i Moeder op de valreep Actie alleenstaanden tegen belastingplan NAAR SCHIPHOL? Man ten onrechte vier weken in cel Neerlandici mogen Zuidafrikaan toegang weigeren Veiling ontregelt Breukelen BINNENLAND QeidóeQowuvnt vrijdag29juli i9S8pagina31 Bij kwart van bank overvallen geen buit DEN HAAG Bij een kwart van de overvallen op ban ken slagen de daders er niet in buit te bemachtigen. In ruim 20 procent van de gevallen kon de buit geheel of gedeeltelijk worden teruggehaald en ruim dertig procent w van de overvallen wordt opgelost. Dit blijkt uit het rap- noi port van de werkgroep banken-justitie, waarvan het mi nisterie van justitie nu een samenvatting heeft vrijgege ven. De werkgroep werd ruim een jaar geleden inge steld naar aanleiding van de sterke stijging van het aan tal overvallen op banken en geldtransporten en het toe nemend geweld waarmee die overvallen gepaard gaan. In 1980 werden 122 bankovervallen gepleegd, in 1987 310. De werkgroep noemt die stijging onacceptabel. Al eerder werd bekend dat de werkgroep aanbevelingen had gedaan voor het instellen van boven-regionale poli tieteams voor het verhogen van de pakkans. tsta pb Koffie en thee op het werk nieuwe aftrekpost DEN HAAG Werknemers die voor het ge bruik van koffie en thee geen vergoeding krij gen van hun werkgever kunnen hiervoor voort aan een fiscale aftrekpost van maximaal 220 gulden opvoeren. Het ministerie van financiën heeft deze maatregel aangekondigd naar aanlei ding van een arrest van de Hoge Raad waarin wordt bepaald dat werknemers die wel een ver goeding van hun werkgever krijgen niet mogen worden voorgetrokken (gelijkheidsbeginsel). Werknemers die een vergoeding krijgen moeten hierover belasting betalen als deze meer dan vijf gulden per week bedraagt. De aftrekpost gaat met terugwerkende kracht in en geldt daardoor ook voor het jaar 1987. Lubbers in najaar naar Indonesië DEN HAAG Minister-presi dent Lubbers en minister Van den Broek (buitenlandse za ken) brengen in oktober of no vember van dit jaar een offi cieel bezoek aan Indonesië. Volgens de Rijksvoorlichtings dienst gaat het om een korte reis die in het teken staat van de verbetering van de weder zijdse betrekkingen. Over de invulling van het "programma en de precieze datum waarop de beide bewindslieden ver trekken is nog niets bekend. De besprekingen over het be zoek zijn vergevorder stadium. Alleen de laatste details moeten nog worden geregeld. Protest tegen Big-Brotherplan AMSTERDAM - Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft in het geheim een grote centrale persoonsregistratie (BSB) met gegevens over alle burgers in Nederland opzet. Daarin worden persoonsgegevens genoteerd voor het ma ken van statistieken, aldus de Stichting Waak zaamheid Persoonsregistratie: ,,Het begint erop te lijken dat Orwells „Big Brother" zich in Neder land gaat presenteren in de vorm van het CBS'^ CBS-directeur H. van Tuinen noemt het verhaal voorbarig. Het CBS heeft inderdaad het plan voor een dergelijk bestand, maar zal daarover advies vragen. Hij noemt het bestand nodig door de voor genomen automatisering van de bevolkingsregis ters bij de gemeenten. Uit het computernetwerk dat de gemeenten gaan gebruiken zijn volgens het CBS te weinig gegevens te putten voor het maken van statistieken. DERTIGERS VEROORZAKEN BESCHEIDEN BABY-BOOM AMSTERDAM „Daah- ag, daahag". Uit een on zichtbaar kamertje klinkt een monter stemmetje. Het dochtertje van Djoe- ke Veeninga moet haar middagslaapje doen; an derhalf is ze nu. In de woonkamer wriemelt moeders met een piep- kikkertje en een plastic bouwbeestje. Dat had ze nooit gedacht, dat ze ooit nog moeder zou worden. Of beter: zou willen worden. Maar eenmaal de dertig gepasseerd ging ze anders over kinderen denken: „Ik wil zo veel mogelijk van het leven meemaken, dus ook dat. En dan zie je dat het ook heel leuk kan zijn". Prompt viel het haar op, dat veel vrienden, kennissen en