Bukman vliegt met 50 miljoen meer naar Paramaribo Debat Veiligheidsraad gaat maandag verder Democraten rehabiliteren Jimmy Carter jui JITENLAND ,£eidóc6otnant -anklachten tegen i *.ukem ingetrokken ioe» WEER HELIKOPTER IN PROBLEMEN BOVEN NOORDZEE Bus rijdt op mijn: 34 doden DODEN DOOR SNEEUWVAL IN LESOTHO Verwarring rond Frans slachtoffer laggen in ruzalem et langer mbool tstekende laties Winnie Mandela gaat niet op verjaardagsbezoek Nederland helpt Canada bij onderzoek oorlogsmisdadiger ZATERDAG 16 JULI 1988 PAGINA 7 SEN De openbare aanklager in de tduitse deelstaat Hessen, Albert Farwick, t de aanklachten ingetrokken tegen een malige deelstaatminister, Ulrich Steger, rie directieleden van het omstreden nu- re bedrijf „Nukem" wegens gebrek aan ijs. De procureur zei dat hij „niet de ver- roordelijkheid kan nemen voor een v proces". Farwick sprak beschuldigin- >an de oppositie tegen dat politieke over- ngen een rol speelden bij het besluit de lacht in te trekken. Nukem werd ervan iuldigd het Non-profileratieverdrag te n geschonden met de verkoop van nu- splijtstofmateriaal aan Libië en Pakis- W1 'ben STA VANGER Een helikopter die arbeiders had opgehaald van een boordeiland heeft giste ren een noodlanding moeten maken in de Noordzee voor de Noorse kust. Alle achttien in zittenden konden ongedeerd worden opgepikt door een andere helikopter. De Noorse Super Puma helikopter kreeg een motorstoring in een gebied zeventig zeemijl ten zuidwesten van het Noorse Stavanger. De zestien passagiers en twee bemanningsleden konden zich in rubber bootjes in veiligheid stellen. Woensdag deed zich ten oosten van de Shetland eilanden een soortgelijk ongeluk voor. Daarbij vielen even min slachtoffers. ADDIS ABEBA In het noor den van Etiopië is een passagiers bus op een landmijn gereden. Vierendertig inzittenden werden daarbij gedood en er vielen 39 ge wonden. Het incident gebeurde in het gebied waar regeringstroe pen twee guerrillabewegingen bevechten. De explosie vond plaats negentig kilometer ten zui den van de hoofdstad van Eri trea, Asmara, op de Asmara-Me- kelle snelweg. Dat is een van de belangrijkste aanvoerwegen voor hulp en voedsel naar het noor den. JOHANNESBURG Dorpe lingen in ondergesneeuwde gebieden in Lesotho in zuide lijk Afrika eten sneeuw om in leven te blijven. Door de hevi ge sneeuwval zijn rond de 50.000 dorpelingen in afgele gen gebieden in de bergen van Drakensberg (Noordoost-Leso- tho) afgesloten van de be woonde wereld. Zij hebben geen voedsel en brandhout meer. Volgens Radio-Lesotho heeft het noodweer aan vier mensen het leven gekost. Ziekelijke opruier nu getalenteerde dichter MOSKOU De joodse troubadour Alexan der Galitsj, die zestien jaar geleden de Sovjet unie werd uitgewezen wegens het vermeende opruiende karakter van zijn werk, is door de Russische schrijversbond posthuum gerehabi liteerd. Volgens het persbureau Tass moet Galitsj, die vroeger werd bestempeld als een opruier met een ziekelijke geldzucht, nu worden beschouwd als een „getalenteerd dichter". Hij werd ten onrechte verketterd en het land uitgejaagd, aldus Tass. Het satirische werk van Galitsj over de hypocriete bureau cratie, de apathie van de bevolking en de werkkampen was de toenmalige leiders een steens des aanstoots, maar maakte hem onder brede lagen van het gewone volk populair. Begin 1972 werd hij het land uitgewezen. In 1977 overleed hij in Frankrijk. (Vervolg van de voorpagina) ATHENE Er bestaat verwarring rond de rol van een omgekomen Fransman aan boord van het Griekse cruiseschip City of Poros. Het Griekse ministerie van openbare orde heeft verklaard dat ene Roland Vigne- ron door ooggetuigen herkend is als lid van de terreurgroep, die maandag de aanslag op het cruiseschip gepleegd heeft. Maar in Bourges heeft de familie van ene Laurent Vigneron verklaard dat hij als toerist, met zijn verloofde, aan boord was van het schip. De Franse regering heeft verklaard dat er geen aanwijzing bestaat voor het vermoeden dat een Fransman tot het terreurcommando behoorde. 