Kremlin eist rust; desnoods met geweld Koffertje Pedro Delgado beticht van dopinggebruik 2 MOGELIJK STAAT VAN BELEG IN ARMENIE: orse anadese rder oor okker Peters optimistisch over Breestraat VANDAAG JRL 11 12 12 Woensdag 20 uli 1988 80e jaargang no. 24169 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uilgave Westerpers. behorende tol Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 112300 AA, tel. 07] -122244. Voor abonnementen: 071 -313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand i. 23,74 (aul. betaling), kwartaal f. 70.93. iaar 1. 270.20. Klachten bezorging: maandag t/m vriidag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,65 per mm. familieberichten f. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buiiteweg. Losse Half tot zwaar bewolkt en vooral later op de dag af en toe regen. Minimumtempera tuur rond 13 graden, middag- temperatuur ongeveer 20 gra den. Matige zuidwesten wind. Zon op: 05.46; onder: 21.46. Scheveningen hoog water: 8.31 en 20.53; laag water: 4.03 en 16.09 uur. BHHXD met speciale rubriek mmmwË van de UIT-bijlage uk weekeinde in ederland en Duitsland CBERGEN - Het komend weekeinde wordt het op de wegen omdat in Zuid-Holland, met uitzonde van Rijnmond, Utrecht en Gelderland de bedrijfs- nties beginnen. Bovendien sluiten de basisscholen ;uren in Noord-Holland en de noordoostelijke pro- es. De grootste knelpunten zullen voorkomen op de n Utrecht-Arnhem, Rotterdam-Zeeland, Arnhem- V doorn en rond de steden Breda en Nijmegen. Belgen houden een lang weekeinde. Morgen is er nale feestdag, zodat velen al vroeg op pad gaan. jetekent voor de dagen erna weinig problemen op elgische wegen. In Frankrijk zal het, ondanks de i van de Tour de France in Parijs, minder druk zijn het afgelopen weekeinde. In Midden- en Zuid- land beginnen de vakanties, waardoor het vrijdag hele dag op de wegen in zowel noordelijke als zui- ie richting en op zaterdag in voornamelijk zuidelij- chting druk zal worden. Oogziekenhuis onderzoekt wegwerplenzen ROTTERDAM Het Rotterdamse oogzie kenhuis gaat in samenwerking met contact lensspecialist Oculenti voor een Ameri kaans bedrijf zachte wegwerplenzen testen die twee weken achtereen gedragen kun nen worden. Onderzocht wordt hoe het hoornvlies zich gedraagt onder de permanente druk van een dergelijke lens. Het onderzoek begint over anderhalve maand en zal ongeveer een half jaar in beslag nemen. Twintig proefpersonen zullen de lens aangemeten krijgen. Permanent draagbare lenzen worden ook in ons land al gedragen, met name door mensen die problemen hebben met inzetten. Maar omdat er plannen zijn de lens op grote schaal te introduceren is nader onderzoek naar de gevolgen noodza kelijk. Opengebarsten vaten gif: tien mensen in ziekenhuis ROTTERDAM - Tien mensen zijn giste ren ter observatie in een Rotterdams zie kenhuis opgenomen. Zij waren op het Hellegatsplein (op de rijksweg A-29 over het Hollands Diep) via de luchtroosters in hun auto in aanraking gekomen met de inhoud van twee open gebarsten gifvaten die van een vrachtwa gen waren gevallen. De bijtende chloor- achtige substantie in de vaten verdampt in aanraking met lucht en veroorzaakt ir ritatie op de slijmvliezen en luchtwegen. Bij aanraking met water kunnen echter uiterst giftige stoffen als zoutzuurdampen ontstaan. „Het was dan ook een geluk dat het niet regende", aldus de politie. Tot laat in de avond bleef het plein afgesloten voor verkeer. MOSKOU Het Kremlin heeft veror donneerd dat de rust in de republieken Arme nië en Azerbajdzjan hoe dan ook hersteld moet worden. Hoewel de mi nister van binnenlandse zaken Vlasov zei te ho pen dat een politiek op lossing voldoende is, waarschuwde hij dat eventueel geweld wordt gebruikt om de betogin gen en stakingen te breken. In de Armeense hoofdstad bevinden zich al maanden zo'n tienduizend soldaten, die zich op strategische plaatsen, onder meer het vliegveld ophouden. De procureur-generaal Soecha- rev verklaarde dat ook de afkondiging van de staat van beleg niet wordt