Lijkwade van Turijn is een vervalsing" Kerk moet in Afrika polygamie toestaan £eidóc Sou/tan GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld beroepingen WAALSE EVANGELISCHE FEDERATIE OP KOMST brieven /lezers Onvoldoende zorgvuldig terre des hOmmes uveer CiidacSoum/nt WOENSDAG 27 JULI 1988 PAG1N Standje voor predikant die lesbische relatie inzegent MÜNCHEN Een Westduitse studentenpredikant uit Würz- burg die zaterdag aan de rand van een Beiers meer een duur zame relatie van twee lesbische vrouwen inzegende, heeft een standje van de Evangelische Kerk in Beieren gekregen. Het optreden van predikant Richard Weisskopff is volgens de lei ding van de Beierse EKD „geen vorm van pastorale begelei ding van mensen met een homoseksuele aanleg die in over eenstemming is met zijn kerkelijke opdracht", aldus een gis teren uitgegeven verklaring. De kerkleiding wijst met na druk af dat ds. Weisskopf een openbare inzegening heeft ge houden die op een kerkelijke trouwdienst leek. Dit is niet in overeenstemming met de kerkorde en de leer van de EKD. Daarom moet de predikant rekenen op disciplinaire maatre gelen. Bond kerkelijke medewerkers treedt toe tot CNV LEIDSCHENDAM De bond van medewerkers in kerkelijke en daaraan verwante arbeid, die de belangen behartigt van werknemers van de Nederlandse Hervormde Kerk, zal bin nenkort toetreden tot het CNV, zo blijkt uit .kerkewerk', het orgaan van de bond. Bij de bond zijn niet de predikanten aan gesloten. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling dat de bond, die ruim 200 leden heeft, een federatie zou aangaan met de twee organisaties van kosters, de protestants-christelijke vere niging van kosters in Nederland en de katholieke bond van kosters, die samen 800 "leden tellen, waarna deze federatie lid zou worden van het CNV. De federatieplannen zijn echter van de baan nha interne ruzies. Het licht van de geest wordt zonder de warmte van het hart vaak tot dwaallicht. Excuses Warschau voor wangedrag politie in kerk WARSCHAU De Poolse regering heeft bij de RK kerk haar excuus aangebo den voor een incident waar bij leden van de oproerpolitie Zomo dronken een kerk bin nendrongen èn een vechtpar tij veroorzaakten. Het inci dent deed zich vorige week vrijdag voor tijdens een avondmis in de Brigitta kerk in Gdansk, zo zei regerings woordvoerder Jerzy Urban gisteren op een persconferen tie. Volgens Urban liep een van de Zomo-leden in uniform naar het altaar om daar met pet op wijdbeens te gaan staan totdat kerkgangers hem verwijderden. Er ont stond eep handgemeen en buiten begonnen de agenten in te slaan op gelovigen, ter wijl er een zelfs een mes trok. Het was de tweede maal dit jaar dat Zomo-leden de kerk binnendrongen. Op 1 mei ge beurde dit toen agenten tot binnen jongelui nazaten die stenen nadden gegooid. De agenten werden toen neerge slagen en ontwapend door mensen in de kerk. Er doen zich buiten de kerk vaak schermutselingen voor tussen de politie en jongeren die na afloop van missen voor het verboden vrije vak verbond Solidariteit willen demonstreren. Urban zei dat de agenten ei genlijk alleen maar de kerk binnen gingen om het inte rieur te bewonderen nadat zij in dienst dronken waren ge raakt. „Er zaten geen politie ke bedoelingen bij. Het was gewoon relschoppen door dronken jongeren die toeval lig een uniform aan hebben". Niettemin zullen de agenten worden ontslagen en kunnen zij gevangenisstraffen van tot vijf jaar krijgen, aldus de woordvoerder. Aanhangers Lefebvre in lutherse kerk bijeen HANNOVER Aartsbis- schop Marcel Lefebvre mag dan elke vorm van oecumene afwijzen, het belet zijn aan hangers in Hannover en om geving niet hun eucharistie vieringen te houden in een zaal van de lutherse Ansgar- kerk. Zowel protestanten als rooms-katholieken vinden dat een merkwaardige zaak. Zo spreekt Hartmut Baden- hop van de