ERTS-groep houdt danig huis op Open Leidse TENNIS CIRCUIT Ronde van Wateringen „feest der herkenning" Doping-affaire Theunisse wordt steeds mistiger KOERST!^ Rabobank S Feijenoord win vrij simpel van Noordwijk SPORT LEIDEN EcidoeSowcwlVRIJDAG 29 1ULI 1988 PAGltlSI VAN DER REIS KLOPT KOOPMAN LEIDEN De ERTS- groep is ook dit jaar weer nadrukkelijk aanwezig op de Open Leidse Tennis Kampioenschappen bij Roomburg. In de B-cate gorie is de groep, die ge trouw begeleid en gecoa- ched wordt door Anne- miek de Jong en Ruud Best, oppermachtig. In de A-categorie wordt gewon nen, zoals door Annema- rie Smalt tegen Ming Yu Tjiong, de finaliste van de editie 1987. Of nipt verlo ren; zo ging Eddy Schol pas op 4-6 3e set tegen Ar- mand Custers ten onder. Leidse Evelyne Buermann redde het niet tegen een gemotiveerde Digna Kete laar. En ook Jos Koemans vond zijn Waterloo, Vin cent van Gelderen zege vierde in drie sets. Mi chael van den Berg hield de Leidse eer in het A- toernooi van Wateringen hoog. Bij de Rijnkanters werden de finales van het jeugdtoernooi gisteren reeds afgewerkt. Een hechter groep tennissers als die van de Rotterdamse ERTS is in Nederland waar schijnlijk niet te vinden. Het geesteskind van coaches An- nemiek de Jong en Ruud Best opereert uiterst succesvol in de Nederlandse B en A-toernooi en. Ook bij de Open Leidse is de groep weer nadrukkelijk aanwezig. Annemarie Smalt boekte in A de opmerkelijkste overwinning. Ming Yu Tjiong, in 1987 nog finaliste tegen de thans in Italië spelende Uni- cumse Eveline Hamers, won met 6-3 nog wel de eerste set, maar moest de tweede en der de set met 6-1 en 6-2 inleve ren. Een emotioneel duel. waarin referee Luc van Wijk met veel takt en deskundig heid een bemiddelende rol vervulde. Eddy Schol pakte tegen de rechts serverende en de verder met een linker-fore- hand en een dubbelhandige backhand opererende Armand Custers met 6-4 de eerste set. De Limburger schroefde het tempo in deel 2 en 3 echter op tot een niveau, waarop ook Schol de foutjes ging maken. Derhalve 6-3, 6-4 voor Custers. In de B ging Marie-José Rut ten verder op haar weg naar de firtale, Félice Schneider werd met 2 en 4 verslagen. Er- win Lems had ook maar twee sets nodig om Reinoud van der Broek uit het toernooi te ver wijderen. Het coach-duo De Jong/Best brak een aantal jaren geleden met de Tennisbond om een ei gen tennisopleiding naar ei gen, goede, inzichten te kun nen opzetten. Het concept lijkt geslaagd, de resultaten zijn er, de spelers zijn tevreden. Ma- rie-José Rutten: „Ik kies voor de aanpak van Annemiek en Ruud, omdat zij naast tennis je ook als mens iets proberen mee te geven. Iets waar je in de maatschappij later veel pro fijt van kan hebben." Anne miek de Jong is content, maar ook kritisch: „Toch is er niet één in de groep, die voor de volle 100% wil zeggen, ik wil presteren in tennis. Er wordt altijd wel een maartje aan toe gevoegd, maar dat is natuur lijk ook weer typisch Hollands, je moet wel de lef hebben." Op Roomburg lijken ERTS-finales in de B-enkelspelen een reële veronderstelling. En ook in de dubbelspelen zal gescoord WATERINGEN Het mag dan wel zo zijn dat de staal blauwe kijkers waarmee Geert-Jan Theunisse de wereld van zijn onschuld heeft kunnen overtuigen inderdaad de naïviteit van deze wielrenner illustreren, de affaire rond de renner wordt zo langzamerhand