„Werkgelegenheid én gastronomie in puree" Boek nu voor augustus uw bungalowvakantie: op de tweede week 50% korting! TOPRESTAURATEURS TEGEN AFSCHAFFING AFTREKBAAR ETEN IEUWS Bij kindermishandeling is hulp zinvoller dan gevangenisstraf MENDOMDO Lt.kol. Bosshardt: Huisje op de Mookerheide Banken proberen student aan zich te binden na: BINNENLAND QeidóaQowvcvnt DINSDAG 19 JULI 1988 PAGINA 3 Dees wil meer grip op prijs van medicijn UTRECHT Staatssecretaris Dees van volksge zondheid heeft een nieuwe maatregel aangekon digd om de prijzen van geneesmiddelen in be dwang te houden. Hij wil daartoe de concurrentie in de farmaceutische groothandel stimuleren. De groothandel heeft in de huidige situatie belang heeft bij hoge prijzen'. Ze berekent de apotheker namelijk een bepaald percentage van de fabriek- jlieri sprijs. In 1984 was dit percentage volgens het mi nisterie 21,2. De bruto-marge maakte 11 procent de eindprijs van de geneesmiddelen. In an dere EG-landen is de marge aanzienlijk kleiner. n Bovendien wordt ze hier door de groothandel zelf Iraqbepaald en is ze in Nederland in tegenstelling tot de overige EG-landen aan geen enkele wet telijke regel gebonden. Dees heeft het COTG om adviezen gevraagd hoe de concurrentie in de groothandel het best vergroot kan worden. rome Oo Twee jaar cel voor verkrachting AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft de 25- jarige H.H. uit Amsterdam gisteren tot twee jaar cel veroor deeld wegens verkrachting en zware mishandeling van een dertigjarige balletdanseres. De man bedwelmde de vrouw vorig jaar april. Toen zij bewusteloos was had hij gemeen schap met haar en tatoeëerde hij bovendien over een lengte van 20 centimeter zijn naam op haar buik. „De dader heeft de lichamelijke integriteit van het slachtoffer op bijzonder ernstige wijze gekrenkt. Op geraffineerde wijze heeft hij haar bedwelmd en getatoeëerd", aldus de rechtbank. Het verweer van de man dat de vrouw de gemeenschap zelf wilde en ook toestemming had gegeven voor het tatoeëren, verwierp de rechtbank. Het 30-jarige slachtoffer beklaagde zich na de rechtzaak erover dat zij door het openbaar mi nisterie in Amsterdam niet was ingelicht over de datum waarop het strafproces twee weken geleden werd gevoerd. Daardoor had zij niet de mogelijkheid zichzelf als beledigde partij in het strafproces te voegen en een schadevergoeding te eisen. De enige mogelijkheid voor de vrouw alsnog haar gram te halen is een civiele procedure. Bollenkweker Dix 107 jaar HEEMSTEDE Bloembollenkwe- ker J. F. Ch. Dix wordt morgen 107 jaar oud. Dix kruiste in de jaren twintig kleine Due van Toltulpen met langstelige Darwintulpen met als resultaat de Mendeltulpen. Die konden in februari en soms nog wel vroeger in bloei worden getrokken en dat was in die tijd een grote sen satie. Tot dan toe was het niet mo gelijk in de winter langstelige tul pen in bloei te krijgen. Dix ontwik kelde ook een tweede ras tulpen: de leliebloemigen. Verder kweekte hij verschillende andere bolgewassen. Dix schreef tevens boeken over bloemen en planten en hield vroe ger radiopraatjes over zijn werk. Zijn activitèiten hebben hem diver se erelidmaatschappen en andere onderscheidingen opgeleverd. j 0jX. NATIONAAL VLINDERJAAR HARD NODIG WAGENINGEN Dagvlin ders vormen een sterk be dreigde diergroep en verdie nen extra aandacht. Daarom heeft de Vlinderstichting 1989 uitgeroepen tot Nationaal Vlinderjaar. In de afgelopen 40 jaar zijn al 14 van de 75 soorten uit ons land verdwe nen en worden nog ruim 25 soorten sterk bedreigd. Op zeer korte termijn zijn maatre gelen nodig om tot een echt behoud en herstel van de dag vlinders te komen, aldus de Vlinderstichting. Rapport vervolging doet homo's onrecht DEN HAAG Minister Brinkman van WVC moet afstand nemen van een conclusie in een rap port van