*cidóe Sotnont Meer industrie in Groene Hart gewenst I a STAD OMGEVING /der uuet Arbeidsbureau krijgt toeloop van vrouwen Gemeente geeft grote geld voorrang" Een cadeau van formaat rerleiding m DINSDAG 19 JULI 1988 PAGINA 9 op vakantie en de auto r de deur. Probeer dan zoon des huizes maar s de verleiding te weer- n om even een ritje te ten. De jongeman die gisteren voor kanton- iter Spreij moest verant- >rden had aan die verlei- geen weerstand kunnen len en had zich over pa's i ontfermd. Op de Wil de Zwijgerlaan in Lei- was het ritje echter ruw itoord. De boom die daar ;s de kant van de weg id betekende het einde het tochtje. moest uitwijken voor kat", zo legde de jonge- ietwat beschroomd uit. ervaren automobilist die manoeuvre mis- ien nog tot een goed ein- cunnen brengen, de rijbe- iloze verdachte echter Tegenover de politie hij verklaard dat hij wat perig was en zich enigs- i licht in het hoofd voel- Dat lichte gevoel in het fd maakte na de klap voor een stevige fdpijn, want de jongeman bij de botsing een her- schudding opgelopen, auto was er slechter van ekomen. „Die was total zo meldde de verdach- net bedeesde stem, en hij zich de weinig vreugde- Ie thuiskomst van zijn ou- s waarschijnlijk nog goed inneren. „Wat wil dat gen?", zo vroeg officier i justitie Van den Broek, it-ie niet meer te repare- was", antwoordde de ;eman, wat verbaasd over 'ebrekkige algemene ont- keling van de jurist. Die k wel te weten wat total betekende, maar bedoel- te vragen hoe een en an- f in huiselijke kring was jelost. „Mijn vader heeft 1 nieuwe auto gekocht, n mijn centen", antwoord de verdachte en zag zijn gvakantie naar Spanje, nieuwe compact-discspe- de beoogde videorecor- en vele avondjes stappen zich voorbij trekken, officier van justitie had nig mededogen met de altijd rijbewijsloze jonge- n. Hij eiste 200 gulden te wegens het rijden zon- rijbewijs en 150 gulden ;ens het slordige parke- tegen de boom. Kanton- ïhter Spreij vonniste con- Jm. Licht geslagen liep de jeman naar de deur. Hij ide vermoedelijk op- uw- een forse hoofdpijn >men. ling Jongen uit Noordwijker- had al zeven palingen owu ngen in een sloot bij de ÏWeê 'n zÜn woonplaats, ort Rn hij in de kraag gevat d door de Hermandad, jongeman had geen vi- te en in het water mocht ieso niet gevist worden, ir was hij zich allemaal bewust, zo had hij tegen- de politie toegegeven, aarom heb ik die boete gulden ook betaald", meldde hij kantonrechter I officier van justitie vond een merkwaardige zaak. het dossier was van de be ng niets van terug te vin- en die 198 gulden was zeer ongebruikelijk be- j. „Was het geen 190?", leg Van den Broek. Ja, kon wel kloppen, gaf de geman toe. Nee, een be sje dat hij al had betaald hij nu niet overleggen. De heeft u betaald?", ,ieg Van den Broek. „Nou, j heb die acceptgiro aan n moeder gegeven en die het verder regelen", leg de verdachte geduldig uit. officier van justitie am de zaak nu plotsklaps tl wat minder merkwaar- voor. „Tsja, da's niet be- dd een hard bewijs dat er aald is", mompelde Spreij. officier van justitie wilde zaken niet onnodig ge- npliceerd maken en eiste julden boete en ver- Iverklaring van het vis- teriaal, dat gezamenlijk n 2.000 gulden waard was. icht blijken dat er al was aald, dan zou de verdach- er verder niets meer van |(j_ ren. Met name de ver- Tirdverklaring vond de Jgeman wat overdreven, 't was rustig aan het vissen deed geen mens kwaad", lus de verdachte. Spreij nd het kwaad jegens de [eloze