BELGIE WORDT FEDERALE STAAT ilemmend beroep op Iraq en Iran Jackson oogst slechts donderend applaus met srael is jescheiden en .emoedigend urgemeester gelast sluiting giff abriek IEUWE GEVECHTEN BEDREIGEN VREDESPOGINGEN Britse kinderkrant vol grote- mensen problemen JBBERS NA BEZOEK: Kitty Dukakis steekt Michael naar de kroon WONERS EN TOERISTEN VLUCHTEN NA EXPLOSIE: ITENLAND EcicbcSoiMant WOENSDAG 20 JULI 1988 PAGINA 5 ier-radioactieve fvis in Zweden 'KHOLM In de provin- astrikland in Midden-Zwe- s een baars gevangen die dan vijftig keer zo radioac- als het reeds vijf maal ver- Ie niveau dat voor wild en eldt na de ramp met de entrale in Tsjernobyl. Het ale maximum voor voedsel algemeen bedraagt 300 erel per kilo, maar dat voor en vis werd na Tsjernobyl aal hoger gesteld op 1500 erel per kilo. Als reden deze verhoging werd gege- at wild en vis toch slechts ?ine hoeveelheden worden sumeerd. Verregaande bevoegdheden voor Wallonië en Vlaanderen: BRUSSEL De Belgi sche regering heeft van daag gedebatteerd over de bevoegdheden die moeten worden toebe deeld aan Wallonië en Vlaanderen. De verrei kende bevoegdheden, waardoor België een fe deratieve staat wordt, moeten nog vóór het zo merreces op een rijtje staan. Premier Martens zet duide lijk de vaart achter zijn. voorstel van België een fe deratie te maken, naar voor beeld van West-Duitsland, de VS en Canada. Met de drastische wijziging van de grondwet hoopt België een einde te maken aan de hevi ge conflicten, die bij voort during tussen Walen en Vla mingen optreden en die re- felmatig tot de val van het abinet leiden als ook tot ex tra uitgaven. Bij de presentatie van zijn voorstel verklaarde premier Martens dat „België aan de vooravond staat van de be langrijkste hervormingen sinds het ontstaan van het land". De positie van de Duitssprekende Belgen in Limburg is nog niet hele maal duidelijk. De gewesten gaan onder meer zelfstandig beslissen over het leefmilieu, het fi nancieel/economisch beleid en werkgelegenheid, ruimte lijke ordening, infrastruc tuur inclusief havens, poli tietaken en energiezaken. Met de overdracht van be- voegheden van de nationale regering in Brussel naar Wallonië en Vlaanderen is zeker de helft van de natio nale begroting gemoeid. Brussel behoudt de bevoegd heden over onder meer het buitenlands beleid en kapi taalverkeer. Hoe en door wie in Brussel, waar Walen momenteel de meerderheid hebben, de dienst gaat uit maken is nog niet besloten. De voorzitters van de Vlaamse meerderheidspartij en hebben inmiddels laten weten achter Martens' voor stellen te staan. Zij menen dat een stevige federale structuur het Vlaanderen mogelijk maakt na anderhal ve eeuw eisende partij te zijn geweest, eindelijk weer han delende partij te worden. Amnesty: Egypte martelt politieke gevangenen LONDEN Amnesty International heeft Egypte vandaag beschuldigd van het martelen van politieke ge vangenen. De mensenrechtenorga nisatie deed in een verklaring een dringend beroep op de regering met de martelingen te stoppen. Sinds 1981 heeft de organisatie verklarin gen ontvangen van voormalige poli tieke gedetineerden waaruit volgens Amnesty blijkt dat Egyptische vei ligheids- en gevangenisbeambten middels een vast patroon martelin gen uitvoeren. De slachtoffers zijn voornamelijk aanhangers van fun damentalistische islamitische groe peringen. Sovjet-inspecteurs op Greenham Common GREENHAM COMMON Op een Amerikaanse kruisra- kettenbasis in Groot-Brittan- nië zijn gisteren twintig in specteurs uit de Sovjetunie aangekomen om door een eer ste inspectie vast te stellen of het westen zijn kernwapens voor de middellange afstand op de schroothoop gooit, zoals het INF-verdrag voorschrijft. De Verenigde Staten beschik ken in Greenham Common over 101 kruisraketten en in Molesworth over nog eens achttien. Inspecteurs uit de VS zijn inmiddels in Oost- Duitsland aan hun inspectie begonnen. W YORK/TEHERAN De Veiligheidsraad i de Verenigde Naties »ftIran en Iraq ge- lagd om „uiterste te- jhoudendheid", zodat retaris-generaal Perez Cuellar de kans krijgt praken te maken over dqi bestand in de Golf- log. De oproep volgde berichten over nieu- gevechten tussen Iran Iraq, nog geen 24 uur lat Iran bekend had tie naakt dat het bereid is t( een staakt-het-vuren. i protesteerde direct bij Veiligheidsraad tegen de nn