Run op 06-nummers van KNMI m Onderzoek naar gezondheid van „twee van Breda" "•„Vrije toelating van studenten laakbaar" IEUWO Kalverdrieling Bejaarde psychiater mag geen methadon meer verstrekken Consumentenbond noemt merken van vervuilde olijfolie duinrell Subsidiepot voor ondersteuning management leeg BINNENLAND C&idócSowant DONDERDAG 28 JULI 1988 PAGINA 3 (A INRIJDEN OP POLITIE herdachte neergeschoten IAASTRICHT Een 17-jarige Belg in Maastricht ernstig gewond ge- aakt door een kogel uit een politiepis- doI. De man verkeert inmiddels niet neer in levensgevaar. De Belg zat met en even oude landgenoot in een „ver- ac^te aut0" 'n een huurt waar een n larminstallatie in werking was getre- er v en. Toen er politiemannen arriveer- êek|en reed het tweetal hard op hen in. v fun :n van de agenten werd aan het geo- •nde portier van de auto meege- |eurdi ,je ander kon nog net opzij xtroljpringen. Men loste een schot op de ie So wee verdachten, die later werden twe< angehouden. Zij bleken de auto te lebben gestolen in Luik. nodig Mo! In kui autor) nd o bare t de va Ei nade t ree ou e i de >lgen wol n re Aan wil Olifantje in beslag genomen ROTTERDAM De Rotterdamse Diergaarde Blijdorp heeft zich ont fermd over een ongeveer anderhalf jaar oud olifantje dat ruim twee weken geleden in de Rotterdamse haven door V de douane in beslag is genomen. Het j dier bevond zich in een container op een schip dat op weg was van Hanoi naar de DDR en in Rotterdam een tus senstop maakte. Het olifantje was be stemd voor een onbekende dierentuin in Tsjechoslowakije. Nadat de douane door havenwerkers was ingelicht, werd het sterk vermagerde dier in be slag genomen. Het transport bleek niet over geldige reispapieren te beschik- v ken. Wat er nu met het olifantje ver der gaat gebeuren is nog niet duidelijk. Mocht het dier in Nederland blijven, Medewerksters van Diergaarde Blijdorp verzorgen het sterk ver- dan is Blijdorp bereid het definitief op magerde olifantje, dat de naam Tonny heeft gekregen, foto: anp te nemen. Hulpmiddelen blinden onder laag btw-tarief DEN HAAG Staatssecretaris Koning van fi nanciën gaat meer hulpmiddelen voor blinden en slechtzienden onder het btw-tarief van zes pro cent brengen. De maatregel gaat in met terugwer kende kracht tot 1 juli 1988, zo heeft hij de belas tingdienst laten weten. Tot nu toe vallen alleen braille-drukwerk, braille-leien, braille-schrijfma- chines en dergelijke braille-artikelen onder het verlaagde btw-tarief. Over andere hulpmiddelen moest het normale tarief van twintig procent worden betaald. Volgens de maatregel van Ko ning worden nu ook onder het tarief van zes pro cent gebracht: braille-papier, braille-folie, braille- handschrijfhulpmiddeien en dergelijke braille-ar tikelen, uurwerken, optische leesapparaten, tv- leesloepen, leesplateaus, oriëntatie-hulpmiddelen, steun-, tast- en herkenningsstokken die voor per soonlijk gebruik zijn ontworpen. SLECHT WEER MAAKT NIEUWSGIERIG: Juli extreem nat De bijna voorbije juli maand is voor vakantie gangers die in Nederland zijn gebleven weerkun dig gezien desastreus ver lopen. Er viel te veel neerslag en de zon liet zich te weinig zien. Volgens de KNMI in De Bilt moet er in een „ge wone" juli-maand tussen de zes en negen centime ter regen vallen; juli 1988 bracht gemiddeld in ons land ruim het dubbele. De zwaarst getroffen pro vincie is Groningen, daar viel maar liefst 22 centi meter. Zeeland bleef met 9 centimeter redelijk in de buurt van het normale gemiddelde. Volgens de meteorologen in De Bilt is de atmos feer in West-Europa zich wat aan het stabiliseren. De grijze wolkenpartijen die juli teisterden zijn even verdwenen. Het weer houdt de komende dagen, ondanks de voor spelde zonneschijn, ech ter iets wisselvalligs. Een nieuw lagedruk gebied maakt zijn opwachting, waardoor