Tempo wil Madonna niet als buur ut® ZOMERFEEST IN AARLANDERVEEN Rampenplan Noordzee goedgekeurd Burgemeester bij bruidspaa Geringe verhoging plaatselijke belastingen in Lisse LEIDEN OMGEVING£ekLe(5ou/ianiZATERDAG 30 IULI 1988 PAGfflpj Zoeterwoudenaren komen vandaag aan bij Casa Materna Negen paalzitters houden nog vol twaalf is er in de muziektent een poppenkastvoorstelling, die wordt gevolgd door een slagbalwedstrijd bij de sport zaal. Iedereen van twaalf jaar en ouder mag daaraan mee doen. Sportievelingen van twaalf jaar en ouder kunnen om drie uur bij het brand weerhuisje aan de Stations straat waterfietsen. De tweede feestdag wordt besloten met de touwtrekwedstrijd voor dames en heren ploegen. De ploegen moeten bestaan uit vijf perso nen, waarvan er minstens drie woonachtig moeten zijn in Aarlanderveen. Woensdagochtend staat vol KATWIJK/NOORDWIJ- K/WASSENAAR De minis terraad is akkoord gegaan met een rampenplan voor ae Noord zee. Het plan van minister Smit- Kroes van Verkeer en Water staat bevat hoofdlijnen voor het overheidsoptreden bij verschil lende soorten rampen en inci denten die op de Noordzee kun nen plaatsvinden. Het gaat hier bij vooral om coördinatie tussen de verschillende departementen en diensten zoals die moet plaatsvinden bij de opsporing en redding van slachtoffers, milieu bescherming, de regeling van het scheepvaartverkeer en poli- tie-optreden. De vorig jaar ingestelde Kust wacht krijgt een centrale rol. Bij een ramp zal de coördinatie in beginsel plaatsvinden vanuit het Kustwachtcentrum in Ijmuiden, waarin Verkeer en Watrestaat, de Marine, Justitie en de red dingsmaatschappijen samenwer ken. Zonodig komt er in Den Haag een Beleidsteam Noord zeerampen in actie met verte genwoordigers van departemen ten en deskundigen op het ge bied van milieu, berging, medi sche opvang en dergelijke. Vanaf 1 januari kunnen vissers voorts een premie van 1000 gul den krijgen als zij verpakte mi lieugevaarlijke stoffen (bijvoor beeld in vaten en containers) of explosieven zoals mijnen en tor pedo's opvissen en aan land brengen of aanwijzingen geven dat zij kunnen worden gebor gen. Een vondst moet bij de Kustwacht in Ijmuiden worden gemeld. De regeling geldt voor alle Nederlandse vissers die in de Nederlandse visserijzone va ren. Hazerswoude heeft centrum voor natuurgeneeskunst HAZERSWOUDE Sinds kort is in Hazerswoude de Stichting Centrum voor Natuurgenees kunst Aecheaeus gevestigd. De stichting staat onder leiding van homeopatisch arts mevrouw A.C. Van Vliet-Lemstra. Nog dit jaar denkt de stichting haar acti viteiten uit te breiden naar Al phen aan den Rijn. De praktijk is gehuisvest aan de Bilderdijk 9 in Hazerswoude. De stichting houdt zich niet alleen bezig met het genezen van de mens, maar ook is er iedere vrijdagochtend een spreekuur voor dieren. Daarnaast verricht zij op dit mo ment in opdracht van Staatsbos beheer een onderzoek dat be trekking heeft op ziekten van planten en bomen. Voor meer informatie: telefoon 01714-2478. moed, al gauw vogelkens neu- ren op den buiten. Maken we nu even kennis met enkele „merkwaardige muziekinstrumenten": „De laatste tijd heeft op het gebied van muziekinstrumenten wei nig nieuws voortgebracht. Men zal misschien wijzen op de „zingende zaag" en op en kele monsterachtige dingen, die de mogelijkheden der jazzband-muziek verrijken, doch zulke uitvindingen heb ben wij niet op het oog. Wel is er nu sprake van nieuwe ont dekkingen, door een Duitsch geleerde gedaan" (ja hoor, 't