ïeidóe Sotwa/iii 1 Leidse bloedbank vraagt donoren niet om verklaring Fraaie reiswekker STAD OMGEVING BIJZONDERHEDEN fo Vee jaar celstraf eëist wegens irute verkrachting Weidse conferentie over >ciale rechtvaardigheid Mensen zijn enorm nieuwsgierig naar hun vakantiefoto j Postcode/plaats: Telefoon VRIJDAG 29 JULI 1988 PAGINA 9 i^AKBEGAAFD TWEETAL ÏRKRACHT MEISJE OP STRAAT ïn). h EN HAAG/LEIDEN en verkrachting van de jste soort" was voor of- ier van justitie mr. D. den Broek gisteren >r de Haagse rechtbank ïleiding tegen de twee idse daders (22 en 26) gevangenisstraf te ei- van tweeëneenhalf r, waarvan zes maan- i voorwaardelijk. een nachtje stappen in Lei- zag het verstandelijk ider begaafde tweetal in vroege morgen van 9 april de Beestenmarkt een hen dvreemd meisje alleen op lat lopen. Zij besloten haar pakken". In de Hooglandse 'g^kchoorsteeg werd de jonge uw van achteren aangeval- en op de grond gegooid, duo scheurde haar de kle- van het lichaam en begon r onzedelijk te betasten, volgens hield de oudste het sje in bedwang, onder er door op haar gezicht te |n zitten, waarna de jongste 1 huilende slachtoffer ver- phtte. Een voorbijganger Irde het huilen en ging in steegje kijken, waarop de fe het hazepad kozen. De bracht de vrouw, die vol- len overstuur was, naar politiebureau. Zij is bij tij- angstig en depresssief en altijd onder psychiatrische landeling. icier Van den Broek aar- niet de verkrachting istachtig" te noemen, mannen tegen één buitengewoon heldhaf- hoor", hield hij de beken- ide Leidenaars voor. Het jetal beschuldigde elkaar in het initiatief tot het mis te hebben genomen. Juri- •h maakt het volgens de klager geen verschil, wie de twee daadwerkelijk ge enschap met het meisje had Jiad. „Het medeplegen van Jcrachting is even strafbaar, at ik gelijke straffen eis", J( is Van den Broek. l(j oudste dader had het meis- •ia de politie 5.000 gulden rtegeld aangeboden. Door aanbod kreeg het slachtof- een terugslag op haar weg geestelijk herstel. De offi- „Zij wil het geld niet, laat et ware weten dat de haar ;edane brute vernedering niet met geld kan worden af gekocht. Ze wil er niet meer aan herinnerd worden, en wenst de daders ook nooit meer te zien". Onbegrijpelijk Hoe de twee Leidenaars, met een blanco strafblad, tot hun daad waren gekomen, blijft onduidelijk. Drank kan geen rol hebben gespeeld, aangezien zij die nacht slechts drie tot vier glaasjes zouden hebben gedronken. In de over het tweetal uitgebrachte rapporten van psychiaters, Leger des Heils en de reclassering worden zij gekenschetst als simpel, kinderlijk, impulsief en goedgelovig. Het misdrijf zou hen volgens de deskundi gen in „enigszins verminderde mate zijn toe te rekenen". De rechtbank miste bij het ter zitting tamelijk apatische tweetal oprechte blijken van spijt. Eerder afgelegde verklaring van de jongste wer den hem niet in dank afgeno men. Met „wat moetje anders" verklaarde hij zijn handelwijze op de fatale morgen. Volgens de psychiater is de Leidenaar er ook „heilig van overtuigd dat meisjes die 's nachts alleen over straat lopen erom vragen gepakt te worden". De twee, opgegroeid in norma le gezinnen, hadden elkaar le ren kennen op de Sociale Werkplaats. Vermoedelijk doordat zij in hun ontwikke ling voortdurend achterble ven, zijn beiden door hun moeders erg verwend. Dat laatste bracht mr. Hees, raadsman van de 22-jarige, tot de theorie dat de twee tijdens hun opvoeding te weinig zou den hebben gehoord dat iets niet mag. „Er was die morgen ook niemand om hen tegen te houden". Advocaat mr. Sprenger, die voor de oudste pleitte, opperde dat de twee die nacht „door de vermoeidheid hun kritisch oordeel hadden verloren". Hij vond de straf „veel en veel te zwaar voor verdachten die nooit eerder met justitie in aanraking zijn geweest". Zijn aanbod een deel van de cel straf in vervangende dienst verlening om te zetten, werd