Noordwijk niet blij met afzeggingen LEIDSE TENNIS I CIRCUIT Mercedes Benz toont veiligheid L.J.A.M. REVANCHE JAN JANSEN DANKZIJ HANS POS' Rabobank 9 BETROUWBMR MERK PERSONEN- EN BEDRIJFSWAGENS VERTROUWD ADRES SPORT LEIDEN QaidócQowumt IDI DONDERDAG 21 JULI 1988 PAGINjf LEIDEN Gelukkig voor de op grote schaal opererende tennistoer nooien in Noordwijk en Hillegom werkt het weer deze week een beetje mee. Vooral in Hillegom heeft men zich wat verkeken op het aantal partijen, zodat er maar heel weinig mis mag gaan. Hét nieuws in Noordwijk betrof de acht afzeggingen van gerenom meerde Nederlandse A- spelers, die wegens bles sures afbelden of nog in actie dienden te komen bij de Masters in Amersfoort. Badgasten-toernooi Hoewel organisatorisch alles op rolletjes loopt bij het Inter nationale Badgasten toernooi in Noordwijk, heeft de wed strijdleider van het A-toer nooi, John Asselbergs, inmid dels een flinke domper te ver werken gekregen. Maar liefst acht Nederlandse topspelers gaven forfait, hetgeen verve lende gevolgen met zich mee bracht. Doordat regionale top pers als Jan Siemerink en Jac- co Eltingh tot de afschrijvers behoorden 'wegens toernooi- verplichtingen in Amersfoort, ontbreekt er voor de Noord- wijkse tennisliefhebber een streekfavoriet in het hoofd- Het ontbreken van Paul Haar huis doet het toernooi ook al geen goed, net zo min als de afwezigheid van de gebleseer- de Wim Groeneveld, Chris Vermeeren en Martin Koek. „Ik ben natuurlijk teleurge steld door het wegblijven van deze jongens", verklaarde John Asselbergs, „maar be treur vooral de handelswijze van de KNLTB, want wij had den de deelname van die spe lers via de tennisbond gere geld. Ik prijs mij gelukkig met de aanwezigheid van die vijf top-100 spelers, want stel dat ik hen er niet bij had gehad... dan was toch mijn hele A-toer nooi naar de haaien. Hoe had ik dat moeten verkopen naar al die sponsors toe?" Eén van de consequenties was boven dien, dat de laatste acht spelers uit het kwalificatie-toernooi toegang kregen tot het hoofd toernooi, onder wie de Neder landers Menno Bouma, Jeffrey Verpaalen, Nicky Marcovitz en Ton van der Pieterman. In het B-toernooi viel er een aantal overwinningen voor Leidse regiospelers te noteren. Zo had René van der Wilk, die een thuiswedstrijd speelt, geen kind aan Jaap van Pelt, 6-0, 6- 0, Stephan Faas deed het nog eens dunnetjes over tegen Rob van Gent, 6-2, 6-0, en Wijnand Nuyts kende het „fortuin" van een opgave doordat zijn oppo nent K. Flamm zich blesseerde aan zijn lies. Het onderonsje tussen Jan Willem Lugthart en Joost van Leeuwen leek bij een 4-2, 30-0 voorsprong voor de Roomburger een verrassen de wending te nemen, maar districtskampioen Lugthart herstelde de opgelopen schade simpel: 6-4, 6-2. De Duitser F. Grosser, ook nog actief in het A-toernooi, verraste de sterke Hagenaar Menno Bouma en won in twee sets: 6-2, 6-2. Bij de dames kegelde Floren- tien Schneider de papieren nummer één, Karin Croese, uit het toernooi. De Casino- speelster verloor kansloos: 3-6, 3-6. Haar als derde clubgenote Els Veentjer loor na een overtuigende eer ste set in drieën van de voor Leimionias spelende Felize Schneider: 0-6, 7-6, 6-1. In de HDC was het favoriete duo Van der Lippe/Warmerdam dicht bij uitschakeling tegen het koppel Olivier/Stittelaar, maar zover kwam het net niet. In D ontmoetten twee kans hebbers elkaar al in een te vroeg stadium. Cor Jan van der Jagt bleek over een iets langere adem te beschikken dan Bollenparker Arthur Turk: 4-6, 6-4, 6-4. Jan van Gent en Jan de Mooy, die een sterke come-back maakt, speelden zich ook een rondje verder. Xander Hertzman had drie sets nodig om Ed Heespe- link van zich af te schudden en staat evenals