ge schuwd als er geen einde komt aan de nationalitische uitingen, met name in Ar menië. Tot dusver lijkt de situatie in Armenië nog niet uit de hand te zijn gelopen, hoe wel waarnemers de repu bliek als een „kruitvat" on- schrijven. Uit eerdere ver klaringen is immers geble ken dat Armeense leiders de strijd ten gunste van Na- gorno-Karabach „tot het bittere einde" willen voe- Het presidium van de Op perste Sovjet, het hoogste uitvoerende orgaan in de Sovjetunie, wees begin deze week de Armeense eis af de autonome provincie Nagor- D-Karabach bij Armenië te de islamitische republiek Azerbajdzjan, waar het in 1923 werd toegevoegd. Het Eresidium van Be Opperste ovjet besloot aiwijzend op de eis te reageren, omdat Azerbajdzjan tegenstander is van de overdracht. Bovendien beschouwen een aantal leden van het presi dium, onder wie partijleider Gorbatsjov de eis van Ar menië als een gevaar en een ondermijning van de pere strojka. Gorbatsjov is van mening dat nationalistische tendenzen zoals die ook de baltische republieken in de drie, zuidelijke repu blieken de kop op steken onrust geven en daarmee de voortgang van hervormin gen blokkeren. ING EN McDONNEL GLAS VERSLAGEN U>3._ uchtvkartfnaatiChappij dair heeft zestien ter 100-toestellen be en een genomen op- p acht toestellen. Ie order is ruim 1 miljard gemoeid. Fokker liet ïorgen weten „zeer ver- te zijn over de nieuwe ikkelingen rond haar toe- Nog slechts twee weken en haalde Fokker een or- innen voor twaalf F-100's de Amerikaanse lucht- maatschappij Braniff. bekend geworden KLM zeven Fokker 50- illen gaat bestellen met iptie op drie toestellen. bij Wardair de irrentie met de Ameri- vliegtuigbouwers önnell-Douglas en Boeing en gewonnen doordat de technisch een beter pro- aanzienlijke Istofbesparingen zijn te ken. Zelfs een extra kor- van Boeing Van 25 pro- op haar concurrerende type kon de Fokker- niet dwarsbomen. Naast ing-produkt wordt in de marktsegment ook -87 van McDonnell- aangeboden, maar ook de het niet bij de pres- van de F-100. Fokker-woordvoer- Geloven presteert toestel in de prak- ter dan de ontwerpers bij de specificaties had- pgegeven. „Ook Swissair, eerste klant voor dit toe- heeft enthousiast gerea- op de vliegprestaties, ït er naar uit dat dit reclame echt begint te en, zelfs op de voor ons belangrijke Amerikaanse it. Een nieuwe doorbraak, e kunnen zeggen". Kennedy-clan in Atlanta Ook al is hij geen presidentskandidaat, sena tor Edward Kennedy blijft een van de meest vooraanstaande politici van de Democratische partij. Op de conventie in Atlanta bracht hij de gedelegeerden alvast in de stemming voor de strijd tegen de Republikeinse kandidaat Qeorge Bush. In de conventie-zaal in Atlanta is trouwens bijna een hele hoek ingeruimd voor de Kennedy's. Senator Kennedy werd in geleid door John F. Kennedy Jr., de 27-jarige zoon van de in 1963 vermoorde president (foto links). Ook aanwezig is Patrick, de zoon van Edward, die kandidaat is voor het Huis van Afgevaardigden, en zijn broer Teddy Ju nior en hun zus Kara. Verder is van de partij Kathleen Kennedy Townsend, de oudste dochter van wijlen Robert Kennedy. Haar broer, afgevaardigde Joseph Kennedy uit Massachusetts (op de foto rechts samen met de zoon van wijlen Martin Luther King), is te vens present, alsmede broer Michael en zus ters Kerry en Courtney Kennedy Ruhe. En dan zijn er nog neven die de namen Lawford, Smith en Shriver dragen, maar die allemaal behoren tot de Kennedy-clan. FOTO'S: AP Pagina 5: Kitty Dukakis steekt Michael naar de kroon. (ADVERTENTIE) SPECIALE WATERSPORT- pagina Brandstichting in raadhuis Hazerswoude HAZERSWOUDE Onbe kenden hebben getracht in de nacht van maandag op dinsdag brand te stichten in het ge meentehuis van Hazerswoude. Een automaat met papieren handdoeken werd in brand ge stoken, maar het vuur heeft zich niet verspreid. De politie weet niet hoe de daders het gemeentehuis zijn binnenge komen. De brandstichting werd dinsdagochtend ontdekt. In zwembad De Hazelaar aan de Sportparklaan