Ceidóc (Bowuvnt Compensatie alleenstaanden [opdrukte op Franse wegen Auto PVDA IN ALTERNATIEF BELASTINGPLAN: Weer interlands in Rotterdamse Kuip Nepagent aangehouden iovjet-delegatie nspecteert Woensdrecht Iran weigert direct gesprek met Iraq Donderdag 28 juli 1988 80e jaargang no. 24176 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Weslerpers, behorende lot Si|tholl Pers, Apolhekersdi|k34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand i. 23,74 (bul. betaling), kwartaal I. 70,93, jaar I. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vriidag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) I. 0.65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Telefax 070 902702 It v. advertenties Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas. Chef-redacteur -W.A Buijteweg Losse nummers f 1.10 HET WEER Vannacht regen, overdag af en toe zon en enkele buien. Mini mumtemperatuur omstreeks 14, middagtemperatuur onge veer 18 graden. Westelijke wind, matig, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig, moge lijk af en toe hard. Zon op: 05.57, onder: 21.35; hoog water Scheveningen: 03.49 en 16.24; laag water: 12.00 en 0.15. Paus geeft voor vakantie voorkeur aan Dolomieten a boven Castel 1 Gandolfo Run op 06- nummers KNMI Israëliërs via Nederland naar Moskou EG opent aanval op banken wegens provisie Eurocheque Emilio Sanchez woedend op Nederlandse pers Leidse bibliotheek blijft langer open op zaterdag Muzikale vete in Ter Aar laait op Geschiedenis- ja lessen voor J videorecorder IV Vier deelnemers j WK paalzitten 1 geven op I I erstekelinge brengt iarine in verlegenheid IBLIN De Amerikaanse marine is in istige verlegenheid gebracht nu een 15-ja- Iers meisje aan boord van een Ameri- ans oorlogsschip als verstekelinge in de renigde Staten is aangekomen. Zij zat n dagen in een enge ruimte van de torpe- ager Conyngham. -. ht bemanningsleden wisten van de on- ineming en hebben met raad en daad het lisje bijgestaan. Vijf van hen zijn gearres- rd en lopen de kans een gevangenisstraf n vijf jaar te krijgen. Het meisje lijdt aan droging en was gisteren nog niet in staat ar Ierland terug te keren. Waarom het isje naar Amerika wilde is nog onduide- t. Ze zou hebben verteld dat ze werk wil- zoeken. Ze zal waarschijnlijk niet irden vervolgd. wee oden door hietpartij JSTERDAM de wallen in nsterdam zijn in afgelopen nacht ie mensen dood schoten. De chtoffers zijn de •jarige Joegoslaaf 5. en de 24-jarige iliaan F.G. De da- is volgens de ilitie te voet ge- ueht en heeft zijn apen waarschijn- in een gracht jooid. Volgens de itie doen het on- rzoek en getui- nverklaringen rmoeden dat de nleiding voor de hietpartij een ru ien vrouw is weest. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Alleen staanden van 27 jaar en ouder moeten een com pensatie krijgen voor het forse verlies aan koop kracht dat zij vanaf 1990 lijden in het nieuwe belas tingsysteem volgens het plan-Oort. Dat vindt de PvdA-fractie in de Twee de Kamer. Financieel spe cialist Vermeend van de PvdA heeft een plan klaar liggen om alleen staanden financieel tege moet te komen. Vermeend vreest dat honderd duizenden alleenstaanden als enige groep in de samenleving enkele procenten van hun koopkracht zullen verliezen. De alleenstaandentoeslag komt in het nieuwe belastingstelsel, waarover het kabinet twee weken geleden een akkoord heeft bereikt, te vervallen. De alleenstaanden worden welis waar voor een deel gecompen seerd door een tariefsverla ging, „maar die is niet toerei kend", aldus Vermeend. Het kabinet vindt de alleen staandentoeslag fraudegevoe lig en te ingewikkeld voor het nieuwe, vereenvoudigde sy steem. De PvdA heeft voor de zomervakantie in een debat al aangedrongen op compensatie. De VVD - die met de PvdA een kamermeerderheid vormt - stond hier sympathiek tegen over. Bewijzen Volgens het plan van de PvdA worden alleenstaanden op de zelfde manier aangepakt als samenwonenden. Vermeend: „Samenwonenden die eikaars belastingvrije