eiwerk bij Hoogstraat ;estopt tot na bouwvak BUll%DERHtDEM bamboe-hossen tieren veligin Voorschoten G P^IDEN OMGEVING £eidócSomant Qchard Fietser gewond Meer omzet voor Flora IREIGENDE SCHADE AAN HUIZEN IN OMGEVING Stichting De Lindehoeve ontbonden Algemene school naar Triangel BETONMORTEL AUTO BELANDT IN SLOOT Schrijfmap met calculator j~Noteer als nieuwe abonnee ingaande j Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. DONDERDAG 21 JUU 1988 PAGINA 11 en aan RIJN Bij snelheidscon- n 'hJl °P de Presi" M Kennedylaan dlens1 gistermiddag half vier en 35 automo- bekeurd ,s overschrij- van de maxi- snelheid. De gemeten "feit leid bedroeg 97 ientiesPeter Per uur" carrièfontrole werd ch voïden ter hcog" raf nPn bet kruis- 'met de Rijsen- Batenstein. 1de d^ hield 1 ng ml uatie f HILLEGOM Een 11-jarige Hillegomse fietser is gisterochtend gewond geraakt bij een aanrijding met een auto. De fietser wilde zonder omkijken op de Van den Endelaan voorsorteren. De auto mobilist, een 25-jarige Hillegommer, kon de jongen niet meer ont wijken en een botsing was het gevolg. De fietser is met verwon dingen naar het Dia- conessenhuis in Heem stede gebracht. RIJNSBURG Het eerste half iaar van 1988 is voor de veiling Flora aanmerkelijk beter verlopen dan de eerste zes maanden van 1987. Flora noteer de een omzetstijging van twaalf procent en zag de omzet vooral de laatste weken zeer sterk omhoog gaan. De stijging van de omzet wordt vooral ver oorzaakt door hogere prijzen. De telers van zomer bloemen zijn momenteel de grootste leveranciers van Flora. Zij maken betere tijden door dan vorig jaar toen juni en juli warme perioden kenden, de aanvoer van bloemen daardoor zeer groot was en de prijzen kelderden. Door het rustige weer van de laatste tijd is er sprake van een rustige aanvoer. In vergelijking met 1987 is het aanbod zomerbloemen ook dit jaar weer gestegen. Een groot deel van deze bloemen wordt verwerkt tot droogbloemen, de vraag van drogerijen blijft toenemen. Er komen ook meer zomerbloemen op de markt omdat veel bloembollentelers in de zomermaanden bloemen telen. Motorrijder gewond KATWIJK Een 25- jarige motorrijder uit Katwijk is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding met een au tomobilist. Het ongeluk gebeurde op de kruising van de Drieweg/Rog- straat/ Industrieweg- Karei Doormanlaan. Een 30-jarige Katwijkse automobilist zag de hem tegemoetrijdende mo torrijder over het hoofd toen hij linksaf sloeg. Het slachtoffer is met heupletsel naar het Academisch ziekenhuis in Leiden gebracht. Inbraak in modezaak SASSENHEIM Een nog onbekende hoeveelheid kleding is vannacht rond half drie gestolen uit een modezaak in de Hoofd straat in Sassenheim. De inbrekers hebben de gla zen voordeur met twee trottoirtegels ingegooid en het hele pand overhoop gehaald. Mensen die bo ven de zaak wonen, hoor den op het laatste moment gestommel beneden en za gen nog net twee onbe kenden het pand verlaten. De politie heeft inmiddels een onderzoek ingesteld. Cafe't Vierkant wordt gesloopt LISSE Slopers zijn sinds dinsdag bezig om het voorma lige Cafe 't Vierkant aan de Heereweg in Lisse te slopen. Op de plaats van het in april afgebrande etablissement zal een totaal nieuw pand verrij zen. „Bouwkundig gezien is daarvan het meest opvallende dat is uitgegaan van het zoveel mogelijk natuurlijk aansluiten op belendende panden", aldus eigenaar Piet van der Klugt die daarbij wijst naar de tussen het afgebrande en „zuster- pand" gelegen poort, die gro tendeels intact zal blijven. Nog niet bekend is hoelang de nieuwbouw zal vergen. LOZING TUINBOUWATER OP ZEE BEDREIGT MILIEU DEN HAAG/LEIDEN Er moet onderzoek worden gedaan naar de lozing van drainwater vanuit het West- land op zee, in het bijzonder naar de lozingen via het gemaal Vlotwatering bij Ter Heyde. Als deze ongecon troleerd