Duitse automobilisten beven voor „Flensburg „Soldier of Fortune"verwikkeld in een gevecht voor eigen leven Blarendag bij STRAFPUNTEN IN VERKEER IS STOK ACHTER DE DEUR Aankomst stadhouder Willem III Duidelijk verband tussen aanslagen in Roermond en Duisburg - BINNENLAND £eidóc6ou*a/nt VRIJDAG 22 JULI 1988 PAGlJI' RAF bereidt weer aanslagen voor KARLSRUHE Aanhangers van de extreem-linkse terreurgroep Rote Armee Fraktion zijn nieuwe aansla- gen aan het voorbereiden. De hoogste Westduitse openbare aanklager, Kurt Rebmann zei gisteren dat bij een po- litie-inval in mei Keulen „geschre ven materiaal" was gevonden waar- uit bleek dat de terroristen nieuwe aanvallen aan het voorbereiden zijn „op militaire en industriële doelen". Rebmann verklaarde dat de recher che er vervolgens in geslaagd was de militante linkse beweging „op een breed front te infiltreren". De leiders van de RAF zitten in gevangenis, maar er zijn nog kleine cellen aan het opereren. Rijkswacht op spoor van massale mensensmokkel BRUSSEL De Belgische rijkswacht is mogelijk op het spoor gekomen van een organisatie, die grote aantallen il legale vreemdelingen tegen betaling naar Canada brengt. In de nacht van woensdag op donderdag trof de rijks wacht op het strand van Oostduinker- ke vijftig Indiërs aan, die op het punt stonden zich in te schepen op een vrachtschip met bestemming Canada dat voor de kust voor anker lag. Een aantal Indiërs was al met rubberboten aan boord gebracht. De Indiërs, die niet over geldige verblijfspapieren voor België beschikten, zijn opgepakt. De rijkswacht wil verder gene bijzon derheden kwijt over de affaire. Sudan overspoeld met sprinkhanen KHARTOUM Sudan is de afgelo pen week overspoeld met drie reus achtige zwermen woestijnsprinkha nen. De invasie sprinkhanen treft Su dan zwaar, nu de op landbouw geba seerde economie al te kampen heeft met de effecten van de aanhoudende droogte. De sprinkhanen, die dagelijks meerdere keren hun gewicht eten hebben nu nog niet zoveel schade aangericht, omdat het nu zaaiseizoen is, maar de Sudanezen houden hun hart vast voor de tijd dat de gewwas- sen opkomen. Volgens experts moeten zij een vijand bestrijden die goed geor ganiseerd is, onvoorspelbaar en pre cies weet waar voedsel is te vinden. Nep - ontruimingsbrief voor legale bewoners AMSTERDAM Tientallen Am sterdamse huurders hebben de af gelopen dagen ongerust naar de ge meente gebeld omdat zij een brief in de bus hadden gekregen met de mededeling dat zij hun pand die nen te verlaten. De nep-orief was ondertekend door Burgemeester en Wethouders van Amsterdam en was geschreven op officieel brief papier van het stadhuis. In een persverklaring is de verantwoorde lijkheid voor het schrijven opgeëist door sympathisantes van een met ontruiming bedreigd kraakpand aan de Amsterdamse Marnixstraat. Zij zouden 250 van dergelijke brie ven huis aan huis hebben bezorgd. Pieterburen: parasiet geen doodsoorzaak zeehond PIETERBUREN - De medewer kers van de zeehondencrèche in Pieterburen zijn er pertinent van overtuigd dat de massale sterfte onder de zeehonden te wijten is aan een virus. Gisteren deelde het Veterinitair-Pathologisch In stituut van de Vrije Universiteit in West-Berlijn mee dat parasie ten (longwormpjes) de doodsoor zaak zijn. Pieterburen wijst dit van de hand. De crèche baseert zich behalve op eigen kennis, die vooral in de loop van de laatste tien jaar is opgedaan, op weten schappelijk onderzoek in Zwe den, Denemarken, de Bondsrepu bliek en ons eigen land. Daaruit blijkt dat een zeer gevaarlijk vi rus de boosdoener is. „Was het maar een parasiet", verzuchtte de woordvoerster. Met parasieten die voorkomen door de vervui ling van de zee heeft de crèche ervaring. Voornamelijk één- en tweejarige dieren zijn daar het slachtoffer van. Baby's hebben geen parasieten, volwassen die ren ook niet - soms hebben die ooit