Toerist rekent te vaak op alarmcentrale „Nederland is het enige land dat vrouwen zo fors achterstelt" AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB '«PENLAND QeidóaOowumt ZATERDAG 16 JULI 1988 PAGINA 5 m ;ens de prognose van de ANWB dit jaar 5,4 miljoen mensen op VA^antie naar het buitenland, waar rond anderhalf miljoen met de o. De totale groei van de vakanties rdt geraamd op 3,5 procent. Naar buitenland vetrekken drie pro- t meer mensen dan vorig jaar. De ovakanties zullen groeien met twee procent. Rond vier miljoen mensen blijven in Nederland. Zij zorgen echter niet voor de problemen. De ANWB Alarmcentrale in Den Haag repa trieerde vorig jaar 4.600 personen, 7.000 beschadigde voertuigen, 1.100 zwaarbeschadigde en bijna 900 onbe schadigde voertuigen, waarvan de be stuurder was uitgevallen. Men heeft het nu al drukker dan vorig jaar. De Alarmcentrale SOS International in Amsterdam repatrieerde jaar 6.000 personen. Men had te maken met 16.000 problemen met auto's. De afge lopen maand mei had men het door alle extra vrije dagen zestig procent drukker dan in 1987. HAAG Hij is voorbereid op een hete zomer. Deze gaat het echt begin- Chef hulpverlening Aertsen van de mcentrale SOS Inter nal: „Dit weekend bijna heel Neder- vakantie. Dan wordt heel druk, evenals het ende weekend. Ik /acht een massale uit- SOS International vijfendertig hulpver- rs en drie artsen. Dit kend zitten ze met z'n itigen achter de tele- janisatie bestaat negen tn werkt voor een dertig- rote reis- en autoverzeke- De ANWB-Alarmcen- biedt hulp aan leden met reis- en kredietbrief en [daarnaast op voor enke- einere verzekeraars, verlener Aertsen: „Wij lands grootste alarmcen- als het om personenletsel het terughalen van men- met gebroken benen en nfarcten. Wat betreft au- jverlening is de ANWB wijfeld de grootste. Wij doen daar ook aan, maar bui gen het hoofd voor de grotere broer". Vangrailduikers Vorig jaar al was duidelijk ef fect te merken van de vakan tiespreiding. „Vroeger werd de piek echt gevormd door de iaatste twee weken van juli en de eerste week van augustus. Nu komt de drukte wat rustig op gang in de maand juli om aan te houden tot in augustus en begin september. Maar het is vooral een schoolvakantie spreiding en niet een bedrijfs- vakantiespreiding. In Brabant hebben de kindertjes al twee weken geleden vakantie ge kregen, maar dat zegt paps die bij Philips werkt helemaal niks. Die stuurt de kinderen naar de Efteling, want de gro te bedrijven in het zuiden krij gen later vakantie. Dan pas gaat men met de kinderen weg. Je ziet ook dat men wacht tot tantje Mientje in As sen en ome Jan in Zeeland va kantie hebben om dan samen te gaan. Dat is ook een stukje vakantiespreiding dat verloren gaat". De grote drukte wordt van daag verwacht. „Dan begint het materiaal te rollen. Als men pech heeft is het nog slecht weer ook en krijg je bij Antwerpen en Arnhem al de eerste vangrailduikers. Maar het materiaal komt ook onder druk te staan. De auto die het hele jaar lang boodschappen heeft gedaan om de hoek, of bij oma op bezoek is geweest, wordt ineens tot de nok toe af geladen met de kinderen en bagage, en krijgt de caravan erachter. Dan ineens zegt die koppakking of die versnel lingsbak knap. Het grootste verdriet dat op zo'n dag bin nenkomt, is de auto die het be geeft. Van caravans en aan hangers lopen vaak de wiella- gers er af. Ze staan het hele jaar stil en zijn droog gewor den. Dan gaan ze ineens volge laden de grens over". „Is men eenmaal