Justitie schaadt de sport Gratis cassette met IMescafe-muziek. „Bezuiniging op kruiswerk gaat ten koste van thuiszorg" grote anderen van le™\SB- ouders NSF VERONTWAARDIGD OVER ONDERZOEK JEUGD EN CRIMINALITEIT: lEUWO Gestolen auto's en motoren Nederlandse vliegers slikken alleen in nood pepmiddelen Schoonzoon moet tekort ouders bijpassen j~ Waardebon voor gratis cassetted r 11 r i n «BINNENLAND QeidóG<2owiant WOENSDAG 27 JULI 1988 PAGINA 3 abrikant schiet- Al jen ïen aangehouden JRNHEM De politie van Arnhem eeft een 44-jarige inwoner uit die y jtad aangehouden, die heeft bekend 3 e afgelopen tijd een groot aantal ;hietpennen te hebben gemaakt. In e kelder van de woning van de man t ond de politie gereedschap en teke- r ingen om de pennen te maken. De iar m< ian werd in de nacht van vrijdag op ële pi jterdag aangehouden. In verband e unii iet deze zaak zijn later nog vier ir ooi iannen aangehouden. Tussen een ewone ballpoint en een schietpen is rijwel geen verschil te zien. Met de ie vai ennen kunnen klein-kaliber kogels beëini orden afgeschoten. Volgens de ïen. woordvoerder kan een goed gericht t de i ehot dodelijk zijn. Rijwielvierdaagse van start Op de eerste dag van de Drentse rijwielvierdaagse stond gisteren een van de deelnemers al met panne. Hij was één van de ruim 28.000 deelnemers die van uit Assen, Emmen, Meppel en Hoogeveen waren ver trokken. Door langdurige regenval in de ochtenduren gingen de fietsers nogal traag van start. Sommige deelnemers liepen extra vertraging op doordat bordjes waren verplaatst. De organisatie vermoedt dat horeca-exploitanten fietsroutes hebben omge legd om meer klanten naar de cafés te lokken. foto: anp BOVAG BOOS: Politie tankt over de grens RIJSWIJK/AALTEN De Bovag is boos op de politie van Aalten. De organi satie waarin onder meer garagebedrijven en pomphouders zijn verenigd, vindt het niet in de haak dat het korps aan de an dere kant van de Nederlands-Duitse grens benzine tankt. Het voorbeeld van de politie van Aalten, dat per liter onge veer twee kwartjes oplevert, wordt naar verluidt nog niet door veel andere korp sen gevolgd. En dat is maar goed ook. vindt de Bovag. De organisatie vindt het moeilijk te verteren dat de overheid eerst door accijnsverhogingen de benzine in Nederland flink duurder maakt dan in West-Duitsland en vervolgens zelf bij de Duitsers tankt. Man doodgestoken na ruzie om geeltje AMSTERDAM Een steekpartij in een coffee-shop in de hoofdstad heeft gisteravond aan de eigenaar ervan, de 21-jarige N.B., het leven gekost. De vermoedelijke da der is de 20-jarige K.B. uit Amster dam. Hij is aange houden. Aanlei ding was een ruzie om een schuld van 25 gulden, aldus een woordvoerder van de politie. Brief voor wijzigj ra; Zeeuws dorp 'Sfe' 'jezorgd 7^ /ia Manilla in va het i T. PHILIPSLA ND Met ,e_ l. en stempel „Retour uit Manil- is een brief voor de ge wen tesecretarie van het eeuwse St. Philipsland alsnog ,jjiangekomen. De arrondisse mentsrechtbank van het nabij elegen Middelburg had de ers op nef 0p 22 januari verstuurd. el in< ie griffie had hem beter zelf i de g ven kunnen bezorgen, want t van °°r onoplettendheid bij de st arriveerde de brief op de \ipijnen. Daar ontdekte men owaar dat er iets helemaal erkeerd was gegaan en op 11 t een Pri' stuurde men de brief net te kui 5 terug ,En gisteren kwam die brief era an toch n0g aanzegf ge_ envou meentesecretaris mevrouw De schi lok. De benodigde uittreksels van sten er ook nog keurig in, al igheil/aren daarvan inmiddels opieen opgestuurd die wél id waren bezorgd. „Het ge- eurt nog wel eens dat post oor St. Philipsland in het iets >o-stu ergeroP gelegen Philippine