zijn ministerie dat er in de oorlog geen homoseksuelen zijn vervolgd. Dat vindt de werk groep homostudies van de universisteit in Utrecht. De werkgroep is ondermeer gebleken dat op last van de nazi's een apart registratiesysteem voor ho moseksuelen werd opgezet als onderdeel van de plannen om homoseksualiteit intensiever te bestij den. De werkgroep heeft ook moeite met de defi nitie van de term „vervolging". Zo zouden vier mensen die vanwege hun geaardheid in kamp Eri- ka in Ommen hebben gezeten, niet zijn vervolgd omdat ze uit dat kamp zijn gekomen en niet zijn doorgestuurd naar een Duits kamp. Het gewraakte rapport is gemaakt onder auspiciën van het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD). EINDHOVEN De crè me de la crème van de Nederlandse restaurants lijkt opeens wat van z'n voornaamheid te verlie zen. De wereld van haute cuisine, doorgaans geken merkt door een serene rust, ziet het onheil nade ren. Vage voornemens van de regering om on dernemers bij de invoe ring van een nieuw belas tingstelsel de mogelijk heid te ontnemen een za kelijk etentje fiscaal af te trekken, krijgen steeds duidelijker contouren. En voorzichtig beklimmen de Nederlandse topres- taurateurs de barricaden. Want wie aan de aftrekbaar heid van het zakenetentje komt, legt de bijl aan de wor tels van het bestaan van de gerenorrtmeerde zakenrestau- rants. Want dan kon het wel eens heel stil worden in die 200 etablissementen die in Nederland dat predikaat he ten te hebben. Kan een klein segment van een bedrijfstak dan zó afhankelijk zijn van een fiscaal aantrekkelijke re- N VANDAAG geling? „Zo is het wel dege lijk", zegt L. H. Goudsmit, ei genaar van Auberge de Kie viet in Wassenaar en Molen De Dikkert in Amstelveen, twee van de meest gerenom meerde zakenrestaurants in ons land. „Ik kan gerust zeg gen dat ik het, net als veel van m'n collega's, voor negen tig procent van die zakelijke klanten moet hebben. Als die aftrekbaarheid verdwijnt, kost dat omzet en niet zo wei nig ook. Dan zal er ingekrom pen moeten worden. Ik heb zestig man in dienst; van hen zullen er vijf en twintig weg moeten, vrees ik", aldus Goudsmit, die nog niet is be komen van de schrik. Zó duur! Ondernemers eten zó veel en zó duur en geven zó veel bij de belastingaangifte op, dat kan best wat minder, vindt het kabinet. Maar hoe hoog het precieze bedrag is dat jaarlijks aan etentjes voor de belasting wordt afgetrokken is in Den Haag niet bekend. Woordvoerder J. Looman van het ministerie van financiën: „We hebben natuurlijk niet voor elke beroepsgroep op een rijtje staan wat er verdiend en afgetrokken wordt. Dat kun nen we niet laadje trekken". Restaurateur Goudsmit ge bruikt nog net geen kracht termen als hij onder woorden tracht te brengen wat de toe komst van zijn bedrijven zal zijn als de voornemens wet worden. „Een kleuterklasje is het, dat kabinet". Volgens hem gaat het afschaffen van de aftrekbaarheid van het za kelijke etentje het kabinet slechts windeieren leggen, ,,'t Zal meer werkloosheidsuitke ringen gaan kosten en minder btw gaan opleveren. Hebben ze daar wel eens aan gedacht? Geld moet rollen. Dat doet het voor ons door de aftrek baarheid, maar straks niet meer. Ook niet voor de over heid". Als de maatregel van het ka- binet doorgaat zal dat naar verwachting het hardst aan komen bij de 200 beste restau rants van Nederland. Daar van zijn er 33 aangesloten bij de Alliance Gastronomique, waarvan L. van Eeghem (ei genaar van De Karpendaalse Hoeve in Eindhoven) voorzit ter is. „Bij ons gaan de hardste klappen vallen. Als de af schaffing van de aftrekbaar heid althans doorgaat, want het is nog niet zo ver". Van Eeghem heeft nog hoop op een goede afloop, terwijl de meesten van zijn collega's al op de kast zitten. „Ik ga ervan uit dat onze protesten, via de werkgeversorganisatie