Muzikale vete in Ter Aar dagpuzzel Zware inspanningen Casa Materna-fietsers DICE MUSICA KLAAGT OVER BOYCOT Floriade '92: een project van internationale allure Kenyaan maakt voettochi voor redding neushoorn i LEIDEN OMGEVING £eidóe Courant DONDERDAG 28 IULI 1988 PAGIN1 EI Gestoofde poon met sambal goreng- boontjes en rijst - gembervla Nodig voor twee personen: 500 g poon (schelvis kan ook), zout, 1 lepel citroen sap, ui, knoflook, 2 lepels olie, sambal, djahé, koenjit, 1 lepel azijn, blaadje salam, 0,5 dl water; 500 g sperziebonen, ui, knof look, 1 lepel olie, sambal, Jaos, 1 theelepel bruine bas terdsuiker, zout, 1 dl water, 1 lepel gemalen kokos of santen; 250 g droogkokende rijsi, 0,5 liter gele vla (0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g sui ker), paar bolletjes gember, iets gembersiroop. Spoel de schoongemaakte vis af met koud water en zet hem met zout en citroensap weg. Fruit kleingesneden ui en ge perste knoflook in de olie lichtbruin. Voeg sambal, djahé, koenjit, azijn, salam en water toe. Laat het mengsel aan de kook komen en leg er de vis in. Stoof de vis in circa twaalf minuten gaar: keer hem hal verwege een keer om. Leg de poon met het geurige sausje in een schaal; haal er alleen het salam blaadje uit. Haal de sperziebonen af, snijd ze een keer door en was ze. Fruit de fijngesneden ui met de geperste knoflook licht bruin in de olie. Voeg sambal, laos, bruine basterdsuiker, zout en de bonen toe en bak de massa al omscheppende een paar minuten. Doe er water, kokos of santen bij en kook de groente beetgaar in twaalf a vijftien minuten. Maak het ge recht op smaak af met de ge bruikte kruiden, zout en brui ne basterdsuiker. Zet de helft van de melk op. Meng custard, suiker en wei nig koude melk tot een glad papje, schenk er al roerende wat hete melk bij en doe het mengsel in de pan. Laat de vla onder voortdurend roeren een minuut koken en doe er ver volgens van het vuur de overi ge koude melk bij. Maak de geheel afgekoelde vla op smaak af met kleingesneden gember en gembersiroop. JEANNE dienstverlening APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken in de re gio Leiden worden tot vrijdag 29 juli waargenomen door de apotheken die ook weekenddienst hebben. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuis polikli nieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-zieken- De Geneeskundige Dienst Leiden is verhuisd van de Roodenburgerstraat in Leiden naar de Cronesteinkade 18a in Leiden. VERENIGING BESCHERMING ON GEBOREN KIND Hulpverlening bij ongewenste zwangerschap voor moe der en kind. Bel tel. 071-897762, 071- 142201 of 033-620244. Het laatste nummer is dag en nacht bereikbaar. CENTRALE REGISTRATIE KINDER OPVANG (Koornbrugsteeg 2. 2311 EK Leiden, tel 254810.) Informatie over en aanmelden voor kinderop vang in Leiden. Geopend: ma t/m vr dag 9-12. ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN Ketelboeter- steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch be reikbaar van 10.00 tot 16.00 via 071- 120903. Spreekuur ma. 13.00-15.00 en do. 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL Juri disch Adviesbureau. Ketelboeters- steeg 10. tel. 130775; afdeling belas- fingen: alleen op afspraak, klachten bureau: di. en do. 18.30-20.30, afde ling vreemdelingenrecht: ma. 13-15 en do. 18.30-20.30, afdeling vrouw: vr. 10-12 SOS Telefonische Hulpdienst Lei den e.o. Voor een gesprek van mens tot mens. Vertrouwelijk. Dag en nacht bereikbaar Telefoonnummer achterop de telefoongids (071- 125202). Horizontaal: 1. levensbeschrijving; 8. bewoonster van het platteland; 9 persoonlijk vnw.; 11. sportevene ment (afk.); 13. boom; 14. Verenig de Staten (afk 15. uitroep; 16. symbool van thallium; 17. paardes- lee; 18 tovergodin; 19. het hardste van alle dierlijke weefsels; 22. rivier in Oostenrijk; 23. vogelprodukt; 24. 