de totale neer slag in de laatste dagen van juli 1988 mogelijk nog verder zal oplopen, aldus het KNMI. I VANDAAG AS IN HET W DE BILT Door het slechte en veel te natte weer is er de laatste we ken een run ontstaan op de 06-informatienummers die het KNMI dit jaar in gebruik heeft genomen. Vele tienduizenden heb ben de nieuwe nummers van het Biltse weerinsti- tuut gebeld. De nummers, waarop voor twee kwar tjes per minuut weersitu- aties en voorspellingen kunnen worden verno men, lopen zo goed dat het dienstenpakket nog dit jaar zal worden uitge breid. De oorzaak van de grote be langstelling voor de weersitu- atie en wat daaraan gaat ver anderen laat zich raden. De zomer van 1988 is tot nu toe een van de meest onaangena me van deze eeuw. In voor gaande jaren werd het KMNI nog wel eens gebeld door mensen die niet zozeer over de kwaliteit van de voorspel lingen maar meer over het Vakantie in Nederland. Kampeerders wringen hun natte spullen uit. weer zelf klaagden. Daar kan' sinds begin mei dit jaar geen sprake meer van zijn. Wie nu het weerinstituut belt krijgt niet meer zomaar een meteoroloog die al dan niet zuchtend de klacht in be handeling neemt. De informa tieverstrekking van het KNMI aan de individuele klant is gekanaliseerd via 06- nummers. „En wie meer wil weten dan via radio, televisie, teletekst, kranten en 06-num- mers wordt verspreid, kan met ons over een contract ko men praten. Dan gaan uurta rieven voor meteorologen meespelen en dat zal een doorsnee-consument niet meer willen betalen", ver wacht KNMI-woordvoerder Frans Emmink. En difc is het voor altijd afge lopen met de mogelijkheden om eens lekker af te reageren op een KNMI-meteoroloog, hoewel de afdeling klanten service in De Bilt zij het op een lager niveau paraat blijft. De overstap naar dienstverlening naar de wat onpersoonlijker 06-nummers heeft volgens Emmink alles te maken met de bezuinigingsre gen die de overheid de laatste jaren ook op De Bilt heeft doen neerkletteren. Zo wordt volgend jaar een voor het weerinstituut pijnlijke vierja rige inkrimpingsoperatie af gerond, die veertig van de zeshonderd formatieplaatsen heeft weggenomen. „Zo moes ten we gebruik gaan maken van automatisering om de dienstverlening toch voor een groot deel in stand te hou den", zegt Emmink, die met zijn collega's de charmante kant van het persoonlijk con tact met het Nederlandse volk wel een beetje lijkt te missen. „Aan de andere kant werd er de laatste jaren zoveel naar het KNMI gebeld, dat we de drukte haast niet meer aan konden. Zonder dat we klant onvriendelijk willen overko men heeft de overschakeling naar 06-nummers heilzaam voor het KNMI uitgepakt". De KNMI-06-nummers be slaan een breed terrein. Zo zijn er vijf regionale weerbe richt-nummers die vooral ten dienste staan van de land- en tuinbouw. Tevens is er een strandweer-nummer voor de mensen die het de laatste we ken zo slecht treffen. Vooral zij hebben de omzet voor het KNMI de laatste tijd enorm omhooggestuwd, Emmink wil niet zeggen tot welke hoogte. In ieder geval wel hoog ge noeg om eihd dit jaar aan een nieuw avontuur te beginnen: het Europese weerbericht op een nieuw KNMI-nummer. „Waar het toe leidt? Mis schien nog veel meer num mers. We proberen aan de vraag op de markt te voldoen. We zullen wel moeten", aldus Emmink. ARJEN VAN DER SAR iang leven oor kinderen a Nederland g^DEN HAAG - Kinderen die i de jaren 1984 en 1985 in ederland zijn geboren, heb- 'aben een langer leven te ver- t wachten dan kinderen in an- :egg| iere landen van de Europese de i Semeenschap werden gebo- n toe «n. Jongens uit die jaren 'P worden gemiddeld 72,9 jaar in meisjes 79,7. let cijfer van 72,9 werd niet *vg jeëvenaard. Spanje kwam re iet dichtst in de buurt met 2,5 jaar. Een levensver wachting van 79,7 jaar voor j neisjes