Gemeenten: uitstel voor salariskorting Bon: Nederland blokkeert EG-regeling over afvalexport 5 6 7 Doorzagen arcos overlegt >ver terugkeer ïaar Filipijnen Iraans verzetsleger rukt op vanuit Iraq IG 11 ardbeving eft Kreta Iran wil geld van sjah in ruil voor gijzelaars 12 £cid6c0omcmt Woensdag 27 juli 1988 80e jaargang no. 24175 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofl Pers, Apothekersdiik 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro bank N.V. Leiden Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand i. 23,74 (aut. betaling), kwartaal 1. 70,93, jaar 1270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6%BTW)f. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeurhoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buiiteweg. Losse nummers f. 1.10 HET WEER Vannacht enkele mistbanken. Overdag perioden met zon. In de avond een kleine kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Zwakke, overdag matige wind draaiend van zuidwest naar zuidoost. Zon op: 05.55, onder: 21.37; hoog water Scheveningen: 03.03 en 15.37, laag water: 11.18 en 23.32. SPECIALE WATERSPORT- pagina inde UIT- bijlage Zie pagina 12 HENE Kreta is vanmor- vroeg getroffen door een jbeving. Voor zover be- d zijn er geen slachtoffers allen en viel de schade Het epicentrum van de Ibeving, die met een cht van 4,9 op de schaal Richter als „fors" werd teld, lag op het Griekse nd Kreta ten zuidoosten Athene. De beving, die morgen om zeven uur jtsvond werd in het bijzon- gevoeld in steden in het len van het eiland. Elektronische vlooien bestrijder gevaarlijk DEN HAAG De elektronische vlooienbestrij ders Bio Protector en Flea Tick Collar, die on langs op de markt zijn verschenen, zijn schadelijk voor huisdieren. Bovendien werken ze niet, aldus de Consumentenbond na een onderzoek van acht exemplaren. De werking van de vlooienbestrijders, die aan de halsband moeten worden bevestigd, berust op ul tra-geluidsgolven die volgens de fabrikant on hoorbaar en onschadelijk zijn voor mens en dier. Volgens de Consumentenbond kan een kat echter wel degelijk gehoorschade oplopen als het signaal dagenlang vlak bij de oren wordt geproduceerd. Het onderzoek wees bovendien uit dat het signaal vlooien niet verlamt, zoals de fabrikant beweert. Overigens bleken vijf van de acht ingekochte exemplaren helemaal geen geluid voort te bren gen. Amerikaanse vliegers slikken pepmiddelen RAMSTEIN Amerikaanse gevechtsvliegers in Ne derland en de Bondsrepubliek krijgen verboden pep middelen voorgeschreven, zodat ze meer uithoudings vermogen hebben en bereid zijn meer risico's te ne men. Dat is bevestigd door het Amerikaanse ministerie van defensie (Pentagon), nadat het Westduitse tv-pro- gramma Monitor er gisteren melding van had ge maakt. Het gaat om het pepmiddel dexedrine en het slaapmiddel Seconal. Volgens een Amerikaanse officier krijgen de piloten dexedrine „als ze niet zijn uitgesla pen, niet fit genoeg zijn, of last hebben van stress". Se conal wordt gegegeven om na de vlucht te kunnen sla pen en zó snel mogelijk weer inzetbaar te zijn. Volgens deskundigen veroorzaakt dexedrine zelfoverschatting en lichtzinnig gedrag. Het is bovendien verslavend, evenals Seconal. Vagina 3: Nederlandse vliegers slikken alleen in nood Neergevlogen Steeds meer mensen raken in de ban van de ultra-lichte vliegtuigjes, een soort bromfietsen met vleugels. Deze toestelletjes zijn echter zeer luchtgevoelig, zo als bleek in het Duitse Eggenfelden. Daar scheerde een straalja ger van de Duitse luchtmacht rakeling langs een ultra-licht toestel, dat door de turbulentie niet meer onder controle was te houden en neerstortte. De bestuurder ervan kwam om het leven. Op de foto's de resten van zijn toestel. FOTO: EPA rkoeling wijl in Nederland nog steeds gewacht wordt op zomers weer, zoeken Oostberlijnse moeders I hun kinderen verkoeling in de zwembaden. De