elandt. maar zoiets geks als 111 1 it hebben we toch nog nooit lagt c meegemaakt", aldus de ver- •eptei aasde gemeentesecretaris. nen, #J. ™°ni mbsidie voor s gev n ve )EN HAAG Kinderen van ISB-ouders, verenigd in de Werkgroep Herkenning, kun- JÊ nen vanaf volgend jaar reke ls f pen op financiële steun van de 9 overheid. Minister Brinkman van WVC is bereid een subsi- enkele tonnen te ver men. Het geld is bedoeld om ulpverleners bij te scholen lat de kwaliteit van de zorg >r deze groep kan worden erbeterd. Oorlogsslachtoffers i verzetslieden kunnen het loeilijk verkroppen dat kin- ren van „verraders" steun ijgen van de overheid. De inister wordt in deze daarom geadviseerd door de Di- •tie Verzetsdeelnemers en ;rvolgden, maar door de Di ctie Maatschappelijke Ont- ikkeling. N VANDAAG AMSTERDAM De Ne derlandse Sport Federatie (NSF) is verontwaardigd over een onderzoek van het ministerie van justitie, waarin een samenhang wordt gesuggereerd tus sen het beoefenen van sport en het plegen van criminaliteit. Woordvoer der Herman Belinfante van de NSF spreekt zelfs van „een schandaal". Volgens een onderzoek van drs. M. Kruissink onder 537 jongeren zou er verband be staan tussen criminaliteit en het frequent beoefenen van kracht- en vechtsporten, voet bal en in mindere mate honk bal, basketbal en tafeltennis. „Het is belachelijk dat deze zaak zo oppervlakkig naar buiten is gebracht", zegt Be linfante. „Daardoor is de hele sportsector ten onrechte in diskrediet gebracht. Er wordt gesuggereerd dat de georgani seerde sport criminaliteit sti muleert. Maar lees eens het artikel dat als basis heeft ge diend voor wat het ministerie openbaar heeft gemaakt. Dan zie je dat er vooral wordt ge praat over eventuéél crimi neel gedrag van jongeren die rondhangen in de buurt van buurthuizen 'én die ongeorga niseerd sport beoefenen. In het buurthuis zelf kunnen ze tafeltennissen en dammen, op een pleintje buiten kunnen ze volleyballen en een balletje trappen en op een of andere sportschool kunnen ze indivi dueel hun spieren stalen". Onder anderen jongeren die aan vechtsporten doen (hier tae kwondo) zouden volgens een on derzoek van Justitie meer geneigd zijn tot crimineel gedrag dan anderen. „Schandalig", zegt de NSF daarvan. „De sport.wordt ten onrechte in diskrediet gebracht". FOTO: SP Belfinfante denkt dat het mi nisterie in wezén iets wil zeg gen over een identiteitscrisis in het jongerenwerk,, dat de zogenoemde onhoudbare jon geren zelfs niet met sport op een goed spoor kan houden en dat dapper naar nieuwe we gen zoekt. „Het ministerie vindt kennelijk dat de georga niseerde sport er maar voor moet zorgen dat jongeren goed worden opgevoed en niet het criminele pad op gaan. Maar daar is de sport niet voor. Die is er om op een leuke manier te werken met jongeren die echt wat willen. De staat moet maar zorgen voor de opvoeding van die tot criminaliteit neigende jonge ren". Belinfante maakt duidelijk dat de NSF vooral boos is over het feit dat door de pu- blikatie van het ministerie van justitie „35000 sportvere nigingen in een kwaad dag licht zijn gesteld." „Bij een vereniging krijgen jongeren geen kans voor crimineel ge drag. Daar is sociale controle. Als een bestuur of de leden merken dat iemand iets doet wat niet door de beugel kan, wordt-ie zo de vereniging uit geschopt". Maurits Kruissink, onderzoe ker en auteur van het omstre den artikel, zegt niet onder steboven te zijn van de boze reactie van de NSF. „Het arti kel handelt over een onder zoek dat uitwijst dat heel veel jongeren die op een of andere manier kleine criminaliteit plegen, aan sport doen; geor ganiseerd en ongeorganiseerd.' Wij