mm* De Pauwhof niet gesloten, maar mogelijk uitgebreid Nog tien deelnemers over bij paalzitten Ziekenhuis Rijnoord vreest voorstel tot beddenreductie Bijzondere expositie^ over strofiguren fe Bloemenshow in Visserskapel LEIDEN OMGEVING CaidaeSoivmnl VRIJDAG 29 JULI 1988 PAGINA 1 Bonensalade met namaak- vliegenzwammen bitterkoekjesrijst vegetarisch Voor twee personen heeft u nodig: 500 g aardappelen, half blik of pot witte of bruine bonen, 3 lepels azijn, zout, peper, mosterd, 1 lepel olie, half bekertje zure room, ui of sjalot, basilicum, 1 rode paprika, 2 perziken, stuk komkommer of cour gette, (ijsberg)sla; 4 hardgekookte eieren, 4 niet te grote tomaten, 2 lepels mayonaise, zout, peper, rauw eiwit; 0,5 liter melk, 5 bitterkoek jes, 50 g rijst, 30 g suiker, 1 aardbei. Kook de aardappelen zo lang van tevoren gaar dat ze kun nen afkoelen en snijd ze ver volgens in blokjes. Laat de bo nen in een zeef uitlekken en bewaar het vocht. Maak een saus van azijn, zout, peper, mosterd, olie en Zure room met stukjes ui of sjalot en fijn geknipte verse of gedroogde basilicum. Schep de aardappelen en bo nen met stukjes paprika en perzik en blokjes komkommer of courgette door de saus. Maak de salade op smaak af met de gebruikte toevoegsels en schep er zo veel van het bo- nennat door dat het mengsel lekker vochtig is. Leg de bo nensalade op een schotel die bedekt is met mooie blaadjes (ijsberg)sla. Pel de eieren, snijd er een kapje af en haal er de dooiers uit. Prak het eigeel met mayo naise, zout en peper tot een smakelijk mengsel en stop dat in de eiwitten. Snijd van de fewassen tomaten aan de roontjeskant een derde deel af, hol wat overblijft uit en zet dat op de eieren. Versier de paddestoelen met stukjes ge kookt eiwit (vastplakken met rauw eiwit) en zet ze op de sa lade. Was de rijst in een zeef tot er helder water afkomt en laat hem uitlekken. Breng de melk aan de kook, schenk een paar lepels op de bitterkoekjes en laat de rijst in de rest van de melk in een half uur gaar worden. Voeg de suiker toe. Prak vier bitterkoekjes fijn en meng er de helft van de rijste pap door, leg daar de witte rij stepap op en garneer die met stukjes van het laatste koekje en de aardbei. JEANNE Poolse kinderen even in Roelofarendsveen ROELOFARENDSVEEN Vierenveertig Poolse kinde ren brengen morgen een be zoek aan de R.K. basisschool de Veenkragge in Roelofa rendsveen. De groep is van uit Engeland op doorreis naar Polen. De kinderen verzorgen 's avonds om half negen in de school een optre den in klederdracht en zul len ook in Roelofarendsveen overnachten. De kinderen zijn afkomstig uit Szczecin bij de Oostduitse grens en uit Lublin bij de Russische grens. Zij hebben allemaal een beperkt gezichtsvermo gen of zijn blind. Het bezoek aan Roelofarendsveen volgt op een veertiendaagse va kantie in Engeland. Zij doen op doorreis naar huis nog even Roelofarendsveen aan wat vooral te maken heeft met de gastvrijheid van me vrouw Van der Voet, die al eerder zorgde voor onderdak voor de Poolse kinderen. p KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1 personen aan wie een bepaalde opdracht wordt ge geven; 8 tovergodin; 9 scbeeps- maat; tl vaartuig; 14 voltooid; 16 beroep; 17 persoonlijk vnw.; 18 huidziekte aan het onderbeen van paarden; 20 sleepnet; 21 tak van gemeentedienst; 22 ijzerhoudende grond; 23 vlaktemaat; 24 -oude lengtemaat; 25 heidemeertje; 27 dat is (afk.); 28 grote ontvangka mer; 30 vinnig; 31 kleefmiddel; 33 transportvoertuig. Verticaal: 2 voegwoord; 3 snij- werktuig; 4 drank; 5 uitschot van fruit; 6 warm zeepwater; 7 voorzet sel; 10 trommelslager; 12 mening; 13 stuk grond; 15 vis; 17 mannetje seend; 19 voertuig; 20 soort pape gaai; 25 roofvogel; 26 lekkernij; 28 Japanse munt; 29 bij voortduring; 30 muzieknoot; 32 vorm van mij. OPLOSSING euj zt :ej OE :B°" 62 ;uas 82 :e6ou 92 '>I|ba gz :ee>t 02 -Je»! 