komt ook voor in frankrijk. '_)Pok wat betreft kindersterf- staat Nederland er het infeunstigst voor. De kinder- in terfte - het aantal kinderen >er duizend dat binnen één I- aar overlijdt - bedroeg in pi 1986 7,7. Het gemiddelde -Jroor de gehele EG was 9,1. Een koe van hobby-boer A.J. Scholing uit Hollandscheveld heeft gisteren een drieling geworpen. Door deze vrij uitzon derlijke gebeurtenis is zijn veestapel van twee koeien opeens meer dan verdubbeld. De kalveren drie stiertjes van een Frans ras zijn kernge zond. Omdat stieren voor een boer van minder belang zijn, belanden ze meestal in het slachthuis. Maar voor Scholing is zijn veestapel een hobby. Hij is dan ook heel blij met de ge boorte van de drieling en zal hen de gang naar het slachthuis (voorlopig) besparen. foto: pers unie AMSTERDAM - De 88-jarige Amsterdamse psychiater L. Hardenberg moet onmiddellijk ophouden met de verstrekking van methadon aan harddrugs- verslaafden en zijn praktijk neerleggen. Ook moet hij de ge- opvang van deze mensen te vergemakkelijken, zo heeft landsadvocaat mr. G. Hoogvliet gisteren in een kort geding ge ëist. De psychiater begon in 1979 met de behandeling van hard- drugsverslaafden waarbij hij in korte tijd uitgroeide „tot de grootste zelfstandig gevestigde voorschrijver van methadon". De inspectie van de volksge zondheid ondernam een aantal acties tegen Hardenberg, waar door deze in 1984 een schorsing van twee maanden kreeg opge legd van het Medisch Tuchtcol lege. Dit jaar werd hem de be voegdheid ontzegd de genees kunst uit te oefenen, maar de arts stopte niet met het uit schrijven van methadonrecep- ten. De landsadvocaat schetste een beeld van de wachtkamer van de arts waarin zich dagelijks 50 tot 70 harddrugsverslaafden be vinden. „Er worden stickies ge rookt en er wordt bier gedron ken terwijl met de recepten een levendige handel plaats vindt. De methadon verdwijnt regel matig naar de zwarte markt, zo wel in Nederland als naar het buitenland". Ook de medische begeleiding door de hoogbejaar de arts bleef vaak onvoldoende. Een Groningse vrouw overleed nadat zij een recept voor 200 ta bletten methadon had gekre gen. „Een groot deel had ze verkocht en met het restant maakte ze een einde aan haar leven" De advocaat van de arts, mr. J. Knap, verklaarde dat zijn cliënt best bereid is om zijn praktijk neer te leggen, mits de over dracht van zijn patiënten goed geregeld is. Het is volgens de arts pas zinvol minder metha don te verstrekken als de ver slaafde daar zelf voor kiest. Als te weinig methadon wordt voorgeschreven, werkt dit bij- gebruik van heroïne of het ko pen van methadon op de zwarte markt in de hand. De advocaat van de Medische Dienst Heroïinegebruikers (MDHG), G. Hamer, betoogde dat de GG&GD geen illegale buitenlanders in behandeling neemt „terwijl de stad er vol van zit. Zij worden ook niet be handeld door huisartsen. Dat soort mensen gaat naar Har denberg of gaat harddrugs ge bruiken. De GG&GD levert aan hen geen methadon om po litieke redenen. De GG&GD zou juist het beleid van Harden berg moeten overnemen". De rechtbankpresident doet 11 augustus uitspraak. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het minis terie van justitie zal een onderzoek instellen naar de gezondheidstoestand van de „twee van Breda". De bedoeling hiervan is na te gaan in hoeverre de verzorging van de hoog bejaarde Duitse oorlogs misdadigers Franz Fischer (8é) en Ferdinand aus der Fünten (79) moet worden aangepast. Minister Korthals Altes van justitie weet nog niet wat de gevolgen van het onderzoek kunnen zijn. Maar volgens zijn woordvoerster wordt ab soluut niet gedacht aan vrij lating of overplaatsing van Fischer en Aus der Fünten, die in De Koepel te Breda wegens gepleegde oorlogs misdaden een levenslange gevangenisstraf uitzitten. „De