Langs Omwegen Wassenaar heeft snel sociaal rechercheur nodig If Espresso is begin en einde van een consumptieve koffiecultuur ILLY VERTELT UITVOERIG WAT JE MET KOFFIE KUNT DOEN DU: EIDEN OMGEVING CcidócSotvumtVRIJDAG 22 JULI 1988 PAGINA 11 i Op mijn omwcpcn door stad on land kont ik graag monson logon U kunt mij lolol'onisoh of schriftelijk vorlollon wie u graag in deze rubriek zou u ilion tegenkomen. Ik bon bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10 duur Tan Pii-li-r» Boontje voor boontje maar nergens komt boontje om z'n loontje gaat het gidsje ver der: „de boon wordt droger, groter en iets bros". En daar ontstaat het aroma van de ware espressokoffie, en Illy is zijn profeet. Waarom de uit- deler van zoveel koffiegena- den „Illy" heet wordt verder niet nagetrokken. Doet er ook nauwelijks toe, als er maar re clame wordt gemaakt niet waar? En als het maar espres so is. Het gidsje gaat zelfs zo ver, dat het Illycaffè aanprijst als „de magistrale espresso die de zintuigen bijna overwel digt". Dan ga je natuurlijk even twijfelen; want je bent algauw met een goede kop koffie tevreden. Tenminste ik wel. Maar let u er thuis vooral op, dat de koffiemolen scher pe maalschijven heeft en dat de doseerder precies de juiste hoeveelheid koffie geeft voor een „optimale espresso". Volgens de legende van het Illycaffè-gidsje stond in Mek ka 's werelds oudste koffie huis. Illy en Allah schijnen el kaar gevonden te hebben. Maar ook in onze streken heeft de espresso op Illy-basis een streepje voor. Alleen kon den de navorsers van Illycaf fè in Groningen, Friesland en Drenthe geen etablissementen vinden „die voldeden aan onze eisen". Dat is een flinke klap, als het noorden in z'n geheel uitvalt. Maar in onze regio wordt een klein aantal gelegenheden op espressobasis hogelijk geroemd: Cafe Bode ga Barrera, Rapenburg, Lei den: brandingsgraad medium; 't Suppiershuysinghe aan het Gerecht: medium en roma (extra donker); Pienot Blanc, Leidschendam, medium, ook cafeïnevrij; Villa Rozenrust, ook Leidschendam, bran dingsgraad donker; in dezelf de plaats „Ecco", Liguster 1, donker; Sassenheim, Kondito- rei Oomen, medium. Een klei ne bloemlezing die toch wat tegenvalt. Maar om Illy te kunnen behagen moet je nu eenmaal uit de beste espresso- hoek komen. Leidse Gouden Boon Wel, dan heeft ,,'t Suppiers huysinghe" op de hoek van het Leidse Gerecht een bij zondere reden om trots te zijn, na een bezoek van de fijnbe snaarde IUy-inspecteurs. Dit Broodjes en Koffiehuis werd onderscheiden met de Gou den Boon, en dat wil wat zeg gen, immers de Gouden Boon wordt slechts in uitzonderlijke gevallen toegekend. Bezit men het Gouden Boon-vignet dan betekent dit in een soort Michelintermen „een uitstekende espresso in zijn klasse, waard om er voor om te rijden, desnoods enkele ke ren per dag". Op het Gerecht 2 (waar vroeger de cipier van de gevangenis woonde) is de sfeer „studentikoos en spon taan; de vraag naar espresso is hier vaak zo groot, dat men buiten moet wachten op z'n beurt. Ondanks de drukte wordt voor ieder kopje het koffiemaalsel extra stevig aangedrukt met de Italiaanse handstamper. Hier wordt kwaliteit beleefd!" Daar wordt ten onzent wat af gebrand en afgestampt, dat 't een lieve lust is. Maar houd u zich vooral, bij uw proefne mingen thuis, aan het confor misme „kleiner maar fijner". Dat is in uw eigen smakelijk voordeel en draagt, op de een of andere manier, bij tot de glorie van Illy. Zeg maar rus tig: Illycaffè, op z'n Italiaans. Als u er maar voor zorgt dat er geen woord Frans bij is. Ik wist tot vandaag niet, dat je zoveel omslag met koffie kon maken... Maar het blijft een brandende kwestie. Ik zal een boon zijn als 't niet waar is. U zou ook eens kennis moeten maken met de Ita liaans geïndoctrineerde recep ten van Matarazzi (een zoveel cylinder-duivel op 't culinaire vlak), met gelatine blaadjes, lange vingers (besprenkeld met Illycaffè); laag voor laag mascarpone afwisselen „en zo verder opbouwen". Tia Maria (Tante Marie) laat zich com mercieel ook invoegen en in koken. Voeg