Spanning tussen Rome en eigen diocees valt bisschop Bar wel eens zwaar £eidóc6otvta/rt A GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld beroepingen Patriottische bisschop wenst normalisering relatie met Vaticaan brieven lezers In de kwestie van de afvalexport naar de Derde Wer heeft de opstelling van Nijpels hem ook al niet populair gemaakt bij de EG-collega's. Die zien de noodzaak van i volledig verbod niet in. Zij verwijten ons land niet geh ten onrechte dat het als groot exporteur van giftige tro met name naar het bepaald niet milieuvriendelijke Oostbl wel erg hoog van de toren blaast. De Nederlahdse scherps perij zou bovendien de formulering van een Europees lieubeleid ondermijnen. Op het eerste gezicht lijkt het redelijk een vraagteken plaatsen achter de Nederlandse houding op het punt van afvalexport. Als de verwerking mits op een controleer re wijze aan alle eisen van veiligheid en milieubesch ming voldoet, waar ligt dan het probleem? Waarom moj landen van de Derde Wereld dan niet met westerse o wikkelingshulp een afvalverwerkingsindustrie opto Mationaal Revalidatie Fonds Ccidóc Qowuvnt VRIJDAG 29 JULI 1988 PAGINA Beledigen is niet toegestaan ROME Wie in Italië in het openbaar de rooms-katholieke kerk beledigt kan met minimaal 20.000 en maximaal 600.000 lire worden beboet. Het Corte Constituzionale in Rome beves tigde hiermee donderdag een desbetreffend artikel in het Wet boek van Strafrecht. Hoewel in het nieuwe concordaat tussen de Italiaanse republiek en de Heilige Stoel uit 1984 niet meer over het rooms-katholicisme wordt gesproken als de „staats godsdienst", blijft het het geloof van de meeste Italianen en is het juist het strafrechtelijk te beschermen, aldus de uitspraak Het hof beveelt de wetgever aan belediging van andere gods diensten evenzeer te verbieden. Ogorodnikov pleit voor vrijlating Roesak MOSKOU/LONDEN De Russisch-orthodoxe strijder voor de mensenrechten Alexandr Ogorodnikov heeft de anglicaanse bisschoppen, die aan de Lambeth-conferentie in Canterbury deelnemen, opgeroepen te ijveren voor de vrijlating van dia ken Vladimir Roesak. Roesak zou in gevangenschap vrijwel blind zijn geworden. Ogorodnikovs brief aan de anglicaanse bisschoppen is verspreid door „Keston College", het Engelse instituut voor de bestudering van de godsdienst in Oost-Euro pa. Roesak werd in 1986 tot zeven jaar werkkamp en vijf jaar interne verbanning veroordeeld wegens „anti-Sovjetpropagan- da en agitatie". Hij kreeg in 1983 in het westen bekendheid, toen hij de deelnemers aan de assemblee van de Wereldraad van Kerken in Vancouver opriep meer aandacht te besteden aan vervolging van de christenen in Oost-Europa. Tevergeefs spreekt men veel woorden om iets te weigeren; de ander hoort van dat alles alleen het neen. Vaticaan in geweer tegen Italiaanse anti- aids-campagne (Van onze correspondent Ge rard Kessels) ROME Over de aanpak van de dodelijke ziekte aids is het tot een keiharde bot sing gekomen tussen het Va ticaan en de Italiaanse staat stelevisie RAI. Het Vaticaan heeft zich fel gekant tegen een televisie-spot waarin het gebruik van condooms wordt aangeraden. "Erti middel dat erger is dan de kwaal", vindt het Vaticaan. De aanval van het Vaticaan is zo hevig dat de minister van Volksgezondheid ge dwongen is zich openlijk te rechtvaardigen voor de pu bliciteitscampagne, die zo'n dertig miljoen gulden heeft gekost. "De katholieke kerk is, zoals we allemaal weten, tegen voorbehoedmiddelen. •Dat is al