vissenDevolking iter ernstig genoeg en nniste conform de eis van officier. PAUL VAN DER BIJL Scenes uit prehistorie LEIDEN De stichting Prehisto risch Huis speelt zondag scenes uit het dagelijks leven van een prehis torische nederzetting in het Rijks museum van Oudheden. Daar wordt momenteel de tentoonstel ling Nederland Onderste Boven gehouden. In korte voorstellingen wordt getoond hoe mensen toert gekleed gingen, en hoe ze zich be zig hielden met bijvoorbeeld spin nen, weven, manden vlechten, hout bewerken en graan malen. Het Rijksmuseum, dat gevestigd is aan het Rapenburg 28, is zondag middag geopend van een tot vijf uur. De tentoonstelling Nederland Onderste Boven duurt nog tot en met 2 oktober. Van scheepswerf naar nieuwbouwwijk De Zijloever ondergaat momenteel een metamorfose. Waar nog niet zolang geleden scheepswerven en andere metaalverwerkende industriën huisden, verrijst nu een complete nieuwbouwwijk. Uitein delijk zullen er 257 woningwetwoningen tussen de Sumatrastraat en de Zijl worden gebouwd. Het project zal over ongeveer drie jaar klaar zijn. Er wordt in verschillende blokken gebouwd, variërend van twee tot vijf verdiepingen. Het eerste bouwproject dat wordt voltooid omvat 36 eengezinswoningen in opdracht van de woning bouwvereniging De Eendracht. De eerste woningen zullen naar ver wachting half september worden opgeleverd. In de eerste fase van het plan Zijloever is ook ruimte opengehouden voor het zogenaam de Alternatief Zijloever. Dat omvat een wijkvoorziening met veertig woningen voor bejaarden. Bij de gemeente Leiden wordt momen teel grote haast achter de plannen daarvoor gezet, omdat de teke ningen voor 1 oktober bij het ministerie van WVC en de provincie moeten liggen. Wordt die datum niet gehaald, dan wordt de bouw met minstens een jaar uitgesteld. „We moeten ijzer met handen breken", zo omschreef wethouder H. de la Mar (sociale zaken) on langs de situatie van de gemeente Leiden. FOTO: WIM VAN NOORT KAMER VAN KOOPHANDEL VAN RIJNLAND: LEIDEN Om het ge bied economisch te ver sterken en werkgele genheid te creëren moet in bepaalde delen van het zogenaamde Groene Hart van Zuid-Holland de vestiging van indus- Itrie mogelijk zijn. Ver- der moeten in Rijnland meer wegen worden aangelegd en verbreed. Dit schrijft de Kamer van Koophandel en Fa brieken van Rijnland in een reactie op de vierde Nota over Ruimtelijke Ordening. De Kamer pleit er voor om het Groene Hart, de niet- verstedelijkte gebieden in de Randstad, niet „krampach tig" open te houden. Secreta ris A. Berkhout: „In het Groene Hart zijn al lang be drijven gevestigd. Bepaalde gebieden zijn zeer gebaat bij meer ruimte voor bedrijven, zoals Ter Aar, Nieuwkoop en Alphen aan den Rijn. Het zou een goede zaak zijn als duidelijk wordt aangegeven dat je daar nog wat kunt doen en op andere plaatsen niet". Berkhout vindt dat aan de uitbreiding industriegebie den wel voorwaarden moeten worden gesteld, maar dat die niet te streng moeten zijn. „Je moet het genuanceerd benaderen", zegt Berkhout. De Kamer schrijft dat het economisch ontwikkelen van het Groene Hart niet per definitie een aanslag op dit gebied betekent. Dat hier geen aandacht aan wordt be steed in de nota leidt volgens de Kamer tot ongewenste ontwikkelingen. „Reeds zeer lang gedijen economische ac tiviteiten in het Groene Hart", aldus de brief. De aanleg van wegen dient daarbij niet als bedreigend maar als beschermend ge zien te worden. Wegen kun nen ongewenste uitbreiding van