steeds mistiger. Want waar het ook is misgegaan en wie er ook verantwoordelijk moet worden gesteld, zeker is dat de renner in de dagen rond het einde van de Tour (waarin hij tot tweemaal toe positief werd bevonden) niet geheel de waarheid heeft gesproken. En wat erger is: ook de ploegleiding van PDM heeft dat na gelaten. Naar het nu schijnt niet zo vreemd, want het lijkt erop dat ergens in de begeleiding van de PDM-ploeg de kwade genius van alle doping-ellende zit. Vooralsnog hoeft Geert-Jan Theunisse zich over de toe komst geen zorgen te maken. Hij maakt immers een goede kans te worden vrijgesproken en daarbij geniet hij landelij ke steun, zoals gisteren in Wateringen andermaal bleek. Net zoals Joop Zoetemelk destiids, die in zijn Tour-carrière drie keer werd betrapt en pas bij de laatste maal met succes de procedure-fouten aanvocht. Ook hij had toen het complete Nederlandse supportersvolk achter zich. Want de wielerbo- bo's mogen de strijd tegen de dope uiterst serieus opvatten en ten koste van veel willen bestrijden, de wijze waarop controles worden uitgevoerd zijn vaak zo amateuristisch dat een gemiddelde advocaat op grond van procedurefouten al tijd vrijspraak kan eisen. Zo moet een betrapte renner bin nen 24 uur op de hoogte worden gesteld. Bij Theunisse duur de het ruim drie dagen. Zo is er dat ongelooflijke getal van twintig dat de testoste- ron-spiegel van Theurlisse aangeeft. Gemiddeld heeft een man (en hierbij is geen verschil tussen sporters en niet-spor- ters) evenveel testosteron als epi-testosteron, een verwant hormonen-broertje. Allerlei marges daargelaten wordt een verhouding van zes op één al als uitzonderlijk beschouwd. Er gaan in het peloton al langere tijd verhalen dat in de PDM-ploeg maanden achtereen werd geëxperimenteerd met testosteron. De Ronde van Italië zou zijn gebruikt voor het bekijken welke preparaten goed functioneerden en vooral de tijdsduur dat controleurs het hormoon na inspuiting zou den kunnen terugvinden, intersseerde de leiding. Want ook dat is in de zaak-Theunisse vreemd: de dag nadat hij positief werd bevonden werd hij tweede op Alpe d'Huez. Verplichte controle volgde. Nu bleek hij negatief. Wat door de meeste artsen als hoogst onwaarschijnlijk werd beoordeeld. Tenzij er inderdaad van kortwerkende preparaten gebruik werd gemaakt. Waar veel experimenten aan vooraf moeten zijn gegaan, omdat het ene lichaam het andere niet is. PDM-ver- zorger Bertus Fok, die ooit door Peter Post op een zijspoor werd gezet, becommentarieerde de geruchten met een kern achtig „lariekoek". Maar zoals Peter Winnen over de affai- re-Theunisse al aangaf („Waar rook is is vuur".), er is na- .tuurlijk meer aan de hand. Want werden Adri van der Poel en Steven Rooks ook niet ooit positief bevonden En stuur de de PDM-leiding Wim Arras halverwege het huidige sei zoen niet de laan uit, vanwege dopinggebruik Misschien werd wel de schijn van een nette ploeg opgehouden, om on dertussen uitgebreid te kunnen experimenteren. Fok gaf wel toe dat renners in de Tireno Adriatico met het hormoon zijn getest: „Drie renners, onder wie Rooks kregen pilletjes van vijf milligram. Toen bleek dat daardoor al de toelaatba re grens was bereikt, zijn we er mee gestópt". Op welke wijze er nu ooit een einde aan deze dopingzaken moet komen, is nog verre van duidelijk. Want over de vraag of controles