langer het geval dan vandaag", aldus de christen democratische minister van Volksgezondheid Carlo Do- nat Cattin. Met pagina-grote adverten ties in de kranten en spots op alle drie de kanalen van de Italiaanse staatstelevisie RAI, probeert de Italiaanse rege ring de bevolking uit te leg gen hoe de gevreesde ziekte vermeden kan worden. "Het is steeds aan te raden een normaal huwelijksleven te leiden", zo wordt er in de spots gezegd. Bij seksuele contacten buiten het huwe lijk "doet men er goed aan zich te beschermen met een condoom, al moet men wel beseffen dat dit geen zeker heid van honderd procent biedt". Dat laatste heeft de verontwaardiging van het Vaticaan gewekt. Wie "het kwaad van de eeuw" te lijf wil gaan met een "condoom theorie" maakt zich schuldig aan een gedrag "dat in het geheel niets meer dan doen heeft met de morele aspec ten", zo meent de "Osserva- tore Romano", de spreekbuis van het Vaticaan. Het enige effectieve middel tegen de ziekte is "slechts de onthou ding". Wie zich op het stand punt stelt "het lichaam is van mij en ik kan er over be schikken", die heeft zich een houding aangemeten die niet alleen "in godsdienstige, maar ook in sociale zin ont wrichtend is". De Italiaanse anti-aids-campagne komt er in feite op neer, zo zegt het Vaticaan, dat tegen de dief gezegd wordt "steel maar zo veel als je kunt, maar pas op dat je niet gepakt wordt". Het Vaticaan wijkt geen duimbreed af van de ency cliek "Humanae Vitae" van paus Paulus de Zesde, waarin elk gebruik van voorbehoed middelen wordt verboden. De encycliek verscheen pre cies twintig jaar geleden. Af gelopen weekeinde, tijdens een bijeenkomst met jonge echtparen, prees de paus "Humanae Vitae" nog eens uitdrukkelijk. Nederland* Hervormde Kerk Toegelaten tot de evangeliebedie ning W. van den Broek. Donker straat 7. 4119 LX Ravenswaaij. Toegelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar J.E. Duller, Vlagtwedderstr. 20, 9545 TC Bour- tange. tel. 05993 - 54773; J. Flik- weert, Hugo de Grootstr. 8, 2811 KX Reeuwijk. tel: 01829 - 4830; J.J. Suurmond. Futenweide 29. 3993 DP Houten, tel: 03403 - 74351; mw. M.E. Suurmond-Vonkenman. Futen- weide 29. 3993 DP Houten, tel: 03403 - 74351; S.J. Visser. Hoofdstr. 160, 9827 PC Lettelbert. tel. 05945 - 17018; mw.A. Zulder- meer. Ibisdreef 470, 3564 RS Utrecht, tel. 030 - 620260; W C. ZuiJderduijn, Brielsestr. 38. 3251 CE Stellendam, tel. 01879-2966. DEN HAAG „We hebben waardering voor zijn inzet, voor de manier waarop hij zich laat zien in de parochies en bij het overleg in het bis dom. Hij heeft zich als bis schop waar gemaakt." Dat zegt pastoor J. Sul uit Delft, lid van het Rotterdamse ka nunnikencollege over mgr. R. Baf, die vandaag zestig jaar is geworden en nu bijna vijf jaar bisschop van Rotter dam is. Wie een rondgang maakt lang de clerici in het bisdom, merkt dat die me ning instemming vindt onder het meer "verlichte" deel daarvan en dat vormt de overgrote meerderheid. Hij is een man die, zoals kerkelijk opbouwwerker Chris Nolet uit Den Haag zegt, gehecht is aan'traditie, maar tegelijker tijd een open oog heeft voor wat er om hem heen gebeurt. En aankomend priester Koert Biesjot uit Leiderdorp, die hem als een vriend heeft leren ervaren, meent dat hij .door zijn jovialiteit deuren weet te openen die voor an deren gesloten blijven. Als deken keek Sul vijf jaar geleden met de nodige be zorgdheid naar de nieuwe bisschop. Sul nu: „We hebben hem toen het voordeel van de twijfel gegeven en dat