Evangelische Kerk in Duitsland er zijn twijfel over uit of „wij gast vrij kunnen zijn tegenover mensen die zich keren tegen elke bijbeluitleg en vormge ving van de eredienst vol gens het Evangelie". Hij wees er voorts op dat er geen spra ke is van een noodsituatie die zulke gastvrijheid zou recht vaardigen. Badenhop begrijpt overigens de volgelingen van Lefebvre niet, omdat zij een van de belangrijkste punten van kritiek op de RK Kerk nu juist is dat zij protestants is geworden. Werner Benetz van het rooms-katholieke dekenaat Hannover betreurt het dat er een „ondergrondse kerk" is ontstaan waarin naar zijn waarneming de mis niets met een samenkomst van paro chianen van doen heeft en waarin de priester niet het hoofd van de parochie is. De ongeveer 50 aanhangers van Lefebvre in Hannover en omgeving komen al vier jaar in de ruimte onder de Ansgarkerk bijeen. De pries ters die in de eucharistievie ringen voorgaan, komen van buiten, onder meer uit de buurt van Paderborn. LONDEN Aan drie universiteiten in de we reld is reeds of wordt nog onderzoek gedaan naar de herkomst van de Lijkwade van Turijn. De Amerikaanse geestelijke David Sox, die in Zürich aanwezig is geweest bij proeven om door middel van koolstofdatering de ouderdom van de lijkwa de vast te stellen, gaf deze week in het Engelse rooms-katholieke week blad The Tablet te ken nen dat deze hebben uit gewezen, dat men te ma ken heeft met een ver valsing. Volgens Sox, oud-secretaris van de Britse vereniging voor de lijkwade van Turijn, is de lijkwade „een prachti ge, in de Middeleeuwen vervaardigde ikoon". De Lijkwade, waarvan door rooms-katholieke gelovigen wordt aangenomen dat hij gediend heeft als lijkwade voor het lichaam van Chris tus, wordt sinds 1587 be waard in de kathedraal van Turijn. Op het linnen is een afdruk zichtbaar van een li chaam met doornenkrans. Binnenkort zal ook in het Britse Oxford met het testen van een stukje lijkwade be gonnen worden. Net als de universiteit van Turijn heeft ook de universiteit van Ari zona (VS) haar onderzoek al afgesloten. Alle drie de uni versiteiten kregen voor hun onderzoek, naast een deel van de Lijkwade, twee ande re zeer oude stukjes linnen. Op deze manier wisten de onderzoekers niet van tevo ren welk van de te onderzoe ken stukken textiel afkom stig was uit de tombe. Sox zei verbaasd te zijn over het gemak waarmee men in Zürich het stof-monster uit Turijn van de andere wist te onderscheiden. Hij zegt dat erg veel mensen de verwach ting koesteren dat de wade authentiek zal blijken te zijn. Er zijn echter ook veel scep tici die geloven dat het laken slechts één van de vervalsin gen is die in de vijftiende eeuw in Noord-Italië in grote getale werden vervaardigd. Ian Wilson, die een boek schreef over de Lijkwade, zegt dat als dat laatste waar is en de drie goede monsters gedateerd worden als middel eeuws, er een nieuw onder zoek zal moeten komen om uit te vinden wie de verval sing maakte. Dit onderzoek zou dan moeten worden uit gevoerd door onafhankelijke wetenschappers. Hijzelf twij felt sterk aan het idee dat het doek in de middeleeuwen ge maakt is. De uitkomsten van de diverse onderzoeken, die in het British Museum nauw keurig zullen worden verge leken, worden verwacht in oktober. De Lijkwade van Turijn Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te Appelscha (toezegging) P Boekesteijn te Beilen; te Uitwijk J. van Walsum, kandidaat te Ede. Aangenomen naar Waspik G.D. Hoff, kandidaat te Notter. Gereformeerde Kerken Beroepen te Witmarsum en Pingjum en Zurich mw.drs.L. van Weijen, kand. te Amsterdam. ANTWERPEN Er is een Franstalige Evangelische Fe deratie (FEFB) in de maak. Het initiatief daartoe is.geno men in kringen van de Evangelische Alliantie in België. De nieuwe federatie wil bij de overheid de belan gen verdedigen van de Franstalige Evangelische Ge meenten die