stellen aan de ene kant dat sportbeoefening op zich zelf niet genoeg is om crimi neel gedrag te voorkomen en aan de andere kant dat je jon geren die criminaliteit plegen in gelegenheden kunt vinden waar op de een of andere ma nier wordt gesport. Mensen die op dit terrein beleid moeten maken weten nu dus dat het stimuleren van sport beoefening alleen niet goed genoeg is om criminilateit we zenlijk te verminderen". Kruissink zegt niet te weten of jongeren crimineel gedrag ontlenen aan bepaalde sport en. Evenmin weet hij niet of jongeren die ongeorganiseerd sport beoefenen meer tot cri minaliteit neigen dan jonge ren die georganiseerd aan sport doen. „Dat soort gege vens komt uit het huidige on derzoek niet naar voren. We gaan een vervolgonderzoek doen. En dan willen we ant woord hebben op vragen die nu nog open staan". Jeugdbeleid Secretaris C. Meeuwissen van de Raad van het Jeugdbeleid zegt dat de raad het artikel eerst grondig wil bestuderen. Wel wil hij alvast kwijt dat het onderzoek misschien dui delijk kan maken welke groe pen jongeren waar zitten en wat de effecten van het huidi ge jongerenbeleid zijn. „Het rapport is geschreven in de richting van het jongeren werk, dat de laatste jaren in het verdomhoekje zit. Jonge renwerker is tegenwoordig een heel moeilijk beroep. Zo iemand levert een voortdu rende slijtageslag. Jongeren beleid is voor alle betrokke nen zeer ingewikkeld. Het klassieke idee is: als je jonge ren maar op de een of andere manier van de straat houdt, heb je minder baldadigheid. Ik denk dat nu blijkt dat er misschien wel heel andere factoren meespelen bij het ge drag van jongeren. Door on derzoek kun ie misschien meer uitvinden hoeveel men sen je met een bepaald beleid bereikt en waar je bepaalde mensen zou kunnen berei ken". en Amsterdamse agent tussen gestolen motoren en motor- >loKken die onlangs in het westelijk havengebied in de hoofd stad werden aangetroffen. In het afgelopen half jaar zijn in rerband hiermee zes mensen aangehouden. In totaal werden es nagenoeg nieuwe motoren, veertig motorblokken, een tantal auto's en „gestripte" wrakken aangetroffen ter waarde ran ruim vier ton. /olgens de politie werd in totaal voor ruim een miljoen gulden tan dure auto's gestolen. foto: anp (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG/RAMSTEIN Nederlandse lucht macht-vliegers gebruiken geen pep- of slaapmidde len om tijdens hun werk betere prestaties te leve ren. Anders dan hun Amerikaanse collega's die in Europa zijn gestatio neerd worden de vliegers van de Nederlandse lucht macht niet voorzien van het pepmiddel dexedrine of het slaapmiddel Seco nal. Dit heeft een woordvoerder van de luchtmacht verklaard naar aanleiding van de op schudding die in West-Duits- land is ontstaan over het dro geren van Amerikaanse vlie gers die daar zijn gestatio neerd. Volgens de woordvoer der hebben de Nederlandse vliegers het middel dexedrine wel bij zich in het toestel, zon der dat ze er evenwel snel bij kunnen. „Het zit in het nood- pakket onder hun stoel. Als ze neerstorten op zee of in een onherbergzaam gebied kunnen ze wel iets hebben aan een pepmiddel. Het kan ze net even dat beetje energie geven dat nodig is om in zo'n situatie te overleven", aldus de woord voerder, die ontkende dat de vliegers het pepmiddel wel eens krijgen voorgeschreven voor gebruik tijdens trainings- vluchten. Volgens hem bestaat er bij de vliegers ook geen be hoefte aan. „Bovendien worden de risico's van zo'n pepmiddel bij ons terdege on derkend. Het middel brengt je in de waan dat je langer mee kunt en meer risico's kunt ne- Woordvoerder lt.col. Dilde van het „Headquarter of