(Cocaïne-koning verdwijnt ivoor iaren in de kerkers VN-chef bemiddelt in oorlogen en schrijft thuis gedichten 911 aint Laurent oogst succes met druiven PEREZ DE CUELLAR STUURT VN OP NIEUWE KOERS naUITENLAND ZeidócQowiant VRIJDAG 29 JUU 1988 PAGINA 5 ilitie stuurt [A-verdachte weg ÉJDEN Scotland Yard in jen heeft gisteren toegegeven forse blunder te hebben ge kt door een IRA-lid dat zich- j op het politiebureau kwam igeven naar huis te sturen. De n vertelde dat hij werd gezocht, ar werd niet geloofd. Pas na 84( vertrek nam Scotland Yard 86! tact op met de Noordierse poli- die het verhaal van de man be- isÜ Ugde. De verdachte, die een te- 551 lonnummer had achtergelaten, 76» overreed worden zich een 124; -ede keer te melden. Hij is in- J3^ Idels naar Belfast overgevlogen 54',r ver"der verhoor. Scotland 59': d noemde het verhaal in eerste 220.; antie „bespottelijk". Ramkisoor nieuwe ambassadeur Suriname DEN HAAG Ir. Cyril Ramkisoor wordt binnen kort de nieuwe Surinaamse ambassadeur in Neder land. Ramkisoor was van 1984 en 1985 minister van openbare werken in het kabinet-Udenhout. De rege ring gaat met het besluit in tegen de wens van leger leider Bouterse, die liever Henk Heidweiler had wil len zien terugkeren op die post. Heidweiler werd op 26 mei 1985 uit Den Haag teruggeroepen, volgens de toenmalige premier Udenhout uit be£uinigingsover- wegingen. Vanaf dat moment werd Suriname verte genwoordigd door een zaakgelastigde. Die verliet Den Haag op zijn beurt in januari 1987, kort nadat de Ne derlandse ambassadeur in Paramaribo D.J. van Hou ten, het land werd uitgezet wegens „ongeoorloofde inmenging in de binnenlandse aangelegenheden". Twee maanden geleden vertrok de nieuwe Nederlandse ambassadeur J. Hoek naar Paramaribo. Rebellenleider Ronnie Brunswijk heeft Den Haag opgeroepen niet alleen naar de Surinaamse regering te luisteren. Het Jungle Commando zou bij voortduring worden aangevallen door eenheden van het nationale leger. „Witte Huis blokkeerde onderzoek drugsmaffia" WASHINGTON Een agent van de Amerikaanse drugsbestrijding (DEA) heeft onder ede verklaard dat het Witte Huis in '84 vroegtijdig een einde heeft gemaakt aan een onderzoek naar de Co lombiaanse drugsmaffia. Het onderzoek had kunnen leiden tot de arrestatie van alle grote bazen van het drugskartel. Hij noemde niet de naam van degene die vanuit het Witte Huis roet in het eten gooide, maar het zou gaan om Oliver North. De DEA-agent deed zijn uitspraken voor een commissie van het Congres die onderzoekt of de re gering omwille van politieke belangen in Zuid-Amerika in feite medeplichtig is aan drugshandel of het werk van justitie heeft belemmerd. Bijna botsing DC-8 met Sovjettoestel TORONTO Een DC-8 van een Canadese luchtvaartmaatschappij heeft door plotseling snel te stij gen op het nippertje een botsing voorkomen met een militair Sov jet-vliegtuig. Kort tevoren hadden Ameri kaanse en Canadese gevechtstoe stellen twee Russische vliegtui gen boven de Atlantische Oceaan onderschept. De DC-8 was met 246 passagiers op weg van Lon den naar Ottawa toen de piloot de twee Russische vliegtuigen en twee gevechtstoestellen in zijn baan zag opduiken. De piloot was niet van de onderschepping op de hoogte gesteld, hetgeen wel had moeten gebeuren. Shell tegen nieuwe grondwet Brazilië BRASILIA In Brazilië dreigt een regeringscrisis, omdat presi dent Sarney probeert enkele arti kelen te schrappen uit het ont werp voor een nieuwe grondwet. Hel conflict is zo hoog opgelopen dat het leger geruchten heeft moeten ontkennen dat het niet van plan is in te grijpen. Sarney poogt met steun van het leger, multinationals onder wie Shell en Xerox en een deel van het Braziliaanse bedrijfsleven artike len te schrappen zoals invoering van een zes-urige werkdag, sta kingsrecht voor iedereen, beper king van buitenlands kapitaal in de mijnbouw en maximaal twaalf