Ted Steen- voorden, die een vrije door tocht kreeg van Paul Vermin, al in de halve finale. Vandaag gaat het A-toernooi pas echt van start in Noord wijk met 's-middags een inte ressante partij als die tussen de als zesde geplaatste „Aussie" Carl Limberger en de in Lei den meer dan bekende Ivar de Jong, waarna in de namiddag de Argentijnse gravelspecialist Alberto Mancini, tweede op de plaatsingslijst, als ook de Chi leen Pedro Rebolledo voor de eerste maal de baan zullen be treden. Hillegom In Hillegom heeft men deze week elke minuut hard nodig om het toernooi tot een goed einde te brengen. Door zich niet aan de gestelde regels te houden, heeft de toernooilei- ding zich in een hachelijke po sitie gemanoeuvreerd, maar men is er zeker van, dat, mits er geen rare dingen gebeuren, LEIDEN Tijden de eerste avond- wedstrijd van Bataven Leiden heeft Jan Jansen zich gerevancheerd voor zijn matige optreden tijdens de nationa le kampioenschappen. Leidenaar in Haagse dienst Hans Post speelde daarin een opvallende rol. Waar de grenzen van Ellen Silverentand liggen weet na gisteravond (twee records op de sprint) niemand meer. Gemotiveerd tot de laasts vezel van ziin lichaam begon Jan Jansen aan zijn 1000 meter. Tijdens de nationale titelstrijd was hij er niet aan te pas gekomen op de 1500 meter, iets wat hij nu even recht wilde zetten. Cees Haasnoot deed zijn naam eer aan en trad 600 meter lang als gangmaker op voor Jansen. Met nog 300 meter te gaan werd Hans Post ongevraagd de volgende gangma ker. „Het ging me te langzaam en dus viel ik aan", was het idee van de Leide naar die vanuit de achterhoede naar de kop stoof. In de laatse meters was het met hem echter gedaan. Jansen profi teerde door mee te gaan en zich pas op de streep geklopt te weten door Roe land Verbeek. Voor Jansen werd wel dezelfde (record)tijd als voor Verbeek genoteerd: 2.26.2 minuten. Voor Post bleef de klok op 2.26.9 staan, een ver betering van zijn record met liefst acht- seconden. Achter hen kwam Cees Haasnoot net boven de twee en een halve minuut binnen. Hans Koenekoop van AAV'36 had 2.27.5 minuten nodig. Bij de jeugd was de winst van eerste jaars B junior Arjen Rijnsburger opval lend. Met 2.40.6 minuten was hij ook veel senioren collega's te snel af. Roe land van Schaik en Menno Jansen (het broertje, jawel) volgden op korte af stand met 2.42.1 en 2.42.4 minuten. Bij de dames was de snelste tijd voor Laura Bosman, die zich begint te ontpoppen als specialiste op dit nummer. Met 2.49.9 minuten was de voor Sparta lo pende Alphense een klasse apart. Bij de meisjes bracht international Annet van Veldhuizen het Spartaanse record naar 3.03.3 minuten „Maar dat gaat nog on der de drie minuten, let maar op'Op de sprintnummers was de hoofdprijs weggelegd voor Ellen Silverentand. Met winst op zowel de 100 als de 200 meter (in recordtijden van 12.4 en 25.6 seconden) was zij de voltallige concurr- rentie te snel af. Trudy van Deuren (AAV) kwam tot 27.0 seconden op de 200 meter, B juniore Andrea van Vel- zen dook daar ruim onder (26.4] danks dezelfde 100 meter tijd t seconden. Bij de mannen was prijs voor Wilmar Kortlever dif 11.3 en 23.0 seconden zijn broer 1 voor bleef (11.6 en 23.8 secondenj roen Sunter trok zich op aan de 1 sprinters en noteerde 10.9 second#; de 100 meter. De weinige, techif nummers leverde een forse deel! bij het speerwerpen op (waar Heii£ Heek 49.54 meter haalde) e: aantal goede verrichtingen met d(n gel. Hein van Heek leverde welisT in vakantietenue een prime prestar door liefst 12.44 meter te stoten.IT dames won Evelien Groen met meter, slechts bedreigd door haar oude club uitkomende W(," Waterreus: 11.08 meter. alles op zijn pootjes terecht komt. Ofschoon, men