US Airforce in Europe" in het Westduitse Ramstein bevestigt dat ook in Nederland gestatio neerde Amerikaanse vliegers dexedrine gebruiken. „Maar per se niet voor normale routi ne- en trainings vluchten. On der bijzondere omstandighe den en in individuele gevallen gebeurt het wel, zoals voor ex treem lange vluchten als het oversteken van de oceaan". Seconal zal binnenkort zal worden vervangen door een nieuw. Het is nog niet bekend welk middel dat wordt. WOLVEGA - Het echtpaar Haanstra uit Wolvega heeft van de Rabobank een brief ontvan gen waarin gevraagd wordt of hun schoonzoon hen financieel kan bijstaan. Het echtpaar had bij een beleggingsavontuur sa men met de bank binnen enke le maanden een fors bedrag verloren. De schoonzoon zou een bedrag van ruim 64.000 moeten overmaken om zijn schoonouders uit de problemen te helpen. De affaire loopt al sinds 1980. „Wij hadden een hele mooie zaak in keukens en ijzerwaren. Door ziekte van mijn man moesten we de zaak verkopen. Daardoor beschikten we over een vrij grote som geld". De directeur van de Ra bobank adviseerde het echtpaar het geld te beleggen in aande len. „Wij hadden eigenlijk nog nooit van aandelen gehoord en lieten onze zaken dan ook vol ledig door de Rabobank behar tigen. De bank kocht echter hele slechte aandelen, onder andere van de OGEM. Je gaat er van uit dat zij er verstand van hebben", vertelt mevrouw Haanstra. Zowel het echtpaar Haanstra als de bank schoten er bij de handel in. De rechter verplichtte het echtpaar de schulden aan te zuiveren. DEKNOLLEN ALLEREMMENLOS HAARLEMZOSS - Op één dag is driemaal een auto als ram gebruikt, tweemaal kennelijk uit wraak, eenmaal uit liefdes verdriet. In Haarlem reed een vrachtwagen achteruit het café Het Proeflokaal binnen. „Verkeerd geparkeerd", luidde het commentaar van de chauffeur die twee dagen eerder met be zoekers van het café op de vuist was gegaan. In Oss reed een man met proefverlof uit de gevangenis, waar hij vastzat we gens inbraken, de toegangspoort van het politiebureau plat. In Emmen ramde een man de woning van zijn geliefde zelfs tien maal. Hij hakte vervolgens met een bijl de voordeur aan splin ters. Zij had hem afgewezen. Op het politiebureau kreeg hij een behoorlijke dosis kalmeringsmiddelen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, tele foon 071-12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. NATIONALE KRUISVERENIGING IN KORT GEDING TEGEN STAAT: DEN HAAG De voor genomen bezuiniging van minister Brinkman (WVC) op de Nationale Kruisvereniging en ande re overkoepelende organi saties binnen de gezond heidszorg is niet alleen ju ridisch onrechtmatig, maar gaat uiteindelijk ten koste van de door de rege ring gepropageerde eer- ste-lijnszorg bij de mensen thuis. Dit betoogde mr. N.S.J. Koe- dens een kort geding tegen Staat, dat behalve door de kruisvereniging was aange spannen door onder meer de zorg en via een zogeheten aan Nederlandse Federatie Voor- wijzing aan het Centraal Or kelen) zullen als de bezuini gingen doorgaan voortaan door de plaatselijke kruisvere nigingen zelf moeten worden verricht. Dit zou ten koste gaan van de directe hulp, zoals de wijkverpleging. Premies Volgens de eisers zou recht bankpresident mr. M.R. Wijn holt de kortingsoperatie var Brinkman op juridische gron den moeten verbieden, omda hij een flink deel van het be drag wil weghalen uit de kas van de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten (AWBZ), de volksverzekering waaruit on der meer het kruiswerk wordt gefinancierd. Op basis van de 'et Tarieven Gezondheids- Nederlandse Federatie Voor zieningscentra Lichamelijk Gehandicapten, de Nederland