61 :p-»eo/v\ II :iejo) 9i lujajjaj £i :iaapjoo 21 :jeoqwBi oi L ;dos 9 :>is»s 9 :>)|0uj f :saiu e :jo g qeeoiuaA *ua6eM -4ue| CC :wo6 ic '|3j oc 'uoies 82 !'|'P LZ :UOA 92 !|a pz 'OJB C2 'iao ZZ :jeeMpuejq iz :jom 02 -4olu et :®m /i :>|0)i 9i :je n :dao|s u :uoi 6 :©ej 9 :e|ss|UJUJOO 1 :|«e|uoz|JOH Installatie Hoffmann op 16 augustus NOORDWIJK De heer J.M. Hoffmann wordt dinsdagavond 16 augustus geïnstal leerd als burgemeester van Noordwijk. Dit gebeurt in een buiten gewone vergadering van de gemeenteraad die om zeven uur be gint. Na de installatie wordt vanaf negen uur een receptie ge houden. Dieven houden huis in Voorschoten VOORSCHOTEN Een 25-jarige Leidenaar en een 29-jarige inwoner van Rijswijk zijn gister middag door de politie aangehouden omdat zij tijdens de Voorschotense Paardenmarkt tal van diefstallen hadden gepleegd. Uit een zaak in huishoudelijke artikelen aan het Ambachtspad stalen de twee drie cassettes met bestek. Zij ramden met hun schouder de etalageruit open en gristen de cassettes weg. Verder vernielden zij twee ruiten van geparkeerde auto's, maar na men verder niets daaruit weg. In een café aan de Voorstraat deden zij een greep uit de kassa en namen een onbekend geldbedrag mee. Ook probeerden zij in dit café de eigenaar onder be dreiging geld af te persen. Dit lukte echter niet. De twee zijn even later op straat aangehouden. Snelheids controle op Gnephoek ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een snelheidscon trole op de Gnep hoek zijn gister ochtend tussen kwart over acht en kwart over negen dertien bekeurin gen uitgereikt. De hoogst gemeten snelheid was 80 ki lometer per uur, terwijl er 50 gere den mag worden. MEISJE (13) GEGREPEN DOOR AUTO NOORDWIJK Een 13-jarig meisje uit Noordwijk is gister avond met zwaar hersenletsel naar het Academisch Zieken huis Leiden gebracht nadat zij op de Duinweg was gegrepen door een auto. Het meisje fiets te met haar moeder over het fietspad langs de Duinweg en aangeland op het punt waar de rijbaan moet worden overge stoken, reed het meisje zonder uit te kijken de weg op. Een Haagse automobilist kon haar niet ontwijken. Volgens de po litie is de toestand van net meisje slecht. Zomerfeest bij Swetterhage ZOETERWOUDE Het zomerprogramma van Swetterhage in Zoeterwoude wordt mor gen afgesloten met een groot zomerfeest rond het pleintje en de „Herbergh". Tussen 10.00 en 17.00 uur zijn er tal van activiteiten, waarbij ook de inwoners van Zoeterwoude welkom zijn. Onder leiding van Ferry Moorman is een ge varieerd programma opgesteld. In het luna park zijn onder andere een zweefmolen en een bobsleebaan te vinden. De jeugd kan zich uit leven op het springkussen en er is straatthea ter: Wervelstorm van de clown Coco en het marionettentheater Virgia Lipman. Verder zijn aanwezig het drumduo Beat It en Rijn en Trijn. Nieuw is de paardentaxi. 