0.1 meter (afk.); 25. Nederduits (afk.); 26. briefaanhef (afk. Latijn); 27. bijbelse naam; 28. dieregeluid; 30. bijbeldeel (afk.); 31. soort anti lope; 34 deel van de week. Verticaal: 1. garnizoen; 2. rivier in Siberid; 3. kleefmiddel; 4. muziek noot; 5 geneesheer; 6. in goede li chamelijke conditie; 7. voorzetsel; 10. land in Europa; 12. efficiënt; 14. bangheid; ,15. ongodsdienstig per soon; 17. ten bedrage van; 18. mu zieknoot; 20. de onbekende (afk. Latijn); 21. muzieknoot; 26. ver driet; 28. bewijs van betaling; 29. raamscherm; 31. boksterm (afk.); 32. lidwoord; 33. en dergelijke (afk.). OPLOSSING •p a ee :ep zz "cm ie MOM 62 :uoq BZ :pee| BZ VZ N N 02 -®u ei :pe n uapjaq si isaajA M ;6ueuj|aop zi 'pueisn '01 :"l 'Z 'i!i '9 ;s»je s :ej p :uio6 e iqo 2 6u!ijazaq i :|bb3!|J0a Bepjepuop :eopao>t ie :*x*N oe 'eq 02 Z2 "si 92 :'P" 92 :u*P pz :f0 ZZ :"U| 22 :i!BUjap -uei 61 'eej ei Me LV :il 91 :oq Sl - S A frl Use «xi u :(!z 6 'uiJöoq 8 '.agejBoiq i mbbiuozuoh ZOETERWOUDE De zware inspannin gen tijdens de promotiewielertour naar Na pels gaan zo langzamerhand hun tol eisen voor de Casa Materna-fietsers. Gisteren werd de negende etappe verreden tussen de Italiaanse steden La Spezia en Siena. Dat gebeurde zonder de enige dame in het wielergezelschap, de 18-jarige Astrid van Leeuwen, die nog onvoldoende hersteld was van maagklachten. Voor Mare de Lan ge kwam eveneens het „Waterloo". Ontste kingen aan het zitvlak maakten het hem onmogelijk verder te fietsen. Astrid van Leeuwen zal naar verwachting ook vandaag nog niet op de fiets stappen. Morgen zal zij wellicht de rit per fiets kunnen vervolgen. An ders ligt dat voor de in Woubrugge woonachtige Mare de Lange. Zijn blessure aan het zitvlak bete kent zo goed als zeker het fietsend einde van de tour van Zoeterwoude naar Napels. De enorme hitte blijft de wielrenners parten spe len, zo meldde gisteravond Henk Batelaan telefo nisch vanuit Siena. „Aan deze enorme hitte, soms boven de 35 graden, zijn wij niet gewend. En ook de colletjes in de Apennijnen blijken flink lastig te zijn. En natuurlijk gaan de kilometers ook tellen. Het is een bizarre tocht," aldus Henk Batelaan (35) die in 1982 de tocht naar Napels ook wist te vol brengen en zes weken vóór de start van deze tour zijn sleutelbeen brak, maar daarvan geen nadelige gevolgen heeft overgehouden. Overigens viel de rit tussen La Spezia en Si niet tegen. Gerekend was op 200 kilometer, n het bleken er „slechts" 165 te zijn. Enthousia de groep over de ontvangsten die hen ten vallen. In diverse plaatsen is er veel werk van maakt en wordt door allerlei instanties aand; besteed aan de Casa Maternafietsers. De restei de drie etappes gaan over een betrekkelijk parkoers. Vandaag is de rit Siena-San Seve verreden. Morgen volgt de etappe naar Formii zaterdag tenslotte de 125 kilometer naar Naj ei waar de équipe een warm onthaal ten deel zal len in het kindertehuis Casa Materna. Inmid zijn daar de 15 werkkampers al druk in de w met het opknappen van gebouwen van het Materna-complex. UJN jegro dfemet ijn z fan o uldei rooi iging ing J asiso ie eei rotin eme< TER AAR De drum- en showband Dice Musica '83 uit Ter Aar zegt te worden geboycot door de