se Vereniging voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg en de Nationale Ziekenhuis raad. Brinkman wil in het kader van de zogeheten HLO-opera- tie (Herstructurering van lan delijke organisaties in het wel zijnswerk) voor 1989 een be drag van ongeveer 25 miljoen gulden bezuinigen. De be windsman moet een gat in de wvc-begroting van 150 miljoen zien te dichten, „maar daar voor mag hij de HLO-operatie niet gebruiken", aldus mr. Koeman. De Stuurgroep-HLO werd in 1986 ingesteld om de wildgroei en overlappingen van de ondersteunende koe pelorganisaties te saneren. De Nationale Kruisvereniging (die de belangen van ruim honderd lokale organisaties behartigt) zal 12,3 miljoen moeten inleveren. Het kruis werk heeft berekend dat er jaarlijks juist 820 wijkver pleegkundigen extra nodig zijn om aan de groeiende vraag naar thuiszorg te kunnen vol doen. Door de korting komen echter ruim 200 banen op de tocht te staan. De taken van de Nationale Kruisvereniging (cao-onder handelingen, opleiding, orga nisatie van de thuiszorg, cen trale inkoop van verpleegarti- wijzing aan gaan Tarieven Gezondheids zorg wil de minister het pre- miedeel bestemd voor de ta ken die de koepelorganisaties uitvoeren, naar zijn WVC-be- groting overhevelen. „Over die premies heeft de minister niets te zeggen, laat staan dat hij daarmee zijn eigen begro ting sluitend maakt", aldus de advocaat van de eisende partij en. Landsadvocaat mr. E.J. Daalder wees op artikelen in de tarieven wet die zijn baas die bevoegdheid wel zouden geven. De premiebedragen krijgen de koepels via contributiegelden van de aangesloten leden, zo als de ruim honderd kruisver enigingen. „De kruisvereni gingen zijn dus vrij om, als zij dat nodig achten, de koepelor ganisatie alsnog in stand te houden", aldus de landsadvo caat. Vooralsnog wordt minister Brinkman bij zijn bezuini gingsplannen ten koste van de koepelorganisaties door een meerderheid in de Tweede Kamer gesteund. CDA en VVD hebben gisteren echter wel laten weten dat een en an der niet ten koste mag gaan van de eerste-lijnszorg. Ko mend najaar zal de Kamer zich over de plannen buigen. President mr. Wijnholt doet op 2 augustus uitspraak. Zuidafrikaan vraagt rechter toelating tot colloquium DEN HAAG De Zuidafrikaanse neerlandicus dr. Jacobus van der Eist wil via een kort geding morgen voor de Haagse rechtbank de In ternationale Vereniging voor Neerlandistiek (IVN) dwingen hem toe te laten als deelnemer aan een colloquium, van 28 augustus tot en met 3 september in Gent. Van der Eist, docerend aan de universiteit van Potchef, zou niet worden toegelaten, omdat Nederland de culturele be trekkingen met Zuidafrika heeft stopgezet vanwege het apartheidsbe- leid. De IVN verklaart dat zij IVN-lid Van der Eist moest weigeren op last van de Taalunie, dat het colloquium, een soort congres, subsidieert De Taalunie laat weten dat tot de weigering is besloten in overleg met de betrokken ministeries in Nederland en België. (ADVERTENTIE) Nog twee weken geeft Nescafé muziekcassettes weg! Met daarop twee extra lange versies van de prachtige Nescafé-melodie en andere beroemde Zuidamerikaanse klanken. Plus op de B-kant een wedstrijd met als hoofdprijs een reis naar Rio. Het is nu of nooit meer! Stuur daarom meteen deze waardebon op. Stuur deze bon vóór 14 augustus samen met de goudbruine folie. j waarmee een 200 grams* pot Nescafé vacuüm-vers is verzegeld. naar: Nescafé Muziek. Postbus 12365, 1100 AJ Amsterdam. J A.u.b. de envelop voldoende frankeren. Dan sturen wij u de cassette J J gratis toe. I Naam: Straat: J Postcode:Plaats:

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3