geen deel uitma ken van de Verenigde Prote stantse Kerk in België. De VPKB is tot op heden de enige officiële representant van het Belgische protestan tisme bij de overheid. In evangelische hoek blijkt men met die toestand steeds min der gelukkig. De evangeli sche groepen in België om vatten de meerderheid van de Protestantse bevolking. In Vlaanderen leidde dit al tot de omvorming van de Evan gelische Alliantie Vlaanderen (EAV) in een organisatie die de belangen van 68 plaatselij ke gemeenten behartigt. In de contacten met de over heid komen de volgende za ken aan de orde: het gods dienstonderwijs op openbare scholen, de invloed in de me dia, het door de overheid er kende theologie-onderwijs en het ziekenhuis-, leger- en ge vangenispastoraat. De machtsvorming aan evan gelische zijde is bedoeld om een eind te maken aan de ge privilegieerde status van de VPKB. Gestreefd wordt naar een nieuwe overlegstructuur, waarin de VPKB en de twee evangelische organisaties ge zamenlijk het Belgische pro testantisme vertegenwoordi gen. ANGLICAANSE BISSCHOP UIT KENYA: CANTERBURY De kerk moet in Afrika po lygamie toelaten als tij delijke oplossing. Dat zei de Kenyaanse bisschop David Gitari deze week tot de anglicaanse bis schoppen die aan de Lambeth-conferentie in Canterbury deelnemen. De Lambeth-conferentie sprak precies honderd jaar geleden uit dat het doopsel moet worden ontzegd aan mannen die met meer dan een vrouw zijn getrouwd, tenzij zij op een na al hun vrou wen wegsturen. Gitari riep de anglicaanse bisschoppen op een grotere pastorale gevoeligheid aan de dag te leggen voor de polyga me Afrikanen. De anglicaan se kerk van Kenya staat sinds 1982 toe dat een polyga me man wordt gedoopt zon der dat hij verplicht is zijn huwelijken met op een na al zijn vrouwen te ontbinden. Mannen die pas na het doop sel een polygaam leven gaan leiden, hangt daarentegen een tuchtmaatregel boven het hoofd. „Ik had graag ge zien dat de Lambeth-confe rentie haar besluit van 1888 zou herzien", aldus Gitari. De bisschop stelde de „ernsti ge fouten" aan de kaak van de eerste zendelingen, die „onbewust een aan de wes terse cultuur aangepast Evangelie verkondigden". „Een van de grootste proble men waarvoor we nu staan is hoe wij ons van dit westerse omhulsel kunnen ontdoen en het Evangelie direct in con tact kunnen brengen met de Afrikaanse culturen", aldus Gitari. Gewoonten De. Kenyase bisschop ver klaarde dat de kerk sommige gewoonten van Afrikaanse volkeren nooit zal kunnen accepteren. In dit verband noemde hij gebruik van de Masai om vee van andere volkeren te stelen. Dat is een gevolg van hun geloof dat het vee in heel de wereld aan hen toebehoort. Een andere voor de kerk onaanvaardba re gewoonte is het gebruik van de Gabbra om tweelin gen direct na de geboorte ter dood te brengen, omdat de geboorte van een tweeling een slecht voorteken zou zijn. Andere gewoonten, zoals de besnijdenis van vrouwen en polygamie, zijn volgens Gita ri tijdelijk aanvaardbaar. Gitari maakte ook duidelijk hoe belangrijk het is om de gehele gemeenschap te evan geliseren. „Wij zijn ervan overtuigd dat we ons gezien de betekenis van de gemeen schap voor de Afrikanen er niet zozeer op moeten toeleg gen individuen van een zin kende boot te redden maar veeleer moeten pogen ge meenschappen voor Jezus Christus te winnen", aldus de Kenyaanse bisschop. Volgens bisschop Bashir Ji- wan van Hyderabad in India kunnen theologische me ningsverschillen in het Wes ten „een fatale klap" toe brengen aan de verspreiding van het Evangelie in ontwik kelingslanden. Naar zijn op vatting hebben deze me ningsverschillen het zen dingswerk van de kerken in Azië meer schade gedaan dan het verzet van de niet-chris- tenen. Hij meende dat de christelijke kerken nu in de islamitische landen kunnen „oogsten". In Indonesië zijn duizenden moslims christen