R.K. muziekvereniging Arti et Religioni en de Jeugddrumband Klein maar dapper, beiden uit Ter Aar. „Meerdere vere nigingen en instellingen zijn thans onder druk ge zet om onze vereniging te boycotten, en wanneer zij dit niet doen verspelen zij de medewerking van de rest van muzikaal Ter Aar", zo staat in een arti kel in het julinummer van het Info-blad van Dice Musica '83. Arti et Religioni zegt niets van een boycot te weten en ook Klein maar dapper ontkent dat er sprake is van een samenzwering. In het Info-blad worden de leden van de vereniging ge waarschuwd voor pesterijen van andere clubs. Er wordt in het artikel, waarvan de schrij ver onbekend is, gemeld dat „wij de zaak niet willen laten escaleren en de verdere vie ring van het Brandweer-jubi leum, waarbij de medewer king van alle Ter Aarse mu ziekverenigingen nodig is niet in gevaar willen brengen". „Het is historisch gegroeid", vertelt N. van der Vlugt, pen ningmeester van Dice Musica. Volgens hem stamt de ruzie uit de tijd dat de huidige voorzitter en secretaris van Dice Musica, C. van der Vlugt, een broer van hem, en J. Slof.inog in het bestuur za ten van de inmiddels al ruim zeventig jaar oude vereniging Arti et Religioni. „Er waren bestuursproblemen. Mijn broer was toen secretaris en Slof was penningmeester bij Arti et Religioni. Beiden wa ren het niet eens met de be leidsplannen en stapten uit de vereniging". Kort daarna, in 1983, richtten zij Dice Musica op. De ruzie is daarna nooit bijgelegd en van een onder linge twist is nog altijd spra ke. zo stelt de penningmees ter. Samenzwering Volgens voorzitster K. Pieter- se-Kok van de Jeugddrum band Klein maar dapper, een vereniging die in januari 1983 werd opgericht, is er geen sprake van een boycot of een samenzwering van de drum band en Arti et Religioni te gen Dice Musica. „Volgens mij klikte het al niet met Dice Musica bij de oprichting. Wij startten de vereniging in ja nuari en zij in mei van 1983. De verhouding was direct niet goed. De preciese oorzaak weet ik daar niet van. Ik weet wel dat ik vaak kwade ge zichten zag, als ik meldde dat de drumband niet mee deed aan onder andere een door Dice Musica georganiseerd festival of aan de Taptoe. Zij begrepen dat niet en zien dat misschien als een soort boy cot, maar dat is absoluut met de reden", is het commentaar van Pieterse-Kok. De voorzitster maakt duide lijk dat de enige reden om niet aan bepaalde festiviteiten mee te doen, de jeugdige leef tijd van de leden is. „Er ziin kinderen bij van rond de acht jaar oud. Als ze die dag al drie optredens hebben gehad en 's avonds van acht tot tien uur nog eens mee moeten doen aan een Taptoe, vind ik dat onverantwoord. Ik laat de kinderen vrij of ze wel of niet willen gaan kijken. Maar ik verplicht ze niet op om zo'n tijdstip en bovendien een vierde optreden op een dag te doen". De voorzitster begrijpt daarom niet waarom Dice Musica de drumband in een kwaad daglicht wil zetten. „Het lijkt alsof er in dat club blad met een giftige pen wordt geschreven", aldus me vrouw Pieterse-Kok. Penningmeester Van der Vlugt van Dice Musica; „De ruzie speelt al zo lang dat het best eens kan dat sommige nieuwe bestuursleden niet be grijpen waar het tiu om gaat. Ik ben van mening dat er in Ter Aar ruimte voor alle ver enigingen is. Ze zullen echter nooit goede vrienden worden. Maar ze moeten elkaar wel respecteren", aldus de pen ningmeester. De voorzitter van de muziek vereniging Arti et Religioni, G van Lammeren, zegt niets van de ruzie af te weten. Commercieel