activiteiten tegengaan, zo schrijft de Kamer. De Kamer van Koophandel wil dat 50 tot 80 hectare van de Oostvlietpolder kan worden gebruikt voor de vestiging van bedrijven. Ook vier andere stukken grond moeten worden ontwikkeld: 15 hectare langs de A44 in Oegstgeest en Leiden, 40 hectare in de as Hillegom- Lisse-Sassenheim, tussen de oude Rijksstraatweg en de A44, 40 tot 60 hectare in de Alphense regio (waaronder Gnephoek) en 10 tot 15 hec tare voor kantoren naast of in de buurt van stations, on dermeer in Leiden en Al phen aan den Rijn. Genoem de gebieden bieden tot voor bij 2000 voldoende ruimte voor de vestiging van bedrij ven, schrijft de Kamer. Wensen De brief noemt liefst twaalf wensen op het gebied van de infrastructuur. Zo moet rijksweg 11 in beide richtin gen vier rijbanen krijgen en de SW 7 (tussen Alphen en Leimuiden) twee. De Lei- muiderbrug moet worden verbreed. Voorts moet de „Alphense ruit" worden vol tooid met de aanleg van een noord-westeliike randweg om de Gnephoek, die aan sluit op de SW 7. Er moet dan een tweede brug over de Rijn worden gebouwd. An dere wensen zijn: aanleg rijksweg 16 (van Haarlem naar de A4) in combinatie met secundaire 'weg 2/20 door de Bollen streek en volwaardige aan sluiting Rijksweg 4/44. De oost-west verbindingen moeten worden verbeterd, verbreding A4 tot zes rij banen tussen Schiphol en Leidschendam, verdubbeling spoorlijn Leiden-Utrecht, meer mogelijkheden voor openbaar snelverkeer, TGV-station bij Schiphol, grotere gemeenten beter bereikbaar maken voor eco nomisch verkeer en daar meer parkeergelegenheid voor aanleggen. De Kamer meent dat Rijn land daarin ten onrechte erg weinig aandacht heeft ge kregen in de vierde Nota. „Rijnland is het centrum van de Gouden Driehoek, het gebied tussen Leiden, Haarlem en Utrecht, en daarom van groot econo misch belang. Het gebied ligt bovendien centraal tussen Schiphol en Rotterdam", al dus Berkhout. VEEL HERINTREEDSTERS SCHRIJVEN ZICH IN LEIDEN De arbeidsbureaus in Leiden en Lisse hebben in de eerste helft van dit jaar een gro te toeloop van vrouwen en meis jes te verwerken gekregen. Steeds meer vrouwen willen op nieuw aan de slag nadat ze een tijd niet gewerkt hebben, zo con cluderen medewerkers van de arbeidsbureaus. Vorige maand waren het niet alleen die zoge naamde herintreedsters op de arbeidsmarkt, maar ook veel schoolverlaters die zich kwamen inschrijven. Al met al waren er in de eerste zes maanden van dit jaar meer uitschrijvingen dan inschrijvingen: 9.639 uitschrij vingen tegen 8.923 inschrijvin gen. In vergelijking met de eer ste zes maanden van 1987 blij ken dit jaar meer mensen zich ingeschreven te hebben. In het eerste half jaar van 1988 meld den 8.923 werkzoekenden zich bij het arbeidsbureau, 901 meer dan in de eerste helft van 1987. Het merendeel van de werkzoe kenden was man: 4.796 tegen 4.127 vrouwen. De groei ten op zichte van 1987 is toe te schrij ven aan een toename van het aantal ingeschreven mannen met negen procent en van de vrouwen met 17 procent. Dat laatste cijfer valt grotendeels toe te schrijven aan herintreedsters die zich melden op de arbeids- SUPERMARKT BAVELAAR OVER KOMST ALBERT HEIJN: LEIDEN Woedend heeft J. Bavelaar zaterdag kennis genomen van het bericht dat de gemeente wil meewerken aan de komst van Albert Heijn naar de parkeergarage aan de Ir. Driessenstraat. Schuin tegenover de win kel waarvan Bavelaar sinds 1955 het gezicht van bepaalt. Hij concludeert daaruit dat de gemeente