FILM BLIK Britten graven veel sneller dan Fransen Futuroscope gokt op de toekomst „Situatie Swissair tamelijk eenvoudig Kenny Ortega choreografeert verder met Portoricanen t Baby Boom: verder op tv Eddie Murphy: eerste regie BINNENLAND/BUITENLAND/ FILM Ceidae Commit FOTO: PERS UNIE KANAALTUNNEL TOCH EIND 1990 KLAAR (Van onie correspondent Bob van Huët) SANGATTE Precies een jaar na de ondertekening door president Mitterrand en pre mier Thatcher van het Frans- Britse Kanaaltunnelverdrag (29 juli 1987) blijken de Britten een stuk verder met graven dan de Fransen. De „Tunnel lier 1" (TF 1), het 43 ton we gende Amerikaanse graafmon- ster dat eind januari bij San gatte (onder Calais) werd inge zet blijkt pas 100 meter te heb ben weggekrabd, tegen 1500 meter voor de machine in Folkstone, aan de overzijde. „De geologie was moeilijker dan verwacht", erkent André Benard, de Franse directeur van Eurotunnel, het consorti um dat de 50 kilometer lange verbinding tot stand brengt. Bijna viervijfde ervan ligt on der zee. De vertraging heeft te maken met de samenstelling van de verschillende krijtla- gen onder de Kanaalbodem. De gezochte „blauwe krijt- laag", waarin probleemloos drie gaten (twee spoortunnels met daartussen een service tunnel) geboord kunnen worden ligt heel gunstig aan de Britse kant, maar ongeluk kiger bij de Fransen. Modderen Voordat de Franse boorders terecht kunnen in het voor water ondoordringbare en dus droge blauwe krijt moeten ze eerst drie kilometer door een vochtige kiezellaag (grijs krijt) modderen. Dat bleek des te moeilijker omdat de beitels van TF 1 die de grond moeten wegschrapen niet in de ideale stand stonden. De afvoer van water en puin verliep even min probleemloos. Lichte on derschatting van het karwei door de Fransen? Benard meent van niet. „We wisten dat het aan deze kant wat moeilijker zou gaan. Dit zijn de normale aanloopproblemen. Op de wereld bestaan geen twee identieke bouwputten. Aan Japanse ervaring met de Seikan-tunnel (54 kilometer lang, waarvan 22 onder water, red.) heb je hier weinig. Elk project heeft zijn eigen compli caties. We hebben van de onze geleerd en de opleiding van het personeel wat gewijzigd. De speling die we in ons tijd schema hadden is nu geconsu meerd. Ik hoop dat we gauw op onze kruissnelheid kunnen werken oftewel 100 meter per week". Dat kwam er de afgelopen da gen overigens nog niet van omdat de communistische vak bond CGT het eerste jubileum jaar aangreep voor een korte staking. Geëist werd loonsver hoging voor de arbeiders die in het lastige grijze krijt heb ben moeten afzien. Maar Be nard meent dat ondanks dat en nóg „enige incidenten" (aan de Engelse kant woedde twee weken geleden een klein brandje, met veel rook, maar zonder gewonden) de zo lang Gat Bodemmonsters leerden de Fransen vooraf dat niet de laatste maar de eerste loodjes het zwaarst zouden wegen. Om in de kapitale beginperio de niet al te veel tijd te verlie zen werd daarom besloten hal verwege de te doorboren kie zellaag een 60 meter diepe put te graven. Vanuit dat zogehe ten „gat van Sangatte" wordt momenteel aan drie tunnels richting Engeland gewerkt en aan drie andere, landinwaarts. Bij het vlakbij gelegen dorpje Coquelles komt straks een im mens treinemplacement, waar al het wegverkeer met inzit tenden en al op de rails gaat. De snelle TGV's zullen daar ook ondergronds gaan en Lon den op drie uur sporen van Parijs brengen. Are de Triomphe Onder in het gat van Sangatte (waar volgens een gids „de Are de Triomphe makkelijk in past") zijn dus zes gapende ga ten te zien. Erg veel activiteit valt er tijdens ons bezoek niet waar te nemen. De middag- ploeg sleutelt wat aarf de hape rende TF 1. „Niks bijzonders, zo meteen gaat het beginnen", zegt een van de gravers, die het beestje vergelijkt met een duikboot. Het grijze krijt is zo nat dat er duikers aan te pas moeten komen bij eventuele reparaties aan de graafkoppen. Eenmaal in