directeur Hans van Driem: „Ik realiseer me dat ik bezig ben met een buitengewoon omvangrijk project". COMMERCIEEL DIRECTEUR HANS VAN DRIEM: ZOETERMEER De commercieel directeur van de Floriade in Zoeter- meer, Hans van Driem (41) heeft het er druk mee. De voormalige sales en marketing directeur Europa van Crest Hotels, die nog maar drie maan den de commerciële be langen van de Stichting Floriade Den Haag-Zoe- termeer 1992 behartigt, zit tot aan zijn nek in de be sprekingen met bedrijven en particulieren die de wereld-tuinbouwtentoon stelling in 1992 vanwege meestal commerciële be langen wel zien zitten. Hoewel de internationale tuinbouwtentoonstelling „pas" in 1992 wordt ge houden, zijn 1988 en 1989 de jaren, waarin tal van beslissingen moeten worden genomen, waar van de uitwerking pas ja ren later zichtbaar wordt. „Keer op keer realiseer ik me dat ik bezig ben met een bui tengewoon omvangrijk pro ject", vertelt Hans van Driem. „De Floriade is niet zomaar een groot evenement, maar een half jaar durende tentoon stelling met internationale al lure. Er werd destijds zoveel ophef gemaakt over het naar Amsterdam halen van de Olympische Spelen in 1992, maar dit is meer. De Floriade is een project waar tenminste 2,5 miljoen bezoekers worden verwacht en misschien wel vier miljoen. De begroting is gebaseerd op het getal van 2,5 miljoen en dat lijkt me wel zo reëel. In 1992 staan namelijk nog een paar andere dingen te gebeuren. Het is niet alleen het jaar van de Europese een wording, maar ook het jaar van de Europese kampioen schappen voetbal voor landen teams, de Olympische Spelen in Barcelona, de wereldten toonstelling in Sevilla en de opening van Euro Disneyland bij Parijs", aldus de heer Van Driem, die dan ook op zoek is naar een spectaculair attractie- punt, waardoor het niet vak matige publiek, op speelse wij ze met alle facetten van de tuinbouw kennis kan maken, via informatiesystemen en de meest moderne technieken. Daarvoor worden momenteel gesprekken gevoerd met at tractiepark de Efteling en de Duitse Bundesgartenschau Sponsors Tot één van de taken van de tot voor kort in Frankfurt wo nende directeur, behoort de firomotie van de tentoonstel- ing, de verpachting van de horeca op de Floriade en de sponsoring van het evene ment. Juist het laatste onder deel van zijn werkzaamheden eist zijn volle aandacht. „Het produkt dat we promoten, is de Nederlandse tuinbouw", vertelt Van Driem. „Een uniek bedrijf in de wereld, omdat er zoveel verschillende disciplines in vertegenwoor digd zijn, zoals telers, verede laars en tuinbouwtoeleverings- bedrijven, die het presteren om als „de tuinbouw" naar buiten te treden. De export van dit bedrijf bedraagt jaar lijks ongeveer tien miljard gul den, met een werkgelegenheid van ongeveer 100.000 arbeids plaatsen. Deze zeer verschei den bedrijfstak verdient een goede promotionele ondersteu ning. We zijn dan ook aan het praten met bedrijven die - voor forse bedragen - officiële sponsors willen worden van de Floriade". Tot nu toe heeft Van Driem contact gehad met enkele bedrijven die geïnte resseerd zijn om de horeca op het Floriadeterrein te „doen", waar volgens schattingen ge durende de zes maanden van de expositie voor zo'n achttien miljoen gulden gegeten en ge dronken zal worden. In de di verse horecagelegenheden ko men 1500 „overdekte" en 1500 „onoverdekte" stoelen. In de grote hal, met een oppervlakte van tienduizend vierkante me ter, die bij de ingang wordt ge plaatst, kunnen zeer grote be drijfsfeesten worden gehou