TENNIS CIRCUIT Scherpe aanval op Bush bij opening conventie Stenen opnieuw symbool opgehoopte frustraties Matige bezetting Hillegom Sterk A-veld tijdens Badgastentoernooi Nieuwe Ajax-coach wil systeem Oranje „Geen PLO-bestuur bezette gebieden Geen akkoord reisvisa joden uit Sovjetunie Rabobank Q BINNENLAND/BUITENLAND EcicbeQoirumt DINSDAG 19 IUU 1988 PAGINA 11 AC CcidAC Sou/tont Meloenenkoorts leidt tot rellen PEKING Chinezen hebben in hun jacht op watermeloe nen de afgelopen week de po litie aangevallen en plantages verwoest; de Chinese „meloen- koorts" heeft daarmee haar jaarlijkse hoogtepunt bereikt. In China zijn de moeilijk ver krijgbare watermeloenen een delicatesse. De oogst leidt elk jaar weer tot hysterische con flicten. Zo bestormden onlangs tweeduizend mensen boerde rijen in midden-China en maakten 250 ton meloenen ter waarde van 42.000 gulden buit. De politie moest machteloos toekijken. ATLANTA De Ameri kaanse Democratische partij is de conventie in Atlanta begonnen met een scherpe aanval op vice- resident George Bush, ush is zoals bekend de Republikeinse presidents kandidaat. Ann Richards, die in de staat Texas de openbare financiën beheert, verweet Bush dat hij in de afgelopen acht iaar vol strekt geen belangstelling ge toond heeft voor de echte pro blemen van de Verenigde Sta ten. „Arme George kent die helemaal niet, hij is in een gouden wieg geboren", riep zij uit in een verwijzing naar de welstand van de familie Bush. Volgens Richards heeft de re- gering-Reagan een beleid ge voerd dat de Amerikanen on- DUKAKIS EN JACKSON SLUITEN VREDE derling heeft verdeeld. Mi chael Dukakis, die de conven tie later in de week zal aanwij zen als Democratisch kandi daat, is volgens haar de man die „het land kan verenigen en de toekomst (e lijf kan". In zijn race naar het Witte Huis kan Dukakis in elk geval rekenen op de steun van do minee Jesse Jackson. De afge lopen week was hun relatie sterk bekoeld, nadat Dukakis de behoudende senator Lloyd Bentsen gekozen had tot „run ning mate", een positie die Jackson ambieerde. Gisteren spraken Dukakis en Jackson drie uur lang met elkaar. gerrechtenactivist de toezeg ging dat hij een belangrijke rol in ae verkiezingsstrijd om het Witte Huis zal mogen spelen. Verder beloofde Dukakis Jackson ook een belangrijke stem in het formuleren van het politieke programma van de Democraten. Jackson kon digde aan dat hii op de con ventie alle mogelijkheden zal gebruiken om zijn standpun ten te laten doorklinken. „De batten en beraadslagingen prikkelen de ziel van onze de mocratie. Wij zullen debatte ren over het beleid, over de prioriteiten en de richting", al dus Jackson. Het akkoord tussen Dukakis en Jackson werd met opluch ting begroet. Er bestond name lijk angst dat de meningsver schillen de conventie in be langrijke mate zouden versto ren. Geen van beiden wilde in detail treden over wat er was besproken of welke rol Jack son zou spelen in een eventue le regering-Dukakis. Wel be nadrukten ze de noodzaak om de verkiezingen in te gaan met een saamhorige Democratische partij. Jackson zei: „Ik ben niet uit op een baan, op een sa laris, op een titel. Ik ben er op uit te dienen, Amerika sterk te houden, Amerika beter te ma ken". Een groot aantal gedelegeer den heeft te kennen gegeven r op n het Ueven het stemgedrag van de kandi-Pa^in daat voor het vice-president-^ SP schap, Lloyd Bentsen, diep-P? P gaand te willen analyseren.'1 Weliswaar wordt verwacht datF de conventie zal instemmen? met Dukakis' keuze van Ben-!3 tsen, maar dat neemt niet dat er aanzienlijke bezwaren* tegen de als conservatief bel* kend staande running-matcr blijven bestaan. "1 'roe VAN DEN BROEK BEZOEKT VLUCHTELINGENKAMP: (Van onze correspondente Willi Werkman) JERUZALEM De ste nenregen die gisteren op de Nederlandse journalis ten in het Palestijnse vluchtelingenkamp Ka- landia op de bezette Wes telijke Jordaanoever neer daalde, was het geweldda dige symbool van de frus traties waarmee het be zoek van minister-presi dent Ruud