Kerkgevers noemen binetsbesluit een ëeschamende vertoning Krakers bedreigden buurtbewoners WD wil nog een robbertje vechten NZH brengt megabus op de weg I/tl ehonden getest Pieterburen Binnenland ggidóc(3otvumt MAANDAG 18 JULI 1988 PAGINA 3 Ee voor ijding iet rej rschrij zien te I iedere iversc co; Vervolg van voorpagina) het bedrijfsleven is te ongerustheid ont- n over de wir-proble- ij tiek. Het kabinet is ge- jifronteerd met een ex- overschrijding van bij een miljard gulden op :e inmiddels opgeheven 'esteringspremie. Daar- worden de compense- ïde maatregelen voor bedrijfsleven - verla- g van de vennoot- lapsbelasting en over heveling van de kinder bijslagpremie naar het rijk - pas in de loop van vol gend jaar ingevoerd en niet zoals eerder is be weerd uiterlijk 1 janauri. De werkgeversbonden VNO en NCW vinden dit respectievelijk een „be schamende vertoning" en een „loodzware hypo theek op het najaarsover leg met de sociale part ners". Voor uitgaven ter verbetering van het milieu is besloten tot een extra belastingheffing van 1,3 cent op een liter gelode benzine. Het kabinet trekt voorts 150 miljoen gulden ex tra uit voor de salarissen van ambtenaren en trendvolgers. Door meevallende EG-uitga- ven bedraagt het te bezuinigen bedrag nog rond de tweehon derd in plaats van 350 tot 450 miljoen gulden. Tachtig mil joen wordt opgevangen door het ministerie van Economi sche Zaken, dat drastisch zal snijden in de exportkrediet verzekering. De resterende 120 miljoen wordt gevonden door bij alle departementen behalve Onderwijs te korten op de gebruikelijke prijscom- penserende maatregelen. Rond de jaarwisseling wordt een stap gezet in de reorgani satie van de gezondheidszorg volgens het plan-Dekker. Hoe groot die stap is, wilde Lub bers niet zeggen. Het gebeurt volgens de premier op basis van de eind augustus te ver wachten berekeningen van het Centraal Planbureau. Voor de tegenvallers in de wao- sfeer komt overleg met het VVD bang voor verlies bij schrappen etentje DEN HAAG - Het schrap- pen van etentjes als aftrek post bij de belastingen is niet alleen bij de horeca op kri tiek onthaald. Het kabinets plan ligt ook slecht op de maag bij VVD-voorzitter Ginjaar. Hij vreest dat het niet meer kunnen aftrekken van zakenlunches en -diners ten koste van zijn partij zal gaan. De VVD wordt al eni ge tijd bestookt met veront ruste brieven, en Ginjaar heeft hierover de VVD-mi- nisters al benaderd. Ginjaar vreest dat de opbrengst van deze belastingmaatregel niet in verhouding staan tot het verlies bij de horeca. bedrijfsleven op gang en wordt mogelijk een interdepartemen tale werkgroep ingesteld, aldus Lubbers. In augustus, als het kabinet zich buigt over het dekkings plan voor 1989, wordt verder gesproken over de nota volks huisvesting en de mogelijke verlaging van de kinderbijslag voor buitenlandse jongeren (het 'woonlandbeginsel'). kab bedi n de eleg HAAG Zaterdagavond tegen egen uur zitten nog twee personen in e nagenoeg donkere Tweede Kamer: e portier en VVD-fractievoorzitter Voorhoeve. Op zijn werkkamer, waar ononi riftig wordt verbouwd, vraagt de li- rsovt erale leider aan de verslaggever die >em bezoekt wat premier Lubbers nu ïen recies heeft gezegd tijdens de pers on ferentie over het kabinetsberaad. en slje, is de omgekeerde wereld: Voor- e die noteert wat de journalist vertelt. Dan kijkt Voorhoeve op. blijft netjes, maar kan zijn onvre- niet onderdrukken: „Ik moet af- idend reageren". In Voorhoeves irminologie betekent dat: ik heb gro- twijfels. idens twee weken kabinetsberaad-is fes koek en ei geweest tussen CDA- ictievoorzitter De Vries, Voorhoeve