070' 0172 015-< relat cat brevet 9*n 4.%e' lUZALEM De Ne- landse vlaggen die in izalem wapperen ter van het bezoek van -nier Lubbers en mi- er van buitenlandse Van den Broek, zijn meer het symbool de traditioneel om- iven „uitstekende re- tussen Nederland srael. pol. I els premier Shamir en ,ir ster van buitenlandse "en Peres hebben zich bereid op een moeilijke fietskaoog met hun gasten. De erlandse kritiek op on- meer de deportatie van 251 x fijnen zal hoog op de in bojida van de gesprekken t. T.e i. Toch zijn de Israeli- gastheren niet van plan alles te laten zeggen, hebben geen prediking j", aldus premier Sha- Driandienkele dagen geleden in aut gesprek met Nederland- 1495,. >rrespondenten. verdienen het niet te sek. pen onderwezen over za- van moraal en gedrag". \ster Peres liet op wat ge- ERQU^ier toon weten dat Is- „met respect zal luiste- naar de te verwachten 6-i4^rlandse kritiek, maar het recht zal voorbehou- die kritiek tegen te spre- eruzalem wordt de ver- rde houding van Neder- vooral de Nederlandse in de schoenen gescho- Een intern document op Israëlische ministerie buitenlandse zaken in schrijft de veran- ng in de Nederlandse pu- te opinie toe aan de tele- t verslagen over de ge- ftenissen in de bezette len, die „schok en woe- hebben veroorzaakt. Die k en die woede zullen de heren Lubbers en den Broek begin vol le week in Israel onge- eld in diplomatieke taal 'en verpakt, de recente Israëlische (ringsbeslissing Russische n, die de Sovjetunie mo- verlaten, te dwingen via carest naar Israel te vlie- zal een wrijvingspunt len in de gesprekken, erland vertegenwoordigt 1967 de Israëlische be- i in Moskou. Daartoe onder meer het verlenen het visa voor Israel. Jeruza- verwacht nu van Neder- dat het zal meewerken de nieuwe emigratie- w» x^edures voor Russische Maar de Nederlandse assadeur in Tel Aviv, nan Jan van Rooijen, gisteren in diplomatieke joordingen weten dat Ne- and niet bereid is hier- Niet in Irx n. DEN HAAG/PARAMA RIBO Minister van ont wikkelingssamenwerking Piet Bukman, die aan staande dinsdag voor een tweedaags bezoek naar Paramaribo vertrekt, heeft het aanvankelijk toegezegde bedrag van dertig miljoen gulden als noodhulp voor Suriname uitgebreid met ruim vijf tig miljoen. Nederland heeft bovendien de eis over inschakeling van de Wereldbank bij de uitvoe ring van het ontwikke lingsverdrag „volledig la ten vallen". Dit i,s vernomen in regerings kringen in Paramaribo. Een woordvoerder van het minis terie van ontwikkelingssamen werking in Den Haag wilde hierop „geen commentaar" ge ven. Volgens de berichten uit Para maribo heeft Suriname inmid dels zelf de Wereldbank inge schakeld. Een delegatie van de internationale organisatie had Suriname bezocht nog voor minister Bukman in mei dit jaar voor het eerst naar Para maribo kwam. Een andere de legatie wordt volgende maand verwacht. Paramaribo heeft altijd „met klem" geweigerd de Wereld bank een rol te laten spelen bij de uitvoering van het bilatera le verdrag met Nederland, om dat zo'n voorwaarde niet in het verdrag zelf is opgenomen. Aanvankelijk eiste minister Bukman alsnog een grote rol voor de Wereldbank. Deze eis was een van de redenen waar om zijn eerste bezoek aan Pa ramaribo in mei geen resultaat opleverde. Tijdens de onderhandelingen van de afglopen weken, die „zeer soepel zijn verlopen", is naar voren gekomen dat het bedrag van dertig miljoen gul den dat Bukman in mei had beloofd, wordt uitgebreid tot ruim tachtig miljoen gulden. Dit bedrag zou Suriname „on middellijk krijgen". Tijdens het bezoek van Bukman