was weer een Duitser, in het Zondagsblad) „wier toepassing tot geheel nieuwe experimen ten in de wereld van rhythme en klank zal leiden, doch voorloopig zien wij daarvan nog niet het praktisch resul taat. Dat er in den loop der eeuwen en dan behoeven we nog niet tot Kaïn terug te gaan aan de muziekinstru menten wel iets veranderd is, kunnen enkele foto's ons leer- en". Aansluitend „Een Indische Fabel": „Een student kwam eens bij een oliekoopman en zag dat diens os een bel om den hals droeg. „Waarvoor dient dót nu?", vroeg de stu dent. De oliekoopman ant woordde: „Door het geklingel hoor ik, waar mijn os zich be vindt wanneer hij loopt". De student, nog niet tevreden met dit antwoord, vroeg ver der: „Maar wanneer de os, op dezelfde plaats blijvend, zien schudden zou, zoodat de bel voortdurend klingelt, wat zoudt ge dan te weten ko men?" Maar de olieman ant woordde: „Mijn os is geen stu dent". Verstrooidheid (bij professo ren vooral; met name, mag ik wel zeggen) bood in vroeger dagen heel wat vermaak aan de lezer van luchtige lectuur. Er waren zelfs professoren (destijds per definitie op ja ren) die zich gingen verloven. ZOETERWOUDE Het grootste deel van de Zoeter- woudse Casa Materna-wielere- quipe heeft gisteren de een na laatste etappe van de tocht naar Napels volbracht. De tocht van 210 kilometer ver liep zonder al te grote proble men. De fietsers werden weliswaar opnieuw geplaagd door de enorme hitte, maar het laatste traject was vlakker en liep deels langs de kust, waar de zeewind wat verkoeling bracht. Vandaag komt de ploeg aan bij het einddoel: het kindertehuis Casa Materna aan de Corso Garibaldi in Na pels. Hoewel donderdagavond de verjaardag van wielrenner Herman de Jong werd ge vierd, stapten de Zoeterwou denaren gisteren toch weer om zeven uur op de racefiets. Het idee dat Napels in zicht kwam, gaf zelfs na alle al afgelegde kilometers nieuwe kracht. Be halve twee lekke banden ver liep de tocht zonder tegenslag. Het traject naar de laatste hal teplaats Formia werd foutloos afgelegd. De afgelopen nacht bracht het team door in of bij een school gebouw. Vanwege de hoge temperatuur sliep een aantal van de deelnemers aan de toch namelijk in de open lucht. Hoewel Mare de Lange nog steeds veel last heeft van een blessure aan het zitvlak is de verwachting toch dat ook hij vandaag fietsend de laatste 110 kilometer naar Napels aflegt. Dat geldt ook voor Johan de Groot (17) die gisteren niet erg fit aankwam. De hele equipe blijft nog enige dagen in Casa Materna voor dat de terugreis per bus wordt aanvaardt. De Zoeterwoudena ren worden volgende week za terdag weer thuis verwacht. AARLANDERVEEN De Stichting Oranjefeesten Aar landerveen organiseert van maandag tot en met woensdag haar jaarlijkse zomerfeest. Maandagavond worden de fes tiviteiten volgens de traditie geopend met een feest voor de bejaarden dat om half acht in het Dorpshuis begint. Ook de kermis gaat maandagavond van start. Als de weergoden het dorp gunstig gezind zijn, wordt om kwart voor negen in de muziektent een toneeluit voering gegeven. Na de reveil le op de tweede dag, begint dinsdagochtend om half tien in de Stationsstraat een kin- dermarkt gehouden. Om half gens de traditie geheel in het teken van het ringsteken met gewone landbouwtractoren met een dame en een heer aan boord. De wedstrijden begin nen om half tien. Eén van bei de deelnemers moet woonach tig zijn in Aarlanderveen. Om twee uur wordt het een water- festijn op de Maarten Bogaard