's Avonds wordt uitsluitend voor bewoners en personeel van Swetterhage het slotfeest gehouden. Er is dan een optreden van de Caraïbische Steel- band Willy's Steel Combo. INBREKERS RICHTE RAVAGE AAN BIJ BOLLENBEDRIJVEN LISSE/VOORHOUT Inbrekers ben de afgelopen nacht een ravage gericht bij twee bollenbedrijven in 1 en in Voorhout. In beide gevallen den bedrijfsruimtes doorzocht. De ventaris van bureaus en kasten is hoop gehaald en door kantoren spreid. Bij het bedrijf aan de Akerv delaan in Lisse werd vanmorgen al een klein bedrag in contanten ven In Voorhout, waar bij een bollenbe aan de Loosderweg werd ingebro was nog niet bekend wat werd ver Een politiewoordvoerder in Lisse s van een bijzonder grove werkwijze, technisch onderzoek moest in beidi vallen vanmorgen nog beginnen. SLUITING IN IEDER GEVAL TOT 1990 UITGESTELD WASSENAAR De dreigende sluiting van de Pauwhof, een rust- en studiecentrum voor beoe fenaars van kunsten en wetenschappen, is voorlo pig afgewend. Inplaats van sluiting overweegt men nu uitbreiding van De Pauwhof om de ex ploitatie financieel-econo- misch lonend te maken. Met deze uitbreiding is een investering van twee miljoen gulden gemoeid. Vorig jaar maakte het bestuur van de Overvoorde Gordon Stichting, eigenaar van de buitenplaats en het gebouw, gelegen naast Raadhuis de Paauw aan de Rijksstraatweg, bekend dat het huis binnen afzienbare tijd gesloten zou worden. Het stichtingsbestuur had de sluiting aangekondigd omdat De Pauwhof niet ge heel meer zou beantwoorden aan de belangrijkste doelstel ling: een plaats te zijn waar kunstenaars en academici zich in alle rust kunnen wijden aan de studie en scheppende arbeid. Volgens ingewijden speelde daarbij op de achter grond ook mee dat het steeds moeilijker werd om het cen trum financieel draaiende te houden. Direct na deze mededeling kwamen enkele gasten en oud-gasten van De Pauwhof in actie. Zij vormden een ac tiecomité, dat reacties van be zoekers en oud-bezoekers van De Pauwhof vroeg. Van de meer dan honderdvijftig ont vangen reacties bleek slechts één persoon voor sluiting te zijn. De aangeschreven oud bezoekers richtten vervolgens de vereniging Vrienden van De Pauwhof op met het doel acties te ondernemen tegen De uitbreiding van de Pauwhof kost twee miljoen gulden. het sluitingsbesluit van het Stichtingsbestuur. Op 15 maart van dit jaar werd het bestuur van de Overvoorde Gordon Stichting een plan overhandigd dat het voortbe staan van De Pauwhof moet verzekeren. Uit het overleg, tussen het bestuur van de Vrienden en de Stichting was duidelijk geworden dat er voor De Pauwhof niet sprake was van een noodsituatie die spoedige sluiting zou recht vaardigen. Wel werd duide lijk dat de jaarlijkse uitgaven voor de exploitatie van De Pauwhof aanmerkelijk meer waren dan de inkomsten en de Stichting en zo op het door mevrouw Overvoorde Gordon FOTO: MILAN KONVALINKA nagelaten stichtingskapitaal werd ingeteerd. Ook werd duidelijk dat er meer reclame gemaakt moest worden bij de doelgroep waarvoor de Pauw hof is bestemd. Een onderzoek naar de brandveiligheid van het huis wees volgens het Stichtings bestuur uit dat het aanbren gen van de noodzakelijke voorzieningen rond de twee honderdduizend gulden zou gaan bedragen. Volgens de gemeente Wassenaar kosten de voorzieningen veertigdui zend gulden. Wassenaar is be reid de kosten van deze voor zieningen over twee jaar te spreiden. Verder verklaarden velen zich bereid de reddings operatie te steunen, omdat het verdwijnen van De Pauwhof toch als een ernstig verlies wordt beschouwd. De pen ningmeester van de Over- voorde-Gordon Stichting de heer R. Risch: „Plotseling is iedereen bereid iets te doen. Maar als je vraagt, wil je een jaar lang de