". Overigens was de elpee die gisteren op de markt is gekomen en waarvoor André van Duin de titel aandroeg (en waarop ook het liedje „Eenmaal kom jij terug" is te ho ren dat momenteel als single erg goed verkoopt), al vóór het ongeluk opgeno men. Joke Alberts: „André is hier eens een keer geweest, samen met de direc teur van de platenmaatschappij. Onder weg hebben ze samen de band afgeluis terd. Toen kwam André met het idee om de elpee „Het leven gaat door" te noemen. Die suggestie hebben we graag overgenomen, want die geeft precies onze situatie aan". Aanvankelijk voorzag de marketing van de platenmaatschappij erin om in de cember van het afgelopen jaar een kerst elpee van Koos Alberts uit te brengen en de single „Eenmaal kom jij terug" te „bewaren" voor februari-maart van dit jaar. Maar het auto-ongeluk verstoorde de planning: de kerst-elpee kon niet worden opgenomen en als het aan Koos Alberts had gelegen, was „Eenmaal kom jij terug" kort na de catastrofe van eind oktober vervroegd uitgebracht. Maar zijn platenmaatschappij meende er goed aan te doen Alberts tegen zichzelf in be scherming te nemen. Ongetwijfeld zou het uitbrengen van het nummer onder die dramatische omstandigheden een gi gantisch commercieel succes zijn gewor den, maar tegelijkertijd zou de vraag zijn opgeroepen of een en ander wel betame lijk was. Het pas kortgeleden uitgebracht en het wordt grif gekocht: vijftiendui zend exemplaren gingen al over de toon bank. Want zijn fans hebben hem nog lang niet vergeten, getuige ook de talloze reacties van overal uit den lande. Joke Alberts: „Negen maanden na het onge luk krijgt Koos nog altijd gemiddeld honderd brieven per dag. En in al die brieven staat één vraag centraal: wan neer komt de volgende plaat van Koos uit? Nu het zo ver is, is iedereen heel erg enthousiast. Hoe langer je op iets hebt •moeten wachten, hoe blijer je bent". Toekomst Nu zijn publiek hem zo onmiskenbaar trouw is gebleven, durft Koos Alberts weer wat verder in de toekomst te kij ken. „Aan optreden valt voorlopig niet te denken. Dat duurt nog wel een jaar. Er móet nog zoveel gebeurenMaar ik ben wel van plan nieuwe nummers in te zingen. Ik heb al vier liedjes klaar lig gen. Bij dat alles moet men er wel reke ning mee houden dat mijn stem is'~verr anderd. Ik kan niet meer zo hoog kom men. En ik heb ook niet meer zoveel vo lume. Dat moet ik weer helemaal gaan opbouwen". De sport zal in het vervolg van het reva- lidatieproces ongetwijfeld een belangrij ke rol gaan spelen. Want ondanks zijn blijvende handicap wil hij zich zeker als sportman blijven manifesteren. „Ik ga zéker rolstoelbasketballen en misschien ook nog wel -tennissen", blikt Koos Al berts optimistisch vooruit. Daarnaast blijft hij een groot liefhebber van kijken naar en praten over sport, en dan met name voetbal. Wat hem betreft duurde het Europees Kampioenschap dan ook veel te kort, al vergoedde (het door hem voorspelde) succes van Oranje veel. Overigens heeft PEC Zwolle attent gere ageerd op het feit dat het met Koos Al berts weer de goede kant opgaat: de voetbalvereniging schonk hem twee sei zoenkaarten. Als het even kan, zal de zanger vanavond het cadeautje al ten nutte maken: hij is van plan de oefen wedstrijd tussen PEC Zwolle en Wage- ningen bij te wonen. En tot slot wil hij nog kwijt: „Ik ben niet uit op medelijden. Ik Zal heus nog wel eens in een hoekje gaan zitten en me af vragen waarom ik in een rolstoel moet. Ik zal het ook nooit kunnen accepteren. Maar ik kan er wel mee leren leven". HARRY BRINK ZATERDAG 30 JULI 1988 PAGINA 19 door Piet Snoeren Weer of geen weer. de zomermaanden zijn dorstige tijden. Ofwel een mens laat zich bij voortduring vollopen teneinde het lichaamsvocht aan te vullen