Weinig vooruitgang bij vredesoverleg Kampuchea F VAN DE REGEN IN DE DRUP. Gorbatsjov ziet het belang van goede betrekkingen met Israel Féraud speelt troeven uit Oprollen drugsbende kostte jaren UITENLAND CeidóeQowuvnt DONDERDAG 28 IULI 1988 PAGINA 5 AKKEN ALS RUGSKOERIERS 1T-BERLIJN Een Nigeriaan in West-Berlijn betrapt op het ïokkelen van verdovende midde- i in de huisjes van vijf reuzens- kken, waarvan hij tegen de doua- beambten had gezegd dat zij zijn raalfuurtje op de reis van Lagos r West-Berlijn waren. De doua- was argwaan gaan koesteren ésloten 28-jarige man had aangebo- j n een van de acht huisjes open te I eken van de eetbare slakken die in een plastic-zak bij zich had. nader onderzoek bleek de man f slakken uit hun huisje te heb- n gehaald, daarin vervolgens 330 am in condooms verpakte drugs hebben gestopt en de beesten eer te hebben teruggezet. Bankrekening voor monument MOSKOU In Moskou is een speciale bankrekening geopend om giften in te zamelen ten behoe ve van „een monument voor de slachtoffers van de stalinistische repressie" Volgens het persbureau Tass is rekeningnummer 700454 van de Sociale Bank van de USSR geopend op verzoek van de krant Literatoernaja Gazeta. Het blad heeft het afgelopen jaar in talloze artikelen bijzonderheden bekend gemaakt over de onderdrukking tijdens Stalin. Volgens Tass zal „via een democratische methode een openbaar comité zou worden gekozen om het fonds te beheren en toezicht te houden op de bouw van het monument". Gevaarlijke scheuren in ozonlaag boven Moskou MOSKOU In de ozonlaag boven Mos kou zijn gevaarlijke scheuren ontdekt. Dit heeft de Russische directeur van het laboratorium voor de bestudering van de biosfeer in de Sovjet-hoofdstad ge zegd. In een artikel in Moskovskaja Pravda schreef directeur Shipoenov: „Als het fenomeen zich uitbreidt, er de mogelijkheid is van straling en giftige stoffen waartegen men zich niet kan be schermen". De ozonlaag beschermt het leven op aarde tegen de gevaarlijke ultra-violette straling van de zon. Shipoenov wil dat er een deugdelijke milieu-wetgeving komt in Moskou. Twee Rotterdammers gezocht na moord op rijkswachter BRUSSEL Twee Rotterdammers worden in België gezocht in verband met de moord op een Belgische rijkswachter. De 25-jarige politieman werd maandagavond tijdens een identiteitscontrole in een spoorwegstation in Brussel doodgeschoten. Een woordvoerder van de Brusselse officier van justitie zei gis teren dat twee mannen zijn gearresteerd en dat twee anderen worden gezocht. Een van de twee verdachten, L.H. (22) en J.L. (23), is de vermoedelijke moordenaar. De mannen zijn volgens de Belgische politie van Suri naamse komaf. Hun persoonsbeschrijving is op radio en tv uitgezonden en het publiek is gevraagd om informatie. ,<X. De Indonesische president Suharto, zonder stropdas, temid den van de deelnemers aan de Bogor-conferentie, waar enige vooruitgang lijkt te zijn geboekt bij het streven naar vrede voor Kampuchea. FOTO: AP BOGOR In Bogor, ten zuiden van Jakarta, is vanmorgen de informele bijeenkomst over de toe komst van Kampuchea afgesloten met afspraken voor nieuwe ontmoetin gen. Daarmee lijken de bespre kingen om te komen tot een politieke oplossing van het Kampucheaanse probleem in een lichte stroomversnelling te zijn geraakt. De guerrilla beweging Rode Khmer van Khieu Sampan weigerde ech ter akkoord te gaan met een gezamenlijke verklaring en geen van de' overige deelne mers sprak over echte voor uitgang. Tijdens de laatste fase van het overleg werd vooral ge sproken over hoe kan worden voorkomen dat na de Vietnamese terugtrekking uit Kampuchea de Rode Khmer weer aan de macht komt. Deze beweging is verant woordelijk voor de dood van meer dan een miljoen Kam- pucheanen tussen 1975 en 1979. Een van de gemaakte afspra ken houdt in dat de Kampu cheaanse premier Hun Sen en prins Norodom Sihanouk hun vredesbesprekingen in oktober in Parijs zullen voortzetten. De prins zat niet aan de conferentietafel in Bogor. Ruim twee weken ge leden trad hij immers af als president van de Kampu cheaanse regering-in-balling- schap. Toch was hij de man waar het de afgelopen dagen om draaide. De prins, die nog steeds erg