acquisitie verzor gen, dan hebben ze allemaal ineens een baan". Het nu opgestelde reddings plan voorziet in een grote reeks activiteiten om de ex ploitatie in de komende twee jaar sluitend te maken, de be zettingsgraad van het huis op te voeren en de bekendheid van De Pauwhof bij de doel groep te vergroten. De Vrien den van De Pauwhof bleken zelfs toch zoveel vertrouwen in de toekomst van De Pauw hof te hebben dat voorgesteld werd het huis voor een goede twee miljoen gulden uit te breiden met extra gastenka mers. Na de bespreking van het reddingsplan van de Vrienden met het bestuur van de Overvoorde-Gordon Stich ting werd besloten De Pauw hof voor onbepaalde tijd open te houden. In ieder geval tot het vijftigjarig bestaan van De Pauwhof in 1990. Evenementen Vrienden van De Pauwh zitting nemen in het Stic tingsbestuur, waaronder voorzitter van de Vriende mevrouw A.M. Copper Naast de publiciteitscampag voor De Pauwhof zullen gelmatig evenement! worden georganiseerd in vorm van concerten, tentoo stellingen, symposia en lezi gen. Op 25 september zal er algemene ledenvergaderi; van de Vrienden gehoudt worden waarin men zich ov de verdere toekomst en wij van voortbestaan van Pauwhof zal buigen. Actievoerder mr. A. Franke „Ik zie en merk echter wein van het bestuur van de Vrie den van De Pauwhof. Tw bestuursleden daarvan he ben inmiddels zitting gen men in het Stichtingsbestui Ik denk dat zij zich hebb laten inpakken om in het k mende jaar door de ande bestuurders te worden ove tuigd dat sluiting de eni mogelijkheid is. Want dat Pauwhof open kan blijven aan niets te merken gaan op de oude voet verdi Er wordt nog steeds geen clame voor De Pauwhof maakt, er zijn extra gasten de Pauwhof gekomen en sfeer is nog steeds van een bollige vadsigheid die een afstotend dan aantrekkelijk voor potentiële gasten, hoop echt dat De Pauwhl open kan blijven, maar bij de toekomst somber inzien, hoop dat ik ongelijk kriji De voorzitter van de Vrie] den was wegens vakantie o bereikbaar voor commentai Vaste gast Franken zet ook zijn vraagtekens bij de twl miljoen guldens vergende u bouw. „Wanneer men nu niet voldoende gasten weet trekken, wat moet het straks worden?". FRANS MICKLINGHO: NOORDWIJKERHOUT Het wereldkampioen schap paalzitten in Noord- wijkerhout kent weer twee deelnemers minder, zodat het aantal overge bleven paalzitters is gere duceerd tot tien. Vanoch tend om drie uur klom Jan van Duyvenbode uit Lisse na 53 uur zelf van zijn paal en stond in het water te wachten tot hij geholpen zou worden. Door de vermoeidheid was hij wat in de war. De Amsterdammer Ron Jon gens gaf het om half ze ven op. Hij had er toen iets meer dan de helft op zitten. Het woei toen al hard en een aantal paal zitters had de parasol maar dichtgeklapt, want het kostte gewoon teveel energie om deze in de harde wind heel te hou den. Ook op de tweede dag trok het paalzitten in Noordwijkerhout een groot aantal toeschouwers uit de hele streek. Misschien kwam dat omdat vroeger dan andere jaren vier deelnemers afgestapt zijn. Daardoor is het paalzitten dit keer zeker inte ressanter geworden voor het publiek. Gemakkelijk hebben de deel nemers het intussen aller minst. Gisteren woei er een groot deel van de dag een flin ke wind en de paalzitters had den zeker tegen de avond weer heel wat truien en jassen nodig om zich een beetje 'warm te houden. Ze zitten nu al een paar dagen en nachten te kleumen op hun zitplank want het wil ook boven het Ooster- duinse meer nog