ikse luchtaanvallen. waaronder een op een nucle aire installatie. Teheran be schuldigde Iraq van sabotage van de vredesinspanningen. De luchtgevechten maakten duidelijk dat beide partiien de strijd waarschijnlijk zullen voortzetten tot op het mo ment dat een wapenstilstand officieel van kracht wordt. De Iraakse minister van bui tenlandse zaken Tareq Aziz zei dat voor Baghdad de oor log doorgaat totdat prakti sche stappen zijn gezet die een duurzame en algehele vrede verzekeren. Op het VN-hoofdkwartier in New York toonde men zich niet verrast over de nieuwe gevechten. „Het voortzetten van de vijandelijkheden is een duidelijk teken dat zo spoedig mogelijk een staakt- het-vuren in werking moet treden", aldus VN-woord- voerder Francois Giuliani. De nieuwe schermutselingen zetten wel een domper op de jubelstemming die maandag heerste naar aanleiding van de Iraanse aanvaarding van resolutie 598. VN-functiona- rissen erkennen dat men nog lang niet uit de problemen is. Secretaris-generaal Perez de Cuellar hoopt het bestand binnen een week tot tien da gen rond te krijgen. Iran zou volgens diplomaten in New York bereid zijn mee te wer ken aan een snel staakt-het- vuren. Maar er bestaat twijfel over de Iraakse bereidheid tot medewerking. Gewezen wordt op het wantrouwen dat Baghdad koestert jegens de Iraanse bedoelingen Het ministerie van defensie in Washington sprak berich ten tegen als zou de Ameri kaanse regering in het ge heim met Iran hebben afge sproken dat zij haar marine- eenheden zou terugtrekken als Iran instemde met een be stand. Deze berichten waren gebaseerd op uitlatingen van diplomaten in het gebied van de Golf. Minister van buiten landse zaken George Shultz zei desgevraagd dat de sche pen op hun post zullen blij ven zolang het nodig is om onder Amerikaanse vlag va rende schepen te beschermen en de vrijheid van scheep vaart in het gebied te waar borgen. In Israel zijn de meningen over een mogelijk einde aan de Golfoorlog verdeeld. Som mige analisten verklaarden dat beëindiging van het Golf- conflict op de lange termijn nieuwe bedreigingen kan be tekenen voor de joodse staat, na acht jaar van betrekkelij ke rust aan het oostelijke front. Zij voorspelden dat Iraq uiteindelijk zijn in de oorlog beproefde luchtmacht, raketten voor de middellange afstand en chemische wapens zou kunnen gebruiken tegen Israel. Andere Israëlische functionarissen echter spra ken van onnodige ongerust heid, en zeiden dat vrede in de Golf zal leiden tot stabili teit in het hele gebied. mevrouw Dukakis voor het miljoenenblad USA-Today bij houdt. Daarin heeft ze het over allerlei niemandalletjes en kleine gebeurtenissen, waarin haar gezin centraal staat. Natuurlijk wordt in het gretig gelezen dagboek ook de nodige bewogenheid verwerkt. Zo schreef Kitty (of haar ghost writer): „Vandaag ontmoette ik een Russisch-Joodse refus- nik op het vliegveld, iemand die ik graag wil helpen. Hij heeft kanker en is waarschijn lijk stervende. Ik was zeer geëmotioneerd. Mijn grootou ders waren Russische immi granten en deze man was van mijn leeftijd. Ik keek naar hem en dacht: Dit zou ik zelf kunnen zijn. Het was een vre selijke gedachte". Toch is Kitty Dukakis er niet alleen om te glimlachen of om roerende dagboekpassages te schrijven. Ze heeft een grote invloed op belangrijke beslis singen van haar man. Zo was ze mede-verantwoordelijk voor de keuze van LLoyd Bentsen als „running-mate". Michael Dukakis en zijn echt genote Kitty, die volgens veel Amerikanen alles heeft wat haar man mist. FOTO: AP De relatie tussen haar en de 66-jarige Beryll Ann Bentsen, een voormalig fotomodel, is uitstekend. Maar ook met Jes se Jacksons echtgenote Jac queline kan zij goed opschie ten. Die zei begin deze week: ,,We roken stiekem wel eens een sigaretje achter de ruggen van onze mannen". De man nen rookten korte tijd later sa men de vredespijp. LONDEN De jongste serieuze krant in Groot- Brittannie heeft kleine pagina's, geschikt voor de kleine handen van de le zers. Ze heet Early Times en is bedoeld voor kinde ren. Het weekblad is sinds januari te koop en heeft na een half jaar een oplage van 70.000 exemplaren. Scoop (de meer met roddels gevulde concur rent voor de 6,5 miljoen Brit ten tussen acht en zestien) ver koopt tussen 120.000 en 190.000 exemplaren sinds het in april zijn intrede