procent rente op leningen. Filipijnen wijzen aanbod Marcos af ring heeft het aanbod afgewe zen van oud-dictator Marcos om vijf miljard dollar te betalen in ruil voor zijn terugkeer. De se cretaris van president Aquino, Macaraig zei dat het aanbod vermoedelijk een poging is van Marcos een mogelijke veroorde ling in de Verenigde Staten te ontlopen wegens fraude en sa menzwering in verband met de aankoop van onroerend goed. De Filipijnse regering beschul digt Marcos, zijn familie en naaste vrienden ervan minstens tien miljard dollar te hebben verduisterd tijdens zijn twintig jarige tirannie. J;j JOGOTA Toen de Bo- 294iviaan Roberto Suarez op "ij ijn vijftigste besloot te aan rentenieren, was hij gi liljardair. Het rustige le- n op een buitenverblijf n ettelijke hectaren >n hem echter maar Jnatig boeien. Zijn ruste- 2Mjoosheid heeft hem nu de 212.0 las omgedaan. De cocaï- $jie-koning van Bolivia zit 3315 ichter slot en grendel, iet een lange gevange- ioet lisstraf in het vooruit- «jicht. 5g1 )oit was Suarez zo machtig 551 at hij de gehele economie 42.4 an Bolivia onder controle <2.4iad. De enige tak van indus- 348 ika enig succes had, ON! e cocaïneproduktie, en die 1130.0 eidde hij. Hij kocht politici en Regeringen om, zette de Vere- 5ij igde Staten in hun hemd, en 274 7erd een levende legende. 291.5 let zou voor hem gemakke- 240' jk genoeg zijn geweest om door de mazen van de wet te glippen, als hij niet een cruci ale fout had gemaakt. Een fout die er de oorzaak van was dat vorige week woens dag politie-eenheden "in alle vroegte over de hekken van één van zijn landgoederen klommen en hem arresteer den. Suarez wilde vermijden dat de overhfeid het hem al te las tig zou maken, als hij het na zijn pensionering zonder de steun van zijn vrienden in de cocafne-industrie moest stel len. Vanuit zijn kwetsbare po sitie bedacht hij dat de aanval de beste verdediging zou zijn. Hij besloot, zonder dat zij het merkten, opnamen te maken van de hogere legerleiders en politici die zijn feesten be zochten. Het materiaal dat hij op deze manier verzamelde zou in geval van nood diepen als bewijs dat de Boliviaanse overheid zelf volkomen ge corrumpeerd was door de drugshandel. De regering van president Victor Paz Estenero legde Su arez begin dit jaar het vuur na aan de schenen. Toen hij er daadwerkelijk toe over ging een band openbaar te maken, vielen zijn plannen voor een vredige oude dag in het water: de publiciteit die „el narco-video" hem ople verde, werkte sterk in zijn nadeel. Het schandaal deed de interesse van de regering in zijn arrestatie alleen toene men. Koninkrijk Voor zijn arrestatie was Sua rez bijzonder populair. Zijn koosnaam „Tio Robby" (Oom Robbie) werd door duizenden gebezigd. Duizenden mensen profiteerden op de een of an dere manier van zijn activitei ten. Zijn koninkrijk in het noorden van Bolivia besloeg een oppervlak dat ongeveer zeven keer zo groot was als Nederland: van de ene farm naar de andere reizen kon een week duren en de cow boys gingen dan ook niet te paard, maar per DC-6 of Ces sna. Robert Suarez zorgde er overigens voor buiten beeld te Het grootste afzetgebied voor de ruwe cocaïne die Buarez produceerde in diverse labo ratoria in de jungle, waren natuurlijk de VS. In 1986 weerde hij een door het Ame rikaanse leger gesteund offen sief af, waarbij helikopters van Amerikaanse makelij met aan boord Boliviaanse para troepers landden in zijn hoofdkwartier in Santa Ana de Yacuma. De razende dor pelingen verdedigden hun be schermheer en masse. Door stenen bekogeld moesten de paratroepers zich smadelijk terugtrekken in hun helikop ters. Tijdens een persconferentie vorige week zei de Boliviaan se minister van binnenlandse zaken, Juan Carlos Duran, dat Suarez pas aan de VS kan worden uitgeleverd, als hij de twaalf jaar heeft uitgezeten waartoe hij door een Bolivi- aans gerechtshof bij