collega's er net zo over dach ten. Navraag bij het CBS leer de dat er sinds twee jaar tien duizend baby's per jaar meer worden geboren dan in de voorgaande tien jaar. En het Centraal Planbureau (CPB) kon vertellen dat dit niet kwam doordat de gezinnen groter worden, maar vooral omdat vrouwen van boven de dertig „op de valreep" nog een kind willen. Mannen ook wel, maar toch voornamelijk vrouwen. „Mannen hebben natuurlijk veel minder haast. Vrouwen van boven de dertig realiseren zich ineens heel duidelijk dat ze niet zo veel tijd meer hebben als ze nog aan kinderen willen begin nen". Djoeke Veeninga weet nog goed hoe haar denken over kinderen veranderde. Voor de Negen en een half uur achtereen heeft de VPRO-radio vandaag aandacht besteed aan wat de omroep zelf een bescheiden baby-boom noemt. De relatief forse toename van het aantal kinderen, die voor het grootste deel wordt veroorzaakt doordat vrouwen van boven de dertig toch nog wel graag een kind willen. Programmamaakster Djoeke Veeninga leverde het idee voor de monsteruitzen ding, geïnspireerd door haar eigen ervaringen. VPRO maakte ze veel reizen naar het buitenland, onder meer naar Zimbabwe, waar ze vier maanden woonde. „Dat is ontzettend belangrijk voor me geweest. Een andere cultuur, los van het gezeur, temidden van mensen die zonder er bij na te denken gewoon kinde ren kregen. Dat was een enorm contrast: in Nederland tobben en tobben of je nou wel of geen kinderen wilt, en in Zimbabwe hoorden ze er als vanzelfsprekend bij. Maar dan ook bij het hele leven, ook in restaurants, ook 's a- vonds. Niet'zo gescheiden als hier. Ik zeg niet dat het in Nederland ook allemaal zo zou moeten, maar het was heel belangrijk om te zien dat het zo óók kan". Nauwelijks terug in Nederland werd ze zwanger. Niet te jong Niet alleen meer de intelli gentsia met een goede baan, maar steeds meer vrouwen in alle lagen van de bevolking vinden het prettig niet te jong aan kinderen te beginnen. Ze gaan liever eerst een tijdje werken, willen een aantal ja ren voor zichzelf hebben. Kregen vrouwen vroeger meestal kinderen als ze begin twintig waren, tegenwoordig is die gemiddelde leeftijd al 27. De na-oorlogse generatie voelt zich minder gebonden .aan cultuur en opvoeding, niet alleen ten aanzien van relaties, ook qua denken over kinderen. Die ontwikkeling is zeker ge stimuleerd door de groep vrouwen die nu, de dertig ge passeerd, toch nog graag een kind willen, en soms twee of drie. „Vooral in de jaren ze ventig zijn vrouwen meer gaan nadenken over hun ei gen rol in de samenleving. Alle mythes over het moede rinstinct zijn in die periode ondergraven. Moederschap is lijden, vonden we toen. Dat was natuurlijk overdreven, net zoals het overdreven is om nu heel hard te roepen hoe ontzèttend leuk en ontzèt- tend enig een kind wel is. Het lijkt of als'tegenreactie ineens niemand meer iets gewoons, iets realistisch over kinderen kan zeggen. Ik denk dat de waarheid in het midden ligt: een kind is heel leuk en tege lijk heel belemmerend". Drie maanden na de bevalling ging ze weer werken, dertig uur per week. „Ingewikkeld, maar het kan goed. Bij het één vind ik rust voor het an der. Ja, en een enkele keer is het ineens allemaal iets te veel". Op een gegeven mo ment zei ze: Pim (de la Parra), ik ga nu weg, regel jij het ver der vandaag met de baby. „En dan blijkt dat het echt wel lukt hoor. Dat ook mannen voor kinderen kunnen zor- Beslissing Vrouwen nemen in de meeste gevallen dan wel de beslissing om al dan niet kinderen:te willen, volgens Djoeke Vee ninga zijn het eigenlijk de mannen die het bepalen. „Ze doen dat uiterst subtiel, niet bewust berekenend, maar meer omdat ze er doorgaans anders tegenover staan. Man nen zeggen meestal niet echt ja en niet echt nee. Ze denken dat het wel leuk kan zijn, maar ze hebben tegelijk wei nig zin om er veel voor op te offeren: zeker niet hun baan, en dat is begrijpelijk. Mannen