op zijn va kantiebestemming, dan begin nen voor ons de problemen met het persoonlijk letsel. Dan heeft men tijd om een been te breken of te verdrinken. Pas op de terugtocht krijg je weer het autoverdriet. Wij werken veel met touroperators. We hebben een permanent aanbod vanuit Griekenland, Spanje en noem maar op, de vliegbe- stemmingen". Blindedarm Wat overkomt de mensen op vakantie doorgaans? „Alles. Ik zeg altijd maar: een hartinfarct houdt niet op bij Rozendaal of Arnhem. Laten we reëel zijn. Het gewone medische leed dat ook de ziekenhuizen in Neder land vult, heb je ook in het buitenland. Hartinfarct, her senbloeding. De blindedarm scoort ook hoog. Maar het valt op doordat het in Italië ge beurt. Daardoor komen de mensen in de problemen. Nu overlijdt iemand niet thuis kvoor de buis, maar op de cam ping. Je beni echt niet drie weken beschermd doordat je in het buitenland bent. De man met de zeis zegt niet: ik houd maar op... Hij gaat ge woon door. Je hebt wel een toegenomen risico op ongeluk ken als je meedoet aan de rou lette op de autoroute in Frank rijk. Verder is er weinig extra leed, al loop je altijd de kans te verdrinken. Hele trieste geval len zijn die met kinderen als het bijvoorbeeld mis loopt met een luchtbed op het water. Er zijn ook veel terugroepge- vallen van mensen die we we gens familieomstandigheden terug moeten halen naar Ne derland. Dat is altijd veel zoekwerk, maar dat laten we in handen van de ANWB. Er zijn nog steeds veel mensen die geen adres achter laten. Het wordt wat minder, zeggen ze bij de ANWB. maar ze zijn nog niet juichend tevreden". Dievengilde „Een tophit vormen geldpro blemen. Mensen zijn bestolen of zijn hun paspoort kwijt, 's Zomers is dat één op de tien gevallen. Het dievengilde blijft echt niet beperkt tot Italië, wat men jarenlang heeft ge dacht. Ook op de camping in Frankrijk of op het vliegveld van Malaga word je bestolen. Het is een wereldwijd pro bleem. Ook autodieven gaan gewoon achter de toeristen aan. Schade-experts van de verzekeringsmaatschappijen kennen iedere parkeerplaats langs de Autobahn en de auto route. Daar worden de mensen leeggeroofd. Die experts zijn er nog nooit geweest, maar ze weten precies hoe groot die parkeerplaats is en waar de in gang is van het restaurant. Ze hebben die gegevens al tien duizend keer over hun bureau zien gaan". „Wij merken dat de mensen steeds minder geestelijk voor bereid zijn op problemen tij dens de vakantie. Het 'me mento mori' leeft niet zo. Het kan niet, dat er iets fout kan gaan. Men bereidt zich voor op drie weken feest en als dan die waterpomp kapot gaat bij Brussel of Lille, blijkt die koe- Anderhalf miljoen Nederlanders gaan dit jaar met vakantie naar foto: anp le. beheerste huisvader met twee kinderen een kip zonder kop te zijn die in paniek raakt. Wat hij heeft de volgende middag om twaalf uur met zijn broer afgesproken op het dorpsplein van Lloret d^ Mar... We kunnen hem wel zeggen: u laat die waterpomp maken, dat duurt een dag en dan gaat u verder, maar op dat moment is de hele vakantie in het water gevallen en kan men zichzelf niet helpen". Geldverlies „Men houdt ook geen reke ning met het feit dat men be stolen kan worden. Twee mensen die samen op vakantie gaan, hebben nooit afgespro ken wat ze in zo'n geval zullen doen. Hebben nooit de cheques gedeeld. De paspoortnummers, of het nummer van de bank op een kladje geschreven. Ze zijn er niet op voorbereid dat er iets mis kan gaan. En wij als alarmcentrale kunnen heel