dat hij al dan niet vermeend heeft afgescheiden, ofwel hij drinkt tegen de klippen op om - randstoringen, koude putten, Europese moessons. Kanaalrallen ten spijt - de illusie hoog te houden van: we zitten hier gezellig en we zitten hier okee. Ooit een biermagnaat of frisdrankenmoloch na een verregend seizoen steen en been horen klagen? Het drankverbruik in de zomer is een constante, nel als het bericht voor hooikoortspatiënten en de herhalingen op de tv constanten zijn. Alleen luidt de vraag onderhand: wat te drinken? Want het nieuwste gat in de markt is het keelgat. Wat je daar niet allemaal ongestraft in kunt gieten, hebben lepe marktonderzoekers ontdekt. Met wat een dorstige lever is de moderne mens behept, een lever als die van de Griekse held Prometheus over wie de mythologie verhaalt dat hij het vuur uit de hemel had gestoten waarna de goden hem voor straf in de eenzaamste wildernis van de Kaukasus vastketenden aan een rots. Door onblusbare dorsten werd Prometheus aldaar gekweld, immers: als onderdeel van de straf kwam een arend dagelijks zijn lever wegvreten, maar het dekselse orgaan groeide telkens weer aan. Pas toen een andere Griekse held, Heracles, toevalligerwijs passeerde en volschoot met medelijden, werd de arme van arend en ketenen verlost. Aan deze Prometheus doet het lot van de moderne mens denken en zijn barmhartige Heracles is de drankenindustrie. Hoe vindingrijker die wordt, hoe beter, want het kan het dorstige volksdeel door zwarte tijden heen helpen. Allemachtig, was aal schrikken. Aan de vooravond van een chirurgische ingreep, niets ernstigs, maar net voldoende pijnlijk om algehele anaesthesie te noodzaken, sprak de internist die het vooronderzoek had verricht, zijn veto uit. „Leverfunctie gestoord", bromde hij. „Er kan pas geopereerd worden wanneer deze meneer twee maanden lang geen druppel gedronken heeft". Twee maanden absolute drooglegging en dat voor de zoon van een zuidelijke landstreek, op het Bourgondische af, waar het bestaan geschraagd wordt door de overtuiging dat alle dagen een goed glas ook regelmatig leven is. Een Herculische opgave moest het zijn. Welnu, dat viel mee. Uit alle hoeken schoten medebroeders van de natte gemeente, die voor hetzelfde hete vuur hadden gestaan, toe met raad en daad. De één sleepte een kratje Clausthaler aan, zijnde een biersoort, hoppiger dan hop, maar zonder het geringste procentje alcohol. De ander leverde een pak San Pelegrino af - feestelijke, bedauwd ogende flesjes, gevuld met een robijnrood kruidenbrouwsel dat sprekend naar Campari smaakte, echter: minder geestrijk dan karnemelk. Op dit dieet bleken de voorgeschreven maanden moeiteloos te verstrijken, de internist toonde zich aangenaam verrast, de operatie slaagde, de patiënt overleed niet, bij zijn thuiskomst stond er een allernobelste fles Champagne Rosé koel en sinds het knallen van die kurk zijn Clausthaler noch San Pelegrino ooit meer aangeraakt, maar de dankbare herinnering leeft voort. Nadien, zo blijkt, is voor operatieklanten met gestoorde leverfuncties in het bjzonder en voor allen die „de duivel alcohol" (Gerard Reve) uit willen drijven in het algemeen de keuze op kaleidoscopische wijze uitgebreid. Moussy, Lamati, Crodino. Zonder en toch bijzonder. Wat in 's hemelsnaam nu weer te nuttigen? Zo dreigt er een nieuwe categorie probleemdrinkers te ontstaan, de anonieme alcoholvrijen, en de keuze is er niet eenvoudiger op geworden, nu Vrumona heeft besloten het water te gaan bottelen dat op 135 meter diepte onder Bunnik is aangeboord in een bel van misschien wel een half miljard liter. Dit mineraalwater, natriumarm, van gemiddelde hardheid, bacteriënvrij, bevindt zich daar omdat het twaalf eeuwen geleden is neergeregend