doorgaan, dreigt er gevaar voor volksgezond heid en milieu. Dat vinden de PvdA-statenleden J.H. Erasmus en mevrouw J.J.W. van Schijndel-Brosens en VVD-statenlid J.P. Hofman. Zij hebben hierover schriftelijke vragen gesteld aan Gedeputeerde Staten. Volgens de statenleden is er onrust bij de inwoners van Monster, badgasten en sportvissers over de lozingen. Verder zijn volgens hen in de door het hoogheemraad schap van Delfland verleende vergunning voor het lo zen van tuinbouwafvalwater met bestrijdingsmiddelen op zee nauwelijks grenzen gesteld en zijn de metingen, die vier maal per jaar moeten worden gedaan, nog niet uitgevoerd. De vragenstellers vinden dat zo spoedig mogelijk controle moet worden uitgeoefend en dat al ternatieven voor lozing moeten worden gezocht Vals honderdje HILLEGOM Bij de Rabobank aan de Weres- teinstraat in Hil- legom is gisteren een vals hon derdje onder schept. Het valse biljet werd ont dekt toen een ei genaar van een snackbar aan de Hoofdstraat in Hillegom geld wilde inwisse len. De man schoot er helaas honderd gulden bij in. ITWIJK De hei lzaamheden in het um van Katwijk ter igte van de Hoogstraat tenminste na de wvakvakantie stilge- omdat de veroor- te trillingen moge- schade berokkenen de woningen rond- ONVAIj. Het heien voor een jital woningen op het iiwterrein ter hoogte ti de extra Delta-zee wering gebeurde op last van de Katwijkse Bouw Maatschappij (KBM). De huizen aan de Hoogstraat en Meerbrugkade hadden merkbaar hinder van de hei werkzaamheden. Behalve het kapot trillen van voegwerk dreigde het kalkwerk van plafonds omlaag te komen. Nadat de klachten bij de KBM binnen kwamen, is ge stopt met heien. De noodzaak om te heien komt voort uit de verplichtingen die op de lokatie rusten. Dit gedeelte van het bouwterrein ligt na melijk op de extra storm vloedkering, die sedert 1976 verplicht is gesteld. Bouw technisch moeten de nieuwe etagewoningen derhalve op palen komen. De directie van de KBM kan niet anders dan ter plaatse heien. Om echter te beoorde len of dat zonder echte scha de bij de omliggende wonin gen kan, wordt nu eerst een onderzoek uitgevoerd. Het technisch alternatief van het de grond inboren van de hei palen kan volgens de directie van de KBM niet. Alhoewel de bouwmaatschappij verze kerd is voor mogelijke scha de, wil ze de overlast zo veel mogelijk beperken. De verontruste omwonenden waren in groten getale in verzet gekomen tegen de overlast. Sommige huizen staan niet meer dan een tien tal meters naast de heiplaats. Gelet op de ouderdom van deze huizen vreesden de be woners onherstelbare schade. Tuinplantenkweker H. Griffi oen: „Kijk, en dit zijn nou bam boe-scheuten". FOTO: CEES VERKERK ■H' eene ./j pische bamboe-bossen, tserse edelweiss en per jizame gentianen, u in 22\ft er njet voor naar het ™e°§enland: het groeit al- wal in onze Randstad, geen zin heeft in een ordei vakantie maar zich ude ver weg wil wanen, dus het beste zijn stoel neerpoten in een ijgelegen kas... e zwarte potten met bam- hebben het bedrijf van de H. Griffioen, sinds 45 jaar Jrer van tuinplanten in o schoten, veranderd in een n ie jungle. De potten staan inters meestal binnen in .bs, maar hebben nu on- L f- 5 de stromende regen plaatsje in de buitenlucht. itig jaar geleden begon fioen met het kweken van 'ewas en vooral de laatste jaar loopt het goed. „Bam is in", verklaart de Voor tenaar. „De mensen zetten n de tuin of gebruiken het het maken van windsin- Aan de meubelmakerij :oop ik niet, de bamboe voor komt uit het buiten maar het is ongelofelijk r van dat spul wordt ge- itceerd: muziekinstrumen- fietsen, bruggen, wa terlei- bin en. wapens, noem maar s 0pj£r zijn ook bamboescheu- Hp ip kunt pfpn maar daar Panda 's Voor wie het opmerkelijk vindt dat een dergelijke exoti sche grassoort in onze natte streken wil groeien,, zal het een openbaring zijn