de regering. De Vries en Voorhoe- 'e hebben zelfs enkele dagen op het 'Departement van Financiën vertoefd met behulp van ambtenaren en omputers, een compromis te berei- ten over een nieuw belastingstelsel. !n premier Lubbers benadrukte de oede verhouding die het kabinet heeft met de VVD. „Er was geen sprake van wrijving", aldus de minis ter-president. Nu De Vries zo positief reageert op de kabinetsplannen, lijken CDA en VVD weer van elkaar ver wijderd. Waar De Vries spreekt van een „verstandige oplossing" en „een belangrijk winstpunt voor de studiefi nanciering" is Voorhoeve sceptisch. Hoewel hij toch nauw met het kabinet heeft overlegd, komt een aantal maat regelen als een volslagen verrassing Voor hem. Onvermijdelijk Volgens Voorhoeve is het op zich goed dat het kabinet even een punt heeft gezet achter de besprekingen. „Maar de studiefinanciering, de wir- firoblematiek en de hoogte en verde- ing van de bezuinigingen moeten on vermijdelijk in augustus weer bespro ken worden". Daarmee spreekt Voor hoeve zijn 'politieke vriend' Lubbers tegen. De premier heeft zojuist im mers gezegd dat deze onderwerpen voorlopig niet meer aan de orde ko men. Voorhoeve vindt dat via de pri vatisering van de studiefinanciering geld moet vrijkomen voor de oplos sing van andere financiële problemen in het onderwijs. „We worden gecon fronteerd met stijgende leerlingental len. De aanvullende beurs kost nogal wat geld. De financiering van het ho ger en wetenschappelijk onderwijs mag niet ten koste gaan van andere onderwijsvormen. De VVD zal hier nader onderzoek naar plegen". Kogel Ook vindt Voorhoeve het onduidelijk in hoeverre de problematiek van de overschrijdingen op de rijksbegroting is opgelost. Het kabinet heeft het ex tra te bezuinigen bedrag plotseling verlaagd van 450 via 350 naar 200 mil joen gulden. „De kogel moest kenne lijk door de kerk. Ik vraag me af of dat bedrag en de verdeling ervan kloppen en of het juist is dat Econo mische Zaken tachtig miljoen gulden moet opbrengen". Als Voorhoeve over de wir-proble- men praat, kan hij zijn ongenoegen nog minder verhullen. „De medede ling van de heer Lubbers dat de las tenverlichting vooruit is geschoven, verbaast mij. Dit schept onzekerheid voor het bedrijfsleven. Het kabinet had eerst een analyse moeten maken van de wir-problematiek en een op lossing moeten bedenken. We weten niets eens of er een werkelijke over schrijding is. De nu gekozen weg is nooit goed voor de bedrijfsvoering van ondernemingen, die immers altijd ver vooruit moeten denken". Nu Voorhoeve toch op dreef is, wil hij ook nog wel zijn twijfels uiten over de reorganisatie van de gezondheidszorg volgens het plan-Dekker. Lubbers denkt dat hierover geen politieke, maar hooguit technische problemen zullen zijn. Voorhoeve: „Ik voel mij niet gebonden aan deze uitspraak van de premier. Ik weet niet of er louter technische problemen zullen zijn en ben daar ook niet over geraadpleegd. De VVD zal in elk geval het plan- Dekker stap voor stap beoordelen". Waarmee Voorhoeve maar al te dui delijk aangeeft dat de VVD in het na jaar op tal van punten nog wel een robbertje zal vechten met het CDA en het kabinet. ROB SEBES iccin voor ID 1 vaw i gezic e] gulden ing 200 rs zat< r zake!,] mag V TERBUREN Bij de zeehon- crèche in Pieterburen zijn za ag enkele jonge zeehonden in- it met een vaccin dat mogelijk herming biedt tegen een dode- virus. Door besmetting met dit zijn in de Oostzee, de Noord- n de Waddenzee tot nu toe le duizenden zeehonden over- Het vaccin is ontwikkeld het Nederlandse Rijksinsti- voor Volksgezondheid en Mi- hygiëne. Volgens Leny 't Hart de