leidóaOowumt*' Storing in bedrading oorzaak brand Rapenburg STAD OMGEVING ïi s tot opname inrichting ;gen Leidse andstichter jage Mors/Muiderkring: Jein, vergrijzend dorp n pot bepleit vergeefs stel ontruiming pand J k Scholingscursussen voor bestuurders verenigingen SM® JE.® Organist Rijnbeek van Petruskerk overleden Schrijfmap met calculator CeicLc Soumnt uu,^ WOENSDAG 27 JULI 1988 PAGINA 11 ^EN/DEN HAAG De overdracht zou in 1982 hebben moeten plaatsvinden. Er volgde echter uitstel op uit stel. Op een bepaald moment ontkende Koot zelfs dat zijn handtekening onder het con tract stond. In een later stadi um praatten beide partijen echter weer met elkaar en werd afgesproken de over dracht uiterlijk op 31 mei van dit jaar te laten plaatsvinden. Bij die afspraak was ook een dwangsom van 1.000 gulden per dag voorzien als Koot ze niet na zou komen. Behalve alle problemen rond de overdracht voert Blonk in de dagvaarding ook aan dat hij de koopprijs van 350.000 gul den voor het garagepand no dig heeft om een lening van 300.000 gulden te betalen. Die lening werd hem verstrekt op grond van juist de op handen zijnde verkoop van het bewus te pand. Vorige week is een kort ge ding tegen Koot op het laatste nippertje niet doorgegaan. Ook toen ging het om de ontrui ming van een pand, aan de Kruisstraat, waar appartemen ten moeten komen. Op het kwam al in 1979 over- laatste moment zegde Koot et pand aan de Narm- toen alsnog toe het pand te te verkopen aan Koot. zullen verlaten. A.W.C.M. Koot antie-|iet taxibedrijf Auto (in het verleden een ajKerkhof) is er giste- liet in geslaagd om •gen hem aangespan- ;ort geding aan te la- iouden tot 31 augus- let hellet geding was aan- rd. W nnen door de Leidse ter -nemer N.G. Blonk en Se e uitvoering van een lopovereenkomst en s de ontruiming van "Irijfspand aan de itraat eist. ident mr. Offers van rechtbank, voor wie êdiqg diende, wees de ilde verzoeken af van die zelf zijn zaak bepleit- een uitspraak uit te stel- at gebeurde nadat de ad- van Blonk, mr. H. ers, had verklaard dat iem niet had overtuigd voor die tijd wel aan r ïrplichtingen zou vol- Offers doet dan ook vol- week uitspraak. IEN/DEN HAAG 34-jarige Leidenaar gisteren voor de rechtbank terecht herhaaldelijke Istichting. Op basis erscheidene psychia- le rapporten vroeg de ier van justitie aan de ;bank om ontslag van tsvervolging en opna- in een psychiatrische hting voor de duur eeh jaar. an heeft ondermeer op 9 ber 1987 en 14 januari irand gesticht in Leiden, e keer betrof het een ge- rd busje, de andere keer ommer die tegen de ge- n een huis was gezet. De stichtingen zijn echter al ental jaren aan de gang die tijd zijn er ook al di- psychiatrische rapporten le man gemaakt. In 1979 er geadviseerd om de tot een voorwaardelijke -hikkingstelling van de r Jnë (TBR) te veroordelen 4 alleen een goede behan- M uitzicht op verbetering ieden. ^XtO Cl Gisteren laaide de discussie weer op. Een rapport uit april van dit jaar sprak van vermin derde toerekeningsvatbaar heid. Een recenter rapport hield het op volledige ontoere keningsvatbaarheid. Een on derzoek in het Pieter Baan- centrum om eventuele ge schiktheid voor TBR vast te stellen werd door de verdachte geweigerd uit angst om inder daad die TBR te krijgen. Om dat beide genoemde rapporten behalve de gestoorde psyche van de man vooral zijn alco holverslaving als grote boos doener aanwezen, hakte offi cier van justitie mr. D. van den Broek voor zichzelf de knoop door. Hij eistg ontslag van rechtsvervolging en opna me in een psychiatrische kli niek om zo een langdurige kli nische behandeling mogelijk te maken. Raadsman mr. Th. Gorter had hier weiaig tegen in te bren gen of aan toe te voegen. Hij vond dat zijn cliënt en de openbare orde het meest ge baat waren met een goede, langdurige behandeling. De uitspraak volgt over 14 da gen. krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00, zaterdags i 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant nog dezelfde avond nabezorgd. Inhraak in sigarenzaak VOORSCHOTEN Een kranten