wel parasieten gehad maar dat overleefd. Een dergelijke massale en plotselinge sterfte on der de dieren van alle leeftijden zoals nu speelt, kan volgens de woordvoerster nooit door para sieten komen. Wel vallen toch al verzwakte, door parasieten aan getaste één- en tweejarige zee honden het eerst ten prooi aan de virusziekte. Ariane met succes gelanceerd Een raket van het type Ariane-3 is gisteren met suc ces gelanceerd van het ruimtevaartcen trum Kourou in Frans-Guyana om twee satellieten- voor telecommuni catie in de ruimte te brengen. Ruim een kwartier na de lancering had de raket de tevoren bepaalde baan be reikt. Voor de orga nisatie Eutelsat» brengt de 24e Aria ne een Europese satelliet van het type ECS 5 in de ruimte, en voor In dia de satelliet IN- SAT 1 C. Oor spronkelijk had een Amerikaanse raket de eerste .commer ciële Indische satel liet in de ruimte moeten brengen. maar na het onge luk met de Challen ger begin 1986 koos India voor het lanceringsprogram ma van de Europe se Gemeenschap. FOTO: ANP Onduidelijkheid rond toeslag woningdelers DEN HAAG Door een foutje van het ministerie van sociale zaken hebben 18- tot 22-jarige woningdelers nu formeel recht op een toeslag van 85 gulden per maand bovenop hun bijstandsuit- kering. In werkelijkheid kunnen zij dat recht niet laten gelden omdat zij tot hun 22e ook niet gekort worden als zij woningdeler zijn. Het ministerie gaf gisteren toe een vergissing te hebben gemaakt in het aanhangsel op de Algemene Bijstandswet (ABW). Konsu- mentenKontakt maakte het ministerie hierop attent. Konsu- mentenKontakt liet verder weten dat er veel meer woningde lers van de toeslag gebruik zouden maken als het ministerie meer bekendheid zou geven aan de mogelijkheid van compensa tie. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Flensburg is een kleine stad in het ui terste noorden van de Bondsrepubliek. Tot 1974 hadden de Westduitsers nauwelijks van deze plaats gehoord, maar in d^t jaar werd in Flens burg de „strafpunten- computer" geïnstalleerd. Sinsdien sidderen rijbe wijsbezitters bij het horen van deze plaatsnaam. Sinds mei 1974 geldt in Duits land een strafpuntensysteem voor verkeerszondaars. Al ja ren kijkt in Nederland de Raad voor de Verkeersveilig heid jaloers naar dit systeem. De ANWB heeft zo zijn twij fels. Maar in de Bondsrepu bliek denkt de automobilis tenclub ADAC heel wat posi tiever over het puntensys teem. Het is bij de Oosterbu ren een eigenlijk niet meer weg te denken stok achter de deur. Binnenkort wordt het puntensysteem verfijnd. Dat is een uitvloeisel van de ver nieuwing van de „Bussgeld- katalog", de lijst van boetebe palingen op verkeersmisdrij- ven en -overtredingen. Mo menteel zijn zeven straf pun ten het maximum dat men bij één verkeersovertreding kan oplopen. Dit najaar of begin volgend jaar wordt dat vijf, ornaat men in het nieuwe boetesysteem sneller straf- punten zal oplopen. Wie negen straf punten in Flensburg heeft vergaard, krijgt een schriftelijke waar schuwing die er niet om liegt. De betrokkene wordt niet al leen gewezen op de noodzaak, zich voortaan goed aan de re gels te houden, maar ook op de gevolgen die verdere straf- punten hebben. Want wie zijn strafpuntentotaal tot veertien heeft laten oplopen, moet het rijbewijs inleveren en kan het alleen terugkrijgen wanneer hij/zij slaagt voor een nieuw theoretisch rijexamen. Wanneer twijfel bestaat over de rijkunst, moet de betrokke ne bovendien opnieuw een praktisch examen afleggen. De betrokkene krijgt mini maal een maand en maximaal twee maanden om zich voor te bereiden op het nieuwe examen. Wie zakt mag het examen overdoen, opnieuw minstens een maand en hoog stens twee maanden later. Wie dan weer zakt moet er ernstig rekening mee houden nooit meer een rijbewijs te krijgen. Toeristen Overigens zijn ook buitenlan ders niet gevrijwaard van „Flensburg". De