door de officier met veront waardiging van de hand gewe zen. Uitspraak op 11 augustus. DEN De Vakgroep So- en Organisatiepsycholo- van de Rijksuniversiteit len houdt van maandag 1 ïn met woensdag 3 augus- de tweede internationale 'erentie over sociale recht- digheid onder de titel „So- Justice and Societal Pro- Ins". De conferentie, die •dt gehouden in het Acade- gebouw aan het Rapenburg richt zich met name op de jrage die studies over socia- recht vaardigheid kunnen leveren aan de mogelijke op lossing van maatschappelijke problemen. Er wordt ingegaan op de gevolgen die de econo mische en sociale veranderin gen in onze westerse maat schappijen hebben voor de herverdeling van materiële en immateriële goederen, bijvoor beeld op het gebied van sociale zekerheid. De deelnemers aan de conferentie komen uit West- en Oost-Europa, de Ver enigde Staten en Canada. Koelkasten gestolen LEIDEN Twee mannen hebben een winkelier aan de Botermarkt op brutale wijze van twee koelkasten beroofd. De twee appara ten stonden in dozen ver pakt op de stoep voor de winkel om naar binnen gedragen te worden, toen een man de eigenaar van de zaak afleidde door hem zeer ontstemd erop te wij zen dat bepaalde artikelen niet geprijsd waren. Toen de man vertrok, waren de twee koelkasten verdwe nen evenals een vrachtwa gentje die al een kwartier voor de winkel had staan wachten. De daders zijn spoorloos. Soft drugs in beslag genomen LEIDEN In to taal 550 gram hasj en weed alsmede 70 losse joints zijn gis teren bij een con trole van een kof fieshop in de Be schuitsteeg in be slag genomen. De soft drugs waren verpakt in 250 zak jes. Een 19-jarige man uit Leiderdorp en een 24-jarige man uit Boskoop zijn in verband met de vondst cjoor de politie gehoord. Inbraak in kantoor LEIDEN Tweeduizend gulden is gis teren uit een niet afgeslo ten bureaula de van een kantoor aan de Witte Ro zenstraat ge stolen. De slot van de buitendeur van het pand is opengebro ken. Autodief betrapt LEIDEN Een 25-jari- ge Leidenaar is van nacht op heterdaad be trapt toen hij een auto in de Koestraat pro beerde te stelen. De man had zich al toegang tot de auto verschaft en was druk aan het sleu telen om de auto te star ten. Daarbij raakte hij per ongeluk de licht schakelaar aan. Het knipperen van de ver lichting werd opge merkt door twee sur veillerende agenten die de man daardoor op he terdaad betrapten. Vrouw (32) aangerand LEIDEN Een 32-jarige vrouw uit Leiden heeft bij de politie aangifte gedaan van aanranding. Zij liep donderdag om ongeveer half drie 's nachts op de St. Aagten straat toen een man haar plot seling vastpakte en haar naar een parkeerplaats trok. Daar betastte hij haar, waarbij haar shirt gescheurd werd. De vrouw wist zich op èen gege ven moment los te rukken en te vluchten. De dader is onge veer 23 jaar oud en 1.80 meter lang. Weer katten verdwenen LEIDEN Voor de derde keer is er bij de politie melding ge maakt van de raadselachtige ver dwijning van twee katten. Een bewoonster van de Paramaribo- straat heeft gemeld dat haar rode cyperse kat al vier weken zoek is. Een buurvrouw van haar mist al enige tijd haar zwarte kat met witte bef. Een eerste melding van de ver dwijning van tien katten uit de omgeving van de Prins Hendrik straat kwam op 13 juli binnen via een medewerkster van de dieren bescherming. Enkele dagen later meldde een bewoonstér van de Fruinlaan dat haar twee katten spoorloos verdwenen waren. De politie heeft tot nu toe nog geen enkel idee wat er aan de hand is. Zuylenhorst fuseert metGEMAKO WASSENAAR Het Was- senaarse makelaarskantoor Zuylenhorst BV fuseert op 1 augustus met het 40 jaar oude Haagse makelaarskan toor GEMAKO. Vanaf die datum werkt Zuylenhorst en diens oprichter J. Sarlet (50) onder de vlag van GEMA KO, waar 80 mensen wer ken. Sarlet over de reden van de fusie: „De consument eist meer van de makelaar. Makelaarskantoortjes