Hore- caf geuit, goed gehoord worden. Goede restaurants zijn, zo zeg ik het altijd, een verlengstuk van het infra structurele plaatje van de ex port. Immers, vrijwel elke.be- langrijke zakendeal en expor torder wordt in ons land bij een goede lunch of diner af gerond of beklonken. Restau rants zijn dus heel belangrijk voor de economie. Gastrono mie is zo langzamerhand on losmakelijk verbonden met zakendoen. Gaat de aftrek baarheid geheel op de helling, dan voorzie ik een stijging gastvrijheidsindustrie, dus in clusief de congrescentra". Van Eeghem en zijn collega- restaurateurs zien eten als on derdeel van de „onderne merscultuur", maar die heeft wel z'n limieten. Inventiviteit Gerard Fagel, eigenaar van het bekende restaurant De Hoefslag in Bosch en Duin, neemt het naderende onheil minder dramatisch op dan Goudsmit: „Ik word er per soonlijk niet door getroffen; er gaan gewoon een paar mensen uit, zo simpel is dat. Dat werkt het kabinet in de hand, net als ze bevordert dat het zwarte circuit door dit plan in omvang zal toenemen. Nu betalen velen bij ons nog met hun credit-card, maar dat zal veranderen. Steeds meer gasten zullen een rekening vragen waar een ander be drag op staat dan het eten in werkelijkheid kostte en ver volgens contant betalen. Ik verwacht van de manager die hier komt dat hij z'n bedrijf goed leidt en derhalve inven tief is, als u begrijpt wat ik bedoel. Voor mijn part wil hij dat i deel i de i bedenken, dat kan de rege ring toch zo zien?" Fagel en andere restaurateurs die in dit marktsegment ope reren zien voor de toekomst de noodzaak tot een zekere popularisering opdoemen. „We zullen er wat privé- markt bij moeten zoeken, van mensen die het uit eigen zak betalen. Goedkoper eten dus. Lagere omzetten derhalve, waarmee ook m'n kosten om laag moeten. Dit is een ar beidsintensieve branche, dus vliegen er opnieuw mensen uit". En dat is nu juist waar voor Alliance-voorzitter Van Eeghem zo bang is. In een complete teloorgang van de branche gelooft hij niet, maar wel in een terugslag in wat hij ,,de Nederlandse gastrono mie" noemt. „Onze restau rants zijn trendsettend voor Nederland. Ze zijn tevens leerbedrijven voor zeer velen. De schade die ons boven het hoofd hangt kost in onze be drijfstak waarin nauwelijks automatisering mogelijk is, di rect mensen. En dat gaat ten koste van het Nederlandse gastronomische produkt, waaraan we de laatste vijftien jaar zo hard hebben gewerkt. Dat vind ik misschien nog het ergst van alles". ARJEN VAN DER SAR 'EN HAAG De meeste hulpverleners bij kindermis- andehng zijn blij met de straf in een zaak waarbij de echter de nadruk heeft gelegd op psychotherapeutische Ihulp en niet op gevangenisstraf. Het gaat hier om een 27- jarige vader die zijn één jaar oude kind tot vier keer toe mishandelde dat ziekenhuisopname noodzakelijk ileek. De mati kreeg zes maanden celstraf waarvan vier •oorwaardelijk en moet worden behandeld in een psychi atrische kliniek. „Als een ouder vanwege kindermishan deling de gevangenis inmoet, heeft dat voor het kind meestal weinig voordelen. Het mishandelen gaat dan ver der als de straf voorbij is. En vaak verergert de situatie", aldus de heer Bolle, lid van de Haagse kinderpolitie. Ani ta Haas is maatschappelijk werkster van de Stichting Vertrouwensarts, waar veel klachten in eerste instantie terecht komen: „Het vervelende van kindermishandeling is, dat het wel heel opvallend zichtbaar moet zijn, eer er wordt ingegrepen. De eerste keer dat een kind blauwe plekken heeft wordt vaak aan een onschuldig ongelukje gedacht. Pas wanneer het vaker gebeurt, kan het ver moeden ontstaan dat er iets loos is. En dan praat ik alleen nog over lichamelijke mishandeling. Als het kind geeste lijk wordt mishandeld is het nog moeilijker te bewijzen Want hoe laat je een