Ri jnsburgse feestweek in teken van band met Siegen Vier paalzitters geven op Grote aanvoer paarden op markt Voorschoten &at van 1,5 miljoen in begroting Alphen START FESTIVITEITEN MET DUEL RIJNSBURGSE BOYS-BARCELONA ■ïïTtïïïl Unieke schelpen collectie in het Katwijks Museum a llphen aan den IJN In de voorlopige in egrotingsplannen van de and, emeente Alphen aan den Sm een iinanc»eel gat leve ?n ongev^er 1,5 miljoen rmii ulden. Dit wordt vooral Naj eroorzaakt door een ver- iging van de rijksvergoe- ing voor 1989 voor het asisonderwijs. Dit was bij e eerste opzet van de be- roting niet voorzien. De emeente wil het gat ichten door onder ande re te bezuinigen op de on derhoudskosten van open bare basisscholen en de huisvuilrechten te verho gen. Doordat de gemeente de on- derhouds-schoonmaak- en energiekosten van de scholen met twee ton heeft overschre den kost dat de gemeente in de praktijk nog meer door de verplichte gelijke behandeling van onderhoudskosten van scholen voor het bijzonder- en het openbaar onderwijs. Wan neer de gemeente meer geld uitgeeft voor het openbaar on derwijs, verlangt het rijk dat zij datzelfde doet voor het bij zonder onderwijs. De gemeen te is nu van plan vooral op de schoonmaakkosten te bezuini gen. Ook de automatisering van het ambtelijk apparaat viel vijf ton hoger uit dan was gepland. Een daling in de personeels kosten van twee ton als gevolg van de verlaging van de af te schrijven pensioenpremie maakt dit een klein beetje goed. Door de tariefstijging van de verbranding van huis vuil is nog eens een tekort van vier ton ontstaan. Ook wordt meer dan vier ton huisvuil per jaar opgehaald dan in eerste instantie was begroot. De ge meente wil door middel an verhoging van de huisvuil rechten voor de burgers deze achterstand inhalen. Het gaat om een verhoging van onge veer vijftien gulden per jaar. Door deze bezuinigingsvoor stellen hoopt de gemeente het tekort tot ongeveer vijf ton te rug te brengen. Eind augustus wordt over de voorstellen ge sproken. Eind oktober buigt de gemeenteraad zich over de be groting. Bewoners tegen bouw van kas VALKENBURG Bewoners van de Duinzicht en de Meanderlaan hebben de Raad van State ingeschakeld om de bouw van een kas en bedrijfsruimte aan de Torenvlietslaan te voorkomen. Zj hebben om schorsing van de bouwver gunning gevraagd. Deze vergunning was door de gemeente al in 1976 aan de firma H. van der Nagel verleend, maar pas vo rig jaar maakte Van der Nagel kenbaar te willen gaan bouwen. Valkenburg ver leende de bouwvergunning nadat de provincie een verklaring van geen be zwaar had afgegeven. Door de bouw ra ken de bewoners hun uitzicht kwijt op de duinen, de weilanden en het vlieg veld. Een compromis om de kas 45 meter verder van de woningen te bouwen is door hen afgewezen. Kemp nog eens drie weken vast DEN HAAG/HAZERS- WOUDE Simon Kemp, de voormalige eigenaar van het vuiltransportbedrijf Kemp uit Hazerswoude, wordt nog eens drie weken vast gehouden. De raadka mer van de Haagse recht bank heeft gistermiddag be sloten het voorarrest van de afvaltransporteur te verlen gen. Ook het voorarrest van een van de voormalige di recteuren is verlengd. Kemp en enkele medewer kers worden verdacht van illegale afvalstort in onder meer Alphen aan den Rijn en Wallonië (België). EZL en Leefbaar Leiderdorp samen verder tegen puinstort LEIDERDORP Het Elisabeth Ziekenhuis Leiderdorp (EZL) gaat officieel samenwerken met de Stichting Leef baar Leiderdorp om de vestiging van een puinstortplaats tegenover het ziekenhuis te voorkomen. Beide partijen hebben hierover gisteren overeenstemming bereikt. Leef baar