komende zomers zullen bij warm weer waar- ijnlijk nog meer Oostberlijnse moeders met baby's de zwembaden opzoeken, aangezien in de stduitse hoofdstad vorig jaar het grootste aantal geboorten sinds 1970 werd geregistreerd. Een e geboortegolf dus. FOTO: EPA DEN HAAG Een door minis ter Van Dijk (binnenlandse za ken) voorgeschreven korting op de salarissen van nieuwe, jonge gemeente-ambtenaren kan vol gens de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) niet op 1 september, maar op zijn vroegst 1 januari 1989 worden ingevoerd. Dit scheelt de be windsman dit jaar een bedrag van 7 miljoen gulden dat hij in het kader van het Arbeidsvoor waardenbeleid anders wil beste den. De oorzaak van het uitstel schuilt vol gens het College van Arbeidszaken van het VNG in het nog tamelijk tij drovend overleg dat met de ambtena- rencentrales moet worden gevoerd. Daarna moet het college nog een ad vies over de maatregel opstellen en aan de hand daarvan moet elke ge meente zelf besluiten om de salarissen van het nieuw aan te trekken jeugdig personeel aan te passen. Bij Binnen landse Zaken is daar begrip voor, om dat de gemeenten immers autonoom zijn. Voor jonge rijksambtenaren gaat de maatregel per 1 september in. Het gaat niet om een regelrechte be zuiniging. Het geld blijft beschikbaar voor het arbeidsvoorwaardenbeleid en wordt ingezet voor de bestrijding van werkloosheid onder jongeren. Het geld komt in een centraal fonds, waaruit bepaalde projecten kunnen worden gefinancierd. Voorgesteld is jongeren onder meer in te zetten bij kinderopvang en meer jongeren bij Defensie aan de slag te laten komen. De korting bestaat uit twee onderde len. De leeftijd waarop jonge ambte naren recht hebben op het salaris voor volwassenen wordt verhoogd van 21 tot 22 jaar. Bovendien wordt de afstand per leeftijdsjaar verruimd van 7,5 naar 10 procent. De ambtena- rencentrales hebben kunnen voorko men dat de korting ook zou gelden voor ambtenaren die al in dienst zijn. IUSSEL De pogingen k in Europees verband praken te maken over n beperking van de af- ftexport naar de Derde jereld zijn gisteren op- mislukt doordat iderland blijft eisen dat een volledig verbod nt op de export van gif. De Nederlandse houding wekt in Brussel nogal wat bevreemding omdat Ne derland per hoofd van de bevolking meer afval ex porteert dan enig ander EG-land en de Europese richtlijnen op dit punt al tijd aan zijn laars heeft ge lapt. De elf andere EG-landen wil den gisteren tijdens een bij eenkomst van de ministers van begroting in Brussel een verklaring aannemen, waarin wordt opgeroepen het grens overschrijdend transport van afval tot een minimum te be perken en „bij voorkeur" te beëindigen. Voor Nederland gaat dit niet ver genoeg Mi nister Nijpels wil na de schan dalen rond de opslag van ge vaarlijk afval in enkele Afri kaanse landen een absoluut verbod afkondigen en heeft daartoe een machtigingswet ingediend bij de Tweede Ka mer. De overige landen en Euro pees Commissaris Stanley Clinton Davis (milieu) willen de mogelijkheid van export naar ontwikkelingslanden openhouden, op voorwaarde dat er behoorlijke voorzienin gen zijn getroffen. Volgens de Commissie kunnen investerin gen in verwerkingsinstallaties een gunstig effect hebben op de economie van ontwikke lingslanden. gelijkertijd de export naar an dere landen, bijvoorbeeld in Oost-Europa, aan banden wordt gelegd, aldus de Com missie. In kringen rond Clinton Davis wordt gezegd dat Nijpels nu graag ae indruk wil wekken dekken. Nederland is in gebreke geble ven bij de naleving van de Eu ropese richtlijn over grens overschrijdend afvaltransport. Bovendien exporteert uitgere kend Nederland het meeste af val van alle EG-landen. In 1986 ging ongeveer 300.000 ton chemisch afval over de grens, waarvan 70.000 ton naar de DDR. Daarnaast werd nog eens dertig miljoen ton ander afval uitgevoerd. DNOLULU Oud-dic- Ferdinand Marcos derhandelt over terug- er naar de Filipijnen. 