niet op de pakweg 120 partijen uit het verliezerstoernooi bij de jeugd had gerekend. Een kleinig heidje. Op de „non B-dag" werd het Cl-toernooi bij de heren van zijn nummer twee beroofd door René van der Linden, die Karei Huizinga in drie sets bewong: 4-6, 6-4, 6-1. Favoriet Onno Guinau schoof wel een rondje door na Stefan van der Wel geëlimineerd te hebben, hetgeen ook gold voor Jan Baan, al had de Voorhou- ter heel wat te stellen met Dennis de Jong: 4-6, 6-4, 6-1. Dennis van Dijk, behorend bij een gezelschap van veertig Zeelanders, maakte een einde aan de aspiraties van de ge plaatste E. Wolters: 3-6, 7-6, 7- 5. Leontine van Laarhoven kwam in zowel Cl als C2 in actie en redde het beide ma len. Jannie Kooien en Nancy Faas waren haar respectieve lijke slachtoffers. In D maakte Remo Bouwman tegen Alexander Tournois nog eens duidelijk dat hij veel te laag is ingeschat door de plaatsings commissie: 6-0, 6-0. Wedstrijd leider Han de Jong verloor in de HDD met Auke Dros van zijn clubgenoten Sjoerd Veld huizen-van Santen en Reinier van Dam. Het herstel in de HED30+ mocht er echter we zen, want De Jong gunde zijn tegenstrever Conrad van Hou ten in dat onderdeel geen game. Nico Tromp maakte zijn favorietenrol waar en bond Nico„De Sloper,.Winkelaar aan de zegekar: 7-5, 6-4. Jeugdtoernooi TEAN In het 54 inschrijvingen tellen de jeugdtoernooi van TEAN gaat men vandaag de finale dag in. Het tot dusver uiterma te geslaagde evenement heeft de poulewedstrijden groten deels achter de rug en kent in enkele onderdelen al een heu se winnaar. Bij de jongste jon gens, de JE10, gaan Martin Verkerk en Reinier Hamming in een Alphens onderonsje uit maken wie de sterkste is. TEAN-speler Hamming be wees het nodige in huis te heb ben getuige zijn tweede finale plaats bij de JE12, waar hij Jasper van Ingen zal treffen. In de JE14 is de strijd nog open en gaan Bart Blok, Je roen Cornelissen, Rutger Klünnen en Joris Zandbergen voor goud, zilver en brons. Bij de 16-jarigen is de strijd ook nog verre van beslist. In de dubbel was er tegen de gebroe ders Leunissen geen kruid ge- Bij de jongste meisjes gaat de eindstrijd tussen Mariëlle Pati- wael en Marith Bierman, In- grid Boere was een klasse apart bij de 12-jarigen, Kristi- ne Bierman en Hesther Ste- houwer betwisten elkaar één reeks hoger de titel en bij de oudste meisjes treft Ilona van Loosbroek Aranta van de Broeke in de finale. Bollenpark Tijdens het eerste E-toernooi op het Noordwijkse Bollen park, deze week valt er in Noordwijk van tennis op ieder niveau te genieten, marcheert alles vooralsnog naar wens. Dat vond ook Cees de Ruiter, die in de HE,E drie sets nodig had om zich van Cor Pikaar te ontdoen. William Alders triomfeerde in straight sets over Bob van Kesteren: 6-2, 7- 5. Serge Cornelissen, verlie zend districtsfinalist op Uni cum, verkeek zich behoorlijk op Noordwijker Gijs Groene- woud, die middels een 2-6, 2-6 zege voor een stunt zorgde. Ab Plug was op zijn beurt niet te bespelen voor Leo Hooymans: 6-2, 6-1. JELLE RAAP Sportwereld Lotto De uitslag van de midweekse Westduitse lotto is: Trekking A: 5-16-27-32-44-45. Reservegetal: 13. Trekking B: 17-33-34-40-44-48. Reservegetal: 2. Spel '77: 6 6 5 6 2 2 5. Voetbal Werder Bremen heeft het duel om de Supercup tegen Eintracht Frankfurt, en kele dagen voor het begin van het nieuwe seizoen in de bun- desliga, met 2-0 gewonnen. Voor de landskampioenen scoorden Riedle en Burgsmtil- ler. Voetbal Eddie Ridderhof speelt komend seizoen voor de Schiedamse eerste divisieclub SVV. De maar net van de on dergang geredde vereniging moet Sparta voor de 29-jarige speler een transfersom betalen van een halve ton. Tennis Het Masterstoernooi is de nummer twee op de