Leidedorp heeft bij de Raad van State op tijd een bezwaarschrift ingediend tegen de puinstortplaats en het ziekenhuis niet. ,AVij gaan als getuige-deskundige optre den wanneer het beroepschrift van Leefbaar Leiderdorp wordt behandeld. Dan hebben we toch de mogelijkheid om onze belangen toe te lichten", aldus de heer W. Rom- bout, algemeen directeur van het EZL. Het ziekenhuis zal voorlopig vijfduizend gulden bijdragen in de kosten die door Leefbaar Leiderdorp worden gemaakt. Rombout zei vanochtend dat een stortplaats op nog geen 200 meter van het ziekenhuis eventuele risico's met zich kan meebren gen. „Die risico's vinden wij niet verantwoord". Mevrouw R. Dekkers van Leefbaar Leiderdorp was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. RIJNSBURG De Rijns- burgse feestweek staat dit jaar in het teken van het 25-jarig bestaan van de stedenband met het Westduitse Siegen. Enke le honderden Siegenaren arriveren komende woensdag in Rijnsburg. Onder het gezelschap be vinden zich onder meer een voetbalelftal, een turnvereniging en een koor. De feestweek gaat overigens morgen al van start met de voetbalwed strijd Rijnsburgse Boys- Barcelona. Mevrouw Jonkman, de echt genote van de burgemeester van Rijnsburg, verricht mor genavond de aftrap voor deze wedstrijd die om zeven uur op sportpark Middelmors begint. Anderhalf uur voor en ander half uur na de wedstrijd be staat de mogelijkheid handte keningen te vragen aan Bar- celona-trainer Johan Cruyff en zijn spelers. De toegang sprijs bedraagt drie gulden vijftig voor kinderen tot 12 jaar en voor toeschouwers ou der dan 12 jaar kost de entree een tientje. Een deel van de meeropbrengst van de wed strijd wordt door Rijnsburgse Boys geschonken aan de Rijnsburgse organisatie Ont wikkeling door Samenwer king (Ondosa). Deze zorgt dat het geld wordt gebruikt voor een waterleidingproject in het Kenyase Chogoria. Ook de opbrengst van de puzzelrit, op 2 augustus, gaat naar Ondosa. Overvol De organisatoren van de feestweek, die al ruim een half jaar druk aan het werk zijn, hebben dit jaar een over vol programma op poten ge zet. Overvol, omdat dit jaar niet alleen de traditionele evenementen op het program ma staan, maar ook een aan tal feestelijkheden rond het 25-jarig bestaan van de ste denband Rijnsburg - Siegen. De Duitse gasten worden woensdagmiddag rond half drie ontvangen in het raad huis'van Rijnsburg. 's Avonds om negen uur begint in het gemeentehuis een speciale raadsvergadering, die in het teken zal staan van de 25-jari- ge band met Siegen. De gas ten uit West-Duitsland blijven tot en met zondag in Rijns- burg. Zij zullen onder meer het Rijnsburgs bloemencorso kunnen bekijken dat zaterdag 6 augustus door Rijnsburg, Oegstgeest, Leiden en Noord- wijk trekt. Programma Maandag 17.00-21.00: Opening Rijnsburgse Oranje Expositie in de hal raadhuis. Expositie is te zien tot en met zater dag. 18.30-20.30: Viswedstrijd voor junio ren t/m 15 jaar in het Oegstgeester- kanaal 1). 19.00: Volleybaltoernooi in Het Wa- 20.00: Schaakwedstrijden in het Denkhuis aan de Kerkstraat (ƒ2). 20.30: Klaverjaswedstrijden in De Voorhof (/5). Dinsdag 16.00: Opening vermaakcentrum op Hoftuinplein. 16.30-18.30: Autopuzzelrit vanaf oude Floraterrein (ƒ15 per auto). 18.00: Start wielerronde voor pupil len en junioren op parcours Petro- nella van Saxenstraat, Kanaalstraat, Burg. Meijboomstraat, Hyacinthen- straat, Burg. Hermansstraat, Noord- einde. Petronella van Saxenstraat. 18.30: Swiftronde voor dames. 20.00: Swiftronde voor veteranen en lief hebbers. 21.30: Prijsuitreiking in 't Kraaienest aan de Hofweide. 