hof. Dan wordt het kuipsteken voor dames en heren vanaf ze ventien jaar gehouden. De feestelijkheden worden beslo ten met een gezelschapsspel voor paren - bestaande uit een dame en een heer. Dit spel wordt op de Kerkvaartsweg gehouden en begint om acht NOORDWIJKERHOUT Met zijn negenen zijn de paal: op het Oosterduinsemeer gisteravond het weekeinde inge Vrijdagmorgen werd om half tien Simon Schenkel uit Hill van de paal gedragen. Daarmee was hij gisteren voorlop laatste deelnemer die er mee ophield. Het aantal premies de paalzitters neemt snel toe. Winfried Dijker uit Lisse hee: loofd dat hij zondagmiddag om twee uur bij de huldiging baard en snor af zal laten scheren als hij naast de ge premies voor zichzelf nog eens 500 gulden voor Green; krijgt. De resterende paalzitters waren gisteravond nog vol de moed. Er is dus een kans dat ook dit jaar weer een Flink tal van hen het tot het einde volhoudt. Misschien had Ha Jong uit Roelofarendsveen die op paal 4 ziet dan toe lijk toen hij aan het begin van het evenement opmerkte dj gewoon moesten blijven zitten tot er nog maar één deeln JN! overbleef. „Dan proberen we ook niet om elkaar te steunen jijj houden elkaar nu uit solidariteit wakker én op de paal", z hij. Voorlopig ziet het er naar uit dat het record op zonda;^ tend om half zeven wordt gebroken. Daarna gaan de paalz °s' door tot om 14.00 uur de 112 uur is bereikt Van links naar rechts N. van Leeuwen, mevrouw Houdijk, mevrouw Van Leeuwen en burgemeq Houdijk. ZOETERWOUDE Het Zoeterwoudse echtpaar Van Leeuwen-Remmers waal kreeg gistermiddag op zijn gouden huwelijks dag bezoek van burge meester Houdijk en zijn vrouw. Een visite die de 731-jarige N.H. van Leeu wen zeer op prijs stelde. „We hebben echt ouder wets gelachen. De burge meester is een hartstikke gezellige en eenvoudige man", zei hij over het be zoek. Van Leeuwen is geboren en getogen in Zoeterwoude. Zijn vrouw zag 71 jaar geleden het levenslicht in Nieuwe-Wete- ring. Het echtpaar woonde di rect na het trouwen in 1938 een twee jaar aan de Schen- kelweg om daarna te veif zen naar de Weipoortsel waar het nog steeds wJ Van Leeuwen is zijn helijP* ven poelier geweest. Duif den kippen gingen doorL handen. Het gezin van Leeuwen in elf kinderen. De familii daarna uitgebreid met F' kleinkinderen en er zijiT bovendien vier achterkf kinderen. LISSE De bevolking van Lisse staat volgend jaar een geringe verho ging van de plaatselijke belastingen te wachten. De afvalstoffenheffing gaat, in verband met de invoering van mini-con tainers, met tien procent omhoog. Per gezin moet in 1989 ruim zevenenne gentig gulden worden be taald. De onroerend goedbelasting stijgt met twintig cent per drieduizend gulden getaxeerde waarde en het rioolafvoer- recht wordt vijfenvijftig gul den in plaats van vijftig. Alle plaatselijke belastingen gaan met drie procent trendmatig omhoog en dit betekent dat bezitters van een hond per jaar drieënnegentig gulden voor hun huisdier gaan betalen. B en W van Lisse maken deze cijfers bekend vooruitlopend op de officiële begroting voor 1989. Het college zegt niet somber te zijn gestemd .voor de komende jaren, ook voor 1990 wordt geen grote belastingver hoging verwacht. Lisse denkt volgend jaar ruim veertien miljoen gulden 1 vesteren. Er is geld vo< herinrichting van de H^ se weg/Vierkant/Berkhoutlaïnai de reconstructie van defidh tionsweg, vervanging vanft s( lering in Meerzicht, Tultd straat, Crocussenstraat, bre; genstraat en Wagend\(in straat en verbetering vaitae woonomgeving bij de flavor de Van Speykstraat en Ijve brandtplein. De beslissing tier, subsidie voor de aanleg iek een kunstgrasveld is u) steld. Voor onvoorziene ufoké ven heeft Lisse in 1989 «ste honderdvijftigduizend guid. beschikbaar. 