plaatsingslijst kwijtgeraakt. Nathalie van Dierendonck gaf tegen de Amerikaanse Sue Palminteri op de stand 0-6, 2-4 op wegens een rugblessure. Zeilen De Belgische zeilers Peter Laurijzens en Jo Vos hebben het open Nederlands kampioenschap in de Cadet klasse gewonnen met 5,7 pun ten. Na zeven races bezette het Engelse duo Neil/Lee de twee de plaats. Beste Nederlanders waren Jamie Flinterman en Harm Tiddens. Zij eindigden als vierde. ADVERTENTIErcnde prof (^roenen^, Wereldrecord voor jeugdige N sprintster OOST-BERLIJN De duitse atlete Katrin Kif heeft het junioren-w cord op de 100 meter ond^1 elf seconden gebracht. Df. jarige Krabbe liep gisteref,rderi dens wedstrijden in Oost-fr lijn de sprint in 10,89 den. Ze had het voordeelf" een toelaatbare rugwind forue( 1,8 meter per seconde. Kr?A was 24/100e seconde sni dan het oude wereldre| g dat al twaalf jaar op stond van de Amerika" Chandra Cheeseborough.L^« de 800 meter verbeterde Bruns het junioren-weri cord van haar landgt Christine Wachtel. Bruns| de afstand in 1.59,17, Wa( destijds in 1.59,40. Torsten Voss werkte Berlijn zijn eerste tienkai sedert de wereldtitelstrij* Rome. Een slepende voet] sure hield de Oostduitse kamper lang uit de Voss is net op tijd hei voor de Olympische Spelej de Oostduitse hoofdstad de hij 8387 punten, wa hij de achtste plaats op dej zoenranglijst inneemt. k AUTO INDRUKWEKKENDE BOTSPROEVEN Het heette dat de Daim ler-Benz AG meer inzicht wil gaan geven in de ont wikkelingen waarmee het autoconcern zich voor toe komstige toepassing bezig houdt. Als eerste voor beeld liet men in de hoofdvestiging te Stutt- gart-Untertürkheim een overzicht zien van allerlei dat met veiligheid te ma ken heeft. Het is iets waarmee Mercedes zich onderscheidt van de con currentie, een sterk punt waar men graag de aan dacht op wil vestigen. Maar echte opening van zaken was er toch niet bij, al liet de „veiligheids workshop" een diepe in druk achter. Het programma viel in tweeën uiteen, zoals meestal wanneer het over veiligheid en de auto gaat. Er is actieve veiligheid, die dient om ongelukken te voorkomen, en passieve, die er is om de gevolgen van een on geluk zo draaglijk mogelijk te maken. De actieve veiligheid gaat over wegligging, sturen, remmen, bochtgedrag en bedieningsele menten. Allemaal dingen waar de automobilist dagelijks mee te maken heeft, die niet alleen de veiligheid maar ook het comfort en rijplezier dienen. Zaken derhalve waar een au totest zich juist op concen treert. Het hele verhaal over hoe de Mercedes-wielophan- ging, en dan vooral die achter as met liefst vijf draagarmen per wiel, de wielen zo goed ge controleerd op de weg houdt is geen nieuws. De eindconclusie daarbij dat het beste even wicht tussen wegligging en comfort gevonden werd met straffe schokdemping en soe pele vering is evenmin we reldschokkend. We kregen prototype-auto's te zien met vierwielbesturing en actieve vering; weer niets nieuws, daar zijn vele merken al lang mee bezig. Men bena drukte dat dit niet inhield dat Mercedes op korte termijn met die systemen in produktiewa- gens zal komen. Mercedes is ervan overtuigd dat geavanceerde systemen met vier bestuurde wielen of actieve vering automatisch moeten werken zodra de be stuurder het nodig heeft. Niet permanent, waardoor de chauffeur zijn kunnen mis schien gaat overschatten, maar pas wanneer er moeilijkheden dreigen. Zo was er een auto die vanzelf met achterwielbe sturing reageert op zijwind en meteen de koers corrigeert zonder dat de bestuurder iets hoeft te doen of zelfs maar hoeft te merken. Actieve ve ring, die zijn eigen karakter per computer regelt naar élke rij-omstandigheid, is iets zeer veelbelovends voor de toe komst. Veel stuur- en