is goed uitgepakt." Deken De Graaf van het dekenaat Al phen aan de Rijn deelt zijn mening. Hij vergelijkt Bar met zijn voorganger Simonis. „Die gaf minder ruimte, die had meer de neiging te zeg gen; dit is de waarheid en wat daar niet mee overeen komt is onwaar. Bar speelt niet de politieagent, hij zal je niet bellen om te zeggen dat situatie zus of zo niet kan. Wel benadrukt hij steeds dat je moet kunnen verantwoor den wat je onderneemt, hij Mgr. Ronald Bar heeft vertrouwen in zijn mensen. Maar juist omdat hij vertrouwen geeft, wil hij niet dat ze hem daarop vangen. Als dat toch gebeurt, zorgt dat wel eens voor een over- reactie." Oecumene De Graaf doelt op de brief van de bisschop begin deze maand aan de priesters van zijn bisdom waarin deze, - met officieel als aanleiding de viering in augustus van het veertig jarig bestaan van de Werefdraad van kerken (die voor de nodige oecume nische verbroedering tussen katholieken en protestanten zal zorgen) - de puntjes op de i zette wat het onderscheid betreft tussen avondmaal en eucharistieviering. Wat bleek? Voor hij de brief schreef was de bisschop als celebrant opgetreden bij een diakenwijding in Leiden waarbij ook een aantal aan- foto: sp wezige dominees van de bis schop de communie kreeg uitgereikt. Door tegenstan ders van hem werd dat op de gevoelige plaat vastgelegd. Pastoor Sul: „Het is duidelijk dat een aantal mensen bij zijn aantreden had gehoopt dat hij een behoudende lijn zou volgen. Die zijn teleurgesteld en achtervolgen hem. Hij is geen man die in zijn schulp kruipt. Hij laat zich zien en horen en daar heb ik veel be wondering voor. Maar dan ben je wel eens kwetsbaar. Voor een bisschop die in het midden van de kerk wil staan, moet het dan ook ui terst onaangenaam zijn als je door bepaalde groepen op achterbakse wijze wordt aan gevallen. Dan heeft hij ook de behoefte om zich te uiten zoals in die brief gebeurde." De Voorburgse pastoor Jan Rood, lid van de vereniging van pastoraal werkenden, vindt zijn optreden in het on derhavige geval niet eerlijk. „Hij wil de gelovigen in zijn bisdom wel ter wille zijn maar hij zit als het ware klem tussen de Heilige Vader en zijn eigen mensen en hij is blij als er geen moeilijkheden zijn. Daar ligt zijn grote zorg en niet bij noodsituaties van mensen." Rood geeft toe dat Bar bestuurlijke kwaliteiten heeft. „Hij wilde graag bis schop zijn, maar daarvoor moet hij een prijs befalen." Sul kijkt anders tegen de as piraties van de bisschop aan. „Hij is bevangen door één groot verlangen: de Neder landse kerkprovincie te be vrijden van de polarisatie. Hij wil bisschop van het mid den zijn. Hij wil eigenlijk wat Romme destijds noemde het onverzoenlijke met elkaar verzoenen.' Beschaamd Deken De Graaf herkent „het spanningsveld" waarin de Rotterdamse bisschop ope reert. De Graaf: „Bij het ad limina bezoek aan Rome be gin dit jaar heeft hij het op genomen voor zijn eigen bis dom en dan stoort het hem als hij in zijn vertrouwen wordt beschaamd. In het bis schoppencollege was hii het die een lans gebroken heeft voor een gesprek met de Acht mei beweging. Als het aan de kardinaal gelegen had, was het bij een gesprek gebleven. Maar nu gebruikt de Acht Mei daar in Utrecht opnieuw dat betwiste tafelge bed van Huub Oosterhuis en dan zeggen zijn collega's: zie je wel, ze rollen met je en dat betekent dan gezichtsverlies voor hem. Vandaar dat inter view met het ANP vorige maand waarin hij sprak van een „verharding" van deze beweging." In