Langs Omwegen Japanse bloemisten op cursus in Noordwijk Paardenmarkt ;niet stuk te krijgen Woubrugge en Hoogmade verkopen zich via aantrekkelijk foldertje EEN UITJE WAAR SOMS ieNOG WINST TE MAKEN IS LEIDEN OMGEVING &kUe(Bou/uwtVRIJDAG 29 JULI 1988 PAGINA 11 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. kan, eventueel, ruimte vinden voor p.r.-activiteiten. Zoals gisteren. Een paar weken geleden overhandigde Rietje Meijer (ik meen, dat ik haar zo mag noemen) aan de burgemeester het eerste exemplaar van de eerste Woubrugse-Hoogmade- se toeristenfolder. Dat was me wat. Beide wijze mannen en niet minder wijze Rietje ver telden ervan. Een gemeente folder, betreffende twee dor pen, als een soort alternatief voor een VVV die de gemeen te Woubrugge moet ontberen. „Wat een gemis is", volgens loco Van Wieringen; „toch moet je eigen gemeente zien te promoten. Zo ontstond bin nen de Commissie Welzijn, die nogal aan de weg timmert en uit de daartoe gecreëerde 10 pct.-pot lepelt, het idee om een toeristenfolder samen te stellen. De raad vond het een prima idee, in okt. '87. Hij (de raad) stampte instemmend met de voeten en daar ging een werkgroepje aan de slag. De WIKO, de middenstand zeg maar, leverde het nodige samenspel. Zo ontstond er (met een beetje voorpret betreffende de zeer nabije omleidingsweg die det nauwe kom van Hoogmade als een purgeermiddel moet ontlasten) een gidsje met „all in one"; geldend voor beide gemeentedelen. Het ver scheen in een oplage van bij na 5000 exemplaren, waarop vooral de „vreemdelingen", de bootjesmensen, afkwamen, terwijl ook de eigen inwoners best ook wel zo'n gidsje zou den willen hebben. Voor zo wel Woubrugge vindt men er alle vitale adressen in: ge meentelijke diensten en post gironummers (voor als je moet betalen), wenken voor een leefbaar dorp („Niet in het riet", is een bekende kreet; wat daarmee ook be doeld wordt). Maar men weet nu ook waar de accommoda ties voor de (sportverenigin gen te vinden zijn, waar het bejaardenwerk om draait, waar de polderbesturen zich bevinden en de begrafenis verenigingen, waar de rijks politie een oogje in het zeil houdt, waar de huisartsen huizen als ze geen weekend dienst hebben, waar de tand arts, ai!, trekt en saneert, waar ook Kunst en Kuituur wordt bedreven, waar de scholen zijn en de christelijke religie pluriform wordt be diend. En dan de „nuttige adressen": jachthavens, levensmiddelen, drogisterij, kap- en schoon heidssalons, bloemen en plan ten, mode, watersportbeno digdheden en „overige bedrij ven", de taxi en de bankbe drijven. En dan de fiets- en wandelroutes door het won derschone polderland (inclu sief „een snelle terugweg" voor als het te lang mocht du ren). Woubrugge heeft in dit opzicht zichzelf overtroffen, en Hoogmade ging graag mee. Nagenoeg niets werd over 't hoofd gezien: „Als u meerdere blauwe reigers heeft opge merkt, dan zijn deze afkom stig uit de bekende Woubrug- se kolonie". Ook een nuttig adres. Een afgedwaalde reiger uit het Leidse Cronesteinse polderpark kunnen we buiten beschouwing laten. Enfin, er is ruim voldoende plaats zo wel voor de wandelaar, de watersporter, als voor de vis ser in Woubrugge/Hoogmade. „Loco-secretaris" Karmelk: „De watersport kwam op de eerste plaats. De situatie hier is uniek, met veel winkels, een restaurant, het gemeente huis aan het water van de Woudwetering. Allemaal rond de oude dorpskerk van Wou brugge. Ook in Hoogmade tref je zo'n aantrekkelijke lig ging aan. En dan de molens hè; we hebben hier een aantal heel leuke molens die van beide dorpen echte pareltjes maken". Rietje Meijer verte genwoordigde de Woubrugse geestdrift voor de banden met de Engelse zustergemeente Woodbridge, ook een gemeen schap met veel water. „Dat zijn onze contacten overzee. Woodbridge is onlangs hier geweest in het kader van de Willem-Mary-herdenkin- gen met 22 grote zeewaar dige zeilschepen. Woubrugge en Woodbridge maritiem tij dens een lang weekeinde. Onze contacten zijn nog steeds groeiende en de sportieve uit wisselingen bloeien op. Ik vind dit erg voornaam". Toen we gisteren, terzijde van de burgemeesterskamer (die doorgelucht moest worden), toch zo gezellig zaten te pra ten bij een gemeentelijk bakje koffie