populair is in zijn land, wordt door alle partijen gezien als de centrale figuur in het toekomstige Kampu chea. Officieel was Norodom Sihanouk in Indonesië voor een privé-bezoek als gast van president Suharto. Maar hij hield nauw contact met de conferentie en ontmoette gis teren alle deelnemers. Bij die gelegenheid maakte de prins een vredesplan be kend dat concessies bevat aan het huidige, door Viet nam gesteunde bewind in Kampuchea onder leiding van Hun Sen. Sihanouks plan voorziet in zijn oude eis tot de vorming van een regeringscoalitie be staande uit de vier Kampu cheaanse facties, die moet fungeren totdat vrije verkie zingen zijn gehouden voor een parlement. Ook pleitte hij voor een internationale conferentie en de vorming van een internationale con trolecommissie, die moet toe zien op de Vietnamese troe penterugtrekking uit Kam puchea en de te houden ver kiezingen. Over al deze za ken is in Bogor overigens geen overeenstemming be reikt, waarvan vooral de Rode Khmer de schuld kreeg. ISRAËLISCHE DELEGATIE ^AAR MOSKOU ma s vii ;h, d Iven h pr ikal) I THIPHOL Het is nog aar de vraag of de Rus- sche media er vanavond morgen melding van aken, maar voor het ïrst sinds 21 jaar bevin- a hien zich weer Israëlische ;ft h plomaten op het grond- >riefj?bied van de Sovjetunie. Een historische stap' rz^ iemde Israels premier las ïamir deze week de reis aar Moskou van de zeven e h< plomaten, onder wie waaide uit de Sovjetunie 'e' lar Israel geëmigreerde den. goej ilgei fficieel is de opdracht van hiït zevental te onderzoeken. >e de Nederlandse ambassade Moskou sinds het verbreken „j&n de Russisch-Israelische re- gate hes in 1967 de belangen van ustrijoodse staat heeft behartigd, etei ede daarom kwamen de di va omaten, voordat zij dhei!n naar Moskou vertrokken, :rst enkele dagen op bezoek arorf Den Haag en zullen zij in xJul oskou de eerste tijd te gast leleiin hij de Nederlandse ambas- deei de. De verwachting is ook ■e it het groepje een kijkje gaat •ude nemen in het gesloten Israëli sche ambassadegebouw. Maar het werkelijke belang van het bezoek ligt op het po litieke terrein, v bevestigt drs. Thomas §imon, stafmede werker van het Centrum voor Informatie en Documentatie Israel (CIDI) in Den Haag. „Het is een typisch voorbeeld van stapsgewijze diplomatie", aldus Simon. „De Israëlische delegatie gaat aanvankelijk vanuit de Nederlandse ambas sade werken. Daarna zal het eigen ambassade-gebouw wat worden opgeknapt. En op een gegeven moment zullen de Is raëliërs waarschijnlijk daar vanuit gaan werken. Dat bete kent dan echter niet, dat de di plomatieke betrekkingen worden hersteld, die sinds de Zesdaagse Oorlog van 1967 zijn verbroken. Zo'n stap heeft de Sovjetunie vooralsnog nadruk kelijk gekoppeld aan het di plomatieke vredesproces in het Midden-Oosten". Vragende partij Simon zegt met opzet „voorals nog", omdat de Russische poli tiek ten opzichte van Israel nog volop in ontwikkeling is. „Aanvankelijk was de voor waarde dat de betrekkingen pas hersteld zouden worden bij het begin van een vredescon ferentie. Nu verluidt het, dat zo'n stap zal worden gezet als Israel akkoord gaat met een vredesconferentie. Misschien dat die positie nog verder ver andert. Maar dat zal dan pas zijn na de verkiezingen van het komend najaar in Israel en de Verenigde Staten". Simon: „De Sovjetunie is voor wat betreft het herstel van de betrekkingen de vragende partij. Moskou heeft de voor bije jaren geleerd dat alle po gingen iets in het Midden-Oos ten van de grond te tillen stuklopen op het feit, dat het land geen betrekkingen on derhoudt met Israel. In die zin is Israel dus in het voordeel. Aan de andere kant realiseren de Israëlische politici zich ter dege dat een normalisering in het Midden-Oosten alleen mo gelijk is, als de Sovjet-Unie ook een rol speelt". Gorbatsjov Louter politieke invloed lijkt echter geen afdoende verkla ring voor alle moeite die de Sovjetunie zich momenteel ge troost om een oplossing te vin den voor de problemen in het MUBARAK: VS WILLEN MET PLO PRATEN stoj AIRO De Egyptische pre- dent Hosni Mubarak heeft in vraaggesprek gezegd dat ■e Amerikaanse staatssecreta- I Is van buitenlandse zaken. I JL ichard