leeftijd van Fischer en Aus der Fünten is voor ge vangenen uitzonderlijk hoog. Zij zijn de oudste gevange nen van Nederland. Om de arts van de Bredase gevange nis wat meer ondersteuning te geven, is besloten de mo gelijkheden te onderzoeken", aldus de woordvoerster van Korthals Altes. Het onderzoek wordt volgen de maand uitgevoerd door drie externe medische des kundigen. Hoewel het minis terie formeel het initiatief heeft genomen, is de zaak aangezwengeld door direc teur J. Rommers van De Koepel. Hij vindt het de hoogste tijd dat er duidelijk heid komt over de verzor ging van Fischer en Aus der Fünten. Vooral de gezond heid van Aus der Fünten, die aan depressiviteit lijdt, gaat volgèns Rommers ziendero gen achteruit. Bejaardenzorg „Het is beslist niet mijn be doeling de twee hier weg te krijgen", aldus Rommers. ,,Ik ga ervan uit dat zij bij ons blijven. Maar onze inrichting is niet uitgerust voor de ver zorging van dergelijke hoog bejaarde gevangenen. We hebben ondersteuning nodig. Er zou op hen bijvoorbeeld een vorm van bejaardenzorg kunnen worden toegepast". Fischer en Aus der Fünten hebben levenslang gekregen omdat zij in de Tweede We reldoorlog toonaangevende functies vervulden bij de de portatie van Nederlandse jo den naar concentratiekam pen. In het begin van de jaren ze ventig, toen nog sprake was van de „drie van Breda" (Kotalla overleed in 1979), ontstond in Nederland grote opschudding. Er barstte een discussie los over de vraag of de Duitsers moesten worden vrijgelaten. De toenmalige minister van justitie Van Agt vond dat „gevangenschap in het zicht van de dood" een grens was die niet mocht worden overschreden. Onder druk van publiek en politiek is de vrijlating er nooit van gekomen. DEN HAAG - Omdat „openbaarheid een eerste vereis te hoort te zijn als het om onze gezondheid gaat" heeft de Consumentenbond een onderzoek laten verrichten naar in Nederland verkrijgbare olijfolie die vervuild zijn met perchloorethyleen (PCE). De Consumenten gids van augustus noemt de namen van de merken die PCE bevatten. De Rijkskeuringsdiensten van Waren en het ministerie van WVC wisten welke olijfolies verontreinigd waren, maar hebben geweigerd de namen openbaar te maken. De gezondheidsrisico's zouden meevallen omdat de PCE-gehalten laag waren en olijf olie in ons land niet veel wordt gebruikt. „Waarom mag de con sument niet weten welke merken olijfolie vervuild zijn?", vraagt de Consumentenbond zich af. De hoeveelheid PCE die de bond in vijf van de achttien onder zochte verpakkingen aantrof ligt tussen de 0,1 en 1 milligram per kilo. Volksgezondheid acht een gehalte tot 1 milligram per kilo aanvaardbaar. Maar het gaat hier, aldus de Consumenten bond, om een stof die bij een zorgvuldige produktiewijze hele maal niet in olijfolie hoeft te zitten. In dit geval moet het uit gangspunt gehandhaafd blijven dat van een kankerverwekken de stof elke hoeveelheid in het voedsel te groot is. PCE kan in de olie komen als de olijven niet alleen geperst worden, maar als er met een oplosmiddel (zoals PCE er een is) uit de vruchten nog meer olie gehaald is. Ook is het volgens de bond mogelijk dat sommige fabrikanten persolie met extractolie vermengen terwijl ze op het etiket alleen melding maken van persing. Geperste olijfolie is duurder dan andere soorten. Juist in de betere kwaliteiten olie is de PCE-verontreiniging gevon den. De bond trof PCE aan in twee van de drie onderzochte verpak kingen van Carbonell (halve-literfles en literblik), in de twee onderzochte verpakkingen van Puget (literblik en halve-liter fles) en in een van de twee onderzochte verpakkingen van Ybarra (halve-literfles). Jdci; (Van onze meer mogen stellen in de parlementaire redactie) nieuwe wetgeving. Dat stelt de jl Adviesraad Hoger Onderwijs n 28 pEN HAAG Het is laak- in een