dat vraagge sprek, ook in deze kolommen weergegeven, zei hij onder meer dat hij zelf „steeds meer de behoefte voelt aan degenen die wel trouw zijn aan de kerk duidelijk te ma ken dat het niet goed is wat daar allemaal gebeurt". Nog een voorbeeld van dat spanningsveld waarin de bis schop verkeert. Begin dit jaar schreef mgr. Bar een brief aan zijn priesters en andere instanties in de kerkprovin cie waarin hij zich distan tieerde van een anoniem ar tikel in het Katholiek Nieuwsblad, waarin het „ethisch beleid" van het bis dom werd aangevallen. On der meer het artikel van offi- ciaal Otto ter Reegen in de Rotterdamse Analecta waar in deze stelde dat echtschei ding soms een moedige daad kan zijn én het (eenmalig) optreden van een uit het ambt getreden ethicus voor het priesterseminarie van het bisdom had in kleine behou dende kring de tongen losge maakt. Maar de reactie van de bischop was andermaal te kenend voor zijn positie. „Fantasie" Kerkelijk opbouwwerker Chris Nolet uit Den Haag die de bisschop meemaakt in de maandelijkse priesterraad lacht over het in kerkelijke kring vaak circulerende ver haal dat de bisschop met zijn goede relaties in het Vaticaan (hij is lid van de congregatie voor de eredienst en van de congregatie voor de religieu- zen) „in" is voor de aartsbis schoppelijke zetel. In dat sce nario zou kardinaal Simonis naar Rome verdwijnen. Juist daarom ook zou Bar zijn re putatie zo goed beschermen. „Pure fantasie" aldus Nolet. Maar het gaat dan op zijn minst om een wensdroom van velen, niet alleen in het Rotterdamse bisdom. PAUL VAN VELTHOVEN Universiteit vraagt opheldering in Rome (Vervolg van de voorpagina) NIJMEGEN De voorzitter van het college van bestuur van de Nijmeegse universi teit, ir W. van Lieshout zegt desgevraagd zeer teleurge steld te zijn over de afwij zing. Het bestuur van de Nij meegse universiteit zal op korte termijn in contact tre den met de Vaticaanse con gregatie om opheldering te vragen over de kwestie. Van Lieshout wijst erop dat kar dinaal Alfrink, die in de ja ren vijftig hoogleraar bijbel wetenschappen was aan de Nijmeegse universiteit, ook een eredoctoraat heeft gekre gen. Dat stuitte toen niet op problemen. Over de redenen voor de weigering van het erededoctoraat aan mgr. Ernst wil Van Lieshout zich niet uitlaten, daarover moet het gesprek met Rome ophel dering geven, aldus Van Lieshout. In de brief aan de kardinaal die deze heeft overgebracht aan het Nijmeegse bestuurs college heeft de congregatie twee redenen aangevoerd om niet in te stemmen met het eredoctoraat. In de eerste plaats is de uitvoering van de richtlijnen van de Bijzondere Synode van de Nederlandse bisschoppen van 1980 met be trekking tot de theologische hogescholen nog steeds gaan de. De Bredase bisschop is voorzitter van de bisschoppe lijke commissie voor de oplei ding van priesters en dia kens. De goden verzoeken Wie op de torenspits van de koepel van de Dóme des Invalides klimt, doet dat niet voor de lol. Deze Parijzenaar onderzoekt of dit 101 meter hoge monument aan een opknapbeurt toe is. Boven op het kruis staan zwaaien lijkt echter de goden verzoeken. foto.