Murphy, op korte ter- ijn in Cairo of Amman een ntmoeting wil hebben met vr° n Palestijnse delegatie, in- 111,11 usief vertegenwoordigers n,ie in de Palestijnse Bevrijdings- "u ganisatie PLO. Een Ameri- cïanse woordvoerder wilde al- ode en leen zeggen, dat Murphy be reid was tijdens een komend bezoek aan het Midden-Oosten een ontmoeting te hebben met „verantwoordelijke Palestij- nen". Intussen heeft een voor aanstaand leider van de Pales- tijnen in de bezette gebieden opgproepen tot directe bespre kingen tussen Palestijnen en Israel. Faisal Husseini, die be kend staat als sympathisant van de PLO, leek terug te grij pen op een verklaring die on langs werd uitgebracht door PLO-woordvoerder Bassam Abu Sharif. Daarin pleitte hij voor erkenning van Israel en direct overleg onder auspiciën van een internationale confe rentie. De verklaring van Abu Sharif werd overigens door ra dicale facties van de PLO ver oordeeld. USKE EN WISKE DE KRIMSON CRISIS Midden-Oosten. Simon: „Je kunt natuurlijk tal van over wegingen bedenken die mee wegen. De Sovjetunie is onder Gorbatsjov bezig een moderne supermacht te worden. Daarbij hoort een rationele buiten landse politiek. Alle militaire hulp die nu aan de bondgeno ten in de regio wordt besteed, vormt een zware financiële belasting voor Moskou. Van daar dat gezocht wordt naar een mogelijkheid om de belan gen langs vreedzame weg vei lig te stellen. Moskou dus als vredesengel. Contacten met Is rael zijn daarvoor noodzake lijk". „Misschien wordt in Moskou geredeneerd dat een goede driehoeksverhouding tussen de Sovjetunie, Israel en Ame rika profijt oplevert, bijvoor beeld in de vorm van meer Amerikaanse investeringen. Dat kan Gorbatsjov mooi ge bruiken voor zijn economische hervormingen. Rusissche eco nomische betrekkingen met Israel Waarom niet? Israel is in het Midden-Oosten een eco nomische grootmacht met een goed ontwikkelde high-tech- industrie. Misschien, maar dat is dan pure speculatie, speelt bij de overwegingen van het Kremlin ook een vleugje idea lisme mee. In elk geval is de Sovjetunie erop uit haar imago in de wereld te verbeteren". Met PLO aan tafel Alle toekomstscenario's lopen voorlopig echter vast op het probleem van het Israelisch- Palestijnse conflict. Moskou is voorstander van een interna tionale vredesconferentie, waaraan ook de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie, de PLO, deelneemt. Die voor waarde is onaanvaardbaar voor zowel het Israëlische Li- kud-blok, de Arbeiderspartij, als voor de Verenigde Staten, al zouden de laatste twee mis schien wel akkoord gaan met een PLO-vertegenwoordiging in een Jordaanse delegatie. Maar met PLO-leider Arafat aan een tafel zitten, is weer voor alledrie onaanvaardbaar. Simon ziet ook hier evenwel langzaam verschuivende pane len. „In Israel is zelfs premier Shamir er geen tegenstander van dat de Sovjetunie bij het vredespoces wordt betrokken. Hij is niet bijster enthousiast, maar realiseert zich dat het niet anders kan. De Sovjetunie steunt de PLO. Maar Jasser Arafat heeft onlangs van par tijleider Gorbatsjov persoonlijk te horen gekregen, dat zijn or ganisatie Israel moet erken nen. De Amerikanen van hun kant, of ze nu Reagan, Duka kis of Bush heten, blijven zeer wantrouwend staan tegenover de motieven van de Sovjetu nie. Washington zal daarom steeds opnieuw afwegen in hoeverre een grotere Russi sche rol in het Midden-Oosten de Amerikanen aan invloed zal bosten" Maar welke vorm het vredes proces zal krijgen blijft voorlo pig in de toekomst verborgen. Simon: „Na de verkiezingen in Israel en de VS zal in elk ge val grotere diplomatieke acti viteiten waarneembaar zijn. Maar waar zal dat toe leiden? En echte vredesconferentie? Een voorbereidende conferen tie? In de eerste helft van 1989 gebeurt er in elk geval iets. Het gonst van de geruchten. Je fantasie is niet groot genoeg voor alle formules die daarbij de revue passeren". JOS TIMMERS PARIJS Louis Féraud werpt in een hartverove- rende najaarscollectie zijn blik op de toekomst. Waar veel andere ontwerpers hun inspiratie uit het ver leden halen, durft Féraud het aan een tijdloos the ma, het kaartspel, onder de aandacht te brengen. In zijn collectie