Politie wint veldslag om Amsterdams kraakpand Teleurstelling over kabinetsbesluiten 2 3 5 6 9 Op vakantie rubbers evert cherpe [ritiek p beleid srael Wegversperringen op verjaardag Mandela IJSBERGSLA EN SPEKLAPJES KIT8"1 85 VN nodigt Gullit Uit Labour-leider Kinnock per abuis opgepakt Maandag 18 juli 1988 80e jaargang no. 24167 Uitgave Weslerpers. behorende lol Sijthofl Pers, Apolhekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand i. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93. jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0.65 per mm, familieberichten 1.0,59 per mm. Telefax 070-902702 Ibv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W A. Buijteweg HET WEER Perioden met zon en vrijwel overal droog. Minimumtempe ratuur ongeveer 12 graden, middagtemperatuur omstreeks 22 graden. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Zon op: 5.42; onder: 21.50. Scheveningen hoog water: 6.44 en 19.07; laag water: 2.22 en 14.44 uur. 0^ peuter leeft vijf dagen i insekten IISBANE De tweejarige Eric Taylor >ft insekten gegeten en vochtige bladeren ;ezogen om in leven te blijven, toen hij 'dagen zoek was in het Australische bin- iland. „Ik werk-mijn hele leven in de Idernis en ik heb Eric opgevoed zoals ik :ht dat goed was", aldus zijn dolblije va- Eric ging afgelopen woensdag aan de ndel in de buurt van zijn ouderlijk huis Cooktown in de deelstaat Queensland. Hij ieg alleen een luier en een hemd. Toen i reddingsploeg hem gisteren vond, begon te lachen en stak hij zijn armen uit om jepakt te worden. Politie, eerstehulpdien- i, Aborigines, helikopters en eenheden i het leger hadden massaal naar Eric ge- ht. Volgens een arts verkeert het knulle- in goede gezondheid. elen Waadpakloopt vol: visser verdronken HONTENISSE Een 42- jarige Belg is zaterdagavond in de Westerschelde nabij de veerhaven van Perkpol- der verdronken. De man, die aan het vissen was, ging met zijn Waadpak het water in. De politie vermoedt dat de man zich daarbij zover in het water waagde dat zijn pak vol met water liep waardoor hij geenkans meer zag om de kant te be reiken. Het stoffelijk over schot van de man werd rond middernacht uit het water gehaald. STAKING FRANSE VERKEERSLEIDERS VOORDEEL AFGELAST PARIJS Twee van de drie Franse bon den van luchtverkeersleiders hebben de voor vandaag geplande staking afgelast, om dat de Franse regering gisteren een verho ging van de salarissen heeft toegezegd en beloofd heeft meer personeel aan te stellen. Veel Juchtverkeersleiders gingen daardoor toch naar hun werk, maar een aantal ver tragingen was onvermijdelijk; ook al door de nasleep van een eerdere staking in Grie kenland. Air France en Air Inter hebben al les in het werk gesteld om afgelaste vluch ten alsnog doorgang te laten vinden. De twee ochtendretourvluchten die de KLM vandaag op het schema had staan bleven ge annuleerd. IN DE FILE Kilometerslange files dit weekeinde op de autobaan van Mün- chen naar Salzburg. Zelfs voor een paar liter benzine moesten de vakantiegangers uren in de rij staan. De Duitse politie kon de massale vakantie-uittocht nauwelijks overzien en noemde de ver keerssituatie „de meest chaotische tot nu toe dit jaar".foto: ap Nederlandse tv aan Spaanse kust BARCELONA De Catalaanse tele visie gaat voor de rest van de zomer een nieuwsprogramma in vijf talen brengen voor de toeristen aan de Spaanse kust. Nieuwslezers uit Groot-Brittannie, Frankrijk, Bonds republiek Duitsland, Italië en Neder land zullen elk vijf minuten van het programma krijgen. Het programma International Headlines is vandaag voor het eerst de lucht in gegaan en stelt de luisteraar op de hoogte van nieuws uit zijn vaderland en interna tionaal nieuws. In de komende zes weken verwacht Catalonië inliet noordoosten van Spanje ongeveer 4,5 miljoen toeristen, die voornamelijk op de Costa Brava en Costa Dorada zullen neerstrijken. >5 RUZALEM „Vooral om- wij uw vrienden zijn" eft premier Ruud Lubbers teren, op de eerste dag van bezoek aan Israel, scherpe itiek geleverd op het beleid n de Israëlische regering in- ce de bezette gebieden, emier Lubbers zette de toon or de talrijke gesprekken lens het officiële diner, dat or de Israëlische regering rd aangeboden in de Knes- het Israëlische parlement, an mening verschillen is privilege van vrienden, staan achter u, ook al ui- we ons kritisch", aldus bbers. stelde onder meer dat Is- alleen een duurzame ide kan bereiken met de abische buurlanden, als in «daarvoor land wordt afge- |d voor de vorming van fralestijnse staat. Zo'n re- tog an alleen tot stand ko en tijdens een internationale edesconferentie. waaraan k de Palestijnen deelnemen, verklaarde de premier. Hij es er verder op dat het Is- elisehe optreden tegen de lestijnen in de bezette gebie- de gevoelens van veel Is- ;l-bevriende landen danig de proef stelt. ast de kritiek prees Lubbers wijze waarop Israël in de ertig jaar van zijn bestaan Israël gegroeid naar een iderne en democratische sa- êrileving, die veel van haar :alen heeft gerealiseerd", ëmier Lubbers heeft van- ag besprekingen gevoerd in ruzalem. Minister Van den oek is op bezoek gegaan in t Palestijnse vluchtelingen- mp Kalandia op de bezette stelijke Jordaanoever. Ver- lgens ontmoette hij in Oost- ruzalem een delegatie van lestijnse leiders. AMSTERDAM Na enkele uren slag geleverd te hebben met stenengooiende krakers heeft de Amsterdamse politie vanmorgen geheel bezit geno men van het voormalige Rijks Kleding Magazijn, ook wel Conradstraat 11 genoemd. Aan de ontruiming van het laatste grote krakersbolwerk in de hoofdstad werkten 400 ME'ers mee. Tweehonderd man werd achter de hand ge houden. Onder de politiemen sen vielen twee gewonden. Er werden vier arrestaties ver richt wegens openlijke ge weldpleging. Vanmorgen tegen tien uur was de politie er zeker van, dat nie mand zich meer in de vier com plexgebouwen bevond. Van een snelle ontruiming kon geen spra ke zijn, omdat het complex te groot is en de bewoners elke tus sendeur hadden gebarricadeerd. Zo hadden ME'ers veel tijd nodig om het hele complex uit te kam men. Lang leek het erop dat twee kraaksters voor het meest drama tische onderdeel van „het beleg van de Conradstraat" gingen zor gen. Zij hadden zich opgesloten in een schuilkelder en kwamen er niet uit, ook niet toen verschil lende delen van het complex vlam vatten. Voor hun leven werd gevreesd, vooral toen op roepen van hun vrienden, inmid dels vergezeld van ME'ers, geen. antwoord klonk. Pas toen de toe gangsdeur tot hun verblijf was geforceerd, kwamen ze naar bui ten, van top tot teen zwart van het roet. Verder waren ze onge deerd. Het uitkammen van het complex werd verder bemoeilijkt doordat pyrotechnici onder de De Mobiele Eenheid van de Amsterdamse politie bevindt zich hier tussen twee vuren, met aan de ene kant de brandende barricades van de krakers van het complex Conradstraat 11 en aan de andere kant de woedende sympathisanten. foto: anp krakers mechanismen in de pan- waarin het krakerscomplex is ge- lagen stenen en de verbrande van het nog smeulende gehou den hadden aangebracht die tel- legen, heeft letterlijk gesidderd resten van barricades Meteen na- wencomplex. kens opnieuw branden deden onder het geweld. Na afloop was dat de laatste kraker was verwij- Pagina 3: Krakers bedreigden ontstaan. De Czaar Peterbuurt de buurt één grote ravage. Overal derd is begonnen met de sloop buurtbewoners. HM Zuidafrika hengelt naar bezoek van paus Werkgevers noemen kabinetsbesluit beschamende vertoning IJssalon Gaston Agnoli zeer populair in Lelden Tegenslag voor Zoeterwoudse wielerploeg Casa Materna Steven Rooks maakt zich niet druk om verloren tijd geestelijk leven 2 opinie/weer/brieven2 binnenland 3 buitenland 4 leiden 5 omgeving 6 radio en televisie 7 sport 9 t/m 14 WANNESBURG Ter- ]l vandaag vanuit de gehe- wereld felicitaties voor de -ste verjaardag van Nelson andela richting Pollsmoor- vangenis stroomden, ver- derden universiteiten, sta- öns, straten en pleinen in lidafrika in belegerde ves- igen. Tienduizenden poli mannen waren op de been bracht om te voorkomen de verjaardag van ANC- der, die in 1964 levenslan- versiteit van Kaapstad werd gisteren op last van de politie voortijdig beëindigd. Het sta dion nabij Kaapstad waar van daag een voetbal- en rugby wedstrijd voor scholieren zou worden gehouden, werd door eenheden van de politie en le ger geblokkeerd. In Kaapstad zou vandaag nog wel een kerkdienst worden gehouden en in Johannesburg geven mo gelijk alle leden van de familie Mandela een persconferentie. Eerder dit weekeinde depo neerde een afgevaardigde van het Anti Apartheids Beweging Nederland elf postzakken vol felicitaties aan Mandela in de tuin van diens vrouw Winnie. Gelukwensen kwamen ook binnen van partijleider Gor- batsjov, namens de Sovjetunie, van alle Europese regeringen, van Japan, Canada en Austra lië. In het Londense Hyde Park luisterden tienduizenden mensen