kunnen zich ook veel moeilij ker een voorstelling maken van boe het zal zijn als er «in een relatie eenmaal een kind bij komt. Meestal verandert de houding van een man pas als het kind zo anderhalf, twee jaar is. Dan gaat-ie ook vaak ineens relativeren: goh, er is toch nog wel iets anders dan m'n werk". „Maar voor vrouwen is het veeleer een probleem als het kind er nog niet is. Vrouwen hebben over het algemeen toch een soort ideaalbeeld, waarin de man een essentiële rol speelt. Vrouwen vinden doorgaans dat de man toch ook een groot deel van de tijd voor het kind moet zorgen. En dan kan het lang duren Veel van de vrouwen die eenmaal de dertig zijn gepasseerd, gaan kinderen ineens een stuk leuker vinden en kijken dan ook ineens heel anders aan tegen dit soort taferelen. Wat ze eerst maar niets vonden, kan ze dan ineens vertederen. En ze realise ren zich dan dat ze niet zo veel tijd meer hebben als ze zelf nog kinderen willen. Dat heeft geleid tot een bescheiden geboorte explosie. FOTO: DIJKSTRA eer de beslissing valt om een kind te willen. Veel vrouwen zijn dan al de dertig gepas seerd voordat ze het in de ga ten hebben. Ja, en dan gaat de tijd ineens dringen, terwijl mannen dan nog tientallen ja ren vruchtbaar zijn. Dus daar telt de leeftijd niet zo zwaar". Vijf jaar geleden had de VPRO een programma waar in vijf mensen vertelden waarom ze geen kinderen wilden. Eén van hem was Djoeke Veeninga, en er was ook een meisje van begin twintig bij. Die Was uitgespro ken tegen; kinderen waren voor haar een regelrechte ramp. „Alleen op de vraag of we wel eens hadden nage dacht of we niet ineens uit passie een kind zouden wil len, zeiden we allemaal ja. Er zijn gelukkig nog situaties waarin alle argumenten als sneeuw voor de zon verdwij nen". Het meisje, inmiddels eind twintig, verhuisde naar Griekenland en heeft nu twee kinderen. Djoeke Veeninga: „De passie heeft daar wel hard toegeslagen". DICK HOFLAND AMSTERDAM Een 24- jarige Hilversummer heeft vier weken ten onrechte in de cel gezeten. Hij was veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenis straf van drie maanden, maar het parket van het gerechtshof in Amsterdam had dat uitgelegd als on voorwaardelijke straf. De advocate van de man, mr. N. Slootweg-Klijn, kwam daar na vier weken achter. Het kostte haar twee dagen het parket er van te overtuigen dat er een fout was gemaakt. De Hilversummer zat vast voor een ander delict. Op 2 juli zat die straf er op en had hij moeten worden vrijgelaten. Hij had toen nog twee voor waardelijke straffen van drie maanden staan, waarvan één met 150 uur dienstverlening. De advocate wil een schade claim indienen. Ze overweegt nog met haar cliënt of dat een geldbedrag wordt of dat het aantal uren dienstverlening verminderd moet worden. Mr Slootweg-Klijn is wei kwaad over de gemaakte fout bij het parket, maar niet verbaasd „Och, er gaat zo veel fout bij de parketten in Nederland Het is echt een ramp zoals daar gewerkt moet worden, en dat vinden ze zelf ook. Maar het is mij niet bekend of daar door al eerder mensen ten on rechte hebben vastgezeten". Speciale beleningen AMSTERDAM De Nederlandsche Bank heeft vandaag voor de periode tot 5 augustus speciale beleningen ten bedrage van 3228,8 miljoen toegewezen. Daarbij werd de rente ten opzichte van de vo rige beleningen met 0.2 procentpunt verhoogd tot 4,8 procent. In de geldmarkt achtte men de toewijzing aan de krappe kant gezien de behoeften van de markt. Op inschrijvingen tot 1250 miljoen werd 40 procent toegewezen, op hogere inschrijvingen niets. Meeste ouders kiezen voor twee kinderen AMSTERDAM De tendens dat de gezinnen de laatste jaren iets groter worden, zet door. Uit een onderzoek van het Nipo blijkt dat van de Nederlanders die kinderen willen de meesten (57%) twee kinderen als ideaal zien. Bij het laatst vergelijkbare onderzoek in 1986 koos 52% voor dat aantal. Voor één kind stemt 3% (6% in 