verstek is veroordeeld. In Amerika wordt Suarez ge zocht voor het invoeren van bijna vijfhonderd kilo onbe werkte cocaïne in 1982. Men ondernam toen de eerste po ging hem in de val te lokken door middel van een veel tijd en geld vergende operatie. De Amerikaanse narcotica-briga de had een zogenaamde maf fiafamilie in het leven geroe pen met een eigen laborato rium en vliegtuigen om het spul te vervoeren. Suarez trapte er niet in, maar zijn zoon, Roberto Suarez ju nior, werd gevangen genomen terwijl hij een bank binnen ging om het geld voor de co caïne op te halen. Het incident veroorzaakte het aanhoudende maar onjuiste gerucht, dat Suarez zou heb ben aangeboden de volledige staatsschuld van Bolivia een kleine zes miljard gul den te voldoen, in ruil voor de vrijlating van zijn zoon. In werkelijkheid bood hij de regering slechts rente loze leningen aan voor de schulden op korte termijn. Een Boliviaanse militair houdt de wacht bij een illegale cocaïne-fabriek in het moeilijk toeganke lijke Boliviaanse oerwoud. Acties tegen de cocaïne-industrie hebben overigens maar zelden suc ces en de in beslag genomen hoeveelheden drugs wegen niet op tegen de enorme produktie elders. Overigens kwam Suarez ju nior korte tijd later toch vrij. Voor Suarez zelf zal het niet zo gemakkelijk zijn om zijn vrijheid terug te kopen. Zijn gevangenneming is een poli tiek belangrijk instrument voor de Boliviaanse regering, die de Verenigde Staten nu kan aantonen dat zij wel weet op te treden tegen de grote drugsbazen. Amerika heeft een harde aanpak van de coca-teelt (de basis voor cocaï ne) als voorwaarde gesteld voor verdere economische hulpverlening. Bolivia zit echter met het probleem dat vanwege dergelijke plannen onder de coca-boeren, tien procent van de bevolking, grote onrust bestaat. De arres tatie van Suarez kan als hef boom dienen in onderhande lingen met de VS, om extra geld los te krijgen. Dat geld is nodig om de onrustig gewor den boeren te kalmeren. Overigens verwacht niemand dat de gevangenneming van FOTO: AP Suarez enig tastbaar gevolg zal hebben voor de cocaïne- industrie, die inmiddels al weer in handen is van een nieuwe generatie cocaïne-ba- ronnen. Het psychologische effect is echter groot genoeg: na zoveel jaar door de be schermende mantel van zijn eigen macht te zijn omhuld, verdwijnt de koning van de cocaïne nu voor jaren in de TIMOTHY ROSS (c) The Sunday Times Links: Opvallend in de collectie van Yves Saint Laurent is het ge bruik van drui ventrossen. Het model toont een turquoise mantel pakje, dat is op gesierd met drui venbladeren en een tros druiven. Rechts: Guy Laroche laat pofmouwen een grote rol spelen. Hier past hij ze toe bij een japon van taft, die verder opvalt door banden van groen satijn en gebloemde boorden. Het knotje van het model wordt volgens Japanse stijl bijeengehouden. FOTO'S: AP RIJS Het plankier waarop Yves it Laurent zijn collectie toonde, was ierd met lover en druiventrossen. Pas het eind van de show bleek waarom: Laurent gebruikt relief borduursels de vorm van gebladerte en druiven- sen ter decoratie van korte en lange 2i id kleding. ii3il trosjes van gitzwarte, robijnrode of ragdgroene balletjes hangen zwaar een schouder, wiegelen op een cape of I6i'[ bolero. Het idee viel bij de aanwezi- in de smaak. Op de voorste rijen trof- we beroemdheden aan als Liza Minel- 4931 Pal oma Picasso, mevrouw Mitterrand Catherine Deneuve. Deneuve staat be kend als trouwe aanhangster van de Saint Laurent-smoking. De smoking-pakjes zijn nog voorzien van de forse schoudervullingen, die bij andere couturiers uit de gratie lijken te raken. De jasjes reiken tot op de heupen en zijn fel gekleurd: veel tailleurs in het groen, bor deaux en blauw. Eronder worden koltrui en gedragen met knoopjessluiting in de nek. Guy Laroche geeft een andere interpreta tie van de tailleur. Wat in zijn collectie