Lubbers en de minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek aan Israel de afge lopen dagen was omge ven. Kalandia, een uit 1949 stam mend vluchtelingenkamp waar rond vijfduizend Palestij- nen wonen, was rustig, schoongeveegd en gespannen vóór minister Van den Broek er gistermiddag arriveerde. Maar zodra de Nederlandse gast door vertegenwoordigers van de 'UNWRA, het agent schap van de Verenigde Naties voor Palestijnse vluchtelingen, was verwelkomd, was het hij sen van 'de Palestijnse vlag door enkele jongeren de aan leiding tot een zó hevige op roer onder de bewoners, dat het Israëlische leger met traangasgranaten en rubber kogels ingreep. De Israëlische soldaten moch ten echter pas optreden nadat minister Van den Broek in al lerijl het kamp had verlaten. Van een wandeling door de nauwe straatjes van het kamp moest hij terwille van zijn ei- fen veiligheid dan ook afzien, n Kalandia zelf vielen geen gewonden, maar het feit dat gisteren elders in bezet gebied opnieuw drie Palestijnen door het Israëlische leger werden gedood, was voor minister Van den Broek gisteravond aanlei ding om te spreken van „diepe ongerustheid". Tijdens een persconferentie vlak na zijn ervaringen in Ka landia zei minister Van den Broek in Jeruzalem dat de Palestijnse opstand een gevolg is van „diepgewortelde fru stratie". Hij zei ook verontrust het Israëlische leger in bezet gebied. Gisteren nog werd de deportatie van weer enkele Palestijnen aangekondigd. De moeder van één van hen riep ons wanhopig toe de Neder landse minister over het lot van haar zoon te willen vertel len. Ze kreeg er niet de kans toe. Israëlische militairen jaag den niet alleen héér weg, maar ook de pers. Voor zijn bezoek aan Kalandia had minister Van den Broek een lang gesprek met t groep Palestijnse verte» woordigers van de Westelijke Jordaanoever en de Gaza- strook. Een gesprek waarbij de minister liet uitkomen „be langrijke elementen" te heb ben gevonden in het recente document van Abu Sharif, de woordvoerder van PLO- woordvoerder Jasser Arafat, over onderhandelingen met Is raël. „Ik heb de Palestijnen ook gevraagd een meer ge meenschappelijke lijn uit te werken", zei Van den Broek gisteravond. SPORT LEIDEN MARK WOODFORDE FAVORIET OP CASINO NOORDWIJK Het organi satiecomité van het Internatio naal Badgasten-toernooi van Noordwijk is er in het A-on derdeel in geslaagd een attrac tief deelnemersveld samen te stellen. Tijdens het met 25.000 gulden gedoteerde viersterren toernooi geven maar liefst vijf spelers van de top 100 op de ATP-ranglijst in de badplaats acte de presence. De op papier sterkste is de Australiër Mark Woodforde, de mondiale num- r 48, die onlangs op Wim bledon naam maakte door Lendl in de vierde ronde een matchpoint af te dwingen en het in de vijfde set volhield tot 10-8. De A-partijen beginnen donderdagmiddag. De rest van het toernooi, ook de B-, C- en D-spelers komen in Noordwijk aan bod, is in het weekeinde van start gegaan. Woodforde zou volgens de plaatsingslijst in de eindstrijd Alberto Mancini, een Argen tijnse gravelspecialist die mo menteel 58ste staat op de we reldranglijst, moeten treffen. Mancini kreeg van wedstrijd leider John Asselbergs een wild card. De Chileen Pedro Rebolledo (67) en de Duitsers Tore Meinicke (62) en Ricky Osterthun (81) completeren het vijftal. Reisgenoot van Woodforde, de op een 120ste plaats staande Carl Limberger, kreeg van de toernooileiding eveneens een wild card. En daarmee waren de te vergeven wild cards op. Helaas, want in het kielzog van Mancini meld de zich vorige week ook Ben- goechea, maar diens „aan vraag" kon niet gehonoreerd worden. Asselbergs: „De regels van de bond bepalen nu een maal, dat we 22 Nederlandse A-spelers direct tot het hoofd toernooi moeten toelaten, 4 qualifiers het recht daartoe krijgen en de organisatie dus 6 spelers zelf mag aanwijzen. Die zes hadden we al in een vroeg stadium gecontracteerd, dus Bengoechea viel buiten de boot. Je kan zo'n topspeler dan wel een wild card voor de