zijn in de nacht van zaterdag op zondag vernielingen aangericht. Een betonnen bankje werd ver nield en de brokstukken wer den in het zwembad gegooid. Tevens werden vuilniszakken boven het bad geleegd. Beroepschauffeur drie keer dronken ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politie heeft een 35- jarige Alphense beroepschauffeur gisteren voor de derde maal in een week dronken achter het stuur aangetroffen. De man was vorige week voor de eerste maal aangehouden toen hij doorreed na een lichtmast omver te hebben gereden. Een bloedproef toon de overmatig alcoholgebruik aan. Enkele uren later werd de man voor de tweede maal in de kraag gevat toen hij opnieuw in beschonken toestand een personenauto bestuurde. Gistermiddag trof men de man weer aan achter het stuur van een vrachtauto. Na de bloedproef werd zijn rijbewijs ingenomen. BEJAARDE BEROOFD ALPHEN AAN DEN RIJN Een bejaarde bewoner van een flatwoning aan de Poortwachter in Alphen is gisteren beroofd van 15.000 gulden aan sieraden en 800 gulden contant geld. De bejaarde liet gisteravond rond zeven uur twee vrouwen de wo ning binnen, die haar vertelden dat hun oma de bovengelegen woning zou betrekken. Vanwege de sterke familieband wilden de kleindochters alvast met de buren kennismaken. Toen de vrouwen na een uurtje vertrokken waren, bleken de sieraden en het geld ook verdwenen te zijn. BORDEAUX Na een uit zending van de Franse televi sie gonsde het gisteravond en vanochtend van de geruchten dat Pedro Delgado, de gedood verfde winnaar van de 75ste Tour de France, na de etappe naar Morzine op doping is be trapt. Indien tegenonderzoek deze positieve uitslag beves tigt, zal Delgado in de eind rangschikking van de betref fende etappe, die werd gewon nen door de Colombiaan Fabio Parra, als laatste geklasseerd worden. Bovendien krijgt Del gado tien minuten straftijd in het algemeen klassement en schuift de Nederlander Steven Rooks op naar de eerste plaats, met grote kans op de overwin ning in de Tour. Naast twee nog onbekende renners zouden ook de Neder lander Geert-Jan Theunisse, ploeggenoot van Rooks, en de inmiddels afgestapte Frans man Jean-Frangois Bernard tijdens de dopingcontrole posi tief zijn bevonden. Het nieuws over de doping van Delgado werd voor het eerst gemeld door de Franse televisiezender Antenne 2, een van de spon sors van de Tour de France. De Tour-directie, die gister avond geen commentaar gaf op de berichtgeving, kondigde aan voor de start van de 18e etappe in Ruelle sur Touvre een officieel communiqué naar buiten te brengen. De 17de Tour-etappe werd gis teren in de eindsprint met groot vertoon van macht ge wonnen door de Nederlander Jean-Paul van Poppel. Mat- Pagina 7: Geruchten rond doping slaan in als een bom. Ambtenaren 'van stand' te klein voor toga ZUIDLAREN De nieuwe ambtenaren van de burgerlij ke stand in Zuidlaren, in de loop van 1987 aangesteld, blij ken te klein te zijn voor de of ficiële toga die in deze ge meente bij huwelijksvoltrek kingen wordt gedragen. Het college van B en W stelt de raad nu voor om een tweede toga aan te schaffen met een kleinere maat. De 'kleine' ambtenaren hebben hier zelf om gevraagd. Een nieuwe toga kost 2370 gulden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Bukman verwacht akkoord over hulp aan Suriname PARAMARIBO Minister Bukman van ontwikkelingssamen werking is gisteravond in Paramaribo aangekomen voor een tweede onderhandelingsronde over de hervatting van de ont wikkelingshulp aan Suriname. „De gesprekken zijn ambtelijk voorbereid, dus ik neem aan dat we tot overeenstemming zullen komen", aldus Bukman op het vliegveld Zanderij. Tijdens het bezoek, dat twee dagen duurt, zal blijken welk be drag Suriname dit jaar van Nederland krijgt. In totaal is 1988 op de begroting van ontwikkelingssamenwerking eei drag van honderd miljoen uitgetrokken voor Suriname. Aan he begin van het jaar stelde minister Bukman twaalf miljoen gul den voor humanitaire hulp ter beschikking en later nog eens vijf miljoen voor hulp