naar een redevoering van de Anglicaanse bisschop Tutu, die voor Mandeia's vrij lating pleitte. Pagina 4: Op Mandeia's ver jaardag is voetballen verbo den. lijk Elke dinsdag en woensdag t» tebben we groente en vlees mde aanbieding Speklapjes, met zwoerd, 500 g 4993.25 C /IQ kilo v/i I ^7 lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. li* MILAAN Ruud Gullit mag van 22 tot en met 24 augustus als goodwill-ambassadeur in Oslo de conferentie van „slachtoffers van de apart heid" bijwonen. De Europees voetballer van het jaar, die deze prijs opdroeg aan de Zuidafrikaanse verzetsstrijder Nelson Mandela, is hiervoor schriftelijk uitgenodigd door de Verenigde Naties; de brief is ondertekend door secretaris generaal Perez de Cuellar. Gullit hoopt vandaag van zijn club AC Milan toestemming te krijgen om te kunnen ingaan op de eervolle uitnodiging, die hem drie dagen lang aan de zijde zal brengen van onder anderen toppolitici uit de Afri kaanse landen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG +- Van bijna alle kanten is met een mengeling van woede, te leurstelling en terughou dendheid gereageerd op de besluiten die het kabi net zaterdagavond na twee weken vergaderen heeft genomen. Alleen CDA-fractievoorzitter De Vries toonde zich positief over de afspraken die zijn ge maakt over de uitgaven voor volgend jaar en enkele belang rijke beleidzaken voor de lan ge termijn. „Het is een goede en evenwichtige basis", aldus De Vries. Premier Lubbers hield zich neutraal en zei, voordat hij met minister Van den Broek naar Israel vertrok, dat alles „met passen en me ten" tot stand was gekomen met als basis het terugdringen van het financieringstekort naar zes procent. Opmerkelijk was de kritiek van fractievoorzitter Voorhoe ve van de VVD, de coalitiege noot van het CDA. Met name de studiefinanciering, de wir- problematiek en de hoogte van de bezuinigingen zitten Voor hoeve niet lekker. Vice-voor- zitter Meijer van de PvdA- fractie vindt dat de regering belastingverlaging en inko mensverbetering boven werk gelegenheid heeft gesteld. Na veel vijfen en zessen denkt de regering een oplossing te hebben gevonden voor de stu diefinanciering. Een deel van de aanvullende beurs die stu denten van het rijk krijgen, wordt gehandhaafd. De leef tijdsgrens voor studiefinancie ring gaat echter omlaag van 30 naar 27 iaar. Bovendien ko men studenten slechts gedu rende de eerste vier jaar in aanmerking voor een aanvul lende beurs. Volgend jaar zul len afgestudeerden hun lening aan het rijk sneller moeten af lossen dan de bedoeling was. De Studentenvakbond en het CDJA, de jongerenbeweging van het CDA, vinden deze maatregelen uiterst teleurstel lend. Pagina 3: VVD wil nog een robbertje vechten; „Bescha mende vertoning". LONDEN De Britse La- dent was een verwisseling van bour-leider, Neil Kinnock, is vliegveld, tijdens zijn bezoek aan Zim- Terwijl het ontvangstcomité babwe door zwaar bewapende samen met de Britse ambassa- militairen aangehouden en deur en de gouverneur van de meer dan een uur vastgehou- provincie op het vliegveld den. Oorzaak voor het inci- stonden te wachten, landde het toestel met Kinnock aan boord dertig kilometer verder op een ander luchthaventje. Het klaarblijkelijk onwetende detachement op het militaire vliegveld hield Kinnock, zijn echtgenote en verscheidene begeleiders in een klein ka mertje vast onder bedreiging van een machinepistool. Vol gens ooggetuigen wisselden de leider van de Britse oppositie en de dienstdoende korporaal hevige beledigingen uit, voor dat uiteindelijk het misver stand met een telefoontje kon worden opgelost. Gaat u op reis, neem dan de Leidse Courant mee. Het zal u niet verbazen, dat wij deze kreet op deze plaats slaken. Want wie al jaren de Leidse Courant leest, weet dat het mogelijk is de krant naar uw vakantieadres na te laten sturen. Maar wie nog geen abonnee is, kent de service natuurlijk nog niet. En een veertien dagen du rend gratis proef-abonnement, dat u hieronder kunt krijgen, brengt daarover ook nog geen uitsluitsel. Nee, daarvoor is een vaste verbintenis met de Leidse Courant wel een voorwaarde. En mocht u de krant al lang lezen, hem desondanks toch niet mee op vakantie nemen, maar toch een nieuwe abonnee willen opgeven. Dan krijgt u vandaag - zie elders - toch iets mee op uw va kantie: een mooie reiswekker. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding besjaat. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1