den, waaraan enkele duizen den personen kunnen deelne men. Voor dit soort feesten wil de Floriade bijvoorbeeld tien procent van de omzet als pachtsom rekenen. Liefdadigheid „Sponsoring is geen liefdadig heid van bedrijven", vertelt de commercieel directeur. „We zoeken de sponsors onder vier doelgroepen. Leveranciers aan de tuinbouw, grote bedrijven die graag aanwezig zijn bij massaal bezochte evenemen ten, zoals fris-, bier- of ijsfabri- kanten of verzekeringsbedrij ven. Verder zijn er de bedrij ven die gezien hun imago wil len inhaken op de milieu vriendelijkheid van de Floria de en tenslotte buitenlandse bedrijven die zich willen pre senteren op de Europese markt, als in 1992 de grenzen vervagen". Voor het eerst tijdens de ko mende Floriade krijgen de vakmatige bezoekers de be schikking over de nodige faci liteiten. Er wordt gedacht aan aparte kassa's bij de entree om de bezoekers-uit-het-vak uit de massa te pikken, die niet „georganiseerd" komen. „Tij dens de vorige Floriade bleek, dat qr behoefte was aan een accommodatie, waar de zake lijke contacten op een behoor lijk niveau uitgewisseld kon den worden", vertelt Van Driem. „Daar hebben wij op ingespeeld, door in de grote hal bij de entree de nodige fa ciliteiten te creëren. Daar komt een receptie, er lopèn hostessen rond en er zijn ruim ten om zakelijke besprekingen te kunnen voeren", vertelt Van Driem. „Vakmensen worden elektronisch geregi streerd, krijgen een badge op en mogen rekenen op een VIP-behandeling. Ook de con sument is belangrijk, maar bij de Floriade draait het vooral voor de bedrijfstak om twee belangrijke doelstellingen: imago- en afzetbevordering". Floriadetreinen Van Driem wekt de indruk niets aan het toeval te willen overlaten. Zo wordt ook hard gewerkt aan de opstelling van een handboek voor de reisin dustrie, zodat reisagenten de wereldtuinbouwtentoonstel ling in hun programma's kun nen opnemen en arrangeme- neten kunnen verkopen. Er zijn al ideeën om „een dagje Floriade" te koppelen aan een overnachting in een Haags ho tel en een dergelijk arrange ment te verkopen in West- Duitsland. Ook worden de mo gelijkheden bekeken van spe ciale Floriadetreinen die even eens vanuit West-Duitsland zouden moeten vertrekken. In het handboek voor de reisin dustrie komen verder ope ningstijden en entreeprijzen te staan. „Tenzij de inflatie plot seling met procenten tegelijk toeneemt, verwacht ik een toegangsprijs van rond de der tien, vijftien gulden", vertelt directeur van Driem. Dat be drag is gebaseerd op de prijzen die de grote attractieparken in en vlak buiten Nederland re kenen. De directeur wijst tenslotte op de gezamenlijke belangen van toeristische en recreatieve in stellingen in de regio. Zo wil hij binnenkort onder meer met de directie van Maduro- dam gaan praten, om een eventuele samenwerking te bekijken. „Het vernieuwde Madurodam moet in 1991 klaar zijn en een dergelijke at tractie vult de Floriade zeer goed aan. Evenals Duinrell, Scheveningen en Kijkduin. Den Haag is een stad met een zeer veelzijdig aanbod. De ar rangementen kunnen dan ook zeer aantrekkelijk zijn", aldus Hans van Driem. AXEL WIEWEL De Kenyaan Michael Werikhe heeft de laatste jaren al duizend kilometers te voet afgelegd om de zwarte neushoorn van de dergang te redden. FOTO: MICHAEL WERIKHE OOK IN ALPHEN,KOUDEKERK, LEIDERDORP EN LEIDEN ALPHEN AAN DEN RIJN De Kenyaan Mi chael Werikhe, die een voettocht door Europa maakt om de zwarte neus hoorn te redden, komt maandag 15 augustus aan in Alphen aan den Rijn. Hij