geworden als gevolg van een geestelijke vernieuwingsbe weging. Voorts zijn er berich ten dat in veel delen van Bangladesh moslims tot het christendom zijn bekeerd en dat in Pakistan meer dan 10.000 moslims de Bijbel zijn gaan lezen. „Het christendom loopt geen risico vernietigd te worden. Wat wel dat gevaar loopt is uw eigen bekrompen versie van het christendom". Dat schrijft de episcopaalse (ang licaanse) bisschop van Ne wark in de Verenigde Staten, John Spong, in een open brief aan bisschop Graham Leonard van Londen, die gis teren is gepubliceerd in de Engelse krant 'The Indepen dent' Spong, krachtig pleit bezorger van de priesterwij ding van vrouwen in de ang licaanse kerk, heeft zich zeer gestoord aan Leonards toe spraak van vorige week vrij dag. Leonard zei toen tot de deelnemers aan de Lambeth- conferentie dat anglicanen die pleiten voor openheid en veranderingen, de kerk ver nietigen. Leonard verzet zich fel tegen de wijding van vrouwen tot priester. Spong noemt Leonards visie op de H. Schrift „fundamen talistisch". Hij wijst erop dat de ambtsopvatting binnen de kerk niet uit de lucht is ko men vallen net zoals de Bij bel niet in geschreven vorm uit de hemel is neergedaald. Dat betekent niet dat de ambtsopvatting geheel los staat van Gods leiding, maar wel „dat vormen die zich ooit hebben ontwikkeld om aan bepaalde behoeften te vol doen kunnen worden gewij zigd om aan nieuwe behoef ten tegemoet te komen". Roekeloos Volgens Spong staat Leonard niet open voor Gods aanwij zingen in onze tijd. „U bent roekeloos geworden met uw beschuldigingen en U bent voor een roekeloze actie naar de Verenigde Staten ge reisd", aldus Spong. Hij her innert daarmee aan Leonards omstreden bezoek twee jaar geleden aan een episcopaalse gemeente in Tulsa, Oklaho ma, die het oneens is met de toelating van vrouwen tot het priesterambt in de Epis copaalse Kerk. Aartsbisschop Desmond Tutu van Kaapstad roept in een interview in 'The indepen dent' de bisschoppen van de Episcopaalse Kerk op de zaak van de wijding van vrouwen tot bisschop niet op de spits te drijven. Hij wijst erop dat een groot gedeelte van de angli caanse gemeenschap instemt met vrouwelijke priesters en dat vrouwelijke bisschoppen daarop een logisch vervolg zijn. Maar in het licht van de strijd voor bevrijding mag de kwestie niet alle andere pro blemen verdringen. „Wat wij hopen is dat die kwesties die voor ons van essentieel be lang zijn - honger, armoede, de schulden aan het buiten land, mensenrechten, vluch telingen - als verreweg de belangrijkste problemen worden beschouwd. Dat zijn problemen waarmee niet al leen Afrika kampt", aldus Tutu. Bneven graag kort en J duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor mgezon- den stukken te bekorten Ech tscheidingen De Chinese filosoof Lao Tse schreef 600 jaar vóór Christus: „Wie de wereld wil verbete ren, moet eerst de taal zuive ren". Sommige mensen doen •precies het tegenovergestelde. In zijn beroemde roman „1984", waarin George Orwell een angstwekkende toekomsti ge wereld schilderde, be schreef hij hoe een corrupte overheid zijn onderdanen her senspoelde door te manipule ren met de betekenis van be staande termen en variaties daarop. Dat was geïnspireerd door de propagandamethoden van de Sovjetunie onder Sta lin. In Hitler-Duitsland ver stond men die kunst trouwens ook heel goed. Maar ook men sen van wie men anders mocht verwachten maken zich soms schuldig aan een derge lijke tactiek. Vele jaren gele den vertelde de theoloog Schillebeeckx, zich verkneu kelend, aan Mies Bouwman en tv-kijkend Nederland, dat hij „die jongens van het Vaticaan" in verwarring bracht, door al gemeen gebruikelijke termen te bezigen, maar daar andere betekenissen in te schuiven. Iets dergelijks doet ook pater Ter Reegen in het vraagge sprek in de rubriek „Kerk en wereld", door mensen die zich