maakte in de kios ken. Er zijn plannen voor dis tributie in het buitenland. De nieuwe kranten voor kin deren hebben vaste voet ge kregen in de krantenmarkt doordat zij hun jonge lezers in formeren over zaken die de kranten voor de volwassen Britten veelal als bekend ver onderstellen. „Naar mijn ge voel beschikken kinderen niet over de achtergrondkennis die grote-mensenkranten aanwe zig achten", zegt Dr. Barry Weightman die met Early Ti mes begon. „In veel gevallen betwijfel ik trouwens of vol wassenen die wel hebben". Weightman, een ingenieur die een leek is op het gebied van beroepsjournalistiek, kreeg zijn ingeving nadat hij had ge zien hoeveel moeite zijn doch ter van tien had met een krant voor volwassenen toen zij een schoolopgave moest maken. Hij nam een jaar onbetaald verlof van zijn werk in Lon den, verschafte zich een kapi taal van 350.000 gulden en stelde zich tot doel iets te ma ken dat kinderen zouden wil len lezen zonder dat het kin derachtig is. Een vluchtige blik door de twintig bladzijden in zwart-wit levert verhalen op over zure regen, overvolle gevangenis sen, politieke spotprenten en een beschouwing op de top conferentie tussen Reagan en Gorbatsjov: „De twee landen vertrouwen elkaar niet echt en dit heeft de hoop op een spoedige overeenkomst doen verflauwen. Russen en Ameri kanen moeten weten dat de andere kant eerlijk is". In Groot-Brittannie bestaat al zestien jaar de actualiteitenru briek Newsround, die na schooltijd wordt uitgezonden. „Toen wij met Newsround be gonnen, waren wij bang dat het een mislukking zou worden omdat kinderen in het algemeen niet graag naar nieuwsuitzendingen keken", zegt John Craven, één van de journalisten die aan het pro gramma meewerkt. „Nu weten wij dat niet alleen kinderen er naar kijken, maar ook volwas senen". Hij denkt dat ook el ders in de wereld zon pro gramma en zulke kranten goed zullen verkopen. Jesse en Jacqueline Jackson waren vannacht het middelpunt van de Democratische conventie. FOTO: AP (Van onze correspondent) ATLANTA Langdurige toejuichingen, donder- dend applaus en de belof te dat hij een belangrijke rol zal spelen in de Demo cratische verkiezingscam pagne. Dat was de oogst voor dominee Jesse Jack son op de tweede dag van de Democratische partij- conventie in Atlanta. Achter de schermen leed Jackson evenwel een paar ge voelige politieke nederlagen. De Democratische afgevaar digden stemden in meerder heid tegen zijn voorstel voor belastingverhogingen voor de rijke Amerikanen en tegen een verklaring, waarin de VS beloven niet als eerste kern wapens te gebruiken. Overigens was de stemming over deze voorstellen op zich al een concessie aan Jackson, wiens achterban van groot be lang is voor de kansen van de Democratische partij op het Witte Huis. Jackson kreeg hierdoor de gelegenheid zijn opvattingen voor een breed publiek te etaleren. Zo discus sieerden de 4.000 afgevaardig den ook over de eis van Jack son dat de Democratische par tij zich uitspreekt vóór een on afhankelijke Palestijnse staat. Maar over dit voorstel, waar Dukakis fel tegen is, werd niet gestemd. Hetzelfde lot onder ging Jacksons voorstel de de fensieuitgaven te bevriezen. Toch heeft de zwarte leider in Atlanta zijn prestige danig op gevijzeld. Hij hield opnieuw een vlammende toespraak, waarin hij de partij-eenheid boven zijn eigen politieke be lang stelde. „We kunnen al leen winnen, wanneer we tot elkaar komen. Als de leeuw en het lam elkaar kunnen vin den, dan kunnen wij dat na tuurlijk ook. De ouders van Dukakis kwamen met een im migrantenschip naar Amerika en mijn voorouders met een slavenschip. Maar met welk schip we ook kwamen, we vormen vanavond een een heid". Vannacht krijgt dat vertoon van eenheid zijn defi nitieve beslag, wanneer de conventie Michael Dukakis aanwijst als officiële Democra tische kandidaat voor het Wit te Huis. (Van onze correspondent Jo Wijnen) ATLANTA Kitty Dukakis- Dickson is een van de sterren van de Democratische conven tie in Atlanta. Daarover be staat geen enkele twijfel. Vriend en vijand beschouwen de 51-jarige mevrouw Dukakis als een perfecte „First Lady". Zij presenteert zich met na druk, zonder ^ich op te drin gen, en compenseert daarbij in ruime mate wat haar man te weinig heeft: warmte, charme en vriendelijkheid. De schrijvers van de veelgele zen Amerikaanse