kwalificatie aanbieden, maar ik denk dat we ons daarmee slechts volslagen belachelijk gemaakt zouden hebben". Des ondanks is Asselbergs, die met Truus Heemskerk, Piet Veent- jer, Joop Niezen en Ate Schip pers de voorbereidingen voortP het groots opgezette evene-j= ment verzorgde, uiterst tevre den over het deelnemersveld: IZI „Toen we vorig jaar het A- «T toernooi weer nieuw leven in- bliezen, kregen we alleen de^ss l krenten uit de Nederlandsejoo 1 pap met Mark Koevermans als35 1 winnaar. De sponsors waren 10 j zeer enthousiast over de opzet van een dergelijk toernooi in i badplaats Noordwijk, maar I zeiden daar direct achteraan) dat het toch wel jammer was.U dat er geen tennissers wa-, i ren...". Met dit internationale^) veld, dat aangevuld wordt met Nederlandse corifeeën als Wim Groeneveld en Freddy Sauer, kan Asselbergs wat dat betreft goede sier maken. En bovenal verder werken aan zijn „droom" de wereldtop,^ naar Noordwijk te halen en^o het complex aan de Oude Zee-po weg ingrijpend te renoveren, zoals al vorig jaar werd aange kondigd. Waarbij van concur rentie voor 't Melkhuisie van Piet van Eysden totaal geen sprake is. „Van Eysden wil ze kerheid over zijn deelnemers. Als ze eenmaal in Noordwijkus zijn, dan zullen ze ook nietf meer zo snel wegblijven bijl hem, als ze merken eigenlijk*0 niet meer zoveel zin te heb ben. Ze zijn dan immers al inhs Nederland", aldus Asselbergs,I die wel verklappen wil datj Woodforde voor NoordwijkL door Van Eysden op Wimble-" don is gecontracteerd. ARNOLD VAN DER CAPELLEN AMSTERDAM Nieuwe ba zen, nieuwe wetten. Ajax zal onder het technisch bewind van Kurt Linder anders gaan voetballen dan in de tijd dat Johan Cruijff het wedstrijdfor mulier mocht invullen. Na een week van oriëntatie wilde Linder daar gisteren bij de presentatie van zijn elftal na enig aandringen best duidelijk over zijn. „Voor mij is het systeem, dat het Nederlands elftal in Duits land speelde, de beste oplos sing om het werk over de hele ploeg te verdelen. Nee, wij zul len niet meer met drie spitsen gaan spelen. Voor de balans in het elftal kun je niet meer met Sjre vleugelspelers werken, at is de les van het Europees kampioenschap geweest, zoals elk groot toernooi een ontwik keling in het voetbal aan geeft", was de mening van Linder, die veel gewicht geeft aan allrounders in zijn ploeg. Linder wilde geen waarde oordeel geven over zijn huidi ge materiaal. Na waarin Rijkaard, Bosman, Si- looy, Spelbos, De Wit en Boe ve als belangrijksten uit de se lectie wegvielen, vindt de Westduitse coach het een nor male zaak weer met nieuwe jonge en minder bekende krachten aan de gang te gaan Ajax kocht deze zomer vooi 6,4 miljoen gulden vijf speler aan. De Zweedse spits Petters son was de duurste (3 miljoen) de Volendammer Wim Jonl de goedkoopste. Tennis De Spaanse ten- nister Arantxa Sanchez heeft in Brussel haar eerste toer nooizege uit haar loopbaan behaald. De zestien-jarige speelster versloeg in de uit gestelde finale van de open Belgische titelstrijd de als derde geplaatste Italiaanse Raffaella Reggi in twee sets: 6-0, 7-5. Zeilen De zusjes Marène en Sandra Ammerlaan uit Berkel-Rodenrijs leiden hal verwege de nationale titel strijd in de 420-klasse op de Braasem in Roelofarends- veen. De tweede positie is Sportwereld den/De Bruijn (Zwolle/Dor drecht), de derde plaats wordt bezet door Beilsma- /Reuderink (Eindhoven). Zeilen Het duo Wolve- tang/Seitsma (Amsterdam- /Venlo) is Nederlands zeil- kampioen geworden in de Stern-klasse. Ze voerden na vijf wedstrijden op het Am- stelmeer het klassement aan met 8,7 punten. De Leidse broers Van Hasselt werden met 11,4 tweede. Voetbal Costa Rica ei Panama hebben de eerst kwalificatiewedstrijd in de voorronde van de strijd het wereld kampioenschaplij voetbal in 1990 met een ge lijk spel afgesloten. In Sar José werd het 1-1. Over twee weken volgt de tweede wed strijd in Panama. Boksen De Arnhemse middengewicht Lammert Brink is als enige Nederlan der ingeschreven voor de Europese kampioenschappen