niet echt zo meren. Vooral door de kou hebben een aantal paalzitters ermee moeten ophouden. Meer nog dan andere jaren zijn ze bezig met allerlei oefeningen om de stijfheid uit de spieren te verdrijven. René Meeuwissen uit Lisse werd gisteren op paal 6 vol wassen: 21 jaar werd hij. Een echt feest werd het niet. In de nacht, toen iedereen weg was, zat hij net zo mistroostig en weggedoken in zijn kleren als de rest te wachten tot het weer licht zou worden. Zolang er veel volk is, zolang er spelle tjes worden gedaan op het strand en in het water en zo lang er artiesten optreden, vergeten de paalzitters een beetje hun slaap door de aflei ding. Maar zo gauw om twaalf uur 's nachts de lichten doven, de kermis stopt en de stilte lang zaam terugkeert over het Oos- terduinsemeer, dan begint het gevecht tegen de vermoeid heid, tegen de slaap en tegen zichzelf. Of, zoals een paalzit- ter het uitdrukte; „In die uren praat je jezelf erop of eraf." Dat geldt zeker voor de vrij dag want dan kan de motiva tie wel eens niet genoeg zijn om nog eens twee dagen te blijven zitten. En rond die tijd beginnen zo hier en daar ook weer de hallucinaties door de oververmoeidheid. Het VARA-radioprogramma De Opening word! morgen ochtend tussen acht en twaalf rechtstreeks via Radio 2 uitge zonden vanuit Noordwijker hout. De VARA strijkt in Noordwijkerhout neer vanwe ge het paalzitten in het Ooster- duinsemeer. Motorrijdster gewond bij aanrijding NOORDWIJKERHOUT Een 20-jarige motorrijdster uit Sassenheim is gisteren gewond geraakt bij een aanrijding op het kruispunt Leidsevaart-'s Gravendamseweg in Noord wijkerhout. De vrouw naderde het kruispunt juist toen een 47-jarige Amsterdamse auto mobilist stond te wachten om vanaf de Leidsevaart linksaf te slaan. Kennelijk had ze te laat in de gaten dat die auto stilstond, waardoor ze achterop de auto reed. Ze is met diverse verwondingen naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden overgebracht. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA ALPHEN AAN DEN RIJN De provinciale werkgroep voor de ge zondheidszorg heeft aan Gedeputeerde Staten voorgesteld het aantal bedden in ziekenhuis Rijnoord te reduceren. Het gaat hier om een vermindering van het huidige aantal bedden van 145 naar 40. De bed den zijn voor patiënten die slechts een paar da gen in het ziekenhuis verblijven. Het zieken huis houdt een polikli niek, maar zou in dat ge val geen eigen specialis ten meer hebben. Dit is één van de varianten die de werkgroep naar vo ren heeft gebracht. De ver schillende varianten wer den gisteravond 'tijdens een bijeenkomst voor het perso neel van het ziekenhuis en het verpleeghuis Ouds hoorn bekend gemaakt. Ruim honderd personeels leden warén aanwezig. In terim-directeur L. De Jong is van mening dat wanneer het aantal bedden wordt te ruggebracht tot veertig, het ziekenhuis nog maar moei lijk het hoofd boven water kan houden. De werkgroep noemde ook andere mogelijkheden. Zo zou ook het aantal bedden kunnen worden terugge bracht tot 106. Ook bestaat de mogelijkheid dat Rij noord het totaal aantal bed den behoudt, maar dan moet het Diaconnessenzie- kenhuis Leiden of het Aca demisch Ziekenhuis aan ca paciteit gaan inleveren. Het gaat tenslotte om een ver plichte beddenreductie in de provincie Zuid Holland. Behalve in de variant waar bij het het ziekenhuis 40 bedden behoudt en geen ei gen specialisten meer heeft, zou in de andere varianten ingekrompen worden op het aantal specialisten. In