19.45: Bloemencorso-drive in De Voorhof (ƒ12 per paar). Woensdag 14.30-16.30: Kinderfilmfestival in 't Kraaienest (gratis). 18.30: Start Vlietloop over vijf kilo meter voor dames en junioren (ƒ3,50). 19.00: Start Bruggenloop, een estafetteloop voor kinderen tot 13 jaar van buurtverenigingen. 19.15: Start Vlietloop over tien kilometer (ƒ3,50) Alle starts bij het raadhuis. 20.30: Bingo in De Voorhof 21.00: Buitengewone raadsvergade ring in gemeentehuis. Donderdag 08 00: Duitse gasten bezichtigen vei ling Flora. 09.15: Start kindercorso bij Flora aan Laan van Verhof. 09.30: Samenzang voor raadhuis. 10.00: Braderie langs Vliet NZ. 10.30: Koffie drinken voor alle be jaarden in Vlietstede. 11.00: Prijsuitreiking kindercorso voor raadhuis. 14.00: Tonnetje steken voor raadhuis (ƒ2,50 per paar). 14.30: Ringrijden met voorgespan nen paarden en ponies op de Graaf Flonslaan. 16.00: Mastklimmen voor het raad huis (ƒ1). 17.00: Spuitbalwedstrijden voor het raadhuis tussen brandweer Siegen en Rijnsburg. 19.30: Touwtrekken voor het raad- 20.00-24.00: Feestavond. 20.00: Damwedstrijden in Het Denk huis aan de Kerkstraat (gratis). 21.00: Lampionoptocht vanaf het raadhuis. V rijdag 16.00: Opening bloemencorso in vei ling Flora. 18.30-19.00: Wandeltocht over tien kilometer vanaf achterzijde raadhuis (ƒ2,50). 20.00: Disco Juniorenavond voor jongeren vanaf 14 jaar in 't Kraaie nest aan de Kortevaart (ƒ2,50). 20.00: Openlucht concert voor raad huis met H H. Kerkkoor, het R.K. Laurentiuskoor, New Gospel Sound en het Weidenauer Mannerchor uit Siegen-Weidenau. 20.00: Start voettocht OJC naar Den Helder vanaf 't Kraaienest. 21.30: Feestavond in De Voorhof (ƒ5). Zaterdag 06.30: Viswedstrijd voor senioren in het Oegstgeesterkanaal (ƒ5). 10.00-10.30: Wandeltocht langs histo rische plaatsen in Rijnsburg vanaf het raadhuis. 13.00: Bloemencorso. 14.00: Proloog Bloemenmarathon in de Kerkstraat, wedstrijd voor rol stoelers van Aken naar Oegstgeest 14.30: Voetbalwedstrijden op Mid delmors. Jeugdwedstrijd Rijnsburgse Boys - Jugendgemeinschaft Siegen Nord. 16.00: Rijnsburgse Boys - Blauw Wit. 19.45: Taptoe Rijnsburg. Optreden muziekvereniging Wilhelmina. 20.00 demonstratie door Rhönrader van de Turngemeinde Friesen Klafeld- Geisweid. 20.30: Taptoe met Flora Band, Jong Floraband, de Florinet- tes. Fanfarekorps Die Haghe en Pro menadeband. 22.30: Vuurwerk op terrein veiling Flora. Zondag 09.30: Kerkdienst in Grote Kerk met een optreden van Weidenauer Man nerchor. Na de dienst is er koffie en volgt hel afscheid met gezelschap uit MOKER De uitzending van het Me dia overleg van kerken in Rijnland en de Bollen streek. MOKER, staat van avond in het teken van de zomeractiviteiten van de kerken in plaatsen in de re gio waar veel toeristen ko men. Er is een gesprek met de heer De Leur in Noord- rdd wijk die de al lang bestaan de traditie van eucharistie vieringen in de Hotel De Witte Raaf sinds zes jaar voortzet. Voorts is er een interview met de heer Bergman, organisator van de zomeravond-zangdien sten in Katwijk en wordt reportage van een kerkdienst op camping de uitgezonden. MOKER zendt vanavond van zeven uur tot half acht uit via omroep Rijnland. Diapresen ta tie Een diapresentatie over Noordwijk is maandag avond vanaf half negen te zien in het Jan Verwey Na- tuurcentrum aan de Wete ringkade 27. Afwisselend worden dia's over cultuur, geschiedenis en natuur ge toond. Zo wordt de raad huisgeschiedenis uit de doe ken gedaan, maar ook de störm aan de kust met alle gevolgen die dat met zich mee bracht. De toelichting wordt in het Duits gegeven. De toegangsprijs is een rijksdaalder. Expositie scl\ln