mogelijkheid bestaat dat notoire overtre ders. toeristen of zakenlui de rijbevoegheid in de Bondsre publiek wordt ontzegd. Wie binnen twee jaren acht tien strafpunten in Flensburg heeft laten noteren, heet al leen daarom al onbekwaam om een motorvoertuig te be sturen en mag er in principe op rekenen het rijbewijs voor goed kwijt te zijn. Bovendien moet een dergelijk persoon worden onderzocht door een medisch-psychologische des kundige. Enkele miljoenen automobilisten staan nu in Flensburg genoteerd. Zij mo gen zich troosten met de we tenschap, dat opgelopen straf punten verjaren. De punten die men het snelst oploopt, bij overtredingen dus, zijn na twee jaren weer uit de com puter verdwenen. Ook wan neer men bijvoorbeeld door een rechtbank wordt veroor deeld tot een „opvoedende straf", verdwijnen opgelopen punten na twee jaar. Andere strafpunten worden echter pas na vijf jaar, die voor de ergste verkeerszonden zelfs pas na tien jaar geschrapt. Ze ven strafpunten ineens loopt een bestuurder (m/v) van een motorvoertuig op wanneer hij/zij het verkeer ernstig in gevaar brengt of onder in vloed rijdt van alcohol. Veel alcoholist ook verslaafd de aan medici jnéM? AMSTERDAM IE- slaafden aan alcohoÊmy ken steeds vaker ooÈ^j psychosociale prob]|ptei te kampen. Zij blijken 10 verslaafd te zijn aan fceid cijnen met namfid slaapmiddelen oP® gokken. Het Jellinefge]( trum in Amster i.: schrijft dit in het ja$ng< slag over 1987. p c pin Was in het verleden aP^1 lisme vaak een gevolg een uit de hand gelop woonte om te drinken! der aanleiding", tegeif dig zijn er steeds drankverslaafden die I ken om hun problem veroorzaakt door bij beeld angst, depre stemmingen of eenzaat te compenseren, aldfvai jaarverslag. Het Jellinekcentrum fcf12? delde in 1987 totaal mensen in de ambularr^ coholsector. Daarvan PeJ den zich er 750 voor heiael aan. Daarna was er echt classeringscontact met 'itte zevenhonderd alcoho|ke ten. o lis Ook bij de drugs versla sprake van een verscht., van de problemen. Her tal lijkt zich volgens heP trum weliswaar te staPS5* ren, maar tegelijMtUl wordt het probleem ernesii door het gebruik van eel dere middelen tegelijk i druggebruik), psychiattfert problemen en aids. um er De begeleiding van seifai" tieve verslaafden legfhze gens het JellinekcentnfHei al een fors tijdsbeslag hulpverlening. Indienen aantal seropositieve <P verslaafden blijft toenrf? zullen in de nabije toeP^ forse capaciteitsprobu ontstaan, zo voorziet heT^. trum. kef Rechter dwingt universiteiten auteurswet na te leven AMSTERDAM De Konink lijke Nederlandse Uitgevers bond (KNUB) heeft het kort geding dat zij tegen vier Ne derlandse universiteiten had aangespannen over het nale ven van de auteurswet gewon nen. Vice-president mr. J. Vrakking van de rechtbank in Amsterdam wees gisteren de eis van de uitgevers om de universiteiten te verbieden zo genoemde readers (compilatie werken) samen te stellen en uit te geven volledig toe. Het gaat daarbij om niet-korte ge- ■deelten uit al eerder versche nen werken zonder dat de uit gever daarvoor toestemming heeft verleend. Ook de „stok achter de deur" die de KNUB had gevraagd, het opleggen van een dwangsom bij overtre ding van het verbod legde Vrakking op. Alleen verlaagde hij dit bedrag van de geëiste vijftigduizend gulden per overtreding tot vijfduizend gulden, met een maximum van een miljoen voor iedere gedaagde universiteit. In dit geding betrof dat de de uni versiteiten van Amsterdam, Utrecht, Groningen en Maas tricht. Uitgangspunt voor de beslis sing is volgens Vrakking dat het de universiteiten nu een keer niet is toegestaan zonder voorafgaande toestemming van niet-korte gedeelten van auteursrechtelijk beschermde wérken in hun readers op te nemen. Het verweer van de universiteiten dat zij wel heb ben geprobeerd zich hieraan te houden, maar organisatorisch niet in