10 MERKWAARDIG II: „Een sax-posaune met zeven klanktrechters". Zoals deze, op zijn verlovings feest: „En dan hoop ik al mijn geëerde gasten ook op het hu welijksfeest aanwezig te zien". Tot zijn verloofde: „En zoo enigszins mogelijk ook jou, lieve Greta!" Gaan we verder met de inge calculeerde, ja ingeschaalde hilariteit: „Zijn de glazen van uw verrekijker in orde?", vroeg een heer aan den gids, die hem rondleidde door de omgeving. „Dat zou ik mee- nen", antwoordde de man, „ze zijn zóó scherp gesteld dat, wanneer u naar de wijzer plaat van gindschen kerkto ren kijkt, u het kerkorgel kunt hooren spelen". MERK- „Willem: „Zeg Mina, ken jij al WAARDIG I: Fransch?" Mina: „Een beetje „Sapent (of en jij?" Willem: „O ja ik serpent, ook al zoowat; altijd als Pa en T.P.), een Ma Fransch spreken weet ik soort trompet dat ik een klap om mijn ooren uit de 16e zal krijgen". eeuw". BEZWAAR VERBAAST STAATSRAAD UITZONDERING: „De Heer F.J.M.Kessels, directeur der Coöperatieve Centrale Boe renleenbank te Eindhoven, een in Noord-Brabant alge meen bekende en geziene fi guur, jubileerde 1 Augustus. Al plegen wij geen melding te maken van zilveren jubilea, het portret van dezen noesten werker op uitgebreid veld moge, op verzoek van velen als uitzondering den regel be vestigen". dat mijn vreugd' en blijheid draagt. Op den buiten wil ik leven, daar 'k de zon kan op zien staan, en den morgendamp zie zwe ven, paarlend over 't loover gaan. Op den buiten, daar 'k zie fleuren al die bloemen groote en kleen, daar 'k de vogelkens hoor neuren 't allenkante alom me heen... Op den buiten wil ik leven, daar kan de avond eindloos zoet, stilte en rust en vrede geven aan mijn rusteloos gemoed. Op den buiten, daar allee- ne wil 'k mijn woonste neders- laan, als 'k, zoo God mij die verlee- ne, eens mijn eigen weg zal gaan..." Zo dachten vele tijdgebonden poëten als genoemde Duffel zich een Gezelle te zijn en dan hoor je, met je rusteloos ge- DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN Korf balvereniging Tempo wil niet dat jongerencentrum Madonna een permanente vestiging krijgt aan de Olympiaweg. Tempo vreest voor overlast wan neer de korfbalvereniging en Madonna buren worden. Dit bleek giste ren op een zitting van de Raad van State waar Tem po-voorzitter L.J. Kooy- man staatsraad C.J. van Zeben vroeg de bouwver gunning voor Tempo te schorsen. Jongerencentrum Madonna is nu gevestigd in een oude boer derij aan de Prins Hendrik straat. Het moet dit pand eind augustus verlaten omdat dit plaats moet maken voor wo ningbouw. Madonna wordt nu tijdelijk gehuisvest in een bouwkeet, die vlakbij de plaats aan de Olympiaweg wordt ge zet waar de nieuwbouw moet verrijzen. Madonna wil in sep tember beginnen met bouwen en hoopt het nieuwe centrum in juni 1989 te betrekken. Bedenkingen Van Zeben sprak zijn be vreemding uit over het feit dat Tempo plotseling bedenkingen maakt tegen de komst van Ma donna, terwijl de vereniging het er tot voor kort mee eens was. Voorzitter Kooyman be riep zich op uitlatingen van de Alphense VVD-wethouder G.P. van As (ruimtelijke orde ning). Deze heeft het terrein op de hoek Sportlaan/Presi dent Kennedylaan onlangs als mogelijke plaats voor de con centratie van horeca-voorzie- ningen