de blauwe krijt- laag zijn twintig man voldoen de om de grootste Europese boorklus te klaren. TF 1 moet dan 500 meter per maand door het krijt knagen, een spoor van betongewelven achterla tend. Liefst 221.000 van die speciale bekledingsstukken zijn alleen al aan de Franse kant nodig. Ze worden gefa briceerd in een naast de bouw put neergezette fabriek. In to taal moet onder het Kanaal ruim zeven miljoen kubieke meter aan krijt en puin worden weggekrabd. Doorbraak De eerste doorbraak, die van de servicetunnel (van waaruit alle ventilatie-, elektriciteits- en veiligheidssystemen worden aangesloten op de be lendende spoortunnels) staat geprogrammeerd voor eind 1990. Veertig meter onder de Kanaalbodem kunnen Fran sen en Engelsen elkaar dan een handje geven. Eurotunnel-directeur André Benard vertrouwt erop dat de financiering van het 20 mil jard gulden kostende project nu rond is. Het eigen kapitaal van Eurotunnel is met succes verhoogd tot de benodigde 3,5 miljard gulden; internationale banken, hoofdzakelijk uit Ja pan en Europa, lenen de rest. Het definitieve groene licht van de gezamenlijke beleggers verwacht Benard volgende maand. De matige graafresul- taten tot nu toe zullen daarop volgens hem geen invloed hebben. Getronics neemt Datex over AMSTERDAM Getronics (computers, programmatuur en dienstverlening) wil een openbaar bod uitbrengen op alle aande len van programmatuurleverancier Datex. De besturen van de twee bedrijven plegen overleg over het bod en zij achten de ver wachting gewettigd dat op korte termijn overeenstemming zal worden bereikt. Voor ieder aangeboden aandeel Datex zal een nieuw aandeel Getronics (het vroeger Geveke Elecronics) worden verstrekt alsmede voor iedere tien aandelen Datex een warrant die recht geeft op een aandeel Getronics. Deze warrant, die een geldigheidsduur krijgt van drie jaar na de datum van uitgifte, kan vanaf 1 januari 1990 worden omgewisseld tegen een aandeel Getronics voor de prijs van 29. PHILIPS PARTNER IN WETENSCHAPSPARK BIJ POITIERS (Van onze correspondent Bob van Huët) POITIERS „Wie had drie jaar geleden kunnen denken dat Philips en IBM hier miljoenen in een graanveld zouden pom pen? Olivier Barberot, directielid van het sinds een jaar geo pende Franse wetenschapspark Futuroscope, zegt het geksche rend, maar lijkt zelf nog steeds wat verbaasd. Even ten noorden van Poitiers, midden in het van oudsher agrarische departement Vienne, vielen de miljoenen uit de hemel. Waar* tot voor kort nog tarwe groeide is nu een futuristisch complex verrezen dat volgens zijn Franse ontwikkelaars uniek mag heten in Europa. Het bijzondere zit hem in de opzet, want volgens Barberot heb ben we te maken met het eerste „pretpark" waar recreatie, edu catie en produktie hand in hand gaan. Het komt erop neer dat het ene het andere moet stimuleren en het departement Vienne en de regio Poitou-Charente zo drie vliegen in één klap kunnen slaan. Een gok op de toekomst waarin door de lokale overheden een slordige 300 miljoen gulden wordt geïnvesteerd. De in het oog springende architectuur van Futuroscope verrast vanaf de N 10, tussen Poitiers en ChStelerault. De verschilllende paviljoens hebben spectaculaire, „symbolische" vormen gekre gen. Zo bestaat het centrale gebouw uit een enorme glazen drie hoek met ingevoegde bol. „De drie dimensies van de ruimte, plus de vierde van de tijd", licht architect Denis Laming toe. Wat verder spiegelt een enorm zwart brok rotskristal ter illus tratie van „de genialiteit van de natuur". Technologie, een bio scoop en restaurants hebben hierin onderdak gevonden. Volgen nog de bouw van een lotusbloem („de creativiteit") en een drup pel („de interactie"). Een monorail zal ze in 1990 verbinden met waterspeeltuinen, hotel, congrescentrum, technisch lyceum, TG V-station en een high-tech industriezone. Dat alles verspreid over een terrein van 250 hectare. Boeren De filosofie achter Futuroscope is niet