kind dat vertellen In beide gevallen begint vaak een lange onderzoeksweg. Via de huisarts of de vertrouwensarts wordt onderzocht of de klacht aanleiding geeft tot justitieel ingrijpen. Meestal dan pas wordt de kinderpolitie ingeschakeld. „Wij hebben geen juridische mogelijkheden", verklaart Anita Haas. „We fungeren vaak als bruggehoofd tussen gezin en justitie. Als een klacht door ons gegrond wordt verklaard benaderen we de ouders en bekijken of hulp op welke manier dan ook zinvol is. Een hulpverlener doet vaak wonderen. Pas als dat geen soelaas biedt, wan neer het kind ook daarna nog wordt mishandeld, schake len we de politie in". De Stichting Vertrouwensarts werd vijftien jaar geleden in het leven geroepen voor medici, die vanwege hun beroepsgeheim hun problemen nooit aan derden kwijt konden. Ze is inmiddels uitgegroeid tot een organisatie, die ook klachten van anderen behandelt. Toch blijft het probleem dat er juist in dit soort gevallen -pas voldoende bewijs is om op te treden als het kind her haaldelijk onder de blauwe plekken zit. Angst, maar ook een zekere schroom weerhoudt mensen er dikwijls van een klacht in te dienen. Want vaak wordt mishandeling niet herkend en is er van onderschatting sprake. Zo ook in het geval in Enschede. Pas toen het kind tot vier keer toe met botbreuken in een ziekenhuis werd opgenomen sloegen de artsen alarm. „Dat is zo", aldus Anita Haas. „Het aantal meldingen dat ons bereikt is in een paar jaar tijd verdubbeld. We heb ben het vermoeden dat de top nog lang niet is bereikt. Desondanks zullen we toch altijd slechts het topje van de ijsberg te weten komen. Vaak is onbekendheid met onze instanties daar debet aan. Blijkbaar is de stap naar de po litie in de meeste gevallen nog te groot. Het is daarom van het grootste belang dat mensen bekend raken met onze instanties". Het geval in Enschede, waarin de rech ter vandaag uitspraak doet, is in zekere mate symptoma tisch te noemen voor andere zaken van kindermishande ling in Nederland. Wellicht dat de geëiste straf dat ook is. Want daar zijn de meeste instanties het wel met elkaar eens. De tijd dat slechts vrijheidstraffen als middel wer den gehanteerd ligt immers ver achter ons. ADVERTENTIE Kom h augustus een pooi w ve|e ver,asp^nc9h^ g°tegen bungalows met olie komfort .nel. klei Met volop wandel- en fietsmogeli|kheden. uitgebie.de pragrammo's voa long en wd. grolis wolerpret «ra groot en Idem sublropsdi golfslagbod. sensationele woteigli|boon en veiwomd bol to. 32°C Mei midgetgolf, Meispeefas, speeltomtjes, bowling, tei... souna en gezellige lestauionts met «iendelijke bediening. Als o snel beslist geniet u straks dubbelop «en de natuur en Verleng uw vakantie voor half geld Als u snel beslist, kunt u in ougustus profiteren von een voordelige verrassing bij Vendorodo. Wont ols u een bungalowvakantie boekt von een week. dan kunt u die heel voordelig verlengen: op de tweede week krijgt u 50% korting! Periode le week 2e week 12 aug. f/m 26 oug. 1100.-* MT- 490.-* 19 aug. t/m 2 sept. 980.-* Mr- 365.-* Beslis nü: hoe eerder u boekt, hoe groter de keus. Reserveer vandaag nog bij VSO, ABN Bank of D-Reizen. Nu ook bij de grote postkontoren. Of bel direkt de Vendorado aaa LLCLCLC Reserveringscentrale: UZU O 03 03 03 (ma f/m vr. van 9 tot 19 uur, za. van 10 tot 16 uur). De ptg/en gelden een 6-peiwom geschakelde bungolow Eid. loensienbelosiimj en evi toesla Eventuele ondete lotimgen vervollen bg dit speciale oonbod de vriendelijkste bungalowparken heten u welkom DE KNOLLEN ALS WÉ (Tl VAT m OCtH KCttr [»TTopo«AFl?CH INZiCHT vAtd* Ons vlakke land is vakantieverblijf beslist de moeite waard. Dit geldt ook voor lt. kol on el Alida Bosshardt, die haar rust uitgerekend vindt op de plek waar op 14 :'r: april 1574 de slag op de s Mookerheide werd gevoerd. En rust heeft