met twee of drie man hebben hun langste tijd echt gehad". AIDS-RISICOGROEPEN VERDWIJNEN GELEIDELIJK UIT BESTAND LEIDEN De Leidse bloedbank wil haar do norbestand geleidelijk schonen van alle AIDS- risicogroepen. Daarbij gaat het niet alleen om homoseksuelen, maar bijvoorbeeld ook om ver pleegkundigen, laborato riummedewerkers en an deren die door hun beroep regelmatig met bloed in aanraking ko men. „We zijn daar heel langzaam mee bezig. Tot nu toe is dat heel netjes gegaan. Wij zien geen re den om mensen daarvoor te belasten met het on dertekenen van een ver klaring", aldus medisch directeur mevrouw A. Brand van de Leidse bloedbank. Zij doelt daarmee op de ver klaring die de Amsterdamse bloedbank voorlegt aan haar donoren. Die worden ge vraagd met hun handteke ning te bevestigen dat ze niet tot risicogroepen horen. Dat beleid richt zich vooral op homoseksuelen, mensen die seksueel contact hebben ge had met iemand uit Afrika ten zuiden van de Sahara en op spuiters van drugs. De Leidse bloedbank heeft geen enkel voornemen om ook zo'n maatregel te nemen. Dat zou eventueel anders kunnen worden als er pro blemen ontstaan met de aan sprakelijkheidsverzekering die alle bloedbanken hebben, of als gevolg van een even tueel incident. Mevtouw Brand vertelt dat naast de gebruikelijke keu ring van mensen die donor willen worden er ook een persoonlijk gesprek plaats vindt. Daarin wordt hen na drukkelijk gevraagd of zij de folder van de bloedbanken hebben gelezen waarin leden van risicogroepen wordt ge vraagd zich terug te trekken. De bloedbank vraagt verder niet systematisch naar seksu ele geaardheid of gedrag. „We hebben ook gemerkt dat een aantal mensen zich heeft teruggetrokken", aldus de di recteur van de Bloedbank die zegt dat dit uitsluitend vrij willig is gebeurd. Een enke ling van hen zou seropositief zijn. Ze constateert dat daardoor langzaam wat verschuivin gen zijn opgetreden in het bestand. Dat én de constate ring dat er in Leiden sinds de invoering van het testen geen seropositief bloed is aangetroffen, brengt haar tot de stelling dat het Leidse be stand nu „schoon" is. „Maar dat is een moment-opname. Ze wijst er overigens op dat het het AIDS-virus in Neder lands donorbloed hoogst zel den wordt aangetroffen. Vo rig jaar is het virus, op een landelijk bestand van een half miljoen donoren, zestien keer aangetroffen/ Landelijk is het sindsdien twee keer voorgekomen dat patiënten door transfusies be smet zijn met AIDS. Volgens de secretaris van de Centrale Medische Bloedtransfusie commissie, dr. C. Dudok de Wit, komt dit doordat de-test niet honderd procent water dicht is. Bij een donor die net is be smet, kan het drie maanden duren voordat de aanwezig heid van het virus in het bloed kan worden aange toond. Over die periode be staat geen volledige zeker heid, aangezien het moment van besmetting van de donor meestal onbekend is. Resulta ten van enkele wetenschap pelijke onderzoeken duiden erop dat de periode ook nog langer kan zijn. Volgens Du- dok de Wit is dat ook de re den waarom bloedbanken donors vragen een verkla ring te tekenen dat ze niet tot de risicogroepen behoren. Ook dit systeem is uiteraard niet „waterdicht", maar vol gens Dudok de Wit worden de bestaande folders niet al tijd even goed gelezen en be vordert het zetten van een handtekening de bewustwor ding. Hij gelooft dat er nog steeds mensen zijn die er via het do norschap achter willen ko men of ze seropositief zijn. Van de 16 donors die vorig jaar seropositief werden be vonden, waren er zes „nieuw" en gaven tien al lan ger bloed. Een donor staat gemiddeld eens per tien maanden bloed af. Van de twee patiënten die via donorbloed zijn besmet, heeft er één een schadeclaim ingediend. De patiënt is in middels overleden, volgens Dudok de Wit niet aan aids maar aan een andere ziekte. De bloedbanken zijn verze kerd tegen civiele aansprake