allleen toeristen te trek ken, maar ook de lokale boerenbevolking in aanraking te bren gen met de technieken van morgen. „De toekomst van het tradi tionele landbouwdepartement Vienne is er niet beter op gewor den sinds de Brusselse quota", stelt Barberot droog. In het park is daarom een technisch lyceum, gespecialiseerd in communica tie en infomatica- De komst van nieuwe industrieën moet de derde en feitelijk belangrijkste pijler van het park worden. Door een „optimale infrastructuur" en aantrekkelijke vestigingsvoor waarden te bieden plus een fenomenale etalage voor nieuwe produkten hoopt Vienne zijn werkloosheidscijfer (dat overigens onder het landelijke gemiddelde van 10,5 procent ligt) op te poetsen. 500 mensen moeten er sowieso aan de slag kunnen. Kinderwereld IBM en Philips hebben als eerste ingehaakt. De Nederlandse multinational richtte een „wereld van het kind" in, waar de jongsten naar hartelust kunnen spelen met video- en compact- disc-apparatuur. „Een behoorlijke investering", zegt Jean Lassa- ra van Philips France. „Maar we geloven wel in deze opzet. We hebben in ieder geval geknokt om de Japanners eruit te houden. Mogelijk dat we hier straks nieuwe apparatuur kunnen testen met de consumenten van morgen. Voor ons is er natuurlijk niets mooiers dan kinderen die met Philipsprodukten spelen". Een interessant aspect voor het bedrijfsleven moet de zogeheten „teleport" worden, waarbij Futuroscope een exclusief contract heeft gesloten met de Franse PTT voor de goedkope onderhuur van experimentele communicatiesystemen. Witte doek Na een eerste jaar mét „slechts" 220.000 bezoekers (terwijl de meeste gebouwen nog in de steigers stondèn) lijkt Futuroscope deze zomer voorzichtig zijn draai te vinden als pretpark. De te genhanger van het Parijse technologiemuseum La Villette ver wacht dit seizoen zo'n 400.000 toeristen. Exposities over heelal en moleculen zijn natuurlijk heel interes sant, maar voor de vakantiegangers komt het grote spektakel toch van het witte doek met de Amerikaanse snowscan-projec- tor. Dit filmkanon raast er liefst 60 beeldjes per seconde door- Het rotskristal-paviljoen van Futuroscope i de genialiteit van de natuur. heen, wat verbluffend scherpe en heldere reliëf-beelden ople^ vert. Om het effect te verhogen zijn de fauteuils in een tweede zaal op een bewegend, computergestuurd platform gemonteerd. Een Zwitserse uitvinding waar je kijkend naar een achtbaan echt misselijk van wordt. De 400 plaatsen tellende Kinemax zit in het rotskristal verstopt en is een dure uitvoering van het Om niversum in Den Haag. Extra attractie hier is dat het doek aar het einde van de voorstelling met wand en al omhooggaat en he' publiek plotseling aan de rand van een kunstmatig gegraven meertje zit. De techniek staat voor niets. (Van onze correspondent Fred Hoogeveen) ZURICH Sinds het begin van dit jaar is de luchtvaartwereld in een sterke turbulentie terecht gekomen. Niet alleen doordat het passagiersaanbod enorm is toegenomen, met als gevolg dat in de Europese luchtwegen deze zomer filevorming en daardoor grote vertragingen zijn ontstaan, maar ook door het voornemen van de EG om in 1992 de luchtvaart te liberaliseren. Er wordt alom gesproken over de mogelijkheden van samen werking of zelfs fusie van middelgrote Europese luchtvaart maatschappijen, Om èen betere concurrentiepositie te krijgen ten opzichte van de grote. De KLM is zo'n middelgrote, evenals Sa bena en Swissair. Hangt hier iets in de lucht? Zijn er andere mo gelijkheden, misschien buiten Europa? Willen ep kunnen die maatschappijen met hun roemrijke namen eigenlijk wel fuseren of ziet men meer heil in een vergaande samenwerking? Vragen, waarop slechts schaarse antwoorden komen. Exclusief In een exclusief gesprek geeft Swissair-topman Robert Staubli (65) enkele dagen voor zijn pensioen zijn visie over de toekomst van Swissair (wereldwijd 20.000 medewerkers, jaarlijks 8 mil joen passagiers) op