zullen afspraken worden gemaakt met betrekking tot de verdere uitvoering van het ontwikke lingsverdrag. Overigens had Suriname in eerdere instantie geëist dat Nederland dit jaar een bedrag van 500 miljoen tuiden op tafel zou leggen, uriname werkt intussen aan een „globaal ontwikkelings plan", dat in oktober in de Na tionale Assemblee wordt be sproken. Op basis van dat plan zal het hulpbedrag worden verspreid over verschillende projecten, die de komende ja ren moeten worden uitge voerd. Nederland en Suriname sloten na de onafhankelijkheid van de voormalige kolonie in 1975 een ontwikkelingsverdrag, dat echter na de „decembermoor den" in 1982 werd opgeschort. Van het in het verdrag vastge stelde bedrag (3,5 miljard gul den) heeft Suriname nog 1,6 miljard gulden te goed. Gesprekken over de hervat ting van de hulp kwamen op gang nadat Suriname begin dit jaar, na het zevenjarige mili taire bewind van legerleider Desi Bouterse, opnieuw een burgerregering kreeg. Eind maart bracht minister van bui tenlandse zaken Hans van den Broek, een bezoek aan Para maribo om de weg vrij te ma ken voor herstel van de ont wikkelingsband met Surina- JOHANNESBURG Winnie Mandela zal haar man Nelson Mandela maandag niet bezoeken op zijn zevenstigste veijaar- dag. Dit heeft haar advo caat, Ismail Ayob, be kendgemaakt. President Botha van Zuidafrika had besloten dat Mandela op zijn veijaardag een uitzon derlijk bezoek van zes uur van zijn familie mocht hebben. „Ze heeft de beslissing geno- men omdat zij noch haar man ooit om speciale gunsten voor henzelf gevraagd heeft", zo zei Ayob, „Zij zal de dag rustig al leen thuis doorbrengen zoals ze dat de afgelopen 26 jaar ge daan heeft". Winnie Mandela wil de aan dacht richten op andere anti- apartheidsstrijders die in de gevangenis zitten. Wel is zij van plan later in de week op bezoek te gaan. Nelson Mandela mag elk jaar maximaal dertig keer bezoek ontvangen van hoogstens twee personen, die niet langer dan veertig minuten mogen blij ven. De toestemming voor het bezoek van zijn familie op zijn verjaardag werd in Johannes burg gezien als een concessie van president Botha zelf, als resultaat van de immense in ternationale druk. De zeventigste verjaardag van Mandela, die nu al meer dan zesentwintig jaar gevangen zit ^wegens zijn voorzitterschap 'van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), is aanleiding voor een campagne voor zijn invrijheidsstelling in en buiten Zuidafrika. In het land zelf .zelf zijn tal van geplande eve nementen verboden. Sommige organisatoren van acties voor Mandela hebben hun toe vlucht genomen tot sportwed strijden, die niet door de nood toestand verboden worden. Zo begint een hardloopwedstrijd vlak bij de gevangenis waar Mandela gevangen zit. Ook internationaal wordt de verjaardag van Mandela her dacht, zelfs op politiek niveau. Zo hebben de Britse en Duitse regering andermaal verzocht om de „onmiddellijke en on voorwaardelijke vrijlating van Nelson Mandela". In een tele gram aan de Zuidafrikaanse president Pieter Botha zei bondskanselier Kohl: „Het zou een humanitair gebaar zijn als u Mandela zijn vrijheid niet langer zou onthouden". De Italiaanse regering stuurt Mandela als verjaardagscadeau een video van de film „The Last Emperor" van Bertolucci, omdat de gevangene zou heb ben laten weten dat hij de film wilde zien. De ministers van buitenlandse zaken van de vijf Skandinavi- sche landen stuurden Mandela (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. De Zuidafrikaanse regering treedt met arrestaties op tegen groe pen die de verjaardag van Nelson Mandela willen herdenken. Ad vocaten die op persconferenties dergelijke aanhoudingen be kendmaken, maken van de gelegenheid gebruik om andermaal de aandacht te vestigen op de verjaardag van de ANC-voorman FOTO: AP een gezamenlijke boodschap jaardag in vrijheid kunt vieren met als tekst: „Wij hopen dat in een Zuidafrika dat bevrijd de tijd nabij is dat u uw ver- is van het Juk van apartheid". AMSTERDAM De lijst met Nederlandse getuigen die gehoord zullen worden in verband met de mogelij ke herziening van het Canadese staatsburgerschap van de 69-jarige Jacob Luitjens, is met medewerking van de Nederlandse justitie tot stand gekomen. Dat heeft officier van justitie mr. Brilman verklaard. Hij is in ons land speciaal belast met de vervolging van oor logsmisdadigers. De afgelopen maanden is er in Nederland een vooronderzoek gehouden en daar is de lijst met getuigen uit voortgekomen. Wat er met Luitjens gaat gebeuren als hem zijn Canadese staatsburgerschap wordt ontnomen, weet Brilman niet. Zeker is wel dat als hij ooit voet op Nederland se bodem zet, hij de gevangenis in gaat. Luitjens werd in 1948 door de bijzondere strafkamer in Assen veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf wegens collaboratie met de bezet ter. Een jaar daarvoor was hij ontsnapt uit de gevangenis. In 1961 kwam hij via Paraguay in Canada. Bij de aanvraag voor het Canadese staatsburgerschap heeft hij zijn verleden ver zwegen. Dieet- dokter Dick Gregory (links) is een Amerikaan die zich heeft toe gelegd op de hulp aan land genoten die no dig wat van hun gewicht kwijt moeten. In een hotelkamer in Newark praatte hij gisteren met de 31 jaar oude, meer dan 300 kilo wegende Steve Nellis, die zich samen met een twaalftal andere super zwaargewichten bij Gregory heeft aange meld voor een behandeling. FOTO: AP (Vervolg van de voorpagi na) NEW YORK Het debat in de Veiligheidsraad in de Verenigde Naties over de neergeschoten Iraanse Airbus is gisteren, nadat dertien sprekers het woord hadden gevoerd, verdaagd tot maandag middag 15.30 uur (21.30 Nederlandse tijd). De Iraanse minister van bui tenlandse zaken Velayati ver klaarde gisteren dat smarte- geld van Amerika alleen ac ceptabel is, wanneer de VS ook ondubbelzinnig de verant woordelijkheid voor het inci dent op zich nemen. Iran neemt in elk geval geen ge noegen met de Amerikaanse verklaring dat het „ongeluk" het gevolg was van een onge lukkige samenloop van om standigheden. De Sovjetunie heeft het debat aangegrepen voor een nieuw pleidooi tegen de Amerikaanse aanwezigheid in de Perzische Golf. Volgens Sovjet-woord voerder Lozinskiy moet de Amerikaanse marine vervan gen door een internationale vlooteenheid onder de vlag van dé VN. Verscheidene sprekers eisten naar aanleiding van de affaire met het Iraanse vliegtuig ver sterkte inspanningen om een einde te maken aan de ruim acht jaar durende Golfoorlog. ATLANTA Bijna acht jaar nadat Jimmy Carter als een van de meest ver guisde presidenten van de Verenigde Staten uit Was hington vertrok, lijkt aan zijn langdurige politieke ballingschap in Georgia een einde te komen. Lange tijd werd hij door het establishment binnen de De mocratische partij gemeden, maar met de nationale con ventie en de formele aanwij zing van een presidentskandi daat in aantocht, wordt op hem zelfs een beroep gedaan om de eenheid in de partij te bewaren. Jesse Jackson heeft Carter ge vraagd te bemiddelen in zijn met veel ruchtbaarheid omge ven geschillen met Michael Dukakis, die de zwarte domi nee gepasseerd heeft in zijn keuze voor het vice-president- schap. „Hij geniet ons aller respect", zei Jackson. Carter zal op „opening night" voor het begin van de conven tie maandag in Atlanta een toespraak houden. Hij zal als gastheer optreden bij ontvang sten voor de media, voormali ge kabinetsleden en andere hoogwaardigheidsbekleders. En in het Carter Presidential Centér zullen zich vele neven activiteiten afspelen, zoals fo rumdiscussies over binnen- en buitenlandse politieke kwes