lijkheid. Of de claim wordt gehonoreerd, ook al staat vast dat de test van donor bloed besmetting niet volle dig kan uitsluiten, kon Du dok de Wit niet zeggen. Dat is een zaak voor de verzeke ringsmaatschappij. Fietsers voor Casa Materna duiken in Tyrrheense Zee ZOETERWOUDE De tiende etappe verliepen gisteren bijzon der vlot voor de Casa Materna-fietsers, die van Zoeterwoude naar het Italiaanse Napels rijden. Astrid van Leeuwen was her steld van maagklachten en kon de 212 kilometer tussen het Ita liaanse Siena en Santa Severa zonder problemen fietsend afleg gen. Voor Herman de Jong was de 10de etappe extra feestelijk omdat hij gisteren zijn 29ste verjaardag vierde. Hij reed met een versierde fiets over de Italiaanse wegen. De laatste 40 kilometer reed de wieleréquipe in de zinderende hitte langs de kust van de Tyrrheense Zee, één van de zij-armen van de Middellandse Zee Aangekomen in Santa Severa was na alle inspanningen een koele duik in het heldere zeewater een zeer welkome onderbreking van het fietsen. De formatie wordt nauwelijks geplaagd door matenaalpech. Slechts Adrie van Die- men had een kapotte remkabel. De Balletjes-Trui werd met ver ve veroverd door Ilse Kamphuis die met de volgauto met enkele fietsen er op onder een enigszins te laag afdakje door reed. Vandaag staat de rit over 200 kilometer naar Formia op het pro gramma en morgen volgen de laatste 125 kilometers naar Na pels, waar de équipe vroeg in de middag hoopt te arriveren bij het kindertehuis Casa Materna. Op klaarlichte dag geld en sieraden gestolen LEIDEN Uit een woning gulden alsmede enkele siera- aan de Uhlenbeckkade zijn den zijn verdwenen. De dader gisteren op klaarlichte dag is binnengekomen door de geld en sieraden ontvreemd, tuindeur open te wrikken. Een envelop met vijfhonderd Verschillende kasten werden en een etui met tweehonderd doorzocht. Bouwen aan arbeidsbureau De uitbreiding van het arbeids bureau aan de Oosterkerk straat is inmiddels in volle gang. De verwachting is dat er nog ongeveer veertien maan den wordt gebouwd. Dan zal de oppervlakte van het bureau uiteindelijk zijn verdubbeld. Een hoogstnoodzakelijke uit breiding omdat het bureau al jaren geleden uit zijn jasje was gegroeid. Om dat op te vangen moest toen toevlucht worden genomen tot een dependance aan de Hogewoerd. Als de uit breiding is voltooid zal het ar beidsbureau in het najaar van 1989 over een gebouw be schikken dat voldoet aan de eisen die 'worden gesteld aan een behoorlijke dienstverle ning, zo verwacht een woord voerder. Tot die tijd is het ar beidsbureau ondergebracht in het voormalige ziekenfondsge bouw aan de Witte de With- straat in Voprschoten. FOTO- WIM VAN NOORT 9? deurbel tingelt onophou- \ijk. Een rij ongeduldige insen staat achter de balie •t de handen vol filmrolle- De periode van topdrukte weer aangebroken voor de \ohandelaren. Grote ont vel- en printmachines eken het ene na het andere fetje op. Met name voor de Jzaken die de de klant be 'en de filmrolletjes binnen tijdsbestek van één uur te toveren tot een stapeltje t-en -klare vakan tie foto 's \het deze weken flink aan- 77. „De topdrukte begint nu aan te komen. Eind juli half september is het voor hard werken geblazen". in de Water assistent-shop- imager van One Hour Super jiofo aan de Breestraat hangt If zoveelste ontwikkelde mstripje aan een lijntje om •v If even later de printmachi- ^fiS*x}/n te schuiven. Tussendoor 1st hij zich het zweet van If voorhoofd. „We krijgen pr gemiddeld in de vakan- ^^tperjoJe vaak over de hon- Hmrd klanten per dag. Alle- ^^^^al willen ze hun filmpje nnen een uur weer hebben, larom komen ze bij ons en imi ddeld brengen ze zo'n <if filmrolletjes per vakantie, par er zijn ook uitschieters in dertien per keer". Er is volgens Ton ongeveer twintig minuten nodig om hel rolletje te ontwikkelen. Ver volgens gaat het stripje nog eens een kwartier in de