1986), voor drie kinderen 21% (23%) en voor vier kinderen 9% (10%). Over het algemeen willen vrouwen iets lie ver meer kinderen dan mannen. DEN HAAG - De Inter nationale Vereeniging voor Neerlandistiek hoeft de Zuidafrikaanse hoogle raar J. van der Eist niet toe te laten tot het congres dat de vereniging eind au gustus in Gent houdt. Van der Eist is als neerlandi cus lid van de vereniging en deze wil hem eigenlijk graag toelaten op de bij eenkomst. Toch heeft zij hem de toegang ontzegd omdat de Taalunie anders de subsidie zou intrekken. Vari der Eist vocht zijn uitslui ting gisteren in kort geding aan voor de rechtbank in Den Haag, maar kreeg nul op het rekest. President mr. M.R. Wijnholt deed meteen uit spraak en oordeelde dat „er gezien het wegvallen van de subsidie geen rechtsgrond meer is om toelating af te dwingen". Van der Elsts advocaat mr. L. Van Heijningen zei tijdens de zitting dat de vereniging statu tair verplicht is Van der Eist toe te laten. „Als de Taalunie inderdaad niet wil betalen, dan moet de vereniging deze club voor de rechter dagen", aldus de advocaat. Volgens zijn tegenpleiter, mr. S.N. Vlaar, heeft de vereniging op allerlei manieren geprobeerd toestem ming voor Van der Eist te krijgen. Maar „als we Van der Eist inderdaad toelaten dan kan hij nóg niet komen, want dan is er geen congres en gaat de vereniging zelfs failliet". Eerste droge fietsdag Deelnemers aan de Drentse rijwielvierdaagse pauzeren in een passende omgeving in Wester- bork. Het was tot opluchting van de organisatie en vooral de 28.000 deelnemers gisteren de eerste compleet droge dag. Volgens de organi satie klagen relatief veel mensen over achilles peesblessures, hetgeen voornamelijk te wijten is aan een verkeerde fietstechniek. Toch werden ook gisteren weer nauwelijks uitvallers geno teerd. FOTO: ANP RUN OP ORIENTAL PALACE BREUKELEN Onder enor me belangstelling is vanmorgen om 9 uur de veiling begonnen van het inmiddels beroemde hotel-restaurant Oriental Pala ce in Breukelen. Het vijf-ster renetablissement dat bijna 40 miljoen gulden heeft gekost werd, inclusief alle roerende goederen in het complex, open baar verkocht omdat het al binnen drie maanden na de opening failliet was gegaan. Breukelen was vanmorgen compleet verstopt met auto's. Terwijl de veiling al een uur gaande was, stonden nog hon derden mensen in de file in de richting van de sporthal waar de veiling plaats zou hebben. De belangstelling was zo over weldigend dat veilinghuis Troostwijk, die de gang van za ken in goede banen trachtte te leiden, functionarissen van de bewakingsdienst er óp uit stuurde om het verkeer terug te leiden naar het Oriental Pa lace zelf. „Daar kunt u parke ren. U wordt met een bus naar de hal gereden", aldus het ad vies. Ook bij het ambitieuze project van de zakenman Dave Wong was het parkeerterrein gauw vol. „Toen ik gisteren over de veiling belde, zeiden ze: volgt u de file maar naar de Sporthal. Dat van die file ge loofde ik toen niet, maar nu wel", aldus een restauranthou der uit Amsterdam. Eenmaal bij de hal met duizend plaatsen wachtte de kopers een nieuwe teleurstelling. „Vol, echt vol, meneer", aldus de bewakings beambte. Er restte niets anders dan in de tent buiten naar tele visiebeelden van de veiling te kijken. DE KNOLLEN ENIGE GROEP WAARVOOR NIEUW STELSEL NADELIG IS (Van onze parlementaire redactie) DEN BOSCH De Fede ratie Belangengroepen Al leenstaanden zal op korte termijn heftig protesteren tegen de hervorming van het belastingstelsel. De Federatie is uiterst ver ontrust over de berichten dat een deel van de al leenstaanden vanaf 1990, als het nieuwe belasting systeem wordt ingevoerd, enkele procenten koop kracht zal verliezen. Het gaat om alleenstaanden met een inkomen tussen het minimum en modaal. Inmiddels heeft de Federatie de hulp ingeroepen van exter ne financiële deskundigen. Die zijn druk doende te berekenen wat de exacte gevolgen zijn