op de Utrechtse heuvelrug en vervolgens met een snelheid van zes kilometer per jaar is weggesijpeld naar een door kleilagen afgedekt natuurlijk reservoir. Na de gasbel van Slochteren de waterbel van Bunnik. Men stelle zich voor: in het glas binnen handbereik van deze proefpersoon, gevuld met een ijlings bij Vrumona betrokken fles, parelt hemelwater dat misschien wel is neergedaald op exact het moment waarop Karei de Grote alleenheerser over de Franken werd door de natuurlijke dood van -zijn broer Karloman, hetgeen hem de broedermoord bespaarde die hij in de zin had. Op exact het moment waarop lafhartige Friezen te Dokkum de schedel van Bonifacius kliefden. Het moment waarop Turgeis de Viking grote delen van Ierland brandschatte. Waarop de onsterfelijke Chinese dichter Li Bai verdronk toen hij de weerspiegeling van de maan in een vijver Wilde omarmen. Oei, als het water in de fles van Vrumona kon spreken. De gedachte brengt deze proefpersoon tot een besluit. Hij stapt naar de koelkast en pakt een pilsje. Op 19 februari van dit jaar werd hij 18 jaar. Terwijl veel jongens en meisjes op die leeftijd pas aan een carrière gaan denken, heeft Danny de Munk al een stormachtige loopbaan achter de rug. Hij speelde de titelrol in de Nederlandse speelfilm Ciske de Rat. Bovendien bleek de met veel flair in het artiesten wereldje rondstappende Danny over een goede stem te beschikken. Duizenden singles en elpees gingen als warme broodjes over de toonbank. Het Amsterdamse kereltje is een volwassen vent geworden. Op het ogenblik treedt hij tweemaal daags op in Ponypark Slagharen. Een van onze verslaggevers zocht hem daar op. Danny de Munk met vriendin Annabel van Gelderen in de Looping Star. FOTO: PERS UNIE langs voltooide hij een GAK-film over de veiligheid van vrachtwagenchauf feurs. Aan het eind van dit jaar of begin volgend jaar wordt begonnen met de op namen van de speelfilm over de ver moorde Kerwin Duinmeijer. Een „optreden" in het Nederlandse leger staat deze opnamen niet in de weg. De enige zoon van het echtpaar De Munk heeft sinds zijn peutertijd last van zijn oren. Hij is al zeker tien keer geope reerd, waarbij hem buisjes in de oren zijn geplaatst. Hij hoeft daarom niet on der de wapenen. Deze beslissing wordt echter niet door Danny betreurd. „Ik hou helemaal niet van dat oorlogsge- doe". Dat hij niet in dienst hoeft, betekent dat hij zijn tijd onder meer kan gaan beste den aan pogingen om in Duitsland door te breken. Danny de Munk debuteert in september in het Schlagerfestival in de Rodahal in Kerkrade. Organisator Harry Thomas heeft het idee opgevat Danny de Munk te koppelen aan Dennie Chris tian. Als het duo Danny en Dennie zul len beide artiesten zowel een Duits als Hollands nummer ten gehore brengen. Mogelijk dat dit Schlagerfestival voor Danny de Munk een springplank is voor een carrière in Duitsland. BEN JONGSMA SLAGHAREN - Danny de Munk is als artiest volwassen geworden, maar er schuilt ook nog steeds een kind in hem. Want hij kan mate loos genieten van een ritje-over-de- kop in de Looping Star in het Slag- harense amusementspark. En hoe wel hij voor de wet volwassen is, wordt hij nog dagelijks bijgestaan, geadviseerd en (be)geleid door zijn ouders Ria en Joop de Munk. „Dat gaat prima. Of je nu dag en nacht een manager om je heen hebt of je vader en moeder, dat maakt voor het werk geen enkel verschil. Gelukkig laten ze me in een heleboel dingen vrij, maar zo af en toe halen ze de teugels aan. En ze remmen mijn ambities eerder af dan dat ze die aanmoedigen", zegt Danny. „Na tuurlijk", vindt zijn vader, „Danny is in de eerste plaats ons kind. We willen niet dat hij alle aanbiedingen aanneemt. Hij zou best in een paar jaar tijd binnen kunnen zijn, maar hij moet toch ook een beetje van het leven genieten? Trou wens, zolang wij met hem optrekken, hebben we nog greep op hem. Kan hij niet in verkeerde handen vallen". Sinds Danny de 18-jarige leeftijd heeft bereikt, zit hij in het „schnabbelcircuit". Hijis het laatste halfjaar geregeld te zien op personeelsfeesten, dans- en disco- avaden. Hij treedt maximaal één keer pertvond op en dan niet later dan elf uur.