laten scheiden, waarschijnlijk tot hun verrassing, op een voetstuk te plaatsen als „moe dige profeten" en hun stap „een daad van trouw" te noe men. „Verrassend" inderdaad, maar zo'n voorstelling van za- ken was misschien toch te ver wachten, nadat al zovele pries ters hun ambtsverlating had den gerechtvaardigd en opge waardeerd als een daad van „trouw aan zichzelf". Het lijkt mij, dat niemand ermee gebaat is, als men de werkelijkheid, voor anderen of zichzelf, mooier voorstelt dan ze is. B. van Poppel, DEN HAAG. Echtscheidingen (2) Pater Ter Reegen, „kerkelijk rechter" van de bisdommen Rotterdam en Utrecht, noemt scheiden een moedige daad, „omdat mensen die scheiden, vaak verworven zekerheden opgeven en publiekelijk be kennen dat ze gefaald heb ben". Wie een scheiding wenst heeft m.i. onder meer deze vijf zekerheden: de huidige toe stand bevalt hem of haar niet, men denkt er door die schei ding per saldo op vooruit te gaan, de kerk gaat er niet mee akkoord, de sociale voorzie ningen bieden een financieel vangnet, en van daaruit kan men eventueel streven naar de zekerheden van een nieuwe relatie. En wat betreft die be kentenis van falen: wie een scheiding aangaat, ontsnapt daarmee aan de ogen van een publiek dat van dat falen de meest nabije, voortdurende en kritische getuige vormde. En hoevelen zullen daarna in ei gen kring voor altijd de schuld aan de ex-partner geven? Ter Reegen zegt zich „enorm ge stoord" te hebben aan de uit spraak van de paus dat echt scheiding de makkelijkste weg is. Vindt Ter Reegen dan dat degenen die voor echtschei ding kiezen de moeilijkste weg nemen? Wat mij in de eerstge noemde bewering van Ter Reegen het meest stoort is de impliciete beschuldiging dat mensen die blijven proberen een verslechterde verhouding ten goede te keren, het zich maar gemakkelijk maken, ge brek aan moed tonen en hun falen niet willen toegeven. In de inleiding tot het interview werd gesteld dat Ter Reegen het opnam voor gescheidenen. Daar is alles voor. Maar ik be twijfel of hij mensen in huwe lijksproblemen echt een dienst bewijst. En het gaat zeker niet aan de volhouders en passant te laten vallen. A. Verbruggen, DEN HAAG. Echtscheidingen (3) Als je maar je zin krijgt zodra het moeite kost ben je in. Zo gaat kosten is diege ne „in" die je eruit helpt. En ieder huwelijk vraagt vroeg of laat offers. Van kennissen hoor je hoe het moet: „Zijn jul lie nog bij elkaar?", en wan neer je eenmaal gescheiden bent, word je nog gefeliciteerd ook. De moderne maatschappij maakt ook dit gemakkelijk, al komen er talrijke kinderen door in de problemen. De scheiding kwam omdat je nooit samen tot bidden kwam. terwijl je niet vermoedde dat wat menselijkerwijs onmoge lijk leek, bij God en door Hem wel degelijk kon. Inderdaad is er een tekort aan kerkelijke begeleiding. Maar het echte ta boe is niet het scheiden maar de afwezigheid van gebed waar men niet in gelooft. God wil geen hel op aarde, ook niet binnen het huwelijk. H. Rutges, DEN HAAG. 'al Het is aan de oplettendheid van D66-senator mr. j. danken dat oudere studenten die langer dan zes jaar m Ja„ studeren, althans niet ongemerkt in grote financiële pi jter< men komen. Het gaat om studenten met langdurige unh iet taire studies, zoals medicijnen en farmacie, maar oo] >anr hbo-studenten die ooit toestemming hebben gekregeneVJ0 een andere studie te beginnen omdat ze in de studie van ^n, eerste keus waren uitgeloot of omdat ze na het beëini ^rd van hun eerste studie niet aan de slag konden komen. f[ wr studenten zijn nu gewaarschuwd, hoewel niet uit de i ihot lijkheden. - p Wat is het geval? Bij de behandeling van de wijzig voorstellen (amendementen) van de Tweede Kamer o 7/ Harmonisatiewet is, mogelijk door een overijverige ar naar, ten onrechte een streep gehaald door de bepaling d i studiefinanciering regelde voor de oudere