dat ook in Scandinavië driftig bamboe wordt gekweekt. Voor de Ij stijd kwam het gewas, volgens de boeken tenminste, van na ture in West-Europa voor. Momenteel heeft Griffioen 25 tot 30 verschillende soorten bamboe in produktie. „Drie jaar geleden had ik er zelfs tachtig", vertelt hij, „want op den duur wordt het een hobby om er steeds andere soorten bij te krijgen. Maar daarvan zijn er in een koude winter veel doodgevroren „Over bamboe is zoveel te ver tellen. Hoe meer ik erover lees, hoe minder ik ervan weet. Het is net als met men sen, je hebt reuzen, pygmeeën en alles wat daartussen zit.'In China en Japan zijn duizenden verschillende soorten bekend, met lengten tot zeker dertig meter". Met vastberaden pas loopt de kweker langs ver schillende struiken en na een korte inspektie van bladeren en takken noemt hij feilloos de Latijnse namen. „Hier hebben we Japanse bamboe, een lek kernij voor panda 's. Af en toe komen ze hier van diergaarde Blijdorp voor hun kleine pan da 's een lading halen Aardperen Elders staan bamboestaken in bloei. Ze zien er dor uit. „De Bijdrage: Petra de Vries bloei is het einde van de plant", zegt Griffioen. „Het is merkwaardig dat bepaalde soorten bamboe die anders nooit bloeien, het dit jaar plot seling wel doen. Ik hoor dat dat ook in de rest van Europa en in Amerika zo is. Ze weten niet waarom. Gek hoor, we maken de meest ingewikkelde chips, we sturen mensen naar de maan, maar waarom de bamboe dit jaar bloeit weten we niet". Griffioen deelt zijn kweekpro- dukten in in drie soorten: de lage planten tot een meter, bamboe van een tot circa vijf meter en dan die van vijf tot acht meter, de hoogste die we hebben, van de familie Phyl- lostachys Toen de kwekerij van de Voorschotenaar enkele jaren geleden in een natuurblad werd genoemd, werd hij be dolven onder telefoontjes van kooplustige particulieren. Dat nam echter zoveel tijd in be slag, dat hij nu alleen nog maar via tuincentra en groot handels verkoopt. Importeren doet hij uit onder meer Frank rijk, Spanje, Denemarken en Canada. Bamboe is niet het enige bizar re produkt dat Griffioen kweekt. Zo heeft hij veldjes met aardperen en crosne, twee groenten die niet iedereen zal kennen. De edelweiss die Griffioen kweekt wordt voor een deel geëxporteerd naar Zwitser land. „Slimme gidsen planten zo'n bloempje op het punt waar de bergtocht eindigt en vinden het dan toevalligals ze langslopen met een groep vakantiegangers. De bloemen worden ook gedroogd voor het maken van souvenirs. Tja, de wilde edelweiss is beschermd, net als de gentiaan, en in de kas is het heel gemakkelijk om die bloemen te kweken. Er is dus echt een markt voor". Veel toeristen zullen nu een il lusie armer zijn. Maar mis schien is het een troost te kun nen zeggen dat zij tenminste de natuur hebben gespaard? Omieidingsweg Hoogmade gedeeltelijk in gebruik Het eerste stukje van de omleidingsroute rond Hoogmade is gereed. De aansluiting van de omlei dingsroute op het viaduct over rijksweg 4 is geruisloos in gebruik genomen. Met een grote lus komt het verkeer nu op de Van Klaverweideweg uit. De brug over de Does nadert ook haar voltooi ing. De werkzaamheden aan de weg liggen goed op schéma. In december moet de weg gereed zijn. Toen destijds de eerste spade de grond in ging, is aan gedeputeerde T. Jansen (verkeer) een schop beloofd bij de opening van de weg. Welke schop het zou worden is afhankelijk van de ope ningsdatum. Nu de werkzaamheden aan de weg zo vlot verlopen, ziet het er voor de gedeputeerde qelukkig naar uit, dat het het graafwerktuig zal worden. FOTO: HENK VAN DEN ENDE VOORSCHOTEN De Stichting De Lindehoeve, die tot vorig jaar het jon gerencentrum De Linde hoeve exploiteerde, is ont bonden. De gemeenteraad van Voorschoten besloot de subsidie aan de stich ting per 1 september 1987 stop te zetten. Daardoor kwam de