ties. Eindelijk is Jimmy Carter een onbetwiste staatsman ge worden in de partij. Partijvoorzitter Paul Kirk zegt dat de Amerikanen waarde ring voor Carter hebben ge kregen na „acht jaar regeren met index-kaarten en handen- af" onder Ronald Reagan. „En ik denk dat hij bij de conven tie zal worden begroet en ver welkomd zoals hem toekomt, niet alleen als een president wiens wortels hier in Georgia liggen, maar ook als een man die een grote bijdrage heeft geleverd aan de waarden in de hele wereld". Die woorden moeten Carter zoet in de oren klinken, vooral uit de mond van de man die in 1980 liever senator Edward Kennedy als presidentskandidaat van de Democraten had gezien. Het was geen prettige tijd die Carter doormaakte nadat Reagan hem in 1980 met een overweldigende verkiezingsze ge had verslagen. Nog lang na dat hij het Witte Huis had ont ruimd bleef hij een favoriet doelwit van Reagan en de Re publikeinen, als de man die verantwoordelijk zou zijn voor de economische malaise. Car ter gold als de president die de Amerikaanse gijzelaars in Te heran had achtergelaten, de leider die had ingestemd met een reddingsoperatie die in de Iraanse woestijn mislukte, de voorman van een land dat in rij stond voor benzine en zich blauw betaalde aan rente op kredieten. Maar ook Reagan kende zijn mislukkingen: 242 doden in Libanon, gegijzelde Amerika nen in datzelfde land, record- Jesse Jackson in bonte stoet op weg naar con ven tie WASHINGTON In een bonte stoet is de zwarte mensenrechtenactivist en baptistenpredikant Jesse Jackson naar Atlanta ge reisd, waar volgende week de conventie van de De mocratische Partij wordt gehouden. Met bussen en andere voertuigen legde hij de bijna duizend kilo meter af tussen zijn woon plaats Chicago en Atlanta. De karavaan gleed giste ren door Indiana, Kentuc ky en Tennessee en arri veerde vandaag in Geor gia. Onderweg heeft Jack son talrijke mensen over gehaald zich als kiezer te laten registreren, wat hun het recht geeft op 8 no vember mee te stemmen bij de presidentsverkiezin gen. Zowel Michael Dukakis als Jesse Jackson (foto) hebben tijdens hun campagne getracht tevergeefs de steun te verwerven van Jimmy Carter. Nu moet de ex-president de beide kandidaten proberen te verzoenen. FOTO: UPI tekorten op de begroting, het Iran-Contra schandaal en, meest recent, het neerschieten van de Iraanse Airbus met 290 inzittenden door het oorlogs schip Vincennes in de Perzi sche Golf. Misschien zijn het deze ge beurtenissen die het door de Republikeinen opgeblazen beeld van Carter als onbe kwaam verzachten. In elk ge val zal de Republikeinse presi dentskandidaat George Bush tijdens zijn campagnes niet meer Zozeer naar de periode- Carter verwijzen, maar praten over de „McGovern-Democra- ten". Een band met de regering- Carter is ook geen politieke last meer, zoals blijkt uit de verkiezingssuccessen van vroegere medewerkers zoals oud-minister van vervoer Brock Adams, die in de Senaat van de deelstaat Washington werd gekozen, en Andrew Young, voormalig ambassa deur Dij de VN en tegenwoor dig burgemeester van Atlanta Hoewel de naam van Carter door Michael Dukakis nog niet zo vaak wordt genoemd, heb ben alle oorspronkelijke kan didaten voor de Democratische presidentsnominatie Duka kis incluis dit jaar een tocht naar Georgia gemaakt om bij de oud-president te rade te gaan. De rehabilitatie van Car ter steekt ook scherp af tegen de positie waarin een andere oud-president verkeert, de Re publikein Richard Nixon. Veertien jaar nadat Nixon vanwege het Watergate-schan- daal moest aftreden, kan hij zich op de presidentiële con ventie van zijn partij nog niet vertonen en moet hij zich be perken tot een rol op de ach tergrond bij incidentele advie zen aan Reagan en Bush

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7