70-jarige afgezette pre- ent zei dat als hij mocht ugkeren, zich niet met Filipijnse politiek zou an bemoeien. Overigens Marcos maandagnacht dergedoken, nadat rond woning op Hawaii ge pende mannen waren ►ignaleerd. rcos reageerde eerder met uitspraak op een artikel de Los Angeles Times arin de Amerikaanse pro- sor Gregor stelde dat Mar- een geldbedrag (mogelijk miljard dollar) had aan- >oden om te mogen terug keren, maar dat hij voor zijn zoon een gouverneurspost had opgeëist. De oud-dictator ontkende echter dat hij voor waarden zou hebben gesteld aan zijn terugkeer. De Fili pijnse woordvoerder Benigno verklaarde van geen gel- daanbod te weten. Wel heeft de huidige president Corazon Aquino onlangs laten weten dat Marcos mag terugkeren als hij zich onderwerpt aan gerechterlijke procedures. Voorheen had de presidente verklaard dat de dictator nooit meer op de Filipijnen mocht komen. Op de eilan dengroep zou Marcos nog op aanzienlijke steun mogen re kenen. Zijn aanhangers zou den momenteel bezig te voorkomen dat in de VS een aanklacht tegen hem wordt ingediend wegens het ver duisteren van geld. Boete voor dubbelganger van Michael Jackson •ONDEN Het publiek in het Londense stadsdeel Boho 'ep voor hem te hoop en het verkeer reed zich voor hem in 'e knoop, maar de rechtbank was minder onder de indruk 'an Michael Jackson's dubbelganger Ronnie Beharry. De togen werd veroordeeld tot een boete van 340 gulden we ens verstoring van de openbare orde, nadat hij op de hoek 'a/i een straat in Soho in Jackson-kleding en met een bacil- onwerend doekje voor zijn mond iedereen het idee gaf echt lichael Jackson te zijn. De rechter waarschuwde hem. „U iag dan op hem lijken, u zult er iets aan moeten doen om et minder te maken of het opzien dat u baart niet aan te loedigen Beharry liet echter tegenover journalisten weten liet van plan te zijn zich aan te passen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll en krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, erdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071- 22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe- rgd. ■iiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiii Lange zit Voor zestien paalzitters in het Oosterduinsemeer in Noordwijkerhout klonk gisteravond om tien uur het startschot voor een zit van vier dagen en vier nachten. In totaal 114 uur, en in die periode mogen de deelnemers onder geen voorwaarde hun paal verlaten, willen ze het tenminste tot we reldkampioen paalzitten schoppen. Anders dan in andere jaren, toen op woensdagmorgen werd gestart, begonnen de deelnemers direct aan hun eerste slapeloze nacht in de opkomende koude boven het water van het meer. Zondagmiddag om half vijf is het evenement afgelopen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Pag 13: Verzorger neemt plaats op paal WASHINGTON De Amerikaanse regering is niet van plan geblokkeer de Iraanse tegoeden in de VS vrij te geven, in ruil voor Iraanse pogingen de vrijlating te bewerkstelli gen van in Libanon gegij zelde Amerikanen. De Iraanse parlementsvoorzit ter Rafsanjani had in een tv- interview aangeboden dat Iran zijn invloed zou aanwenden bij de Libanese moslimactivisten, die onder anderen negen Amerikaanse gijzelaars vast houden. De Amerikaanse re gering zou in ruil daarvoor de blokkade moeten opheffen te gen Iraanse tegoeden en goe deren, die werd ingesteld na de bezetting van de Ameri-, kaanse ambassade in Teheran in 1980. Het lijkt Iran vooral te doen om militair materieel dat al was besteld onder het bewind van de sjah. Over de waarde van het wapentuig in de VS, dat Iran als zijn eigen dom beschouwt, zijn geen cij fers bekend. Volgens het Ame rikaanse ministerie van bui tenlandse zaken is Iran al va ker met dergelijke voorstellen gekomen. Maar zij blijft ook nu van