ze af en toe echt nodig, want ondanks haar pensionering zet de bekendste ambassadrice (75) het Leger des Heils zich nog altijd vijftig weken per jaar haar medemens. ledereen kan rust vinden op de Mookerheide. Haar goede werk werd onlangs weer eens be kroond doordat Air Holland een Airbus naar Alida Bosshardt vernoemde. Momenteel neemt ze de zaken waar op een boerderij voor alcoholisten in Uchelen. Haar „grote" vakantie zit er al weer op. „Ik streef n?ar twee weken vakantie per jaar, maar dat" komt meer door gebrek aan tijd dan dat ik niet vaker zou willen. Vrienden van mij uit Mook laten mij 's zo mers in hun huisje aan de Mookerheide in de weken dat zij er niet zijn. Af en toe ga ik er tussendoor ook nog wel eens heen. Ik lees daar dan wat, wandel (Vo gels kijken? Ik zie echt geen verschil tussen de meeste vogels), bor duur en doe wat aan mijn achterstallige post. Ik krijg bijvoor beeld elk jaar wel zo'n zeven a achthonderd kerstkaarten. Daarvan moet ik er in het voor jaar altijd nog een paar honderd beantwoorden en op de Mookerheide doe ik er ook nog elke dag een stuk of twintig. Heel rustig, want daar word ik zelf rustiger van. Ik ga tijdens de vakantie vanuit Mook bijna nooit Nijmegen in; aan de drukte van een grote stad heb ik dan even geen behoef te. Ik ga ook altijd al leen op vakantie, lek ker geïsoleerd in een rustige omgeving, zodat niet iedereen aan me zit te trekken. Ik denk dat er wel meer mooie plekjes zijn zoals de Mookerheide, maar dat ik hier zit komt gewoon door een samenloop van omstan digheden. Maar ik zou er niet altijd willen zijn. Ik woon in de Amsterdamse binnen stad en daar ben ik happy hoor. FOTO'S: PR/DIJKSTRA Ik rust wel uit van mijn vakantie, maar er is ajtijd weer een heel programma dat op me afkomt als ik terug keer; dat werk verzin •ik niet zelf. Maar ik heb daar dan altijd wel weer zin in, zolang ik het lichamelijk aan kan. Er komt natuur lijk een tijd dat het tempo langzamer is dan tien, vijftien jaar geleden. Eigenlijk gaat het nu al iets langza mer, want ik moet 's- ochtends steeds goed nadenken wat ik alle maal moet doen. Daar om maak ik steeds een lijstje". DEN HAAG Studenten die hun collegegeld ko mend jaar in termijnen willen betalen, zijn de af gelopen weken bestookt met aanbiedingen van banken die daarbij willen bemiddelen. Met ingang van het nieuwe studiejaar is het voor studenten niet langer mogelijk zelf voor de gespreide betaling zorg te dragen. De administratiekosten die voor de bemiddeling moeten worden betaald verschillen per bank. De Postbank, NMB en Amro Bank brengen een tarief van dertig gulden in rekening, andere banken vragen bedragen tussen de vijftien en 25 gulden. De Verenigde Spaarbank („de bank met de S") rekent dit jaar nog geen extra kosten. De kosten verschillen overi gens niet alleen per bank. maar ook per plaatselijke vestiging. De banken stellen als voor waarde dat de student recht heeft op een studietoelage krachtens de Wet Studiefi nanciering. Bovendien stel len de meeste banken als voorwaarde dat dit geld rechtstreeks op een te ope nen rekening wordt bijge schreven. De aanbiedingen van de ban ken zijn een gevolg van de onlangs aangenomen Harmo nisatiewet die allerlei nieuwe bepalingen over studiefinan ciering en collegegeld bevat. Zo innnen universiteiten en hogescholen met ingang van het nieuwe studiejaar zelf de collegegelden. Voor het in nen van collegegeld in ter mijnen hebben de universi teiten en hogescholen afspra ken gemaakt met banken. Voor die betalingsregeling brengen de banken de stu dent dus meestal kosten in rekening. Daarmee komt een eind aan de regeling waarbij het voor de student mogelijk was de gespreide betaling, zonder verdere kosten, met bankcheques of betaalkaar ten uit te voeren.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3