weinig doen aan geldverlies. Om niet te zeggen dat we er helemaal niets aan kunnen of mogen doen. We zijn geen kredietverlenende instantie. En Buitenlandse Zaken kan alleen een minimale garantie afgeven voor een treinticket naar Nederland. Daarmee houdt het op, maar je vakantie is wel mooi naar de knoppen. We zien veel leed, veel ver driet dat we niet kunnen en mogen verhelpen". „Laten de mensen zorgen dat ze goed verzekerd zijn en daarbij niet te veel aan de ba gage denken en te weinig aan het verdriet dat je kan treffen. En nog een advies: houd het hoofd koel als de radiator ka pot gaat, of als je door de ach teras van je auto zakt. Vat het op met een korreltje zout en met een stukje humor. En denk niet onmiddellijk dat de oplossing of de toverformule wel komt van de alarmcentra le in Nederland". „Heb ook niet te veel achter docht tegen het land waar je naar toe gaat. Men leeft een paar maanden toe naar die prachtige vakantie in Spanje, Italië of Griekenland, maar op het moment dat er iets mis gaat, roept men: dit is maar een Italiaanse arts. Die kan ik toch niet vertrouwen... Of: dit is een Spaanse garage, daar word ik natuurlijk getild... Misschien is dat zo, maar mis schien gebeurt het in Neder land ook. Het is een kwestie van er een beetje bij blijven. En ruggespraak houden met de alarmcentrale. In Frankrijk en Duitsland zie je garages waar ze 's zomers heel hard werken om de mensen weer verder op gang te helpen. Daar presteren ze het wel om een auto in twee dagen klaar te krijgen. Dat is me in Neder land nooit gelukt. Daar ipoet je twee weken van tevoren een afspraak maken". BAREND STRANG inja Maij-Weggen uit Drentse Klaziena- en is sinds 1979 af vaardigde voor het )A in het Europese rlement. ior de rechtstreekse tkiezingen die vol ui jaar juni worden taaiden, staat zij op elweede plaats van pkandidatenlijst. Nog ooit een vrouw zo »g gekomen op een itionale CDA-lijst, gt ze zelf niet zonder „Mijn wensen na al die tijd steeds hier", belangstelling voor Europese Parle- toegenomen it aan de „eenwor- van Europa", een interne economi- markt, het jaar is verbonden, publieke tribune de parlementsver- xingen in Straats een week per id, zijn voortdu- id bezet. In grote ipen komen be- itellende Europea- naar het Palais de ■ope in de Franse aan de Duitse I het parlementsge- heerst volstrekte He en netheid, veel fijze, zwarte en don- kostuums. Het kerblauw-witte van het pakje Hanja Maij-Weg- draagt springt er laat ook van zich ren. Een gesprek een vrouw die ar hart heeft ver- nd aan een Europa nder grenzen. STRAATSBURG De ultra rechtse Spaanse af gevaardigde brult boven het gestommel en gejoel in de plenaire vergadering van het Europese Parle ment zijn leugens over Chili uit. Het is dinsdag morgen elf uur. Zojuist heeft de Griekse minister Papoulias voor het parle ment het voorzitterschap van de Raad van Ministers van de Gemeenschap aan vaard. Aan de orde is een verslag over een bezoek' aan Chili. De Spanjaard beweert, dat er niets aan de hand is met de mensenrechten onder Pino chet. Niemand laat die leugen over zijn kant gaan. Even later voegt de Duitse conservatief Wedekind zich bij de „Spaanse .leugen". Europarlementariërs trommelen op hun banken. Hanja Maij-Weggen, de Neder landse CDA-afgevaardigde in de fractie van de Europese Volkspartij (EVP), de christen democratische fractie, doet mee. Ze is zelf in Chili geweest en onderschrijft het verslag van harte. Na het Chileense „incident" in het parlement praten we in het