met creamer, gooiden de wijze mannen en Rietje meteen nog maar wat meer op tafel ter informatie. Zoals de maquette van het veelbelo vende nieuwe winkelcentrum in de „Kom Woubrugge" ach ter de oude dorpskern, met z'n supermarkt en verschil lende kiosken en winkeltjes en de ruime parkeergelegen heid voor ca.50 auto's. Een nieuw dorps „gebeuren" in een echt dorpscentrum. Kar melk: „Het kan over een jaar of twee gerealiseerd zijn, als eenmaal de stroom van be zwaarschriften verwerkt en afgevoerd is. Maar dat is een normaal obstakel als het om liggend woongenot in het ge ding is". Bij het „vooruitdromen" pas ten ook de grote verwachtin gen die Woubrugge koestert aangaande de braderie op 17 augustus, en de gondelvaart de zaterdag daarop, als scheepjes en de huizen langs de doorvaart geïllumineerd zullen zijn ter vermeerdering van Woubrugge's glorie: Wou brugge spreekt een woordje mee! En op 16 augustus (wat een feestweek) wordt ook nog de eerste steen gelegd voor een gebouw dat inmiddels al flink gevorderd is en uitmunt door een uitzonderlijke lig ging in het waterland: het nieuwe bejaardenhuis Woud soord langs de wetering. Op de plaats waar het afgebroken oude tehuis stond. En met be houd van de 37 kamers, wat in een tijd van bezuinigingen een grote meevaller betekent. Woubrugge is een actief dorp, ja gemeente, vinden de be leidvoerders zelf. Er zit bloei en groei in, met schone belof ten voor een toekomst; ook die van Hoogmade. „Twee in één. Dat willen we zo houden. Handen af van Woubrugge", is het bestuurlijk ideaal, waar aan op het gemeentehuis ver der wordt gewerkt. Na de va kanties, als de meeste bootjes mensen weer de vaste wal thuis hebben opgezocht en de wolkjes van de lucht verdre ven moeten zijn. NOORDWIJK Een (roep van 24 Japanse ïloemenarrangeurs volgt linds deze week een cur- ius Nederlandse Bloem- .ierkunst in het Alexan- Hcler Hotel in Noordwijk. No De cursus wordt georgani- ieerd door de stichting ïTI-Japan: Bloemen Taal internationaal. In 1987 U.ü^erd deze stichting door de oud-Noordwijker Len Alkemade en de Japanner Kazuo Hamakawa in To kyo opgericht. De cursus duurt tot en met 7 augus tus. De cursisten houden zich vooral bezig met modern en klassiek droogbloemwerk, bie- demeiers, etalage-inrichting en handgebonden boeketten. De docenten zijn over het alge meen ex-Nederlands kam pioen bloembinden en ook de wereldkampioen verzorgt een cursusdag. Het is de bedoeling 'dat de Japanse bloemisten en bloembinders zoveel mogelijk informatie via de cursus, maar ook via excursies in Nederland krijgen. Naats de twaalfdaagse cursus zijn er excursies gepland naar onder meer de veilingen in -Aalsmeer, Westland en Flora, de corso-hal in Rijnsburg, een aantal kwekers in het West- land en diverse bloemenzaken in Den Haag en Amsterdam. Een Leidschendamse bloemist bood de cursisten aan in zijn zaak de bloemschikkunst in de praktijk te brengen. Bij Jan van Schooten van Fleur 2000 aan de Damlaan moesten de handen uit de mouwen om de theorie in praktijk te brengen. De lessen gingen over klassiek en modern droogwerk, Bieder- mayers, etalage-inrichting en het maken van bijvoorbeeld bruidsboeketten. Voor Fleur 2000 was het een routine-ont vangst, want Jan van Schoo ten, met kop en schouders bo ven zijn gasten uitstekend, ontvangt regelmatig vakgeno ten uit de Verenigde Staten, Canada en Europese landen. De bij Jan van Schooten ge maakte bloemstukken zijn ntorgen in de winkel aan de Damlaan te bezichtigen. De Japanners, zullen verder een bezoek brengen aan Ma- durodam. Delft, Volendam, Marken, Stellendam, Brussel en Antwerpen. De stichting is van mening dat de cursus de export naar Ja pan zal stimuleren. Vooral om dat de Japanse bloemisten de bloemen die ze tijdens de cur sus gebruiken ook in hun ei gen zaak in Japan willen ge bruiken. de,zlE, rede glica ?t mi weei >p te Oo De VOORSCHOTEN Een «ontbijt rond zeven uur in "e morgen bestaande uit en kopstoot (bier met een oorrel) en een nieuwe ha iring kan vreselijk onge- izond of zelfs onsmakelijk lijken, toch zijn er vroege n bezoekers aan de Paar- lenmarktdag in Voor- ichoten, die één keer per jaar een dergelijk ontbijt smaak verorberen. Voorschotense Paar- lenmarkt is niet stuk