voor junioren, die op 8 au gustus in Gdansk (Polen) be ginnen. ring in Jeruzalem wil dat de joden via Boekarest naar Israel reizen. Tijdens ontmoetingen tussen de premiers Lubbers en Sha mir en de ministers van bui tenlandse zaken Van den Broek en Peres is volgens Sha mir wel „diepgaand over de kwestie gediscussieerd", maar is de zaak volgens Lubbers „zeker nog niet uitgekristalli seerd". Lubbers leverde gisteren op nieuw kritiek op het Israëli sche beleid in de bezette gebie den, toen hij een ontmoeting had met minister van defensie Yitzhak Rabin. La,er Qp de dag bezocht hij het gedenkte ken voor de zes miljoen joodse slachtoffers van de Nazi-ter- reur in Duitsland. Samen met Van den Broek, Shamir en Pe res, opende hij een olijfgaard en plantte bomen ter herden king van het feit dat vijfhon derd Nederlandse joden uit handen van de Nazi's werden gered door de bevolking van Jongeren gooien met stenen tijdens het bezoek van minister Van den Broek aan net Palestijnse kamp Kalandia. loei litre .99 JERUZALEM De Is raëlische premier Shamir heeft gisteren gezegd be slist niet in te stemmen met een plan het bestuur over de bezette gebieden op de een of andere wijze in handen te geven van de PLO. Zondag had de woordvoerder van PLO- leider Arafat, Bassam Abu Sharif verklaard dat Sha mir bereid zou zijn het be stuur over de Gazastrook en de Jordaanoever over te dragen aan de PLO. Shamir: „Het is in tegenspraak met wat ik zeg en altijd heb gezegd. Ik ben bereid te spre ken en over vrede te onder handelen met iedere Arabijerbli; ,sche factor, ieder ArabiscHverte land, iedere Palestijnse factor, te sr maar niet met de PLO, niet het met terreurorganisaties". Dcfen minister van energie Moshefhter Shahal (Arbeiderspartij) heefigvaa premier Shamir er gisterenjn pr< echter ook van beschuldigd de civi PLO wel degelijk te hebber! STI aangeboden het burgerlijk bej de T stuur in de bezette gebieaen ojjniste zich te nemen. Volgens hem iéerde vorig jaar in Roemenië een ge-in. N heim plan opgesteld waarin defct de Israëlische premier zich ondei|n a bepaalde voorwaarden bereidn ji heeft verklaard het bestuurfiene van de bezette gebieden aanrteei de PLO over te dragen. „Er iélgen geen woord van waar, ik zaJn bi nooit met de PLO spreken", zcjater weerlegde Shamir gisteren. (Vervolg van de voorpagina) JERUZALEM Israel en Nederland hebben giste ren geen overeenstem ming weten te bereiken over de reisbestemming van joden uit de Sovjetu nie die via de Nederland se amabassade aldaar een uitreisvisum krijgen. De meeste joden reizen via Wenen door naar de Ver enigde Staten. De rege- het dorp Nieuwlande. (Dren te). De Israëlische toezegging borg te staan voor de export van cirtusfruit uit de bezette gebie den geldt vooralsnog voor het seizoen 1988-1989, aldus minis ter Van den Broek. Een con tract daartoe is onlangs al ge tekend tussen Palestijnse frui- texporteurs en Nederlandse importeurs. De eerste duizend ton citrusvruchten worden over ruim twee maanden ver scheept. Bukman in Suriname h0re ,000 SCHIPHOL Minister ontwikkelingssamenwerking Piet Bukman is in de loop vair de dag aangekomen in Surinaja me voor een officieel bezoekagat van twee dagen. De bewindsjchei man besloot eind vorige weetyi ve de hulp aan het voormalige- ev rijksdeel op te trekken naaitalei tachtig miljoen gulden. Tijden^t te zijn eerste bezoek wou Bukcces man niet verder gaan dan dermaal tig miljoen. De minister, diorde verklaarde optimistisch gerdee stemd naar Paramaribo te verbces trekken, neemt na het overleg t< onmiddellijk vakantie. iak tchtl raai LEIDEN Het is Han de Jong en consorten wederom gelukt in Hillegom een mon ster-toernooi neer te zetten. Aan het eind van deze week moeten op de Hillegomse ba nen 1070 partijen verspeeld zijn. Een aantal waar De Jong zijn hand niet voor omdraait: „Vorig jaar waren het er 980 en dat hebben we er ook sim pel doorheen gedraaid". In te genstelling tot vorig iaar mij den dit seizoen de B-toppers Hillegom, omdat het Noord- wijkse Badgasten