het grote geld voortrekt en de „kleintjes" in de kou laat staan. „Als Al- bert Heijn echt komt, is dat een grote klap voor onze zaak. Het kan niet anders of het gaat ons veel klanten kosten. Maar we laten het er niet bij zit ten, we zullen ons op alle mogelijke manieren ver zetten. Desnoods - tot de Kroon toe. Dat zoiets veel geld kost, moeten we dan maar voor lief nemen". Het besluit van burgemeester en wethouders om de groot grutter de helpende hand toe steken door middel van een wijziging van het bestem mingsplan is gebaseerd op de mening dat de binnenstad baat heeft bij de komst van de su permarkt. Dat zou niet nadelig hoeven uit te pakken voor Su permarkt Bavelaar. Die con clusies staan in een rapport dat binnenkort openbaar wordt. Aannemingsmaatschappij Eri ca uit Leiden, bouwer en ex ploitant van de nieuwe garage, heeft om de gemeente te over tuigen laten onderzoeken wat de effecten van de komst van AH zijn en of er aan zo'n zaak behoefte bestaat. „Gebleken is dat AH een gun stig effect kan uitoefenen op het kernwinkelgebied", aldus G. Schramm van de afdeling ruimtelijke ordening van de gemeente. „Zo'n soort super markt is er nog niet in de buurt. Het gaat om een lu xueuze zaak, die ongetwijfeld een bepaalde groep mensen naar de binnenstad zal trek ken, die daar nu niet komt. De verwachting is dat die mensen niet alleen naar AH zullen gaan, maar ook andere win kels in de buurt bezoeken". Kaviaar Bavelaar, die zijn zaak in 1986 aan zijn zoon Philip heeft ver kocht, vindt dat fabeltjes. „Mensen die naar AH komen kunnen hun auto erboven par keren in de garage. Ze laden hun boodschappen in en rijden weer weg. Waarom zouden ze de Haarlemmerstraat in gaan? Nee, ik geloof er allemaal niets van. Zo'n onderzoek stelt ge woon helemaal niets voor, het is bovendien partijdig omdat Erica het onderzoeksbureau heeft uitgekozen. Je kunt er geen bedrijfsadviseur of advo caat over aanspreken; ze vin den zo'n onderzoek allemaal verloren moeite". Schramm geeft Bavelaar ten dele gelijk. „Zo'n rapport is al tijd een beetje discutabel. Wat het werkelijke effect van zo'n vestiging is, dat moet ie maar afwachten. Misschien dat zelfs winkels buiten de binnenstad daardoor klanten verliezen, misschien ook niet. Dat weet je gewoon niet". Het rapport adviseert Bavelaar junior van zijn supermarkt een speciaalzaak te maken. Direc teur A. Swaak van Erica: „Wie iets van economie begrijpt weet dat zo'n winkel in de buurt van Albert Heijn heel goed kan profiteren van het bezoek dat zo'n grootgrutter aantrekt. Dat moet meneer Bavelaar maar eens vragen aan groenteboer Mink van de Korevaarstraat. Sinds de komst van Hoogvliet naar de Sandersgarage is zijn omzet verdubbeld. Maar dan moet ie wel je winkel aanpassen en de service verhogen. Juist die winkels met extra service vul len een gat in de markt". Bavelaar senior ziet dat geheel niet zitten. „Specialiseren? Waarin dan? Een gebakken ei of zoiets? Wij verkopen die specialiteiten al, kaviaar koop je bij ons, niet bij Albert Heijn. Daar begin ik niet aan". Ver der vindt hij dat de service in zijn zaak niets te wensen over laat: „Er lopen hier zeven mensen rond om klanten te helpen, ook bij het inpakken. Desnoods worden de spullen thuis bezorgd". Erica heeft Bavelaar sr. drie voorstellen gedaan, aldus Swaak: hij kan zijn winkel op heffen en een afkoopsom krij gen, terwijl zijn zoon bedrijfs leider wordt bij AH of daar een eigen winkeltje kan begin nen in artikelen die AH niet