te trijgen. De toeschouwers >lijven met duizenden te- jelijk komen en ook de )aardenhandelaren zien doorschoten als een „uit waar soms ook nog 'Jvinst te maken is. n totaal werden gisteren 166 >aarden en ponies aangevoerd, misschien wel om de premie die 17,50 per paard en een tientje per pony bedroeg. Wanneer er handelaren ko men met paarden, dan is er al snel handel. De dierenliefde in Nederland is toegenomen en daarom wordt de handel in paarden en dan vooral in veu lentjes niet door iedereen meer gewaardeerd, ondanks het feit dat er dit jaar geen enkele keer behoefde te worden opge treden wegens dierenmishan deling. Wel ging nog bijna een jonge vrouw in tranen onver wacht met een veulentje naar huis, omdat het diertje ge scheiden werd van zijn moe der. De vrouw had echter geen 120 gulden om het diertje zelf te kopen en eventueel te stal len in haar achterkamertje. Minder begrip was er soms voor de praatjes van de stand werkers. Een handelaar in een poetsmiddel voor auto's, cara vans en boot, verknalde zijn hele verhaal door boos tegen Veel belangstelling voor de kortebaandraverij op de Prins Bernhardlaan in Voorschoten. FOTO: HENK VAN DEN ENDE een dame te zeggen: „Als de dirigent spreekt moet het koorlid zijn mond houden!" Toen bijna iedereen wegliep en hij met zijn handel voor 10 gulden bleef zitten, riep hij de verdwijnende massa toe: „Je mag het nu best meenemen en als je een tientje betaalt kun je volgend jaar de werkelijke prijs betalen." Beter ging het de standwerker af, die iets verkocht dat volgens hem toch niet deugde, maar een aardig cadeautje zou zijn voor schoon moeders voor heel weinig geld. Opeen gepakt dromden dui zenden van noord naar zuid en vele duizenden wilden van zuid naar noord. De politie wist enige zakkenrollers in de kraag te vatten, maar toch raakten enkele mensen hun sieraden of portefeuille kwijt. De kermis draaide prima en wie echt moe was kon rusten in de Dorpskerk, waar gratis en voor niets een loop-in-con- cert op het beroemde orgel van dat kerkgebouw gegeven werd. Zo tegen de avond had den al vele bezoekers het af moeten leggen tegen de ver moeienis en de drank, maar de werkers van die dag buiten Voorschoten zorgden weer voor een volle Voorstraat, waar weer het paard, dit keer bespannen, te zien was. De Kortebaandraverij kreeg gisteren pas aan het slot be hoorlijke spanning. De outsi ders waren in spanning over de vraag of het droog zou blij De afdeling ponies, vaste trekpleister op de Voorschotense paardenmarkt. FOTO: MILAN KONVALINKA ven, de kenners zaten te wachten op de winnaar. Het bleef droog en de twee laatste kanshebbers, te weten Yvar Marco, een 7-jarige ruin met rijder J. Geluk en Yoyo Melo die, eveneens een 4-jarige ruin met rijder H. Bousie hadden niet alleen een kansrit, maar ook nog een valse start nodig voordat uiteindelijk Yvar Marco de winnaar van de Kor- tebaan Voorschoten werd. Veel publiek was er voor de 19 dravers, die allemaal minimaal 275 meter of maximaal 285 meter afleggen onder ideale weersomstandigheden en vol gens kenners op een ideale baan, de Prins Bernhardlaan. Het comité Paardensport Voorschoten had dit jaar met opzet het aantal deelnemers verminderd om op tijd, zo rond zes uur in de avond ge reed te kunnen zijn, maar daarmee verviel wel een hoe veelheid spanning in vergelij king met andere jaren toen er gemiddeld 30 paarden aan de start verschenen. De totalisa- tor deed zeer goede zaken, te meer daar Yvar Marco niet als kanshebber gezien werd door de insiders. De draver werd het wel en het kreeg het be slist niet cadeau en dat bete kende voor de weinige toe schouwers die het paard de eindzege toegedacht hadden, een grote winst via de totalisa- tor. DE BURGEMEESTER IS VAN HONK, MAAR Z'N KAMER HEEFT 'N NIEUW VLOERTJE Het is te merken dat ook in de gemeente Wou brugge (de aantrekkelijke kerkdorpen Woubrugge en Hoogmade omvattend) het zomerseizoen huis houdt. Op de secretarie de „administratie" van het nog fonkelnieuw aan doende gemeentehuis anno 1976 lijken de ambtenaren op halve kracht te werken. Wie er niet is wordt geacht met vakantie te zijn en de overgeblevenen zijn niet van plan zich met wind kracht 9 in te zetten voor het welzijn der gemeente naren. Aan