plaats van 19 specialisten die het ziekenhuis nu heeft, blijven er dan 12,3 specialis tenplaatsen over. Het Alphense ziekenhuis onderhandelt momenteel ook met het AZL over een mogelijke fusie. Het streek ziekenhuis wordt in dat ge val een dependance van het AZL. Er wordt een haal baarheidsonderzoek uitge voerd over de gevolgen van een eventuele fusie. Vol gens H. Joha, vice-voorzit- ter van de ondernemings raad is een fusie een oplos sing waar het Rijnoord mee akkoord zou kunnen ^aan. „De voorstellen voor de forse beddenreductie zijn volgens mij onmogelijk. Als dat zou doorgaan is het zie kenhuis binnen een jaar verdwenen", aldus Joha. De besturen van beide zie kenhuizen hebben inmid dels laten weten dat ze posi tief staan tegenover de fu sie. Volgens interim-direc teur L. De Jong van het Al phense ziekenhuis zal een fusie geen gedwongen ont slagen met zich mee bren gen. WARMOND In Het Oude Raadhuis van War mond vindt vanavond orp acht uur de opening van een bijzondere expositie plaats. Onder de titel Oog- stsymbolen van Stro, is er een collectie strofiguren te zien, vervaardigd naar oeroude voorbeelden uit de hele wereld. De ten toonstelling wordt georga niseerd onder auspiciën van de Stichting voor Oogstfolklore en Strosym boliek CERES. In tegenstelling tot andere de len van de wereld kent Neder land nauwelijks een traditie in het maken van oogstsymbolen. Toch is hier sprake van een wijd verspreid gebruik. Op de expositie zijn voorbeelden te zien uit Groot Brittanië, Egyp te, Mexico en het Nabije Oos ten. Oorspronkelijk lieten de oude volken in het midden van het korenveld, nadat het gemaaid was, een hoeveelheid halmen staan, die door middel van lin ten en bloemen tot een soort pop werden gevormd en be doeld was als rustplaats voor de graangodin of graangeest, die door de maaiende boeren naar het midden van het veld was gedreven. Zij hadden nog geen kennis van zaadkieming en het wonder van groei en oogst van het graan werdi geschreven aan een godin], in ere gehouden m worden. Vandaar dat de madenvolken, wanneer grond was uigeput, graag godin of geest wilden me men als zij naar nieuwe g< den trokken. Van de mo halmen uit de laatste sc vlochten zij daarom een bool naar de beeltenis val godin, zoals men zich die vl stelde. De oudste bekende cereml stamt uit Egypte. Latere L ken rondom de MiddellaN* Zee namen deze traditie don Met de komst van het Clde tendom zijn vele van dezd bruiken in het ongerede raakt. Het was de Anglical Kerk die rond 1850 het mf11 van kruisen van stro weeifco: muieerde door deze op telij] men in de gebruiken ronbe biddagen voor het gewas, alle symbolen hadden betrekking op de oogs andere werden gevlocl met eigentijdse betekenis: In Nederland was Ans 0< baan uit Alphen aan den een van de eersten t' nieuwe vormen vanuit land hier naar toe bracl Samen met een van haar lingen. Trijnie Dragstraba Drachten, is zij verantwo< lijk voor het materiaal dat tot en met 25 augusti zien is in Galerie Het Raadhuis, Dorpsstraat 3| Warmond. f NOORDWIJK De historische Visserskapel aan de Hode straat is sinds gisteren herschapen in een bloemhof. De Nope wijkse bloemenarrangeur Wim Siemerink onderstreept met|ee show in de eigen badplaats z'n internationale reputatie. Metb-j expositie wil het comité Promotie Noordwiik aan de kwalifitl „bloemenbadplaats" gestalte gegeven. De show is vandaag tfni zichtigen tot 22.00 uur, en op zaterdag en zondag van H.Or^ 22.00 uur. de

Leidse Courant | 1988 | | pagina 10