- ap RÓME Bisschop Jin Luxi- an, de niet door het Vaticaan erkende bisschop van Shang hai, is voor een normalise ring van de betrekkingen tussen China en het Vati caan. Hij hoopt dat er snel een dialoog tot stand komt tussen Rome en de Patriotti sche Vereniging van Chinese Katholieken, want „de meer derheid van de Chinese ka tholieken is trouw aan de Heilige Stoel", aldus de bis schop in een vraaggesprek met het katholieke Italiaanse maandblad Trenta Giorni' (dertig dagen). Luxian maakt deel uit van de vereniging die ongeveer drie miljoen le den heeft en de paus niet er kent als hoofd van de RK Kerk. Luxian beklemtoont in het interview dat de „hele Chi nese kerk" eenheid met de paus nastreeft. De problemen tussen zijn vereniging en het Vaticaan zijn naar zijn me ning niet van theologische, maar van politieke aard. Zo wel de vereniging als de re gering van China ziet de di plomatieke betrekkingen die het Vaticaan nog altijd met Taiwan onderhoudt als de belangrijkste hinderpaal voor de totstandkoming van diplo matieke betrekkingen. De laatste jaren heeft het V<fti- caan geen pro-nuntius meer benoemd op Taiwan, dat in het pauselijk jaarboek nog al tijd met de naam 'China' wordt aangeduid. Sinds 1979 vertegenwoordigt een zaak gelastigde het Vaticaan op het eiland. De laatste pro- nuntius op Taiwan was de huidige substituut van het Vaticaanse staatssecretariaat en vroegere pro-nuntius in Nederland, aartsbisschop Ed ward Cassidy. Het pleidooi van de Patriotti sche bisschop komt op een moment dat in China een commissie is ingesteld die een nieuwe godsdienstwet moet uitwerken. De commis sie telt tien leden, onder wie vertegenwoordigers van de patriottische katholieke kerk, die de paus niet als hoofd van de RK Kerk erkent. Dat wordt door godsdienstige bla den die zich met China bezig houden, zoals „China van daag" van de missionarissen van Steyl, meegedeeld. En kele leden van de commissie zouden al een bezoek hebben gebracht aan Oosteuropese landen, zoals Hongarije en Polen, om gegevens te verza melen en ervaringen uit te wisselen. De nieuwe godsdienstwet moet de vrijheid van gods dienst garanderen en de gelo vigen verzekeren dat zij hun godsdienstige plichten onge stoord kunnen vervullen. Op dit moment kunnen niet-ge- lovigen godsdienstige bijeen komsten ongestraft verhinde ren. Voorts zal de wet de ta ken van het regeringsbureau voor godsdienstzaken en de rechten en plichten van de godsdienstige organisaties vastleggen. 'fï I Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Europese toekomst Politiek en bedrijfsleven staan momenteel geheel in het teken- van de komende economische eenheid van Europa. Ook de Europese bestuurslichamen houden zich met deze zaak be zig, waarbij de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de EG, een zeer belangrij ke plaats inneemt. De huidige voorzitter van de commissie, de Franse socialist Jacques De- lors, wil de commissie zijn stempel opdrukken. Een ras- socialist als Delors speelt met zijn „Europees denken" van zelfsprekend in op de huidige, duidelijk zichtbare tendens van vredelievende samenwer king tussen West en Oost. Het eenheidsdenken over de toe komst van Europa wordt in West-Europa sterk in de hand gewerkt door de foutieve aan duiding van de internationale bestuursorganen. Een „Euro pees Parlement" behoort „Westeuropees parlement" te heten en een „Europese Com missie" de „Westeuropese Commissie". De huidige, fou tieve namen verdoezelen daar^ mee het feit van de oostelijke grenslijn van Europa en hou den het gevaar in zich, dat ook de landen achter die grens, Oost-Europa dus, deel gaan uitmaken van die Europese eenheid. Als dat de toekomst is van commissie-voorzitter De lors, mag West-Europa niet aan dit „Europees denken" worden opgeofferd. De Euro pese eenheid behoort dan eerder afgeremd dan bevor