zeehondencrèche in Pieter- in moet volgende week blijken vaccin inderdaad werkt. Hengelo bevrijd van verkeerstroom HENGELO Wanneer minister Smit- Kroes (ver keer en waterstaat) eind juli de zogenoemde Kardi naalshoed officieel in gebruik stelt, is Hengelo na jaren vertraging verlost van de 25.000 automobilis ten die nu nog dagelijks door het centrum van de stad rijden. De ruim vijf kilometer lange Kardinaalshoed, onder deel van de Al (Hoek van Holland-Deventer-Duitse grens), is een duur stuk weg geworden: 133 miljoen gulden. De hoge kosten worden vooral veroorzaakt door de vele grote kunstwerken. Burgemeester Be vers van Hengelo erkent dat de aanleg van de Al tot dusverre geen grote economische groei in Twente heeft gebracht, daarvoor blijkt het achterland (Noord-Duitsland, Denemarken en Zweden) te be perkt. Hij verwacht echter een keer ten goede na 1992, wanneer het nog resterende deel van Al in Ne derland (de 22 kilometer tussen Hengelo-Oost en de grens met de Bondsrepubliek Duitsland) is aangelegd. Alpinist dood na val in ravijn DEN HAAG De 55- jarige M. Stiekema uit Amersfoort is naar gis teren is gebleken vrij dagavond om het leven gekomen na een val van 500 meter in een ravijn in het Mont Blanc-massief. De Ne derlandse alpinist be vond zich volgens de Franse politie op een hoogte van 3.000 a 3.500 meter en was bezig met de afdaling van de ber- gengte toen hij uitgleed en een val van onge veer 500 meter maakte. Rotterdammer doodgeschoten ROTTERDAM Een 32-jari- ge inwoner van Rotterdam is gisteren door de zware ver wondingen die hij opliep bij een schietpartij om het leven gekomen. De schietpartij deed zich halverwege de middag voor in een woning in de Maasstad. De man werd le vensgevaarlijk gewond over gebracht naar een ziekenhuis, waar hij in het begin van de avond overleed. De politie heeft nog geen enkel idee over de achtergrond van de schiet partij. Ook weet de politie nog niet wie op de man geschoten heeft. Jachthutten vernield EDE Het Dierenbevrij dingsfront heeft afgelopen weekeinde op de Veluwe een aantal jachthutten, zogenoem de „hoogzitten", omgezaagd en vernield. Het front was actief in Otterlo en Hoenderloo. Ge lijkgestemden voerden een vergelijkbare actie uit in de Bondsrepubliek Duitsland. Volgens de dierenbevrijders jagen Nederlanders in de Bondsrepubliek en Duitsers in ons land. Op die manier zou den de jagers de geldende jachtwetten ontduiken. Vlaardingse arts doodgeschoten VLAARDINGEN De 4C-jarige arts Petronella Achterberg is vrij dagmiddag op een fietspad langs de Vlaardinger Vaart doodgeschoten. Het slachtoffer fietste vrijdag onder lunchtijd van haar werk naar huis toen zij werd doorzeefd met kogels. De vrouw, moeder van drie kinde ren, werkte bij een consultatiebu reau in haar woonplaats. De politie heeft inmiddels de 24-jarige S.A. uit Capelle aangehouden en zegt over voldoende aanwijzingen te be schikken om hem vast te houden. Over het motief van de moord en het wapen konden nog geen mede delingen worden gedaan. Wereldhave biedt op Britse Peachy DEN HAAG - Wereldhave zal een open baar bod uitbrengen op de aandelen van de Britse onroerend-goedmaatschappij Pe achy Property Corporation. Het bod ver tegenwoordigt een waarde van 930 mil joen gulden. Via aankopen ter beurze heeft Wereldhave al 10,4 procent van de aandelen verworven. Wereldhave heeft vorige week tevergeefs besprekingen met Peachy gehouden over een uit te brengen bod. Omdat over de uitgangspunten van het bod geen overeenstemming kon worden bereikt heeft Wereldhave beslo ten eenzijdig een bod uit te brengen. Het bod zal worden uitgebracht door ae Britse dochter Wereldhave U.K. Holdings Limi ted. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Man overlijdt na val van 35 meter ROTTERDAM - De 47-jarige Spanjaard M. Leiras Allegue is gisteren om het leven ge komen, toen hij vanuit een 35 meter hoge stellage op het werkeiland Balder in het Ca- landkanaal in het Rotter damse havengebied viel. Het is de politie stelt een onder zoek in naar de oorzaak van het ongeluk. Bod KNP en VRG op papiergroothandel Proost Brandt DIEMEN/AMSTERDAM - De enkele maanden geleden be gonnen studie over een bunde ling van de papiergroothandels van VRG en KNP is met suc ces afgesloten. Daarbij zijn de raden van bestuur tot de over tuiging gekomen dat volledige toetreding van Proost en Brandt tot de VRG-groep het samenwerkingsverband aan zienlijk zal versterken. VRG wil een openbaar bod in con tanten uitbrengen van 65 gul den per aandeel van de Am sterdamse papiergroothandel Proost en Brandt, zo hebben de bedrijven vandaag geza menlijk meegedeeld. Thans bezit KNP 35 procent van Proost en Brandt. De rest van de aandelen worden op de Amsterdamse effectenbeurs genoteerd, waar vorige week vrijdag 47,10 gulden voor een aandeel werd betaald. Stenen vliegen door de lucht als bulldozers van de politie de barricaden voor het omstreden pand aan de Conradkade te lijf gaan. (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM De be woners in de omgeving van de Conradstraat heb ben vannacht weinig ge slapen. De hele nacht was het onrustig in de buurt, waar krakers en sympa thisanten van de in totaal 130 bewoners die het van daag ontruimde en ge sloopte complex gekend heeft, op diverse plaatsen barricaden oprichtten. Toen om kwart over vijf het was inmiddels vrij wel licht de politie het sein gaf om met de grote operatie te beginnen, wa ren de straten in de Czaar Peterbuurt volgestroomd met belangstellenden. Boven de wijk hingen op dat moment reeds dikke, vette rookwolken, veroorzaakt door brandende autobanden die rond het pand waren aange stoken door de krakers. De meesten van hen volgden de ontwikkelingen vanaf het dak van de vier gebouwen van het complex. Ze hadden aange kondigd er een ludiek gebeu ren van te maken om zo voor enig schouwspel te zorgen voor de duizenden kijkers, van wie velen op een braakliggend terrein bij de Conradstraat rustig op een stoel zaten. Lang leek het er op dat de ontruiming door de ME'ers vanaf het water zou worden uitgevoerd. Ze zouden daarbij gebruik maken van diverse schepen. De politie liet de ac tievoerders weten dat in prin cipe geen geweld zou worden gebruikt. Bij de voorbereidin gen rond vijf uur bleek dat de brug over de Oostenburger- vaart achter het pand eerst niet openging; een politie met een bak ME'ers kon er niet door. Het euvel werd later verholpen. De eerste charge van de ME vond om zes uur plaats, nadat een deurwaarder vergeefs aan de deur was ge weest met zes agenten. Waar schuwingen van de politie vanuit ME-wagens mochten niet helpen en werden slechts beantwoord met een stenenre gen. Onder de projectielen die vanaf het dak naar beneden werden geworpen was ook een koelkast van piepschuim. Een bulldozer moest na enkele mi nuten weer achteruit toen een barricade zich niet gewonnen gaf. Het vuur op het dak van het complex en in de Conrad straat zelf was zo hevig dat even werd gevreesd dat een ontruiming niet meer nodig was bij gebrek aan een kraak pand. Twee van de bewoners van de Conradstraat 11, die zich pyrotechnici noemden, gingen voordurend net een tank de brandstapels langs om er brandstof op te pompen. De buurt was van tevoren af geschrikt door dreigingen van de krakers. Zij