noodzakelijk zijn, bestaat geen eenduidigheid. En op welke wijze in de toekomst controles moeten worden uitgevoerd evenmin. Te vrezen valt dat de woorden doping, wielrennen en vooral „geflikt worden" voorlopig onlosma kelijk met elkaar verbonden zullen blijven. HENK KLOOSTERHUIS roKo foto: peter van m ïn lak 6e koers: (W5 -2) Bravo Nora.L Hanover, Yackie Brogan (3-5 7e koers: (W5-3) Blitz Uithuiz »"e tien d'Almere, Massie's Prize Bslt 8e koers: (W5-4) Game Off, J Mebi (9-1-4) 9e koers: (W5-5) Annemiek Adrienne. Zeno Oostland (6-! *p 10e koers: Veric Braeh, Vater lodie, WAy to Fortuna (6-4-2 Cl] 11e koers: Alme de Bloomet velwind C, Zombi Vitesse (3- Alkmaar maandag 16.30 uif le koers: Ben Nebit, Chilt Sunrise (7-4-9). 'IK 2e koers: Conchita B, Bo eef Bambino (6-7-10). )nd 3e koers: Carlos Woldberg, ,pr Alice van Altena (3-5-8). 4e koers: Björn Tulpenburg, 'n Plata, Battlfield (9-8-6). vaa 5e koers: (W5-1) Angel Odilis l d tron, Carin Mareo (9-3-8). !mj 6e koers: (W5-2) Zonnebloem nis V, Wenry Waterpoort (7- 7e koers: (W5-3) Antoinet Vil ar< kasa Way, Zo Boy Rose (10-' i e 8e koers: (W5-4) Amiga, Ana s 1 jen ter Lune (9-8-1). aar 9e koers: (W5-5) Ypco Oostl; j hus Cede, Tony Vitesse (14-7 'n 10e koers: Anmiek Harves a Westfrisia, Balutza K (9-2-1). igei 11e koers: Western du BoiSjrsl Fortuna, Zorronora (3-5-7). Ceidoe Souocwit Michael van den Berg „maakt" het in A. Eric Wilborts, eens Neerlands grootste talent, werd in Wateringen aan de zegekar gebonden. foto: andré van haasteren. worden. Zo bemachtigden Joost van Leeuwen en Rob van Marwijk slechts drie ga mes tegen het ERTS-duo Eddy Schol/Huib Troost. Leidse Evelyne Buermann nam na een met 6-1 verloren eerste set in de tweede set een 4-2 voorsprong. Opponente Digna Ketelaar bleek echter gemotiveerd om te winnen, verhoogde de pressie en won ook set nummer twee met 6-4. De overige dames A-partijen verliepen volgens verwach ting, de favorietes bleven in twee simpele setjes overeind. Annemarie Radstake kreeg haar partij op 3-0 in de derde set cadeau, Pascalle Druyts on dervond teveel last van een liesblessure. Bij de mannen meer strijd. Danny van der Reis speelde zeer langdurig te gen de winnaar van de Open Leidse in 1987, Maarten Koop man. Het geduld van de stu dent aan de University van Miami werd beloond, met 7-6, 5-7 en 7-6 was het gedaan met (de) Koopman. Opnieuw een spannende driesetter voor Jos Koemans. Op 4-4 waren de twee laatste games ditmaal voor de tegenstander, de man van de University van Clem- son USA, Vincent van Gelde ren. De routine van Martin Koek was in de tweede A-ron de bij de mannen voldoende voor een 3-6, 6-4, 6-3 overwin ning op de jeugdige overmoed van Koen Claase. Freddy Sauer ging eveneens door met winnen, 7-6, 6-2 tegen Jack Liewes. Bij de mannen in B verdwe nen de laatste Leidenaren van het toneel. Freek Tanis be haalde de helft van de games die Jan de Beus wist te be machtigen, Martijn Krans haalde én game meer binnen tegen de LC B-Master van 1987, Robert Veldt. Een ronde verder in het DEB was er wel voor Marquérite Patiwael, al was er eerder irritatie dan vreugde om de walk over te gen Amersfoortse Pauline van Dommelen. In de C-klasse ble ven de favorieten voor de eindzege overeind. Het bete kende, dat de Overlopen over lopen werden. Bob was met 6- 3, 6-4 de mindere van Rotter dammer Teun Verschoor. John van