Euro-restau rant over het belang van. een Europese aanpak bij kwesties zoals de schending van de mensenrechten in Chili. „We volgen de ontwikkelin gen op de voet. Zodra we weer horen over martelingen ko men we met resoluties. Via de ambassades bereiken die Pino chet. Ze hebben er een hekel aan als bijna alle Europese landen zich zo minachtend over hen uitlaten. Als Neder land dat alleen zou doen, dan mag je blij zijn als ze in Chili de kaart pakken om te kijken waar dat landje wel ligt". Ze is vorig jaar september met een delegatie van het Europese Parlement in Chili geweest. Ze is als vice-voorzitter van haar fractie in het parlement belast met buitenlandse betrekkin gen en heeft in die functie be halve aan Chili ook officiële bezoeken gebracht aan de Sov jetunie, Argentinië, Japan en HANJA MAIJ-WEGGEN, EUROPARLEMENTARIËR IN HART EN NIEREN: Hanja May-Weggen: „Nederland kan de concurrentie met andere Europese landen zeker aan. We hebben vergeleken met andere landen goed geschoolde werknemers, leveren kwaliteit en we staan bekend om onze betrouwbaarheid". foto: sp aan West-Afrika. „In Chili hebben we één lijn getrokken. Mijn communistische, socialis tische, liberale en conservatie ve collegae hebben daar alle maal geconstateerd hoe zeer Chili zich onttrekt aan de rechten van de mens en aan de democratie". Hanja Maij-Weggen is na ne gen jaar Euro-politiek een overtuigd Europeaan. Ze komt helder en weloverwogen met haar stellingen over haar spe cialismen: sociale zaken en werkgelegenheid, milieu en rechten van de vrouw. Haar activiteiten in het parlement vormen een indrukwekkende lijst. De meeste bekendheid verwierf ze wel met haar stu die naar de positie van de Het scheepsjournaal van Peer Den Schuymer De twee schepen hebben aan de Noordzijde van de stad het rweer laten vallen. Ja, van hieruit moet de aanval gemakke- e volbrengen zijn. Enkele Indianen, bezig met het opkalefate- van hun kano's, zijn bij het kanongebulder weggevlucht in 'innenland. Van versterkingen geen spoor. „Gij bedriegt ons niet, seigneur?" gromt Peer de Schuymer, een list vermoe- J „Mocht dat blijken dan...." „Ik bezweer u kapitein", sid- oude man, „ik heb de waarheid gezegd". „Jawel", zegt de kapitein, ,,'t is goed. Maar bedenk geen uitvluchten, seigneur, of het zou u slecht vergaan. Bottelier! Alle mannen een extra oorlam; 't zal er heet toegaan, zo meteen. Mannen, ik weet wat jullie waard zijn in het gevecht ter zee; toont, dat je de eer, om onder Peer de Schuymer te varen, ook waardig bent, wanneer je de vijand te land te lijf moet. Komaan, bottelier, schenk in... en vergeet je zelf niet, man!" vrouw in Europa die leidde tot een EG-actieprogramma Gelij ke kansen voor de vrouw (1982-1985). Met de uitwerking van die Europese richtlijnen zitten Nederlandse parlemen tariërs, haar eigen partijgeno ten nu „lelijk in de maag", want in paniek hebben ze ge meld dat de „gelijke rechten" miljarden gaan kosten. Hanja Maij-Weggen zegt glashard: „Als die gelijke rechten miljar den kosten, dan geeft het pre cies aan hoe ongelijk die rech ten nu zijn". Redelijk Haar standpunten zijn „Euro pees", breder dan de visie van haar Nederlandse collegae in Den Haag. Een voorbeeld daarvan is de herziening van het Europees Sociaal Fonds. Onlangs zijn de criteria gewij zigd, zodanig dat het voor Ne derland in de toekomst heel moeilijk wordt er nog geld uit te krijgen. Het Fonds is vooral gereserveerd voor landen waar de armoede het grootste en de werkloosheidscijfers het hoogst