mening dat beide za ken niet kunnen worden ge koppeld. Een woordvoerder van het Witte Huis wilde daarom niet ingaan op de mo gelijkheid om Iraanse tegoe den vrij te geven als de gijze laars zouden zijn vrijgelaten. BAGHDAD Iraq zegt gis teren te zijn begonnen met de terugtrekking van zijn troepen uit Iraans grondge bied. Daarentegen zou het door Iraq gesteunde nationale be vrijdingsleger NLA, bestaan de uit tegenstanders van aya tollah Khomeini meer dan honderd kilometer in Iran zijn doorgedrongen. Volgens Radio Teheran heeft het na tionale leger meer dan dui zend verzetssoldaten gedood. De Iraanse minister Velayathi waarschuwde dat Iran weer naar de wapens grijpt als Iraq zijn vijandelijkheden, waaron der aanvallen met chemische wapens, niet staakt. De minis ter sprak uitvoerig met VN-se- cretaris Perez De Cuellar. De laatste sprak vandaag *ook de Iraakse minister van buiten landse zaken Aziz over uitvoe ring van de VN-resolutie, die moet leiden tot beëindiging van de Golfoorlog. In Teheran zelf zijn VN-func- tionarissen aan het werk ge- zijn opgesplitst in twee groe pen: een team gaat zich bezig- houden met de kwestie van de ruil van krijgsgevangen waar over ook sprake is in de opge- melde resolutie. Het andere team bestudeert de bijzonderheden voor de wa penstilstand. Vreemde gaten in Emmenthalerkaas BERN De makers van de wereldberoemde Zwitserse Em menthalerkaas zitten met de handen in het haar. Een deel van de produktie blijkt geen ronde, maar ovale gaten of gaten met een gekarteld randje te hebben. Voor de makers van de kaas is het om te huilen; het is een probleem van hetzelfde kaliber als wanneer onze „Goudse' er plotseling als gatenkaas uit zou zien. De afwijkende vorm van de gaten komt voor bij zo'n tien pro cent van de winterproduktie, die bestemd was voor de noordelij ke Europese landen. De smaak van de kaas zou niet te lijden hebben onder de merkwaardige gaten, maar de houdbaarheid wel. De verkoop van de kaas verloopt dan ook moeizaam. Des kundigen vermoeden dat de afwijkende vorm is ontstaan door een tekort aan een bepaald soort bacteriën in de melk. Delon spreekt vaderschap kind van Nico tegen PARIJS De Franse filmac teur Alain Delon heeft giste ren „op de meest categorische wijze" persberichten tegenge sproken dat hij een zoon heeft van de vorige week op Ibiza overleden zangeres Nico. De lon gaf via zijn advocaat de ontkenning door aan het pers bureau AFP. De 48-jarige Nico, die bekend werd als zan geres bij de Velvet Under ground, overleed vorige week aan een hersenbloeding. Haar zoon Ari werd vijfentwintig jaar geleden geboren. Nico ontmoette Delon tijdens de op namen van „La Dolce Vita" van Frederico Fellini, waarin zij meespeelde. 14 PAGINA'S Glasnost in Parijs Vlissingen zal omstreden „vleesschip" niet weigeren Oosting en Haarhuis op Melkhuisje afgedroogd Storing in bedrading oorzaak brand aan Leids Rapenburg Ons Huis in Zoeterwoude ondergaat grote metamorfose Katwijkse school geïnteresseerd in ja hospitaal- kerkschip IV GEESTELIJK LEVEN 2 OPINIE/WEER/BRIEVEN2 BINNENLAND 3 BUITENLAND 5 ECONOMIE 6 SPORT 7/8 RADIO EN TELEVISIE 9 LEIDEN 11 OMGEVING12/13 EXTRA „We gaan vanavond de week doorzagen". Mis schien hebt u dat wel eens gezegd of horen zeggen. Misschien heeft u er zelfs nooit van gehoord. Wel nu, eenmaal moet het de eerste keer zijn. Er zijn immers mensen, die halverwege de week een avondje uit gaan om er dan voor de rest van de week tot het weekeinde weer tegen te kunnen. Juist op die dag, midden in de week, verschijnt bij de Leidse Courant de Uit-bijlage, waarin tal van tips om op passende wijze bijvoorbeeld „de week door te zagen". Een bijlage om te bewaren, want hij tilt u ook nog eens over het weekeinde heen. We wil len er niet langer over doorzagen, maar onthoud dit: ga nooit uit zonder de Leidse Courant De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1