Overloop wist de tie break in de eerste set niet bin nen te slepen en zag Bart Krans met 6-1 de tweede set en de zege al helemaal niet meer uit handen geven. Wel in de strijd nog Margot van Overloop, maar dan in Breda. De enige Leidse deelneemster werd door het lot in de van daag te verspelen eerste ronde gekoppeld aan de enige niet in Leiden aanwezige ERTS-deel- neemster, Sascha Basoski. Wateringen Ook Michael van den Berg opereert niet in het Leidse A- tóernooi van Roomburg. In het drie sterren A-toernooi van Wateringen boekte Van den Berg een opmerkelijk resul taat. Na twee-en-een-half uur strijd werd Eric Wilborts, eens Neerlands grootste talent, en veelvoudig jeugdkampioen, op een nederlaag getrakteerd. Op het zesde matchpoint werd via 6-3, 3-6, 6-3 de kwartfinale te gen Ralph Kok bereikt. Daar naast werden 80 punten en daarmee een stijging op de AUDI-ranking verworven, Voorhout In het invitatie B-toernooi zijn de namen voor de kruis-fina- les bekend. Marcel Vink klop te Pieter Verdegaal met 7-6, 6- 4 en stuit nu op de nummer twee van poule II Ruud War merdam. Eeh plek, die door Warmerdam werd bereikt, omdat Anne-Jan van der Meer zich door Martin Hoekstra met 7-6, 6-2 liet verrassen. Michael Schermer werd eerste in poule II en ontmoet nu Pieter Ver degaal in de kruisfinale. In C beloofde wedstrijdleider Jan Baan na de rust van woensdag het nodige spektakel. Hij ver oorzaakte het zelf door met 6- 2, 5-3 tegen Jan Mens achter te komen te staan. De nummer één van de plaatsingslijst her vond zich echter net op tijd, 2- 6, 7-6, 6-1. Michael van Maar- en verliet het toernooi zonder verder te spelen. Het moet wel een heel byzondere vakantie zijn, wil je er het oergezellige Voorhout voor afzeggen. Bij de dames legde de als tweede ge plaatste Sabine Berkhout het loodje tegen Astrid Leyten, 5- 7, 4-6. Rijnkanters Een niet te groot aantal in schrijvingen deed wedstrijdlei der Jack Manuputty .besluiten het jeugdtoernooi van Rijn kanters reeds gisteren te beëindigen. Een aantal finales werd een spannende aangele genheid. Duncan de Groot werd pas na twee tiebreaks winnaar van het jongensenkel t/m 10 jaar. Martijn Zandvliet in jongens t/m 14 en Simone van Zuylen in meisjes t/m 16 jaar zweefden na een verloren eerste set aan de rand van de nederlaag tegen Dennis Nop pen respectievelijk Linda Broekhof. De Duitser Michael Schüller was oppermachtig bij de jongens t/m 16 jaar. PETER KLEIN Uitslagen finales Rijnkanters: ME 10: Ruby Pennings - Hebe de Boer, 6-1, 6-0; JE 10: Duncan de Groot - Frans de Weger 7-6, 7-6; ME 12: poule: 1 Patty de Jong; JE 12: Maurice Wellner - Rudy Wellner 6-4, 6-1; ME 14: Annemarije van Over schot - Willemijn Tijsterman 6-1, 6-1; JE 14: Martijn Zandvliet - Dennis Noppen 2-6, 7-6, 6-4; ME 16: Simone van Zuylen - Linda Broekhof 1-6, 7- 5, 6-4; JE 16: Michael SchUller - Rob Broekhof 6-0, 6-1. m Reggie Blinker in de achtevolging namens Feijenoord in hejDe tegen Noordwijk. fJ foto: andré van haas NOORDWIJK Feije noord kende gisteravond in Noordwijk tegen de ge lijknamige zaterdagtopper nauwelijks problemen. Beide teams beleefden gisteravond hun seizoen start. Door de vroege tref fer van Martin van Geel, uit een strafschop," werd de lol uit de wedstrijd ge haald. Na amper een kwartier stond het al 0-3 voor de Rotterdammers, waarop een ware zomera vondwedstrijd ontstond. De „strijd" eindigde bij 0- Natuurlijk kan er uit een oe fenwedstrijd zo vroeg in het seizoen nog geen enkele con clusie getrokken worden. Toch was het opvallend, dat voor de ogen van circa 2.000 toeschou wers Noordwijk al snel besloot voorlopig in vakantifcr z ming te blijven. Feiji lood had vooral na de 0-3 re w Van Geel, Marcel Brai René Hofman) geen kin< |tter aan de kustbewoners. 