staat zijn gebleken de verplichtingen op dit gebied na te leven, wijst de vice-pre sident van de rechtbank van de hand. Hij vindt dat dit ge heel en al voor hun eigen risi co komt, temeer omdat ze vol doende tijd hebben gehad een doeltreffend systeem voor het nakomen van de verplichtin gen te verwezenlijken. LOS ANGELES Het Ameri kaanse blad „Soldier of Fortu ne" is verwikkeld in een gevecht voor eigen leven, nu de verwanten van de vermoorde Sandra Black een smartegeld mogen eisen van bijna twintig miljoen gulden. De moordenaar kreeg zijn opdracht om haar te doden via de advertentieru briek van het blad. Het tijdschrift is bestemd voor oorlogsfanaten en de zogenaam de „survivalists" (mensen die bij wijze van hobby bestuderen hoe ze in penibele omstandig heden in leven kunnen blij ven). Het zamelt nu geld in bij de lezers om in beroep te kun nen gaan tegen het toekennen van de eis. Ook de landelijke pers, bij wie het blad gewoon lijk weinig goed kan doen, is geïnteresseerd in een voor „Sol- diers of Fortune" gunstige af loop. Zij steunt nu het blad om dat zij vreest dat de uitspraak de persvrijheid zal aantasten. De moordenaar, een zekere John Wayne Hearn, plaatste enige tijd geleden een adver tentie waarin hij zichzelf aan bood als „Ex-marineman- .voor gevaarlijke opdrachten in binnen- en buitenland". De advertentie leverde hem drie opdrachten op om mensen te vermoorden, waaronder die van Robert Black, die diens vrouw het leven kostte. Hearn voerde de opdracht al in 1984 uit. Onlangs werd hij gear resteerd en kwam ook de rol van Black aan het licht. Nadat bekend werd dat ook andere huurmoordenaars hun klandi zie via het blad verkregen, wees de jury de familie van Sandra Black het smartegeld John Coleman, één van de re dacteuren van „Soldier of For tune", vindt dat het niet zo ge makkelijk is de advertentie van Hearn meteen te herkennen als het aanbod van een huurmoor denaar. Hij is van mening dat de gedane uitspraak het einde zou kunnen betekenen van de advertentie-rubrieken in alle bladen, omdat men niet van de media kan verwachten dat ze elke advertentie aan een onder zoek onderwerpen. Graham Hill, de advocaat die ervoor zorgde dat de ouders van Sandra Black en haar acht tienjarige zoon het smartegeld kregen toegewezen, denkt er anders over. Hij vindt het idee dat de persvrijheid in het ge drang komt belachelijk. „We zijn er achter gekomen dat een aanzienlijk aantal misdaden op dezelfde manier gepleegd werd en dat de uitgever dat wist", al dus Hill. Robert Black, de echtgenoot, die het blad las omdat hij in Vietnam diende en bij de mari ne heeft gewerkt, staat op de lijst van ter dood veroordeelden in Texas. Hearn zit inmiddels levenslang uit in een gevange nis in Florida. Hij is niet alleen veroordeelt voor de moord op Sandra Black, maar ook voor twee andere moorden, waar voor hij eveneens gecontrac teerd werd via de advertentie. „Soldier of Fortune" plaatst in tussen geen persoonlijke oproe pen meer. Het blad kreeg tot nu toe zo'n 28.000 gulden van zijn lezers. Advocaat Hill heeft nog twee schadeclaims ingediend namens de familie van de twee andere slachtoffers. MICHAEL BYGRAVE (c) The Sunday Times De Nederlandse stadhouder Willem III bij zijn landing in het Engelse Brixham. Onder het oog van koninklijke gasten, on der wie koningin Elizabeth en kroonprins Willem Alexander, speelden acteurs van een En gels toneelgezelschap gisteren de aankomst na van stadhou der Willem III in 1688. De na bootsing was een onderdeel van de viering van de Glorious Revolution, die 300 jaar gele den leidde tot de overdracht van de macht van de Kroon naar een gekozen wetgevende vergadering. FOTO: AP DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer 121) De vloot van Peer de Schuymer heeft weer zee gekozen en de schepen koersen nu onder de Braziliaanse kust, speurend naar een eenzame