voeren harten en ruiten, klavers en schoppen de boven toon. Ted Lapidus zocht zijn inspi ratie in de achttiende eeuw en voert Marie-Antoinette ten tonele in een ontwapen de herderinnetjesjurk. Hij showde ook een creatie die aan de danseresjes in het sprookje van de Indische wa terlelies doet denken. Hierbij maakte hij volop gebruik van de vorm van bloem blaadjes. Mary 11 Lanvin ont wierp weelderige hofdames- jurken, afgezet met orgel pijpplooitjes of nerts. Karl Lagerfeld reisde voor Chanel terug naar de tijd van Shake speare. Alleen Louis Féraud kijkt resoluut naar de toekomst. Hij gokt op een complete col lectie, waarin harten en rui ten, klavers en schoppen troef zijn. Zwarte jersey bleek voor de uitvoering van zijn ontwerpen de meest ge schikte stof. De kleurige kaartmotieven komen niet alleen terug in de dessine ring van de stoffen, maar ook in de accessoires. Zo zijn er oorbellen in de vorm van harten. Een zwart wollen mantel-, pakje krijgt een Pierrot- kraag, bestaande uit ontelba re hartjes. Soms maakt Fé raud van zijn hart een (dob bel )s teen. Dan krijg je zijden tailleurs te zien met een dob belsteenpatroon en de ogen van de dobbelsteen kun je weer tellen op de oorbellen Applicaties, borduursels, stiksels en accessoires zullen vast wel navolging vinden nu Féraud in zijn kaarten heeft laten kijken. Misschien nam hij daarom ook één van de meest exclusieve bedruk kingen in het assortiment op: Férauds „maison de couture" in de rue du Faubourg Saint- Honorè, in volle hoogte en breedte op de rugzijde .van mantelpakjes. Geleverd met de garantie, dat voorbijgan gers zich naar u zullen om draaien. LILY ARMON Ted Lapidus combineert hier een strakke dieprode pantalon, een bustier en losse mouwen met een aan de voorkant opgesneden rok. De randen van de rok en de bovenkant van de mouwen zijn uitgevoerd in de vorm van bloemblaadjes. Foto: AP Een model toont een creatie van Maryll Lanvin, een roze satijnen japon met orgelpijp-plooitjes. De bijpassende hoed zal zeker niet aan de aandacht ontsnappen. Foto: ANP n,cuws.N.,i„ d;it is het grote verschil, in uw Regionale Dagblad kunt u óók lezen wal de gevolgi zijn voor uw eigen stad, streek of plaats. IN JE REGIONALE DAGBLAD STAAT WAT JE PERSOONLIJK RAAKT. EeidaeSowuwit MIAMI De Amerikaanse politie heeft opnieuw vijf ar restaties verricht in het kader van de internationale politie actie tegen één van de grootste internationale bende drugs smokkelaars. Eerder deze week werd in Spanje de leider van de bende aangehouden, de Brit Howard Marks. Het is inmiddels duidelijk ge worden dat de ontmanteling van de bende een zeer zoig- vuldig voorbereide, internatio nale operatie was. Op een bij- eer"komst van internationale top-rechercheurs in Miami, bijna twee jaar geleden, werd hiervoor de kiem gelegd. De rechercheurs waren bijeenge roepen door de Amerikaanse narcotica-brigade (DEA), om een einde te maken aan de praktijken van Howard Marks, een man die behoorde tot de vier belangrijkste drugsbaron nen in de wereld. Het onderzoeksteam kwam naarmate het onderzoek vor derde tot de ontdekking dat het syndicaat functioneerde als een multinationale onder neming, geleid door enkele le den van één familie. Marks vrouw, Judy, trad op als secre taresse voor het bedrijf en haar broer Patrick Lane zorg de ervoor dat de wet zo min mogelijk greep kon krijgen op de gang van zaken. Marks zelf had de leiding over de besluit vorming zowel als de uitvoe ring. En met dat laatste hield hij zich persoonlijk bezig. In tegenstelling tot de meeste an dere drugsbaronnen, geloofde hij in persoonlijk onderhande len. Hij vloog regelmatig eer steklas naar zijn besprekingen Hij nam uitgebreide voorzorgs maatregelen om te ontglippen aan de computer-controles op de vliegvelden, die kunnen dienen voor het opsporen van verdachten. Amerikaanse bronnen melden dat hij zo'n dertig verschillende paspoor ten moet hebben gehad. Even geraffineerd als hijzelf, waren Marks smokkel-metho- des. Zo liet hij drugs vervoe ren in gigantische luidsprekers van popgroepen, zoals die van Eric Clapton, overigens zonder dat de musici hiervan op de htfbgte waren.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5