de moeilijke weg naar samenwerking. Is daar eigenlijk voortgang in? Staubli: „Er begint zich in de Europese situatie iets af te tekenen dat dichter bij onze gedragslijn komt. Zonder twijfel is het zo dat men in Europa nog m^ar een jaar geleden veel meer sprak over fusies dan hu. De SAS heeft heel duidelijk met Sabena over fu sie gesproken en de Sabena heeft dat woord ook gebruikt. Ande re maatschappijen eveneens; feit is dat tot nu toe nog geen fusie over nationale grenzen heen ontstaan is. We hebben de situatie geanalyseerd en zijn tot de slotsom gekomen dat voor ons - en we waren waarschijnlijk één van de eersten die die conclusie PRESIDENT-DIRECTEUR ROBERT STAUBLI (65): hebben getrokken - binnen afzienbare tijd een fusie beslist niet aan de orde is. We hebben nu al samenwerking met praktisch iedere maatschappij; in het kader van de liberalisering moet men versterkt samenwerken. Er zijn heel zeker mogelijkheden en die proberen we uit te werken. We zijn in dit opzicht bereid tot gesprekken met iedereen". „Als men momenteel van Sabena, de KLM en Swissair spreekt, dan komt dat omdat alle drie, alleen al vanwege hun grootte, een ongeveer gelijkwaardige uitgangspositie hebben. De Luft hansa en Air France zijn beide veel groter, daarmee zouden we geen fusie kunnen aangaan. Daarom is de kring beperkt en spreekt men steeds van deze drie, maar men spreekt er niet van hoe moeilijk het is iets te bereiken opdat alle profiteren. Ik zeg steeds tegen onze mensen dat, als wij een diepergaande samen werking met welke maatschappij dan ook zoeken, het van het begin af aan duidelijk moet zijn dat beide ervan profiteren. En als je dan werkelijk analyseert wat dat oplevert, dan is dat een heleboel detailwerk dat niet met één handdruk te bezegelen is". „Als je op de kaart kijkt, zie je dat onze situatie tamelijk dig is. Zwitserland ligt in het hart van Europa; 1 u hebben een zeer goede uitgangspositie, maar we moeten er alles aan doen om de positie van onze luchthavens Zürich en Genève te behou den. Ons regionaal verkeersconcept is daarop gericht. Maar wt hebben tot nu toe nog met geen enkele andere Europese collega heel concrete vormen van samenwerking. Hier en daar tekent zich iets af in die zin, dat we bijvoorbeeld in bepaalde sectoren samen iets zouden kunnen doen. Maar in daden omgezet is er nog niets". Geografisch „Samenwerking moet je ook geografisch zien", vervolgt Staubli. „Er is samenwerking in Europa mogelijk, maar er is ook samen werking met maatschappijen in het intercontinentale verkeer. We zouden intercontinentaal met een maatschappij kunnen sa menwerken op een wijze, waarbij zij hun diensten op Zwitser land concentreren en wij de onze op hun basis, zodat we eigen lijk beide een zekere verdeelfunctie hebben. Voor zover dat na tuurlijk commercieel attractief kan zijn, ook voor de passagier. Daar zie ik een mogelijkheid tot samenwerking. Concreet is er nog niets, maar als we willen samenwerken, zoeken we natuur lijk een partner die soortgelijke denkbeelden heeft als wij wat betreft de kwaliteit van het produkt. Er zijn in het Verre Oosten enige kwalitatief hoogstaande luchtvaartbedrijven, zoals Cathay Pacific, Thai Airways en natuurlijk Singapore Airlines. Daar zien we een mogelijkheid; we zouden ons produkt wezenlijk be ter kunnen ontwikkelen. Dat geldt echter niet alleen voor het Verre Oosten, waar op het ogenblik een grote groeimogelijkheid voorhanden is; het geidt in principe ook voor Amerika en eigen lijk voor elk continent". „In Europa is dat anders. We hebben een zeer goed Europa-net, dat mag ik zeggen. Maar we hebben de EG voor de deur en Zwitserland is daar geen lid van. Of we daar wat bereiken met samenwerking is natuurlijk zeer de vraag. SALSA'' „Salsa" met Rob- by Rosa en Rodney Har vey. Choreografie: Kenny Ortega. Regie: Boaz Da vidson. Wanneer ik me bij „Salsa" veel beter geamuseerd heb dan bij „Dirty dan cing" zegt dat niets