weglig- gingsproblemen zijn opgelost .als de auto niet of niet veel overhelt. Wanneer het zwaar tepunt van de auto zich zo min mogelijk verplaatst, en de veerbeweging niet steeds de stand van de wielen op het wegdek verandert, worden de grenzen van de wegligging werkelijk verschoven. Het ef fect kan groter zijn dan met vierwielaandrijving en -bestu ring samen. Aan de andere kant vergroot men zo de rol van passieve veiligheid. Er zijn er altijd die toch over de verder weggeschoven grenzen heen gaan. Die moeten van steeds betere huize komen om de zaak nog te corrigeren; waarschijnlijk zullen ze met hogere snelheid dan voorheen van de weg raken of een te genligger torpederen. Dan mag je dus wel een heel stevi ge en veilige auto hebben. Botsen is vertragen Passieve veiligheid: hoe over leef je. een botsing met zo min mogelijk persoonlijke bescha diging? Twee gevaren bedrei gen de inzittenden: vertraging en dingen die het interieur binnendringen. Die laatste kunnen je verwonden, dat is duidelijk, terwijl het eerste tot gevolg kan hebben dat je (ook nog met gordels om) interieur- delen raakt zoals dashboard of stuurwiel. Maar ook kan te sterke vertraging op zich be schadigingen in het lichaam veroorzaken. Wanneer de gor dels te los om het lichaam hangen, demonstreerde men, kun je door de speling die je dan hebt je nek breken. Even als Volvo houdt Mercedes zich voortdurend op de hoogte van echte ongevallen die met het eigen produkt voorvallen; uit de analyse daarvan valt te concluderen of de ingebouwde veiligheid heeft gewerkt, en of er nog wat aan ontbreekt. Zo'n geval (men liet van enkele echt gebeurde ongelukken een foto en wat gegevens zien) toonde het belang van gordels op de achterbank aan. Een voorinzittende met gordel kreeg een achterpassagier zon der gordel in de rug, en raakte door die klap flink gewond. Dan helpt de gordelspanner voorin ook niet veel meer. Bij meer dan een vastgestelde vertraging wordt elektrisch een miniatuur-springladinkje ontstoken; dat schiet een zui- gertje weg, dat dan weer de gordel in milliseconden strak trekt om de passagier. Op die zelfde wijze worden bij nog wat grotere vertraging airbags (luchtzakken) in stuurwielnaaf en dashboardkastklep opgebla zen (airbags moeten wel extra Mercedes' veiligheid: een binnenbocht nemen met normale vering en een buitenbocht met actieve vering waardoor de wagen nauwelijks overhelt. (ADVERTENTIE) Vondellaan 45, Leiden Telefoon: 071 - 76 93 03 betaald worden). De airbag vangt de inzittenden zacht op, wat de belasting van de gor dels vermindert en de kans dat stuurwiel of dashboard worden geraakt geheel weg neemt. De airbag heeft gaten om geleidelijk leeggeperst te kunnen worden terwijl een passagier wordt opgevangen. Met Duitse detaillering: draagt een passagier voorin de gordel niet, dan laat het systeem de airbag eerder „ontploffen". De gaten om hem leeg te laten lo pen zijn nu van gaas voorzien om rookdeeltjes van de op- blaas-ontploffing binnen te houden; de inzittenden denken anders na de botsing dat er brand aan boord is. Mercedes begon dertig jaar ge leden als eerste met botsproe- ven, die nu behoren tot de wettelijk vereiste tests om een nieuw automodel goedgekeurd te' krijgen. Dat gaat nog ge woon met een frontale klap middenop een betonblok, ter wijl Mercedes (en ongetwijfeld ook andere merken) er wel achter zijn dat echte ongeval len anders gaan. Meestal blijkt het te gaan om een aanrijding met een tegenligger waarbij de auto's elkaar maar over de halve breedte raken. De vei- ligheidskooi wordt dus veel ongunstiger éénzijdig belast in vergelijking met de botsing op het overstekende betonblok. Een auto die goedgekeurd wordt bij de frontale klap blijkt volgens