stichting zonder geld te zitten en over een gebouw beschikte men ook al niet meer nadat de Lindehoeve door brand verloren was gegaan. Hoewel op dat moment het doek viel voor de stichting was het werk nog niet gedaan. Het stichtingsbestuur (de com missie van bijstand) diende een begrotingstekort nog recht te trekken en een overeen komst te sluiten met de schuldeisers. In februari van dit jaar werd surceance van betaling aangevraagd en ver leend door de rechtbank in Den Haag. Met de nog aanwezige midde len is een akkoord voorbereid, dat voorgelegd werd aan de rechtbank en geaccepteerd werd door de schuldeisers en tenslotte door de rechtbank werd goedgekeurd. Nadat de uitbetaling had plaatsgevon den, is de surceance opgehe ven. Voor het stichtingsbe stuur was daarmee al het werk gedaan. Zonder gebouw en zonder subsidie is er geen mo gelijkheid meer voor het be stuur activiteiten te ontplooien voor en met jongeren. Inmiddels is vanuit de ge meente een werkgroep opge richt om de mogelijkheden voor open jongerenwerk te on derzoeken en vorm te geven. Dat onderzoek is nog niet af gerond en er is ook nog geen rapportage geweest aan de ge meenteraad. Voor het bestuur van de stichting De Lindehoe- ve was er geen enkele reden meer de stichting De Linde hoeve in stand te houden en na een gehouden vergadering werd met algemene stemmen besloten de stichting op te hef fen. WARMOND De vere niging Algemene School .Warmond (ASW) zal de nieuwe school in de Tri angel kunnen huisvesten. Burgemeester en wethou ders van Warmond zijn van plan deze voormalige kleuterschool weer voor onderwijsdoeleinden te bestemmen. In sepember zal de gemeenteraad over dit voorstel een besluit moeten nemen. De ASW is zeer tevreden over het voornemen van het colle ge. Namens de vereniging sprak secretaris P. v.d. Vooren van een goede zaak. „Wij heb ben in een brief, als reactie op de „Knelpuntennota", al eens verzocht om ons in de Trian gel te huisvesten". Er is nog even sprake geweest van nieuwbouw in de vorm van barakken. Dat zou moeten ge beuren op het terrein dat de gemeente heeft aangekocht voor de nieuwbouw van de RK-basisschool bij de Hum melburcht. „Wij hebben daar mee ingestemd, maar ons ver zoek ten aanzien van de Tri angel niet ingetrokken. Het is een goede zaak dat een ge bouw dat beschikbaar is en voor onderwijsdoeleinden is gebouwd, daar ook voor ge^ bruikt wordt", aldus v.d. Voor- en. In de door hem genoemde „Knelpuntennota" is door de gemeente een inventarisatie gemaakt van alle gemeentelij ke (sport-) accommodaties en de mogelijke gebruikers daar van. Daarin wordt voorgesteld in de Triangel de peuterspeel zaal en een voorziening voor halvedagopvang van kinderen onder te brengen. Het college zal hiervoor een oplossing zoe ken in het kader van het tota le accommodatievraagstuk, zo deelde gemeentesecretaris Zoetemelk mee. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Een betonmortelauto is gisterochtend op de Gnephoek in de sloot beland toen hij moest uitwijken voor een personenau to. De 44-jarige chauffeur uit Werkendam bleef ongedeerd. De grote vrachtwagen reed om vijf voor negen in de richting van Koudekerk toen hij moest uitwijken voor een personenauto die onvoldoende rechts hield. De vrachtwagen kwam in de smalle berm, slipte en kantelde in de sloot langs de weg. De chauffeur liep slechts een nat pak op. De auto reed door. De zwaar be schadigde vrachtwagen werd door een kraan van de firma Van Marwijk uit Zoeterwoude op het droge gehesen. Deze ope ratie duurde tot half twee. Ge durende die tijd moest het ver keer worden omgeleid. Volgens een woordvoerder van de politie is het niet nodig meer maatregelen te nemen op de Gnephoek ter voorkoming van ongelukken. Daar wordt vaak veel harder gereden dan de ad viessnelheid van 30 kilometer per uur. Opdracht voor drie toneelschrijvers