daar de losgela- gen eierdooiers aan toe, goed roeren en spatelen en de gelei in vormpjes gieten. Laten op stijven in de koelkast. Het is maar een voorbeeld. Je kunt van espresso, naar Illywijze samengesteld, een consump tief jolijt maken. Maar ik zou vrij snel uitgeteld zijn en de afwas tot morgen laten staan. zegt het Wassenaarse CDA-raadslid mr. Marnix van Rij in een concept nota met ideeën over de aanpak van de werkloos heid in Wassenaar, die nu onder zijn fractiegenoten circuleert. Wassenaar heeft al meer dan twee jaar geen sociaal recher cheur, terwijl de gemeen te volgens Van Rij. recht heeft op een door het rijk betaalde halve kracht. Volgens het CDA-raadslid moet de gemeente meer doen aan de bestrijding van de werkloosheid. Hij heeft dan in het bijzonder de 96 Wassenaar- ders die langer dan een jaar- werkloos zijn voor ogen. Om hen weer aan een betaalde baan te helpen, heeft Van Rij de huidige gemeentelijke maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid geïnven tariseerd en „te licht bevon den". Daarom ontwikkelde hij zelf vier ideeën, die eerst voorgelegd worden aan zijn CDA-fractiegenoten en daarna tijdens de begrotingsvergade ringen in oktober aan bod zul len komen. In de eerste plaats moeten vol gens hem allerlei overheids maatregelen en subsidies met betrekking tot de werkloos heid in samenwerking met het Gewestelijk Arbeids Bureau meer en beter worden toege past. Van Rij verwacht dat deze samenwerking tussen de GSD Wassenaar en het GAB zal leiden tot meer eenmalige bijdragen uit het nu zelden ge bruikte plaatselijke werkgele- genheidsfonds. Snelheidscontroles Als tweede idee stelt Van Rij voor werklozen of gedeeltelijk arbeidsongeschikten in te zet ten bij snelheidscontroles. De korpsleiding van de Wasse naarse Gemeentepolitie heeft inmiddels al laten weten daar totaal geen behoefte aan te hebben. Temeer daar men hiervoor opsporingsbevoegd heid nodig heeft en dus het politiediploma op zak moet hebben. „En dan kan men bij de politie in dienst treden", al dus de korpsleiding. Van Rij overweegt dan ook deze passa ge in zijn conceptnota aan te passen. Als derde mogelijkheid ziet hij een actiever gebruik maken van het jeugdwerkgarantie- plan. Voor de twintig arbeids plaatsen hebben zich tot nu toe pas drie kandidaten gemeld. Van Rij wil toekomstige kan didaten inzetten bij de verdere automatisering van de openba re bibliotheek. Tot slot wijst het raadslid op een intensiever contact met omliggende gemeenten, om te zien of Wassenaarse werkzoe kenden aldaar „inzetbaar" zijn in reeds ontwikkelde lokale werkgelegenheidsprojecten. Over het doel van zijn notitie zegt Van Rij: „De werkloos heidsbestrijding moet weer on derwerp worden van de poli tieke gedachtenwisseling in Wassenaar. Ik vrees echter dat de VVD in dit onderwerp niet erg geïnteresseerd is". Ook overweegt het raadslid aan zijn in het klad circulerende notitie toe te voegen dat het bureau voorlichting van de ge meente in een brochure alle mogelijkheden en middelen die er zijn om werklozen weer aan de slag te helpen moet sa menvatten. Ook over het op zetten van een fantasie-bedrijf, waar werklozen de klappen van het bedrijfsleven leren, wil de christendemocraat zijn gedachten laten gaan. Mogelijk neemt hij ook dit idee in zijn notitie op. Voor meer sugges ties houdt hij zich aanbevolen, want „langdurig werklozen moeten geholpen worden. Er kan duidelijk meer dan wat er nu gebeurt". Jeugd bouwt hutten bij Swetterhage ZOETERWOUDE In het ka der van de zomeractiviteiten van „Swetterhage" in Zoeter- woude-dorp is morgen de jeugd welkom bij het bouwen van al lerlei hutten en wigwams. Tus sen 10.00 en 16.00 uur zal er vol op „gewerkt" kunnen worden nabij de kinderboerderij. Zondag van 14.00 tot 16.00 uur zullen de monstraties plaats hebben van modelvliegtuigen. De jeugd die graag de handen uit de mouwen wil steken, krijgt daartoe alle kans bij Swetterhage. Er zijn volop materialen beschikbaar om hutten te bouwen. Er kan voorts worden geschilderd en getimmerd. Ook kunnen vlie gers worden gemaakt. Om