het meeste opvalt is de vorm van de mouw. Hij voorzag tailleurs en jassen van wijde, bolle lampionmouwen, die zo'n tien centimeter onder de schouders zijn aange- Het duo Didier-Lecoanet en Hemant Sa- gar toonde voor de tiende keer hun collec tie. Hoewel beide ontwerpers respectieve lijk 33 en 31 jaar oud zijn, zijn zij de jong ste leden van de in hoog aanzien staande Kamer van Couturiers en Mode-ontwer pers. Hun nieuwste collectie japonnen staat in het teken van golven, zeeschuim en schelpen. De accessoires die erbij ho ren. zijn mossel- en schelphoedjes en oor hangers. Zeer exotisch was een geel-groe- ne Cobrajurk met de tekening van een brilslang op de plaats van het hart: een creatie waar met gemengde gevoelens op gereageerd zal worden. LILY ARMON SKE EN WISKE DE KRIMSON CRISIS Konijnensterfte in de Vogezen VESOUL In het zui den van de Vogezen, op de Frans-Zwitserse grens zijn de laatse weken hon derden, mogelijk duizen den tamme konijnen overleden. De oorzaak is niet be kend en de boeren en be volking van het gebied maken zich zeer onge rust. De konijnen, die volkomen gezond leken, stierven na stuiptrekkin gen. Er gaan geruchten dat onlangs in het gebied gebruikte verdelgings middelen de oorzaak zijn. De overheid gelooft niet in voedselvergiftiging bij de konijnen en ook niet in milieuverontreiniging, omdat de in het wild le vende hazen en konijnen niet getroffen worden. LONDEN Javier Pérez de Cuellar is een zachtaar dige, elegante man van ongeveer één meter tach tig lang die postzegels ver zamelt, gedichten schrijft en piano speelt. Na bijna zeven jaar secretaris-gene raal van de Verenigde Na ties te zijn geweest zonder dat er echt iets bijzonders gebeurde, bevindt deze stille, pretentieloze Pe ruaan zich nu plotsklaps in het middelpunt van de internationale belangstel ling. De oorzaak van deze omme keer, die van groot belang is voor het herstel van de geloof waardigheid van de VN als wereldomvattende instelling voor vrede en veiligheid, ligt in zijn rol als bemiddelaar tus sen de aartsvijanden Iran en Iraq. Van Pérez de Cuellar is vaak gezegd dat hij weliswaar sym pathiek is en weinig pretenties heeft, maar dat het hem ont breekt aan gedrevenheid, daadkracht, uitstraling en poli tieke overtuiging. Dat laatste heeft er zeker toe bijgedragen dat hij bij de politieke groot machten een goede reputatie geniet. De zachte doch vaste hand waarmee Pérez de Cuellar het roer in handen hield, levert nu evenwel zichtbaar resultaat. Het was mede zijn stuurmans kunst, die leidde tot het terug trekken van de Russische troe pen uit Afghanistan, eerder dit jaar. Ook in Kampuchea en Namibia spelen de Verenigde Naties een rol bij de vredeson derhandelingen. Het welslagen van de interventie in Afgha nistan voerde de VN uiteinde lijk naar hun rol in de Golf oorlog. De Cuellar was een van de weinigen, die het ver trouwen van Iran genoot. Aan het begin van de komende maand zal Pérez de Cuellar Marokko, Algerije en de guer rilla-beweging Polisario een ambitieus plan uit de doeken doen, dat een einde moet ma ken aan de geschillen tussen deze landen in de Westelijke Sahara. Dezelfde maand nog zal hij de leiders van de Griek se en Turkse gemeenschappen op Cyprus ontvangen in een poging de onderhandelingen na een onderbreking van drie jaar weer te doen hervatten. Inspiratie „De vrije dialoog tussen Reagan en Gorbatsjov heeft de wereld geïnspireerd", zegt De Cuéllar. „Opeens ziet men Pérez de Cuellar en de Iraanse minister Velayati bij het begin van wat De Cuellars grootste diplomatieke succes moet worden: de overal ter wereld in, dat de VN een goede gelegenheid bie den voor ontmoetingen tussen regeringen om hun problemen op te lossen". Daarvoor bleven onderhandelingspogingen van de VN sinds 1973 vrijwel alle maal zonder resultaat. Toen Pérez de Cuellar in 1981 Kurt Waldheim opvolgde als secretaris-generaal, had