AMSTERDAM Het Amster dams Fonds voor de Kunst heeft aan Frouke Fokkema, Wanda Reisel en Wim de Knegt opdracht verleend tot het schrijven van een toneel stuk. Met de opdracht voor de drie stukken is een bedrag ge moeid van in totaal 26.500 gul den. Frouke Fokkema (1952) heeft opdracht gekregen voor het schrijven het stuk „Het ven sterraam van Belle van Zuy- len". Belle van Zuylen (1740- 1805) was een Frans-Zwitserse romanschrijfster van Neder landse afkomst. Frouke Fok kema heeft al stukken op haar naam staan zoals „De omweg", „Darrenslacht" en „De entou rage". Het afgelopen seizoen zijn vier van haar eenacters te zien geweest bij het Nationaal Fonds in samenwerking met Toneelgroep Amsterdam. Wim de Knegt (1958) schrijft sinds 1986 teksten voor voor namelijk het jeugdtoneel. Hij kreeg de opdracht zijn plan tot het schrijven van het stuk „Hamlet Electra" verder uit te werken tot een avondvul lend programma. Wanda Reisel (1955) kreeg op dracht tot het schrijven van het stuk „De vliegenier", waarvoor zii reeds een opzet heeft. Na de regie-opleiding aan de Amsterdamse Toneel school is Wanda Reisel sinds 1981 werkzaam als regisseuse en als schrijfster. Huzarensalade oorzaak ontslag kok Adegeest VOORSCHOTEN Niet wegens verduistering, maar vanwege een ver stoorde arbeidsrelatie is chef-kok K. van der Heeft ontslagen bij het bejaar dentehuis Adegeest in Voorschoten. Thans Wij ken drie emmers huzaren salade de uiteindelijke re den te zijn geweest van het ontslag in het bejaar denhuis, waar de laatste maanden hoogoplopende spanningen zijn. De chef kok steunde de directrice mevrouw Buitenbeek, die al enige tijd op ziektever lof (gestuurd) is. Het bestuur van Adegeest had eerder dit jaar bij de kantonrechter een verzoek ingediend tot ontslag van de chef-kok Van tier Heeft en een collega kok wegens verduistering. Volgens het bestuur had het tweetal zich opzettelijk vergist in de aankoop van drie em mers huzarensalade ter waarde van ƒ53,10. Van der Heeft haa die emmers besteld. Volgens de ontsla gen kok was de huzaren salade bestemd voor een kerstmaaltijd, die op het laatste moment verscho ven werd van 1ste Kerst dag naar 23 december. Daarom had de kok de sa lade privé meegenomen met de bedoeling deze la ter te laten verrekenen met zijn salaris, een sy steem dat wel vaker werd gebruikt. Bij aflevering van de huzarensalade was de kok echter niet aanwe zig en de leverancier bracht de bon gewoon op het kantoor van het te huis. Het bestuur conclu deerde toen verduistering en gebruikte dat als argu ment bij de ontslagaan vraag. Tijdens de zitting van de kantonrechter werd de be schuldiging van verduiste- rings teruggenomen. De kantonrechter wilde ech ter toch wel ontslag verle nen wegens een verstoor de arbeidsrelatie mits het bejaardentehuis aan beide koks 45.000 gulden zou uit betalen en de toezegging gestand zou worden ge daan dat het tehuis de chefkok zou helpen bij het vinden van een nieuwe baan. De collega-kok heeft in middels een nieuwe baan elders in een bejaardente huis, maar chef-kok Van der Heeft (46) is met ziek teverlof en heeft waar schijnlijk nimmer meer kans op een nieuwe baan omdat hij de vereiste pa- Eieren niet bezit en last eeft van suikerziekte. Deze handige schrijfmap (22 x 16 cm) bevat een hagelwitte blocnote, een calculator op zonne-energie (werkt ook onder kunstlicht), een balpen en een opbergvak. Hij is voor u als u ons een nieuwe abonnee hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Naam:Voorl.: Adres:. (voor controle bezorging) j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. maand automatisch betalen f 23,74 I kwartaal per acceptgiro f 70,93 Stuur als dank de schrijfmap en calculator naar Naam: Adres: Postcode/plaats: I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naar t Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11