Westinje-vaarder. En zowaar: hun geduld wordt beloond; een klein schip komt in 't zicht, dat de Hollandse vtag in top voert. Een gemakkkelijke buit meent Peer de Schuy mer en hij laat alles klaar maken voor het gevecht. Maar op de campagne van „Het Duyfken" staat kapitein Leendertszoon van Medemblik, die wel weet wat hem te doen staat. Tegen de twee piraten kan hij het niet opnemen en r'aarom besluit hij te vluch ten. „Laat de lijzeilen bijzetten", draagt hij de stuurman op. Ge lukkig is het schip juist in de buurt van enkele eilandjes en kapi tein Jacob Leendertszoon besluit dicht onder de kust te varen, waar de grotere piratenschepen niet kunnen komen. De list ge lukt en knarsetandend van woede moet Peer de Schuymer toe zien, hoe de buit hem deze keer ontsnapt. Luid zingend proberen deze vrouwelijke militairen de moed erin te houden. Hun mannelijke ga's, links en rechts, hebben het er duidelijk moeilijk mee. FOTOvol) F? yoi NIJMEGEN De derde dag van de 72e editie van de Vierdaagse van Nijme gen heeft een opmerkelijk groot aantal deelnemers veel ongemak opgeleverd. In het militaire kamp Heumensoord werden gis teren tweeduizend blaren doorgeprikt. Ook bij de EHBO-post in Groesbeek werden duizenden wande laars wegens blaren be handeld. Vanmorgen, op de slotdag, zijn 29.408 deelnemers van start ge gaan. De hoge vochtigheidsgraad en de slechte voorbereiding wa ren volgens de medische dienst van de Vierdaagse de voornaamste reden van de lichte blessuers. Het wandellegioen onderhield gisteren tijdens de bergetappe, met als uitschieter de Zeven Heuvelenweg, een bijzonder hoog tempo. Voor twee van de tien deelnemers uit de Sovjet unie betekehde de voorlaatste dag tevens het eindpunt. De Russen krijgen na afloop loop schema's mee om volgend jaar beter getraind aan de start te verschijnen. Zij hebben nu al laten weten volgend jaar met een veel grotere afvaardiging naar Nijmegen te komei twee uitvallers uit de SoJ8 nie behoorden tot de 8*j i pers, die op de derde d«in haakten. Bn elis nsvi Voor rolstoelgebruikers i van 26 juli tot en met Jf voor de derde keer eeni stoelvierdaagse gehoudell organisatie is in hander de Stichting Twentse Spl langen (STS). Tot dezer AP daagse is besloten omdakirc stoelgebruikers niet ki| de inschrijven voor de Nijn Vierdaagse. Er hebben haf! deelnmers ingeschreven, ja Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. ROERMOND - Het onderzoeksteam naar de IRA-aanslagen op Britse militairen in Limburg heeft van de Duitse justitie verno men dat er een duidelijk verband bestaat tussen de aanslagen in Roermond op 1 mei van dit jaar en in Duisburg op 13 juli. Laboratoriumproeven hebben uitgewezen dat het bij beide aan slagen om dezelfde patronen en om hetzelfde wapen gaat. Of de aanslagen ook door dezelfde daders zijn gepleegd is daarmee nog niet bewezen. Wel staat vast dat zij gezocht moeten worden in IRA-kringen. Het geweer waarmee de drie Britse militairen in het centrum van Roermond en later de politie in Duisburg beschoten werden, wordt door de IRA veelvuldig gebruikt. Bij de aanslag in Roer mond kwam een Britse militair om het leven en werden twee anderen zwaar gewond. In dezelfde nacht van 30 april op 1 mei had in het Noordlimburgse Nieuw-Bergen een tweede aanslag op drie Britse militairen plaats. Onder hun auto was een bom aangebracht die explodeerde toen zij wilden wegrijden. Hier verloren twee militairen het leven en werd één militair zwaar gewond. ADVERTENTIE Het komplete verhaal over het Europesi Kampioenschap Voetbal '88 in beeld t geluid! Boek met meer dan 100 kleurenfoto's, R waarin alles over de wedstrijden, de 11-tallen en het oranje-legioen. Cassette met NOS-radioreportaf wedstrijdverslagen, interviews met spelers en traini door Bert Nederlof en Jack van Gelder B-ofSSfStSSS*" SKïï? champions stcf

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4