over de kwaliteit van beide films. Bij het zoetelijke jongemeisjesverhaaltje van „Dirty dancing" ben ik schouderophalend wegge lopen. Bij „Salsa" ben ik blijven zitten. In feite ook een film van niks, maar voor wie van alle soorten „latin"-muziek houdt is de soundtrack zo leuk dat je de beelden op de koop toe neemt. Inclusief de oog strelende hoofdrolspeel ster Magali Garcia. Zangeres Celia Cruz op het toneel met danser Robby Rosa in „Salsa". Het dik in dat inge haakt zou worden op het we reldsucces van „Dirty dancing". „Dirty dancing 2" is al in de maak, en. van nunïmer één wordt in middels een tv-serie gefabri ceerd. Met film heeft het alle maal weinig te maken, maar dat kan je - op een enkele uit zondering als „West Side Sto ry" na - van alle muziekfilms zeggen. Ze haken in op jeugd- trends, hitparades, e.d. „Salsa" idem dito. Althans in de Vere nigde Staten waar een enorm contingent aan Hispano-Ame- rikanen (Hispanics genoemd aan de Oostkust, en Chicanos aan de Westkust) in de loop «der jaren een eigen cultureel klimaat heeft gecreëerd. De „salsa"-muziek speelt daar een grote rol in. Overigens een be grip waarin je inmiddels van FOTO: PR alles kwijt kan: eerst gold die naam voor de muziek van Cu baanse en Portoricaanse musi ci in New York die in en na de oorlog de ritmes en de struc tuur van de big band-jazz overnamen. Eerst de cha cha cha en de mambo, later de rumba en de comparsa uit Cuba, daarna de bamba en de merengue via Portorico kre gen zo een jazzy „sausje". Na de oorlog bij Machito en Can- dido heette het nog Afro-Cu- ban jazz of Cubop, later bij Mongo Santamaria, Tito Puen- te en Eddie Palmieri wordt de latin-jazz definitief „salsa". Taalkundig een „pars pro toto". In simpeler woorden: Het sausje wordt hoofdgerecht. Vandaag de dag is het begrip „salsa" nog vager. Midden- en Zuidamerikanen hebben het begrip via de Verenigde Sta ten „terug geannexeerd" en het prijkt nu als een soort nieuwe eretitel boven alles dat daar vandaan komt. Van de merengue tot de mambo. De film „Salsa" van Cannon-re- gisseur Boaz Davidson telt een aantal sterren van naam uit dat genre: de onvermijdelijke Celia Cruz, Tito Puente en Willie Colon. Het filmverhaaltje is een krui sing tussen van alles dat we al eens gezien hebben: een scheutje Romeo en Julia, een pietsie „West Side Story", een vleugje „Saturday Night Fe ver" en een hoop- „Dirty dan cing". Het draait om de dans- gekke Rico, een jongen van Portoricaanse afkomst die via een jaarlijkse danscompetitie E de titel King of Salsa plus reis naar Portorico wil verdie ide nen. Hij laat daarvoor zelfs 2' vriendinnetje en danspartneijH schieten om - even men te komen van e de oudere danseres en clubei-jg; genaresse die met hem nog LC eenmaal wil gloriëren. Het?° 1 niet-Portoricaanse vriendje van Rico raakt verliefd op diens zusje, maar dan Rico binnen het vaderloze ge zin opeens de conservatieve!- v „macho" die z'n vriend ver- 39 vloekt en z'n zusje aan hui^jD kluistert. Een voorspelbaar encha matig vérhaaltje wj heel lief op z'n pootjes terecht komt en dat een excuus is ojti\rl maar veel te dansen. Net alsk „Dirty dancing" dus. De cho reograaf van beide films is dan ook een en dezelfde: Kennjp Ortega. „Salsa" is puur escapisme. Ddg film is niet in New York gesi-f tueerd maar in Los Angeles 1 In New York zou je niet om deon vaak bar-armoedige leefsituaf^ ties van de Portoricaanse migranten heen kunnen. „Salsa" en L.A. horen zij uiter-Öus aard niet bij de upper ten maar wordt hun sociale situa-0, tie zo vaag gelaten dat de pijnz' van de werkelijkheid de zoete rd saus in elk geval niet bitter^' maakt. BERT JANSMA door Bert Jansma Paul Verhoeven: Ook Christus-film Het nieuws over de Nederlandse regisseur Paul Verhoeven moet je tegenwoordig ver halen. Maar dan is het ook Groot Nieuws. Het Amerikaanse blad Premiere meldt dat Verhoeven de film „Christ the Man" (Christus, de Mens) gaat regisseren. Producent is Mel