derd te worden. Dr. W.J.A. Visser, DEN HAAG. Angola (2) Een briefschrijver wijst ten onrechte de beschuldigende vinger in de richting van Jus- titia et Pax waar het betreft de vrijheidsstrijd tegen Zuid- Afrika en Angola. De Swapo doet niet anders dan indertijd en tot de dag van van daag de Boeren tegen de Kaffers. Waar men ook komt, in Japan of India, in Brazilië of New York overal ter wereld spreekt men één woord Ne derlands correct uit: APART HEID. Dit schandelijke woord, uitgevonden en in praktijk ge bracht door een blanke calvi nistische minderheidsregering, te vergelijken met de Ku- Klux-Klan in Amerika, maar zichzelf noemend „de prote stantse Broederbond" terrori seert nu al jarenlang de over grote meerderheid in een land waar de Broederbond niets te maken heeft. De protestantse regering in Zuid-Afrika heeft thans al vele malen méér kin deren en volwassenen uitge moord dan indertijd de Room se Spaanse inquisitie, en dat in deze moderne tijd! Terecht staat de beschaafde wereld op tegen deze protestantse min derheidsregering van Pik Bot ha en, gelukkig, in Nederland óók vele christenen van gere formeerde huize die zich doodschamen dat „Apartheid" door hun geloofsgenoten is uit gevonden en wordt uitge voerd! De briefschrijver ver geet één ding: de wet van oor zaak en gevolg. Wie vond de apartheid uit? Godsdienstfana ten die het Oude Testament belangrijker achten dan de leer van Jezus. Alle hulde aan dominee Boesak. J. van Sanen, VOORBURG. Belgische federatie België wordt een federatieve Staat: Wallonië en Vlaande ren. Wordt Nederland een fe deratieve Staat: Noord- en Zuid-Nederland? Resultaat: Bondsrepubliek Nederland, gevormd door: Noord-Neder land, Zuid-Nederland en Vlaanderen? Mr. Nic Pleumekers, DEN HAAG. Lubbers in Israel De Palestijnse kwestie in Is rael is een al vele jaren sle pend probleem dat niet kan worden opgelost, omdat twee partijen hetzelfde bezit opei sen. Een officieel bezoek van onze minister-president en onze minister van buitenland se zaken kan hieraan niets veranderen. Het kan onze be windslieden daarom terecht hoogst kwalijk worden geno men, dat zij bij hun bezoek aan de regering van Israel „pittige kritiek" op het Israëlische re geringsbeleid hebben uitgeoe fend. De Nederlandse kritiek vloeit voort uit onze volks aard. Bij alle noordelijke vol ken dus ook bij Nederlan ders speelt het „gevoel" een belangrijke rol. In de talen wordt dit weergegeven door het praefix „mede-". Dit „mede-" ligt ten grondslag aan het de naaste „zcrrgend" (socia le en gezondheidszorg) of „be moeizuchtig" tegemoet treden. Van deze bemoeizucht hebben beide ministers blijk gegeven. Dr. W.J.A. Visser, DEN HAAG. Nijpels in verzet MINISTER Ed Nijpels timmert behoorlijk aan de weg. zijn aantreden werd de bewindsman indertijd met de noi scepsis begroet door het groene front. Maar hij stelde niet leur en ontwikkelde zich in betrekkelijk korte tijd tot deskundige vakminister, aan wiens betrokkenheid bij de lieuproblematiek door niemand kan worden getwijfeld, EG-hoofdstad Brussel kunnen ze daarover meepraten, grote woede van een aantal lidstaten ligt Nederland, in persoon van Nijpels, momenteel stevig dwars bij de totsta koming van een Europees milieubeleid. Een aantal voorgestelde EG-regels gaat Den Haag name lang niet ver genoeg. Dat geldt voor de normen om mili vervuiling doqr auto-uitlaatgassen tegen te gaan en voot export van giftige afvalstoffen naar derde wereldlanc Eind vorige maand werden de Europese