1 >osti problemen scoorden Blinker en nieuwkome e" Tebbinghoff nog voor di £n{; De van RKC gekomen 1 [e Brands knalde nog tw( tai van afstand raak en zich een aanwinst voor topper in de eredivisie jj' Geel schoot de achtste ei Noordwijk waren wijzigingen te ontdekke ploeg van trainer Johi man was merkwaardigi pas bij 7-0 bereid iets te LI doen. Naast een solo van Gerlof was de door Ivai mans gemiste strafschi enige goede kans op gentreffer. Omdat Feije doelman Ricardo de Jor lefmetertrap keerde, bl hatelijke nul op het sco staan. TJEERD SCHI J WESTLANDER GERARD SOLLEVELD MAG THUISRONDE WINNEN WATERINGEN Crite ria hebben nooit bol ge staan van echte wedstrijd- spanning. Daarvoor zijn ze natuurlijk ook niet in eer ste instantie bedoeld. Maar de serie van koer- sen-rond-de-kerk van dit jaar wordt in elk opzicht overheerst door de „affai res". En als dan alle hoofdrolspelers van de laatste weken aanwezig zijn, blijkt ook het meren deel van de wielerliefheb- bers dat belangrijker en interessanter te vinden dan de koers zelf. Zo bleek ook gisteravond bij de Ronde van Waterin gen. De winst van west lander Gerrit Solleveld, die voor het eerst in zijn carrière zijn „thuisronde" op zijn naam kon schrij ven, was daarbij slechts meegenomen. Solleveld was in al zijn optre dens in Wateringen nooit ver der dan een tweede plaats, nu twee jaar geleden. Dus was de opgetogenheid waarmee de renner uit de ploeg-Raas zijn verhaal deed over de spectacu laire finale begrijpelijk. Als winnaar lag de naam van ploeggenoot Jean-Paul van Poppel natuurlijk meer voor de hand. Want dat werd de laatste dagen ook weer duide lijk: de winnaar van zo'n crite rium ligt vaak tevoren vast en degene die zulke plannen doorkruist krijgt dat later wel op zijn boterham. Boxmeer was voor Theunisse; Chaam voor Rooks; Noordwijk voor Breukink. En de Tour-etappe zeges van Van Poppel moeten tenslotte toch ooit worden be kroond met een dergelijké overwinning. De plotselinge weigering van Jan Raas om de renner volgend jaar een plaats in zijn ploeg te gunnen, zal er mede debet aan zijn dat Van Poppel gisteren niet als eerste over de streep mocht gaan. En dat westlander Solleveld ooit Wateringen zou winnen lag dan het meest wel voor de hand. Hij had alleen „concur rentie" van Teun van Vliet. De' ex-westlander, thans in België wonend, kon dit jaar geen vuist maken. Als reden voor zijn grote achterstand gaf hij op: „Een stuk ijzerdraad in m'n achterwiel". Ook Pedro Delgado maakte weer zijn opwachting in Ne derland. De Spaanse Tour winnaar, die voor twintigdui zend gulden ook nog twee ploeggenoten meenam, begon pas „echt" te fietsen toen de kopgroep al ongeveer een hal ve ronde voorsprong had. Maar een kinderhand is gauw gevuld; de wielerfans waren al content met de aanwezigheid van de gele trui. Het kan Delgado trouwens niet zijn ontgaan dat op enkele plaatsen op het wegdek de tekst „Delgado doop" was ge schilderd. Iets dat organise rend comité moet zijn ontglipt, anders had