som willen over nemen moeten met gegevens van de burgerlijke stand aan tonen dat zij inderdaad samen wonen. Wij zeggen nu: laat al leenstaanden die de toeslag willen op dezelfde manier be wijzen dat zij daar recht op hebben. Dat is veilig en het geeft geen extra werk voor de fiscus' Vermeend wil zich niet uitla ten over de nieuwe hoogte »van de alleenstaandentoeslag die nu 3700 gulden bedraagt. Ook wil hij de vermindering van aftrekposten laten doorgaan. Wel vindt Vermeend dat het kabinet mensen tegemoet moet komen die extreem hoge ziektekosten hebben. older verwoest i Leidschendam ÏIDSCHENDAM Bij een tslaande brand in een eenge- iswoning aan de Eksterlaan Leidschendam is vanoch- ad rond kwart voor zes een Ideretage volledig uitge- and. De politie schat de iade op 100.000 gulden. Er erd niemand gewond. Het ur werd geblust door leden !n het brandweerkorps uit idschendam en Voorburg, wijl ook de brandweer uit in Haag met een ladderwa- assistentie verleende, nmorgen om negen uur was tn nog met het nablussen hg. Volgens de politie is de ind veroorzaakt door de intigjarige zoon van de be- 'ners, die in zijn slaap een np omschopte die op een nk viel, waardoor deze vlam tte. Toen hij wakker werd, ichtte de jongen met zijn ou rs het huis uit. De woningen ast het brandende huis lie- tt, waterschade op. ZURICH Met ingang van 1 januari 1989 mag de KNVB weer interland wedstrijden in UEFA-ver- band in de Rotterdamse Kuip laten spelen. De Eu ropese voetbalunie heeft gisteren besloten het ver bod van interlands in het Feyenoordstadion op te heffen. De eerstvolgende wedstrijd in de Kuip wordt op 26 april ge speeld tegen West-Duitsland. Het is een duel in de voorron de van de strijd om de wereld titel, waarvan de eindronde in 1990 in Italië wordt gehouden. KNVB-voorzitter Jo van Mar ie, tevens lid van het hoofdbe- "tuujr van de Europese voet balunie, reageerde opgelucht. „Ik denk zeker dat het gedrag van de Nederlandse supporters in Duitsland alles met deze be slissing te maken heeft". Na het bomincident tijdens de ontmoeting met Cyprus op 28 oktober vorig jaar, waarbij de Cypriotische doelman Chari- tou gewond raakte, verbood de UEFA tot 31 juli 1990 inter lands in de Kuip. De UEFA zette ook de overwinning van Nederland (8-0) om in een zege voor Cyprus (3-0), maar na een beroepszaak werd de wedstrijd in een leeg Ajax-sta- dion overgespeeld en won Ne derland met 4-0. Die zege ver zekerde Nederland van een plaats bij de eindronde in Duitsland, waar de ploeg van Michjïls de titel veroverde. Liter lpg voor stuiver RIJSSEN De opening van een nieuw tankstation in Rijs- sen heeft binnen een week ge leid tot een lpg-oorlog. Pomp houders in die plaats bieden de brandstof aan voor een stuiver per liter. Daarmee liggen ze ongeveer veertig cent onder het gangbare prijsniveau. Vol gens woordvoerder Sietsma yan het nieuwe station Brand Oil is het een kwestie van kin nesinne van jaloerse collega's, die het verdriet doet dat „zo'n klein merkje" op zo'n mooi punt zit. „Ik wilde met hen vooraf overleggen om na de opening twee a drie cent lager te mogen gaan zitten. Dat is heel normaal, maar ze gingen niet akkoord. Wij wilden niet dat de prijsdaling zo ver zou escaleren. Maar we houden er nu in elk geval tot maandag aan ^*st". LEIDSCHENDAM/VOORBURG Een 42-jarige man uit Voorburg is vannacht rond half vier in zijn woonplaats aange houden, omdat hij zich de afgelopen dagen diverse keren voor deed als politieman. De man heeft onder andere een motorrijder in Leidschendam staande gehouden en in Den Haag met behulp van een blauw zwaailicht het verkeer geregeld. Toen de man gisteravond stond te fotograferen in Voorburg kon hij worden aangehouden. De man was deels als agent gekleed en had een vals legitimatie-bewijs op zak. Een aansteker in de vorm van een pistool droeg bij aan zijn verkleedpartij. De politie heeft in middels contact gezocht met het RIAGG. In de nacht van dinsdag op woensdag zijn vier families bena derd door een nepagent. De man vertelde hen dat hun auto was gestolen of dat familieleden betrokken waren bij een dodelijk ongeval. Volgens de nepagent moesten de families zich melden bij het politiebureau in Voorburg. Drie maal werd dit telefonisch gedaan. Een lid van een vierde familie kwam overstuur naar het bureau. De politie weet niet of het hier om dezelfde persoon gaat. Vandaag wordt het onderzoek voortgezet. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071- 12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. Aandelen Philips dalen fors na matige cijfers AMSTERDAM/EINDHOVEN De aandelen Philips zijn vanmorgen op de Amsterdam se beurs onmiddellijk ruim acht procent (/2,80) gedaald, nadat bekend werd dat de multinational in de eerste helft van dit jaar een - veel lagere - nettowinst van 338 miljoen heeft geboekt tegen 420 mil joen in begin 1987. De groeps raad ziet in deze cijfers geen reden de eerder uitgesproken verwachting over heel 1988 te wijzigen. Pagina 6: Halfjaarwinst Philips omlaag Thatcher noemt verenigd Europa „luchtkasteer"1 LONDEN De Britse premier Margaret That cher heeft zich uiterst scherp afgezet tegen het streven naar een verenigd Europa. De gedachte dat verregaande politieke sa menwerking zou kunnen uitmonden in een Vere nigde Staten van Europa noemde zij „een luchtkas teel". De Britse eerste-minister rea geerde hiermee op uitlatingen van de voorzitter van Europe se Commissie, Jacques Delors, die voorspelde dat binnen tien jaar de meeste economische en mogelijk zelfs fiscale en sociale wetgeving afkomstig zal zijn uit het EG-hoofdkwartier in Brussel en niet meer van de landen zelf. Deze suggestie wees Thatcher als „absurd" van de hand. Europa blijft voor haar niets meer dan „on afhankelijke landen die sa menwerken". De afgelopen dagen is er van uit de EG veel kritiek geweest op het besluit van Thatcher de succesvolle Europese commis saris Lord Cockfield te ver vangen door haar ex-minister Brittan. Volgens bronnen in Brussel was Cockfield naar de mening van Thatcher te pro- Europees. Hij geldt als archi tect van het EG-plan om te komen tot één gezamenlijke markt. Volgens Thatcher was Cockfield (70) te oud en het was tijd iemand anders op zijn post te benoemen. Voorletters: Adres: Op dit marineschip verstopte het Ierse meis je zich voor de oversteek naar de Verenigde Staten. foto: ap Amerikaan duikt verjaardag in NEW YORK David Hor ning, een wat excentrieke Amerikaan, heeft gisteren op bijzondere wijze zijn veertig ste verjaardag gevierd. In de vroege ochtend dook hij in Moskou in de rivier de Mosk va en zwom hij naar het Kremlin. Daarna dook hij in een vlieg tuig om vóór het verstrijken van de dag nog in de wateren van New York en San Fran cisco te duiken. In New York zwom hij in de East River onder de Brooklynbrug. In San Francisco dook hij in het water onder de Golden Gate- brug. Oversteek Terwijl op de achter grond de plaatselijke sheriff het verkeer te genhoudt, waagt een al ligator een drukke snel weg over te steken. Waarom het drie meter- lange beest de over steek maakte was niet duidelijk. Maar erg veel plezier leverde het tripje niet op, mede door het gloeiend hete wegdek. In de reeks smoezen die werknemers altijd aan hun bazen vertellen, als ze eens te laat verschij nen, is dit in elk geval weer een nieuwe. Weer eens wat anders dan een openstaande brug. foto: ap ;n haag/drieber- N De belangrijke keersroutes in Frank- k zijn dit weekeinde, in ide richtingen, het to- el van dertien miljoen izigers die of naar hun kantiebestemming af- izen of net van hun va- intie terugkomen. verkeerscentrale in Drie- rgen en de ANWB in Den lag verwachten een top- ukte. Traditioneel is augus- i dé vakantiemaand van de ansen. Zal het op de wegen de omgeving Parijs nog wel sevallen, op de routes Dijon- on-Spaanse grens en onAix-en-Provence ver- ichten beide instanties veel oblemen. Ook op de wegen van en naar de westkust wordt zeer veel verkeer verwacht. Vooral in de omgeving van Le Mans kan dat tot grote vertra