finale René Broné en het Veronica-levensgevoel ZATERDAG 30 JULI 1988 Mig <embiit lh.°w "1 AREN - Oude menseljn uit de ratie - je moet jong i. Bezin ing en contemplatie 2 achter- aald - je moet dynatch zijn. en 'da 'erwijl matiging en solheid eis vc nachronistische apekool Jee, wacht nu even. Hetat er in [it verband niet om de twikke- [ng van de leidende walen in ieel de samenleving in eld te irengen, maar om eemoofd- troom aan te duiden in dieden- laagse cultuur. Die hoofcoom, imvattende minimaal één Tjoen feronica-leden, huldigt eerteaal- leeld waarvan de contourezijn: Cl-Ei ong, dynamisch, rijk en ree. En lat is precies, maar dan oolaar- cherp, wat Nederlands mee op vallende kunstenaar van di-no- nent tot uitdrukking brengt.ené Broné, schilder-ondernemer tLa- en. Makkelijk te vinden voovie n. >p de A-l Amsterdam-Amersort pp le afslag Hilversum neemt. Oer —het viaduct door, kruispunt er- steken en dan, zoals de bewer René Broné is schilder van sportschilde- rijen. Hij maakt aquarellen - en van die aquarellen weer zeefdrukken - die op hyperrealistische wijze de mens in de sport uitbeelden. De jonge, dynamische mens dus. Tevens de rijke en politiek rechtse mens? Dat kan uit de afbeelding niet rechtstreeks worden afgeleid. De polo-spelers die Broné op het doek zet, de autocoureurs, de skiërs en de cricket spelers zullen weliswaar eerder met wel stand dan met bijstand worden cieerd, maar sport op zichzelf Ts niet „rijk en rechts". Toch keert deze laatste boodschap in elk schilderij nadrukkelijk terug. Waar dan? Rechts onderaan, waar de kunstenaar goed leesbaar signeert: René Broné. De Larense schilder: „Bij alle succesvol le kunstenaars zie je dat op een gegeven moment de aandacht gaat verschuiven van het kunstwerk naar de maker. Als een schilder nog geen naam heeft, be taalt de koper louter voor de afbeelding. Met het toenemen van zijn bekendheid gaat „de naam" deel uitmaken van het produkt. Men betaalt dan voor beide: de afbeelding is mooi, maar ook de naam is interessant. Tenslotte wordt de naam zo belangrijk dat het plaatje er bijna of zelfs totaal niet meer toe doet. Wie een Picas so koopt, een Andy Warhol, een Karei Appel, een Willem de Kooning - zo'n koper is eerst en vooral geïnteresseerd in de naam. En waar staat die naam voor? Voor een image". René Broné heeft vanaf het allereerste begin consequent aangestuurd op het stadium waarin zijn naam zelf handels waarde zou krijgen. Inmiddels is dat al geruime tijd het geval, constateert hij met buitengewoon genoegen. Niet alleen kopen de mensen nu een „René Broné" in plaats van een sportschilderij, hij is er ook in geslaagd zijn naam te doen ge bruiken voor een brede reeks van min of meer branche-vreemde artikelen. De ka lenders die op de markt worden gebracht onder de naam „René Broné", liggen nog heel dicht in de buurt van het oor spronkelijke artikel, maar er zijn ook fa brikanten die de naam René Broné plak ken op luxe hoeslakens, badhanddoeken, kussens, golfhorloges, sjaals, stropdassen en zelfs aftershave. Tegen betaling uiter- Royalty's „Aan royalty's voor het gebruik van mijn naam heb ik vorige maand vijfen vijftigduizend gulden ontvangen", laat Broné zich zich ontvallen. Tussen neus en lippen, zeg maar - en daarmee zitten we midden in de aard van het image dat deze kunstenaar van zichzelf heeft ge creëerd en dat hij constant blijft voeden: FOTO: MILAN KONVALINKA rijk en rechts. Waar in de beeldvorming rond zijn vakbroeders het accent valt op non-conformisme of zelfs buitenissig heid, op drank, drugs, vrouwen en avon- tuur, daar kiest René Broné onophoude lijk voor de boodschap: ik ben een zeer geslaagde zakenman, kapitalistisch als de pieten. In het gesprek met de 43-jarige, char mante en gastvrije, schilder-ondernemer sluist hij ook ongevraagd allerhande in formatie door die de verslaggever kan helpen dit beeld op de lezers over te brengen. Zo heeft hij zijn vorig jaar aan gekochte, inderdaad buitengewoon fraaie, zij het door een overmaat aan de cibellen (de A-l Amsterdam-Amers- foort) geteisterde landgoed voor „onge veer een kwart miljoen laten verspijke ren". Mede daardoor „wordt de waarde nu getaxeerd op één driekwart miljoen gulden". Zijn gesóhatte jaaromzet („zet er vooral bij „geschat", anders hangt de fiscus me eraan op) beloopt de één mil joen. Zowel zijn eigen Jaguar als die van zijn vrouw Joke zijn voorzien van een zogeheten V-12 motor, die een topsnel heid van 260 kilometer per uur garan deert. De, zeldzaam deprimerende, vaste vloerbedekking in huis komt uit Las Ve gas en de kleur ervan heet „almost black". René Broné, vastberaden image-builder: „You can go anywhere, from where you are now. Dat is mijn opvatting. Vanaf het punt waarop je nu zit, kun je alle kanten uit. Vooruit, achteruit, omhoog, omlaag - echt alle kanten. En dat geldt ook als je geboren bent in een getto. Ie mand in een getto kan bij de pakken gaan neerzitten en de rest van zijn dagen ongeschoold in dat getto blijven of hij kan eruit vliegen. De wereld ontdekken - en die wereld veroveren". Marketing Voor die laatste