tests vaak maar een halve passagierscel over te houden wanneer het beton blok iets sneller oversteekt en maar half wordt geraakt. Een uitgebreide, tot in de puntjes doordachte 1 veiligheidskooi van zeer sterk staal is echter lang niet alles. Geprogram meerde breek- en knikranden zorgen er bij Mercedes voor dat de pedalen naar de vloer wegklappen in plaats van mid den boven de bestuurdersstoel- zitting terecht komen, dat het dashboardkastje niet naar bin nenkomt, en zelfs dat de arm leuningen geleidelijk meege ven. Het dashboard is van alu- miniumplaat (zachter dan staal); er zit een sterke balk achter om de verwarming bui ten te houden. Het hout op het middenconsole bestaat uit dunne, kruislings gelijmde laagjes met aluminiumplaat er tussen en fineer bovenop. Duurder dan massief edelhout, aldus Mercedes, maar het breekt en splintert niet. Weer Duitse Griindlichkeit: het stukje hout horizontaal boven de radio wordt mat geslepen om niet te spiegelen, terwijl de rest hoogglanzend gelakt is omdat je dan krassen en ande re beschadigingen makkelijker kan repareren. Of wat dacnt u van deze: bij een naderende aanrijding zullen velen zich schrap zetten met de voeten tegen de vloer, waardoor voe ten en enkels een enorme klap te verwerken krijgen. Om die klap vast wat te dempen helpt een plaatje plastic scnuim on <x Boven: botsing met „onvolledige afdekking", niet frontaal dus. Onder: driepunts-afsteuning v draagbalken die het eerst de klap opvangen. der het tapijt tegen het oplo pende deel voor aan de vloer. De veiligste? Niet alleen de inzittenden krij gen aandacht van Mercedes. Men test tevens met het aan rijden van dummy-voetgan gers en -fietsers. Voor alle soorten aanrijdingen zijn er trouwens ook „levensechte" computersimulaties ontwik keld; goedkoper dan in werke lijkheid testen, terwijl heel snel het effect van wijzigingen beoordeeld kan worden. Zo kwam men tot een verdun ning in het bovenste deel van de voorruit-binnenstijl. Die is van heel sterk (hard!) staal. Een geschepte voetganger kan dat bovenstuk van de voör- ruitstijl treffen en daarom zit er over de sterke binnenstijl dunner en zachter plaatwerk. Door bovenaan wat extra ruimte tussen binnen- en bui tenstijl te maken kan het zach- ten. Concurrenten mochten na tuurlijk niet met name ge noemd worden. Maar als het gaat over een systeem waarbij recht naar achter wegdrukken van de motor via kabels zorgt voor spannen van de gordels en wegtrekken van het stuur wiel weten we zo wel dat het over Audi's Procon-Ten gaat (als extra te koop!). Weinig waardevol, vindt Mercedes, omdat het nu juist niet of on volledig werkt bij de meest voorkomende aanrijding met „onvolledige afdekking van de voertuigen", zoals het in vak taal heet; half-frontaal een te genligger raken dus. Men liet een - weliswaar verouderde - Chevrolet zien die daar ook heel slecht tegen bleek te kun nen, al was deze wagen enkele jaren geleden tot de veiligste Amerikaanse auto uitgeroe pen. BMW moest het uiter. ook ontgelden. De naar d stuurder gebogen cockpit te men niet veilig. Weer bij half-frontale botsing kan schuin wegslaande passa precies het schuin staai middenconsole treffen. 1 dat lijkt me echt geen onop baar probleem. Je gaat wel denken over de gordelsk aan portierzijde in plaats middenin op de achterb (BMW 5- en 7-). Als je van zij geraakt wordt gaat dat misschien helemaal noöit n open, dus wijst Mercedes dit idee af. We zagen nog meer, dat ons alles bijeen heel blij gevoel gaf toen weer per Mercedes uit St gart huiswaarts keerden. Mercedes 300, inclusief soires, is zo'n 175.000,- w Na het zien van de veiligh >tentoonstelling lijkt dat p niet meer te duur. PETER FOKK BF

Leidse Courant | 1988 | | pagina 12