het hutten- en wigwamdorp extra sfeer te geven worden de jon gens en meisjes verzocht in indi anen- of cowboykleding te ko men. Voor gratis limonade zorgt Swetterhage. Ook de bewoners van Swetterhage zullen flink aan het werk gaan onder het motto „vele handen maken licht werk". De Leidse Modelvlieg club verzorgt zondagmiddag van 2 tot 4 uur demonstraties. Vorig jaar waren de modelvliegtuigen ook al te bewonderen bij Swet terhage maar toen gooiden flin ke regenbuien roet in het eten. BA-RAADSLID fi AN RIJ Jj£ N CONCEPT-NOTA: dooi „ts°'ASSENAAR Wasse- aul aar moet snel overeen- te emming bereiken met buurgemeenten over aanstelling van een so- [Jaal rechercheur. Dan ordt een betere controle de sociale voorzienin- ;n mogelijk. Ook zouden aatregelen moeten orden genomen als lijkt dat mensen mis- ruik maken van de soci- voorzieningen. Dat :eana Toeristenmarkt „Schau mal nach das vogel tje". Het Duitse jongetje be grijpt de Katwijkse tongval uit stekend. Voor de gelegenheid in een matrozenpakje gesto ken, blikt hij vrolijk in de door de fotograaf opengetrokken lens. Snel moet hij benen ma ken, want anderen staan te dringen om zich in aangepaste kledij te laten vereeuwigen. Het was gisteren al weer de derde toeristenmarkt in het centrum van Katwijk. De be langstelling voor de meer dan honderd kramen en andere at tracties was opnieuw groot. Veel badgasten uit Katwijk en andere kustplaatsen kwamen bij gebrek aan strandweer een kijkje nemen. De kraam van de fotograaf trok meer belangstel ling dan bijvoorbeeld de kera miek stand, maar dat kwam vooral door de vrolijke presen tatie van de plaatjesmaker. In totaal worden deze zomer acht markten gehouden, op donderdag 25 augustus is de laatste. De kans bestaat dat de markten volgend jaar niet op donderdag, maar op een ande re dag worden gehouden. De komende wintermaanden zal daar in Katwijk uitgebreid over worden gesproken. FOTO'S: HENK VAN DEN ENDE Maar als het eenmaal zo ver is, en je weer tegen die regen- spetters op je raam zit aan te kijken, is daar geen donder meer aan. Niettemin verkon digt Illycaffè (een zuivere smaak zonder bijbedoelingen) de superioriteit van de Arabi- ca-bonen. En de afleiding daarvan, de Braziliaanse Ara- bica, „geeft een zachte smaak en een fijne geur. Dat is de re den waarom echte espresso uitsluitend Arabica-bonen be vat". Arabica in Italia. De Ita lianen hebben het wel gescho ten. In de koffieroos, althans. Ofschoon, als het op echt schieten aankomt, zijn de Ita lianen in de geschiedenis ner gens, heb ik me weieens laten vertellen door historici. Er is een duidelijk verschil tus sen koffie en koffie. Maar neem er in elk geval even de tijd voor. FOTO: MILAN KONVALINKA chten 1 Een klein beetje snakken ®inaar het eerste kopje koffie 's morgens, gevolgd door een is ee tweede, een derde en zo weer uldei verder naar de middag met een vierde bak, een vijfde, en 't liefst 's avonds ook nog een stuk of wat, enfin zo'n type weet dat er verschil bestaat tussen koffie en koffie. Je kunt „echte" koffie liefheb- Jben, maar ook voor het ge- mak je toevlucht nemen tot „oplos" alias instant. Je hebt er zelfs die de oploskorrels prefereren, maar dat zijn in mijn ogen niet de ware kof fiedrinkers, ook al lijkt het er soms op. Maar afgezien daarvan kun je ook op verschillende manie ren omgaan met de koffiebo nen nadat deze eerst gemalen zijn. Je kunt er met de pet ^e<fnaar gooien en aldus een slap- bak bereiden. Men kan de ;offie ook te sterk maken, zo dat het brouwsel je de oren i, in (je huispraktijken. Ook bui- 'ijkei tenshuis wordt de koffiecultus toffd beleden, in café's (ja wel, kof fiehuizen, zoals de naam al ;gt), restaurants of in gespe- ialiseerde koffiebars of Hoe dan ook, de uit w4komst zal lang niet altijd de- aars< zelfde zijn en tot bevrediging S01 strekken. Er zijn echter eta blissementen om die plat getrapte benaming maar weer eens te gebruiken die er na, talei J?a uitkomt. En dat zijn nog maar hten f "-«H Voor hui met uldei prijs op stellen van een kop 11 koffie iets heel fijns te maken Die hebben vaak