Toernooi een grotere aantrekkingskracht op de regionale toppers heeft. De „E-top" kan deze week terecht op Bollenpark, dat een groot aantal inschrijvingen ontving. Hillegom Marcel Vink en Madeion Ver- degaal moeten de groten worden in Hillegom. De dit jaar niet echt op dreef zijnde Hillegommer wordt in elk B- onderdeel geacht met de hoog ste eer te gaan strijken. Wat ook geldt voor zijn teamgenote Madeion Verdegaal. De kans dat de voorspellingen niet zul len uitkomen, lijkt gezien de sterkte van het deelnemers veld uiterst gering. In de Cl- klasse is het ook al niet uitge sloten, dat de nummer een, Onno Guinau, op veel proble men zal stuiten. Niet dat de te genstand afwezig is, maar om dat Guinau dit jaar een klasse apart is in C. Aparte klasse heeft ook Aukje Baayens, maar de Cl-vrouwe heeft aan Ellen de Jong wellicht een zware dobber. Het toernooi, dat bijna elk onderdeel in zich herbergt dat maar te beden ken valt, kent een „volwas sen" C2-lijst, waarboven Bob van Overloop en Leontien van Laarhoven als eersten staan vermeld. De plaatsingscom missie moet bij de D-plaatsing een black-out gehad hebben. Anders is het niet te verkla ren, dat Remo Bouwman slechts een zesde notering kreeg toebedeeld. De D-koplo- per in het LCcircuit behaalde dit seizoen immers in elk ge speeld toernooi de finale. Mau rice de Lijster en Michiel van Buuren worden onder andere hoger ingeschat. Wel juist lijkt de inschatting van de presta ties van Marieke Bethlehem. De plussers in deze categorie kennen Nico Tromp en Truus Rijnbeek als „stamhoofden". In het jeugdtoernooi, dat naast het reguliere evenement plaatsvindt, prijken vrijwel dezelfde namen als favorieten als in dat „gewone" toernooi. Noordwijk Onno Guinau voert de plaatsingslijst aan bij de C-heren in Hillegom Waarmee dat jeugdtoernooi vooral kan dienen als revan che voor de geleden nederla gen in het hoofdtoernooi. Badgasten-toernooi Is plaatsen altijd al een uiterst précaire zaak, plaatsen op een toernooi dat veel buitenlan ders en spelers van buiten het district kent is ieder jaar weer een'vrijwel onmogelijke opga ve. De werkwijze van het plaatsingscomité in Noordwijk was dan ook meestal de Leidse spelers een beetje uit elkaar te houden en de „bekende" spe lers van buiten ook een aardi ge plaats te geven. Dat lukte het ene jaar beter dan het an dere, maar vaak gaf die me thode niet al teveel stof tot dis cussie. Merkwaardig is het daarom, dat men in Noordwijk daarvan is afgeweken in de D- klasse. Men plaatste maar he lemaal niet. Waarmee de „minste" deelnemers geen recht wordt gedaan. Met name niet nu blijkt dat Leidse D- toppers Arthur Turk en Cor Jan van der Jagt elkaar vroeg tijdig zullen ontmoeten. Hoe moeilijk het is goed te plaatsen bleek in het HEC, waar de eerste genoteerde Van Bom mel reeds in de eerste ronde verloor van René van Hens- bergen. In de B is dat pro bleem wat minder nijpend, want de goede B-spelers genie ten nu eenmaal enige landelij ke „bekendheid". Zo is Mark van de Donk de verwachte nummer een op grond van zijn 45e plaats op de nationale ranglijst. Stefan Faas wordt als zijn grootste rivaal gezien, hoewel ongeplaatste Nicky Marcovitz een levensgrote be dreiging vormt voor het hele B-veld. Bollenpark De drie wedstrijdleiders, Frans van der Meij, Ton Berends en Arthur Turk, deden een gou den greep door een E-toernooi op poten te zetten. Bollenpark verwelkomt deze week 165 E- spelers en speelsters, die op de 5 kunststof banen de soms nog wat wrakke techniek, maar te vens een ongekend enthou siasme ten toon zullen sprei den. De behoefte aan een E- toernooi bleek met name bij de E-heren groot. Liefst 58 man schreef in. Frans Plug is drie werf favoriet; zowel in de en kel, de herendubbel als de mixed staat zijn naam boven aan de lijst. In de dubbel assis teert GeraTd Warmenhoven hem, die als papieren vier in de enkel over het park gaat. Plonie Maris helpt Plug in de mixed. Maris voert zelf het DEE-veld aan. ARNOLD VAN DER CAPEL LEN

Leidse Courant | 1988 | | pagina 12