café-koffiehuis De Twee Wezen aan de Hoofdstraat in Sassenheim is tot half september een mini-exposi tie van werk van Gré de Boer te zien. Zij toont aqua rellen van landschappen, 1 bloemen en stillevens. Gréd de Boer woont nu in Zee- wolde. maar was tot eind vorig jaar Sassenheimse. Zij was cuirtsiste aan de Vrije INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK, THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Zestien paalzitters zaten gistermiddag nog boven het Oosterduinsemeer. Vier zijn inmiddels afgestapt. NOORDWIJKERHOUT Vier deelnemers aan het wereldkampioenschap paalzitten in het Ooster duinsemeer in Noordwij- kerhout hebben vanoch tend hun zitplaatsen ver laten. Nieuwkomer Ton Dekker uit Noordwijk had al de gehele voorafgaande dag last van zijn knie. Vannacht even na twaalf uur gaf hij op. Hij had er toen al 26 uur op zitten. De enige Noordwijkerhouter uit het gezelschap Michel Drenth, kon twee uur later de motivatie niet meer opbren gen. Het publiek was toen al vertrokken. Het strand lag er eenzaam bij. Volgens ex-paal- zitter Nico Meeuwenoord, die al drie keer het record verbe terde en nu deel uitmaakt van het verzorgingsteam, is het veel moeilijker al je al eens eerder meegedaan hebt. „Je weet wat je allemaal nog te wachten staat. Dan krijgt je het moeilijk". .Hij had gelijk, want nog twee paalzitters „op herhaling" lie ten het vanmorgen in alle vroegte afweten. Invaller Piet Hoogenboom uit Leiderdorp stapte na 29 uur af omdat hij pijn in zijn dijbeen had. Voor- houter Peter Velting hield er mee op wegens pijn in zijn ge wrichten. Oorzaak is vermoe delijk de kou. Slaap is een andere vijand van de paalzitters. Om het uur loopt dan ook nogal symbo lisch heel luid een wekker af voor de deelnemers. Ze doen af en toe vyat oefêningen voor de bloedsomloop of ze strek ken even de rug. Een acrobaat onder de paalzitters gaat staan op de voetenplank of klimt zelfs op zijn zitplank en maakt er even „paalstaan" van. Presentator Hans Versnel wist de vele belangstellenden gis teravond aardig te vermaken met sport en spel, zoals het ei eren gooien en vangen. Het publiek kwam uit de hele streek toegestroomd en bleef tot diep in de nacht. Het paalzitfestijn eindigt als alles goed gaat zondag om *wee uur 's middags. Volop handjeklap, vanochtend op de Voorschotense paardenmarkt. BURGEMEESTER OPENT JAARLIJKS FESTIJN VOORSCHOTEN Van morgen in alle vroegte, toen de meeste Voorscho tenaren nog op één oor la gen, werd er al hard ge zwoegd in het anders zo kalme dorp. Als in oude tijden was men om zes uur al bezig aan de opbouw van de Paardenmarkt, die 706 jaar geleden voor het eerst werd geopend door waarschijnlijk graaf Floris V. Trappelende paarden werden aange voerd en kregen een plaatsje op het marktter rein. Of het een dag zou worden met veel handel en handjeklap, wisten de eigenaren niet. Maar dat het sfeervol zou worden was vanmorgen al zeker, want daarvoor staat de Paardenmarkt elk jaar borg. Het was geen middeleeuwse graaf die de markt om tien uur opende, maar de twintig- ste-eeuwse burgemeester P Cannegieter. Hij nam de taak van de koster van de Dorps kerk over, die in vroeger tij den altijd het marktkruis plaatste, en plantte het kruis aan het begin van de markt op de Voorstraat. Dat gebeurde onder toezicht van de' politie, die voor de gelegenheid te paard was. Met het kruis werd vroeger door de koster aange duid dat de vrede die in het kerkgebouw en op het kerk hof gold, ook van toepassing was op de marktplaats. Mede door de aanvoerpremie werden meer dan honderd paarden naar de markt ge voerd. De handel is groten deels folklore, maar