hij weinig moeite hoeven doen voor zijn benoeming. Hij kwam als een compromis-kan didaat uit de bus rollen, nadat de Veiligheidsraad vijf weken lang zonder resultaat had ge stemd over de opvolging van Waldheim. Hij was werkelijk stomverbaasd toen hij tijdens zijn vakantie gebeld werd met de mededeling dat hij be noemd was. Aanvankelijk gaf hij te ken nen dat hij slechts één termijn van vijf jaar wilde uitzitten. Twee jaar geleden werd hij toch herbenoemd, misschien mede omdat hij het de groot machten nooit erg moeilijk had gemaakt. De taak van een secretaris-ge neraal wordt grotendeels be paald door zijn persoonlijke in breng. Iedereen die de positie bekleedt, moet al bij voorbaat leven in de schaduw van de legendarische Dag Hammars- kjöld, die de functie tussen 1953 en zijn dood in 1961 ver vulde. Deze Zweedse secreta ris-generaal wist met zijn bui tengewoon grote energie en zijn diplomatie in de wandel gangen de inhoud van zijn taak aanzienlijk te vergroten. De Cuellar kreeg echter regel matig te horen dat hij niet vol doende krachtig optrad. Tot voor kort waren er ook geen noemenswaardige wapenfeiten van De Cuellar bekend. Juist daarom is het voor hem nu zo belangrijk, dat hij na zeven jaar geduldig wachten zijn gro te kans krijgt in de Golfoorlog. Stille diplomatie In zijn lange carrière als diplo maat heeft Pérez de Cuellar altijd de nadruk gelegd op het belang van de stille diploma tie. „Als ik enig resultaat wil zien, moet ik discreet zijn. Ik ben niet bezig op de nominatie voor de Nobelprijs te komen", aldus De Cuéllar. Hij is niet dol op de oppervlak kige contacten die zijn positie met zich meebrengt. Zodra hij kans ziet zich terug te trekken in zijn officiële domicilie op Manhattan om naar muziek te luisteren of te lezen, doet hij dat ook. Hij is hoffelijk en heeft een droog soort humor. Hij geniet van rustig dineren met vrienden, thuis. Het is zijn vrouw Marcela die met flair de representatieve kant van zijn beroep verzorgt. „Hij gedraagt zich inderdaad erg ingetogen, maar misschien is de tijdgeest daar ook naar", zegt een voorstander van De Cuellars politiek. „Als hij krachtiger had opgetreden en vanuit een bepaalde ideologie de VN had geleid, was hij nu misschien voorzitter van een teloorgaande VN". Pérez de Cuellar voert ter ei gen verdediging aan, dat een secretaris-generaal niet verge leken moet worden met de president van een land. Hij heeft te maken met 157 lan den, waarvan de respectieve regeringen en inwoners tast baar Resultaat verwachten van de inspanningen van de secre taris-generaal. „Het is nu een maal zo. De secretaris-generaal moet een onuitputtelijke bron van insoiratie pogen te zijn", zei hij zelf. „Inspiratie" is ech ter een woord dat veel VN-di- .plomaten juist niet bezigen als het over De Cuellar gaat. Spot tend is wel de volgende perso neelsadvertentie opgesteld: „Gevraagd: Onbenullige, wei nig inspirerende, nauwelijks actieve ambtenaar, zonder na drukkelijke eigen identiteit". Dé manier om de grote mo gendheden de VN-bemoeienis- sen te besparen. De onjuistheid van dergelijke kleinerende opmerkingen lijkt nu bewezen. Generaal Vernon Walters, de ambassadeur van de Verenigde Staten in de VN, prijst de bemiddeling van De Cuellar onophoudelijk. Hij be weert dat door zijn optreden het nut van de VN opnieuw vast is komen te staan. Plotse ling bestormt ook de interna tionale pers het gebouwen complex van de VN in New York iets wat in voorgaan de jaren een grote zeldzaam heid was. De grootmachten kijken van een afstand toe en Israel en de Arabische wereld houden de adem in, nu minis ters van Iran en Iraq met de regelmaat van de klok het kantoor van De Cuellar betre den. De kans is niet gering dat de VN, na een aantal windstiL le jaren, hun oude koers zullen hervatten. CHRISTOPER THOMAS (c)The Times

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5