jongen ontdekte vanmorgen rond half zes een in braak bij een siga renzaak aan het Kamerlingh On- nesplantsoen in Voorschoten. De ruit van de zaak, die wegens vakan tie van de eige naar gesloten is, was er in zijn ge heel uitgenomen. Wat er is verdwe nen is nog niet be kend. Niesbui oorzaak van aanrijding LEIDEN Een hevige nies bui was er gistermiddag de oorzaak van dat een 19-jarige Oegstgeestenaar gisteren op de Groenhovenstraat bij een aan rijding betrokken raakte. De jongeman reed met zijn auto in de richting van de Witte Sin gel. Juist in een bocht moest hij niezen. Daardoor kon hij niet goed meer sturen en kwam op de andere weghelft terecht. Een 46-jarige Oegst geestenaar kon hem daar niet meer ontwijken. Beide be stuurders bleven ongedeerd. Hun auto's liepen wel schade op. Inbreker slachtoffer van eigen afspraak LEIDEN Een verslaafde inbreker is gistermiddag aangehou den doordat hij zich keurig hield aan een afspraak die hij maak te met een van ziin slachtoffers, een bewoner van een studen tenhuis aan de Klikspaan weg. Volgens de politiewoordvoerder is de man de afgelopen paar jaar al zo'n vijftig keer voor dit soort vergrijpen aangehouden. De man werd door een bewoner van de studentenflat betrapt toen hij kleding doorzocht. Hij hing daarop een onsamenhan gend verhaal op over een ring die hij kwijt was en zocht en ver zekerde de student dat hij écht niets had gestolen. Hij bood zelfs aan zich te laten fouilleren. De student moest ook vooral bij zijn medebewoners navragen of hij niets had gestolen. Als borg kreeg hij 350 gulden in zijn handen gestopt die hij dan later op zou halen. Toen hij dat geld weer op kwam halen, wachtte de politie hem op. Er werden overigens inderdaad geen spullen vermist aan de Klikspaanweg. Vorige week werd de man betrapt toen hij inbrak aan de Mors- weg. Hij wist toen te ontkomen, maar de bewoners van het pand herkenden hem als dezelfde inbreker die in maart in hun huis was geweest. Daags daarna meldde hij zich bij de politie om een aantal zaken op te biechten. De man is voorlopig ingesloten. LEIDEN Bestuurders van clubs en verenigingen kunnen in september weer meedoen aan bijscholingscursussen van de directie Sport en Recreatie van de gemeente. Dit jaar zijn er twee cursussen: Blessurepreventie, tapen en bandageren en Marketing. De eerste cursus geeft inzicht in de manieren waarop met banda ges en tape blessures kunnen worden voorkomen bij sporters. De cursus wordt gegeven op 7, 14 en 21 september. Er wordt een eigen bijdrage van 40g gulden gevraagd van de deelnemers. De tweede cursus is eveneens gericht op sportverenigingen. Er wordt een j! inzicht gegeven in het belang van marketing voor clubs en er is aandacht voor het leren denken vanuit de wensen en behoeften van de leden. Deze bijscholing wordt gegeven op 15 en 29 september, eigen bijdrage 25 gulden. Voor meer inlichtingen en inschrijving kan contact worden opgenomen met de directie Sport en Recreatie, Smaragdlaan 99, Leiden, 071-315601. LEIDEN Een storing in de bedrading van het lichtnet is vermoedelijk de oorzaak geweest van de brand die het monu mentale pand Rapenburg 47 gisterochtend groten deels in de as heeft ge legd en voor ruim een miljoen gulden schade aanrichtte. Dat conclu deert de technische re cherche na een onder zoek van de geheel uit gebrande kapperszaak en bovenliggende wonin gen. De recherche formuleert zijn uitspraken over de oorzaak van de brand voorzichtig. De kapperszaak was zo zeer ver brand dat er weinig meer te achterhalen viel. De storing, in jargon „sluiting", kan zijn ontstaan doordat twee dra den van het lichtnet tegen el kaar zijn gekomen, al is on duidelijk op welke manier. Vonken die daarbij onston den kunnen vervolgens de kapsalon op de begane groiïd m brand hebben gezet. „Mis schien dat er eerst iets is gaan smeulen en dat daarna de brand is ontstaan", aldus een woordvoerder van poli tie. De brand ontstond ach terin de kapsalon. De politie noemt de bedra ding „al wat ouder", maar de preciese ouderdom is onbe kend. Als de bedrading in derdaad de oorzaak is ge- Dale's Woordenboeken. Hij relativeert zelf overigens de culturele waarde Van zijn weest van de brand, dan" is collectie. „Het is voor mij Rapenburg 47 aan het eind van de 19de eeuw Het pand voordat het afgelopen maandag met originele trapgevel. grotendeels in vlammen opging. FOTO'S: KUNSTHISTORISCH INSTITUUT den bleef geheel gespaard, hoog en had het een trapge- De boeken zijn het bezit van vel, zoals nu nog nummer 49. 