verkoopt. Ook heeft Swaak hem een winkelpand aan de Breestraat aangeboden. Maar Bavelaar wil geen goed lo pend, gezond bedrijf opheffen, zo zegt hij. „Ik laat me niet omkopen". FOTO: WIM VAN NOORT „Het lijkt wel of Swaak in Lei den de touwtjes in handen heeft en niet burgemeester en wethouders. Trouwens, ik heb altijd gedaoht dat die PvdA- mensen er voor het midden- en kleinbedrijf zaten. Daar merk ik nu niks van, ze zitten er voor kapitale zaken als AH en Erica. Het interesseert ze kennelijk weinig dat dit heel slecht is voor ons. Niet dat AH meer te bieden heeft dan wij, of zoveel goedkoper is, maar veel klanten zullen hier voor lopig niet meer binnen stap pen. Gewoon omdat het mas sale van een winkel als AH voor velen een lokker is". Bavelaar heeft reeds enige tijd geleden een advocaat inge schakeld. „Ik ga op alle moge lijke manieren proberen om de komst van AH tegen te hou den", kondigt hij strijdlustig aan. „Als we verliezen lijden, dan zal de gemeente ze moeten vergoeden". -.„Bavelaar zal ongetwijfeld te lijden hebben onder de komst van Albert Heijn", weet Schramm nu al. „De gemeente zal dan ook elke aansprake lijkheid voor zijn inkomsten derving willen uitsluiten. Al- bert Heijn moet daarvoor op draaien. Misschien dat overleg tot een oplossing kan leiden. We zien wel hoe het verder gaat, het college wil in elk ge val graag dat Albert Heiin naar de Driessenstraat komt Swaak wil van geen overleg met Bavelaar meer weten. „Wij hebben een half jaar on derhandeld en hem diverse voorstellen gedaan. Daar is hij niet op ingegaan. Blijkbaar gokt hij er op dat we een nog hogere prijs op tafel leggen, maar dat kan hij wel vergeten. Ons geduld is nu op, hij zoekt het maar uit". Bavelaar: „Swaak interesseert het niets wat er met ons gebeurt. Als hij zijn plannen maar kan uitvoe ren. En de gemeente helpt hem daar graag bij". PIETER EVELEIN Kunstenaars kraken leeg schoolgebouw LEIDEN Twee vrouwelijke beeldend kunstenaars hebben gisteren bij de politie gemeld dat ze met een derde collega het leegstaande schoolgebouw aan de Haagweg 5 hebben ge kraakt. Zij willen het pand, dat voorheen dienst deed als dependance van de school De Nieuwe Vaart, gebruiken als atelier. Het schoolgebouw werd enkele maanden geleden ook al door mannelijke kunstenaars gekraakt. Oplichting met geluidsapparatuur LEIDEN Diverse Leide- naars zijn in de afgelopen we ken opgelicht door een tweetal mannen die aan de deur cas sette-recorders verkopen. De mannen bellen aan en tonen een Akai-recorder met een waarde van 1.200 gulden die wordt aangeboden voor 700 gulden. Als een bewoner tot aankoop overgaat, wordt uit een auto een „nieuw" exem plaar gepakt. Als de koper la ter de doos openmaakt, blijkt er waardeloze apparatuur in te zitten. Nog niemand heeft bij de Leidse politie aangifte ge daan. „We vermoeden dat de mensen dat uit schaamte niet durven doen. Wel staat vast dat de twee mannen, een klei ne en een grote, actief zijn ge weest in De Waard en Leiden- Noord. Wij vermoeden dat ze de hele stad doorgaan", aldus een woordvoerder van de Leidse politie. markt. „De toename van het aantal ingeschrevenen kunnen wij niet verklaren uit een toena me van de werkloosheid", aldus de directeur van het Arbeidsbu reau Leiden. „Wij verklaren die toename uit het feit dat meer schoolverlaters en herintreden de vrouwen zich hebben inge schreven, alsmede mensen die niet werkloos zijn, maar zich toch bij ons inschrijven. Wij con cluderen hieruit dat het vertrou wen