aan Oost-Suriname. Deze bedragen worden afgetrokken van het bedrag dat in de begroting is vast gesteld. In Suriname verwacht men nu dat Bukman met het res terende bedrag ongeveer tachtig miljoen over de brug zal komen. Dat is vijftig miljoen meer dan het bedrag dat Bukman in mei, tijdens zijn eerste bezoek aan Paramaribo, als hulp had toegezegd. Van Eekelen: „Urk" snel uit Golf DEN HAAG Als het aan minister van defensie Van Eekelen ligt, kan de Nederlandse mijnenjager „Urk" begin augustus de terugreis naar Nederland aanvaar den vanuit de Perzische Golf. De bewindsman zal spoedig overleg voeren met België en het Verenigd Koninkrijk over de situatie die is ontstaan, nu Iran bereid is tot een bestand in de Golfoorlog. Dat overleg is noodza kelijk, omdat sinds 1 juli sprake is van een gemeenschappelijke operatie onder Brits commando. Een woordvoerder van Defen sie legde er de nadruk op dat zolang de vijandelijkheden voort duren, ook mijnen kunnen worden gelegd. Maar minister Van Eekelen zei gisteren dat als het daadwerkelijk tot een wapenstil stand komt tussen Iran en Iraq „wellicht binnen een dag of tien" er voor hem geen reden is om de Nederlandse mijnen jager langer in de Perzische Golf te houden. Overigens zal, wat de beslissing ook wordt, de bemanning van de „Urk half augus tus volgens schema door een nieuwe ploeg worden vervangen. Pagina 5: Klemmend beroep op Iran en Iraq. Jit Peters: optimistisch. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Optimisme kenmerkt de verwachtingen van Jit Pe ters voor de toekomst van de Breestraat. „De Dr. Lelylaan en de Churchilllaan zullen eerder verstopt raken dan de Breestraat", merkt wethouder J. Peters op in zijn afscheidsinterview over de effecten van de gedeeltelijke afsluiting van de winkelstraat. Pe ters vertrekt half augustus naar een topfunctie op het ministerie van VROM. Peters laat zich ook positief uit over de gevolgen van het bou wen op groen. Een onderwerp dat hij onverwacht snel kon af ronden voor de zomervakantie. „Ik geloof niet dat de stad on leefbaar wordt als groen wordt bebouwd. De mensen klagen nu wel, maar ik denk dat het allemaal zal meevallen en dat ze uit eindelijk zullen zeggen: het is een goed idee geweest". Ook ventileert de scheidende Leidse wethouder het idee voor een een nieuwe parkeergarage onder de Beestenmarkt. „Dat is erg duur, maar ook een hele mooie oplossing van de parkeerpro- blematiek op die plaats. De auto's onder de grond, een mooi uit- gaansplein erboven. Daar mag de gemeente best een paar mil joen in stoppen". Pag 13: „Een ongewenste erfenis laat ik niet achter" 14 PAGINA'S Gemoedelijke sfeer bij Vrij- Katholieken ANWB niet gelukkig met a strafpunten- systeem V Britse kinderkrant staat bol van m grote-mensen- k problemen V 1 f- Jean-Paul van Poppel sprinter a van de jaren y tachtig 1 Hotel en congresruimte aan Levendaal in Leiden Eerste afvallers bij WK paalzitten in Noordwijkerhout Katwijkse Visserijdagen minder uitgebreid dan anders GEESTELIJK LEVEN 2 OPINIE/WEER/BRIEVEN2 BINNENLAND -3 BUITENLAND5 ECONOMIE 6 SPORT 7/8 RADIO EN TELEVISIE 9 LEIDEN 11 OMGEVING12 EN 13 KUNST 14 8 PAGINA'S Voetbal op tv Duitsland 1, 20.15 uur: Werder Bremen - Eintracht Frankfurt (Westduitse Su per Cup). De meeste ongelukken gebeuren in huis. De een snijdt zich in zijn vinger bij het aardappelschillen, de ander valt van een trap en een derde krijgt een stroomstoot uit een oud strijkijzer. Soms is het zo erg, dat je met zo'n ongeval in de krant terecht komt. Maar de Leidse Courant meldt zulke berich ten natuurlijk liever niet. Integendeel, we stellen juist een slim EHBO-kofTertje beschikbaar om iets bij de hand te hebben om daarmee tenminste erge re dingen te kunnen voorkomen. Helaas hebben we dat koffertje niet voor alle abonnees. Zelfs niet voor u, als u onderstaande bon alleen maar invult. Maar wel voor degene, die ons een nieuwe abonnee aanbrengt. Elders in de krant treft u daarvoor de geschikte bon aan. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1