'De huidige lijstgevel is voor 1907 aangebracht, verleden redacteur van Van Het oorspronkelijke interieur is niet meer te achterhalen. Couturier Pieter Jannes Jan der Kraan, die in 1958 dat opvallend. De kapsalon liefhebberij. Er zijn geen i was modern ingericht. Alle ca bij, maar echte unica be- apparaten waren tegen door- staan natuurlijk ook niet. het pand betrok, ondernam ingrijpende verbouwingen, waardoor het interieur van het huis geen karakteristieke branden en kortsluiting be- Zelfs een Gutenberg-bijbel is sporen uit vroeger tijden veiligd en er bevindt zich een aardlekschakelaar. De brand richtte behalve in geen unicum Historie Rapenburg 47 ook schade aan Het pand Rapenburg 47 werd de buurhuizen aan. Die bleef echter beperkt, met name tot de zolder. Een grote collectie literatuurhistorische en ande re boeken, zo'n 20.000 ban- in 1656 gebouwd, tegelijker- meer vertoont. Hij maakte van het woonhuis een zaken- pand, boutique „Jean Pier re". Dat is nog altijd de naam van de kapperszaak die het pand. Uiteindelijk kocht hij het huis in 1976, waarna Rapenburg 47 opnieuw ingrijpend werd verbouwd om de bestaande kapperszaak te kunnen uitbreiden. Bekend is dat het voorhuis rond 1960 op de begane grond twee op verschillend niveau gelegen kamers be vatte, die met elkaar waren verbonden door middel van een trapje. De eerste verdie ping werd al in 1958 volledig uitgebroken. Schmitz voerde in 1972 en 1979 modernise ringen door ten behoeve van zijn kapperszaak. Het huis bestaat tegenwoor- In 1972 vestigde de huidige dig uit een voor- en een ach- nummer 49. Oorspronkelijk eigenaar A.A.C. Schmitz als terdeel, gescheiden door een was het vier verdiepingen huurder zijn Haarstudio in kleine binnenplaats. Het En veloppe met geld overleeft vlammenzee LEIDEN Een enveloppe met een paar duizend gulden is maandagochtend wonder wel niet ten prooi gevallen aan de vlammenzee in het pand Rapenburg 47. De enve loppe lag in de kamer van de 22-jarige bewoonster van het appartement boven de kapsa lon. Bij het opruimen van de verbrande resten van de in ventaris werd de enveloppe ontdekt. De bankbiljetten waren geheel ongeschonden en slechts enigszins nat ge worden. De politie vermoedt dat tijdens de brand een voorwerp op de enveloppe is gevallen, waardoor er geen zuurstof bij kon komen en deze dus geen vlam kon vat ten. voorhuis is één verdieping hoger dan het achterhuis, dat mogelijk uit een latere tijd dateert. De verdieping is via een over de binnenplaats ge bouwde gang verbonden met het achterhuis. De tweede verdieping van het voorhuis is in 1980 verbouwd tot twee afzonderlijke appartementen. Op zolder zijn tenslotte ook twee kamers. Het monument is gedurende meer dan een eeuw bewoond door de familie Van der Meer. Herman van der Meer, meerdere malen burgemees ter van Leiden, kocht het in 1656 voor 6.000 gulden van aannemer Willem Wijmoth. Het huis werd in de loop der tijd bewoond door verschil lende hoogleraren. Van 1902 tot 1912 heette de bewoner Carl Georg Frentzen, als drpkker en uitgever zijn le ven lang verbonden, aan de firma Sijthoff. In 1748 woon den er voor hét eerst studen ten. Kunstschilder Floris Verster werd er in 1861 gebo ren. ■eiden is vrijwel volge- ouwd. Sinds de eerste ewoners zich rond 300 oor Christus op Leids rpndgebied vestigden, eeft de stad zich lang- aam maar zeker uitge reid. Met name de aatste honderd jaar as de groei buiten de ngels explosief. Met et uitdijen van de stad n het toenemen van aantal inwoners, uitstonden ook de wij- en. De woonbuurten jet hun eigen voorzie ingen als kerken, cholen en