men dit zeker la ten verwijderen. Nederlandse Tour-helden als Theunisse, Rooks en Breukink lieten bij tijd en wijle hun ge zicht zien aan de kop van het opvallend kleine pelotonnetje. Om dat te zien waren zo'n veertigduizend toeschouwers aanwezig, die door welgeteld veertig politiemensen in be dwang werden gehouden. Voor het vertrek werden alle Tour-helden uitgebreid gehul digd. Alle vedettes uit de Ron de werden in een vrachtwa gen-container geladen: Theu nisse, Rooks, Breukink, Van Vliet. Peeters en Solleveld. Gerrit Solleveld mag in het duister de profronde van Wateipee op zijn naam schrijven. Vooraf werden de Tour-helden gehuldigd middels een ritje in een vrachtwagen-container. Theunisse, Van Vliet, Rooks, Pieters, Van Poppel en Peeters (van links naar rechts) maken zich op voor de rondrit. foto: peter van mulken Wat de laatste voor reden kon opvoeren om ook in de bak plaats te nemen, was niet hele maal duidelijk. De Tour-pres taties van de locale held waren immers niet om over naar huis te schrijven geweest. De als huldigingsbak dienst doende containerwagen werd bestuurd door oud-profrenner Leo van Vliet, die zelf in '79 en '82 de Ronde van Waterin gen had mogen winnen. Van Vliet, nu werkzaam in het transportbedrijf van zijn va der: „Het is aardig om op deze manier nog bij het wielrennen betrokken te blijven. Vorig jaar was het aantal toeschou wers wat minder, maar nu de Nederlandse renners zich heb ben laten zien in de Tour de France weet het publiek de weg naar het criterium weer te vinden". Leo's zus Jeannet- te trad, om het familie-gebeu ren compleet te maken, op als Ronde-miss. Pedro Delgado was volgens de organisatie blijkbaar te goed voor de container. De Tour winnaar mocht alleen plaats nemen in een splinternieuwe Amerikaanse „slee". Ter ver volmaking van het „feest der herkenning" schnabbelde ra dio-verslaggever Jorrit Jorrits- ma een praatshow aan elkaar. ARTHUR VAN RIJSWIJK Helden-Panningen prooi voor Adri van der Poel HELDEN-PANNINGEN Het wielercriterium in Hel den-Panningen is gisteren ge wonnen door Adri van der Poel. De renner uit de ploeg Gisbers versloeg in de straten van het Limburgse dorp voor 15.000 toeschouwers de win naar van de rode trui in de Ronde van Frankrijk, Frans Maassen. De tussensprint-ko- ning van de Tour ontsnapte in de laatste kilometer uit een kopgroep van acht renners. Slechts Van der Poel reageer de. Hij achterhaalde Maassen en won de sprint. DEN HAAG De drat ;hu en rennen van Gron es Duindigt en Alkmaar 4" de komende dagen de dacht. Onze tips luiden. Groningen zaterdag 17.30 le koers: Duke of Winsser, D( Dagobert Duck (6-5-4). 2e koers: Beitske, Concorde S (10-3-7). 3e koers: Bonnamore, Cl )EI Chiel Buitenzorg (5-7-1), 4e koers: (W5-1) Aldfaers Ahenk Top, Bonafide (4-3-1), 5e koers: (W5-2) Beatrix Charlie Crown, Agile K (5-4- 6e koers: (W5-3)Bo Bo Bata\foa< mana G, Yobora van Echten 7e koers: (W5-4) Winn T Zeus Buitenzorg, Willem G 8e koers: (W5-5)Vanquair, Y\tfer< Yena di Robles (7-4-2). 9e koers: Calista Cunera, Yo ooi ley Dean, Acer G (4-9-2). Duindigt zondag 13.00 uur. le koers Berta Star, Cock Brett Williams (9-10-11). 2e koers: Micks Gift, Pasha, ive Card (2-6-1). 3e koers: Adola Buitenzorg, Blitse M (4-6-7). 4e koers: Fog in The Night, 1 '"n cette, Sibora (2-3-7f. U I 5e koers: (W5-1) Cannon Balllop

Leidse Courant | 1988 | | pagina 6