gingen leiden, waarbij het ac cent ligt op zaterdag en maan dag. In Nederland worden voor dit weekeinde geen grote proble men op de wegen verwacht. De Bondsrepubliek Duitsland krijgt voor het eerst dit sei zoen te maken met zowel veel vertrekkend- als terugkerend vakantieverkeer. Beginnende vakanties in Hessen en Beie ren en eindigende vakanties in Niedersachsen en Bremen zul len er de oorzaak van zijn dat het op een aantal plaatsen dringen wordt. Topdagen in de Bondsrepubliek zijn morgen vanaf het middaguur en zater dag. Auto's hebben altijd tot de verbeelding van velen gesproken. Ook al hebt u zelf slechts een eenvou dig tweedehandsje, met interesse kijkt u vast ook naar elke auto, die als gloednieuw in de adverten ties wordt aangeprezen. Het is beslist niet de be doeling, dat iedere autobezitter nu plotseling op een nieuw model overstapt of naar een ander merk. Maar u weet alvast wat er over een paar jaar op de tweedehandsmarkt te koop is, zou je kunnen zeggen. Op donderdag legt de Leidse Courant de nadruk een beetje op de auto. Met een speciale ru briek. En ook al bent u nog zo'n fervente wielrij der, informatie over maatregelen in de auto-indus trie voor een beter milieu zal zelfs u interesseren. En dat leest u nu regelmatig in de Leidse Courant. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Postcode/plaats. Telefoon (voor controle bezorging): !HIPHOL De komende dagen zullen inspecteurs van de ivjet Unie op de luchtmachtbasis Woensdrecht nagaan of de or de Verenigde Staten gedane opgaven inzake de geschik- ïd en plaatsing van korte en middellange kruisvluchtwapens laar juist zijn. In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding oestaat. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. ze inspecties vinden plaats in het kader van het in december sen de Verenigde Staten en de Sovjet Unie gesloten INF-ver- ag. De Sovjet inspecteurs worden vanavond vanuit Móskou op hiphol verwacht. De inspectie is een aangelegenheid van de vjet Unie en de Verenigde Staten waarbij het land waar zich basis bevindt als gastland optreedt. derland is het derde van de vijf Europese landen dat door vjet inspecteurs worden bezocht. Groot Brittannië en de ndsrepubliek Duitsland werden al bezocht, België en Italië lgen nog. I inspectie in Nederland wijkt af van die van andere bases, oensdrecht is de enige waar geen kruisvluchtwapens zijn ge- latst. De Amerikanen hadden op Woensdrecht 48 kruisvlucht- ipens willen installeren. Met de plaatsing was echter nog niet gonnen toen president Reagan van de Verenigde Staten en vjet partijleider Gorbatsjov in december van het vorig jaar het IF-verdrag sloten. igina 2: M.J. Faber kijkt in Alma Ata toe bij vernietiging ■20. D'iorHflnh'inHohtsriio blik °P de r'Jdieren. die staan uitgestald op waarschijnlijk al in een diepe slaap verzon- raarueMilallUtJIaallJfcJ de Paardenmarkt in Voorschoten. Die ken. wordt vandaag voor de 706e maal gehou- foto: milan konvalinka Een toekomstige paardenhandelaar? De den. De feestdag duurt nog tot in de klei- Pa9'na 11: ..Grote aanvoer paarden op markt jeugdige bezoeker werpt een keurende ne uurtjes, maar dan is dit bezoekertje Voor3cho'«n"- NEW YORK Iraq heeft aangegeven dat een staakt-het-vuren in de oorlog met Iran niet mo gelijk is zonder recht streekse onderhandelin gen tussen beide landen. Iran wijst een direct con tacten vooralsnog af. Met deze eis heeft Iraq de hui met de Iraanse en Iraakse mi nisters van buitenlandse zaken voërt tot mislukken gedoemd. „Iraq zal onder de huidige om standigheden geen overhaaste stappen nemen", zo zei de dige gesprekken die VN-chef Iraanse minister Aziz bij het Perez de Cuellar afzonderlijk betreden van het hoofdkwar tier van de VN. „Wij geloven dat de eerste stap naar, en het begin van constructieve be sprekingen gelegen zijn in di recte onderhandelingen tussen de twee partijen onder toezicht van de secretaris-generaal", aldus de Iraakse bewindsman.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1