winkels. Elk set zijn typisch eigen i jfeer die wordt bepaald TTf001" de aard en hoe- I' eelheid bewoners en KAebruikers, bebouwing, erkeer en groen. Meer an vijftig leefgemeen- chappen telt Leiden >p dit moment. UitWij- en brengt die Leidse rijken in kaart en laat ien hoe de mensen er aan rustige la- waar je de vogels horen fluiten, ook in straten net torenflats, waar lantsoentjes dreigen e worden bebouwd. LEIDEN „Een nette, rusti ge buurt waar vooral wat ou dere mensen wonen". Zo ty peren bewoners van de Lage Mors/Muiderkring hun wijk in het kort. „Soms dreigt die rust zelfs een beetje te veel de kant van saaiheid op te gaan", klagen de voorzitter de heer A. Humme en secretaris me vrouw A. Peet van de wijk- vereniging Muiderslot. Maar dat weerhoudt hen er echter niet van met stelligheid te be weren „nooit uit de Lage Mors weg te willen". „De mensen die hier wonen zijn over het algemeen erg ge hecht aan de wijk. De mees ten bewoners kennen elkaar ook goed. Het is een klein dorp op zich". Des te meer gaat het de heer Humme en mevrouw Peet aan het hart dat de wijk de laatste jaren zo aan vergrij zing onderhevig is. „Je merkt het vooral als je iets op poten probeert te zetten. Zo hebben we onlangs getracht een open huis met kaarten, biljarten en sjoelen hier in het buurthuis op te zetten. Met hangen en wurgen hebben we per keer zo'n drie belangstellenden weten te trekken. Er was to taal geen animo voor", vertelt Humme hoofdschuddend. Het plan om op zondagen een stijl dansmiddag te houden liep al evenmin op een succes uit. „Drie zondagen heb ik hier gezeten. Er kwam geen kip langs", verzucht de voorzitter. Eén van de belangrijkste oor zaken voor het wegtrekken van de jongere bewoners is de zuigkracht die de nieuwbouw van nieuwe wijken zoals de Merenwijk en de Stevenshof- jespolder op hen uitoefent. In feite is de wijk die zich uit strekt van de Storm Buysing- straat tot de Plesmanlaan in drie delen op te splitsen: het oude gedeelte de schrij- versbuurt die voornamelijk uit woningen bestaat die rond 1930 zijn gebouwd; het dicht bebouwde deel met huizen en één rijtje winkels van even na de tweede wereldoorlog en de vijf flats rond de Buysing- straat die vijftien jaar geleden zijn gerealiseerd. Hier wonen weliswaar wel jongeren, maar het verloop is relatief groot. Verder zijn er nog zes scholen en de IJs- en Evenementen hal aan de „Vondellaan die wat leven in dë brouwerij brengen. Praatje Hoewel er niet echt sprake is van een centrum in de wijk, mag het rijtje winkels langs de Lage Morsweg daar wel een beetje voor doorgaan. „Het is een centraal punt waar je elkaar bij het dage lijks boodschappen doen nogal eens tegenkomt en een praatje maakt", zegt mèvrouw Peet. Een groentezaak, een winkel in manufacturen, een sigaren- boer en een slager hebben zich in dit winkelcentrumpje gevestigd. Eén winkelpand staat momenteel leeg. „Dat is ook een gevolg van het weg trekken van de jónge gezin nen. Er zat eerst een drogiste rij in. Die kon het niet meer bolwerken. Er zijn in totaal 1.750 woningen in onze wijk. Alleen van die. klandizie kun nen de winkels niet rendabel werken. Vooral ook weer om- Het rijtje winkels aan de Lage Morsweg kan als het centrale punt van de wijk beschouwd worden. FOTO: WIM VAN NOORT dat het grotendeels om oude ren gaat. Die nemen minder af dan gezinnen. De winke liers hebben dan ook moeite ners het niet eens. De kinde ren uit de buurt beginnen zo langzamerhand de weg naar de speeltuin wel te vinden. hun hoofd boven water te Dat liep eerst ook niet zo ge houden", vertelt mevrouw weldig. Op mooie dagen ko- Peet. Het oude wijkgedeelte telt verder nog een bakker, een groentewinkel en twee krui deniers. „Al met al zijn wij toch meer en meer aangewe zen op het winkelcentrum aan het Diaman'tplein". Verscholen De wijkvereniging en de speeltuinvereniging Mors- kwartier zetelen in het wijk- gebouw achter het rijtje win kels aan de Lage Morsweg. De speeltuin en het gebouw liggen enigszins verscholen en zijn toegankelijk via een smalle doorgang naast de win