Brooks, die zich als producent in serieuzer vaarwater („The Elephant Man") pleegt te begeven dan als ac teur. Er is in Amerika inmiddels nogal wat consternatie ont staan in zeg maar fundamentalistisch-Christelijke kringen over de film (naar een boek van Kazantzakis) die Martin Scorsese over het leven van Christus aan het maken is, „The last temp tation of Christ" (De laatste verzoeking van Christus). Paul Verhoeven is zich wel bewust van die concurrentie. „Scorsese's film is fantasie, de mijne wordt een realistische kijk op het le ven van Christus. Gebaseerd op de bijbel en het gezonde ver stand. Ik wil niets verzinnen, ik wil ook geen religieuze film maken» maar ik wil proberen uit te vinden wie die mens Christus was. Het werd tijd voor een realistische film over Je zus" aldus Verhoeven. De film zal overigens geschreven worden door Edward Neumeier, de man van het scenario voor Verhoevens hit „Robocop". Het zal nog minstens een jaar du ren voor Verhoeven aan zijn Christus-film kan beginnen. Z'n eerstkomende speelfilm wordt een science fiction-thriller met Arnold Schwarzenegger in de hoofdrol, „Total recall". Acteur John Belushi (kortge leden op tv te zien in de film „Continental Divide" en niet te verwarren met broer Ja mes) stierf een aantal jaren geleden aan een fatale dosis cocaïne. Journalist Bob Wood ward (van „Watergate") schreef een boek over hem dat inmiddels verfilmd gaat worden („Wired"). Belushi JOHN BELUSHI: WAARSCHUWING stierf in Hotel Chateau Mar- •mont aan de „strip" (Sunset Boulevard) in Hollywood. Vlak voor dat hotel staat nu een enorm reclamebord dat een opvallende, ideeële bood schap draagt. Afgebeeld zijn een drietal ziekenhuisbedden met daarop met lakens afge dekte lichamen van doden. Tekst eronder: „Welkom in de glamour-wereld van de co caine". Bitter. Maar terecht. Wat Belushi betreft had de waarschuwing er alleen eerder moeten staan. De hausse in baby's in de Amerikaans film zal verder gaan op de Amerikaanse tv. „Three men and a baby" is een wereldsuc ces, maar van Diana Keatons „Baby Boom" kan dat niet gezegd worden. Toch is juist die laatste film uitverkoren om als basis te dienen voor een mogelijke tv-serie met dezelfde naam. „Baby Boom" gaat over een zakenvrouw die haar carrière in de wielen ziet gereden door een „geërfde" zuigeling. Niet Dia ne Keaton speelt ditmaal de hoofdrol van J.C. Wiatt, maar Kate Jackson. Charles Shyer en Nancy Meyers, die ook het filmscript schreven, schrijven de eerste aflevering („pilot") voor tv. Afhankelijk van het succes van zo'n lange „pilot" wordt besloten of de serie er ook werkelijk komt. Shyer regis seert zelf. Er is inmiddels een tweeling gevonden die in een drachtige samenwerking baby Elizabeth zal spelen. Eddie Murphy heeft via zijn „multi-picture deal" met Pa ramount zoveel geld in het laadje van die filmmaatschap pij gebracht, dat het niet an ders kon of Murphy moest de kans krijgen een eigen film te maken. Die film zal „The Butterscothch Kid" gaan he ten. Het verhaal speelt in de. vijftiger jaren en gaat over een reizende rhythm blues- groep aan het begin van het roek-tijdperk. Murphy heeft het project zelf helpen ont wikkelen met schrijvers Bar ry Blaustein en David Shef field. Zij zijn ook de scenaris ten van Murphy's komende komedie „Coming to Ameri ca" (op 6 oktober in Neder- 'land te zien), waarin de harde Cop uit Beverley Hills een zachtaardige Afrikaanse prins op zoek naar een vrouw speelt. Wanneer Murphy „The Butterscotch Kid" gaat maken is nog niet bekend. De „schrijversstaking" in Holly wood zit in de weg. Er wordt wel gewerkt aan films, maar bij de schrijversbond aange sloten scenaristen kunnen geen contracten afsluiten .voordat de bond het met film en tv-producenten eens is ge worden over additionele ho noraria-eisen voor herverto-s ningen van films op tv en vertoningen van films en tv- shows buiten Amerika.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 12