in de vaardigheden van het arbeidsbureau toeneemt". Het aantal uitschrijvingen bij de ar beidsbureaus in Leiden en Lisse, die gezamenlijk het gewest Lei den beslaan, nam ten opzichte van de eerste zes maanden van 1987 toe met 854 tot 9.639. Ook bij de uitschrijvingen vormen de mannen de meerderheid: 5.613 tegen 4.026 vrouwen. Het stij gingspercentage voor vrouwen bedraagt 16, voor de mannen zes. Al met al zijn er in de eerste helft van 1988 817 mannen meer uitgeschreven dan er werden in geschreven. Bij de vrouwen was dat andersom. Daar waren er 101 inschrijvingen meer dan uit schrijvingen. Schoolverlaters Eind juni waren er in het gewest Leiden 10.486 mensen zonder werk, 6.294 mannen en 4.192 vrouwen. Ten opzichte van de maand mei betekent dat een stij ging van de werkloosheid met 390: 73 mannen en 313 vrouwen. Het arbeidsbureau verklaart de stijging door te wijzen op de schoolverlaters die zich in juni vaak bij het arbeidsbureau ko men melden. Deze categorie nam met 354 toe tot 656. Daar van zijn 268 jongens en 388 meisjes. „Deze stijging is niet verontrustend. Hoewel pas in augustus de definitieve balans kan worden opgemaakt, kan ge steld worden dat schoolverlaters toch het meest van de daling van de werkloosheid profiteren. Velen komen snel aan het werk", aldus de medewerkers van het arbeidsbureau. Verder is het de ervaring van het arbeids bureau dat het over het alge meen niet zo'n probleem is om schoolverlaters op de markt te brengen. „Wij beperken ons in eerste instantie meestal tot het geven van uitgebreide informa tie. Meestal redden ze zichzelf dan wel". In het rayon Leiden steeg de werkloosheid vooral in de sectoren kantoor (81 meer), handel (69 meer), onderwijs (65 meer) en verzorging (50 meer). In de bouw daalde de werkloos heid met 49. In het rayon Lisse was een zelfde beeld te zien. Hier was wel een extra toename te zien van vrouwen die seizoen werk in de bollensector willen doen. In juni ziin er bij het arbeidsbu reau Leiaen 329 vacatures inge diend en in Lisse 137. De metaal (64) en de bouw (91) waren daar bij koplopers. In beide sectoren is vooral vraag naar goed ge schoold personeel. Ook de han del en de kantoorsector meldden aardig wat vacatures: 61 en 57. In de eerste helft van 1988 zijn er in totaal 2.834 vacatures inge diend, in 1987 waren dat er 3.073. Een achteruitgang in het aantal aangemelde vacatures, maar het arbeidsbureau vindt het nog te vroeg om aan het cij fer conclusies te verbinden. Eind juni stonden er 1.103 vaca tures open, evenveel als eind 1987. De werkloosheid ontwikkelde zich de afgelopen maand als volgt: mei '88 jun '88 mei '88 jun '88 Alkemade 100 102 71 77 Katwijk 457 457 196 219 Leiden 3760 3767 2096 2217 Leiderdorp 319 324 202 218 Oegstgeest 196 206 158 169 Rijnsburg 73 78 51 57 Valkenburg 19 25 16 19 Voorschoten 238 260 162 177 Warmond 52 54 40 38 Zoeterwoude 63 63 48 51 Hillegom 198 201 193 234 Lisse 206 208 201 221 Noordwijk 265 255 169 188 Noordwijkerhout 106 120 92 110 Sassenheim 99 102 126 129 Voorhout 70 72 58 68 Totaal 6221 6294 3879 4192 7 en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook 1 hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Nol Sac Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Saam:. Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f70,93 Stuor als dank de handdoek aan: Saam:Vooi Adres: Stuur deze bon ineevuld aan de Leidse Courant Antwoordnummer :r I

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9