voor alleenstaanden. In de loop van volgende week zal de Federatie de cijfers bekend ma'ken, die vergezeld van commentaar worden gestuurd naar de speciale kamercom missie die zich met de uitwer king van het plan-Oort bezig houdt. Het bewuste deel van de al leenstaanden is volgens het kabinet de enige groep in de samenleving die erop achteruit gaat in het vereenvoudigde be lastingstelsel. Minister Ruding en staatssecretaris Koning van financiën zien geen aanleiding alternatieven te maken om de ongeveer 100.000 alleenstaan den tegemoet te komen. „Het is moeilijk voor zo'n kleine groep een compenserende maatregel in te voeren", aldus de woordvoerster van finan ciën. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt dat (een deel van) de alleenstaandentoeslag die nu ƒ3700 bedraagt, behou den moet blijven. De VVD staat daar sympathiek tegen over, al moet de fractie zich nog beraden over mogelijke oplossingen. Samen vormen PvdA en VVD een kamer meerderheid. Het CDA is op voorhand niet tegen, maar is bang dat het nieuwe belasting systeem een „erfenis" krijgt van het huidige complexe stel sel en wil uiterst behoedzaam zijn met het handhaven van een toeslag. „Anders gaat het nut van het nieuwe stelsel verloren", meent financieel specialist Vreugdenhil. Zoetstof gaat tandbederf tegen GRONINGEN Het dagelijks gebruik van de natuurlijke zoetstof xylitol gaat tandbederf tegen. Dat concluderen prof.dr. J.A. Arends en dr. M.T. Smits van de Rijksuniversi teit Groningen na een onderzoek waarvan de resultaten zijn gepubliceerd in het internationaal tandheelkundige tijd schrift „Cariës Research". Xylitol kan verwerkt worden als mondvloeistof. Het heeft een remmende werking op de ont kalking van tandglazuur en levert daardoor een bijdrage aan het voorkomen van tandcariës. Bij het onderzoek in Groningen werden in de onderprothese van een aantal proefpersonen blokjes tandglazuur gemonteerd die twee keer per dag moesten worden ondergedompeld in drie ver schillende testvloeistoffen: met water, suiker en xylitol. Bij de laatste bleek de ontkalking aanzienlijk minder (65 pro cent) dan bij de water-, of suikerbehandeling. Uw vliegvakantie kan het beste op het perron beginnen. Want vanaf driekwart van alle stations in Nederland bereikt u Schiphol met hoogstens één keer overstappen. Snel en zonder zenuwslopende files of parkeerproblemen. WAAR ZOUDEN WE ZIJN ZONDER DE TREIN? Lichten Anna Broere opnieuw uitgesteld IJMUIDEN Een bergings- ploeg van Smit Tak heeft gis teren moeten besluiten het lichten van de gezonken che- micaliëntanker Anna Broere opnieuw enkele dagen uit te stellen. Enkele dagen geleden nog verwachtte de bergings maatschappij het wrak van daag te kunnen lichten. Het trekken van de stalen hijs kabels onder het schip door kost echter meer tijd dan ge raamd omdat het scheepswrak inmiddels is omgeven met een wal van zand waar de bergers eerst doorheen moeten graven. Volgens een woordvoerster van het bergingsbedrijf is ber ging van het wrak morgen of zondag theoretisch haalbaar, maar zullen harde wind en een ruwe zee dan naar de meest recente weersverwach tingen opnieuw voor opont houd zorgen. Smit Tak verwacht het lichten van. de tanker daarom niet voor maandag. De bergings- vloot van ongeveer tien sche pen blijft voorlopig op de loka- tie van de Anna Broere en zal ook bij enkele dagen onwerk baar weer niet naar Rotterdam terugkeren, aldus Smit Tak. Vijftig Krommenie kom je niet ongemerkt meer in. De au tomobilist die met een vaartje van honderd de rijksweg afkomt en dit Noordhollandse plaatsje bezoekt, weet waar hij zich aan moet houden. Wie harder dan vijftig rijdt, ris keert niet zozeer een boe te, als wel zijn leven. Wie de honderd wil halen, in ja ren dus, kan maar beter niet harder dan vijftig rij den. Voetgangers en fiet sers in Krommenie zouden er ook heel blij mee zijn. fotoanp

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3