zijn. „We moeten de Zuideuropese landen extra helpen. Ze moeten de concur rentie met Noord-Europa aan kunnen. Als je de argumenten van die landen goed tot je door laat dringen dan zie je de rede lijkheid ervan in en laat je je nationalistisch denken varen". Het plan voor de „vrije Euro pese economische markt" heeft tot nu toe lof, maar ook veel kritiek gekregen. De mo tieven voor het wegnemen van de Europese grenzen en voor de toestandkoming van de Europese eenwording zijn volgens haar te eenzijdig eco nomisch getint. „Nederland kan de concurrentie met ande re Europese landen zeker aan. We hebben vergeleken met andere landen goed geschoolde werknemers, leveren kwaliteit en we staan bekend om onze betrouwbaarheid. De meeste landen zijn al bezig met de „verèuropeanisering" met de stok van die vrije interne markt achter de deur," zegt ze. „De interne markt heeft ook sociale kanten die voor ieder een belangrijk zijn". Daarop wees die dinsdagmorgen ook de Griekse socialistisché afge vaardigde in het parlement. „Europa moet geen farce worden", waarschuwde hij. Studiebeurs Het gaat erom te bedenken hoe betrek je de gewone men sen bij Europa. Hanja Maij: „Met geld uit het Europees Fonds worden nu in zuidelijke landen allerlei projecten voor scholing en arbeid opgezet. Men weet misschien niet altijd dat het geld uit Europ komt, maar dat is ook niet strikt noodzakelijk als het werk maar gedaan wordt. Tot nu toe hebben werkgevers de werk nemers weinig betrokken bij de Europese arbeidswetgeving. Als die interne markt er een maal is dan komen vanzelf ook de arbeids- sociale en me- dezeggenschaps wetgeving op Europees niveau. Dat zal voor al voor zuidelijke landen veel teweeg brengen. Nederland wint er allemaal niet veel bij, is een kritisch geluid. Mijn verhaal is omgekeerd: nu is het verschil met Zuid-Europa groot. De Europese sociale standaard wordt verhoogd en komt dichter bij ons niveau. Onze hulp moet daarom vooral gericht zijn op het Zuiden, zo dat hun concurrentie-positie wordt verbeterd. We hebben duidelijk vastgesteld dat de standaard van Noordeuropese landen niet omlaag mag". Daarnaast neemt het openstel len van de grenzen ook veel ongemakken weg. Grenswerk- nemers bijvoorbeeld zullen geen last meer ondervinden van allerlei verschillen in de wetgeving. Studeren is straks voor iedereen overal met het meenemen van je beurs moge lijk. „Het is toch interessanter filosofie te gaan studeren in Heidelberg dan aan welke uni versiteit van Nederland dan ook. Voor hogere beroepsop- leidingingen moet dat ook gaan gelden. Zo heb je kans generaties Europeanen op te leiden", denkt Hanja Maij. Ze is ervan overtuigd dat de werkloosheidscijfers voor heel Europa straks enorm terug zullen lopen. Onderzoek van de Europese Commissie (1988) heeft dat ook aangetoond: de economische groei zal 3 tot 5 procent toenemen en er ko men drie tot 5 miljoen extra arbeidsplaatsen. Verstomd Ondanks alle kritiek op het „logge apparaat" is er ook al veel ten gunste van „haar" zaak veranderd. In de eerste jaren van haar Europese poli tieke loopbaan kreeg ze golven van negatieve verhalen over zich uitgestort vooral gericht op de buitenkant. Het zou een schijnvertoning in Straatsburg zijn. Ze zouden daar in het Eu ropese met een utopie bezig zijn. „We werden beoordeeld op uitwendige zaken, zoals de diners en buitenlandse reizen. Dat was vaak heel pijnlijk. Daarin bespeurt Hanja Maij nu een kentering, de kritiek is verstomd, respect is er voor in de plaats