optie koos Broné dus. En om zijn scoringskansen te verhogen begon hij met een studie marketing. Als schilder is hij autodidact, maar zijn ken nis omtrent verkoopstrategieën ontleen de hij aan een reeks cursussen die vol gens hem zo compleet is dat hij alle marketing-diploma's bezit die er begin jaren zestig te halen waren. Praktijkerva ring deed hij op bij pr-bureaus, en in 1967 ging hij, zelfstandig gevestigd, écht aan de slag. Met een gestudeerd marke- ting-hoofd dus, dat sturend moest optre den over een getalenteerde schilders hand. Aldus ontstonden kunstprodukten met een onderwerp dat populair is en in een stijl die door iedereen begrepen kan worden. En aldus gebeurde het dat die produkten niet in duistere hoekjes van spaarzaam bezochte galerieën terecht kwamen, maar dat ze de potentiële con sument letterlijk onder de neus werden geduwd. En waar bevond zich die consu ment? „In het bedrijfsleven, natuurlijk. En waar in het bedrijfsleven? Op de hoogste verdieping van het hoogste gebouw. Daar was de deur waar ik moest zijn. Daar klopte ik aan, altijd in driedelig pak, en daar toonde ik mijn werk. Men raakte geïnteresseerd, men raakte gefas cineerd en ik mocht leveren. Als de pre sident-directeur tennis speelde, werd het een tennisser en als hij van cricket hield een cricketspeler. Misschien hield de se cretaresse van skiën, en dan kwam er een skiër naast te hangen. Een andere di recteur was een liefhebber van boksen? Dan ook maar een Muhamed Ali erbij. Zo heb ik de entrees van talloze bedrij ven en banken mogen volhangen". Het bevredigende voor René Broné is dat de reisrichting nu is omgekeerd. Hij hoeft niet meer bij de directeuren op be zoek - zij komen naar hem. Dè grote stap voorwaarts maakte hij in 1974, toen een expositie van zijn werk in The Na tional Art Museum of Sports in New York de aandacht trok van de grote Amerikaanse televisiemaatschappijen. Die brachten zijn tennis-, surf-, bobslee-, waterski- en andere schilderijen, alsmede hemzelf, van de oost- tot de westkust op het scherm. Wat zijn exportcijfers dra matisch omhoog stuwde. Het suéces in Amerika leidde onvermijdelijk tot suc ces in Nederland, en nu brengt René Broné ongeveer tien keer zoveel voor zijn werk in rekening als in de aanvang van zijn loopbaan. Zeefdrukken „Toen ik begon rekende ik voor een aquarel, een origineel dus, 750 tot 1500 gulden. Nu variëren de prijzen van 5000 tot 25.000 gulden. Maar het grootste deel van mijn inkomsten komt uit de zeefdrukken. Van een aquarel maak ik zeefdrukken in een oplage van meestal honderd of honderd vijftig exemplaren. In het laatste geval is de prijs 1500 gul den per exemplaar. Bij een oplage van honderd stuks kost een zeefdruk 2500 gulden. En dan praten we dus, als de héle oplage verkocht is, over een kwart miljoen gulden". De produktietijd van een schilderij be draagt als het meezit een dag en als het tegenzit een week. Bij elkaar gerekend schildert Broné ongeveer vier maanden per jaar. De overige maanden is hij in de weer met verkoop en marketing. En als onderdeel van die laatste activiteit: ima ge-building. Opdat de signering rechts onderin het schilderij steeds belangrijker wordt ten opzichte van de afbeelding. In verband met dit laatste, moet hem trouwens nog een korte klaagzang van het hart over het belastingklimaat hier te lande: „Weet je dat ik driekwart van mijn inkomsten afdraag aan de fiscus? Gelegaliseerde diefstal, dat is het!". Maar hij kijkt er niet echt verdrietig bij. Het is voor zijn image. Als je rijk en rechts bent, hoort een knorrige opmer king over de belastingen er noodzakelij kerwijs bij. Intussen zitten de potentiële nieuwe cliënten van Broné wellicht met de vraag of hij kunst dan wel kitsch maakt. Wij stemmen voor kunst. De dynamiek van de sportende mens weet Broné on miskenbaar raak te treffen. Bij een golfer in het moment direct na het slaan van de bal. Bij een windsurfer in het ogen blik zelf dat hij een golf bestijgt. Bij een tennisster in de halve seconde vóór het raken van de bal. Maar het meest inte ressante aan zijn werk, opgevat als de to tale compositie van het plaatje plus het image van de maker, is toch wel de uit drukking die hij geeft aan een in deze tijd door zeer velen gekoesterd ideaal beeld: jong, dynamisch, rijk en rechts. Rob out Het is het beeld waarmee de radio- en televisieomroep Veronica in luttele jaren bijna één miljoen leden heeft kunnen werven. Niet voor niets zijn René Broné en Veronica-baas Rob Out goede vrien den. Niet voor niets is René Broné de geestelijk vader van Veronica's herken- nings-clip - met al die razende treinen, vliegtuigen en speedboten. Je bent jong en je wilt dynamisch, rijk en rechts zijn. Ten afscheid, en ter herinnering aan een wederzijds als plezierig ervaren gedach- tenwisseling, krijgen we een zeefdruk van de meester cadeau. Voorzien van een certificaat van echtheid en met de gemakshalve in het Engels geredigeerde tekst: „dedicated to Willem Scheer". WILLEM SCHEER (Dedicated to René Broné) 'Eeidóc&xncmt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 17