dat kan niet gezegd worden van de standwerkers in de School straat, die zo rad van de ton griem zijn gesneden, dat ze er weer voor zorgen dat aan het eind van de dag menig huisge zin verrijkt is met spullen die eigenlijk niet nodig waren... Zoals gebruikelijk was het weer druk bij de Dorpstoren, want velen willen het feesten de dorp graag vanuit de hoog te bekijken. Hoewel in vroeger eeuwen de pastoor een grote worst werd aangeboden, bestemd voor St. Thomas, die dan steeds zorgde voor behoorlijk weer, schijnt St. Thomas nog steeds een goed geheugen te hebben, want het bleek vandaag goed paarden- en mensen weer te zijn. Ook de tram is weer de gehele dag terug in het dorp. Twee stoere knollen trekken een wagon van de paarden tram voort, die rondjes door het dorp maakt. Op de Prins Bernhardlaan liepen vanYnid- dag ruim twintig dravers om het snelst tijdens de korte baandraverij. Vanavond komen de paarden aan bod, die aangespannen voor historische wagens lopen en gemend worden door de le den van „Het Gareel". Een dixielandband zorgt tot in de kleine uurtjes voor passende muziek op de Voorstraat, spe ciaal voor de doorzetters, want van vanmorgen zes uur tot vannacht half een is meer dan een werkdag. Bijdrage: Aad van Duijn Het Katwijks Museum is deze week verrijkt met een schitterende en leerzame vi trine vol met schelpen uit de Noordzee. Op een opper vlakte van 180 bij 60 centi meter zijn vrijwel alle schel pensoorten uit de Noordzee en de havengebieden in fa milies ingedeeld en uitge stald. Voor de samenstelling van de vitrine heeft de oud geneeskundig-directeur van het Rijnlands Zeehospitium, dr. E. H. J. Warns, gezorgd. De schelpen zelf zijn afkom stig van hem of uit de collec tie van de inmiddels overle den dr. S. Vos. De kunste naar Albert Jan Cool maak te drie werken met schelpen en visjes, die bij deze vitrine voor een passende aanblik zorgen. Het Katwijks Museum staat in het hart van Katwijk. Een museum dat jaarlijks duizen den mensen trekt, die een kijkje willen nemen in het verleden van Katwijk. De sfeer en de entourage in de voormalige rederswoning straalt naast romantiek ook het ware beeld van vroeger uit. Honderden foto's en tal loze schilderstukken tonen het verleden van het oude vissersdorp en het dagelijks Beheerder Cees Taat van het Katwijks museum bij de vitrine met schelpen. FOTQ: HENK VAN DEN ENDE nUf|%DEWEOEN leven van de Katwijkers in vroeger tijden. Uniek is de verzameling klederdracht en scheepsmodellen. Even uniek zijn echter ook de di verse stijlkamers in dit re- derspand aan de Voorstraat. De vitrine met schelpen van de in de Noordzee voorko mende weekdieren is nieuw. Het gaat om een grote hoe veelheid schelpen, die inge deeld naar soort en familie uitgestald zijn. Dr Warns verzamelde gedu rende zijn diensttijd bij het Zeehospitium reeds schelpen op het strand van Katwijk. Door de contacten die de be heerder van het Katwijks Museum, Cees Taat, had met deze bekende amateur op schelpengebied, kon in hét museum een vitrine inge richt worden met schelpen van de Noordzeekust. Een van de vrijwilligers van het Katwijks Museum. Leen van der Plas, heeft in de vitrine kaartjes met verklaringen naar naam, beschrijving en jaartal van ontdekking en ontdekker en de Hollandse benaming duidelijk toege voegd. Daardoor heeft de vi trine een overzichtelijke en lerende samenstelling gekre gen. Leerlingen van de Christe lijke Technische School (CTS) in Katwijk bouwden de vitrine die de schelpen- verzameling herbergt. LEIDEN OMGEVING fieldt Somontdonderdag 28 iuli i988 pagina n

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11