gekomen. Afgezien van de volle publieke tribunes zijn ook steeds meer lidstaten met de pers vertegenwoordigd. De verhalen zijn minder nega tief. Ik ben nu blij dat ik die eerste moeilijke jaren heb doorgezet. Ik had ook in de Tweede Kamer kunnen zitten, maar Europa trekt me meer". Het rapport over de positie van de vrouw in Europa is een van haar eerste succesvolle ac tiviteiten geweest. „Tot dat moment dacht ik ook dat de Nederland voor vrouwen een vooruitstrevend land was, maar de cijfers tonen wel wat anders aan. Haar sociaal-juri dische positie was toen nog veel slechter dan in welk an der Europees land dan ook. Ons land had het op een na laagste percentage werkende vrouwen. Ook in de sociale wetgeving is nu nog van alles mis. Sindsdien ben ik wel ster ker gemotiveerd te werken aan de verbetering van de po sitie van de vrouw in ons land. Vanuit het Europarlement kan ik daarmee goed aan de slag". Denemarken is in Europa vol gens Hanja Maij het ideale voorbeeld voor gelijke rech ten. De cijfers tonen aan dat het percentage werkende vrouwen in hogere beroeps groepen het hoogst is. „In Zuideuropese landen werken vrouwen ook buitenshuis, maar daar zit er economische dwang achter. Die kant moeten we ook niet uit. In ons land leven grote misverstan den over de achterstelling van vrouwen. Er moet nog heel wat veranderen willen vrou wen dezelfde sociaal-juridische mogelijkheden hebben als mannen. De gelijkheid in de sociale zekerheid gaat de rege ring miljarden kosten, maar ze hadden het ook vanaf 1970 ge leidelijk aan moeten invoeren. Nu krijgen ze alles op een hoop voorgeschoteld en raakt iedereen in paniek. Vrouwen kunnen met terugwerkende kracht hun rechten laten gel den. Ik denk niet dat er aan dat recht op enige manier valt te ontkomen. En de late door voering van die Europese richtlijnen heeft bij de Europe se rechters ook kwaad bloed gezet. Er is keer op keer ge waarschuwd niet te lang te wachten met de aanpassingen. Een Duitse collega zei me eens: dat paradijs van sociale voorzieningen bij jullie is ook maar betrekkelijk. Als wij aan vrouwen in ons Jand ook hun sociale rechten zouden onthou den dan hadden wij onze soci ale voorzieningen ook op zo'n hoog niveau kunnen opkrik ken. Echt, Nederland is het enige land dat de vrouwen zo fors achterstelt". Kinderopvang De afwezigheid van voldoende mogelijkheden voor kinderop vang wordt vaak aangegrepen als oorzaak. „Kinderopvang is een gevolg en geen oorzaak. Er is in ons land maar voor veertienduizend kinderen plaats, terwijl er vraag is naar honderdduizend plaatsen. Het stuit steeds weer op te weinig geld. Dat is geen argument. Ik begrijp ook niet waarom er in ons land zoveel weerstanden tegen kinderopvang zijn. De gezinnen zijn veel te klein om als goed uitgangspunt te kun nen dienen. In China hebben ze nu tien jaar ervaring met 1-kind gezinnen. Het is daar een algemene klacht dat er een zeer verwende generatie aan het opgroeien is. Ook in Nederland groeien peuters en kleuters te Tang op tussen een of hooguit twee broertjes of zusjes. Dat is een te kleine groep .om te voorkomen dat een kind te veel op zichzelf is gericht". Hanja Maij vindt dat kinderopvang aftrekbaar moet worden voor de belastingen en voor de lagere inkomensgroe pen moeten er subsidies be schikbaar zijn.„Het lijkt nu misschien wel duur, maar over een aantal jaren zijn vrouwen heel hard nodig op de arbeids markt. Wat het dan allemaal MARSCHA VAN NOES EL

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5