loopt die dag van Am sterdam naar Alphen. De volgende dag vervolgt hij zijn tocht via Koudekerk, Leiderdorp, Leiden en Wassenaar naar Den Haag. Werikhe komt don derdag bij Venlo Neder land binnen, op zondag 21 augustus vertrekt hij naar Engeland. De 31-jarige Michael Werikhe zet zich sinds 1982 in voor de zwarte neushoorn. Hij werkte na zijn schoolopleiding bij de natuubeschermingsafdeling van de Kenyaanse regering. In de zogenoemde ivoorkamer zag hij de gevolgen van het stropen: honderden in beslag genomen olifantsslagtanden en hoorns van neushoorns. Om dat zijn regering weinig kon beginnen tegen deze slachtin gen, besloot hij in 1982 tot een eenmansactie. Hij liep van zijn woonplaats Mombassa naar het 500 kilometer verderop ge legen Nairobi. Hij vroeg men sen elke kliometer te sponso- Met het geld dat werd opj haald werd onderzoek gedij, naar het voortbestaan van neushoorn en werden plani gemaakt om de dieren te v plaatsen naar beschermde bieden. Omdat het afslach echter doorging, begon Wei he in 1985 opnieuw aan voettocht. Hij startte in F pala, de hoofdstad van Oeg da, en liep via Kenya n Daar es Salaam, de hoofds van Tanzania. Vandaar liep terug naar Mombassa. Om ook deze toch niet genoeg g opleverde, is de Kenyaan weer op pad. Dit keer heeft zijn werkterrein verlegd loopt hij door Italië, Zwits land, Duitsland, Nederland Engeland. Volgens schattingen zijn nog zo'n vierduizend ne hoorns over. Vele honderdd wijk zenden dieren zijn gedood de t hun hoorns. In het Middjv/er Oosten worden er dolken v"' gemaakt en in Azië wordt hoorn tot poeder gemalen, poeder dient als medicijn wordt ook gebruikt omdat de mannelijke potentie verhogen. De Kenyaanse rej, ring is een actie gestart om neushoorns te redden; de i Kor posante dieren worden over bracht naar beschermde gel den. Het Wereld Natuur Foi in Zeist heeft een speciaal ronummer voor de zwa neushoorn opengesteld: 75 MC De i Rijt stre i avot zomi kerl EXCURSIE NAAR ENKHUIZEN LEIDSCHENDAM De jaar lijkse excursie van de Konink lijke Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde, afdeling Leidschendam, gaat zaterdag 31 augustus naar Summer Garden, een bloemen- en zaadtuin in Enkhuizen die dan in volle bloei staat. Onderweg wordt nog een bezoek bracht aan Volendam. De k ten van de excursie bedraj 55 gulden, voor niet-leden gulden. Inlichtingen, ook vi een eventueel lidmaatsch kunnen worden verkregen tel. 070-296509, 070-296692 070-866259. Fietstocht van De Tol LEIDSCHENDAM De Toerclub De Tol in Leidschendi houdt zondag een gezinstocht van 35 kilometer over Voorscl ten en Wassenaar naar Katwijk en terug. Vertrek tussen h tien en tien uur van Ons Tolhuis aan De Horre in Leidschi dam-zuid. Ook is er een tocht naar Zoetermeer en Gouda van kilometer. Start om 9.30 uur. Tentoonstelling oud speelgoed Streekmuseum in Naaldwijk stelt van 30 juli tot en met 20 augustus oud speelgoed ten toon. De tentoonstelling is samengesteld door de Vere niging tot Expositie van Oud Speelgoed, die zich ten doel stelt oud speelgoed op te spo ren, zo nodig te restaureren en dan te exposeren. Zater dag 20 augustus, tijdens de braderie, is er vanaf 14.0( uur een taxatiemiddag, waa iedereen zijn oude speelgoe< door iemand van deze vere niging gratis kan laten taxe ren. De dependance, die aai het Wilhelminaplein 8 staaf is dinsdag tot en met zatei dag van 14.00 tot 16.30 ui open en tijdens de braderi op 18, 19 en 20 augustus vai 14.00 tot 17.00 uur en vai 19.00 tot 21.00 uur. ie ar A&

Leidse Courant | 1988 | | pagina 10