brief aan minister Deet- baar dat instellingen in het ho- man van onderwijs, ger onderwijs voor nieuwe stu- De bewindsman heeft advies ,jt denten geen aanvullende eisen gevraagd over zijn voornemen ADVERTENTIE ^TÜNTS VAN DE BOVENSTE PLANK Op Duinrell presenteert Choq de "American Eagles" High Diving Show uit Hongkong, met bloedstollende capriolen. Ineen wervelende showduiken internationaal vermaarde artiesten van een 30 meter hoge stellage in klein bad. Met salto's, als clowns, ja zelfs brandend! UduW*"10" op[ lnfo-.0175l-14765 voor het hoger onderwijs een verbod uit te vaardigen om aanvullende eisen te stellen. Tot nu toe mogen de instellin gen extra eisen stellen aan het vakkenpakket van nieuwe studenten. In Deetmans optiek blijven de gebruikelijke voor opleidingen gelden. Maar het wordt mogelijk dat elke stu dent, ongeacht het vakken pakket, tot een instelling in het hoger onderwijs wordt toe gelaten. Volgens Deetman zijn studen ten zelf wijs genoeg om uit te maken of zij de studie aankun nen. De Adviesraad twijfelt hier sterk aan, vooral omdat wiskunde in de toekomst een verplicht vak wordt op mid delbare scholen. De raad plan de studentenstops af te vreest dat leerlingen oneven- schaffen. De minister wil dat redig veel tijd aan wiskunde universiteiten en hogescholen moeten besteden waardoor de moeten uitbreiden als het aan- aandacht voor andere vakken tal studenten te groot wordt afneemt. Voorts is de raad al- De raad vindt dat een vrijwel lerminst blij met Deetmans onmogelijke opgave. DE KNOLLEN 15 U\J 2COtJ DI02Ê.NAÜJ5? t»N HÊÊFT IE Ï»%T ££N Hee<- 0EUK l£V£H. DEN HAAG Staatssecretaris Evenhuis van economische za ken heeft de subsidieregeling management ondersteuning tijde lijk stopgezet, omdat de subsidiepot van 20,9 miljoen gulden voor dit jaar nagenoeg leeg is. De aanvragen die tot op heden zijn ingediend kunnen naar het zich laat aanzien nog juist worden gehonoreerd, aldus het minis terie. Op korte termijn komt er een nieuwe regeling. De be staande regeling ondersteunt kleine en middelgrote onderne mers financieel als zij om hun bedrijfsvoering te verbeteren een externe adviseur inschakelen. De subsidie bedraagt 30 procent, terwijl ondernemers van de kleinste bedrijven (tot 10 werkne mers) voor de eerste twee adviesdagen 70 procent subsidie krij gen De nieuwe regeling zal beperkter van opzet zijn. De eerste resul taten van een onderzoek naar de werking van de bestaande re geling wijzen erop dat de huidige doelgroep (bedrijven met min der dan 100 werknemers) te ruim is, aldus het ministerie. De nieuwe regeling zal zich waarschijnlijk dan ook toespitsen op kl^nere bedrijven. Verwoestende brand Een kapitaal motorjacht is afgelopen nacht in de binnenhaven van Meppel door brand verwoest. De brandweer moest een klein bootje inzetten toen het brandende wrak lossloeg en andere boten bedreigde. Vermoedelijk door kortsluiting begon tijdens de bluswerkzaamheden de motor ineens te lopen. Over de oorzaak van de brand tast de politie nog in het duister. De schade wordt geschat op ruim twee ton. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. foto: pers unie Vijf man vast na doodschieten van twee Turken AMSTERDAM De politie heeft vijf Turken aangehou den die worden verdacht van betrokkenheid bij eenschiet partij aan de Amsterdamse Weitenbachstraat op 6 juli. De schietpartij kostte aan twee Turken het leven De politie gaan daarbi, om een totaalbe- kreeg het vermoeden dat een drag gaan van 650 000 gulden groep Turken zich bezig hield De politie zegt de vijf aanee met afpersingspraktijken van houden personen te kennen hun landgenoten Er zijn in- als vermoedelijke leden van middels tien aangiften van af- de linkse Turkse organisatie periwig ontvangen. Het zou Dffcr Sol.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3