milieuministers in meerderheid eens over een EG-standaard die de uitsl van stikstofdioxide door kleine auto's aan een maxim bindt. Het talrijke kleine grut op de Europese wegen is v een belangrijk deel schuld aan de zure regen, en daar: aan de kaalslag in de bossen. Nederland wil evenals G kenland en Denemarken voor deze auto's de strei Amerikaanse normen overnemen. Nijpels stelt voor om noods via een extra belastingheffing de import te bemoe ken van (Europese) wagehs die niet aan deze eisen voldo EENVOUDIG omdat de laatste jaren, ondanks alle weste deskundigheid, ook in ons deel van de wereld de besch ming van het milieu en de controle meer dan eens onv doende bleken te zijn. Herhaaldelijk is ook in ons land loopje genomen met de eisen die voor een gezond milieu den. Een straatarm land als bijvoortbeeld Guinee-Biss waarvan de bevolking voor tachtig procent analfabeet is nog minder opgewassen tegen de soms onverwachte prob men die zich bij afvalverwerking kunnen voordoen. Het ke westen mag een dergelijk land daarom niet opzadelen n zijn afval. DaN is er nog het volledig misplaatste verwijt dat ons li de Europese solidariteit doorbreekt. Niets kan en mag beletten om, zoals Nijpels voortvarend doet, de eisen te s len die wij in eigen land noodzakelijk achten. Wij moetei per slot van rekening wonen. Wisselvallig DE BILT (KNMI) Zoals al zo vaak dit jaar wordt het Ne derlandse weer momenteel be paald door een oceaandepres sie. Het centrum daarvan be weegt zich langzaam van de noordelijke Noordzee naar west-Skandinavie. Gelijktijdig trekt een nieuwe storing ver gezeld van veel bewolking en enige regen vanaf Ierland in de richting van de Noordzee. Deze storing wordt in de nacht van zaterdag op zondag in De nemarken verwacht. Voor deze storing uit krijgen wij de komende nacht te maken met enkele opklaringen en voorna melijk in het noorden een en kele bui. Morgen wordt het half tot zwaar bewolkt. De met de ge noemde samenhangende regen valt voornamelijk in het noor den van het land. Bij een mati ge, aan de kust en in het Wad dengebied af en toe harde zuidwestenwind is het op zon dagmiddag niet warmer dan een graad of 18. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, medegedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en zondag: Zuid-Scandinavië: Wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur rond 17 graden. Britse Eilanden: Morgen enige tijd regen, met name in het noorden. Zondag perioden met zon en overwe gend droog. Middagtemperatuur van 15 graden op de Hebriden tot 22 gra den in zuid-Engeland. Benelux en noord-Frankrijk: Morgen een enkele bui, zondag perioden met zon en overwegend droog. Middag temperatuur van 18 graden aan de kust tot 22 graden in de Ardennen. Midden-Frankrijk en het Alpe bied: Perioden met zon en ove gend droog. Middagtemperatuur 25 graden. Zuid-Frankrijk. Spanje en Porti Zonnig en warm. In het zuiden Spanje en Portugal mogelijk eer kale onweersbui. Middagtemperat van 22 graden aan de Spaanse no< kust van 30 graden aan de Mid landse Zee tot 40 graden plaatst in het binnenland. Italië en de Joegoslavische kust: 2 nig en warm. Middagtemperat van 28 graden in het noorden to graden in het zuiden. Al meer dan 25 jaar helpt het NRF hun gelijke kansen te geven door financiële steun aan honderden projekten in Nederland. Helpt u mee? Ja, toch zeker! GIRO 953 Voor informatie: J. F. Kennedylaan 101 3981 GB BUNNIK tel.: 03405-63244

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2