genoemd. „Die plaats was door ons veel eerder ge noemd als alternatief voor Ma donna, maar de gemeente Al phen wees dat toen af", aldus Kooyman. De voorzitter zei er geen bezwaar tegen te hebben dat Madonna de bouwkeet aan de Olympiaweg betrekt, in af wachting van vestiging aan de Korfbalvereniging Tempo vreest voor problemen wanneer men buurman krijgt. Kennedylaan. Volgens een woordvoerder van de gemeente Alphen is een groot gedeelte van het ter rein aan de Kennedylaan no dig wanneer de vaarwegom legging van de De Rijn mocht doorgaan. „Dit terrein is geen oplossing voor de urgente huisvestingsproblemen van Madonna". Hij wees erop dat Madonna snel moet gaan bou wen omdat anders subsidies worden misgelopen. Ook met de woningbouw aan de Prins Hendrikstraat moet op tijd worden begonnen omdat Al phen anders een woningbouw- contingent verliest. De oude boerderij van Madonna moet uiterlijk op 15 September zijn gesloopt. Over de uitlatingen van Van As zei de woordvoer der dat die zijn gedaan in een interview, dat over een geheel ander onderwerp dan Madon na ging. De wethouder sprak over de problematiek van de disco Starlight. Buurman Mocht Madonnna toch een permanente buurman van Tempo worden, dan moet de ingang van het jongerencen trum worden verlegd van de Olympiaweg naar de Bijlen, zo betoogde Kooyman. Op aan dringen van Van Zeben zei Kooyman dat men bang is voor overlast van de jongeren die het centrum bezoeken en langs de korbalclub lopen. Volgens de voorzitter spelen de activiteiten van Madonna zich ook deels in de buiten lucht af en hij zei te vrezen voor samenscholingen met alle problemen vandien. Door de jongerencentrum Madonna als FOTO: WIM VAN NOORT ingang te verleggen, kunnen deze problemen worden voor komen, zo meent Tempo. De gemeente Alphen ziet er niets in om de ingang te ver leggen. Er moet dan een extra brug worden gebouwd, zodat het plan duurder wordt en in de situatie komt volgens Al phen toch weinig verandering. Bezoekers zullen hun auto ook in dit geval parkeren op het parkeerterrein en de Olympia weg kruisen. „Ik zie ook het voordeel van het verleggen van de ingang niet", zo merkte Van Zeben op. „Bezoekers zul len alleen een langere weg moeten afleggen en als de weg langer wordt, dan kun ie meer problemen verwachtenaldus de staadsraad. Van Zeben doet maandag uit- spraak. Onder redactie van Ton Pieters. „Pa!" „Nou, wat is er?" „Pa. waarom heeft Noë toch een paar vliegen in de ark genomen, toen hij de kans had om ze kwijt te raken?" Op de verstrooiingspagina van het „Geïllustreerd Zon dagsblad" van zaterdag 31 juli 1926 een voorbeeldje van zo merzotheid, ofwel de wens droom van een nog niet al te rijpe stedeling die haakte naar de geneugten „op den buiten". Het buitenleven gezien door de bril van een knaap die als een veulen door de wei wilde draven. Waarschijnlijk een stadsman die behoorlijk aan vakantie toe was, maar dan nog niet in Spanje. De idylle werd in de twintiger jaren zwijmelend opgetekend door een rustzoeker die huiverend luisterde naar de winterse naam E.F.Duffel en een fata morgana voor ogen had: „Op den buiten". Het zou, neem me niet kwalijk, een prachti ge naam voor een landhuisje of een sta-caravan kunnen zijn. Misschien een aardige suggestie. „Op den buiten wil ik leven, in de wei en 't open veld, in het woud en in de dreven, daar ik vrij en ongekneld loopen kan en dansen, sprin gen naar het jeugdig bloed me jaagt, daar 'k een lustig lied kan zingen,

Leidse Courant | 1988 | | pagina 10