op dat ge- e bied geraffineerd 'op te houden. Tot de gerenommeerde wijzen van bereiding van een goed kop koffie mogen we wel de a Italiaanse methodes rekenen. n"e' Er zijn lieden genoeg die zwe- ren bij een cappuccino en niets anders. Anderen zijn verzot op een espresso. Het zijn de nuances die het 'm doen. Een goede steun bij het zoeken naar een gelegenheid waar een excellente kop kof fie geserveerd wordt biedt, nu voor de derde keer, de zojuist [verschenen Espresso Gids i. Dit handzame gidsje als een mini-pocket wordt de liefhebber van espressokoffie gepresenteerd door de Itali aanse koffiebrander Illycaffè L— ik hoorde in dit verband ;en, in journalistieke kringen adequate, aardige slogan: „Schenk onz' Tilly maar een Illy". Enfin, wat deze Appe- nijnse brander met enige fier heid naar voren brengt kan elke vergelijking ten aanzien van smaak doorstaan. „Het gidsje is deze keer beduidend - -dikker dan beide voorgaande 1S1 gidsjes. Toch worden alleen de beste van de 360 Illy- espressobereiders in Neder land vermeld", laat Alfredo Potjes (in de naam alleen al schuilt een voortreffelijke Ita liaans-Nederlandse verbinte nis) van Illycaffè Nederland in 's-Gravendeel weten. Nu zou u kunnen zeggen: wat heb ik in hemelsnaam met Illycaf fè te maken? Waarschijnlijk niet veel, maar toch biedt deze Italiaanse koffiezende- ling u een aardig houvast. Tips rond koffieboon Wijnschrijver fijnschrijver Robert Leenaers voelt zich ook thuis in *het rijk van de gebrande koffieboon en hij gaat iri het gidsje in op alle factoren die het karakter en de kwaliteit van het kopje espressokoffie bepalen en geeft een aantal tips voor de thuisgebruiker. Ook betref fende de aanschaf van een pe perduur espresso-apparaat (kosten: minstens 750 gulden; maar dan mag je ook een druk op de koffie van 9 atmosfeer en nog andere faci liteiten verwachten). Maar om zoiets 's morgens voor z'n tweetjes, of wat later voor de visite, in werking te stellen lijkt me al te dol. Op die ma nier haal je het geld er nooit uit. Dan kun je beter koffie gaan zetten voor de hele straat, tegen een geringe ver goeding en tegemoetkoming in de investering. Dan mag je verwachten dat ze zeggen: „Bij Swiepjens op nummer 12 zetten ze een beste bak espresso voor een paar kwar tjes". Beminnelijke restaurateur Giovanni Matarazzi van het vermaarde Leidschendamse sterrenrestaurant Villa Ro zenrust „molto bene, per favore" tekende voor een aantal recepten met variaties op het superbe thema espres so. Het gidsje door espresso koffieland gaat terug tot de wortels van deze door de Ita lianen geperfectioneerde kof- fiezetmethode van Braziliaan se oorsprong. Minutieus wordt uitgelegd, dat heet water on der druk langzaam door zeer fijn gemalen koffie wordt ge perst: feitelijk een systeem van extractie, onder een druk van zo'n 9 atmosfeer. Dat is voorwaar een behoorlijke druk, waar je best wat drukte over mag maken. „Correcte temperatuur en druk zijn daarbij doorslaggevend. De bereidingswijze goed gevolgd voorkomt teleurstellingen". In een aantal hoofdstukjes wordt het gigantische verschil tussen het „slappe bakje leut" en een echte espresso duide lijk gemaakt. Een tijdje aandachtig lezen geeft u een inzicht in de ge schiedenis van de „coffea", een geslacht uit de familie der Rubiaceae, een kleine boon die in de cultuur in struik- vorm wordt gesnoeid. U moet die historieschrijving maar eens aandachtig volgen en dan komt u als vanzelf achter de Arabische oorsprong van de koffiecultuur: Arabica cof fea. Net zo pregnant, zou ik zeggen, als de mierzoete „Turkse" mintthee die in de Arabische landen langs de Middellandse Zee de argeloze westerse toerist de tong doet branden. Dat moet je hebben meegemaakt en dan denk je dat het hemels is. Maar een maal weer thuis laat je het wel uit je hoofd om het nog eens te proberen. Dat is het zelfde als met de wijn: in Spanje, Griekenland of Frankrijk op vakantie zweer je bij (aangelengde) wijn bij de maaltijd en je denkt: dat gaan we straks thuis ook doen.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11