roddelru brieken hebben al uitgemaakt dat de oudere Barbara Bush de vrouw van Michael Duka kis' Republikeinse tegenstan der het tegen Kitty zal moeten afleggen. Overigens is die toenemende populariteit van mevrouw Du kakis voor een niet gering deel de vrucht van een nauwkeurig uitgekiende publiciteitscam pagne. Daarbij hoort vooral het „Dagboek uit Atlanta" dat - UZALEM Het re- at van de besprekin- van premier Lubbers minister Van den met hun Israëlische rekspartners is „be iden, maar bemoedi- voor de toekomst", zei Lubbers gisteren '^het eind van het drie- bezoek aan het se land. Voornaamste onderwerpen van gesprek waren de vrede- sproblematiek in het Ara- bisch-Israelische conflict en de kwestie rond de Pale stijnse opstand in de bezette gebieden. Lubbers meent dat het bezoek aan Israel beter is gelopen dan hij zelf had ver wacht. „Ik dacht aanvankelijk: het wordt heel moeilijk de goede formulering te vinden om zowel onze verbondenheid met Israel uit te spreken als onze bezorgdheid te uiten over de conflicten waarin het land is verwikkeld. Te rugkijkend heeft het even wel goed gefunctioneerd", zo zei Lubbers. Lubbers vergeleek het uit wisselen van gedachten tus sen beide delegaties „met het met een doek over een spie gel wrijven". Door dit bezoek zijn de goede verhoudingen tussen Israel en Nederland volgens de premier helder der geworden. Mede daar door krijgt de kritiek van Lubbers tijdens zijn tafel- speech zondagavond op de Israëlische politiek ten aan zien van de Palestijnen „iets extra's mee". Voorafgaand aan het officië le afscheid van de Israëlische gastheren spraken de Neder landse bewindslieden in de Knesset, het parlementsge bouw, met de voorzitter en acht leden van een commis sie buitenlandse zaken en de fensie van het parlement. Alvorens op de luchthaven Tel Aviv op te stijgen voor de thuisreis hadden Lubbers en Van den Broek op de Ne derlandse ambassade in Tel Aviv een ontmoeting met Nederlandse immigranten. Premier Lubbers houdt minister Peres een tros druiven boven het hoofd tijdens een uitstapje naar de Negevwoestijn, waar wordt geëxperimenteerd met druiventeelt op woestijnbodem. Minister Van den Broek kijkt toe. FOTO: ANP EN WISKE DE KRIMSON CRISIS sloegen op de vlucht toen na een ontploffing in de fabriek een dikke zwarte rookwolk opsteeg. Enige tientallen van hen moesten in ziekenhuizen worden opgenomen met klachten over hoofdpijn en brandende ogen. De autoritei ten van Massa hebben de be volking aangeraden voorlopig geen verse groenten en fruit te eten. Tevens hebben zij een zwemverbod afgekondigd voor de kust van de plaats, omdat daar sporen van het verdel gingsmiddel zijn ontdekt. De burgemeester zei in een re actie dat.Farmoplant geen en kele vorm van veiligheid meer kan garanderen en dat daarom de „gehele fabriek en produk- tie moeten worden stopgezet". De Italiaanse minister van mi lieuzaken besloot maadag de fabriek voor een half jaar stil te leggen, maar dat ging het gemeentebestuur niet ver ge noeg. Volgens de autoriteiten levert de ontsnapte concentra tie chemicaliën in het kustwa ter geen direct gevaar op. Zij zeiden echter wel bezorgd te zijn over de vraag hoe ze van de ongeveer zes miljoen liter verontreinigd water in de fa briek af moeten komen. Hongaarse premier op bezoek in VS BUDAPEST De Hongaarse premier Karoly Grosz is gisteren voor een officieel bezoek van tien dagen in de VS aangekomen. Het is de eerste keer in de na-oorlogse geschiedenis dat een pre mier uit Hongarije in de VS is. Grosz zal onder meer gesprekken hebben met president Reagan, vice-president Bush en minister Shultz van buitenlandse zaken. Hij gaat ook op excursie in Los Angeles en San Francisco. Grosz wil het Amerikaanse bedrijfs leven meer interesseren voor investeringen in Hongarije. ISA Het gemeente- rnr van de Italiaanse Massa heeft de „vol- ;e en definitieve" slui- gelast van de chemi- fabriek „Farmo- Het besluit werd nadat na een gi- het werk in het stadje werd neer- banken, winkels en gemeente-afdelingen sloten de deuren en ruim drieduizend mensen gin gen de straat op. De gifwolk die zondag over het stadje hing was veroor zaakt-door het exploderen van een tank met vloeistof waar een insectenverdelgend mid del van wordt'gemaakt. Dui zenden inwoners en toeristen

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5