print machine. Het zou dus eigen lijk nog sneller kunnen legt hij uit. „De kans op slordig heidsfoutjes neemt dan echter toe en dat is niet de bedoeling. De kwantiteit mag niet ten koste van de kwaliteit gaan". Over de kwaliteit van de fo to's die in een snelprintshop worden geproduceerd bestaal bij de klanten nogal eens wat wantrouwen, zeggen Ton en parttimer Liesbeth de Ko ning. Het is echt onzin dat de foto's er slechter uitzien om dat ze snel zijn ontwikkeld en afgedrukt", stelt Liesbeth echter met nadruk. „Hel wordt tijd dat de mensen dat eens inzien. Trouwens, als het niet naar de zin van de klant is, zijn wij direct bereid hel over te doen". Het overgrote deel van de klanten bestaat in de zomer maanden uit vakantiegangers die net terug zijn. Veel gefo tografeerde vakantietafereel tjes zijn het strand, het zwem bad, het eten op terrasjes en natuurlijk het uitzicht uit het vliegtuig", weet Liesbeth die echter geen tijd heeft om de kiekjes uitgebreid te bekijken Verder krijgt de One Hour Super Photo veel te maken Jeroen Aammers. printer bij K&S Fotoprint heeft zijn handen vol aan het afwerken van de tiental len fotorolletjes die dagelijks binnenkomen. FOTO: WIM VAN NOORT met vooral Britse toeristen en studenten die hun foto's van examenfeesten en het uitrei ken van hun bul laten ver werken. Te klagen over klandizie heb ben Ton en Liesbeth dus niet. „Die zomerdrukte heeft wel iets gezelligs", geven zij te kennen. Trappelen Simone de Ligny, vervangend chef van K&S Fotoprint aan de Nieuwe Beestenmarkt denkt dat de enorme klandi zie in de zomermaanden voor al te danken is aan het feit dat de mensen zo benieuwd zijn naar hun vakantiefoto's. „De meeste vakantiegangers zijn enorm nieuwsgierig. De drukste dagen zijn maandag en zaterdag. Er zijn klanten die wel dertig rolletjes tegelijk inleveren. Direct nadat de mensen thuisgekomen zijn staan ze al te trappelen om de foto's te zien en te tonen aan familie en kennissen. Sommi gen kunnen er nauwelijks een uurtje wachten. Die zouden het liefst van de ene op de an dere minuut hun vakantiehe- Een tweede reden van de drukte is volgens Simone dai veel mensen het idee dat hun foto's per post worden opge stuurd naar een centrale heej eng vinden. „Ze zijn bang dai de filmpjes kwijt raken oi verwisseld worden. Ze vinden het een geruststellend idee dat de foto's hier de zaak niei uitgaan". Per dag gaan er bij K&S zo'n 170 filmpjes door. „Het ont- wikkelapparaat kan per uui vijftig films van 24 opnamen aan. Maar omdat we met ver schillende soorten formaten en mat of glanzende afdruk ken zitten, kunnen ze niet al lemaal tegelijk het apparaat in en kan het dus niet snellei dan een uur". Populaire vakantieonderwer- pen voor de gevoelige plaat zijn volgens Simone behalve het strand, het zwembad en het eten vooral ook pretpar ken en dierentuinen. Zolang alle apparatuur hei blijft doen, loopt alles op rol letjes. Zo'n twee a drie keet per jaar loopt de gang van za ken echter finaal in de soep. „De machines gaan allebei een paar keer per jaar kapot. Dan moet er een monteur uil Rotterdam komen. We redden het dan dus niet om de zaken tijdig af te handelen. Meestai lukt het dan wel om alles aan het eind van de dag af te heb ben. Negentig procent van de klanten kan hier begrip voot opbrengen, maar de overige tien procent is dan behoorlijk boos. Dat is heel vervelend, maar wij staan machteloos ah de techniek het laat afweten". Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. 0eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande- Naam:Voork: j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 j Stuur als dank de reiswekker naar Mnnm- I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel, niet nodig naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag 1 CcicLc Souiont, _(voor controle bezorging) Adres: Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9