student. Die I JC ling kwam daardoor niet meer voor in het wetsvoorste in de Éerste Kamer werd ingediend en daar in grote wi werd behandeld en aanvaard. Geen van de leden va. Eerste Kamer had de oorspronkelijke tekst van het T. voorstel er nog eens naast gelegd. De Eerste Kamer bi eü5 immers geen wijziging meer aan in wetsteksten. ljee[ ',eeu DAAROM publiceerde het Staatsblad gisteren een wets die voor vermoedelijk enkele honderden studenten ui pijnlijke financiële gevolgen heeft. Er zit niets anders op Tiet dat minister Deetman alsnog een wijzigingsvoorstel in< )e g om de zaak recht te zetten. We gaan maar uit van de g ven trouw bij het schrappen van de bepaling, en niet van i°°r slinkse handeling die het ministerie een aardige bespj ?ff zou opleveren. erk I OCH geeft de zaak te denken. Niet alleen blijkt een Pnl onbelangrijke fout onopgemerkt de Eerste Kamer te kui 1tl passeren, ook op het ministerie is de controle niet waterdt.n Terwijl zo vaak en met recht geklaagd wordt dat eenvoi ieei besluiten lang uitblijven omdat ze langs zoveel schj lok moeten gaan, is er bij de uiteindelijke vaststelling van w wetstekst onvoldoende zorgvuldigheid en voorzichtigheii 'an tracht. De moeder van de porseleinkast kan op het minis JPj niet worden gemist. eur oor OoK is het noodzakelijk dat de universitaire en hbo-stu er.^ ten bij de uitvoering van de zogenoemde Harmonisati gelijk worden behandeld - de naam van de wet vraagt e }eej Oudere studenten aan universiteiten hebben tot septei aas gelegenheid een aanvraag tot verlenging in te dienen, studenten slechts tot 1 augustus. Een weinig harmoni aanpak. Hbo-studenten die deze zaak niet precies gev hebben en nu met vakantie zijn, staan straks voor grote blemen. Ingrijpende wijzigingen in studieregelingen ve bij de administratieve invoering een redelijke mate van V' pelheid. Het ministerie kan zeker niet van studentei 1 zorgvuldigheid verwachten die het zelf niet opbrengt, jef Hm** voor kinderen in nood GIRO 100900 BEEKLAAN 414 - 2562 BJ - DEN HAAG TELEFOON 070-637940* Iets warmer DE BILT (KNMI) - Het ko mende etmaal wordt ons weer in hoofdzaak bepaald door een hogedrukgebied. Dit weerssys- teem beweegt zich gedurende deze periode van west-Frank rijk naar de DDR. Een boven de oceaan aanwezige storing beweegt zich in onze richting. De bijbehorende bewolking zal waarschijnlijk pas in de nacht van donderdag op vrijdag ons land bereiken. Voor het zover is krijgen wij te maken met flinke opklaringen. In de ko mende nacht kan het daarbij tot zo'n graad of 10 afkoelen. Hier en daar ontstaan dan en kele mistbanken. Overdag loopt de temperatuur bij flinke perioden met zon in de namid dag tot rond 24 graden op. De wind is eerst zwak, op donder dag matig en draait van zuid west naar zuidoost. De eerder genoemde oceaanstoring brengt ons op vrijdag een weersverslechtering. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor donder dag en vrijdag: Zuid-Scandinavte. Wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur rond 20 graden, aan de Noordzeekus ten enkele graden lager Britse Eilanden: Perioden met zon met name in Schotland en Ierland afgewisseld door enkele buien. Mid dagtemperatuur van 16 graden in Schotland en Ierland tot 21 graden in zuid-Engeland. Benelux en noordwest-Frankrijk: Pe rioden met zon en een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur rond 20 Best van Frankrijk: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middag- West-Duitsland: Wisselend en enkele buien. Middagtemj rond 22 graden. Middagtemperatuur Spanje, Portugal, Italië en Joe, visehe kust: Zonnig en warm dagtemperatuur van 30 tot 35 gi in zuid-Spanje tot 40 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Hu Amsterdam onbew. 19 De Bilt zw.bew. 17 Klagenfurt Kopenhagen c onbew. X l.bew. T. Dl

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2