de balie ver voegt de klandizie zich niet in drommen, maar de enkeling die met z'n problemen in het donker glimmend bestuurlijke walhalla is binnenge drongen moet even op de tanden bijten in afwach ting van zijn beurt. Na tuurlijk, hier en daar worden aan bureaus nog staten in veelvoud opge maakt, nu en dan verheft een klerk of aankomend kommies zich behoed zaam en koel om een dos sier te gaan fotokopiëren, maar hoogspanning heerst er allerminst ter secretarie. Het koffiezet apparaat blijft produce ren tot de middagpauze en wordt daarna, ingevol ge de reglementen ad. zo veel, stopgezet. Ordnung musz sein. Boven, op de verdieping, is de edelachtbare kater van honk. De gemeente lijkt ontheemd. Je kunt ongestoord de glan zende hardhouten trap be klimmen en zonder géne een oogje wagen aan „de kamer van de burgemeester". Burge meester D. Brouwer de Ko ning heeft z'n prerogatieven voor enige tijd uit handen ge geven, pakte z'n biezen, en smaakt thans elders de genoe gens van zijn periodieke af wezigheid. De burgervader is, net als zovelen van zijn bur gerkinderen, op vakantie. Je kunt het ook ruiken: het komt rechtstreeks van de wo ninginrichter. De huishoude lijke dienst, legaal aangemoe digd door een budgettaire post op de gemeentelijke begro ting, heeft tijdens 's burge meesters absentie het magi strale vertrek van een nieuw, laagpolig kamerbreed karpet laten voorzien. Het is me het vloertje wel geworden. Aldus bekleed wordt straks de eer- Al bevinden de plannen zich nog in het „procedure-stadium", toch dromen de Woubruggenaren al van hun heuse nieuwe Dorpscentrum, hier in „kaart" gebracht met een maquette. „Veelbelovend!", vinden de plaatselijke uitdenkers van het be- 'erkdag na het seizoen voor de eerste burger zo niet direct een feest, maar dan toch een stuk minder depri merend. Het is mooi en sfeer vol bij de burgemeester bo ven; net zo mooi en sfeervol als elders in het intiem gezel lige, rustiek aandoende raad huis. De burgemeester kan zijn blikken opslaan en dan ziet- hij dat ie niet alleen on der de pannen is, maar ook onder de hanebalken. Het is daar landelijk en bijzonder sfeervol met die warme, don kere tinten; net een sjieke hooizolder tot in de nok. Daar moet het prettig per procura tie handtekeningen zetten zijn onder de uitgaande "stukken en andere directieven uit naam der koningin, die uit eindelijk het hoofd der ge meente is, al zal hare majes teit daar nooit een seconde bij stilstaan. Maar het ambt van burgemeester van Woubrugge kan uitgeoefend worden in een aangename entourage. Buiten, langs de oever van de Woudwetering, de vaarweg bij uitstek, passeren zonder ophouden de door weer en wind bijgetinte „bootjesmen sen" (zoals op de Veluwe en andere zandgronden de bos jesmannen) in hun welvaren de kruisers en jachten met wapperende vlaggen en aan dek de drogende was. Dat tuft maar aan. Geld speelt geen rol. Ze maken deel uit van stemmingsplan „Kom Woubrugge". Ook hier zal Woubrugge over de brug moeten komen. FOTO: WIM VAN NOORT Woubrugge's vertrouwen in de toekomst. Het zijn passan ten, maar ze leggen erg graag aan in dat dorp met een hoop volle middenstand. Immers, het is zoals de plattelands- dichter ooit op z'n laat-18e eeuwse klompen aanvoelde: ,,'s Dorps welvaard bloeid ook nog daarbij Door Binneland- sche Scheepvaardij". Wijze mannen Daar zat ik dan, gisteren; ont vangen door wethouder Th.J. van Wieringen, een eminen tie, in het politieke bestel bij afwezigheid van de burge meester „loco", plaatsbekle der, en het hoofd van de se cretarie-afdelingen C.Kar melk, ook „loco" als de ge meentesecretaris elders ver toeft, zoals nu. Beiden zijn der dagen nog niet zat, maar wel grijs, en vormen daardoor op zich al een officieus ad hoc- college van Wijze Mannen. Die uitdrukking kwam overi gens uit de mond van me vrouw Rietje Meijer-van Breemen, enthousiast deel uit makend van de gemeentelijke Commissie Welzijn (dat zie je ook aan haar af) en in het da gelijks leven zich roerend als publiciste-correspondente van een in deze omtrek verschij nend weekblad als een witte dorpspomp, waarbij ze haar dagelijkse plichten als huis vrouw niet vergeet. Maar ze

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11