waren gister avond met een geluidswagen door de omliggende straten ge reden om duidelijk te maken dat buurtbewoners die niet zouden meewerken aan het te genhouden van de ontruiming, een steen door hun ruiten zou den krijgen. Velen hadden het zekere voor het onzekere ge nomen en hun eigen ramen en deuren gebarricadeerd. In ver moedelijk één opzicht ging het leven in de Conradstraat en de Czaar Peterstraat vanochtend gewoon door. De krantenjon gen kwam om zeven uur ge woon aangefietst om zijn dage lijkse plicht te doen. Drie uur later was de ME de zaak mees ter. ARJEN VAN DER SAR ab Yum biedt min voor riental Palace ïft wil op die plek een irme internationale vesti- van Yab Yum opzetten r de naam „Yab Yum ntal Palace". moet een fantastische at- e worden, één groot pret- Vooral ook het feit dat complex zeer goed bereik- is, ook met het openbaar >er er ligt een station in de buurt biedt vol- hem zeer veel mogelijk- belangrijk probleem bij uitvoeren van zijn plannen de aankoop van het „Pa is echter, zo erkent dat de gemeente Breu- week al meteen te heeft gegeven er niets te voelen een „seksimpe- binnen haar grenzen te KNOLLEN Bijzondere fietstocht door de Sovjetunie Een internationale groep van 29 fietsers is zaterdagavond per trein vanuit Hoek van Holland naar de Pools-Russische grens vertrokken, vanwaar een twee weken durende fietstocht wordt ondernomen door de Sovjetunie. Nooit eerder werd toestem ming gegeven voor een dergelijk avontuur. Van de groep ma ken ook een Hagenaar, een Leidenaar en twee inwoners van Nootdorp deel uit. Het traject loopt van Brest via Minsk en Smolensk naar Moskou, waar op het Rode Plein het eindpunt is gepland. Onderweg zal gedurende een dag worden opge trokken met Russische fietsers. De tocht is georganiseerd door de Woerdense Fietsvakantiewinkel. FOTO: ANP HAARLEM Het streekver- voerbedrijf NZH brengt als eerste in Nederland een dub- bel-gelede bus op de weg. Het gaat om een experiment. De 25 meter lange megabus wordt in novejnber ingezet op het tra ject Amsterdam Purmer- end. Na verloop van tijd zal worden bekeken of het ge vaarte zal worden aangekocht. De bus is ontworpen door Re nault en weegt 35,5 ton. Er kunnen maar liefst 150 men sen mee worden vervoerd. Volgens woordvoerder L. Ja cobs van de NZH is het niet uitgesloten dat er meerdere megabussen worden aange kocht. Deze zouden ingezet kunnen worden op de drukke lijnen in het werkgebied van de NZH, bij voorbeeld in de omgeving van Amsterdam en Den Haag. Eén en ander is echter afhankelijk van de prijs en de exploitatiekosten van de bus. Renault heeft nog geen prijs bepaald, „maar de bus zal toch zeker het dubbele van een gewone gelede bus kosten. Hetgeen neerkomt op zes a ze ven ton", schat Jacobs. De 25 meter lange bus die in november tussen Amsterdam en Purmerend wordt ingezet, foto: anp Volgens de NZH hoeft de aldus Jacobs. De bus bleek qua gen bij busstations en haltes, lengte van de bus geen proble- comfort en weggedrag boven De megabus heeft de zelfde ei- men op te leveren. „We heb- verwachting te functioneren. genschappen als een gewone ben er in Frankrijk al mee ge- Ook zal het niet nodig zijn gelede bus en de draaicirkel is reden en hij is goed bevallen", veel aanpassingen aan te bren- niet groter. 1STERDAM De en's Club" Yab Yum ;ft grote belangstelling >r het failliete Chinese taurant „Oriental Pala- in Breukelen. Direc- ir Theo Heuft van Yab m heeft bevestigd een i van 19 miljoen gulden hebben uitgebracht op t geheel in oriëntale 1 uitgevoerde complex ïgs de autoweg tussen recht en Amsterdam.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3