„Nachtwerk is er voor hem beslist nog riet bij", zegt vader De Munk, die zijn loon Danny van de ene plaats naar de adere vervoert. Want Danny zelf heefftog geen rijbewijs. „Ik heb wel het theoiie-examen gedaan, maar ik moet nog dijden. Trouwens, al heb ik het pa- piertjt, dan laat ik me toch rijden. Het is niet ged na een optreden nog achter het stuur te kruipen. Wat anderen doen, moetet ze natuurlijk zelf weten". Hoewel de invloed van de ouders op het artiestenleven van Danny de Munk dui delijk laarneembaar is, bepaalt de jonge artiest óch zelf wat hij doet. Er kunnen nóg zo\eel aanbiedingen bij artiestenbu reau LuJo Voeten binnenkomen, Danny maakt zelf uit welke hij aanneemt. Zo ook de aanbieding om de ster te zijn in de show „Wonderful World" in het Po nypark Slagharen. „Ik heb videobanden gezien van de show zoals hij op Tenerife wordt uitge voerd. Het zag er allemaal fantastisch uit Ik was er direct voor in om dit in Nederland te doen.. Okee, het is twee maal per dag vier weken lang dezelfde show. Toch geloof ik niet dat het me zal gaan vervelen, want je hebt steeds een ander publiek. In een maand tijd worden hier in het Zomertheater twee honderdduizend mensen verwacht. Dit is gewoon te gek om te doen", zegt Dan ny. Onder de mensen Hij vindt het heerlijk om onder de men sen te zijn en gaat dan ook geregeld het pretpark in. „Ook al behoor je tot de ca tegorie zogenaamde bekende Nederlan ders, dan moet je je nog niet afsluiten. Wat dat betreft heb ik lak aan alles. Waarom zou ik hier in het Ponypark niet in de Looping Star kunnen stappen? Voorzover ik er over oordelen kan. ben ik geen over het paard getild ventje. Daar waken m'n ouders wel voor. Het is jammer dat je door anderen op een voetstuk wordt geplaatst. Natuurlijk moet je aardig voor je fans zijn, want uiteindelijk besta je als artiest bij de gra tie van hen. Pen je niet aardig dan word je als een arrogante kwast afgeschilderd, terecht denk ik". Zijn directe omgeving weerhoudt hem er overigens wel van zich ster-allures aan te meten. Wat dat betreft staan pa en ma De Munk met beide benen op de grond (al volgen ze met gepaste trots de verrichtingen van hun zoon in het Ponypark) en lijkt het de Amsterdamse vriendin Annabel (16) weinig uit te maken als Danny in plaats van zanger/acteur, stratenmaker zou zijn geweest. Danny maakt er geen punt van dat de buitenwereld nu kennismaakt met zijn vriendin, ondanks het feil dat jeugdige vrouwelijke fans teleurgesteld zullen zijn als ze merken dat hij al „bezet" is. „Je ontkomt er vroeger of later toch niet aan dat je de ware Jacoba ontmoet". Ook moeder Ria de Munk heeft er geen enke le moeite mee dat haar zoon nu al een vaste relatie heeft. „Wat dat betreft heb ik helemaal geen recht van spreken. Ik was zelf achttien toen ik trouwde". Stormachtig Het begon voor Danny de Munk alle maal met de verfilming van Ciske de Rat waarin hij de titelrol speelde. Door die film kwam tevens aan het licht dat hij over een goede stem beschikt. Een platencontract was al gauw getekend. Toen hij de baard in zijn keel kreeg, stopte hij op aanraden van zijn logope dist („die mij beter heeft leren articule ren. waardoor mijn Amsterdamse accent wat afnam") een jaar met zingen om zijn stembanden niet te forceren. On-

Leidse Courant | 1988 | | pagina 19