kels. „Dat is ook een pro bleem waar wij mee kampen. Doordat het pand zo achteraf ligt, kennen veel wijkbewo- men er nu per middag wel zo'n vijftig kinderen". Een zelf te beschilderen naambord moet het probleem van de on bekendheid van het door hui zen en winkels ingebouwde wijkgebouw binnenkort op lossen door er meer de aan dacht op te vestigen. In het gebouw zijn ook de speel-o- theek en de crèche gehuis vest. Het park Kweeklust rond de vijf flats en enkele groenstro ken langs de Vondellaan zijn bepalend voor het groen in de wijk. „Wij zijn fel tegen de plannen van de gemeente om de groenstroken eventueel te bebouwen. Daarmee haal je één van de zeldzame stukjes natuur die we nu hebben he lemaal weg. Dan hou je hier vrijwel niets meer over", is de stellige overtuiging van de voorzitter van de wijkvereni ging- Tunneltje De parkeerproblemen in de smalle woonstraten in de wijk en enkele verkeersknelpun ten zijn verder zaken die de bewoners een doom in het oog zijn. Met name de over steek van de Churchilllaan van en naar de wijk zorgt voor dagelijkse ergernis. „Vooral voor schoolkinderen en fietsers is het levensge vaarlijk. Er is wel een zebra, maar er zou ook een tunneltje moeten komen", vindt de heer Humme. „Al met al is het een fijne wijk om in te wonen. Er zijn nauwelijks ruzies of vernie lingen. Er woont in onze wijk een mengelmoesje van men sen, daarom heerst er een ge moedelijke sfeer". JEANNETTE SCHREUDER GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA LEIDEN De heer H.A. Rijnbeek, organist van de Pe truskerk aan de Lammen- schansweg is in de nacht van zaterdag op zondag onver wacht overleden. Hij is 73 jaar geworden. Rijnbeek is dertig jaar lang de vaste organist van de Petruskerk geweest. Te vens was iij dertig jaar als di- recteur-organist verbonden aan het St. Petruskoor waar hij ere-lid van was. Meer dan twintig jaar leidde hij dit koor bovendien. Verder begeleidde en dirigeerde de heer Rijnbeek het bejaardenkoor van Huize Roomburg. Ook dit deed hij ongeveer twintig jaar lang. „Hij was een man die met enorm veel overgave en be langstelling voor de bejaarden werkte. Verder speelde hij in alle kerken van Leiden als or ganist als dat nodig was. Ieder een kon altijd een beroep op hem doen bij uitvaarten of bruiloften. Hij gaf ook muziek lessen thuis. Hij toonde altijd een enorme inzet. Wij zullen hem verschrikkelijk missen", aldus een woordvoerster van Huize Roomburg die zegt na mens alle bewoners te spre ken. De avondwake wordt van avond om 19.00 uur gehouden in de parochiekerk van de H. Petrus. Morgen is er om 10.30 uur een uitvaartdienst in de Petruskerk. De crematieplech tigheid vindt plaats om 13.00 uur in het crematorium Eike lenburg in Rijswijk. Na de avondwake en na afloop van de crematieplechtigheid is er gelegenheid tot condoleren. Rondleiding in Heempark LEIDEN Belangstellenden kunnen op zondag 31 juli weer deelnemen aan een rondlei ding door het Leidse Heem park. De start is om 14.00 uur bij de ingang van het park aan de Oegstgeesterweg. Aan de orde komen wetenswaardighe den over inheemse planten en de types landschap waar ze thuishoren, het beheer van het park en het gebruik van wilde planten. Speciale aandacht is er voor de bloeiende graanak ker met akkeronkruiden. De wandeling duurt ongeveer vijf kwartier. Ook de Bijenstal van het Heempark kan bekeken worden. Deze handige schrijfmap (22 x 16 cm) bevat een hagelwitte blocnote, een calculator op zonne-energie (werkt ook onder kunstlicht), een balpen en een opbergvak. Hij is voor u als u ons een nieuwe abonnee De nieuwe abonnee wordt hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken grabs. J~Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 23,74 j kwartaal per acceptgiro f 70,93 (voor controle bezorging) j Stuur als dank de schrijfmap en calculator naar Naam: Adres: Postcode/plaats- I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar m I Leidse Courant Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. w

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11